Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, enz. Agenda yan de week: Ingezonden. lot der verlorenen, der goddeloozen» als dat iöcr geloovigen, dei' verlosten. Der eersten lot: het eeuwige vuur; de jworm, die niet sterft; het land der buiten- 'ste duisternis; de toom Gods; pijn til sma.it; een straf, die eeuwig is. Waarbij 6pr. stilstond bij hetgeen van verschillende tanten is ingebracht tegen de leer der eeuwige straf, als in strijd met de liefde en 'de rechtvaardigheid Gods en als van geen nut. In verband hiermee stelde en beant woordde spr. ontkennend de vraag of wij te oordeelen hebben over de eeuwige straf. Der geloovigen lot: een vernieuwde we reld; een nieuwe hemel en een nieuwe aar de, waarop gerechtigheid woont; een neer dalen van het eeuwig Jeruzalem; een we reld, welke eenzelfde verandering heeft ondergaan als het lichaam; de rups tot vlinder geworden, de winter tot lente, de nacht tot dag. En hier kon spr. in het licht stellen, dat de zaligheid der geloovigen zich niet enkol beperkt tot het geestelijke, en ook, en hij deed het met gloed, hoo heerlijk *al zijn voor de geloovigen die groofce dag des laatsten oordeels; hoo zalig en volheer- |ijk hun eeuwig lot. Met gebed en dankzegging opende en sloot ds. D. Er werd driemaaal gemeenschappe lijk gezongeri. Er Waren velen opgeko men om naar den begaafden spreker te hoo- xen. Aan de uitgangen werd gecollecteerd ivoor „Pniël77. Niets had het samenzijn ge stoord. jNutsavosid. Voordrachten mr. A W. Kamp. Uit Heine's Reiscbilder heeft mr. Kamp het Buch Legrand gelicht en dit brok pro za, in Hollandsohe vertaling voorgedragen. Heine's vereering voor Napoleon zooala die blijkt uit het bekende gedicht „Die zwei Grenadiere" vinden we hier terug, breed en machtig verteld. Het cynisme van Heine's levensbeschouwing, het sarcasme in de uit eenzetting van het nootlot, het volgt elkaar op met gedachtesprongen, moeiiijk te vol gen, als men de lezing van de Reisebilder een heelen tijd achter zich liggen heeft. Dat mr. Kamp de belangstelling tot deze bron van geest, Heine, heeft opgewekt is wel de blijvende winst van den avond. Na de pauze gaf mr. Kamp nog een paar monoloogjes; do aanbidding van een heelo familie voor een baby en de geluiden waar in zich die. aanbidding kenbaar maakt. En als toegiftje, toen het Nutspubliek klapte on weinig zin scheen te hebben van zijn stoelen op te staan, ging mr. Kamp met ons een kasteel vol bezienswaardigheden door. Hij was de gids die rondgeleiddo en den niet te onderbreken stroom van uitleg gingen gaf. Het bestuur van het Nut deed een goede keuze door dezen spreker te vragen. De avond was hoogst amusant"! Bij Kon. besluit is benoemd met 1 Jan. 1911, tot griffier <ler arr.-rechtbank te Bre da, mr. G. M. H. Sassen, thans griffier bij liet kantongerecht te Eindhoven; benoemd tot kantonrechter te Helmond mr. J. L. W. J. Frencken. thans te Halst; met l Jan. 1911, benoemd tot Jeeraar aan de li. H.-B.-S. te 's-Hertogenbosch L. C. de Milleret, aldaar; benoemd: A. bij heb wapen der art., bij den staf van het wapen, tot 2den-luit,-magazijnmeester, met bestemming om te worden werkzaam gesteld bij de munitiefabriek, d-e asp,- magazijnmeester der art. J. C. A. Siliacus, adjudant-onderoifficier-titulair van het 2de xeg. vest.-art. B. bij het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht, tot off, v. gez. 2de ld. de burger-geneeskundige (arts) 0. E. Yersélewel de Witt Hamer; aan den ontvanger der directe bel. en ace. A. Bruist te Hilversum, op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1911, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend; met ingang van 1 Januari 1911 tot we deropzegging benoemd tot rijkskeurmeester in bijzonderen dienst te Alkmaar dr. F. P. Keyser, benoemd directeur van het gemeen te-slachthuis aldaar; de met verlof in Europa aanwezige kapitein der inf. van het leger in Ned.- Indië F. H. Ockerse, ter zake van lichaams gebreken met ontstaan in en door den dienst, met 1 Jan. 1911 eervol uit denmi- iitairen dienst ontslagen, onder toekenning van pensioen; met 1 Jan. 1911, aan den commies der post. en tel. 3e kl. C. A. Vermaat op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag ver leend; bij het dep. van Marine, met 1 Januari 1911: aan den referendaris A. van Loenen, op zijn verzoek ter zake van meer dan 65-jari- gsn leeftijd, eervol ontslag uit 's Jands dienst verleend, onder dankbetuiging voor de ruim 50 jaren bewezen diensten; 2o. bevorderd; tot referendaris, de hoofd-commies P'. J. Hartman; tot hoofdcommies, de commies F. W. Parken "Verboom; tot commies, de adj.-comm. J. M. Goed- bloed; 3o. benoemd tot adjunct-oommies, de eer ste klerk F. J. B. van Haastert. Bij Kon. besluit zijn de navolgende pen sioenen verleend: ingevolge do Wedmven- wet voor dc ambtenaren 1890, als aan: G. Kuin, wed. P. de Wit, brievengaarder, f llo; A. Nieuwenhuis, wed. A. Bruyn, on derwijzer bij de Rijksnormaallessen, f 58; G. Oosterloo, wed. A. Kwast, Rijisklerk ton kantore van de hypotheken en het fra- daster te Almelo, f 363T. Woldendorp, wed. J. Pesterna, conducteur der brieven malen, 1ste kl., f259; G. Schuitemaker, wed. H. E. Leissen, kantoorknecht op een telegraafkantoor, f 266; A. A. Verschoor, wed. J. G. Breeden, Rijksbakenmeester, f 259; M. Alfing, wed. A. Smit, hoofdkom- mies bij 's Rijks belastingen, f304; M. G. Collard, wed. G. S. Reehorst, leeraar aan een H. B.-S. f 966; ingevolge de Weduwen- wenwet voor de onderwijzers 1905, als aan: M. C. Schuit, wed. P. de Boer, hoofd eener o. 1. school, f 489; P. L. Kuiper, wed. H. J. de Ruiter, hoofd eener bijz. lagere school, f 317L. H. Ridderhof, wed. J. F. L. Rietdijk, onderwijzer aan een o. 1. school, f 634; A. J. P. van den Berg, kind van wij len den onderwijzer aan een bijz. lagere school A. A. C. van den Berg en wijlen M. Steppe, f 75 krachtens de Burgerlijke Pensioenwet, de volgende pensioenen verleend: W. A. J. Becht f1237; J. Raap f353, M. U A. Bachiene f 454, C. Timmer f 296, J. J. M. van der Blij f 565, M. Geense f 531, Th. van do Kerkhof f 340; J. Brouwer f 418, W. Grol lé f 514, jP. de Swaaf f 505, J. van de Water f349. Kon. Academie van Weten schappen. De afdeeling dex Koninklijke Academie van Wetenschappen, bestemd voor taal-, letter-, geschiedkundige en wijsgeerig© wetenschap pen, zal op Maandag- a.s. te Amsterdaim vergaderen. De agenda vermeldt o.a. een bij drage van prof. dr. C. C. Uhlenbeck te Leiden, over: „Geslachte- -en persoonsnamen der Peigans." Naar aanleiding van zijn dit semester te Amsterdam gegeven college, zal prof. G. J. P. J. Bolland in de eerstvolgende afleve ringen van ,,De Samenleving", Neder land scli Weekblad, zijn gedocumenteerde studie over Mevrouw Blavatsky en haar bovennatuurlijke zegslieden publiceeren. Standbeeld van T-s aar Peter den G r o o t e n. De gemeenteraad van Zaandam heeft thans officieel de. mededeeliiig ontvangen, dat het statadbeeld van Tsaar Peter den Groeten, hetwelk de gemeente Zaandam namens Z. M. den Keizer van Rusland is aangeboden, van brons zal worden gegoten en zal rusten, op een voetstuk van natuursteen, met een grondvlak van 4.34 M. lengte en 4.34 M- breedte. Het standbeeld is ontworpen en ge beeldhouwd door den Parijschen beeldhou wer Leopold Bernstamm, terwijl het voet stuk is ontworpen door den heer A. Guil- bert, architect te Parijs. Waarschijnlijk zal het geheel einde Maart a.s. te Zaandam kun nen aankomen, terwijl tegen dien tijd d© fundamenten gereed moeten zijn, die uit- geveerd zullen woTden volgens de opgave en berekeningen van den gemeente-architect van Zaandam. Alle kosten, ook die dor fun deering en plaatsing, zullen door Z. M. den Keizer van Rusland gedragen worden. B. en Ws. van Zaandam hebben derhalve den gemeenteraad vcorgesteld, te besluiten <lit kunstwerk voor de gemeente Zaandam te aanvaarden, het te plaatsen op een ge deelte van de gedempt© Voorzaan.en 'te zijner tijd Z. M. den Keizer van Rusland oprechten dank te brengen voor het kostbaar geschenk en het daardoor gegeven sympathieke blijk van belangstelling in Zaandam. Onze landgenoot prof. dr. H. E. Boeke te Leipzig werd met ingang Van 1 Apiril 1911 benoemd tot buitengewoon hoogleeraar voor mineralogie en petrographie aan de Univer siteit te Halle a; S., als opvolger van don onlangs gestorven prof. dr. O. Luedecke, Prof. Boeke heeft de benoeming aangenomen. 't Briteeh' en Buitenlandsch Bijbelgenoot schap heeft in beginsel besloten tot de uit gave van den Bijbel in he t Esperan to. Do Engelsche Esperantisten zullen 'de kosten dragen. De Psalmen zijn reeds over gebracht door dr. Zamenhof, den uitvindeT van 't Esperanto. De komeet van Hal ley is reeds weer een ©nonnen afstand van de zon verwijderd. Slechte in kijkers met zeer krachtige vergrooting kan zij worden* waar genomen. Niet enkel is zij" voor liet ongewa pend oog onvindbaar; ook uit de gedachten en belangstelling van het groot© publiek is zij verdwenen. Maar de astronomen vol gen haar nog trouw op haar weg; en aan de sterrenwacht te Heloean (Egypte) kon zij nog op 7, 9 en 11 November worden gefotografeerd. Dit geschiedde door Kee ling. Ook visueel kan zij met goede kijkers nog worden waargenomen. Den llden November werd zij gezien in den 40-duims spiegelteles. koop van het Yerkes-observatorium, door prof. Barnard. (N. R. Ct) Wij ontvingen heden ter recensie: R. Casimir: „Over domheid." Uitg. Hol- lan dia-Drukkerij, Baaxn. Mr. dr. J. G. Stenfert Kroese: Wet Spoor wegen. Wet Banken van Leaning. Uitg. W. E. J. Tjeenk Willink, Zwolle. A. Bosch en E. 0. Verschaar: Turfver- gassing. Uitg. A. E. Kluwer, Deventer. Jhr. A. Rappard en Dan. de Lange: De Toonkunst en haar beoefenaren. Uitg. P. Visser Azn., Haarlem. Nederl. Staatsalmanak voor iedereen. 1911. Uitg. H. J. v. d. Garde en Co., te ZaJt-Bommel. l>e Papendrechtsche psychiaters. Zoo als men weet, vermeldden we reeds de tegenspraak van prof. Jelgersma na dat we ong tot hem om inlichtingen hadden vervoegd dat hij iets met het zenden van het prospectus aan Van Elk zou hebben te maken gehad. Z.H.G. was tevens van oor deel, dat zijn mededeskundigen daaraan na tuurlijk part noch deel hadden, en schreef het zenden van het prospeot-us toe aan een misplaatste grap. Het „Hbld.", dat het oorspronkelijke be richt gaf, hetwelk eindigde met: „Leuk! Zaken zijn zaken", was deze tegenspraak niet genoeg. Dat de president-commissaris eener instel ling schreef het zioli niet met het ver zenden van prospectussen onledig pleegt te houden, is bekend. En wat prof. Jelgersma verder omtrent zijn mede-deskundig<?n zegt, is slechts de onderstelling van Z.H.G. Niet uit Leiden, doch uit Arnhem, waar het betrokken (Sanatorium gevestigd is, zou een ontkennende verklaring moeten komen. Tot dusverre schijnt de geneesheer- directeur daartoe geen vrijheid te hebben gevonden. Naar aanleiding hiervan schrijft de „N. R. C." aan het adres vail het „Hbl." „Nu willen wij niet opnieuw er aan her inneren, dat, blijkens het rapport, der des kundigen, dezen hun meening over den heer van Elk niet „zijns ondanks7' heb- ben gevormd, doch dat het doel van het psychiatrisch onderzoek aan de onderzoch ten is medegedeelden dat ook niet de, psychiaters hebben goedgevonden hun mee ning in het openbaar uit te spreken, doch dat de rechter dit heeft gedaan. Men heeft aan de psychiaters zelfs den nadruk van het volledige rapport het eenige verweer dat zij tegenover de op het rapport gedane aanvallen hadden belet. Maar wanneer het „Hbl." zoo boos is over het vellen en openbaar maken van een oordeel over 'n persoon, „zijns ondanks" mag men aannemen, dat hat blad den kras aan gevallene en in verdenking gebrachte tot verweer te voren zal in staat gesteld hebben. De ontkennende verklaring van den genees heer-directeur moet niet afgewacht worden, maar moet vóór de publicatiete Arnhem zijn gevraagd. Er moet hier dus een vergissing in het spel zijn. Wij vernemen toch van den ge neesheer-directeur, wicn wij om inlichting hebben verzocht vóór wij van het gerucht van het „HbL77 melding meenden te mogen maken, dat de toezending natuurlijk niet vanwege het sanatorium plaats ge had heeft. Zonder twijfel schrijft hij ons is dit een zeer onfijne grap van iemand die met het sanatorium niets te ma ken heeft. Dit kan zeer gemakkelijk, daar de prospecti, waaronder natuurlijk de naam van den directeur staat, doch gedrukt, zonder moeite verkrijgbaar zijn. Dr. Kip heeft het bericht niet als ernstig gemeend opgevat, doch slechts als kwaadwillig. Maar aangezien er dat zoo duidelijk in zit, wordt het daardoor zoo onschadelijk naar mijn idee scchrijft hij. Tegenspraak acht hij onnoodig. Er zou voor ons zegt de ,,N. R. Ct.*' verder onder deze omstandigheden ze ker geen reden zijn, yan het bericht melding te maken ware het niet, dat wij in de nieu wigheid, die bij dè Papendreohtsche zaak voor het hof te Arnhem plaats gehad heeft, wat het fond aangaat wel goeds erkennen, schoon wij tegen de uitwerking er van en de wijze, waarop de nieuwigheid voor het eerst in praotijk gebracht is, bezwaren niet achter hebben gehouden. Nu zouden wij niet gaarne zien, dat dit antecedent, dat toch al met vele onjuiste en onbillijke be weringen bestreden is, nog daarenboven met persoonlijkheden, die tot-de za-ak in geener lei betrekking staan, verder in discvediet werd gebracht. Daarom oordeelen wij, de tegenspraak niet naast ons neer te mogen leggen. Wil men het psychiatrisch onderzoek van getuigen principieel bestrijden ons wel. Maar „zaken zijn zaken." worde niet de leuze der pers. Het Polderreglement in Z. Holland. Men schrijft ons. Het herzien van het* Algemeen Reglement voor polders in Zuid-Holland, heeft nadat het ontwerp daarvan door de verschillende daarbij belanghebbenden is ontvangen, nogal eenig stof doen opwaaien, en een adres van vertegenwoordigers van pokiers en waterschappen uit' het zuiden der pro vincie, is naar aanleiding daarvan reeds ge zonden naai- Ged. Staten, waarin de ver schillende bezwaren opgesomd, en verschil lende opmerkingen gemaakt worden. In het ontwerp, dat nu verschenen .s, komt echter, vooral voor het noord-westelijk deel van Zuid-Holland, meer speciaal de bloembollenstreek, een gunstiger bepaling voor tot bekoming van stemrecht als inge land, dan nu het geval is. Was vroeger het stemrecht zóó geregeld, dat voor elke hectare één stem kon worden uitgebracht, mits dit aantal niet, te boven ging het derde gedeelte van het aantal stem men dat; geldig kon worden uitgebracht; thans is voorgesteld geworden in artikel 6, dat ook degenen, die minder dan één hec tare in eigendom bezitten, stemrecht kun nen bekomen, door zich te vereenigen, zoo dat' hun gezamenlijk bezit meer bedraagt dan één hectare, en zij dan een hunner kun nen aanwijzen die voor hen liet stemrecht uitoefent. Dat dit van groot belang is voor de in bloembollenland herschapen polders is dui delijk, daar uit den aard der zaak het aan tal ingelanden, die voor minder dan één hectare omslagplichtig zijn, veel grooter is, dan in gewone polders het geval is; terwijl juist dezen met het oog op het, op laag ge noeg peil houden van het water, zeker wel «zeggingsrecht wenschën, wat hun tot heden niet werd verleend. De regeling van het stemmenaantal, dat is te verkrijgen, en waarover in het adres aan Ged. Staten ook wordt gesproken, is beter voor den kleinen grondeigenaar, doch zeer vaag omschreven. Voor één tot drie hectaren wordt één sfem gegeven, van drie tot zes hectaren twee Stemmen; van zes tot tien hectaren drie stemmen; voor elke vijf hectaren daarboven één stem meer. Of nu drie hectaren op één of twee; zes hectaren op twee of drie, en tien hectaren op drie of vier stemmen recht geven is hieruit niet op te maken, zoodat een duidelijker omschrijving wel gewenscht is, zooals in het bedoelde adres dan ook ge vraagd wordt. Intussohen is wel als zeker aan te nemen dat als het reglement al of niet gewijzigd na deze herziening in werking treedt, de werk zaamheden van de besturen, met name van den secretaris, aanmerkelijk zullen worden uitgebreid, en wel zoodanig dat weddever- hooging een niet te ontkomen gevolg zal zijn. Zaterdag: Nutsgebouw. Openb.# Vergadering Handels- «n Kan'oorbedienden-Vereénig. Mercurius". Spreker de heer R. Winkel. H a 1 f o e g e n. Graanbeurs. Uitvoering Muziek- an Tooneel- veieenigmg „Kunst naer Gave". Du Nord. Uitvoering Tooneel- an Zangvereni ging A.D. V.E N.D.O." Halfnegen. Bioscope Theater. 8 uur. Zondag;: Stadsgehoorzaal. Vol kaait voering Maatsohappij Bevordering Toonkunst. 8 uur. 13io3COpB-Theater. 8 uur. 't Posthof. Concert. 8 uur. Du Nord. Bal. Cantr. Israël. Kinder-, Wees- en Doorganga- Weeshuis, stille Rijn. Ledenvergadering. 'eliidd, 2 u UT. Haaudag Leidsche Schouwburg. (4de Abonn.-Vooretell.) „Benjmnine", Blijspel. 8 uur. Leidsche Volkshuis. Voordracht mat lichtbeelden van den beer J. W van Nouhuys. Halfnegen, Lokaal Mes, Morschstiaafc. Spreker David J- Wijnkoop. Katwjjk a/Zee. Gemeentezsal. Bioscope-Thaater Hartman, Leiden. 57, 8—10 uur. JLHnsdag Stadsgehoorzaal. Invitatie-Concert „SempTe Crescendo". Half acht. Vergulden Turk. Leidsch Schaakgenootschap. Stud. Schaakgezelschap „Morphy". Simultaan seance Meester Duras. 8 uur. Rijnaburg. Ned.-Herv. Kerk. Ned. .Tongel,-Ver bond, afd. „Onze Hulp". Optreden Dr. J. P. de Bie (Den Hmg). Katwjjk a/Zee. Gemeeutezaal. Bioscope-Theater Hartman, Leiden. 5—7, 8—10 uur. Sassenheim. Ned.-Herv. Kerk. Ned. Jongel.-V©r- bond Volg mü". Optreden Ds. N. v. Schouwenburg (Amsterdam). Zeven uur. Woensdag: Stadsgehoorzaal. Uitvoering Burger-ZaugschooL Direct. C. B. Duyster. H a 1 f a c h t. Bio3oope-Theater. 2 e n 8 u u r. Rolschaatsenbaan Gebr. Straatsburg. 2—5 uur. l>onderdag Leidsche Schouwburg. Concert Prof. Joh. Mes- schaert, Zang, en Jul. Röntgen, Piano. 8 uur. Kleine zaal Stadszaal. Maatsch. v. Nijverheid. Lezing v. d. heer J. vaa Nouhuys (Den Haag) enz. 8 u u r. Nutsgebouw. Voordracht over Koken op gas door Mej, J. Oppenhei ner (Amsterdam). 8 u ur. Oosterkerk. Confess. Vereenig. (afd. Leiden). Openbare Vergade ing. (Spreker: Dr. P. J. Krom- sigt Amsterdam), 8 u u r. Vrijdag: KUipe zaal StadszaaL Eerste Kamermuziek- avond door het „Amsterdamsch Trio". 8 uur. Geachte Redactie 1 In uw verslag van de Gemeenteraadszit ting van Donderdag 8 Dec. j.l. komt een uit drukking vocy, die mijn School betreft en die, in haar algemeenheid onjuist is en door haar onjuistheid te meer om dat ze volgens dén heer Vergouwen, af komstig is van B. en Ws. tot verkeerd© gevolgtrekkingen moet leiden. Ik verzoek u daarom beleefdelijk verlof, in uw, blad de juiste toedracht mee te doelen. De bedoelde uitdrukking van B. en "Ws., geciteerd door den heer Vergouwen is? vol gens uw verslag andere gegevens staan niet te mijner bescliikking „N u z e g g n B. en "Ws., dat de meeste leerlingen van den heer Meynen niet slaag den" (nl. voor de 3de of de 4de klasse der II. B.-S. te Leiden. Ik hen er den heer Vergouwen dankbaar voor, dat hij van „de meeste" leerlingen, die werden afgewezen, direct hen uitzon derde, die zich zonder mijn toestem ming aan een examen voor de 3de of de 4de klas onderwierpen. "Wanneer ik, na overleg met mijn onder wijzers, in h'et belang der betrokken leer lingen, het doen van examen ontraad, om dat ik slagen niet mogelijk acht, dan kan niemand met reden mijn school verantwoor delijk stellen voor het feit, dat de H. B.-S. ze afwijst. Maar dan is de uitdrukking van B. en "Ws. ten opzichte van zulke leerlin gen ook, dunkt mij, niet billijk. Met mijn toestemming hebben 2 mijner leerlingen voor de 3de en 7 mijner leerlingen voor de 4de klasse exanten ge daan. Mag ik dit rijtje van 9 leerlingen even de revue laten passeeren 1. In Juli 1904 deed V. een goed 'exainën voor dé 3de klas. Hij slaagde, kon op de H. B.-S. goed mee, deed op tijd en met suc ces eindexamen en is nu sedert 3 jaafl student. 2. In Juli J907 deed 'd. P. voor de 4de klas examen. Hij werd niet toegelaten, tot de 4de, wel tot de 3d© klas. Zijn weg was verder voorspoedig. In 1910 deed hij met succes eindexamen. Hij was de feexste leerling mijneT school, die het toelatings examen voor de vierde klas deed. Omtrent de eischen van toelating was onze ervaring dat jaar, practisoh, blijkbaar nog ontoereikend. 3 en 4. In Juli 1908 deden v. O. en D. èxamen voor de 4de klasse. Ze slaagden bei den, eerstgenoemd© met een gezamenlijk aan tal punten van 71+ (voor 11 vakken), laatst genoemde met 64 punten, v. O. kreeg van den Directeur een pluimpje voor zijn „heel goed" examen. D. deed ook met succes bet examen v. M. U. L. O. Aantal punten: 78. Zij bleken beiden het onderwijs goed te kunnen volgen, v. O. deed dit jaar een goed geslaagd eindexamen en is thans Indoloog. D. moest, door allerdroevigste familte-omston. digheden geruimen tijd d© H. B.-S. verf. laten en is dientengevolge thans nog leer ling dei' 5de klasse. 5. In Juli 1908 deed v. A. examen voor de 3de klas. Hij slaagde, ging in 1909 over naai' dc +1° en werd sedert geplaatst bij de Kon. Paketvaart-Maatschappij. 6 en 7. In Juli 1909 deden B. en D. examen voor rle 41e klas;. Beiden werden, afgewezen, de eerste met 58+ aan punten, de laatste met 57+. Beiden deden in Augustus van dat jaar liet examen voor M. U. L. O. voor diploma B (eischen gelijkstaande met die voor de éde klas H. B.-S.). Beiden slaagden, v. B. met 70, D met 71 punten voor 12 vakken. In September van datzelfde jaar deed v. B. examen voor de 4de klas H. B.-S. te Gouda. Hij slaagde, werd kort daarna geplaatst op de 'Kweekschool voor Zeevaart te Amster dam en was Juli 1910 No. 1 van zijn klasse aldaar. (Die klasse bestaat bijna ge heel uit leerlingen, die toegelaten zijn tot de 4de klas eener H. B.-S. In September van datzelfde jaar deed D. examen voor de 4de klas H. B.-S. ie Rolduc. Hij slaagde en was in Juli 1910 No. 2 .Van zijn klasse aldaar. 7 ©n 8. In Juli 1910 deden De M. 'eat K. (vroeger reeds leerling der H. B.-S.) examen voor de 4de klasse. De M. slaagde (aantal punten: 64), K. werd afgewezen (aan tal punten: 56+. De M. kan het onderwijs blijkbaar heel goed volgen. Volgens het rap port van Nov. 1910 was hij, wat aantal punten betreft (samen 107 voor 15 vakken) No. 2 van de 4de klas. K. deed te Utrecht een zeer goed examen voor M. U. L. O. (diploma B). Hij verwierf 79 punten voor 12 vakken. Hij is thans leerling van het Haagsche Lyceum. Van de 9 leerlingen zijn er dus 5 toe gelaten, En op de 4 afgewezene^ valt, even als op den arbeid mijner onderwijzers, naar ik mij vlei, door bovenstaande mededeelin- gen een ietwat gunstiger licht dan door de uitdrukking van B. en Ws. Met beleefden dank voor -de plaatsing, Geachte Redactie, Uw dw. dn., J. B. MEL1NEN. Hoofd der Chr. School v. M. U. L. O-, aan het Noordeinde. Leiden, 10 Dec. 1910. SPORT, De wedstrijden van Zond-ag. "Verleden jaar had dc' eerste ontmoeting tussehen de elftallen van den Goudsehen en Leidschen V.-B. te Alphen plaats. De L. V.-B. behaalde "toen haar eerste overwinning en van het vastgesteld© tegenbezoek is in dat seizoen door verschillend© oorzaken niets meer gekomen. In Voorschoten op het ter rein van Beresteyn zijn morgen de Lei de- naars de -ontvangende partij en zullen naar algemeene verwachting wel weer do over winnaars zijn- Toch hoede zij zich voor on derschatting der tegenpartij, daar do G. V.-B. uit meer elftallen dan verleden jaar een keus heeft kunnen deen. Bovendien verna men we, dat evenals bij d-en L. V.-B». dei samenstelling van het elftal door een proef- wedstrijd is voorbereid- En omdat de kracht van dit elftal voor ons Leidenoars in het duister ligt, raden wij aan tot voorzichtig heid. Van het Leidsche elftal stellen wij ons vertrouwen in hoofdzaak in de twee ack- terspelers an den doelverckdiger en dat in de voorhoede vier spelers van een Vareeni- ging zitten, kan het samenspel slechts bevor deren. Is de midden linie voor baar taak berekend, dan is het Leidsche span een aar- dige combinatie. Ajax ontvangt een oude bekende, n.l. A» F. O., uit Amsterdam, waartegen zij twe© jaar geleden degradatie-wedstrijden gespeeld heeft en waarvan ze toen in Leiden met 4—;Q won. 't Is niet te verwachten, dat Ajax morgen weer een dergelijk resultaat zal b©. reiken, al blijven we hopen, dat onze stad» genooten zieh eens zullen gaan herstellen. "Wil A. F. O. bij D. V. S. niet verder ach terop sraken, dan mogen zij hier geon puntje .laten zitten. De Sportman en Ajax II gaan somen naar het Sticht; de roodzwarten om eon jeugdige generatie van Hercules te "bekampen en del groen-witten om met dc Biltsclie V. C. een wedstrijd te spelen, die van belang kan zijn voor de laatste plaats. Een overwinning van De Sportman zou haar vrijwel in veilige haven brengen. In den L, V. B. staat de competitie wé- gens+ïen wedstrijd LeidenGouda stil. Zoojuist vernemen we, dat het terrein van Beresteyn voor morgen is goedgekeurd en dusde wedstrijd L. V. B.G. V. B. in ieder "géval doorgaat. Op het Kocrfbalprcgramma staat de reeds eenmaal uitgestelde wedstrijd Vitease—A. L. O. Voor Vitesse een goed© gelegenheid om door een overwinning haar kans op de laat ste plaats sterk te doen verminderen. Hockey. Door den N. H. en B. B. wordt voor dé eerste klasse vercenigingen de gelegenheid' gegeven deel te nemen aan een competitie om den zilveren Wisselbaker van den N. B. v. L. O. Voetbal. Het deze week verschenen Bondsnieuws van den L. V.-B. bericht, dat de heer H. J. Willing, lid der scheidsrechterscommis- fiie en scheidsrechter van den N. V. B., op Zaterdag 17 December a.s. hier tea- stede een bespreking zal houden over de regels van het voetbalspel. Athletiek. Dé Jaaïljjkeehe Algemeene Vergadering van de N. A. U. wordt op 14 Januari a-s. te Rotterdam gehouden. Luchtscheepvaart Legagneux verbeterde gisteren te Pa*jj« het hoogtereeord van Drexël (2880 M. te Philadelphia) door een vlucht van 3200 M. hoogte. Telegrafisch weerbericht. Daar waarnemingen in den morgen van 10 Dec® Medegedeeld door bet Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometergtand 761.3 te Horta laagste 724.1 te Valentia. Verwachting tot den avond van 11 Dec.t Matigs tot krachtigen zuldoosteiyken tot zuid westelijken wind. Zwaarbewolkte tot be trokken lucht. Waar3CiiUnlijk regenbuien. Dezelfde temperatuur.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 8