N°. 15583 Donderdag 8 Uecember. A0. 1910. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. LEIBSCH BAGBLAB PBL'S DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.06. Iedere regel meer fO.Vt^, Grooter* letters naar plaatsruimte. Kleino advertenties van 30 woorden 40 Oents contant) elk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het inoasseeren wordt 0.05 berskeni PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents per 3 maanden I i J i f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd ifjn l i, 1.30. franco per post 1.65. HIXDKRWKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het adres van M. F. TAVERNE, om vergunning tot plaatsing en in werking stelling van een electromotor van 5 pk. in de inrichting tot het bereiden van vieesch en worst in het perceel Donkersteeg No. 17, had. Sectie H No. 531, ter vervanging van den bestaanden gasmotor; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; geven, bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag 22 December aanst. des voormiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren teaen dit verzoek in té i brengen, terwijl zij er de aandacht op vesfci- gen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder- |wet voor 't gemeentebestuur of een zijner le den zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN HEIJST, Secretaris. f Leiden, 8 December 1910. i Een Hoogeschool voor Interna tionaal Recht. In wetenschappelijke en diplomatieke krin- ;'getn werd in den laatsten tijd meermalen het denkbeeld geopperd, besproken en 'mis- öohien wel overwogen., tevens, om in ons land ie stichten een Universiteit- voor In- i ternationaal Itecht. r Het land, waarin de vredesconferenties plegen ie warden gehouden, het Hof van Arbitrage gevestigd is eh het Vredespaleis Vetrrijsü, zou daarvoor "iiit den aard der- zaak aangewezen zijn. Het denkbeeld is bij de bell an dialing dér Staatsbegrooting dezer da-gen ook in ons Parlement ter sprake gekomen en men heeft i de Regeering gevraagd hoe zij daarover zou i denken. Stilzwijgend weird daarbij veronder- steld, dat deze Universiteit dan' zou moe- ten warden gesticht in Den Haag. En we "willen gaarne erkennen, dat er inderdaad. ledenen zijn waarom mede in de eerste 1 plaats daarvoor de Residentie in aanmer king zou kunnen komen, juist in verband anet de bovenvermelde internationale stich- t tingen, die ear reeds zijn gevestigd. De Minister van Binnenlandsoh© Zaken heeft naar aanleiding van oen opmerking t .van dr. A. Kuyper over dit onderwerp, zich ook er over .uitgasproken. Ook hem was 'het idee sympathiek. Maar hij vreesde dat de verwezenlijking ervan wel zou moeten afstuiten op do hoog© kosten, die werden geraamd op 20 millioen. Dat bedrag zou men met den tegenwoordigen toestand van 's Rijks financiën wel niet voor dit nieuwe instituut .willen votedren, dacht de Mi nister. De heer Van Karnebeek heeft nu Vrij dag oen anderen weg aangewezen. Hij wees er op, dat beperking hier oen eerste ver- eisehte is. Van eon Universiteit kan gaen sprake zijn. Men moet bedoelen cursussan in internationaal recht. Dan heeft het idee ©énige kans. Anders zijn- de financieel© be zwaren en andere die de organisatie be treffen. veel te groot. Inderdaad is or veel voor een stichting, els de hior bedoelde, te zeggen. Zij ligt gehoól in do internationale lijn, die ons reeds zoovoolgebracht heeft en dezer dagen ook Jieeft geleid tot do oprichting van een Ne- uerlandsche Vereeniging voor internationaal recht, Nedorlandsche Groep van „the In ternational Law Association." Geleerden en jannen uit de praktijk, ju ridische technici en handelsmannen bewe gen zich op dit gebied. Voor Kamers van Koophandel, Scheepvaart- en Vcrzekaring- maatschappijen, cargadoors, wissel agenten, in- dustrioolcn cn vele anderen ligt hier een groot arbeidsveld. Wij herinneren in (lit verband ook aan bot artikel in „Do Gids" van November van do hand vaii prof. Van Vollenhoven. Een Hoogeschool voor internationaal recht of althans cursussen hierover zijn in dezen tijd van wereldverkeer dus ©an eisch en daarbij lcomt, zooals wij boven aantoonden, de wéhscliclijkheid om dit instituut hier .te lande te vestigen. Maar als clit is uitgemaakt, zouden wij willen vragen of niet moor dan Den Haag, Leiden zou zijn aangewezen voor den zetel van dezo grooischo stichting. Zij behoort nabij het Hof van Arbitrage te zijn, is- geaogd. Maar con afstand van 20 minuten eporens is geen bezwaar. Ook van uit Lei den zou men zoo goed als onmiddellijk con- fact hebben met alles wat -er in Den Haag Wngaat. En hier .m zou men, wat men in dé Rosddéntié inist, zdoK baVindén in een wetensch appéLjk milieu. Be hoogeschool voor i nternationaal recht zou zich. als heb ware aansluiten bij de Leidsche Universi teit; zij zou er een deel van kunnen uit maken, een uitbreiding ér van zijn. Dca fe méér komt dit nog1 uit, als Wij de mteening van den Jtèetr Van Kar nebeek deden, dat in beperking hier de kracht moet wprdén gezocht en voarloopig mjet hot argunisoaren van „lectures", cursussen kah worden volstaan. Van de 20 millioen kosten blijft ,dan slechts een minimum over, en hiermede vervalt dus hot grootst» be- Tïwaar. De andére bezwaren zouden door H.H. Curatoren .onzer Academie zeer zeker gaarne uit don weg geruimd worden. Wij willén Let voorloopig hierbij laten én bevelen pus idea gaarne tér ernstige overweging aan bij het College van Cura toren en bij die hoogleeraren, die in deze belangrijke aangelegenheid hbzondelrlijk de aangewezen voermannen zijn- De roem' onzer Hoogeschool zoii ér on getwijfeld door verhoogd worden en de stad onzer inwoning zou er door in beteakenia winnen. Leiden, 8 December. Maandag a,s. zal alhier de tweede le zing van prof. Symons over het Ineenscha- kelingsrapporb worden gehouden. In Den Haag is overleden de heer L. A. Martens, oud-president van de Algemee- ne Rekenkamer in Ned.-Indië, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Het bestuur der Algemeeno Nederland- sche Pharmaceutisehe Studenten-Vereeni- ging heeft een adres gezonden aan den mi nister van binnenlandsohe zaken, waarin het zeer onbillijk wordt genoemd, dat studenten in de artsenijbereidkunde, afkomstig van de H. B.-S., hier te lande het recht om te pro- moveeren missen, en waarin om vele rede nen, wordt verzocht, het daarheen te willen leiden, dat alle pharmaceuten aan een Ne- derlandsche universiteit kunnen promovee- ren. Het adres ia vergezeld van een adhaesie- betuiging van op één na alle hoogleeraren, lectoren en privaat-docenten, die met het onderwijs aan studenten in de artsenijbe reidkunde zijn belast, en van een van de Nederlandsche Maatschappij ter bevorde ring der Pharmacie. Aan de Tweede Kamer is een dergelijk adres verzonden, benevens aan alle leden een afschrift van het adres aan den mi nister. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Vlaardingen door da R. P. A. Rutgers, t'e Warmond;'naar dat bij de Geref. Kerk te Groningen door ds. R. W de Jong, te Hoofddorp. "Voordracht voor hoofd der school met uitgebreid leerplan te Brummen, de heeren, A. W. Hoitink, hoofd te Eibergen; H. v. d. Berg, idem te Zwartsluis, en K. P. Kruide- ring, idem te Waddings veen. Bij de te Gouda gehouden verkiezing van een lid voot de Kamer van Koophandel en Fabrieken, vac.-L. P. Hoogendijk, is ge- kopen de hoer C. van Veen Az. H. M. de Koningin heeft f 100 geschon ken als bijdrage aan de reoette van het con cert, hedenavond in Den Haag te geven door de mannenzangvereeniging Richard Hol'' ten bate van het Ned. Roode Kruis. Ds. J. W. Gunst, predikant der Ger. Kerk te Woerden, héb pi Dinsdag 13 Deer: a.s. zijn 25-jarige ambtsbediening te geden ken, welke hij te Brouwershaven aanvaard de. Des avonds zal de jubilaris optreden in het kerkgebouw, om in een samenkomst met de gemeente dit jubileum te herdenken. ALPHEN. In het kerkgebouw der Ned- Herv. Gem. hield gisteravond ds. J. W. H Kalkman, em.-prêd. te Hilversum, een le zing over: „Volharding der heiligen", hier toe uitgenoodigd door de Chr. Jongelings ver. „Onderzoekt de Schriften." Het doel van spr. was hoofdzakelijk te wijzen op de vertroostende zijde van dit onderwerp. In een schoon© réde, doorweven met talrijke voorbeelden uit de Heilige Schrift, werd aangetoond, hoe de heiligen, hier bedoeld Gods waarachtige kinderen, vervielen tot vaak groote zonden en hoe groot hun straf was, die op de zónde volgde, omdat Gods. rechtvaardigheid de zonden, vooral in de Zijnen niet kan ongestraft laten, en ook om hen te waarschuwen en to behoeden voor nog grooter kwaad. Al deze voorbeelden staan in Gods Woord ter verschrikking, maar ook ter vertroosting, opdat zij, die tot zonden vallen, op Gods.genade kunnen blij ven hopen. De schijnbaar tegenstrijdige teksten, op dit onderwerp botrekking heb bende, werden duidelijk verklaard; terwijl teekenend het onderscheid-werd aangetoond tusschen hen, die uiterlijk godsdienstig zijn, en de oprecht bekeerden, opdat niemand op lossen grond bouwe, daar alleen in de vreeze des Heeren, het geluk en de vrede gevonden wordt. HAARLEMMERMEER. Tot ouderling bij de Geref. Kerk te Hoofddorp i9 gekozen de heer B. Biesheuvel en tot diaken de heer A, Rombout, die beiden hun benoeming aanvaard hebben. KATWIJK-AAN-ZEE. Toen de 70-jarigé arbeider J. d. V., aLhier, zich gisteren naar zijn wérk begaf, zakte hij op den Sluis- weg bewusteloos ineen. Iemand, die voor bijreed, zag1 dit én snelde den m!an ie hulp. Het bleek, dat hij den geest reeds gegeven had. Zijn lijk werd par voertuig huiswaarts gebracht. Aan het Prins-Hendrik-kanaa.l geraak te gisteren een met twoa paarden (hitten) bespannen wagen der firma Haasnoot to water. Spoedig roeiden een pa^r mannen met een boot er heen, om' de -strengen, waarmee de paarden aan den wegén verbonden wa ren los té snijden. De dieren zwommen on middellijk naar de kant en kropen op den wal. Zij haddén blijkbaar geen letsel be komen. De voerman, die het ongeluk had zien aankomen, was nog tijdig van den wa gen gesprongen. NOORDWTJK. Gisteravond vergaderde de Oranjevereeniging in „Hof van Hol land". Er waren tamelijk veel leden opge komen. De vergadering werd geleid door den heer A. Dorsman, den voorzitter. TJit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer H. Haamappel, bleek, dat er over 1910 een saldo in kas is van f 525.73. Van de commissie van con trole do heeren Duyster, Zand voort en Oostveen, stelde eerstgenoemde voor, den penningmeester onder dankzegging voor zijn accuraat beheer te deobargeeren. Do oommissie vestigde in haar rapport de aan dacht op iets, dat niet in verband staat met het beheer van den penningmeester, en toch de volle aandacht verdient. Het trof de oommissie, onder de verschillende beschei den, die de rek. en verantw. vergezelden, kwitanties te vinden voc/r koog© bedragen, uitbetaald aan de subcommissies voor „Ringrijderij", „VHègerwedstrijd" en „Mu ziek", bij de feestviering van het gepasseer de voorjaar. De controle-commissie betreur de het, dat bedoelde sub-commissies blijk baar geen gespecificeerde nota's hadden in gediend, niet, omdat zij ook maar den min sten twijfel zou voeden omtrent het zuinig beheer der commissie, maar om de diverse uitgaven te kunnen controleeren, en er van te kunnen vaststellen, of zij al dan niet gemo tiveerd waren. Zulke gespecificeerde nota's zouden verder als leiddraad kunnen dienen bij een volgende gelegenheid, als wanneer men op onderdeelcn bezuiniging zou kun nen betrachten. De voorzitter bedankte den penningmees ter en ook de controle-commissie. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer E. de Groot, bleek, dat het leden tal van 409 tot 371 is gedaald. In verband hiermede besloot de vergadering een propa gandist aan te stellen, die voor zijn moeite een matig honorarium zal genieten. Voorts werd op voorstel van den heer Doorneveld besloten, de vergaderingen der Oranje-Vereeniging om beurten te Noord- wijk-Binnen en te Noordwijk-aan-Zee te houden. Naar aanleiding van een korte opmerking van den voorzitter, dat het toch aardiger is, feest t'e vieren op den dag, dab ook werke lijk öf Prinses Juliana óf onze Koningin verjaart, ontspon zich een zeer lange dis cussie over het al of niet wenschelijke en het al of niet mogelijke, om op beide dagen -<30 April en 31 Aug.) feest te vieren, den oersten dag zoo mogelijk uitsluitend te Noordwijk-Binnen, den tweeden te Noord- wijk-aan-Zee. Al spoedig bleek liet, dat men in beginsel althans er wel vóór was, op beide dagen feest te vieren, doch niet den geheelen dag. De meesten waren er blijk baar vóór, in het' voorjaar een flinken feest dag te orgam'seeren, en op 31 Aug. alleen een namiddag- of een avondfeest te vieren. De bloemisten toch hebben het omstreeks 31 Aug. te druk, om dan aan feestviering ie denken of mede te doen. De burgemeester, mede aanwezig, hakte den knoop door: op zijn voorstel noodigde de vergadering het bestuur uit, in de Maarf- vergadering liet voorstel te doen, dat er op twee dagen feest gevierd zal worden, met dien verstande, dat het Julianafeest (in het voorjaar) zal - aanvangen op den middag, terwijl het Koninginnefeest; (op 31 Aug.) uitsluitend een avondfeest zal zijn. .Op dio wijze meende men, konden de hee ren bloemisten geen bezwaren tegen feest viering op beide dagen inbrengen. Wordt toch dit voorstel in de Maartvergadering aangenomen, dan behoeven zij hun perso neel op 31 Aug. in het geheel niet te missen, wat in dien tijd ook niet mogelijk is, ter wijl de arbeiders in het voorjaar gelegen heid hebben, aan hun liefde voor het Oranje huis op feestelijke wijze uiting te geven. Kan een en ander nu zóó ingericht worden, dat de feestelijkheden tot aller tevreden heid verdeeld worden over de beide Noord- wijken, dan zijn allo partijen bevredigd. Dat een avondfeest op 31 Aug. goed slagen kan, -— 't werd op de vergadering herhaaldelijk gememoreerd bleek wel óp het met geest drift gevierde feest, dit jaar te Noordwijk- aan-Zee op dien dag georganiseerd. SASSENHEIM. Ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan der Jongelingsvereeni- ging op Gereformeerden grondslag „Jona than", alhier, heeft dr. Wielenga, predi kant te Arnhem, in het gebouw der Ger.. Gem. een rede gehouden'ovér„De wonde ren van den anti-Ohrist."- Sprcker vertelde hoe hij aan dit onder werp was gekomen, nl door het lezen van een boek met bovenstaanden titel, van een Deensohe schrijfster. De bedoeling van cie schrijfster is het prediken van een waarheid en het thema is uitgewerkt in drie legen den, welke in het kort door spreker wérden verhaald, en waaraan hij zijn gedachten vastknoopte. O. m. merkte spr. op, dat hoewel 'det socialisme het beeld van den anti-Christ, dat uiterlijk opmerkelijk gelijkt op het Christendom, doch onder het Christelijk kleed verbergt een anti-Christelijk hart machtig is, het vooral in ons Land, niet voel aanhangers heeft. Omdat het zich ooncen- treert cm de menschelijike maag. Mi ar ten mensch heeft ook een hart en hiervoor zorgt het socialisme .niet. Nu is er een an dere beweging, de nieuwere mystiek, welke het gemoedsleven tracht te bevorderen. Wat de wonderen van den anti-Christ, zijn, werd door spreker in heb kort verhaald, daarbij hen in vier groepen verdeelende1. het magnetisme; 2. het hypnotisme; 3 bet- som nambulisme en 4. het spiritisme. Wat is van al deze dingen waar? Som migen zeggen: „Het is boerenbedrog!" Spr. zegt: „Het zijn dc wonderen van den anti- Christ." De bijeenkomst werd door den eminenten spreker met gebed gesloten. VOORSCHOTEN. In het Palronaatsgie- houw voerden een aantal leerlingen dér heide R.-K. Parochiale Scholen op de kin- dexoporette in zes tafeneelen „Arbeid adelt," De meisjes en-jongens, die hun medewer king verleenden, traden hij dezio gelegenheid voor de eerste maal voor het voetlicht. Wat zij presteerden mocht gezien en gahoord worden. Dat de opvoering voldeed, bewees het hartelijk applaus van het talrijk opge komen publiek. Behalve de leerlingen der heide scholen woonden natuurlijk ook vele ouders de opvoering der operette bij. Be aeer- eerwaarde boer pastoor dankte aan bot slot- de zcereerw. priorin en don zaoreerw. beer rector van „Bijdorp" voor bun tegenwoor digheid en daarna in 't bijzonder de oerw. Zusters der R.-K. Par. Meisjesschool en den beer J. J. Smit, hoofd der R.-K. Par. Jon gensschool voor' de moeite en opofferingen, die zij zien- wilden, getroosten, om d^ze geslaagde opvoering -mogelijk te maken. In de pauzen tusschen d©r bedrijven war den do schoolkinderen onthaald. Aan het post- en telegraafkantoor al hier is tijdelijk werkzaam gestold de com mies do heer C. A. Blokzijl, van Rotterdam. Gisteravond had de a.-r. propaganda- club „Keuchenius" in- een lokaal der Chr. School een cursus vergadering be'egd, waar in als spreker optrad de hoer J. J. Jacques, van Rotterdam, over het onderworp„De coalitie-politiek." De krachtige, boeiende re de van den heer Jacques werd met groote aandacht gevolgd. WTASSENAAR. Bij de gehouden aanbe steding door den architect den heer W. Fontein, te Leiden, van het houwen van een landhuis .aan den Kerkdam te Wasse naar, waren de volgende i nschrijvingen in gekomen J. van Benten en J. Volkers, Leiden, f 19,750; C. van Tol, Wassenaar, f18,900; W. P. de Vreede, Noordwijk-Binnen, f 18,450; A. C. Leyon, Wassenaar, f17,245; W. F. Marcelis, Leiden, f 17,083; H. Kors- wagen, Leiden, f 16,997H. v. d. Helm, Wassenaar, f 16,475; A. Hartcveld en A. de Vrind, Leiden, f 16,300; G. Vooijs, Katwijk aan den Rijn, f 16,125; K. Stap per. Alfen aan den Rijn, f 15,790. Hot werk ia aan den laagsten inschrijver gegund. WARMOND. Naar mén ons mededeelt, zal door eenige bewoners uit het Westeinde in deze gemeente aan den Raad een request worden ingediend, om, tusschen het station en* het Warmonderhek, meerdere lantaarns te doen plaatsen (bij besluit van den Raad is er maar één geplaatst) daar dit, gezien de drukke passage langs dien weg naar Oegstgeest en Leiden, zeer noodig is. De lengte van dien weg is circa 550 M., zoo dat één lantaarn in dat eind geplaatst, te weinig is, en het daar, met aan weers zijden van dien weg een houtwal, aarde donker kan zijn. Hedenmorgen had. op de Haarlemmer- trekvaart een wielrijder het ongeluk te slip pen, waardoor hij met het hoofd tegen een ijzieren "brugleuning terecht kwam, met het gevolg, dat hij een bloedende wond aan het hoofd opliep. Na afwasscliing der wond, kon hij zijn weg vervolgen. SchooIkindervoedinjE* Een vriendelijke uituoodiging had ont vanochtend er naar toe geroepen. Het zou de eerste voedsel-verstrekking zijn van dit seizoen. Eenige plechtigheid ging vooraf. De Keet Witoians, voorzitter van de Leidsche Ver- eeniging „Schoolkindervoeding", Hagenaar sinds éöuigen tijd, doch Leddsch burger nog? steeds, waar het de Leidsche schoolkinder voeding geldt, nam nadat allen, die ver-* wacht werden, zich in het lokaal aan den Middelweg hadden bijeengeschaard^ het woord. Deernis met den nood, welken de winter maanden onherroepelijk brengen, deernis met het arme kind, riep zdjn woord in ons op.- Tevens werden de dames M. van Driel,, J. Mayer en C. Weyenburgh, welke in heb bestuur van „Schoolkindervoeding'' kwa^ men, met een vriendelijk woord van waar deering geïnstalleerd. Zoo ooit, wo zeggen het den heer Wit- mans na, dan is de vrouw hier op haar plaats, in deze noodleniging van wat een vrouw heb meest na aan het hart ligt: het kind. De heer Creyghton, voorzitter van dé „St.-Vincentiusvereeniging", nam nu het woord en legde vooral den nadruk op het samenwerken der beide Yereenigingendo „Schoolkindervoeding" en de „St.-Vincen- tius-Yereemging", welke aan harmonie niets te wenschen laat. Terwijl do heeren aan 't woord waren* was er reeds onnaspeurlijk, door een Kie rende deur waarschijnlijk, de damp aange dreven uit het naastbijzijnde kookvertrek.. Toen ten slotte de deur heelemaal open ging, zou men hebben kunnen wanen op 't perron te staan in een dikke witte rook-> pluim van een trein. Alleen de doordringen de erwtensoepgeur vertelde alles. Daar in 't kookvertrek was groote bedrij vigheid In de reuzenpotten schommelde log en zwaar de groene soep, bevlekt met talloozo spekblokjes. De kok bood ons een berdje aan, het gulle vriendelijke aanbod was niet te weigeren. Het is een knappe baas, die kok, want het smaakte heel lekker. Met emmers vol werd reeds heen en weer gesjouwd. Heeren en dames, wier dago- lijksch werk op heel ander terrein ligt, ste ken hiér de handen uit de mouw tot soep opschoppen, rondverdeelen, orde bewa ren enz. Lieve lezers, als men zich in de armoede begeeft, weet men eerst hoe erg die ar moede is- Ons hart werd week bij het zien dier grauwig bleeke kindertjes, die hunke rend staan om binnen te worden gelaten* De eerste zaal-vol waren de Katholieke kin dertjes wier scholen 't eerst uitgaan. Men .zag het aan do ernstige snuitjes die een ■kruisje sloegen, voor te proeven. Ernst is er trouwens bij de meesten, op het moment dat zij toehappen. He is lekker immers èn warm. Voor hen een opperst moment van den dag. Drie en halve maand zou graag de Ver- eeniging Sehoolkindervoeding" den armen kleinen voedsel geven. De heer Witmans, de heer Creyghton: zij zuchtten beiden in hun korte toespraak toen het geld ter sprake kwam. Véél moet er zijn om vijfhonderd hongerige magen den winter door te helpen Te hopen is het, dat menige spaarpot zich' opent, dat menig plannetje beraamd wordt tot financieel© hulp, dat het ledenaantal van „Schoolkindervoeding'' een grooter ge tal wordt, dat ten slotte geen burger het begrip meer kan buiten sluiten: het men- schelijk verantwoordelijkheidsgevoel, dat hier een eerste nood té lenigen valt. Burgemeesterevacatnre t© Eist. Men schrijft uit Eist aan „De Maasbode": Nu wegens het overlijden van baron Van <lcr Feltz, hier een burgemeesters-vacatu re is ontstaan, en dus weldra de benoeming! van een opvolger te wachten staat, vraagt men zich hier algemeen af: „wie zal heb zijn?" En is het dan to verwonderen, dat, waar de groote meerderheid der bewonend dezer gemeente Katholiek is, de mees ten den wensch uitdrukken, dat ook aan Eist eens recht zal wedervaren en we aan het hoofd van onze Roomsche plaats eens een Room- schen burgemeester zullen zien?.. Of zalmen soms weer beweren, dat er geen geschikte candidaat onder- dc Katholieken is Maar, dan behoeft men toch niet .ver te zoeken. On-i der de velen, die met den vinger aangewezen kunnen worden, wat gesclnkfchedd betreft, wordt o.a, genoemd de heer Vos, gem.-secr. en lid dor Provinciale Staten. Deze heer is toch zeker wol geschikt: hij is door zijn ambti volkomen met de toestanden hier op dé hoogtehij staat bij de gemeentenaren jn' groot aanzien. Wo "hebben toch wel eens hét recht, om! een Katholiek hier een lioogen post te zien beklcoden. Want tot nu too waren onzo loofsgenooten dunnetjes bedeeld. Wa zou-: den ook wel een statistiokje kunnen maken van het aantal ambtenaren dezer gemoantel en de achterstelling der Katholieken hiér, doch we knnnen_ het eenvoudiger in oaa

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1