No. 15579. IdBXDSCH DAGBXjAB, Zaterdag* 3 December. Tweede Blad. Anno 1910. Finaneieele Causerie. Brieven uit Warmond. Gemengd Nieuws. FEUILLETON. Hun roeping getrouw. Een.opmerkelijke verandering heeft in afgeloopen week plaats geliad in da stemming "van Walls treat. Was men in den Jaatslen tijd optimistisch gestemd in 'tvoor. [ttitziclrt, dat de gevraagde tarief verhoogin gen door de spoorwegem binnenkort zouden worden toegestaan, waardoor dan eenerzijds de Jietto-ont vangsten meer in overeen stem ming zouden komen met de over 't alge- Pioen bevredigende bruto's en de industrie anderzijds de lang verwachte orders zou ontvangen van de spoorwegen voor rails, wagens, locomotieven, enz., waartoe de laats ten dan weer in staat zouden zijn door 't plaatsen van obligation, men is thans plot seling tot 't inzicht gekomen dat al de mooio toekomstmuziek te lang op zich laat wachten. En dit schijnt een aantal ontmoe digde haussiers tot aanleiding geweest te zijn. om tot afwikkeling hunner posities over te gaan. Tenzij er al weer meer achter de - coulissen wordt afgespeeld, dat thans Siog in wijder kring onbekend is, kan 't Saiet anders, of dit schoonmaakproces moet op zichzelf de technische positie der markt verkleren; 't prijsniveau is in de laatste weck nog al aardig gedaald en als dit, wat zeer wol mogelijk is, nog wat aan houdt,- dan komen verschillende aandeelen op oen zeer aantrekkelijk koerspeil, dat zoo aanstonds, als dan werkelijk de verwachte vei'k vendiging in zaken tot stand komt, als uitgangspunt zal kunnen dienen voor een lang aanhoudende rijzing. We willen thans eerst eens even met een paar voor beelden doen zien, dat de verhoogde exploi tatiekosten dcor de rijzing in de loonen vooral veroorzaakt, een geweldige afname in do netto-ontvangsten tot gevolg hebben. Over de afgeloopen maand Ootober ver dienden dan do koolit heeft en wij schatten 't beding, dat op die wijze werd opgenomen op 75 mil- lioen gulden in waarde. Wij zijn or vrij zeker van, dat dit eerder mfeer is dan minder. Nemen wij nu een share als Steels, die van 93 af tot 67 gestadig eiken dag gekocht werd en van dit lage punt weer tot 78, dan kan men wol rekenen, dat de kostprijs gemiddeld op 80 komt. Heden was de koers ongeveer 76, zoodat er wel plaats is voor verdere daling, als men van de redeneering uitgaat, dat Amerika wel weet, wat 't doet en op den duur als overwin naar uit de markt komt. Toch is 't aan geen twijfel onderhevig dat de marktpositie er de laatste dagen zeer op is verbeterd, zelfs als men van dio redeneering uitgaat. He meeste arbitra gehuizen hebben hun posities thans ge- tour neerd, en als gevolg toont hun boek op 't oogenblik aan, dat zij te Amsterdam gekocht hebben, tegen verkoop posities te Londen en te New.York. Dat is in geen maanden 't geval geweest en stemt dus niet ongunstig, zoo 't al niet de vraag wettigt, of we ditmaal niet staan voor' een kunstig uitgevoerde schijnbeweging van de Ameri- kaansche faiseurs, om goedkoope waar mach tig te worden. In ieder geval zou de gun stige oplossing van een aantal boven de markt hangende kwesties plotseling een ge heel andere richting aan de tendenz kun nen geven. Zeker werkte ook 't nieuwe pro ces, dat de Regeering tegen de Sugar Trust op touw zot, mede om do gemoederen in onrust te brengen, en niet minder 't in terview met Hill, dat trouwens reeds den volgenden dag werd tegengesproken. Gunstiger dan te New.York, was de stem ming te Londen, waar de verkiezingen eerst langen tijd als een zwaard van Damocles boven do markt hadden gehangen; de snelle oplossing der parlementaire crisis door een referendum aan de kiezers en 't feit, dat Union Pacific Southern Parciic New-York Central Lake Shore Michigan Central Chicago CC St -Louta Louis?ille Naehvillo Milwaukee Erie doll. 16,000 bruto meer doll. 717,000 netto mindor. 176,000 278,000 92,000 6,000 282,000 216,000 45,000 64,000 minder 722,000 465,000 649 000 451,000 97 000 865,000 579,000 846,000 Die cijfers spreken als een boek en men kan zich ternauwernood begrijpen, dat de Interstate Railway Commission zoo lang talmt met 't verleenen harer toestemming tot de aangevraagde verhooging van goe deren- en personentarievan, gezien, dat men 't ei* aHewegen over eens is, dat de voor- apood des lands onafscheidelijk verbonden ia aan dio der spoorwegen, terwijl in ver reweg de meeste kringen wordt beweerd,, dat de verhooging alleszins rechtmatig is en goan hinderpaal van belang zal zijn yoov 't land in 't algemeen. Inhisschen zijn de October-cijfers der spoorwegen blijkbaar zoo'n ontnuchtering ge weest voor 't publiek, dat oen sterke ver- "koopneiging is ontstaan, dio in enkele ge vallen. zelfs aan demoralisatie deed dén ken; zoo werden gisteren Dsn vers tot 24 voor de gewone 6472 voor de Preferente- aandcalen teruggedrongen, op 't garucht-, dat de Maatschappij 't dividend op de Prefe- rento-aandeolen zou paseeeren. Toen slotbeurs bekend werd, dat 't dividend op den vorigen voet van 5 pCt. por jaar was gedeclareerd, volgde daarop een even snel herstel. De ïnarkt in deze waarden te New.York is echter al bijster klein en kan gemakkelijk gemanipuleerd worden, waarvan zoo nu en dan, als men do kans schoon ziet, nog al eons gebruik wordt gemaakt. Ons publiek heeft de markt de laatste weken roods niet vertrouwdmen begon met zich to onthouden van aankoopon en verviel langzamerhand zelfs tot verkoopen, zoo lat de langdurig® steun, dien Amerika van onze markt ontving, in dagelijks terugkee- rench aankooporders, niet alleen ontbrak, doch zelfs plaats maakte voor aanbod. Dat verklaart dan ook de aanzienlijke daling in aandeolen als Rock Island, Denvers, Southern Rails, Eries, Missouri®, e. d., die in verhouding veel meer daalden dan de marlctleidors te New.York. Wij zeiden reeds in oen onzer vorige artikelen, dat ons pu bliek gedurende dit jaar gestadig door gs- dit niet, zooals de vorige maal, gepaard gaat met een onvoltooid budget, waardoor de geldmarkt buiten 't gedrang blijft, heeft tot optimistischer opinies aanleiding gege ven, temeer waar de kansen der liberalen er met den dag slechter vóór komen te staan. Mochten de conservatieven als overwinnaars uit 't strijdperk to voorschijn komen, dan. staat een goede tijd voor de deur; de Beurs en 't grootkapitaal zijn nu eenmaal, terecht of ten onrechte, gecharmeerd op de con servatieven en schuwen alles wat in poli- tieken zin in de eene of andere nuance van rood is geverfd. De in deze kolommen voor spelde verbetering in de Londensche geld markt is bereids LL Donderdag door de feiten bevestigd, 't Bankdisconto werd midt 7e pCt. tot 47s pCt. verlaagd. Onze geldmarkt-, ofschoon niet moer zoo spotgoedkoop, als óp 't eerste gezicht van do - ophanden zijnde Staatsleening, blijft om én nabij 4 pCt. prolongatiën toch binnen de perken der redelijkheid. Do beleeningsrente werd ,deze week door de Nederlandsche Bank verlaagd, trouwens de anomalie tus- schen goedkoop geld ter Beurze en duur dere belangen bij de Bank leidde tot af lossing vam beleeningsposten bij deze in stelling. De Pefcroleummarkt is eindelijk weer wat vaster, ofschoon zich geen nieuwe gezichts punten voordeden. Van Staatsfondsen on derscheiden Russen zich door oen verba zend vaste 'tendenz, met gosde vraag voor Parijsche rekening. Rubbers willen ook wel betei* in overeenstemming met de verhoo ging der prijzen voor 't artikel in Enge land. W: XXII. Zooals bekend is, werd er door do te Lei den opgerichte Zeil-, Roei- en Motorsport- vereeniging, met Warmond tot zetel, toe overgegaan zich den naam te geven van „De Kaagh.'' Niemand zal het den \Yarmondenaar ten kwade duiden, dat het.hem mot meer tróts had vervuld, als hij in het blauw der Vfer- cenigingsvlag het zilveren kruis had zien schitteren, hetwelk zijn gemeentewapen siert; liever dan zoo'n „K.", zooalg nu het geval is. Daaraan is echter niets meer te veranderen. Gelukkig eohter, dat de Warmondsohe kleuren „blauw" en „wit" niet geheel op den achtergrond zijn geschoven. Laat daarbij voor de Vereeniging de aan neming van het eere-voorzitterschap door onzen burgemeester een handdruk zijn; evenals dien, welke de heer Muller het lid van „De Kaagh" gaf, op dien avond, dat hij hier sprak, en waarmede hij te kennen gaf, dat naams-, zelfs nationaliteitsverschil geen bezwaren zijn voor vriendschappelijken omgang en samenwerking. Dat die samenwerking niet zal uitblijven, als men het gesprokene nagaat op do laat ste V. V.-Y.-vergadering, is dit zeker te noemen. En al staan deze Vereenigingen niet in het minst met elkaar in verband, al. hebben dan beide Vereenigingen tot eere voorzitter onzen burgervader, toch zal voor deze Vereeniging nog wel eens iets extra's gedaan, worden en rekening gehouden wor den met ha-ar wenschen. En het is daarom en misschien in zijn kwa liteit van oud-Warmondenaar ook nog wel, dat reeds een der loden van „De Kaagh" in het bestuur van de V. V.-V., is gekozm. In de laatste vergadering van die Ver eeniging is bij do vaststelling van do statu ten nogal goed onder de oog co gezien wat men ging doen, on het scheen mij toe, dat het ernst is de Vereeniging voorloopig 29 jaren te doen loven, en elk bezwaar, dat op de een of andere wijz,e zotu kunneu. bestaan, voor wien ook, uit den weg te ruimen. Een voornaam artikel was met het oog daarop, dat do Vereeniging zich op Zon dagen, zoowel als op Christelijke en Katho lieke feestdagen' van allo feestelijkheden onthouden zal. Uit den aard der zaak komen op Zonda gen verreweg do meeste vreemdelingen de gemeente bezoeken, om zich op het water te ontspannen; iets, wat door sommigen liever niet gezien wordt, door anderen als niet an ders mogelijk wordt verdedigd, daar per sonen, zaken drijvend, of er in werkzaam, niet zoo gemakkelijk op andero dagen tot uitgaan in de gelegenheid zijn. Om dat ver schillend oordeel onthoudt zich de V. V.-V. van feestviering op die dagen. Elk lean nu zonder bezwaar lid van de Vereeniging zijn, en individueel 's Zondags naar eigen keuze watersporten naar hartelust. Nu strekt eigenlijk die heele clausule tot niets anders dan, 'om met de statuten m de hand, te kunnen Weerleggen, wat al ten onrechte beweerd was, dat n.l. die Vereeni ging Z ondagonthei li gen zou bevorderen. Dit i9 niet de bedoeling der Vereeniging en er is nog gelegenheid te over, voor de V. V.-V. om zich verdienstelijk te maken. Als men ziet-, dat de Vereeniging onder haar leden heeft de grootste helft van het Da.gelijksch Bestuur én ook de grootste helft van den Raad der gemeente, dan zal het wel niet twijfelachtig zijn of alle ver keerde toestanden worden recht gezet, alle minder goede verbeterd. Zoo geleidelijk weg komen de verbeterin gen, al gaat hét.niet „hals over kop", en al laten wij het slijk-opruimen op den lleeren- weg, dat- wel noodig was, en door elk als een uitstekenden maatregel is toegejuicht, buiten bespreking, de pas gekomen nieuwe verlichting is een groote stap voorwaarts geweest, dio moed en vertrouwen geeft voor de toekomst. Scheen eerst de ambitie om aan te sluiten niet groot, ik dacht wel, dat het ten slotte wat beter zou gaan, als mon eerst maar oeos overtuigd is van het betere, en het grootore gemak, dat gasverlichting geeft. Bleef het getal aangiften, zoo gek moge lijk, lang op e 1 f staan, nu het licht een maal gebrand heeft, is er bijna geen enkele meer, die vlug genoeg naar den zin gehol pen wordt, en hot aantal aangiften, dat al lang de vijftig is gepasseerd, zal zeker wel vóór Februari a.s. de honderd hebben be reikt, misschien wel oversohredén. Nu, al was het alleen maar de straatver lichting, die met haar glimworm-petroleum verlichting een sober figuur gaf, dan kon den \vij_ al van veel vooruitgang spreken; maar nu komen de winkels met volló Inrn- dels de straten verlichten. Alleen is het. oiaar jammer, dat wij niet eer van de zegeningen genoten hebben, wel ke Leiden ons nu biedt. Als nu elk, die er eenigszins voor in aanmerking komt, maar spoedig besluit tot aansluiting, dan kan alles nog vlug en ach ter elkaar worden afgewerkt, want do weg- j toestanden worden door dat gewroet er niet I beter op, en vóór alles in orde is, kan men bezwaarlijk de wegen weer in orde brengen zooals het behoort. In eigen belang, tot verbetering van de gemeentewegen, en tot voordeel van Leiden wordt nog eens dringend in overdenking ge- j geven niet langer te waahten dan noodig is. SPECTATOR. Een jongen, die vertelde door een man gestuurd to zijn, die hem een kwartje voor zijn boodschap beloofde, boot! gisteren ten kantore van de Incassobank, op den Haringvliet te Rotterdam, een wis sel groot ruim f 300 aan. De wissel stond ten name van een persoon, waarmede de Incassobank vroeger zaken deed, en was geëndosseerd op een kantoor daar ter stede. Aan dit kantoor werden inlichtingen ge vraagd, dcch daar wist men van den wissel niets af. Men begreep met een poging tot oplichting te doen te hebben, stelde een onderzoek in naar den man, die dóór den jongen werd beschreven, maar deze was met te vmden. Later is op aanwijzing van den jongen een man aangehouden, maar weer vrijgela ten, toen vast stond, dat hij niet de ge zochte was. De op den wissel voorkomende handtee- keningen zijn valsch. („N. R. O.") Aan belanghebbenden wordt aangeraden, alvorens zich in verbinding te stellen met Jean Fagel, zich noemende di recteur van het Incassobureau Winkeliers- en Handelsbelangen, Houttuin 25c, te Rot terdam, inlichtingen in te winnen aan het hoofdbureau van politie, afdeeling recher che, Haagscheveer 23, aldaar. De politie heeft he-rn, volgens later be richt, aangehouden en naar het bureau in de Witte de Withsbraat gebracht. Hij wordt verdacht van verduistering van gelden con nadeele van verschillende personen, die hem kwitanties ter inning hadden opgedragen. Zijn Incassobureau moet echter niet ver ward worden met de Vereeniging van don- zelfden naam. Montenegro en T u r k ij o. Eer gisteren hebben Montenegrijnen, die ge steund werden door uitgeweken Albanee- zen, te Gusinia 8 Turksche blokhuizen aan gevallen. Vier Turksche soldaten zijn ge wond, drie ernstig, 2 Mabomedaans.ohe hoe ren zijn gedood en verschillende gewond. Gisteren is een dynamietaanslag gepleegd op een loods van het station te Koemanovo. De loods is geheel vernield. Er zijn 5 ge wonden. Verongelukte schepen. Vol gens Bureau Veritas zijn in de maand Oc tober verongelukt 68 zeil- en 41 stoom schepen, als Zeilschepen: 7 Amjeiikaansche, 3 Duit- sche, 15 Engelsche, 7 Fransclio, 4 Italiaan- sche, 13 Noorscho, 6 Russische, 1 D^ensch, 1 Nederlandsch, 1 Peruviaansch, 1 Uru- guaansch on 9 Zweedscb?. Stoomschepen6 Duitsclie, 5 Am?rikaaii- eche, 1 Deansck, 13 Engelsohe, 3 Eransche, 1 Grieksch, .1 Noorsch, 2 Oostenrijksche, 2 Spaansche, 1 Portugeesch, 1 Russisch en 5 Zwectdsche. In deze cijfers is begrepen 1 zeilschip, dat .als verloren wordt beschouwd wegens gebrek aan tijding. Grenzenleed. De Pruisische commiezen aan <bd grenzen bij Dinxperloo liQv.dou sedert eenige dagen streng toezicht op do schoenmakers te Dinxperloo. Tot dus ver haalden de schoenmakers het te her stellen .schoenwerk van de ingezetenen uit Suderwick on Issolborg op en braohten het daar weer terug. De Pruisische schoenma kers hebben zich bij do Pruisische over heid beklaagd over de concurrentie hunner Dinxperloosche collega's. Thans moeten nu de Duitscbe grensbe woners, wanneer zo tc Dinxperloo schoen werk laten repareeren, dit vóór het heen brengen en bij het terughalen persoonlijk aan het .Pruisische grenskantoor vertoonen. Op deze wijze wil man aan de concurrentie eon einde maken. De staking der bootwerkers te Havre is geëindigd.- Gisterochtend zijn een kleine negenhonderd man .weer aan den arbeid gegaan. D? overigen wachten op werk om lo kunnen beginnen. Reods is uit Parijs de aan h o li- ding gemold van kapitein Meynier, den moor denaar van barones d'Ambricourt, op het oogonblik dat de kgpitein aan het minis terie van marine zijn kaartje afgaf, om er een van zijn vroegere vrienden, den ma rine-ingenieur Lapebie, te sproken. Do ka pitein was door de veranderde wijze, waar op hij zijn liaar, baard en snor droeg, bij kans onherkenbaar*. Toen de twee politie agenten,. die naai' het ministerie ontboden waren om den moordenaar, naar den chef van den veiligheidsdienst te brengen, hem vroegen of hij erkende kapitein Meynier te zijn, antwoordde hij: „Men zogt dat ik dat ben; ik ontken hiet. niet." Meynier verzotte zich volstrekt niet tegen zijn aanhouding; alleen zeide hij niet van plan tc zijn naar het politie-bureel te loopen en bestelde een rijtuig. Op hot oogenblik, dat Meynier in het rijtuig zou stappen, wendde hij zioh. tot don bode van het ministerio van ma rine: „Zeg aan den ingenieur Lapsbic,zoido hij, j,dat hij de premie van 500 fr. verdiend hoeft,die de „Matin" uitlooft aan degene, die aanwijzingen deed, welke tot mijn aan houding zouden leiden." Aan Hamard, den chef v.yi den veiligheidsdienst, zeido Mey nier: „Ik ben inderdaad do kapitein," en een pakje uit zijn zak halend, voegde hij er bij: „laat ik beginnen u dit te geven." Het was een pakje, waarin drie fleschjes. „Vergif" stond er op de etiketten. „In uw brief aan den commissaris van politie," zeide Hamard, „spreekt u van zelfmoord." „Ja," gaf Meynier toe, „maar ik aarzelde tusschop zelfmoord én vlucht en Zoo heb ik te lang gejvacht." De moord op de baro nes bekende Meynier volledig. Even vroeger had Meynier verklaard, dat hij sind® twee dagen niets te eten had ge had, en dat hij krachten voelde be zwijken. Bij zijn verhoor door Hamard, den chef van den veiligheidsdienst, heeft Meynier on geveer het volgende gezegd over de dagoi. die er tusschen den moord en zijn aanhou ding verloopen zijn: „Uit de couranten, ik las er vele, zag ik, dat mijn spoor ontdekt was, sedert den nacht, dien ik in eenthotel in de Roquetfe- straat had doorgebracht. Daarom verliet ik Parijn. Eiken avond ging ik ergens bij de fated in een heel bescheiden logement slapen.'ik kwam er 'i avonds laat in en ging er al weer heel vroeg uit. Daar ik geen geld ha ik leed honger moest ik altijd loop Ik heb deze laatste dagen een schrikkelijk leven geleid. Mijn aanhouding is een ver lossing. Zondag, ik had zoo'n berouw, ben ik naar Nemour3 gegaan om er te bidden op het graf van mijn 'slachtoffer. Ik heb er 'an& liggen huilen. Niemand heeft me ontdekt, wat toch gemakkelijk geweest zou zijn, want ik ben meer dan twee uur op het kerk hof geweest. Eergisteren ben ik tcruggeko men. Ik heb er drie dagen over geloopen. Op van vermoeidheid ben ik te Maisons-Al- fort gebleven, waar ik in een logement te genover het station gelogeerd heb. Ik her haal, dat ik geen zelfmoord heb durven ple gen...." Op de bewakers dor gevangenis, waarheen! Meynier overgebracht is, heeft hij den in druk gemaakt niet bij zijn verstand te zijn. Zorgvuldig wordt er voor gewaakt, dat de kapitein in zijn cel zich niet van het le ven beroove. 26» „Waarom moet ik voorzichtig met haar zijn?" vroeg Felicitas verwonderd. „Ik bm alleen maar aan haar voorgesteldpapa gaat niet met haar om en zij weet geen goed of kwaad van me." „Toph wel," zeide EcL'.th zóó zachtjes, dat. zelfs Felicitas moeite had haar te verstaan. „Zij houdt van niemand, ook niet van de Prinsjs en van Arsakoff, dien zij nog wel beschermt. Ik zag toen u *binnenkwaamt den blik, dien zij op u wierp, en die voor spelt weinig goeds." Felicitas dacht, dat de verbeelding het eenvoudige meisje parten speelde. Zij keek naar de Russische gravin en kon absoluut niet bemerken, dat de gravin 'éts tegen haai- in het schild voerde, en tooh deed de opmerking van Edith haar pijnlijk aan en met zoet verlangen aan de heerlijke uren van dezen morgen terugdenken. Midden op den dag waren zij van Isóla Madre naar Isola Bella gegaan; het eorst opgewekt© ge sprek was veranderd in een zeer ernstig tus schen haar vader en Erich, een gesprek zon der eenigen wanklank, waarin de beide z-oo verschillende naturen veel punten van over eenstemming hadden gevonden. Dat gesprek en do wandeling over do terrassen hadden liaar verkwikt en het wonderlijke verlaageQ naar dergelijke da-gen gewekt. Meer dan eenmaal had zich, bij het overdenken van de,;e uren, do herinnering haar bemachtigd aan de ocgenblikken, dat zij met Erich had doorgebracht aan den rand van het terras. En do onmerkbare siddering waarmee rij die oogcnblikken herdacht, maakte plaats voor een gelukkig vertrouwen op gevoelens, waar van tij zich geen rekenschap kon geven, maar waaraan zij zich gewillig overgaf. En dit alles hierhet fluisterende gesprek cus- schen de wachtende gasten; het Duitsch in deze, het Fransch in gene groep; de waar schuwingen van de Engelsche gouvernante; het wantrouwen, waarmee zij naar gravnn illatoff keek, do officieel© vriendelijkheid van Lorberg, die nu tot deze, dan tot gene een enkel woord zeide, alles in lijnrechte tegenspraak met dten heerlijken dag. Eén was slechts dezelfde en dat was Erich, die, met onbevangen houding, frisck en open ge laat, een prettigen indruk maakte en meer malen haar een blik van verstandhouding toewierp. Zij herademde, toen Lorberg een buiging maakte, de beide vleugeldeuren geopend werden en de Hertog met zijn dochter aan den arm binnentrad. De Prinse3 zag er in haar blauw zijden japon met Brusselsche kant en met haar ontblooten hals en schou ders nog veel nietiger uit dan anders. Maar haar tred was veerkrachtiger, haar houding levendiger dan Felicitas zich ooit in For stenburg herinnerde gezien te hebben. Zij groette gravin Platoff, zeide tegen ieder der aanwezigen een paar woorden en ging tot zijn verbazing Arsakoff voorbij met een heel kort knikje. Het langste bleef zij bij den president staan, liet zich Erich voor stellen en begon met hem een gesprek over den bouw van den schouwburg. Dit werd on derbroken door de mededeeling, dat er ge serveerd was. De Hertog bood geravin Pla toff zijn arm, prinses Stéphanie werd naar tafel geleid door den oudsten heer. von Treuegg, terwijl de jongste rich meester j maakte van F elicitae. In de eetzaal wees Mühlmann de plaat sen aan. De Hertog had zijn dochter aan zijn lin kerhand rechts za-t gravin Platoff; Felici tas zat tusschen de beide Oostenrijksche officieren; Erich Francken vond zijn plaats tegenover haar, naast Arsakoff, dien hij nu eerst begroeten kon. De zegevierende blik, waarmee de kunstenaar den geheelen dag had rondgelooen, was na de koele be groeting door do Prinses wel wat minder geworden. En zij werd door het gesprek, dat de Hertog met hem aanknoopte, er ook al niet beter op. Reeds onder de soep zeide de Hertog, na een paar vriendelijke woerden tot zijn ouden krijgsmakker ge richt te hebben, tot Arsakoff: Het spijt mij te hooren, dat wij niet rijk genoeg zijn u een winter in Forstenburg aan ons te binden het verheugt mij daarom des te meer, dat mijn dochter gelegenheid heeft hier althans van uw talenten te pro fiteered" Arsakoff werd bleek en zocht een blik van de gravin op te vangen. Zij begreep evengoed als hij, dat de woorden van den Hertog in beleefden vorm een weigering van zijn voorwaarden was, welker inwilli ging hij reeds voor zeker gehouden had. Maar toen trof hem een zóó spottende blik van zijn beschermster, een, waarin iro nie en bevrediging te lezen waren, dat hij haai* op dit oogenblik bijna haatte en zich ten zeerste moest inspannen om beleefd te blijven luisteren en to antwoorden. De Hertog ging rustig verder: „Met muziek ben ik niet op de lioogts. Mijn lievelingscomponisten tijdens mijn vroeger verblijf in Italië waren Bellini en Donizetti; ook Verdi, di© toen naam be- fon te maken. Ik sta geheel onbekend te genover de nieuwe richting; van uwe Russische componisten voert mijn hofkapel meester niets uit. Men heeft mij verteld, dat u een zeer groot talent hebt en dat u beproeft in de karakteristieke Russische muziek iets te brengen van het zoetvloeien de der Italianen zeer verdienstelijk, wan neer het u gelukt." „Uwe Hoogheid veroorlove mij op te merken, dat ik daarmee al eenig succes bereikt heb. Ik voel veel voor die vermen ging, mijn moeder wa® een Italiaansohe en in dit land maakte ik een groot deel mijner studiën." „Zoo," zeide de Hertog op onverschilli gen toon. „Misschien is or straks gelegen heid mij eenige uwer werken voor te spelen Herinner jij je nog, Treuegg, hoe wij in dertijd dweepten met Saleffi *"n „Norma" en „Nachtwandlerin?"" „Zeer zeker, Hoogheid. Hoe weinig be mind wij dan ook in dit land waren, juist het land en de muziek hebben gemaakt, dat mijn broer en ik .hier gebleven zijn, toen het leger, waarbij wij dienden, over de Alpen terug moest." Deze vermelding scheen den Hertog on aangenaam te zijn. Hij wendde zich plot seling tot Camillo en vroeg: „Wordt het u op uw eigen gebied wel eens niet wat benauwd, wanneer ik bedenk hoe dun in mijn tijd de virtuozen gezaaid waren en hoe gemakkelijk zij een succes be haalden en hoe nu do eene naam den an deren verdringt?" „U hebt gelijk," antwoordde de musicus, en de trotsche zelfbewuste uitdrukking was weer op zijn gelaat teruggekeerd. „Er is misschien geen tijd geweest, waar- ia meer dan tegenwoordig onafgebroken inspanning noodig is om een naam te ma ken. Maar er ig eveneeng een spoorslag in gelegen. Oudo soldaten vertellen, dat in woedende gevechten, waarin nauwelijks één op dc drio soldaten behouden Heef, de overblijvenden dubbele kracht in rich voel den. En zoo is het ook in het kunstleven van tegenwoordig; althans bijna zoo. Wie zich maar staande kan houden, krijgt het ge voel meer te kunnen." De Hertog keek den spreker met een spottend gezicht aan. De gravin Platofl zèide sarcastisch „Jou zegsmannon, Camillo, zijn zeker, van die soldaten geweest, die te midden.' van een veldslag op den grond zijn gaan liggen en zoo het gevaarlijke uur overleefd hebben. Het beste is altijd in een positie te zijn, van waar uit men het gevaar ge heel overzien kan, en daarnaar streveiï' ook de meeste kunstenaars." In Camillo werd bij deze woorden van de gravin het Italiaansohe bloed van zijn moe-» der wakker. Zijn oog fonkelde zooals in dit» gezelschap niet te pas kwam en m zijn stem was een gedwongen toon, dio innerlijke, boosheid verborg, te hooren. Hij zeide: „De maateohappij houdt menigeen vooB groot, die het inderdaad niet is. Ieder mensch houdt er zoo een eigen ideaal op na; dat van den een is hocger dan van een ander. En dan, hoeveel schijnt nief meegekregen te zijn wat eerst na ontzet», tende inspanning bereikt is." „Bravo Camillo I Gebruik dat motief voor een van je eereto werken en het succes i* verzekerd 1" (Wordt vervolgd.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 9