ff®, 15579 Zatervlag 3 December. A°. 1910. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uiigegeven. Dit nommer bestaat uit VIJF Bladen. Vierde Blad. Onze wedstrijd. Offieieele Kennisgeving. LEIDSCH PRIJS DER ADTERTENTIEN: Tu 16 regel» /'1.06. Iedere regel meer 0.171. Groetere letter» near plaatsruimte. Kleine adrertentiën ras 30 voorden 40 Gent» contantelk tiental voorden meer 10 Oents. Voor het inoaaseerenvordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentaj per 3 maanden 1.10, Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post1.65. De vaas is heelhuids ten "onzen "bureele aangekomen on staat voor een onzir ramen (in de vitrine. Thans komt onze arbeid; naar de vaas kijken en het biljet invullen is heel wat gemakkelijker dim do aibeid om de enve loppen te openen en de formulieren naar ge- 1 lang van bet ingevulde getal te rangschik- 'ken. Ons bureel zal wel een klein post kantoor gelijken; maal* evenals onze post- beambten zich op Nieuwjaarsdag met moed door do massa brieven heenslaan, zoo zal bok onzö meed niets to wenschan over laten om! de ingezonden formulieren te sor- 'tearen tot do laatste toe 1 [Wanneer, ons blad wederom, verschijnt, zal liet pleit alzoo zijn beslist [Wij hopen dat de goeie Sint zijn gaven zóó zal verdeeleiD, dat iedareeu in zijn schik is met hetgeen hem of haar ben deel valt! 'I 'En wie niets krijgt hoeft cén troost.... 'dat hij het zichzelf hoeft aangedaan! HINUiltWFX Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van de firma KAAS en Co. om vergunning tot uitbreiding der fa briek van gesmaakte goederen aan den ïoogen Rijndijk no. 62, kad. Seotie M no. i831 door het maken van een magazijn en het vergrooten van het atelier; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek, met do bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag 17 December a&nsfc. des voormiddags te elf urent op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tecen dit verzoek in tè .brengen, terwijl zij er de aandacht op vesti gen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor 't gemeentebestuur of een zijner le den zijn verschenea ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN HEIJST, Secretaris. Leiden, 3 December 1910. Onderwijs aan spraakgebrek- kige kinderen. ;,Je neemt je mond mee/' zeiden eens tie ouders tot hun zoon, die alleen op reis ging, naar een vreemde plaats, waar hij ,den weg niet kende. En inderdaad wie 'pp een behoorlijke wijze zijn mond weet te gebruiken, komt beter de wereld door dan wie dadelijk met een „mond vol tan den zit." Maar ge moet spréken kunnen ook. En tiat laat bij velen nogal te wenschcn over. l'Aan het spreken konten heel wat-organen te pas, die van nature niet altijd behoor lijk ontwikkeld zijn of die, verwaarloosd j^n veronachtzaamd, hun goede eigenschap- ,Pen verliezen. Zoo komt het dat er velen door de wereld moeten met een spraakge brek. Voor'allen is dit zeer onaangenaam |fen lastig, voor velen is het een hinderpaal om in de wereld vooruit te komen. Als Iiemand een lichaamsgebrek heeft of daar toe is voorbeschikt, dan wordt de dokter jof chirurgijn geraadpleegd en zoo mogelijk ihet kwaad verholpen. Met spraakgebrek- kigen was dat tot dusverre althans in de volkskringen niet het geval. En er een- rnaal mee behept, kwam men er niet af. Wanneer men eens in een volksschool komt en de leerlingen spreken hoort, dan vindt men er heel wat, wier spraakorga nen afwijkingen vertoonen. Allereerst de stotteraars; verder *de velen, die een of meer letters niet goed uitspreken 't zjj door een gebrek, 't zij uit slordigheid, waarin vader en moeder hun veelal zijn ^voorgegaan. Nu is men in onzen tijd zoo ver gevor derd dat men door doelmatige spraakles peze gebreken zoo goed als geheel kan genezen. Veileden jaar is men daarmede in onze gemeente ook begonnen. Eerst bijwijze van Ptoef. Mej. Van Kaathoven, een bekende zang en spraakleerares, Is met metiewer- mg van anderen met dit onderwijs belast en men heeft gisteren in dit r, kunnen lezen met welk resultaat. Van 1 e ^9 leerlingen, die dit onderwijs tusschen 1 Maart en 14 November van dit jaar ge volgd hebben, bleken niet minder dan 15 van hun spraakgebrek genezen en bij 18 veel verbetering te constateeren. Dat betrek kelijk gunstig resultaat maakte ons belang stellend om zulk een. spraakles eens bij te wonen, vooral ook, omdat B. en [Ws. voorstellen niet alleen de proef voort te zetten, maar tevens aan het onderwijs een belangrijke uitbreiding' te geven. Met toe stemming van den wethouder van onder wijs hebben we do spraakleerares in haar arbeid gadegeslagen en wc willen gaarne bekennen dat we over de methode en haar wijze van werken zeer voldaan zijn. Omdat de'gebrek en bijna alle verschillend zijn is het onderwijs voor 't grootste deel hoof delijk en wordt het zwaartepunt vooral ge legd op het juiste gebruik van de stem-, organen. [Wij zullen hier slechts één voorbeeld noemen. Er was een knaapje bij, dat in vrij erge mate doof was en nu maar op goed geluk de klanken had leeren nabootsen en daardoor een taaltje sprak voor wie niet dagelijks met hem omgingen, schier onverstaanbaar. Mede door behulp van af beeldingen, waarop voor eiken klank de stand der stemorganen is aangegeven, wist men den jongen er toe te brengen dat hij behoorlijk gearticuleerd sprak. Zonder spreekles zou dit nimmer ge schied zijn, want de klasseonderwijzer heeft voor zoo iets, ook al wilde hij er zich op toeleggen, geen tijd. De andere normale leerlingen zouden daaronder te veel lijden. [Waar B. en Ws. nu met een uitbreiciings- voorstel komen, zouden wij die gaarne steunen, omdat hiermede een uitnemend volksbelang gediend wordt en de kosten betrekkelijk zeer gering zijn. Wij twijfelen dan ook niet of de Raad zal wel zijn goedkeuring hechten aan het voorstel van B. en Ws. Wanneer wij dan ook' 'een woord van aanbeveling schrijven is dit meer om de aandacht der ouders van schoolgaande kin deren der 3e en 4e klasse, scholen op dit onderwijs te vestigen. Het onderwijs is geheel vrij en wordt na de gewone schooltijden gegeven. Daar bij komt dat het van de leerlingen een vrij groote inspanning kost. Deze zullen dus in 't algemeen liever dit onderwijs niet volgen maar bij voorkeur van 4 tot 5 uur spelen. De ouders zelf moeten er dus achter zitten en daartoe wilden wij hen juist op wekken, door er hen niet nadruk op te wijzen dat zij hun met een spraakgebrek' behepte kinderen een uitnemenden dienst bewijzen als zij hen .dezen cursus laten volgen. Leiden9 3 December. De „Staatscourant" van heden bevat de statuten der Naamlooze Vennootschap Snel persdrukkerij „Hermandad", te Leiden. Doelhet vervaardigen en uitgeven van alle soorten drukwerk, en alle handelingen dio hiermede in verband staan of hieraan bevor derlijk kunnen zijn. Duur: 29 jaren. Kapi taal: f 10,000, verdeeld in 20 aandeelen van f 100, benevens 1600 aandeelen van f 5 ieder, waarvan 20 aandeelen a f 100 en 61 a f ge plaatst en volgestort. Het bestuur der ven nootschap is opgedragen aan één directeur en 5 commissarissen. Voor de eerste maal zijn benoemd: tot directeur do heer J. van der Poll, typograaf te Leiden, en tot com missarissen de heeren C. C. Weijérs, boek houder, te Rotterdam, P. de Wielt, agent van politie, te Rotterdam, J. Kok, ld., te Leiden, M. van Hardeveld, id., te 's-Gra- venhage en K. Frugte, gemeente-veldwach ter, te Hoofddorp. De „St.ct." bevat ook de statuten van de coöperatieve vereeniging: „Coöperatieve Boerenleenbank", te Bleiswijk. Bij de door de Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht gehouden aanbesteding van magazijngoede ren was door de firma J. en A. Ie Poole, te Leiden, het minst ingeschreven voor de leve ring van naturel gordijnstof ad f 2771 en van blauwe wollen gordijnstof ad f 3600. Het openbaar onderwijs te Nieuwkoop (Z.-H.) wil niet al te best. De school die to Noorden staat, heeft haar hoofd reeds naar Den Haag zien vertrekken en de gemeente raad van Nieuwkoop benoemde nu in zijn plaats tijdelijk een nieuw hoofd. Mag men „Volksonderwijs" gelooven, dan geschiedt deze tijdelijke benoeming omdat er plan nen in de luoht hangen tob opheffing der school. Nog voor korte jaren was de sohool te Noorden een bloeiende instelling met 4 on derwijskrachten en circa 180 leerlingen daarna begon het te minderen, en thans werkt het schoolhoofd lustig voor 6 klassen met in totaal 14 leerlingen. Natuurlijk zegt „De Standaard" zal men van openbare zijde al het mogelijke in het werk stellen om de school te behouden. De afdeeling van „Volksonderwijs" daar ter plaatse heeft zich reeds direct beijverd de handteekeniügen van do ouders van school gaande kinderen en van ouders, welke eer lang schoolgaande kinderen zullen krijgen,; te verzamelen op een verklaring, waarbij deze te kennen geven, dat zij, wonende in de' omgeving van de school te Noorden, wen schen, dat deze school blijft bestaan, om dat geen andere openbare school voor hun kinderen bereikbaar is. Deze verklaring moet te gelegener tijd dienst doen, zegt het blad. In aansluiting hieraan kunnen wij melded, dat ons bericht wordt uit Noorden, dat zich voor hoofd der openbare school aldaar slechts één sollicitant heeft aangemeld. Aangenomen is de toezegging van be roep naar de Ned.-Herv. Gem. te Holysloct door don heer J. de Vlieger, cand. te Heem stede. Te Amsterdam is in den ouderdom van 82 jaren overleden de bekende architect de heer J. H. Leliman. De overledene was op richter en oud-voorzitter van de,Maatschap pij tot Bevordering der Bouwkunst, waar van hij de laatste jaren eerelid was. Voorts was hij e ere v oor rzi teer van Architect u ra et AmicitLa" en eerelid van de afdeeling Ambachtsscholen van de Maatschappij voor den Werkenden Stand. Wijlen mr. D. J. van Heusde, te Utrecht heeft aan de „Vereeniging tot oprichtiog en exploitatio van Volkssanatoria voor borst lijders in Nederland" (Sanatorium tb Hel- lendoorn) gelegateerd de som van twintig duizend gulden, vrij van successie- en an dere rechten. Te Eist is gisternamiddag overleden, 59 jaren oud, G. W. A baron van der Feltz, gedurende 28 jaren burgemeester dier ge meente. De overledene was officier in de orde van Oranje-Nassau. Te Ginneken bij Breda zal door de pa ters Jeeuïten een bijzondere R.-K. Hoogero Burgerschool worden opgericht; een huis is reeds voor dit doel aangekocht. De gemeente-ontvanger te Delft, mr. A. A. Küller, herdacht zijn 25-jarige ambts vervulling. Het college van B. en Ws. is don jubilaris in persoon ben rijnen kantore gaan geluk wenschen. De burgemeester bood hem, onder waardeerende woorden, namens de gemeente een tegeltableau aan (voorloopig in foto) van Delftsch aardewerk, voorstel lende een gezicht op enkele karakteristieke huizon, genomen uit het kantoor van den ontvanger. Ook van de zijde der hoofd- en andere ambtenaren clcr gemeente ontving de ju bilaris bewijzen van belangstelling. Voor de afdeeling Rotterdam der „Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht" zal mevrouw W. v. Italjic—y._ jamden, uit "Leiden^[Donderdag 8 dezer een lezing hou den over: „Hét aangroeiende Leger." Ds. Post,"te Wijden és, c.a.heeft gs- teron beriolit ontvangen van de kerkelijke goedkeuring van het beroep naar de Ned - Herv. Gemeente te Rijswijk. Ü8. M. J. Wentink te Nieuwe-Tonge vierde gisteren zijn gouden feest als pre dikant in do Herv. Kerk. De grijze die naar, die 't volgend jaar den 60-jarigen leeftijd hoopt te bereiken, werd predikant te Kootwijk, stond voorts te Loon-op-Zand, Willemstad, Berkel, Frinseland en nu se dert 7 November 1880 te Nieuwe-Tonge. Het volgende wordt medegedeeld: De ohef van het Militaire Huis en de grootmeester van het Huis van H. M. de Koningin, noodigen do te 's-Gravenhage cn omstreken wonende dames en heeren, die. na terugkomst van H. M. in de Residentie hun opwachting wenschen to maken of aan H. M. wenschen te worden voorgesteld, uit, de aanvragen daartoe vóór 17 dezer in te zenden, de dames aan de grootmeesteres, de heeren 'aan den adjudant van dienst, pa leis Noordeinde. De heeren, die na terugkomst van den Prins in de Residentie hun opwachting wensohen te maken of aan Z. K. H. wen schen te worden voorgesteld, worden uitge- noodigd daartoe hun aanvragen in te zen den vóór 17 dezer, aan den adjudant van dienst van Z. K. H„ paleis Noordeinde. H. H. M. M. de Koningin en de Ko ningin-Moeder, begeleid door Z. K. H. Prins Hendrik, brachten Woensdagmorgen een be zoek aan de nieuwe koninklijke stallen. Naar „De Tel.'' verneemt, is dit de eerste keer, dat H. M. de Koningin het intérieur der stallen goed opnam. Het Brongebouw te Haarlem, is aan de gemeente te koop aangeboden voor f 95.000. Eenstemmig besloot de Raad in de Woens dag gehouden zitting, met gesloten deuren, dat aanbod niet te aanvaarden. Te Wageningen is, naar „De Tijd" meldt, een R.-K. Studentenvereeniging op gericht. De Gemeenteraad van Loppersum heeft als zijn meening uitgesproken, dat het in 't algemeen wenschelijk is, dat een onderwij zeres, die een huwelijk aangaat, op -dien grond wordt ontslagen. Hr. Ms. pantserschip „Tromp", onder bevel van den kapitein ter zee E. de Haan, is 1 dezer te Port-Said aangekomen. Het lag in het voornemen van den com mandant 2 dezer van daar te vertrekken ter voortzetting van do reis naar Oosblndic. Hr. Ms. pantserdekschip „Friesland", en- der bevel van den kapitein ter zee 9. Wol- dringh, is 1 dezer te Tunis aangekomen. AALSMEER. "Voor de betrekking van gemeente-veld wachter hebben zich niet min der dan 74 sollicitanten aangemeld, waaron der een groot aantal personen die reeds bij de politie werkzaam zijn. AI/PHEN. De heer J. G. Spriiyt, die bij Kon. besluit dd. 1 Januari 1886 werd be noemd tot notaris alhier, zal die betrekking alzoo op 1 Januari a.s. vijf en twintig jaar hebben bekleed. BODEGRAVEN. De soliietvereenig*ng „Willem Teil", alhier houdt bij do leden den lust tot schieten er wel indoor onder linge wedstrijden, te organiseeren Geduren de October en "November heeft zij nu we derom zoo'n wedstrijd gehouden. Ied?r schutter mocht-hoogstens 25 series schieten, waarvan de vijf hoogste bij elkander wer den gesteld; maximum 300 punten. De uit geloofde prijzen werden in. volgorde gewon nen, door de heeren T. Zaal Pzn., F. Looij, beiden met 297 punten; C. Teekens, S. Ker'-c- hof,'C. Zaal, A.-M. Vink, allen met 296 .pun ten; J. van der Giesen, J. C. de Vet, 9. D. Boonzaaijer, H. Schoo, allen met 295 punten, en A. Vink met 294 punten. Eén prijs, beschikbaar gesteld voor de meeste punten in tien series, werd behaald door den'lieer F. Looij, met 590 punten. Bij de veiling, door notaris Fuhn Snethlage, in „Het Grauwe Paard", te Nieuwerbrug, heeft perceel I opgebracht f1125, perceel II f525, perceel III f2450 en perceel IV f 720. Het laatste perceel werd gekocht door D. op 't Landt; de ove rige pcrceelen door W. de Bruin. HAARLEMMERMEER. De plannen rot stichting eener suikerfabriek pp coöperatie ven grondslag alhier nemen vast eren vorm aan. Het voorloopig bestuur ondervindt veel bijval en steun en zal in een dezer dagen te houden vergadering met de onfcwerp-siatu- ten en de ontworpen plannen ter tafel komen. HAZERSWOUDE. Het droeve gerucht, dat zich door de gemeente verspreidde, bleek slechte al te wa v. Mejuffrouw G. van W„ die met haar vader samenwoonde, werd geheel onverwachts dood aan de tafel der huiskamer gevonden. Aangezien de leeftijd der overledene, 43 jaar, nog vele jaren le vens kon doen hopen, is do slag voor tie familie vreeselijk eu de deelneming alge meen. De duisternis in 3iet Westeinde zou bij na een slachtoffer geëischt hebben. De oudo C. V., die naar de consistorie der Ned.- Herv. Gem. was geweest, om zijn diakonie- geld te halen, werd ter hoogte van W. V- verblind door het acetyleenlicht van een fiets. Toen het rijwiel voorbij was, lag de man in het water. Niemand was daar aan wezig, om een hand tot redding uit te ste ken. Gelukkig wist de oude nog tegen den kant op te krabbelen. Misschien willen de armvaders, die zooveel voor de behoeftigen over hebben, ook nog wel een gelegenheid bedenken, waardoor den ouden van dagon zulk een gevaarlijke wandeling wordt be spaard. KAAG. Bij den beer Yan Diemen, aan de Kaag, ontstond des avonds brand in de sohuur, die op het erf achter het woonhuis staat'. Met behulp der buren werd men den brand, d;e al eenigen omvang had genomem eindelijk .meester. De .schade, die nogal wat bedraagt, wordt, door verzekering gedekt. Dit is reeds de tweede maal, dat op onver klaarbare wijze in die omgeving brand m een schuur uitgebroken is. KATWIJK.AAN-ZEE. Het groot.de deel der vloot is behouden' van de visscherij te ruggekeerd. De vangst was in den laatsten t^'jd betrekkelijk gering; de ongewoon hooge haringprijzen echter hebben liet voor me nigeen, die er niet bast voor stond, nu nog goed gemaakt. Het verlies aan netten, door de stormen in November, is gebleken niet zoo groot to zijn als men aanvankelijk dacht. NOORDWIJKERHOUT. De R.-K. be graafplaats wordt belangrijk vergroot. Met het uitrooien der aldaar staande boomen is reeds een begin gemaakt. Het torenuurwerk, dat den laatsten tijd niet best op orde was, i3 thans door een bekwaam uurwerkmaker geheel hersteld en slaat nu ook om het halfuur. NIEUWKOOP. Tot bestuursleden van de Remonstrantsche Kerk, alhier, zijn in plaat3 van do aftredende heeren P. Groenendijk en L. van Leeuwen, gekozen de heeren Z. Otto en D. de Rooy. De heer Y. Poolsma, rustend gods dienstonderwijzer, alhier, is niet van plan nu reeds de gemeente te verlatenwaar schijnlijk zal dit eerst in Juni gebeuren. De Raad heeft besloten de gratifica tie der beide veldwachters bij hun trakte ment te> voegen, en een tijdelijk hoofd der gem.-scliool te Noorden te benoemen. Ter sprake kwam wederom de spreekcel aan liet liulppostkantoor, ca* werd echter nog niet toe besloten deze te doen maken. Het plan is er f 150 voor uit te trekkeu. Ten slotte werd een concept-regleinenl gemaakt op de leges. NIEUWVEEN. Gisteravond vergaderde de-werkliedcn.veïveenigmg„Eigen Hulp." Yan clo 84 leden waren er 65 ter verga dering. Uit liet verslag bleek, dat ei- was ontvangen f 4-13.84. De uitgaven waren f 472.28. ROELOF ARENSVEÊ N. Gistêrnamidd.ig geraakt© spelenderwijs het zes-jarig zoon tje van Jacs. Koek in de Yeenwetering ie water met het gevolg, dat het schijnbaar levenloos daaruit werd opgehaald. Bij den lieer J.. van der Meer in de nabijheid bin nengedragen, werd door don bakker Ver-i geer met de voor drenkelingen voorgesohre- ven maatregelen getracht de levensgeesten op te wekken, wat echter met geneeskundi ge hulp van dr. Van Dooien, die inmiddels ontboden was, mocht gelukken. SASSENHEIM. De Raad vergadert Don. derdag 8 December, 's morgens to tien uren* tei* behandeling van1. Ingekomen stukken; 2. wijziging gemeentebegrooting 19113. vaststelling verordening bedrijf gasvoór/.ie, ning4. vaststelling aanvullingskohier schoolgelden 4do kwartaal en 5. vaststelling suppletoir kohier H. O. Gisteravond heeft- het Christelijk fan farekorps „Crescendo" in de zaal van den héér Woudenberg een uitvoering gegeven, onder leiding van zijn directeur, den heer W. J. Smolders, van Leiden. Do bijeen komst werd met een korte toespraak c-n go- bed door den Voorzitter, den heer Moole- naar, geopend, waarna gezamenlijk werd ge zongen Ps. 150 2., Hierna kreeg „Crescendo" alleen het woord. Begonnen werd met den „Croscen- do"-marsch, waardoor er direct een vroo- lijke, opgewekte stemming kwam. Niet al leen dit, ook de andere nummers van het programma wérden verdienstelijk uitge voerd, niettegenstaande er nogal moeilijke nummers onder waren. Een aardige afwis seling boden ons de jongeheer Noordanua en zijn zuster,, die enkele nummers voor viool en. piano ten beste gaven. Zoowol de vioolpartij als do begeleiding waren heel goed, vooral als wij rekening houden met den leeftijd der muzikanten. Een woord van lof èn directeur èn „Crescendo" door den heer Warnaar gebracht, was wel verdiend. Na bet zingen vanF's. 72 11 werd de bij eenkomst met dankgebed gesloten. VOORSCHOTEN. Het biljartconcours; dat sedert qpnige dagen gehouden wordt in café „Sport," van den heer H. Visser, mag zich in ycel belangstelling verheug gen. Reeds zijn cr 225 van de 800 partijen gespeeld. Velen dus beproeven hun kraclu ten op liet groene laken. Gisteren vergaderde de Vrijz.-Prop.= Club in hotel Deurloo. Spieker was dc heer J. de Waard, van 's-Gravcnhage, met het onderwerp„De internationale politic-* ke toestand." In zijn inleiding zei spreker, dat er tweej wijzen vart beschouwing der politieke ge schiedenis bestaan, n.l. de persoonlijke, waarbij de persoon van den politicus de stuwkracht der politiek is, en de prolew tarische, waarbij dé eenheid van klassen; yereenigingen de groote kracht vormt. Spr. zette daarna uiteen dc wording van den modernen Staat en kwam daarbij tof de conclusie, dat het kapitaal van den Staat in handen is gekomen van dc groot-* industrie. Daardoor streven alle Staten van den tegenwoordigen tijd naar imperialis-:' me en overstroomen hun afzetgebieden mot de producten van hun industrie. Een tweede kenmerk, van den kapitalist tischen Staat is het milrtairisme. Ten derde de groote klasse der loon-» arbeiders neemt in den industrieelen Staat gestadig tbe, de klasse der kapitaalbezit-* ters neemt af. Uit deze oorzaken vloeit voort, dat in bijna alle Staten drie groote partijen te genover elkaar staan conservatieven, voor-» uitstrevenden en socialisten. Alsnu besprak de heer De W. de poli tieke verhoudingen van Duitschland, op-; merkende o.m., dat een Nederlander met belangstelling den blik naar het Oosten dient gericht te, houden, omdat ons lot zeer nauw saipenliangt met dat van Duitschland. Na een korte pauze wijdde spr. zijn aan-» dacht aan Frankrijk, om er vervolgeus op te wijzen, dat in Engeland de antithesa tusschen Wighs en Tories in de laatsta jaren zeer verscherpt is. Vrijhandel of pro-; tectie was de groote strijdvraag eu is liet nu nog. Dc trade-unions voluien een grooja te kracht in den Staat, Spr. ging ook na den recenten strijd tus^ schen Hooger- en Lagerhuis. Met een korte beschouwing van Nederlands positie naar. buiten, waarbij wij voornamelijk af hanked lijk blijken te zijn van onzen Oostelijken na-i buur, sloot spr. zijn rede. Een krachtig applaus volgde. Een drkfc

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1