N». 15572 Vrijdag 25 IVovemher. rt«. 1910. geze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Nt.-I^ioolaas Offïeieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, enz. PRI.'S DEB ADVERTENT!EN: Van 16 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17{. - Grootere letters nau plaatsruimte. - Kleino advertentiên Tan 30 woorden 40 OeDts contant i elk tiental woorden meer 10 Cents.-Voor het inoasseeren wordt/'O.OO betekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents i per 3 maanden Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd Franco per post nadert en daarmede de tijd van verrassin gen en aardigheden Ook het „Leidsch Dagblad" wil dit jaar op dien dag weder eens velen lezers een verrassing bereiden. Het is een feit, dat Kinderboeken wel in de allereerste plaats gewild en ge vraagd zijn met St.-Nicolaas, en wij heb ben ons daarom een groot getal daarvan, aangeschaft. Maar wij begrijpen heel goed, dat een enkel prentenboekje niet voldoende is; een mensch geeft gaarne een dubbeltje uit om daarvoor tien gulden terug te krijgen en als zulk een verrassing dan bovendien juist op St.-Nicolaasavond valt, dan is St.- Nicolaas de beste man, die er op de we reld isl Welke verrassing echter? Daarvoor leze men het „Leidsch Dagblad" van morgen-, Zaterdagavond 1 KËtoftlloGbVltfG. IV ATI Oft ALU MILITIE. Oproeping tot «len werkeaijkeu dienst. De Burgemeester van Leiden brengt bij deze ter kennis van den milicien-verlofgan ger JOHANNES F RAN CISCU S HOFMAN lofceling van de liohting van het jaar 1906, uit dé gemeente Rotterdam, en behoorende tot hét 3de regiment Infanterie, dat hij we gens overtreding van art 130 der Militie wet 1801, ingevolge de uit kracht van art 131 dier wet gegeven bevelen van' het De partement van Oorlog, den 12den Decem ber 1910 in werkelijken dienst .inoet komen, om gedurende den tijd van zes weken on der de wapenen te worden gehouden. De bedoelde verlofganger wordt mitsdien opgeroepen om op bovengemeld en datum, des namiddags vóór vier urén, bij zijn korps in ganmoen te Bergen op Zoom, tegenwoor dig té zijn, in uniform gekleed en voorzien van al do voorwerpen van kleeding en uit rusting, hem bij zijn vertrek met groot ver lof medegegeven, alsmede van zijn zakboekje met verlofpas, zullend© hij, ingeval hij aan deze oproeping niet voldoet, volgens de wet als deserteur worden behandeld, terwijl hem met nadruk er op gewezen wordt, dat deze 'openbare kennisgeving rechtens vol doende is en hem derhalve, bij niet-opkomst onder de wapenen, in verzuim stelt. De Burgemeester voornoemd. N. C. DE GIJSELAAR. Leaden, 23 November 1910. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt 12 en 37 der Drankwet Brengen ter algemeene kennis, dat door J. DE GRAAF, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in den winkel en de daarnaast gelegen ka mer van het perceel Lammermarkt No. 32. Burg» *- n W wders uornoemd, N. C. DE GIJSELAAR Burgemeester. VAN HEYST Secretarie. Leiden, 25 November 1910. Leiden, 25 Novembee*. De vele bezoekers der Volksbijeon- komsteD, die zioh voorzien hadden van een speciale toegangskaart voor de wetenschap pelijke lezing, welke gisteravond in de klciDe Stadszaal vanwege de Commissie voor de Volksbijeenkomsten werd gehouden, genoten Het voorrecht mejuffrouw A. F. van Bern- molen, van hier, te hooren vertéllen van Algerië en de Sahara. Zij deed het, gehol pen door tal van lichtbeelden, zóó, dat op de aandacht dor toehoorderessen en toehoor ders van. het bégin tot het einde beslag werd gelegd. Zij verhaalde uit ervaring van Bis kra en omgeving, van Constantino, van de woestijn, van de natuur en haar verschijn selen, van menschen en dieren, gewoonten, zeden, kleed ij en van haar reis heen en terug Tiaar en van Algerië,-.waar zij drie jaren ge leden drie maanden vertoefde. Vijf minuten voor tienen, toen de spreek ster in het tweede deel liarer lezing den voorzitter der Commissie vroeg of zaj nog over een halfuur mooht beschikken om haar mededeelingen te voltooien, en de voorzit ter deze vraag onderwierp aan het oordeel der aanwezigen, bleek uit het applaus, dat men gaarne nog meer van mej. Van Bemme- len hoorde, gaarne nog meer platen zag, en het moet velen wel wat hebben teleurgesteld toen om 7 min. over tienen reeds het laat ste woord door haar was gesprokeneen te leurstelling evenwel, welke een compliment inhield voor naar, ai© reien om niet een Leorzamen en aangenamen avond had ver schaft. Do Minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist uit Vreeswijk, door tusschenkomst van een R.-K. priester, per postwissel is ontvangen f 62.20 wegens restitutie. De Fransche mail wordt hedenavond en de Engelsche mail morgenmiddag hier ver wacht. Uit Indië is het bericht ontvangen van het overlijden van den oud-kapitein der inf. J. H. van Rijn, sedert 1880 gepensionneerd in den ouderdom van 72 jaar, te Djokjoka-r- ta dén 18den November jl. Te 's-Gravenhago is plotseling overle den de heer Isidore Vos, een der voormalige opriohters en tot aan zijn dood secretaris van don raad van commissarissen der 's-Gra- venhaagsche Hypotheekbank voor Neder land, alsmede directeur der vennootschap Nationaal Grondbezit. De heer H. A. C. Arentsen, te Gouda, is benoemd tot onderwijzer aan de openbare sokóol voor gewoon lager onderwijs 2de ld. No. 20 te Rotterdam. Voor de lichting der militie van het jaar 1911 bedraagt het aandeel van de pro vincie Zuid-Holland 4088, waarvan 2873 man voor volledige oefening en 1215 tot korte oefeimg zullen worden ingelijfd. Dié getallen zijn voor Noord-Holland resp. 3517, 2472 en 1045; voor Gelderland resp. 1904, 1338 en 566; voor Overijsel resp. 1164, 818 en 346; voor Noord-Brabant resp. 1701, 1196, en 505; voor Zeeland resp, 712, 500 n 212.; -voor_ Utrecht resp. 843, 593 en 250; voor Friesland, resp. 1-117, 785 en 332; voor Gro ningen resp. 997, 70-1 en 296; voor Drente resp. 553, 389 en 164; en voor Limburg resp. 904, 635 en 269. Het gebeele aandeel bedraagt al zoo 17,500, waarvan 12,300 man ter volledige oefening en 5200 tot korte oefening zullen worden in gelijfd. Van de ter volledige oefening in te lijven manschappen worden 400 bestemd voor den dienst ter zee. De heer Hooykaas, wethouder der ge meente Zuilichem, heeft in zake de gedeel telijke verhuring van de openbare school al daar aan de Vereeniging voor bijzonder on derwijs zich tot de Koningin gewend met het verzoek, bedoeld raadsbesluit te vernie tigen, al3 zijnde wegens de lage huur in strijd met artikel 3 al. 3 der Wet op het lager onderwijs. Tot directeur van de Ambachtsschool te. Middelburg is benoemd de heer C. Doets, directeur van de ambachtsschool te Iloo- geveen. Op den 23sten November j.l. is in het hoofdgebouw van de directie van den land bouw, Tornooiveld, te 's-Gravenlïage, onder leiding van den directeur-generaal van den landbouw en in tegenwoordigheid van den inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst en den directeur der Rijksserumin- richting een vergadering van de districts- veeartseh gehouden, ter bespreking van maatregelen tot wering van het in het bui tenland heerschende mond- en klauwzeer. AARLANDERVEEN. Tot president-kerk voogd der Ned.-Herv. Gemeente is herbe noemd mr. C. van der Lee. ALPHEN. Als notabelen der N.-H. Gem. zijn gisteravond herkozen de heeren N. van Zwietsn en L. van Wijk. Herstemming zal plaats hebbön tu'sscheh de heer en Yoets en Van Buuren. HAARLEMMERMEER. Ten behoeve der clir. school aan den Aalsmeerderweg o z. zijn publiek verkocht 82 schapen, voor ge middeld f 20 50 per «tuk. Deze schapen, die belangloos door landbouwers worden geweid, hadden inkoop 11.50 per stuk gekost, zoo dat aan het schoolbestuur ruim f 280 als zuivere winst kon worden afgedragen. Wegens benoeming tot onderwijzer aan een openb. lag. school te Schiedam, is door ^©n heer A. W. SevenhuiJzen 6ervol ontslag aangovraagd als onderwater aan school no. 4 te Hoofddorp. NOORDWIJK. Gisteravond heeft in hef „Hof van Holland" een vergadering plaats gehad, waaraan werd deelgenomen enkel door genoodigden. De leiding der verga dering was in handen van den heer Wil helm Tappenbeck; doel der bijeenkomst: te geraken tot oprichting eener „Bouwver- eeniging," waarover wij reeds een bericht plaatsten. De vergadering had uit den aard der zaak een zeer voorloopig karak ter. Uit dien hoofde vond men het beter, geen verslaggevers toe te laten, welk be sluit onze correspondent natuurlijk eerbie digde. Hem is echter medegedeeld, dat er besloten is, een dergelijke vergadering te houden te Noord wij k-aan-Zee, waarna een commissie de plannen verder zal uit werken, om later met een en ander bij een algemeene vergadering van aandeel houders te komen. OUDEWETERING. Gisteravond gaf het Fanfarekorps alhier in Hotel „Hollan- dia" van den heer P. J. B. Cozijn een uit voering onder leiding van den directeur, den heer W. C. P. Jansz Jr., met mede werking van den heer H ellmann, humorist te Leiden. De zaal was goed bezet en de op het programma vermelde tien nummers vielen zeer in den smaak en werden met applaus begroet; vooral de door den heer Hellmann gegeven voordrachten. RIJNSBURG. De laatste jaren is onze gemeente flink vooruitgegaan, niet alleen in zielental, zoodat het aantal Raadsleden hel volgend jaar op elf zal moeten ge bracht wordenmaar ook in vele andere opzichten. Straten en wegen zijn zeer ver beterd; bruggen vernieuwd; de Oude Vliet, verzamelplaats van allerlei onreinhe den, is voor een groot gedeelte gedempt. Verder is de gemeente voorzien van wa terleiding; en nu krijgen wij nog gas. Het begin is er reeds; met de uitgravingen voor een gashouder werd een aanvag ge maakt, de rest zal nu wel spoedig vol gen. Enkele ingezetenen hebben reeds de gasleiding binnenshuis laten aanleggen. SASSEN HEI M. Gisteravond heeft de Chr. Geheelonthouders-vereenig'ing alhier in „Concordia" een bijeenkomst gehou den, opgeluisterd met lichtbeelden van een bioscope. In de pauze warden twee num mers: „Het jurkje en „Het lied van de klok" niet onaardig voorgedragen. Te wei nig reclame was zeker wel oorzaak, dat zoo weinig belangstellenden waren opge komen. De bijeenkomst werd door den heer Moolenaar niet gebed geopend en ge sloten. Een bouwmanswoning met wei- en bouwland, alhier, heeft opgebracht f 56,650 en is op een paar perceelen na toegewe zen aan den heer D. Hartveld, te War mond. De nieuwe kerk van de Gereformeerde Gemeente zal worden gebouwd aan de nieuwe straat achter villa „Sunbeam." Gisternamiddag had een jongen de aardigheid twee lorry's van de tram los te koppelen. Daar noch conducteur, noch machinist iets er van bemerkte, reed de tram zonder haar weg in de richting Lisse. 1 oen men onderweg de wagens miste, moest naar hier worden teruggereden, om de bewuste wagens op te halen. VOORSCHOTEN. Gisteravond trad voor het departement „Voorschoten" van de „Maatschappij tot Nut van het Alge meen" op dr. H. van Capelle, van 's-Gra- venhage, met het onderwerp„Een tocht door de wildernissen van Suriname en een verblijf bij de Indianen en Boschne gers"; toegelicht door lichtbeelden. De voorzitter van het departement, de heer C. van der Graaf, riep in zijn openings woord den spreker en den talrijken aan wezigen het welkom toe. Alvorens den heer Van Capelle het woord te verleenen, wees de voorzitter op het feit, dat de ko lonie Suriname zich tegenwoordig in meer belangstelling mag verheugen dan vroe ger. Met voorbeelden werd dit toegelicht. In een onderhoudende causerie schetste dr. Van Capelle daarna de. reis, die hij in 1900, als leider eener expeditie, mee maakte. In 1838 verhaalde spr., vestigde de di recteur van het Koloniaal Museum te Haarlem, de thans overleden heer F. W. van Eeden, er de aandacht op, dat Suri name nog voor een groot gedeelte ondoor- zocht was. In 1899 nam dezelfde heer Van Eeden het initiatief tot het inrichten der tentoonstelling van Westindische pro ducten te Haarlem en door zijn aandringen vertrok de heer Van Capelle als hoofd; eener expeditie naar Suriname. Behalve geologisch en ethnografisch onderzoek, stond ook de goud exploratie op het pro gramma der expeditie. Uitvoerig verhaal de spr. van de voorbereiding tot de ex peditie. Vervolgens zou hij overgaan tot de beschrijving van den eigenlijken tocht, toe gelicht door lichtbeelden. Tot teleurstelling van het gehoor bleek er een defect te zijn aan het sciopticon, zoodat de lichtbeelden achterwege moésten blijven. In zijn beschrijving van den tocht ver haalde spr. vele wetenswaardigheden van zijn tochtgenooten (negers) en van de Suri- naamsche flora en fauna. Na de pauze zou de heer Van Capelle mededeelingen doen over een verblijf bij de Indianen en Boschnegers. In overleg met het bestuur werd dit uitgesteld tot over veertien dagen, waarbij dan tevens de lichtbeelden zouden vertoond worden. WASSENAAR. De zaal van den heer Schrama was bij de uitvoering van „Ex celsior" weer zóó vol, dat velen zich met een staanplaats moesten vergenoegen. Dat men zich de opoffering wil getroosten om van halfacht tot over twaalven te staan, pleit zeker wel voor de muziek en de voor drachten. „"Excelsior" had een negental nummers op haar program, waarbij verscheidene nieuwe; een bewijs, dat er onder leiding van den heer Noordanus, van Leiden, goed wordt gestudeerd. De nummers vóór de pauze werden goed geblazen en we twij felen er niet aan of het zal na de pauze ook wel zoo zijn geweest. Er werd medegedeeld, dat de heer Van Leeuwen door ziekte verhinderd was ten tooneele te verschijnen. Wie zijn plaats vervanger 'was weet ik niet; maar wel weet ik, dat hij best door de keuring ge komen is. De voordrachten weken wel wat van het programma af, maar niemand heeft er ooit aan gedacht het af te keuren, dat er heel wat extratjes worden gegeven. De juffrouw, die welwillend haar me dewerking verleende, had veel succes met haar voordrachten en niet minder met de rol, welke zij in „Een gedwongen dansles" vervulde. Dat het deze week bij „O. K." niet zoo eivol was, vindt zijn verklaring hierin, dat „O. K." met het oog op de ruimte slechts een bepaald aantal leden opneemt. Dit heeft zeker ook zijn goede zijde met het oog op de staanplaatsen. Hier deed het gerucht de ronde, dat bij mej. de wed. N. in de Langstraat al hier, ingebroken was. Alles lag overhoop, enz. Het was wel wat overdreven. Wel werd 's morgens een raam opengeschoven gevonden, maar dit kon gelukkig niet hoo- ger getild worden. Of men wist, dat mej. N. afwezig was? De hit van den heer G. G. geraakte gisteren in de haven. En de diepte èn de steile kanten beletten het dier op het dro ge te brengen. Achter een motor moest het zwemmende en stappende gebracht wor den naar de wei van den heer v. d. Lee, waar het eerst op vasten grond gebracht kon worden. ZOETERWOUDE. De heer J. G. Lekker- kerker, alhier, heeft het beroep naar de Ned.-Herv. Gom. te Garderen aangenomen. Omstreeks halftiëh vanmorgen holde een paard over den Hoogen Rijndijk. Het werd door den veldwachter D. met be hulp van D. R., die juist met een mal lejan, op den weg was, gegrepen. Het bleek, dat het dier onbeheerd buiten had gestaan. Onderweg had het het rijtuig, nl. aan de Weipoort, door tegen een boom te rijden, verloren. Een en ander behoort den caféhouder L. Dolle, in de Weipoort. Hedenmorgen, omstreeks zes uren is een auto, thuisbehoorende to Utrecht, op den Hoogen Rijndijk door een koppel schapen gereden. Vijf eT van moesten wor den afgemaakt, wegens verwonding. De veldwachter D. heeft proces-verbaal op gemaakt. De schapen waren van den land bouwer A. van den Akker, uit Hazers- woude. Bij Kon. besluit zajn met 1 Jan. 1911 be noemd tot ingenieur-verificateur van het kadaster in de 10de divisie ter* standplaats Roer mond P. W. H., Paulussen, thans landme ter van het kadaster te Maastricht in de 11de divisie ter standplaats 's-Her- togenbosch G. B. H. de Ballain, thans land meter van heb kadaster te 's-Gravenhage; met 16 December 1910 benoemd tot direc teur van het post- en telegraafkantoor te Heerenveen S. Reijnders, thans in gelijke betrekking te Doesburg; krachtens de Burgerlijke Pensioenwet een jaarlijksöh pensioen verleend van f 196 aan C. Fokker. Aan mr. L. v. Andefl, op zijn verzoek, met 1 Dec. 1910, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van rechter in de arr.-rechtbank te Middelburg; R. Groenendijk, te Zutfen, thans tijdelijk bureel-ambtenaar van den Rijkswaterstaat, met 1 Dec. 1910 benoemd tot bureel-ambte naar van den Rijkswaterstaat 3de klasse; met 1 Deo. 1910 M. Veenstra, onder toe kenning van eervol ontslag als h'ulpsluis- meester bij de sluizen van het Kanaal van Terneuzen te Sas van Gent, aüs zoodanig be noemd bij dat kanaal aan de Middensluis te Terneuzen aan C. Walraven, inspecteur der Exploi tatie bij de Maatsch tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te Breda» verlof ver leend tot het aannemen van 't ordeteeken van ridder in de orde van de Kroon ''an België, hem door Zijne Majesteit den Ko ning der Belgen geschonken; met 1 Deo. 1910 aan den hoofdcommies der posterijen A. G. Boekwijt, op zijn ver zoek, als zoodanig eervol ontslag verleend; met 16 Dec. 1910 benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Maas sluis, J. K. W. Zwang, thans in gelijke be trekking te Leerdam; N. Dokter, te 's-Gravenhage, thans tijde lijk bureelambtenaar van den rijkswater staat, met 1 Jan. 1911, benoemd tot bureel ambtenaar van den rijkswatersbaat 3de kl. aan den eervol ontslagen lichtwachter bij 'i rijks kustverlichting te Vlissingen L. Nae- rebout Fzn., wegens meer dan 65-jarigen ouderdom pensioen verleend van f 424 Bij resolutie van den minister van Kolo niën zijn J. H. M. van Lienden, te 's-Gra venhage, H. S. van der Kwast, te Zaandam, en F. G. A. Beckers te Utrecht ter beschik king gesteld van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië om te worden be noemd tot onderwijzer 3e kl. bij bet open baar Eiïropeesch lager onderwijs claar lande. Examen Russisch M. O. In den zomer van 1911 zal gelegenheid worden gegeven het examen af te leggen J er verkrijging van een akte van bekwaamheid m. o. in de Russische taal en letterkunde. Voor mann. cand. is het programma vast gesteld onder letter L van het .K B. van 2 Febr. 1864 (St.bl. No. 8), terwijl de vrou welijke candidaten, behalve volgens bedoeld programma, ook zullen kunnen worden ge- ex? mineerd volgens het programma, vastge steld onder letter L van het K. B. van. 11 Oct. 1869 (St.bl. No. 156). In den loop van April 1911 zal in de St.-Ct. worden bekend gemaakt, wanneer de cand. zich bij bet Dep. van Binnen'l. Za ken zullen hebben aan te melden. Volkshuisvesting. De Ministers van Binnenlandsche Zaken eai van Financiën hebben het bedrag van het voorschot uit 's Rijks kas aan de go meent-e Delft, ten behoeve van den aanbouw van arbeiders weningen, vastgesteld op f 10-1,000. Esamens krankzienigenvc plcglng. Deze examen zijn voortgezet met de candidaten uit de gestichten „Endegeeet* en.,,Rhyngeest" te Oegstgeei^ en „Meer-en- Bosch" te Heemstede. De uitslag is als volgt: Eerste gedeelte: „Endegeest"4 can.4. afgewezen 3, geslaagd zuster P. Kuixb. „Rhyngeest"2 candidaten, afgewezen 1, geslaagd zuster M. Stuurman. Tweede gedeelte. „Endegeest"6 oand^ afgewezen 2, geslaagd de zusters W. A., Gietema, A. Gleysteen, J. Kraan en L. van de Wetering. „Rhyngeest"2 Candida ton, afgewezen 1, geslaagd zuster H. de Leeuw Derde gedeelte. „Endegeest": Een can% didaat, die afgewezen is. „Rhyngeest"2 candidaten afgewezen L geslaagd zuster T. J. Oddens. „Heemstede": 2 candidaten, geslaagd de broeders I. van der Sluys en J. A. Wisse. De examens worden voortgezet. De „Vlissingsohe Orkestvereeniging^ heeft Donderdagavond een concert gegeven waarop ook hun medewerking verleenden mej. Mien Driessen (zang), uit Leiden, en de heer E. Polak Daniels (viool) uit Den Haag. De „Nieuwe Vlissingsohe Courant" schrijft omtrent onze stadgenoote De zangeres heeft een lieve sopraanstom, tot in de hoogste ligging zuiver als glas Bescheiden was zij in haar optreden, zonder jacht naar effect. Met veel gevoel zong zij een Aria uit „Elias van Mendelssohn. Na de pauze liet de sopraan-soliste zich nog eens hooren, nu in een drietal kleino liederen. Veel succes had zij vooral met „Still wie die Nacht" en „In 't donker" Dan volgde „Panis Angelicus" van Cesar Franck, voorgedragen door beide solisten en den heer A. Co-enen, die zang en snaren spel op het harmonium begeleidde. Verrukkelijk mooi klonk dit samenspeL Een daverend applaus viel het drietal t» b deel. Verschenen is een Hollandsohe vertaling van Gabriel© d'Annunzio's roman ,,T triomph van den Dood". Mevrouw C. Moresco-Brants nam de v<v taling uit het Italiaansch ter hand, die oiw zeer goed geslaagd lijkt, al beperkt zich onze waardeering louter tot den Holland- scben tekst, die leest vlot en is be&uhaafrt van toon. Uitgave: v. d. Garde en Co., Zalt-Bomm "J Van denzelfden uitgever verscheen eev met fraai kleuiige prentjes voorzien boekja hetwelk „De Negerhut" van Oom Tom uob weer eens navertelt. In de serie „Levensvragen" der Hollan- diar-drukkerij te Baarn verscheen van d<^j hand van Alfred Mobn een brochure, geti* teld: „Do Christen en de oorlog."- „Van den Akker," door Is. Quérido. Uif gave: Schel tens en Giltay. De veelzijdigheid van Quérido. is beken'dL In den bundel, welke den hierboven ge- melden titel draagt, zijn een drietal sckeW sen vereenigd, waarvan de eerste heet: „ChciJ pin's derde klavier-sonate on Dirk Soh&fei^fl

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1