N». 15566 Vrijdag 1® November. A0. 1910. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Onder onze Vroede Vaderen. Kunst, letteren, enz. IEIDSCH DA&BLAB PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 10 regels 1.06. Iedere regel meer /0.17J. Grootere letter» naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Gents contant j elk tiental woorden meer 10 Gents.-Voor het incasseeren wordt/0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per week 9 Cents; per 3 maandenf 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post1.65. HIB11>E 11 WIST. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artikelen 17 en l/bis der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door ten besloten is aan de bij besl. van 2D'April 1909 aan de firma P. Clos en Leembruggen verleende vergunning tot wederopbouw der fabriek van wollen garens aan de Lange- gracht No. 5 en tot uitbreiding dier fabriek door bijtrekking van bet perceel Korte Mare No. 30 voor ververij van wollen ga rens, de volgende nieuwe voorwaarden te verbinden: lo. dat tusschen de in het perceel Korte Mare No. 30 geplaatste waschmachines voor gekamde wol en de fundeeringen een laag vilt wordt aangebracht ter dikte van min stens 3 cM. 2o dat boven do zoogenaamde „Gahrungs- kiipen" en minstens 25 cM. buiten deze uit stekende trechtervormige kappen worden aangebracht, uitünopende in een koker, wijd minstens 40 cM. in het vierkant, reikende tot minstens 15 Meter boven den beganen grond en aldaar voorzien van een Wöjpert- schen luchtzuiger met een buiswijdte van minstens 35 cM. in middellijn; en 3o. dat het riool, dienende tot het afvoe ren van het door verfstoffen verontreinigde en gekleurd water uit de fabriek aan de zijd* van de Mare wordt afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GTJSELAAR. Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 16 November 1910. Het mag wel eens gezegd worden dat in de gemeenteraadsvergaderingen onder lei ding van dm tegenwoordigen burgemeester tot dusverre een aangename, vriendschap pelijke, bijna zouden wij zeggen gezellige, toon heersent. De voorzitter houdt de teugels niet strak, gunt ieder gaarne liet woord, is in zijn ant woord gemoedelijk en houdt er van zijn kort bescheiid te kruiden met een geestige opmerking of een sriaakschen uitval, die den heeren een gullen lach uitlokt en de a persoon, wien ze treft ook niet boos maakt. Dit heeft ook een goeden invloed op de le den onderling; althans in de laatste maan den vallen er geen voorbeelden van soherpo discussies te vermelden. Men zegt elkan der de waarheid zonder boos te worden en als de neiging daartoe al mocht bestaan, dan weet de voorzitter aan bet debat weer een vriendelijker wending te geven. De kortheid van den voorzitter werkt ver moedelijk ook op de leden terug, zoodat de vergaderingen in den laatsten tijd een be trekkelijk snel verloop hebben. Dat men do begroot"ng in een achterna middag behandelde is wel een unicumonder de Hollandsche grooto steden. Ook gisternamiddag ging het, om een ge meenzame uitdrukking te bezigen, van een leien dakje, ook bij verschil van moeang Verschil van meening openbaarde zich reeds dadelijk b.j de benoemingen van onderwij- fers. Prof. Carpentier Albing had met enkele anderen geen lictit genoeg gekregen in de Leeskamer over do voordracht voor onder wijzer-plaatsvervangend hoofd waarover de autoriteiten 't blijkbaar nïet eens waren Het ging hier minder om de personen, dan wel om de aanspraken, die ze, afgo- seheiden van hunne persoonlijke kwalitei ten, konden doen gelden. Moeten bij zooda nige bevordering de dienstjaren buiten de gemeente doorgebracht, ook mede tellen, of moet, by overigens gelijke kwaliteiten c© diensttijd in de gemeente zelf den door slag geven? De wethouder van onderwijs meende het laatsto en de uitslag der stem ming heeft bewezen dat verreweg de meer derheid er ook zoc over oordeelde. Verder nog dan de heer Van Hamel, ging de neer Sijtema met betrekking tot de ancienni- teitsrechten, waarom hij het wraakte dat oudere sollicitanten bij deze benoeming wa nen gepasseerd. Men beschouwt de benoe ming tot onderwijzer-plaatsvervangend hoofd als een promotie voor de Leidsche n- derwijzers, als dit zoo is dan behoeven hun capaciteiten als klasse-onderwijzer ook niet Op een goudschaaltje te worden gewogen or zoover dit kan geschieden door een proefles, wat door hem wordt betwijfeld. Of iemand aan de school A of B of O werkt, U voor de gemeente tooh hetzelfde. En dat de mannen dio nuA ondanks hunne meerde re dienstjaren zijn gepasseerd, aan de eischen, die men mag stellen aan ee>n plaats vervangend hoofd niet zouden voldoen ont kende hij. De heer Van Hamel roemde zeer de consciëntieuze wijze, waarop het hoofd der school, de heer Van Wamelen, zijn rapport iri 1909 en ook nu heeft samengesteld en kan zich met de gronden daarin neergelegd zeer wel vereenigen. Inderdaad naast anciënni teit mogen en moeten ook andere overwe gingen gelden. Het is een wikken en wegen en ten slotte wordt naar beste weten beslist. Gaarne neemt hij de verantwoording van deze voordrachten op zich, omdat zij zeer goed zijn te verdedigen. Maar men zal nooit iedereen bevredigen. Wie na spr. als wet houder komt, zal het wel weer anders doen en ook weder oppositie ontmoeten. De wethouder heeft in dit opzicht niet ongelijk. Het is inderdaad zeer moeilijk ooi een vast stelsel van bevordering van ten groep ambtenaren, als dio der onderwijzers te vinden waarmede de belangen van het onderwijs liet best gediend worden en het belang der betrokkenen eveneens. En zoo lang men zulk een stelsel niet heeft, zal net zoeken en tasten zijn, waarbij steeds ver schil in opvatting blijft staan. Op het bezwaar van den heer Sijtsma dat voor vier vacatures voor gewoon onderwij zer slechts zes candidaten werden aanbevo len, zoodat de Baad niet een keuzo heeft uit voordrachten van minstens drie perso nen, zooals de wet vereischt, antwoordde de wethouder dat in het hoogst ressort voor drachten waar eenzelfde persoon meerma len voorkomt, als wettig beschouwd zijn. Al is iemand reeds benoemd, dan blijft hij toch ook voor. een andere vacature benoembaar. En de voorgedragenen zijn met groot© zorg na het houden van proeflessen uitegzocht. Hiermede liepen deze debatten af en de benoemingen hadden geheel in overeenstem ming met de voordrachten plaats. No. 1 werd steeds benoemd. Het bekende voorstel om door een ver mindering der aflossingen van kapitalen tr.n behoeve der Fabrieken van Gas- en Electri- citeit geleend, waardoor voor 1911 een be drag van f 25000 in de gemeentekas zal vloeien ten gevolge waarvan het percentage der plaatselijke directe belastingen met een kwart procent verlaagd kan worden, ont moette heel wein:g bezwaar. De heer Bosch, die zich nog al eens pre senteert als financieele specialiteit, bestreed het voorstel in eerste instantie, doch liet zich nog al gemakkelijk bekeeren door den voorzitter, die het voorstel met kennis van zaken verdedigde. De hear Bosch noemde het voorstel vec.1 juister dan dat, wat voor een paar jaar aan genomen geweest is en toen, omdat het met do financiën nogal meeviel, wedar is terug genomen, al kwam het dan ook in de ge volgen op hetzelfde near. Het gevolg toch zal zijn dat men door de mindere aflossing elk jaar m-Bcr rente zal moeten blijven betalen. In 1912 zal dit f 1400 bedragen, doch het zal ieder jaar toenemen en over twintig jaar, wanneer de gemeente de grootste' aflossingen zal heb ben te doen, zal deze rente-betaling betrek kelijk zwaar drukken. Men mod, ook niet vergeten dat wij thans nog staan voor een toekomstige leening van anderhalf miiliom. Wij behoocen er ons op toe te leggen in de toekomst zoo min mogelijk rente te betalen. Het slot van deze milliomenrode was ge lukkig bemoedigend. Wat men er ook van moge zeggen aldus de heer Bosch, de financieele toestand der gemeente is zeer bevredigend, een uitspraak die hij nog met enkele gegevens staafde en die het hem ze ker gemakkelijk hebben gemaakt, om na de irede van den Voorzitter zijn bezwaren af te leggen. De Voorzitter kon het ook bij deze dorre beschouwingen over cijfers niet nalaten even zijn lust tot scherts den teugel te laten vieren. De heer Bosch had gezegd, dat wij met dit voorstel op den juisten weg waren. Afwijken daarvan zou ons op den verkeer den weg voeren en dusaannemen zal ook volgens de redeneering van den opponent het veiligst zijn, zei hij droogjes en de heeren lachten even. De Voorzitter liet het echter niet bij deze aardigheid. Hij toonde met cijfers aan dat de gem-eente tot dusverre eigen lijk te veel heeft afgelost en wij reeds voor bet nageslacht "betalen. Dit geldt niet al leen van de gasfabriek, maar ook voor de Electrische Centrale. Hoewel we daarvan volgens den goeden financieelen opzet, nog niet behoefden af te lossen, hebben wij dit nu al gedaan. In het eerst, toen het bedrijf der gas fabriek bescheiden in omvang was, drukte een beetje te veel aflossing niet erg, maar thans wordt de last voor het tegenwoordige geslacht te zwaar. Het komt toch hierop neer, dat naast de vastgestelde aflossingen, waaraan de licht fabrieken voldoen, de gemeente nog eeni extra-aflossing doet. De gemeente aldus stelde de Voorzit- ter het voor is tusschenpersoon tusschen het publiek en het bedrijf, en nu behoeft deze tusschenpersoon niet voor zichzelf af lossingen te doen waar hst bedrijf- in dezen reeds aan zijn verplichtingen voldoet. Dat zou overmaat van voorzichtigheid zijn, waar aan te lijden tooh ook verkeerd is. Wat de toekomstige leening van ruim een millioen betreft, spr. becijferde, dat daar van 850 duizend gulden onmiddellijk in di- recten zin productief wordt gemaakt, waar het wordt gebruikt voor uitbreiding van het beddjf. Gesteld dat wij nog verderaf liggende gemeenten van gas of eleclrischen stroom gaan voorzien en daarvoor opnieuw leenen moeten, dan is dat niet iets waar over wo ons moeten verontrusten, integen deel, daarmee gaan we vooruit. Het van zakenkennis op dit gebied getui gend betoogje, sloeg bij de heeren in. De heer Bosch gaf zich met een gracieuze bui ging over en de Baad. nam het voor stel zonder hoofdelijke stemming aan. Alle kleintjes helpen, zal de belastingbe taler, met een tevreden knikje denken. De Raad maakt vindingrijk en we zou den wenschen dat onze wethouder van fi nanciën of de burgemeester dat is ons om het evon nog ergens een kwart ton vindt, dat zonder bezwaar in do schat kist der gemeente kan vloeien. We vreezen echter dat het nu wel uit zal zijn. De overeenkomst mot Voorhout voor de levering van electriciteit in die gemeente, ging er met een hamerslag door, nadat eerst na enkele opmerkingen aan „Mathesis" de extra subsidie van f 150 was verleend. Daarna konden de heeren naar buiten gaan, waar de koude sneeuw viel. Leiden, 18 üovembeip. Door bet Bestuur van, de Af deeling Leiden van de „Koninklijke Vereeniging van gepensionneerde Onderofficieren en Minderen van het Nederlandse tie Leger", werd gisteravond aan 4 leden dezer Ver- eeniging en aan 5 weduwen van leden een bedrag van f 425 uitgekeerd. Twee leden in den rang van onderoffi cier gepensionneerd, ontvingen ieder f 50, een lid als korporaal gepensionneerd f 40 en een lid als soldaat gepensionneerd f35, ter wijl aan iedere weduwe een bedrag van f 50 werd uitgekeerd. Deze uitkeering geschiedt steeds op den 17den NovemJ^er van elk jaar, als een her innering aan Neerlands onafhankelijkheid. Men verzoekt ons te melden, dat het concert, van a.s. Zondag in het VolkVh.iis niet om halfnegqn, doch om kwart over achten begint. Op het mooie programma komt o.a. voor een Mozart, benevens ©énige zangnumners met en zonder vioolbegelei ding. Door mej. W. J. Hoekstra is, om ge zondheidsredenen, bedankt als directie© van het Doorgangshuis voor ongehuwde moe ders alhier. De Vereeniging van mineraalwater- fabrikanten en bierhandelaren alhier hield gisteravond in een der zalen van „In den Vergulden Turk" een vergadering welke vrij goed en ook door niet-leden bezocht werd. Na het openingswoord van den voorzitter, den heer W. Alt, hield de heer B. de Vries, uit Den Haag, secretaris van het hoofdbe stuur, een lezing over de misstanden, welke nog betreffende het mineraal- en biervak bestaan, en werd opgewekt daartegen meer en meer krachtig op te treden. Mededeelin- gen werden gedaan over het door den Alge- meenen Nederlandschen Bond van Mineraal waterfabrikanten en Bierhandelaren inge diende adres tot wijziging van art. 337 van Let Wetboek van Strafrecht, waardoor een einde zal worden gemaakt aan het zoo veel vuldig voorkomen van flesschenverduiste- ring. Een paar van dit laatsto zich weder voorgedaan hebbende staaltjes gaven tot bespreking aanleiding. Er wordt nu in het adres aan den Minister gevraagd om als straf f 300 boete of 30 dagen hechtenis te stellen. Besloten werd dat de Leidsche af deeling zich bij den Alg. Ned. Bond als lid zal aansluiten. Verder werden nog enkele zaken van huishoudelijken aard behandeld. Aangespoord werd ook dat zij, die nog geen lid der afdeeling zijn, dat alsnog zou den worden. Door de „N. R. Ct." werd gisteravond medegedeeld, dat de Haagsche burgemees ter Sweerts het vaste voornemen zou hebben binnenkort zijn betrekking neder te leggen. Uit de beste bron verneemt „De N. Ct." dat dit bericht oniuist is. De burgemeester zal, overeenkomstig het advies van zijn ge- neesheeren, eerst in de tweede helft van de maand December, als hij dus eenigen tijd aan den arbeid zal zijn geweest, een beslis sing nemen in deze aangelegenheid. Eerst wanneer dan mccht blijken, dat zijn. ge zondheidstoestand een beletsel zou vormen voor liet rich tig vervullen van zijn ambt, zou de burgemeester oen taak moeten ne- de-rl eggen, die hem lief geworden is en waarin alle stadgenooten zegt „De N. Ct." hem nog langen tijd zouden wen schen te zien werkzaam zijn. Tegen het ter gemeente-secretarie te 's-Gravenhage voor een ieder ter inzage ge legde ontwerp-uitbreidingsplan voor die ge meente, zijn reeds verschillende bezwaar schriften ingediend door bouwondernemers en bestuurders van bouwgrondmaatschap- pdjen. De gemeenteraadsleden J. van Agge- len, H. P. Bok, S. J. Fisoher, J. Nienliuis en prof. J. Nelemans te Delft, hebben den Raad voorgesteld tot Ged. Staten bet ver zoek te richten, de jaarwedde van den ge meente-secretaris te verhoogen van f 3000 op f 3500. Adressanten herinneren aan 's Raads ver zoek om de wedde van den burgemeester te brengen van f4000 op f 5000 en zeggen, dat voor den secretaris niet minder dan voor den burgemeester geldt de toeneming van werkzaamheden en dat het ambt van secre taris er geen van eere is. In 1896 werd de wedde van den burgemeester op f 4000 be paald; in 1898 die van den secretaris op f 3000 en nu onlangs de burgemeester f 1000 verhooging genoot, achten zij het billijk ook de wedde van den secretaris opnieuw te re gelen en te verhoogen. 'Vanwege de Vereeniging van Christ. Onderwijzers on Onderwijzeressen in Ne derland en de OverzeeBche Bezittingen, heb ben de heeren Do Visser Smits te 's-Gra- venhage en K. Brants te Rotterdam, voor zitter en secretaris van genoemde Vereeni ging, aan den minister van binnenlandsohe zaken overhandigd de adviezen der 57 schoolbesturen, die met het bouwen of ver bouwen wachten op een nieuwe regeling voor schoolbouw. In deze audiëntie heeft de minister medegedeeld, dat er binnenkort een ontwerp van wet bij de Tweede Kamer zou komen ter voorziening in den nood en dat het ontwerp hoofdzakelijk voorstellen zou bevatten tot een matige verhooging van de subsidie voor lokaliteit, die aan alle be sturen, dus ook van de bestaande scholen, zou ten goede komen. De minister van oorlog heeft afwijzend beschikt op het request van het hoofdbe stuur der onderofficiers vereeniging „Ons Belang", waarbij werd verzocht, dat het vooruitzicht op het recht tot het aangaan van een huwelijk, alsnog verzekerd mocht worden aan alle thans in dienst zijnde on derofficieren, die volgens de tot dusver ge golden hebbende bepalingen, aanspraak op de vergunning tot het aangaan van een hu welijk hadden, zoodra zij zes jaren als on derofficier zouden hebben gediend. Bij Kon. besluit is aan dr. P. A. Vos, apotheker te Rotterdam, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en secretaris der oomraissie, die, te rekenen van 1 Aug. 1910, gedurende een jaar te Leiden belast zal zijn met het afnemen van de practisohe examens van apotheker, en benoemd tot lid en secretaris van bovengenoemde oom missie, de heer W. C. de Graaff, lector aan de rijksuniversiteit te Leiden, thans plaats vervangend lid dier oommissie. Drietal bij de Ned.-IIorv. Gem. in Den Haag (vac,-dr. H. Th. Obbank): ds. C. J. van Paassen, te Haarlemdr. A. Troelstra, te Utrecht; ds. P. Veen, te Zutfen. De Res.bode" verneemt, dat de hee ren Schellings, Th. Ammerlaan en dr. Vol- mer te Schipluiden ontslag hebben genomen als lid van den raad dier gemeente, en dat waarschijnlijk andere raadsleden hun voor beeld zullen volgen. ALPHEN. „Da Costa als geloofsgetuige". Over dit onderwerp pprak dr. J. Th. de Visser, van 's-Gravenhage, in de Ned.-Herv. Kerk een mooie, leerzame cn boeiende redo uit, op uitnoodiging van do Chr. Jongelings- vereeniging. „Onderzoekt de Schriften." De afdeeling Alphen, Oudshoorn en Aarlanderveen van de Eollandsche Maat schappij van Landbouw hield onder voorzit terschap van den heer P. den Hertog ïu ,,De Vergulde Wagen" een algemeene le denvergadering. Onder de ingekomen stuk ken, waarvan van de bestuurstafel mede- deeling werd gedaan behoorde o.m. een plan van de rijkslandbouwproefvelden in Zuid-Holland in 1910/11 aan te leggen. Op de vraag van den Voorzitter of er on der do aanwezigen waren, die bereid waren een gedeelte van hun land voor proefveld te bestemmen meldden een viertal landbou wers zich aan Ingekomen was een verzoek van het be stuur van de controle-vereenging „De Rijnstreek", om voor één jaar een subsidie, groot f 50 te mogen ontvangen uit de kas der afdeeling. Het bestuur adviseerde, niet op het ver zoek in te gaan en de vergadering kon zioh daarmede vereenigen. Hierna verkreeg de heer A. Kuiper, rijks veearts te Nieuwveen het woord, om een le zing te houden over, het heerschend kalf- verleggen bij het rund. Op onderhoudende wijze zette spreker het belangrijke onder werp uiteen en bij vond een aandachtig ge hoor. Aan het einde der voordracht werden verschillende vragen gesteld en door den 6preker beantwoord. Aan het einde der vergadering merkte de heer J. Rijlaarsdam Jzn., van Aarlander veen (Dorp) op, dat hij do gewoonte niet goed vond om bij levering van varkens of van kaas een zekere korting toe te staan. Hij was van oordeel, dat bij gemeenschap pelijk optreden hierin verbotering was te brengen. De voorzitter is van meening, dat het niet gemakkelijk zal gaan om van die gewoonte af te wijken; in plaatselijk optreden ziet hij geen heil. Verschillende aanwezigen betuigen hun instemming met het door den heer Rijlaars dam gesprokene en besloten wordt, dat het voorstel-Rijlaarsdam in een volgende leden vergadering als punt van behandeling op de agenda zal worden geplaatst. Nadat de voorzitter den heer Kuiper zijn dank had gebracht voor zijn lezing werd de vergadering gesloten. HAARLEMMERMEER. Bij L., aan de Binnenkaag, is des nachts een houten schuur tje afgebrand, waarin voor ongevoar f 400 aan vischwant geborgen was. Alles gin,? verloren. Do schade wordt door verzekering gedekt. Do oorzaak is onbekend. Men ver moedt dat er kwaadwilligheid in het spel is. De landbouwer II., alhier, kocht een lcoe op do markt to Alkmaar van een per soon, die voorgaf Brummer te heefcen en van Obdam afkomstig te zijn. Toen het ge kochte dier op de boot was, om vervoerd ta worden, verscheen de politie met een landbouwer van Obdam. De laatste herkende de koe als zijn eigendom. Het bleek, dat de eerste verkooper (een onbekende) hem van dezen landbouwer gekocht, doch niet betaald had. H. wilde de koe evenwel niet af staan. zoodat de politie van een en ander proces-verbaal opmaakte, Öos anderen daag-s ging H. naar de politie t© Hoofddorp en wist do nummers der bankbiljetten op te geven, waarmee hij betaald had. Met deze gegevens werd de onbekende op de markt te Alkmaar opgespoord en in het bezit van een der op gegeven bankbiljetten bevonden. De oneer, lijke handelaar bekende en bleek te zijn zekere Bakker, van Berkhout. Tc Lc fddorp zijn ten voordode der Ned.-Hcx\ :.crk aldaar bij inschrijving ver kocht een 50-tal z.g.n. kerkschapen, voor de som van S05 gulden. Tot directeur van liet ianfarekorps „Wilhelmina" te Abbenes is benoemd do heer J. J. N. Rosmalen, van Leiden. KATWIJK-AAN-ZEE. De zitting van den rijksontvanger werd gisteren gekenmerkt door een buitengewone drukte. Het publiek verdrong zich in de eivolle zaal van het Weeshuis. Yelen moesten langer dan een uur wachten, alvorens een beurt te krijgen. Verscheidene, het lange wachten moede, keerden onverrichterzake huiswaarts. Wij kunnen dan ook niet begrijpendat, waar te Katwijk-aan-den-Rijn met ongeveer twee duizend zielen, tweemaal per week zitting wordt gehouden, en in Katwijk-aan- Zee, dat ongeveer viermaal zooveel inwo ners telt slechts tweemaal per maand rit ting is. Men zou zoo zeggen, de verhouding moest juist omgekeerd zijn. Wel is waar is in Katwijk aan-den-Rijn het kantoor gevestigd, dooh dit kan toch geen beletsel zijn om hier een keer meer zitting te hou den. LISSE. Door de gemengde zangver leni ging „Lisse", directeur de heer Carl. Phi- lippeau, te Haarlem, werd gisteravond een liefdadigheidsuitvoering gegeven in Hotel „Do Witte Zwaoin", ten bate van Je ver eeniging „Hulp en Steun" en de St. Eliza- bethsvereeniging. SASSENHEIM. De veiling van 22 H.A. land en woonhuis van de erven Den Hol lander was druk bezocht. Het geheel is in- gozet op f 49,600. wat volges deskundigs^ lang geen slechte prijs is. ZOETERWOUDE. Bij de politie alhier is door twee tuinders aangifte gedaan van de vermissing van hun ijzeren roeibootje. Bij oen hunner is de schuur opengebroken, om het sleuteltje ts vinden van het slot, waar mede de boot op slot lag en om de roei spanen te krijgen. Beroepen is bij de NecL-Herv. Gein. te Garderen de heer J. G. Lekkcrkerker, candidaat to Zoeterwoude, die de toezeg ging van beroep daarheen reeds heeft aan genomen. „DVictoria-school" door May Baldwin. In liet Ned. vertaald en verschenen bij Uitgever H. v. d. Garde, Zalt-Bommo-1. Gisteren bespraken wi het al te eenzij dige, waarlijk wat uit den tijd gerakende thema aangaande do noodzakelijke, vijandige verhouding tusschen leerlingen en onderwij zers of onderwijzeressen. Het toeval legt thans voor ons een meisjesboek, vertaald uit 't Engelse.il, 't welk ro^ds op de eerste bladzijden vertelt van een Tehuis voor ouders, door het hoofd van een meisjesschool naast haar school opgericht. Op deze moderniteit volgen er meerdere, o.a.: de vanzelfspre kendheid van oen goede verstandhouding tusschen onderwijzend person-del en do leer lingen. In 't begin kijkt men hiervan vreemd op. Doch van de rooskleurige verhouding wordt verhaald als van iet© gewoons. De conflicten zitten tusschen d© meisjes onder ling. In, dezentusschen qan Eransch meisje^

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1