No. 15565 I>oii<ler<laa 17 [Vovernher. v A0. 1910. <£leze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, enz. LEIDSCH PEL'S DEE ADVERTENTIEN: 1 Van 16 regels ƒ1.06. Iedere regel meer 0.171. Grootste letten naar (plaatsruimte. Kleine advertentiën Tan 30 woorden 40 Oents contant; elk woorden meer 10 Oents.-Voor het inoasseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maandenf 1.10, Bciten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post 1.65. Leiden, 17 November. In de a.8. vergadering der Yereeniging bevordering der Bouwkunst alhier, zal 'als Spreker optreden de heer A. L. Ver hoog, bouwkundige alhier. Zijn voordracht zal toegelicht worden door een pracht- joollêctie platen op liet gebied van den Go- ;Üschen bouwstijl. Aan onzen stadgenoot den heer G. van (Leeuwen is opgedragen de bouw van een .kerkorgel met twee klavieren en vrij pedaal i voor do Geref. Kerk te Woerden. De „St.-Ct." No. 269 bevat een Kon. '.Besluit van 14 Nov. (St.bl. No. 354) houden- jide aanwijzing, bestemming en verdeeling I in af deelingen van het tijdelijk Rijksopvoe- I idingsgesticht te Leiden. Voor het te VGravenhage gehouden examen van klerk bij de Departementen 'yan Algemeen Bestuur zijn geslaagd o.a. de (volgende heer en en dames: O. Los, Leiden; j!A. F. Kuyster, Zevenhuizen; J. F. Cariot 'Jr., en A. J. Renaud, Voorburg; H. L. Pa- 'teer, Gouda. De datum van de terugkomst van H. jM. de Koningin-Moeder, thans oip Het Loo >in de Residentie is, naar van bevoegde zijde iwordt medegedeeld, nog niet bepaald. De Duitache gcaant bij het Nederland- ,'gche hof, Z. Exo. von Muller, is van langdu rig buitenlandsch verlof in de Residentie teruggekeerd.' „Het Volk" mehJt, dat te Naaldwijk een afdeeling is opgericht van de S.-D. &.-P. Door wijlen mei\riouw ,de wed. G. Veld hoen, geb. A. M. Syriër, té Bodegraven, is aan de Weesinrichting te Neerbosch gele gateerd f2000, vr\j van successierechten. Door wiilen jkvr. C. L. J, Ph. H. van L S., te Arnhem, is f 1000 aan dié Neerbossche .Weesinrichting gelegateerd. Het fonds voor restauratie der Weezen- kapel bedraagt thans f 2415. Z. K. H. Prins Hendrik is gistermor gen 9 uur met den D-trein van Het Loo" Haar Duiteohland vertrokken. De Prins reed in een auto naar het sta tion te Apeldoorn, vergezeld van jhr. Hooft Graafland en graaf von Rode; op het per- ton voegde zioh bij het gezelschap de op perhoutvester Tutein Nolthenius. In het stationsgebouw onderhield de Prins «rich geruimen tijd met da. Hattink, Her- vormd predikant te Apeldoorn. De Prins reisde in een gereserveerde oou- 1ste klasse. De heer Tutein Nolthenius Ham mede in den trein plaats. Met leedwezen verneemt het ,,Utr. Dbh", dat de oud-hoogleeraar Van Herwer den te Utrecht sedert ©enige dagen ernstig ^ongesteld is en zijn toestand in verband met den hoogen leeftijd' reden geeft tot groote bezorgdheid. De gemeenteraad van Haarlem heeft 'gisteren benoemd tot leeraar in de plant en dierkunde aan de H. B. S. voor meesjes den heer A. Meilink en tot leeraar in de staatswetenschappen aan de middelbare handelsschool den heer J. Gerritze. De arr.-rechtbank te Roermond heeft ter vervulling eener vacature van kanton rechter te Helmond, de volgende alphabe- tische lijst van aanbeveling opgemaakt: mr. ,T. Ch. H. Coenegracht, substituut-grif fier bij de arr.-rechtbank te Roermond mr. J. L. W. J. Frencken, kantonrechter te Hulst, en mr. K. C. J. hï. Sassen, amb tenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten Eindhoven, Vechel en Boxmeer, ter standplaats Eindhoven. Hr. Ms. pantserdekschip Friesland", I onder beveü van kapt. ter zee S. Woldringh, is 15 dezer te Cadix aangekomen. HILLEGOM. Gisteravond gaf de gym nastiek- en schermvereeniging Kracht door Oefening" in de groote zaal van café „Flora" een uitvoering, onder leiding van den heer H. B. Dreijer. Na de openings rede van den voorzitter, den heer Van Dijk, werd liet programma, bestaande uit 15 num mers, afgewisseld door de opvoering van het blijspel „Het verdraaide Hoofd", vlug en correct uitgevoerd, en mochten de spe lers daarvoor een langdurig applaus ver werven. Ten slotte werd de gezellige avond met een niet minder geanimeerd bal be sloten. NOORDWIJKERHOUT. Door notaris Frijl.nck, van Warmond, had in café „Doornbos", aan Piet-C.'jzenbrug, de afslag plaats van: perceel 1, een huis, bloembollen- schuur en bloembollenland, aan de Zand- sloot te Voorhout, koopers de heeren Van Steyn en De Groot, te Voorhout, voor f7600; perceel 2, bloembollenland aan den .Watertocht te Voorhout, kooper de heer Van Leeuwen, van Sassenheim, voor f 3350; perceelen 3 en 4, bloembollenland bij „Eikenhorst," te Voorbout en dito land er naast, koppers de heeren War naar en Co,, van Sassenheim, voor f 6825perceelen 5 en 6, bloembollenland aan den Schulpweg, te Noord wijkerhout en dito aldaar, koop er de heer Hoge woning, van Rijnsburg, vóór f 18,100. De gisteren gehouden veiling van tien den aan de Trekvaart, bij den Hoogeveen- sohen Molen, bij de Pilarenbrug, enz., is uitstekend geslaagd. Het gewas was uitste kend en vandaar was er groote kooplust. Er werd meer geld besteed dan in jaren het geval was. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Alhier wor den ernstige pogingen in het werk gesteld, om te geraken tot oprichting van een „bouwvereeniging," niet op den grondslag der Woningwet, die in haar artikelen voor schrijft, dat de gemeente eventueel aan zoo'n Vereeniging een voorschot moet ver schaffen, maar een met particulier kapitaal Het effect dezer omstandigheid zal niemand ontgaan, als men bedenkt, dat men in dat geval dé handen veel vrijer heeft. Er circu leert op het oogenblik een intekenlijst, waarop men kan te kennen geven, voor welk kapitaal men in de nieuwe Vereeni ging zich wensoht te interesseeren. Het ge brek aan gerieflijke woningen alhier heeft er toe bijgedragen, dat men het plan heeft opgevat. Wij gelooven, dat ook te Noordwijk Binnen zoo'n bouwvereeniging nut zou stichten. WARMOND. Door het gemeentebestuur zal in een lang gevoelde behoefte worden voorzien, en wel wat betreft de arrestaa- ten-lokalen. Tot heden bestond er slechts één arrestantenloka-al, .zoodat als er meer arrestanten waren, dezen bij elkander moes ten zitten, wat ongerieflijk en tevens ge vaarlijk is. Besloten is nu tot bïjbouwing van een tweede lokaal onder het Raadhuis. De leverantie voor"de gasornaménten, enz., voor het Raadhuis is gegund aan de heeren L. H. de Nie en A. J. Hëkfcer. VOORSCHOTEN. In het kerkgebouw der Ned.-Hec*v. Gem. trad gisteravond op uit- noodiging van de „Voocschootsche Zendings- vereenigmg" op prof. dr. H. M. van Nes, van Leiden, met liet onderwerp.„Do Wereld- Zendinggoonferentie te Edinburg." Als uitgangspunt zijner rede koos spr. den bekenden tekst uit Handelingen 169 en 10. Nadat de hooggeleerde spr. deze tekst woorden had verklaard, deelde hij verschil lende bijzonderheden moe over het „Wetreld- Zendingscongtr-ee, dat in Juni van dit jaar te Edinburg is gehouden en.docr hom, als afgevaardigde van het Nedorlandsch Zen dingsgenootschap, werd bijgewoond. Twaalf honderd afgevaardigden uit .allo doelen der aarde, behóorende tot allo mogelijke Protes- tantsche sekten, woonden de conferentie bij. Alle rassen, nationaliteiten, talon, huids kleuren, waren vertegenwoordigd. Engelsch was de officieele spreektaal. Het congres, dat tien dagen duurde, was buitengewoon goed voorbereid. Elke afgevaardigde was te voren in het bezit van een achttal rap porten, die over de verschillende onderdee- len der Zending waren uitgebracht. Deze rapporben vormden een vaste basis, een leid draad voor de gehouden besprekingen ter Conferentie. Hierna had do redenaar ge legenheid te wijzen op de Ncdeciandsehe Zending in Indië, op haar tekortkomingen, maar ook op de vele lichtpunten, die zij biedt. Z. H. G. wees op de „opwekkingen", waarbij in een streek, waar de Zonding ja renlang vruchteloos werkte, plotseling hon derden heidenen tot het Christendom over gingen. Nieuw-Guinea, Halmaheira, Ambon, Posso haalde de redenaar als voorbeelden aan. Een ander lichtpunt in de geschiedenis onzer Zending is de Nederlandscbe Zen dingsschool; de opleiding onzer zendelingen mag een voorbeeld voor vele andere landen genoemd werden. Aan het slot zijner rede wekte de spr. zijn gehoor krachtig op, de groote, verhe ven taak der Zending te bevorderen. Ge durende den tusschenzang werd een collecte ten vocrdeele van het Ncderiandsoh Zendings genootschap gehouden. De „Vrijzinnige Propaganda-Olub" heeft onder voorzitterschap van den heer G. H. Schmal weer haar eerste huis houdelijke winter bijeenkomst gehouden. In de eerste plaats werden de werkzaamheden in het a.s. vergaderseizoen besproken. Ver schillende lezingen, zoowel van leden als van niet-leden, zullen gehouden worden. Ook den heer De Waard, van 's-Gravenhaga, die al meermalen voor de Club optrad, hoopt men meer te hooren. Vervolgens vormde de lec tuur, die bij de leden in portefeuilles cdrou- leert, een onderwerp van bespreking. Ten slotte werd besloten het vijfjarig bestaan der Vereeniging in Februari 1911 luister rijk te vieren. Een speciale commissie,, die met plannen voer een feestviering voor den dag moet komen, zal in een volgende bijeen komst benoemd worden. WASSENAAR. Aan den oproep, om een zangv er eeniging te stichten, gaf een groot aantal jongeliedlen gehoor en bevonden zich daartoe in do zaal „Achter de kerk". De vergadering werd, op verzoek, geleid door den heer E. G. Houbolt. Dat er animo voor een Zangver eeniging bestond, leidde spre ker af uit het groot aantal opgekomeneni. De vraag of er een algemeen© Zang ver eeni ging zou opgericht worden, kon de leider al spoedig op zij zetten, dlaar geen enkel ka tholiek aanwezig was. Rtestte de vraag, welke Vereeniging willen de jongelui op richten een Protestantsche of een Christe lijke"? Een der aanwezigen meende, dat een Christelijke zang vereendging de voorkeur verdiénde met het oog op aansluiting bij den Bond Dit voorstel werd aangenomen. Er gaven zich op 18 dames en 19 heeren. Tot voorzitter werd gekozen de heer S. v. d. Stoel Jr. en tet bestuursleden de dame© G. Klomp en G. Egg^nken de hoeren A. Schut en A. de Lamaar. Als directeur zal optreden de heer J. Noordanus, té Leiden'. Het derde jaarfeest van het Patronaat werd gisteravond feestelijk herdacht. De eerw. directeur, kapelaan A. J. Vijverberg, opende den feestavond met eon 'welkomst woord en deelde mede, dat het Patronaat nog steeds vooruitgaat. Vooral roemde hij de deugd van sparen der jongelui. Verleden jaar bedroeg het ingelegde geld even 300 gld., thans 628 gld. De jongelui voerden op „Don Garcia Mo- rena" en een paar blijspelen. Het eerste stuk, dat nogal hoogé eisoben stelt aan een goede vertolkingr vlotte uitstekend. De jon gelui gaven blijken van ernstige voorberei ding en studie. Er waren treffende toone-el- tjes bij. Hoewel alle medespelenden uitste kend in hun rol waren, komt zeker een woord van lof toe aan dengene, die de hoofdrol vervulde. Bij al het goede, wat wc hoorden, was één gebrek, en dat was, dat men soms erg in J den preektoon sprak. Het meer natuurlijk spreken zou de waarde der -vertolking zeker 'verhoogd hebben. Na de pauze was de ernat voorbij, er werd gul gelachen om do sonis dwaze vergissingen vam-professor Droofatetede. ~Refc -kluchtspel „De Baard4fehxapf>èïr ën Heelmeester" gaf daartoe ook nog al aanleiding. De^omisóbe voordracht „De honderdduizend'* werd zeer goed voorgedragen. De verschillende pauzen werden aange vuld door de muziek van het Patronaat onder leiding van den heer W. F. Schinck. Er werden o.a. uitgevoerd „Mignonette" „De Khedive," „Afscheid van het Vierde" en een fragment uit „Faust." Hoewel het korps juist voor de uitvoering met eenige personen was verminderd, werd er zeer goed geblazen. Practische Examens Apothe ker. In December en, zoo noodig, in Januari zal te Leiden* Utrecht, Groningen en Am sterdam gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van de practische exaipens van apotheker. Die examens zullen aanvangen te Leiden op 9 Deo., te Utrecht op 5 Dec. e.k., te Groningen en te Amsterdam op 12 Dec. Aanmelding vóór 1 Dec. schriftelijk bii den voorzitter der examencommissie eh welvoor Leiden bij den hoogl.dr. L. van Itallie, voor Utrecht bij den h'oogl. dr. N. xSchoorl, voor Groningen bij den hoogl. dr. C. van Wisselingh, en voor Amsterdam bij den buitengew. hoogl. dr. G. Hondius Boi- dingh. Voor nadere bijzonderheden zie „St. Ct." No. 269. Eerste VoBksbijeenkomst. Ze zijn weer begonnen, de avonden van wege de Commissie voor de Volksbijeenkoca sten. Gisteravond was de openingsavond daar. Natuurlijk was de groote Stadszaal, mitsgaders haar balkon, geheel met men- eohen bezet. -Zoo iets ia sedert jaren reeds een gewoon verschijnsel. En we durven zeggen, dat, als die groote zaal nog veel grooter ware, zij ook geheel gevuld zou ge weest zijn met belangstellenden; want er zijn altijd velen, die achter het net vis- schen, <lie, m.a.w., uit welke oorzaak dan ook, geen toegangskaart kunnen erlangen; tot hun groote teleurstelling. 't Zou ook geen witte naaf een mooie avond worden. Eerst evenwel iets over de inleiding tot deze nieuwe reeks. Een oude gewoonte getrouw, wilde de voorzitter van de Commissie dit seizoen de heer H. H. Breuning op deze eerste bijeenkomst een kort woord spreken. Aan die oude gewoonte wilde hij zich niet ont trekken, al had hij dan ook geen nieuws med© te deelen, wat trouwens niet te ver wonderen was, gelet op den hoogen leeftijd der Volksbijeenkomsten. Hij vond het ook niet noodig. De heer Breuning riep allen het welkom toe, ook den jongeren, van wie er voor den eersten keer aanwezig waren. De oudere, de getrouwe bezoekers van vele jaren, dankte hij voor hun steun in hun goed voorbeeld door hun aandacht en hun dank baarheid voor wat hier wordt aangeboden. Ook nu weer zal de nadruk gelegd worden op de muziek en zullen gegeven wo-rden die voordrachten waarvan de Commissie weet, dat zij in den smaak vallen. Tevens zullen ook nu weer één of meer wetenschappelijke avonden gegeven worden in meer beperkten kring. De tegenwoordigheid van dén burgemees ter jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar was met den wethouder mr. J. C. van dor Lip aanwezig noemde de voorzitter een heuglijke gebeurtenis, c. i goed toeken voor de toekomst. Na dece door applaus gevolgde inleidings- toespraak bracht het op het met groen ge tooide podium gezeten strijkorkest van heb vierde regiment infanterie, onder leiding van den heer W. van Erp, het „Wien Neerlandsch Bloed" ten gehoore. Staande werd dnt aangehoord. Dit strijkorkest nu zijn wij aan het programma gekomen .akte zicli weer zeer verdienstelijk met de keurige uitvoe ring van: „Marche des Rapins", van Gillet; „Ouverture Raym>nd", van Thomas; „Larghetto" voor strijkinstrumenten, van Tschaikowsky„Les chants Magyars," £an- taiaie hongroise, van Tavan; Ouverture „Die Italienerin in Algier," van Rossini; „Luxemburg-Walzer", van Lehé-r; Fantai- sie sur „Carmen", opéra dé Bizet, van Sclirecner, en een toegift onder het verlaten der zaal, dat zeer gemakkelijk ging, daok zij den velen uitgangen. Behalve aan het strijkorkest paste dank baarheid aan mej. Hermin© Scholten, uit Haarlem, die onder pianobegeleiding eenige eenvoudige liederen voordroeg van H. J. v. d. Brandeler, Fh. Loots, H. van Tub- sclienbroek, Amory, Landré en Wierts. Met het laatste liedje, „Op den weefstoel," van Wierts, behaalde zij het succes, dat m©n het nog eens wensoht e te hooren, waar aan werd voldaan. Een goed-begin; ook een goed teeken Voor de toekomst. Prof. dr. Wijsman inAesculapius." In de bijeenkomst ter gelögmhoid van de herdenking van het 25-jarig bestaan van de Pharmaoeutischo Studenten vereeniging „Aesculapius" hield, zooals we gisteravond treeds 'mededeelden, prof. dr. H. P. Wijs man een wetenschappelijke voordracht over voedingsmiddelen. Nadat de spreker had medegwlaeld, hoe alle voedingsmiddelen zijn tarug to bren gen tot vijf bestanddoeleneiwit, koolhy draten, vetten, water en asch, zotte hij de waarde van de eiwitten, koolhydraten en vetten nader ui tem. Vooral stond hij uit voerig stil bij de rol welke hét eiwit in het voedsel speelt, en ging na hoe sinds 75 jaar de meeningen daaromtrent waren gewijzigd. Uit tal van belangrijke en som3 hoogst- ingewikkelde proeven is gebleken, dat een normaal mensch, bij matigen 1 iohaamsarbeid per dag noodig heeft 1Ó0 gram eiwit. Dit is echter niet voldoende voor do in-stand- houding van het lichaam, het moot wor den aangevuld ;^met andere bestanddeelon koolhydraten en vetten. Het komt ec nu maar op aan een voeding te vinden, zóó, dat het liohaam -er al het noodige van Inrijgen kan. Van vleeseh alleen zou men niet kunnen leveD, naast de noodige 100 giram bevat hot niet voldoende de and-are bonoodigde be- standdeelen. Melk daatentegen kan als een normaal voedsel beschouwd worden. Btrood en aardappelen, plantaardig voedsel in het. algemeen, komt hot normaal voedsel naderbij dan vleescli, maar wanneer men daarmede 100 gram eiwit gebruikt, zou men van de koolhydraten te voel krijgen. Alleen voor hen, die zeer zwaren arbeid verrich ten, wordt dit te ve^l tot oen minimum ge reduceerd. Dit verklaart hoe koelies die voel zwaar arbeiden, zulk eon groote hoeveelheid aijst kunnen verterm. Spr. vroeg welke consequenties daaruit te trekken zijn. O.a. dat de vraag omtrmt 't "ste- getarisch dieet eigenlijk niet 'n secte-kw-estio is, maar een rekensommetje. De natuur en de ervaring hebben den mensch daarin den weg gewezen. De volksklasse gebruikt hoofd zakelijk plantaardig voedsel. Een voeding, waarin vleesoh een voorname rol speelt, wordt voor deftig gehouden. Men gebruikt het er des Zondags wanneer van het lichaam niet zooveel wordt gevergd. Daarom mag men niet de vegetariër met plantaardig voed sel in alle opzichten voor het besta- houden. Wanneer een goed sportman verwonderlijk veel presteert bdj een vegetarisch dieet, dan wil dat nog niet zeggen, dat hetzelfde voed sel ook zou passen voor iemand die een zittend loven leidt en hersenwerk verricht. Dezen zou het si-echt bekomten. De moderne voedingsbaschouwing leert, dat het vegetarisme, niet is te verwerpen, doch ook niet in alle opzichten is aan te bevelen. Dat in arbeiderskringen weinig of gsen vleeseh w-ordt gebruikt, is op zichzelf piet veronkruslend, doch de zaak staat aatters als men waagt of de arbeidersvoeding wel voldoende is. Dr. Moquette, te Utrecht, heeft daaromtrent belangrijke proeven gedaan en de uitkomst was, dat de cijfers, waartod zijn onderzoek leidde, daalden tot het laagst toelaatbaar minimum. Dat is een zaak, die onder de oogen meet worden gezien, omdat de volksvoeding nauw samenhangt m?-t de volkskracht en dus met den bloti van het land. Het individu dat zich slecht voedt blijft nog wel leven, maar verzwakt ën staat licha melijk achter bij anderen, die goed gevoed zijn. Do proeven, die Moquette ham bij school kinderen, bevestigden dit. Ook zijn do ca detten in doorsnee grooter dan de gewone kni- liciens.1 Voor oen deel is hot vocdingsvraagstuk oen kwestie van geld doch ook andere factor-on werken er op. Zoo is de keuring van voe dingsmiddelen een sociaal belang. Docr ver- valsching wordt do voedingswaarde vermin derd. Er wordt in ons land 20000 K.G. sac charine verbruikt, dat als verzoet in gsmiddel een oneindig veil grootere hoeveelheid sui ker verdringt en dus -con zeer belangrijk voedingsmiddel buiten gebruik stelt. En het is vooral de arbeidende stand, die goedkoop voedsel vraagt, die er de nadeelige gevolgen van ondervindt. De studenten houden „zich tegenwoordig ook bezig met sociale waagstukken buiten den kring van het eigenlijk academisch on derwijs gelegen, wat spr. toejuicht. Maar men behoeft daarbij nog geen „Weltsttemer" te zijn. De leden van „Aesculapius" kunnen, wanneer zij het onderzoek uitstrekken in dia door spieker aangegeven richting ook arbei den aan de oplossing der sociale quaestie, aldus besloot spa*, zijn luid toegejuichte lede. Pteef. dr. L. van Itallie, die als eena-voor-i rittec de vergadering leidde, dankte den spr. haidelij k voor deze voordracht.- Do voorzitter, de heer Valks, bood zooala wij gisteren reeds mededeelden; do heeren dr. Van der Mark en den lieer Hoffman, do eerstel praeses en abaotis der vereeniging, het eete- lidmaatschap aan. Dr. Van der Mark waa door ongesteldheid verhinderd deze feeste lijke bijeenkomst bij te wonen do heer Hoff man, apotheker te 's-Gravenha^e, aanvaardde gaarne het eere-1 i dmaatschap. De rector-magiiificus, prof. dr. P. J. Blok, voegde aan zijn golukwenscli nog eenige nut tige woorden too, die W2 niet willen nalaten in herinnering te bi^ngm. Do Studenten^ almanak spreekt van disputen en andere go- zeischappen. Tót die andere gezelschappen, al neemt men daar misschim ook wel eena proeven omtrent het gebruik van spijs on drank, behoort „Aesculapius" niet. De dis puut-gezel schappen nu hebben groote waar de, vooral ook opi de onderwerpen, die men cr liefst onder deskundige leiding behandelt.' Deze gezelschappen zouden veel drukker, bezocht, werden, voel meer leden tellen als er niet zooveel studenten buiten Leiden woon den. Spc. wees dan ook op het groote belang, dat ook in dit opzicht voor de sludee- r-ende jongelieden er in gelegen is, gedurende dé studie in Leiden zelf te wonen. Gesohenk voor het Ethnogr. Museum. 's Rijks Ethnograliisoh' Museum heeft van mej. A. C. Berends te Leiden de volgende voorwerpen ten geschenke gekregen: Uit Suriname: een tasehje, een mandje van zaden, 8 beschilderde drinknapjes, 19 mandjes en een rammelaar; uit Nedei landsch Oost-Indië een sigarenkoker van visclfgraat. Aan de schenkster is de dank der regee- ring betuigd. „"D o Vlieg m' a chine" I door W. H._ Gooi, eerste luitenant der geiiië. (Uitgave: J. G. Broese, Utrecht). Een hoekje, dat zonder twijfel velen wel kom moot zijn, is dit waarvan de titel hier boven staat. Indertijd schreven wij„voor de m'^cstë menschen is de belangstelling in de avia-' tick van hetzelfde gehalte als die welke den acrobaat geldt, die duizelingwekkend klimt in de nok van den circus." Totale cnbekendh-eid met het wetenschap pelijk gedeelte der vliegkunst ging onbe>- schroomd gepaard met het meest holla enthu siasm©. Do lieer Cool heeft, 'dunkt ons, een zeer goed werk verricht door in een geschrift jé op duidelijke wijze tets van de vliegkunst te vertellen. Gestreefd heeft do schr. aan' niot-technici iets mede te doelen omtrent do talrijke moeilijkheden, welke zich bij h*ft vliegwaagstuk voordoen, omtrent datgene; wat men reeds bereikt heeft en wat men, noodzakelijkerwijs nog zal moeten bereiken, „opdat het vliegen nog iets m-eer worde dan! een nieuwe verm van waaghalzerij." r „Ton gevolge van de schitterende vluoh-i ten van Wijnmalen e.a. en van de talrijkH vliegdemonstraties, wrike in den laatsten tijd in ons land plaats gehad hebben, id de belangstelling van ons Nederlandsch-er puk bliek voor de luchtvaart en in het bijzoo^

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1