Burgerlijke Stand. Marktberichten. Ingezonden. Uit Voorhout. vaarlijke klip der ongevraagde interventie is ontzeild door liet optreden van den inter nationalen sterken arm afhankelijk te stel len van een verzoek der betrokken mogend heid of hoogstens van een rechter. Wat daarvan zij, het denkbeeld verdient in hooge mate de aandacht van staatslie den, juristen en officieren en niet het minst van onze Regeermg." De hoogleeraar vindt dit een verheffend vooruitzicht. Wij zouden zoodoende een bij zondere roeping te vervullen krijgen. „H et H u is g e z i n" ziet niet veel heil in het plan. Het blad schrijft: „Natuurlijk verwacht de professor tegen stand tegen zijn denkbeeld. Yan twee kanten liefst. Vooreerst van landen als Duïtschland, die voor internationale inschikkelijkheid niet veel voelen, en verder van de vredesvrien- den. Nu, de vredesvrienden vormen voorshands toog een te verwaarloozen hoeveelheid. Ernstiger lijkt het verzet van Duifcsck- land c. s. Want, gesteld al, dat Nederland voor het 'denkbeeld te winnen was, dat België en Zwitserland, misschien ook Denemarken en Griekenland, daar instemming mee betuig den, wat heeft men nog gewonnen als Duitschland en Frankrijk, Rusland en En geland daar niets van willen weten? En die zullen er niets van vollen we ten; die beredderen hun zaakjes liefst zelf en zijn vato een internationale politie niet gediend." In tegenstelling met „De Stan d- aard" is het a.-r. „F riesoh Dag blad" nog wel te vinden voor de open bare leeszalen. Het blad schrijft: „De „publieke leeszaal", zooals die in eommige plaatsen van ons land door samen werking van personen, die op godsdienstig en staatkundig gebied uit verschillende be ginselen leven, is opgericht-, heeft veelszins onze sympathie. Het bezwaar, dat. van Roomsch-Katholieke zijde daartegen wordt ingebracht, deelen we niet geheel, al kunnen we het eerbie digen. We stemmen niet toe, dat ook voor den volwassen mensch n.l. voor wie naar ziel en lichaam volwassen is de kennismaking met de geschriften, der tegenstanders scha delijk zou zijn." In. dat tuschenzinnetj e der laatste alinea zit 'em de kneep, aldus „D e Residen tiebode". De kwestie is echter juist, dat de openbare leeszalen zijn opgericht voor menseken, die ni e t „naar de ziel vol wassen" zijn. Niemand maakt bezwaar, dat bijv. de Koninklijke Bibliotheek „ge schriften der tegenstanders" voor iedereen, ter lezing legt, omdat zulk een bibliotheek voor ontwikkelde bezoekers dient. Maar de openbare leeszaal dient juist voor den onont wikkelde, wien het rijp en groen te mach tig is, omdat hij het niet van elkaar kan onderscheiden. Deze omstandigheid veron achtzaamde het „F riesch Dagblad" Indische begroeiing voor I9SI. Memorie van Antwoord op het afdeelings- verslag der Tweede Kamer. De meening van sommige leden, dat voor het inlandsch onderwijs niet ge noeg gedaan wordt, is door den Minister van Koloniën niet zonder teleurstelling vernomen. Hetgeen op dit gebied in de laatste jaren is tot stand gebracht en, blij kens de begrooting, nog in voorbereiding is, rechtvaardigt, naar hij zou meenen, toch niet den bij deze leden blijkbaar be- etaanden twijfel aan de voortvarendheid, waarmede door de Regeering ten deze wordt te werk gegaan. Dat bij de uitvoe ring der plannen geleidelijk wordt voortge schreden, hangt daarmede samen, dat met de beschikbare middelen' en krachten re kening gehouden moet worden. De Minister betreurt het, dat de c b o- lera op Java vele slachtoffers heeft geëischt. Dat dit in het algemeen, te wijten zou zijn. aan onvoldoende bestrijding van de ziekte, ook door d.e plaatselijke bestu ren, is niet gebleken. Integendeel, de in druk is, dat die besturen hebben gedaan wat zij konden en ook het gouvernement is niet achter gebleven. De proeven met de katoencultuur in Palembang, waarover laatstelijk in het jaarboek van het departement van Landbouw over 1S08 een rapport werd uit gebracht, zijn ook in het afgeloopen plant- jaar voortgezet. Blijkens een bericht van Aug. j.I. viel over het algemeen de stand der aanplantingen op de proefvelden te roemen. De Minister sluit zich gaarne aan bij de hulde, die in het Voorloopig Yerslag aan de heeren Krans en De Jongh wordt gebracht wegens hun helder en zaakrijk rapport omtrent de verbetering der ha venwerken te Soerabaja-. Ook hij verwacht dat een raming, die het werk is van zoo uitnemende deskundigen, geen teleurstelling zal opleveren. Hoewel er voorshands nog geen aanlei ding bestaat voor de vrees dat de pogingen om personeel voor den Indisahen post-, telegraaf- en telefoondienst uit Nederland te betrekken, op den duur niet zullen slagen, stelt do Minister zich toch voor met de Indische Regeering Over leg te plegen omtrent het denkbeeld om Ohineezen, voor zoover zij Nederlandsche onderdanen zijn, tot ambtenaar bij den be doelden dienst aan te stellen. De hooge re aanvraag van 2\ ton voor militaire uitgaven moet hoofd zakelijk worden toegeschreven aan de ver hooging van do onderafdeelingen 148 (le vensmiddelen brand- en lichtstoffen), 149 (kleeding, équipement enz.) en 151 (ver voer te water en te land) welke verhooging in hoofdzaak strekt om oversohrijd/ing van de ramingen zooveel mogelijk te voorkomen Zooveel mogelijk wordt overigens naar be zuiniging op de legeruitgaven gestreefd, doch die bezuinigingen mogen niet leiden tot vermindering van de kracht van het le ger, dat steeds gereed moet zijn om zoo noodig de verdediging van Indië op zich te nernen. w Bij gemeenschappelijk overleg van den Minister met zijn ambtgenooten van Oor log en van Marine is aan een commissie van officieren van het leger hier te lande, van dat in Indië en van de Marine een on derzoek opgedragen nopens de stop- pi n g p o w e r van de 6.5 m.M. ge weren en karabijnen. Als basis voor drfc onderzoek heeft die commissie aan het Indische legerbestuur me- dedeeling verzocht van nauwkeurig omschre ven, aan de oorlogspractijk ontleende, voorbeelden, waaruit afdoende zou kunnen blijken, dat het verwondingsvermogen van de kogels van onze 6.5 m.M. handvuur- wapenen op korte afstanden onvoldoende is to achten. Deze gegevens zijn nog met uit Indië ontvangen. Omtrent het door de Indische dagbladen verspreide bericht, dat in de oorlogsmaga zijnen een groot aantal patronen met tot dumdums vervormde kogels zouden zijn ingenomen, is de minister in lichting van de Indische regeering wach tende. De berichten omtrent de hoedanigheid van het in Indië aanwezige rookzwak- ke buskru t behoeven geen aanleiding tot ongerustheid te geven. Ten aanzien van de verwapening der bergartillerie deelt de Mi nister mede, dat de kapitein Gooszen na af loop van een studiereis heeft gerappor teerd dat de ferm a Krapp met haar nieu we constructie van een verdeelbaar draag baar kanon en van een eenheidsprojectiel naar zijn overtuiging het hoogste stand punt inneemt voor wat betreft etabiFteit, aansluiting aan het veldgeschut en uitwer king en dat zoowel kanon als projectiel met betrekkelijk geringe wijziging geheel aan de door hem gestelde eischen zullen voldoen. De Minister heeft daarop bepaald, dat de heer Gooszen zijn projecten bij die firma nader zal uitwerken en alverder machtiging verleend tot het doen aanma ken van twee kanonnen (een sectie) ter verdere beproeving in Indië in tegenwoor digheid van den ontwerper. LISSE. Ondertrouwd: A. v. d. Meer en C, S. van Knmpen. Gehuwd: J. C. Bontre en H. M. Verdegaal. H. 0verduin en L. v. d. Ende. Geboren: Geertrmda Maria, D. van F. Beelen en P. de Groot SASSENQIlIM. Ondertrouwd: J. v. d Noort 22 j. en J. v. Tol 20 j. L. Meeuwissen z3 j. en 0. Biaraa 22 i. Getrouwd: L. v. Dijk 26 f. en Th. v. Tol 24 j- P- B. Zeestraten 29 j. en A. W. v. d. Post 25}. Geboren: Jacoba, D. van W. H. Verbeek, en C. J. Regeer. VALKENBURG. Geboren; Dirk, Z. van A. Oosterlee ca A. van Kgraond. WARMOND. Geboren: Adriaans, Z. van C. van Rijn en A. M. Onderwater. Maria Petronella, D. van C. Zwetsloo' en L. J.van der Horst. An-.a Alida Maria, D. van Th. A. Welsink en E. v n Kampen. Jacob.i Elisabeth, D. van N. J. tiogen- doorn en J. P. Kool. ZOETERWOUDE. Geboren: Karei. Z. van A. P. Laget en P. Mostert. Dirk e, D. van P. v*n Tol en Weasel. Aaltje, D van P. F. van Helden en W. Hulsbos. JohaDnea, Z. van 11. v. d. Lelij en M. van Die men. Overleden: Johannes Beuk, 44 j., echfgen. van Margaretha Wefjll. ZEVENHOVEN. Bevallen: J. Vo burg geb. Von Hart D. J. baars geb. v. d. Meer ZWAMMERDAM. Bevallen: M. D. van Leeuwen geb. Verleun I). Gehuwd: D. C. Doornik jm. 29 j. met A. Offers 21 j. Zwolle, 4 Nov. Aangevoerd ter veemarkt 2577 stuks, als: 1328 runderen, 82 kalveren, 123 schapen 0D lammeren, 89 varkens ea 958 biggen. De aanvoer was groot, maar alleen ^>rim& soorten duur. Men besteedde voor neurende en versch gekalfde koeien ƒ125 a 300, dito vaarzen en schotten /110 a 230, gustekoeien voor de vetweide 110 a 190, dito vaarzen 100 a 180, voorjaarskulvende koeien ƒ100 a 200, ossen voor de vetweide ƒ130 a 200, lVa'jarigespvingatieren f75 a ïeOAVo-iarigepinken 70 a 160, jarige fokkalveren 30 a 90, nuchtere kalveren 8 a 22, vette koeien en ossen aan bonten 56 a 70 c., dito stieren 53 a 67 c., dito kalver«n 70 a 97 c., dito schapen 50 a 79 c. per kilo, lammeren ƒ13 a 22, Ö-weeksche biggen f 7 a 10, 10-weeksche dito ƒ1- a 18, dra-ntige vaikens ƒ50 a 70, magere dito ƒ30 a 48 per stuk; vette dito 48 a 50 c., dito voor Londen 46 a 47 c. per kilo- Aardappelen: ƒ2.75 a ƒ3.50 per H.L. Boter. Aanvoer 8870 KG., prijs 1.15 a f 1.30per kilo, per 1/8 vat van 20 kilo, prima 26.— a 26 50. afwijkende 25.a 25.50,2ae soort 24.a 24.50, per 1/16 vat van 10 kilo f 12.a 13. naar qnal. Handel lamel jjk vlug. Kipeiereu ƒ6.— a 7.50 per 100 staks. Huiden. Koehuiden 26 a 27 c„ pinkenvelien 28 a 31 c., etierenvellen 25 a c., vette kalfsvellen 42 a c. per kg., nuchtere kalfsve len ƒ3.—a 3.20, paardevellon (met haar) ƒ11.k 12.—geitevellen ƒ2.50 a 2.7-5, Jamsvellen ƒ3 50 a 4.— per stuk. Handel flauw. De nieuwe Effectenbeurs te Amsterdam. Naar het „N. v. d. D." verneemt, zal de architect Jozef Cuypera dezer dagen terug keer en van zijn in opdracht der Vereeni- ging voor den Effectenhandel gemaakte studiereis. De heer Cuypers heeft verschil lende beurzen en groote handelsgebouwen in het buitenland bezocht en eerlang zijn zijn ontwerpen te wachten voor de nieuwe Effectenbeurs, die verrijzen zal aan het Damrak, op de plaats waar nu het Bible- Hotel en de huizen tusschen de Papenbrug steeg en dat gebouw staan. Met het sloopingswerk van het Bible-ho- tel en de aangekochte perceelen zal naar alle waarschijnlijkheid 1 Januari a.8. aan gevangen worden. 1 Mei 1912 moet de nieuwe Effectenbeurs gereed zijn., Geachte Redactie1 1 Do ongenoemde inzender van het stukje over do verbetering van den R ij k s-weg bij het „Groene kerkje" heeft volkomen gelijk; het is werkelijk onverantwoordelijk dat de toestand daar jaar en dag bestendigd wordt, zooals die eeuwen geleden ontstaan is toen men den toen nog niet bestraten, weg kalmpjes afstapte Te meer zonderling is dit „laisser aller" omdat men elders langs de Rijks-wegen verbreedingen voor de auto's en fietspaden uitvoert. Er is evenwel een heter en 'eenvoudiger verbetering ter bedoelde plaatse t? verkrij gen dan de eerst aangegevene op de wijze, dio door mij is aangeduid docr een -41h L Kerk en begraafplaats. 2. "Woning opzichter begraafplaats. 3. Hofstede „Haaswijk." lijn. Daardoor zou het „mooi hellend leggen van den weg" vervallen, waarvan de ont werper 6 preekt, terwijl die helling inder daad gegeven do hooge ligging van het terrein achter het kerk ja lang niet ge ring en daardoor een groot bezwaar zou zijn. "Bovendien behoeft er voor de door mij gedachte omlegging van den weg slechts een strook nïet-kosthare grond onteigend te worden, ontstaat er geen helling in| het nieuwe traject en heeft men slechts met één eigenaar te maken, wat de zaak vereen voud i gt. Het komt mij dan ook voor dat wanneer „Vreemdelingenverkeer" er zich voorspande, deze weinig kostbare omlegging wel van den tegen'woerrdigen Minister van "Water staat gedaan te krijgen zou zijn. Met dank voor de plaatsing, hoogachtend gaarne, Uw Dw.t Globe-trotter. Geachte Redactie Beleefd verzoek ik u een plaatsje in uw blad. Hedenmorgen zag ik op den Morschweg in een tuintje naast café Redveilo cenige apen in «een huitenhok. Ik weet niet, .wien zij hehooren, noch of zij ook den nacht "bui ten moeten doorbrengen; maar in elk geval is het nu overdag toch ook veel te koud voor die dieren, om huiten te zijn. Zou „Die renbescherming" deze zaak niet eens kun nen onderzoeken, en do stUmperds althans voor kou lijden behoeden? Met dank voor do verleende plaatsruimte, Hoogachtend, X. Leiden, 3 November 1910. De behandeling der Bakkerswetten. De „Standaard", waarschuwend dat de wet- tenoogist, ook over Itet pas aangebroken par lementaire jaar schraal dreigt te worden en dat als dit jaar om is, we over ander half jaar weer voor de verkiezingen staan betreurt het uitstel van de behandeling der Bakkerswetten en zegt dat Februari nu allicht met do bespreking der artike len zal heengaan. Dit laatste las „De N. Ct." ook in andsra bladen. Maar het is, volgens dab blad, zeer de vraag of de Kamer zich niet genoodzaakt zal zien haar tijd in Februari aan andere zaken to besteden. ïnüners, de motte-TroeLsfca, ten slotte zon der hoofdelijke stemming aangenomen, kwam er tusschen. Zij sprak als de meening dcc Kamer uit dat het wenschelijk was een re geling van den arbeidsduur in het bakkers bedrijf in bet ontwerp op te nemen en ver zocht den Minister nadere wijziging van het ontwerp in dien zin te willen overwegen. De Minister beloofde dit. Hij zou over wegen of hij aen maatregel betreffende den arbeidsduur zou kunnen vindai die op dit oogenhlik voldoende zou zijn en met gelijk tijdige afschaffing van nachtarbeid niet te groot e bezwaren zou meebrengen. ,Jk ver zeker de Kamfer zeide de Minister („Hand." blz. 211) dat ik mtet al de kracht die in mij is, er mij to? zal zetten otm te trachten te dezen opzichte tot een voorstel te kousen, dat, indien mogelijk, een regeling van den arbeidsduur in. het wets ontwerp zelf opneeimt." Aanvankelijk meen de hij dat dit niet gaan zou, maar: „ik fi&b de zaak nog eens gezet overwogen en ik geloof wel in staat te zullen zijn om, voor de Kamer de beraadslaging hervat, daar omtrent öf een yoorstel te ge ven óf een afdoende reden waar om ik li et niet heb kunnen doe n." Nu zal alleen in het laatste geval, n.l. wanneer de Minister de Kamer mededeelt dat hij niet aan haar wensch heeft kunnen gehoor .geven, voortzetting des* openbare be raadslaging over de Bakkerswetten in Fe bruari mogelijk zijn. Immers, aldus zegt „De N- Grt." in dien de Minister een regeling van den ar beidsduur in zijn ontwierp opneemt, dan wordt daardoor het onderwerp zelf van zijn voorstel „tot afschaffing van den nachtarbeid an. regeling yan de Zondagsrust in bakkerijen" gewijzigd, verandert de aacxL en^ie inhoud van de wet geheel en is een nieuw afdee- ïingsonderzoek onmisbaar. Dan kan dus de openbare behandeling in Februari stellig niet woeden voortgezet. „Zuster Anna, ziet gij de stofwolk nade ren?" Deze waag stelde ik dezer dagen iemand. „Evenmin als gij het electrisch licht feeds ziet branden hief," werd mij geestig geant woord. En ik ging, zag en vond werkelijk mets, dat de komst kon verkonden van het lang begeerde licht. Ja, in een Raadsvexslag van Voorhout las ik, £at het onder werp zou behandeld! worden, en spoedig ook, in een Raadsverga dering te Leiden; doch de verslagen daar van maken geen melding van die behande- ling. Vlug, als men van electrisch zou mogen verwachten, gaat het niet; en het ia daarom dan ook, dat men met zoo'n fortis- eimo achter een andere, nieuw op touw ge zette beweging trekt. In een minimum van tijd is de bedoelde beweging, die zich ten doel stelde de op richting ©ener Coöperatieve Bouwvereni ging, met de eerste werkzaamheden aange vangen, en het initiatief nemen en de bespre kingen, enz. zijn reeds gevolgd, voor het oprichten der Verecnlging en het kiezen! van een bestuur. De politiek beheerseht hier in geen gi- val nog het geheel; doch als men de be weging zoo volgt, dan kan men niet anders zeggen dan: zij doen hier toch politiek; zo doen hier slim. Zij kiezen n.l. den geneesheer tot voor zitter, uit hygiënisch oogpunt; iemand, die de goede en gezonde woning voor de volks klasse met hand en tand zal voorstaan^ waar hij uit eigen ervaring van het tegen deel zooveel te zien krijgt» Dan twee leden van den Gemeenteraad, en niet de minst krachtige figuren, om hun zaak bij het gemeentebestuur, voor zoover noodig, to doen verdedigen; en ten slotte de voorzitter ep de secretaris van de af- deeling van den Ned. R.-K. Volksbond, die de zaak op touw zetten en die er het initiatief tea namen. Dus een uitgelezenl groep voor het bestuur. Goede, volhardende werkers voor het algemeen belang. Het zal dan ook niet twijfelachtig zijn, of die zaak zal .wel rollen. Als alles nu niet al te vlug gaat, dan konden zij gelijk voorzien worden van ^nieuw licht"; do zaak moet echter nog over zooveel schijven loopen voordat za geheel in orde is en het Rijk het verlangd a voorschot geeft, dat het toch nog wel in volgorde zal gaan; eerst het een branden, voor liet ander wordt gebouwd. Met belangstelling volgde ik dan ook den avond der oprichting de discussies, vooral toen qt zelfs over werd gesproken, dat versterking van de arbeidersklasse eigen lijk geen voordeel was voor de gemeente. Ik heb mij er niet druk over gemaakt, doch wil wel zeggen, dat bijv. de winkelende middenstand bij goad nadenken anders praten zal. Mogen het al niet de zwaarst bijdragenden zijn in do gemeentelas ten, zij helpen cte hocger aangeslagen winkeliers en bakkers toch gemakkelijker in staat zijn hun groot-er lasten to voldoen. De gelegenheid doet zich nog al eens voor, dat ik dit kan nagaan, en daar ik dat nog maar gedeeltelijk doe, moet het' mij verbazen wat hier met voorbijgaan van eigen ingezetenen wordt ingevoerd. Een schijnbaar* voordeel, ©en gezochte ruimere keuze, een voorgestelde betere kwaliteit, het zijn al lemaal dingen, waarmede men zijn handel wijze goedpraat, waarachter hun in eigen oogen zelf niet to rechtvaardigen wijze van doen schuil gaat. Als men dit van koop krachtig publick, van den welgestelden land bouwer ziet, dan durf ik niet beweren, dat de volksklasse, de werkmansstand, de minste is voor do welvaart van den han- deldrijvenden middenstand. Nog zou bier do vraag kunnen worden gesteld: Wie moeten wij dan pogen hier te krijgen? Aristocratie,, die niet door ambt of werkkring aan do plaats gebonden is, zie ik hier nog niet, ofschoon ze wel kan komen. "Werklieden zijn hier echter noodig, en waarom daarvoor dan geen zorg gedragen, al is het dan slechts voor goede huisves ting? En hoe noodig het is," dat in dezen toe stand verbetering komt, wil ik met een frappant staaltje aanioonen. Dezer dagen trad een ingezetene in het huwelijk, waardoor zijn, tot nu toe door een ^nder bewoonde woning, te zijner be schikking moest komen. En hiervoor moes ten ruimen een paar oude lieden, die beiden al heel even de zeventig jaren waren ge passeerd, en waarvan een nog ziekelijk is. Een andere woning was niet te hunr, zoodat een goedmoedig gedaan aanbod van een bloembollenkweekcr moest werden aan vaard, en die onde menschen hun intrek namen in een gedeelte van em houten bol lenschuur. Dit teekent den toestand m.i. voldoende. "Wat betreft den aangeboden grond, al is de goede bedoeling zeer op prijs te steLkn van den persoon, die dit keurig aanbod deed, acht ik de Teylingeelaan niet de gewenschte plaats voor een Voorhoutsche Vereeniging om daar te bouwen. Er is trouwens in het dorp nog genoeg plaats, die er voor te koopen is, en zeer geschikt.. Terreinen, als tusschen de Open bare en R.-K. School gelegen, daarover en verder van het R.-K Armbestuureen per ceeltje achter en van den heer Dijsselbloom1, zijn zoo terloops maar te noemen. Ja! De grond, langs den dorpsweg ge legen, naast de Openbare School, tegen over do Kniplaan, lijkt mij geknipt daar door, Niet omdat het vóór „de Knip" ligt, maar omdat dan tevens die niet ongevaar lijke sloot naast den weg kon komen te vervallen en een noodige verbreeding van den weg heel gemakkelijk gelijktijdig kon tot stand komen. Als aan een en ander eens aandacht mag geschonken worden, kon dit heel goed dien stig zijn tot een goede en dubbele oplossing. Met dit al is men hier echter toch op den goeden weg, op een weg, waarop doorge gaan moest worden; het is een gebeurtenis van sociale beteekenis, dit werken in deza richting. Als men echter over verbeteringen spre ken wil, dan is er op enkele punten hier nog wel wat te vragen, o.a. voor beter post verkeer. Nog steeds hebben wij hier een verouderd stelsel van bodedienst uit Leiden voor de morgenpost. En dat terwijl verder op den dag de trein poststukken afgeeft en aanneemt Niets was gemakkelijker dan dat trein No. 304 richting Amsterdam en trein No. 351 richting Rotterdam, die reap, halfzeven en halfnegeh hier stoppen, en waarin een post- rijtuig is voor den dienst op alle tusschen- stations, ook voor hier brieven en post stukken afgaven en opnamen. Ik heb eenige hoop, dat het gebeuren zal, wijl men onlangs al wist te vertellen, dat de tegenwoordige functioimaria voor den. bodeloop LeidenNoordwijk op non-activi teit zou gesteld worden. Voor den persoon, die licht een beteren werkkring krijgt, zou het even gelukkig zijn als met het oog op de verbetering, welke daardoor voor deze gemeente zal worden verkregen voor post verkeer, wat, gelet op den handel, en de groote onderwijsinrichting „Hageveld", van onschatbaar groot belang is. En daarom, zien wij hoopvol de toekomst te gemoet. Q. en IL De herten vangst in het Kon. park. Deze, reeds eerder aangekondigde her te u- vanget, is Woensdag met succes gehouden. Zondag arriveerde een hofjager uit Dob- bdn, met een groote hoeveelheid netten, voor deze vangst benoodigd. Onder zijn lei ding werd des nachts te 12 uren bogonnon over grooten afstand deze netten te span nen van den Amersfoortscben straatweg een eind het Koninklijk park in. Dit was noodig, om de herten, die dea avonds naar de voederpLaatsen trekken, het in den vroegen morgen terugkeeren naar het bin nenste der bos&ohen te beletten. Een tweede afzetting met netten had een paar kilometer verder plaata Des morgens te uren werd met het vangen begonnen. Een aantal drijvers gin gen behoedzaam voort, andere mannen wa ren bij de netten verdekt opgestell, de be velen opvolgende van den leider der jacht, die uitstekend met dit werk op de hoogte bleek te zijn. De herten bemerkten al gauw, dat hun een hinderlaag was gespannen, en als dol renden do dieren*öf hun onder gang tegemoetj öf zij keerden zich rechts om, de drijvers tegen, die wel een pasje op zijde wilden voor de hollende dieren.j De netten waren van boven strak gespan nen, beneden lieten zij ruimte over. Kwam een hert in het net, dan lag het daar be neden als in een zak gevangen. Onmiddel lijk sprongen dan eenige mannen toe, want het die«r begon direct capriolen te maken,, Met vijf man wa» men dan het gevangen dier meester; vier grepen het op aanwij zing onder bij een der pooten, terwijl de vijfde den kop in bedwang hield. Zoo droeg men dan den buit gemakkelijk naar een der hokken, voor vervoer, of men gaf het hert weer de vrijheid. Er werd natuurlijk van alles gevangen, en alleen de hinden waren aangewezen; groote hertebokken werden weer losgela ten. Liet men zoo'n hert los, dan maakte men wel meteen uit de voeten te komen,, want dan was zoo'n beest lang niet gemak kelijk. Vóór het hok werd het hert opzij gelegd, dat, als het opsprong vlak voor zijn gevangenis terecht kwam, waar het inge duwd werd. In het geheel werden 25 dieren gevan gen, waarvan 12 voor Hoenderloo bestemd werden. Z. K H. Prins Hendrik woonde tot den avond toe deze jacht bij, zoo ook eenige heeren der hofhouding, de dd. ja- germeester Ttrtein Noltkenius, en de heer Kröller en genoodigden. Van interessanto momenten werden door een der heeren der hofhouding kiekjes genomen. Eenige koetsiers van don Kon. rijstal maakten 's middags nog 'n charge door de bosschen om de herten nog wat op te schrikken, ter wijl een eerste koetsier den geheelen dag dienst deed als ordannans tusschen de verschillende posten; deze had een druk ken dag, want er viel nogal eens wafc te berichten. Al de aanwezige heeren toonden hun groote tevredenheid over deze jacht, zeker de eerste in ons land. Des nachts werden de gevangen dieren per as naar Hoenderloo overgebracht. Als een bijzonderheid wordt nog gemeld, dat een der dieren pas opgesloten, met geen geweld weer uit zijn kooi was te krijgen,- toen bleek, dat een verkeerde wafi gevan gen. Uitlotingen. N.-HoIL Ver.; „Heit Witte Kruis." üF'remieloten 1838. Trekking op 1 November 1910. Serie ën. 13 399 1058 1236 1255 2133 2248 2517 2538 2963 2979 4822 5292 5746 en 6623. Prémiën. Serie 2538 No. 31 f 10,000 Serie 2138 No. 37 f 250 Serie 5746 No. 12 f 100 Serie 399 No. 5 f 50 Serie 2517 No. 36 f 50 Serie 2979 No. 5 f 50 Serie 5746 No. 7 f 50 Serie 0G23 No. 31 f50. De volgende nummers met f 25. Serie No. Serie No. Serie No-. Serie No. 2963 31 2133 40 1058 46 5746 3 399 8 2979 17 399 28 4822 19 2979 50 1255 47 2279 10 399 27 399 11 399 9 2963 23 5746 45 1236 8 2517 31 2538 31 2538 33 4822 36 1236 26 399 44 1236 27 2979 42 253S 20 1058 18 6623 12 2979 44 1236 39 5292 22 2538 49 2538 1 4822 47 399 39 2248 12 1236 15 2133 2 13 23 4822 22 1236 50 5746 16 Met f 14 de overige nummers vervat i2 bovengenoemde serïeën. Betaalbaar 31 Maart 191L

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 6