MODISTEN. Bevroren producten uit China. RECEPT. Interview? met toonaangevende ParijscL'o modisten, dat zijn hoedenmaaksters, lede ren evenals die met leidende couturiers (dameskleermakers) slechts onbevredigende orakelspreuken. Wordt een toonaangevende modiste, die scheppende begaafdheid, vormend vermogen, en fantasie bezitten moet, gevraagd hoe zij op de gedachte kwam den rand van een hoed op bepaalde wijze te buigen, dan kan zij daaromtrent in de meeste gevallen geen inlichtingen geven. SI edits in twee geval len heeft het waarde, zich met 't werk van de modisten bezig to houden. Of een meisje besluit om werkster te blijven, öf het bezit een beslist talent, dat tijdens de aan leering van het handwerk gelegenheid tct ontwikkeling krijgt, wat onmogelijk is, als niet tevens de gelegenheid bestaat tot in- aanraking-komen met een rijk materiaal „Hoeden leeren opmaken" in drie maan den of zelfs in zes weken, is te Parijs een onvruchtbaar pogen. Men kan het slaafsch namaken van een vorm leeren, alsmede het overtrekken van den vorm met vers(.hiJlen de stoffen, het aanbrengen van veeren, enz., maar men kan niet een strik op nieu- we wijze arrangeeren, een hoed een origi- neelen „Schwung" geven, of kransen op harmonische wijze nuanceer en leeren. Men kan dus een min of meer handige werkster worden en wel door jarenlange oefening, niet echter zelfstandige modiste. In eenige weken kan een leerlinge iu het gunstig ste geval bijgebracht worden, hoe het voor het oogenblik gedragen hoedgarnituur uit gevoerd worden moet. Reeds na een jaar echter is de mode totaal veranderd en als geen talent aanwezig is, blijft er niets an ders over, dan zich te troosten met de uit spraak: „Toen ik het leerde, was dat alles heel anders." De grootste teleurstelling wordt intus- 6chen in het mode-centrum Parijs dengenen bereid, die meenen, dat zij krachtens do in weinige weken opgedane kennis in staat zijn, een modesalon over te nemen of te leiden. Tegenover dergelijke ondernemin gen staat de hedendaagsohe industrie vij andig. Waar niet met aanzienlijk kapitaal gewerkt wordt, moet de leidster zelf de eerste werkkracht zijn, wat zij ziet ge makkelijk namaken, karakteristieke eigen schappen weergeven kunnen. De jarenlange oefening van het talent, die daarvoor noo dig ia, kan alleen in een groot atelier ver- kregen worden. Do toonaangevende ParijscKe modisten nemen leerlingen van iedere oategorie aan. Zoo laat bijvoorbeeld de firma Alphonsine ook leerlingen, die reeds aardig op de hoogte zijn en wien madame ALphonsino naar zijzelf beweert het aan haar uiter lijk reeds kan aanzien, dat zij smaak heb ben, tot een half jaarlijkschen cursus toe te gen leergeld van 600 franken (300 gulden), dat vooruit betaald moet worden. De toe loop van leerlingen is altijd veel grooter dan het aantal beschikbare plaatsen op het atelier en meestal is er een „kruiwagen" noodig om toegelaten te worden. Uit de leerlingen en de zoogenaamde „premières" (eerste werksters^) van de groote Parijsche ateliera wordt de schare vap de te Parijs tallooze „kleine modisten" gerecruteerd, die volkomen bevredigend werken en de toevlucht dier echte Parijze- naarster zijn. Men beweert ook elders met trots, dat er dezelfde hoedmodeüen als te Parijs verkrijgbaar zijn. Niemand zal dat ontkennen. Maar waar vindt men elders de „kleine modisten", die met chic nama ken? Welke dame heeft het niet ondervon den, dat zij in een magazijn een hoed vindt, welks vorm haar bevalt, dien zij na gemaakt verlangt, maar die niet nagemaakt worden kan, omdat alleen het natuurlijk dure model voorradig is, omdat men den 'vorm niet kan kopiëeren, omdat het op- maakmateriaal niet in een andere kleur te krijgen is en om andere redenen. Negen van de tien niet-Parijsche vrou wen zouden smaakvoller hoeden dragen als de hooge prijzen der groote magazijnen het haar niet onmogelijk maakten en als de modiste verstand en handigheid genoeg be zat, om een half dozijn hoeden „voor te be reiden", „op te steken" en weder af to ta kelen, tot de klant er een vindt, die haar aanstaat. Dat is de algemeene gewoonte te Parijs en de modisten varen er wèl bij. Na tuurlijk koopt de Parijzenaarster, dank zij den goedkoop eren prijzen en de hulpvaar digheid der modisten, driemaal zooveel hoeden als een dame in een andere groote stad. Maar niet alleen de „kleine modiste" ia te Parijs een belangrijke factor. Ook do warenhuizen, die geheel nieuwe modellen bij duizenden op de markt brengen in prij zen van 10 a 30 francs (5 a 15 gulden!), spe len een groote rol. Beide werpen zich op iedere noviteit, die zij bij de wedrennen, in de schouwburgen of in het Bois de Boulogne ontdekken. Zij „stelen met de oogen". Zij zijn eergierig, met lijf en ziel bij het werk. Een geziene vorm wordt zoo trouw moge lijk van draad nagemaakt, met gaas bespan nen. Ia erlndelijk iets gevonden, dat het ge ziene nabijkomt en dat bevredigt, dan zal de „kleine modiste" haar vorm netjes met stof overspannen.j hoedenfabrikanten en warenhuizen laten volgens den vorm een grooten voorraad vervaardigen en leveren aldus na korten tijd dergelijke vormen als de toonaangevende modisten. Dezen bezitten voor de nieuwe vormen haar eigen voorraad en zonder vergunning mag de fabrikant do vormen niet afgeven. Stellen modisten van den tweeden rang prijs op het verkrijgen van bepaalde vormen, dan moeten zij deze door bemiddeling van die uitvindster zelf betrekken en zoor hooge prijzen betalen. Iedere Parijsche modiste, iedere in Parij sche mode-aangelegenheden ingewijde kent de nieuwe modellen, weet precies: dit is het nieuwe model van Reboux, dat de nieuwe vorm van Georgette. Omtrent den uitvoer van 'bevroren pro ducten uit Hankow kan aan de hand van officieele bescheiden het volgende worden medegedeeld In Mei 1909 vonden de eerste verschepin gen van bevroren producten plaats met het stoomschip „Palermo" van de „Peninsular Oriental Steam Navigation Co.", dat van een speciale koelinriohting voormen is, en verscheidene verschepingen met de „Blue Funnel"-lijn en het door de Peninsular Oriental Steam Navigation Co." gechar terde stoomschip „Lozanka" volgden. Do verschepingen bestonden uit 15,000 bevroren varkens en groote hoeveelheden wild en ge vogelte, als: ganzen, eenden, talingen en snippen, eenige trapganzen, fazanten, kwartels, herten en hazen. Voorts werden verscheept ongeveer 267,000 tamme eenden, 270,000 kippen, 22,000 duiven; verder voor een waarde van 350,000 Haikwan Taels aan het bevroren binnengedeelt© van versche eieren en ook verschillende bijproducten, zooals ingewanden en spek. De Maatschap pij, welke deze producten exporteerde (In ternational Export Company), is niet vol komen tevreden over den loop harer zaken het schijnt, dat het vooroordeel, hetwelk men in Engeland tegen Chineesoh varkens- vleesch heeft, een onoverkomelijke hinder paal is. Ook heeft men met betrekking tot •het vervoer der producten gedurende den winter door den toestand, waarin de rivier (de Yangtzei) gedurende dat jaargetijde ver keert, meer moeilijkheden ondervonden dan men aanvankelijk verwacht had. Uitvoer van bevroren rundvleesob had, om de gevoelens der Chineesche bevolking ten deze niet te kwetsen, niet plaats. De hooge prijs der eieren gedurende den winter was oorzaak, dat in dit artikel geen zaken wer den gedaanmaar men moet hier niet uit het oog verliezen, dat de groote omvang dei- door de Maatschappij gedane zaken een van de voornaamste oorzaken is van de stijging der prijzen. De belangrijkste zaken zijn tot nu toe gedaan in bevroren gevogel te, ofschoon hot inlandsch gevogelte niet zeer geschikt is om vetgemest te worden., Ook hazen vonden een goede markt. Da uitvoer van bevroren wild is thans slecht» gedurende drie maanden van elk jaar ge-1 ©orloofd. De Maatschappij breidt haar ter reinen aanzienlijk uit, en over het algemeen) schijnen de goede verwachtingen, die men' van. de onderneming koestert, wel gerecht vaardigd. Visch als voeding. In de vergadering der Britsclie gezond heids-inspecteurs heeft de heer J. Criehtos de beteekenis der visohvoeding besproken en de wenschelijkheid betoogd, dat de visch, gelijk de melk, onder geregeld gezondheids toezicht worde geplaatst, en ook, dat viscbi niet langer als bijvoegsel worde beschouwd* maar als een der hoofd voedingsmiddelen. De voedingswaarde per K. G. is gewoon* lijk geringer dan die van vleesch, maar men krijgt voor hetzelfde geld meestal veel, meer voedingswaarde in visch dan inl vleesch. De duurste visch is niet altijd de voedzaamstetong J^ijv. is niet voedzamer, .dan schel visch. Een pond rundvleesch heeft ongeveer evenveel voedingswaarde als an derhalf pond kabeljauw. Het is wenschelijk, dat de armere klassen worden bekend ge maakt met de groote beteekenis van visch als voedingsmiddel. Dit zou een middel zijn ter bestrijding der tuberculose, welke zoo vaak een tec ken is van stikstof-honger, en ook de vissclierij tot grooteren bloei brengen. Bananenkleederen. De banaan behoort tot de planten, die het grootste nut afwerpen. Ieder deel van de plant heeft op eenige wijze zijn waarde; en nog is de veelzijdigheid van do banaan niet uitgeput. In de groote Chineesche hau-' delsstad Tschungking wordt een tentoon stelling gehouden van bananenkleederen, nl kleederen van allerlei soort* welke uit de vezels vajn bananen worden vervaardigd. Deze kleederen worden op de volgende wijze vervaardigd. De stoel der bananen wordt, na een jaar, uitgerold en boven wa terketels gedampt totdat de materie geheel week wordt. Dan wordt de buitenste huid met een bijzonder scherp mee verwijderd. Wat dan overblijft, bevat de veeels, welks voor het weven der stoffen noodig zijn. Deze materie wordt gesneden en in vezelt gedraaid, welke dan op een weefstoel kun nen. Deze nieuwe nuteaanwending van de ba naan bevindt zich echter nog in het begin; nog zijn er maar weinige stoffen uit den banaanstam vervaardigd, welke uiteraard nog zeer kostbaar zijn. De stof wordt geprezen om haar groote duurzaamheid, welke, gepaard aan groota lichtheid, haar tot een ideaal van een zo-, merstof maakt. De proef wordt ijverig doorgezet en het zal wellicht niet lang meer duren, of men zal zich voor een zómerkostuum een bana- nenjacquet aanschaffen gelijk een echten Panamahoed. Macaroni met ham en kaas. 150 Gr. macaroni, 100 Gr. ham, 60 Gr. bo ter, 60 Gr. kaas (oude zoetemelksche Grujè- re, Parmezaansche of een mengsel daarvan)., Bereiding: De macaroni gaar koken in kokend water met zout, op een vetgiet zetten, In de pan de boter-laten smelten, d# macaroni toevoegen, goed warm laten w^f« den, de geraspte kaas in tweecn of drieën toevoegen, met twee houten lepels voorzich tig door de macaroni mengen tot zij draden- trekt, dan de ham er door mengen. De( massa overdoen in een vuurvasten schotel, bestrooien met paneermeel, in een warmen oven bruin laten worden.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 21