<§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, enz. FEUILLETON. De erieias der Boclrians. N°. 15551 Dinsdag X November. A®. 1910r f LEIDSCH V DAGBLAD PRUS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.175. Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oentscontant; elk tiental woorden meer 10 Cents.Voor het inca6seeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevostigd syn Franco per post f 1.10. i.3o. 1.65. HISUEKWET. Burgemeester en Wethpuders van Leident Gezien art 8, 1ste alinea, der Hinderwet Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen vergunning is vorieend aan W. "VAN DEN OORD en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een bakkerij met heete-lucL'toven en deegkneedmachine, ge dreven door een electromotor van 2 p.k. in het peTceel Pieterskerkhof No. 14. En geschiedt hiervan openbare kennis geving door plaatsing in het „Leidsoh Dagblad. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. YAN STRIJEN. loco-Secretaris. Ledden, 1 November 1910. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden* Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen vergunning is verleend aan 'c bestuur der Goop. Broodb. en Verbruiks- Yereeniging ,,YOORUIT" cn rechtverkrij genden tot het uitl>reiden van de bakkerij in de perceelen Haarlemmerstraat 211 en Duizenddraadsteeg 1 en 2 met twee h'eet>- Juchtovens en het bouwen van een fabrieks schoorsteen. En geschiedt hiervan openbare kennis geving door plaatsing in het „Leidsch Dagblad. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. YAN STRIJEN. loco-Secretaris. Leiden, 1 November 1910. Leiden, I Novewibep. De hoer J. Dykman, onderwijzer aan de Chr. school aan den Daalschen dijk te Uitrecht, is benoemd te onderwijzer aan de Ohr. M. U. L. O.-sob ooi in het Noordeinde alhier (hoofd de heer J. B. Meynen). De Vereenigmg strijkorkest „Euter pe" hield gisteravond haar jaarvergade ring in „In den Vergulden Turk." De secre taris, de heer R. A. F. vau der Woude,, bracht het verslag over het af geloop en Ver- eenigingsjaar uit. Hieruit bleek dat bet ledenaantal hetzelfde is gebleven en dat „Euterpe" met de gegeven Invitatie-oon- oerten veel succes behaalde. Vervolgens deed de penningmeester ver slag over den financieelen toestand van de kas, welke voor het afgeloopen jaar een ldein batig saldo aanwijst. Tot bestuursleden worden gekozen de hoe ren R. A. P. van der Woude tot voorzit ter; L. Weyl, secretaris; E. J. Fontein, penningmeester, en Ch. Boom, commissa ris, terwijl tot leden der kascommissie werden benoemd mej. E. Lohmann en de heer L. den Houter. Op de vergadering werd besloten het 12e Invitatie-concert voorloopig te stellen op 29 November e. k., overlatende aan het be stuur dit al of niet te doen. Bij de tweede voorstelling in' den Schouwburg alhier van het ensemble Solser en Hesse, gisteravond, waren loges en baignoires respectievelijk slecht en vrij goed, de andere rangen dicht bszet Het ge zelschap behaalde andermaal veel succes. De opbrengst der ex'ra-collecte in de godsdienstoefeningen van de Ned.-Herv. Gem. alhier, welke evenals vorige jaren ook nu weer zal gehouden worden op den gedenkdag der Kerkhervorming, zal a. s. Zondag niet ten goede komen alléén aan de Ned. Gustaaf- Adolf-Vereeniging, zooals tot dusverre het geval was, maar slechte voor één vierde. Drievierden zullen besteed worden aan Pro- testantsche belangen, o.a. aan Protestantsche ziekenhuizén in overwegend R.-K. omgeving in ons land. Naar aanleiding van een missive van mr. M. E. Meyers, houdende zijn ontslag aanvrage als lid van den raad der gemeen te Amsterdam, wegens zijn benoeming tot hoogleeraar aan de Leidsohe universiteit, sprak de voorzitter in de Raadszitting van gisternamiddag zijn leedwezen uit over het verlies, dat de Raad hierdoor lijdt. In den korten tijd, dat mr. Meijers lid van den Raad was, onderscheidde hij zich door een aangenamen omgang, weldoordachte adviezen en een groo'te mate van scherp zinnigheid, en het ligt voor de hand dat de laatste eigenschap niet vreemd is geweest aan zijn benoeming op zoo jeugdigen leef tijd tot zulk een gewichtig ambt. De voorzitter wonschte hem onder ap plaus der Raadsleden het beste toe in zijn nieiicven werkkring ën zijn nieuwe woon plaats Leiden. De Amsterdamsohe heeft benoemd: tot lector in de systematische botanie dr. Th. J. Stomps, conservator-her bar ii aan de uhi versiteit aldaar; en tot tijdelijk leeraar in de geschiedenis aan de 2de H. B. S. met 5- jarigen cursus voor jongens den heer D. Klay, te Rijswijk Voor het examen in de vrije en orde oefeningen dér gymnastiek zijn te Rotter dam geslaagd de heeren J. van der Wey- den en F. Th. Koot van Gouda, G. iF. van Leeuwen, van Reeuwijk; P. van der Wulp, van Hekelingen. Hertogin Marde van Mecklenburg, do moeder van Prins Hendrik, wordt eenige dagen op Het Loo verwacht. Zij komt waar schijnlijk 4 November. Prins Hendrik reist Woensdagmorgen 7.13 per D-trein, cliio in afwijking der dienstregeling stoppen zal, om Z. K. H. op te nemen, van Apeldoorn naar Amster dam. De Prins is voornemens Woensdagavond te 's-Gravenhage te komen en aldaar tot 5 November te blijven. De raad te Harderwijk heeft tot se cretaris dier gemeente benoemd den heer J. C. Haussen, hoofdoommies ter secreta rie te Enkhuizen. Aangenomen is het beroep naar do Geref. Kerk te Zevenhoven door ds. Z. Hoek, te Duisburg.. 13 Dec. a.s. viert ets. J. W. Gunst, Geref. predikant te Woerden, zijn 25-jarige Evangeliebediening. Ds. Gunst begon zijn herderlijke loopbaan te Brouwershaven, stond daarna te Rhoon en deed 9 Sept. 1894 te Woerden zijn intrede. Vrienden willen een eenvoudige graf zerk doen plaatsen op het graf van wijlen ds. S. H. Buytendijk, in leven cm. pred. van de Ned. Herv. Gem. te IJselstein De gewone audiëntie van den minis ter van financiën zal op Donderdag 3 dezer en de gewone, audiënties van de ministers van marine en van koloniën zullen op Vrij dag 4 dezer niet plaats hebben. HAARLEMMERMEER. Aan den cliof- veldwachter alhier,den licrcr Slootweg, is vanwege den Alg. Ned. Politiebond de zil veren medaille uitgereikt yootr 20-jarigen po litiedienst. A.s. Zaterdag zal te Hoofddorp ge opend worden een landbouw-wintercucsus, waarvoor zich een flink aantal deelnemers hebben opgegeven. Als leeraren zullen op treden do boe-ren S. Veldman en J. Hal- zenberg. Het fanfarekorps „^Wilbclmina", te Abbenes, vroeger in zoo goede conditie, lijdt reeds geruünon tijd een kwijnend bestaan door liet vort pek, vooral naar Amerika, van verscheidene leden, waaronder de b?rt9 krachten. Door Jh'el voortdurend getob ont moedigd, lieeft de hear J. Berccvo^ts, direc teur der Ycpeeniging, als zoodanig bedankt. HAZERSWOUDE. Het aantal leerlingen van het Kerhalingsonderwijs op de Chr. school (Dorp), dat wij opgaven als 12, thans uitgebreid tot 21 Het getal bedraagt nu op het Dorp 35. Bovendien wordt de landbouwcursus door 10 jongelieden gevolgd. KATWIJK-AAN-ZEE. In badhotel „De Zwaan" had. gisteravond de verkooping plaats van twee huizen en erf met viseh- rookerij aan den Lijdweg alhier. In bod ge bracht op f 4600, werd het geheel afgemijnd op f 22, dus voor f 4622 gekocht door den heer J. Dubbeldam Wzn., koopman alhier. LISSE. G A., P. A., J. V. en J. v. d. M., hebben gisterni'ddag in beschonken toe stand op de boerenhofstede „Keukenhof" alles wat onder hun bereik kwam, kort en klein geslagen en den bewoner P. van der Wel, bedreigd. Tegen het viertal is proces verbaal opgemaakt, terwijl de twee eersb- genoemden bovendien opgesloten werden in het arrestantenlokaal om heden overge bracht te worden naar het Huis van Bewa ring te Haarlem. De twee anderen zijn op vrije voeten gesteld. NIEUWVEEN. Tot notabelen der Ned.- Herv. Gem, alhier zijn herkozen de heeren R. Kempenaar en S. Bodegraven, terwijl in de plaats van den heer H. van der Wal gekozen is de heer J. van der Wal. Consulaire dienst. Bij Kon. besluit is aan den heer F. W. R. Hobirk. op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als vioe-consul der Nederlanden te M nek en-G ladbaoh. De waarneming van het vice-consulaat is opgedragen aan den heer Fr. Hobirk. Bij Kon. besluit is verleend de eereme daille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, in zilver^ aan den met ingang van 1 November 1910 eervol ontslagen werk baas-touwslager bij de Rijkswerkinrichting Veenhuizen No. 2 D. A. Bosman.. Militie. Het „St.-bl." no. 301 bevat een Kon. be sluit van den llden October, betrekkelijk de lichting der nationale militie van het jaar 1911. Deze lichting bedraagt 17,500 man, waar van 12,300 man ter volledige oefening en 5200 man tot korte oefening zullen worden ingelijfd. Van de ter volledige oefening in te lij ven manschappen worden 400 man bestemd roor den dienst ter zee, met dien verstan de, dat, indien overeenkomstig art. 99, 2o. van do Militiewet 1901 op 31 Januari 1912 aan het aandeel van eenige gemeente een of meer van deze 400 man ontbreken, de ter vervulling van de plaatsen dier ontbreken- den op te roepen houders van de aan de beurt liggende hoogere nummers niet voor den dienst ter zee zullen worden aangewe zen. In de ,,St.-Ct.'" (no. 255) is bij dit Kon. besluit gevoegd een staat, aanwijzende het door elke provincie te dragen aandeel in de lichting, met aanduiding van het aantal van de voor elke provincie ter volledige oefening on van dat tot korte-oefening in te lijven manschappen. Men solirijft ons uit Katwijk-aan-Zee. Tot ons genoegen kunnon wij melden, dat als resultaat op het artikel „Katwijk en de Kunstvereeniging" het tentoonstellings gebouw hier blijft. Da Gymnastiekvereniging tooh is op het laatste oogenblik in de bres gesprongen <*n heeft na een overeenkomst met „enkele leden" der voormalige Kunstvereeniging „Katwijk" bij mende van den heer J. van der Laan, Badstraat alhier, het gebouw gis teravond gekocht voor f 440. Het was door den heer A. v. Leeuwen in bod gebracht op f 3SO. Daardoor zal Katwijk zijn Gymnastick- voreenigjing, die van groot belang is voor de jeugd, kunnen behouden en ook zeer waar schijnlijk een nieuwe kunstvereeniging zien verrijzen, naar hetgeen enkele leden" ons mededeelcn. Wij hopen hierop later terug te komen. De hoofdzaak voor het oogen blik is: het gebouw blijft en zelfs dank zij de welwillendheid des heeren A. van Leeu wen behoeft het gebouw niet, gelijk bij den verkoop bepaald was, den 15den November worden weggenomen, doch mag het blijven staan, zoolang de grond niet van eigonaar verandert. „Die Keu sc he Suzanne." Het Haagsche Concert- en Theatir- Bureau De Haan heeft met het „Neue Wie ner Operetten-Ensemble", directeur Braun, voor een tournée van 2 maanden in Ne derland gecontracteerd. De openingsvoorstelling heeft plaats te 's-Gravenhago in het Gebouw op Vrijdag 4 en Zaterdag 5 Nov. a.s. met de allernieuw ste Op er et ten-Schlager „Dio Keusche Su zanne," muziek van Joan Gilbert, waarin het bij ons reeds zoo bekende „Hupf mein Madel" of uit de operette „Our nun GiÖ3" beter bekend als Jip-Y-Addy-I.Y. welke melodio door Solser en Hesse reeds in hun Amsterdamsche schets: „Heb ja 't kind al gezien," populair gemaakt is. In ,,De Ware Jacob" goede teekeningen van Tom van Tast, o.a. een caricatuur van Van Wijnmalen. Eveneens van Schotel een knappe teekening. Een buste van Gresshoff. In opdracht van de commissie voor het Koloniaal Museum te Haarlem zal Jan Brooner een in liout gesneden buste maken van wijlen dr. M. Gresshoff, ter plaatsing in het museum. Sara Bernhardt is te Now-York geest driftig ontvangen en heeft er onder warme eereblijken haar negen en zestig- aten verjaardag gevierd. J. e n E. Röntgen. JuRus en Engelbert Röntgen maken een kunstreis door Noorwegen. Te Kopenhagen hadden zij, volgens eer bericht van daar aan de „N. R. Ct.", en blijkens de besprekingen in de plaatselijke dagbladen, een buitengewoon succes. Deze spreken van „een mooien en belangrijken muziekavond, waar men rijke gelegenheid had zich te verheugen over 's vaders jeug dig en levendig klavierspel en over de edele en meesterlijke cellobehandeling van den zoon". Julius Röntgen hoeft Beethoven's sonata opus 53 gespeeld, Engelbert o.a. de C-mol- suito van Bach; gezamenlijk droegen zij Röntgen's cello-sonate opus 41 voor. „Poli- tiken" schreef „Program en uitvoering wa ren dezen avond zoo technisch verzorgd er kunstig gegrond, dat het werkelijk een eli- te-ooncort geweest is." Het orkest is door de toonaangevende mu ziekkenners van Kopenhagen bijgewoond, en ook mevrouw Edvard Grieg werd in het auditorium opgemerkt. Grieg was zeer bevriend met Röntgen» Vrienden en bewonderaars van Ferdi nand Brunetiëre hebben een comité ge vormd om op zijn te eenvoudig graf op hel kerkhof Montparnasse een gedenkteeken ta stichten. Wij ontvingen heden ter recensie.' L. Hamiïie. „Wolven in menschengedaan. tc." Uitg. W. L. en J. Brusse tc Rotten dam. J. R. Wysz. „De Zwitsersehe Robinson Crusoé". Uitg. v. Holkema en WarendorF, Amsterdam, Stijn Streuvels. „Do Mourlons", Stijn StreuveR„Do Vlaschaard" Uigaven L. J. Veen, Amsterdam. Leo Balet: „James." Uitg. C. A. J. van Dishoeck, Bussurn. Joh. W. Broeddet. „Kouterland".. Uitg. Mcindert Boogaerdt Jr., Zeist Norman Angell: „De groote Illussie." Uitg. A. W. Sijthoff*3 Uitg.-Maatschappij. 36) ,,De zaak zou reeds lang ten gunste van juffrouw Stigimair beslist zijn," zeide Rudi, „wanneer Dekker in leven ware ge bleven. Die had immers reeds aile pa pieren in zijn bezit.' Mevrouw Kitty had zich afgewend. „Welke papieren?" „Die mevrouw Hullinde na Deckers dood aan u heeft ter hand gesteld." Er ontstond een pauze. Mevrouw Kitty Bpcelde met een paar boeken, welke op een tafeltje lagen. öo onverschilligen, cenigs- zins spöttenden toon zeide zij; „Och, die Ja, Cilli heeft een heel pak van zulke oude brieven bij Deckers nalatenschap ge vonden. Ook brieven van Rodrian aan Decker. Natuurlijk heeft zij mij die inder tijd gebracht". „Hebt gij ze reeds nagezien, tante Kitty?" zeide Christa. „Mevrouw Cilli was immers zoo juist bij u?" Mevrouw Kitty trok onverschillig haar Behouders op. „Cilli heeft zich wegens die cnnoozcle brieven volstrekt niet ongerust gemaakt, evenmin als ik. Is zij de advocaat der tegenpartij? Ben ik het? Neen, kinde ren, de papieren van juffrouw Stigimair behoeven ons geen siapeloozo. nachten te bezorgen". En zij lach to onnatuurlijk luid en spottend. Rudi keek haar strak aan. ,,Hoe bedoelt u dat, tante Kitty? Of die dingen waarde hebben of niet, wij zijn natuurlijk genood zaakt ze dadelijk uit te leveren". „Wij? Gij bedoelt ik?" „Zeker". „Verbeeldtdie juffrouw zich dan werke lijk, dat ik zoo dom zou zijn?" „Tante Kittyriep Christa. „Gij denkt toch niet, dat gij zoudt kunnen weigeren... Dat zou immers verduistering zijn „Neem mij niet kwalijk Gij dwaas kind l" „Om 's hemels wil, houdt u bedaard bracht Rudi in heb midden. „Tante Kitty, u beschouwt de zaak van een geheel ver keerd standpunt. Voor het proces zijn die documenten eigenlijk bijzaak..." „Dat zegt gij nu zoo! Aoh, kinderen, ik ben toch niet van gisteren!" „Tante, om 's hemels wilriep Christa verontwaard gd. „Stil Christa!" vermaande Schauffert. „Zoo komen wij niet verder. Er kan na tuurlijk in het geheel geen sprake van zijn, dat gij ook maar een enkele seconde aarzelt, want wij zullen elkaar hier onder ons toch niets voorliegen is 't wel? Wees dus verstandig, tante Kitty, en geef ze Zij had haar hoofd weer afgewend, haal de haar schouders op en lachte. „Wat windt gii u beiden toch wegens zulk een bagatel opDat is immers een strijd om des kei zers baard. De papieren bestaan immers niet meer". Christa verschoot van kleur. „Bestaan niet meer „Neen. Heel eenvoudig, ik heb ze ver brand." „Verbrand?!" Zij herhaalden dat beiden toonloos. „Tante Kitty," zeide Schauffert onzeker. Zijp handen waren vochtig geworden van zenuwachtigheid. De zaak heeft immers i rechtens voor Rodrians dochter geen na- j deelige gevolgen. Maar gij hebt toch aan genomen, dat de papieren waarde voor haar bezaten. Mevrouw Hollinde heeft u dat toch gezegd. Dat zal u toch wel niet willen bestrijden, hë? En het staat vast, dat, als gij de brieven werkelijk verbrand hebt, dan is dat pas vandaag geschied Pas daar straks „Wat bezielt u beiden, om mij hier als een beschuldigde in 't verhoor te nemen? Nu nog mooier!" Christa weende bijna van ergernis. „Ja, tante Kitty, wij klagen u beiden aan. En met alle recht. Want dat was een misdaad Het was laag van u Mevrouw Rodrian had nog steeds trach ten te lachen, maar dat laatste woord trof haar als een zweepslag. „Dat waagt gij mij te zeggen? Gij, mij? Die in dit huis zon der een penning zijt gekomen'? Even arm als je man Rudi had trotsch zijn hoofd opgericht „Het betreft nu niet de waarde van de be zitting, tante Kitty," zeide hij; „maar de billijkheid eisclit haar recht. En na deze be spreking, tante Kitty, bestaat er voor u en ons geen brug meer." „Geen brug? O! Dat wil zeggen, dat gij mij uit mijn eigen huis jaagt?" „Wij zullen uw huis in elk geval niet meer betreden." Hij keek naar Christa om. Deze kwam, ten hoogste ontroerd, aan zijn zijde en gaf hem zwijgend haar hand. „Ik kan over je blufferige woorden si echt 3 lachen," zeide mevrouw Kitty. „Ik ben voor mijn toekomst geborgen. Ik heb do erfenis der Rodrians niet noodig. Maar gij zult h'et ondervinden, Christa. Weet ge wat gij zijt? Gij zijt dom, aartsdom." Het jonge paar antwoordde niets meer, maar ging heen. Het verliet de kamer, schreed door do vestibule, passeerde den wintertuin en trok de deur, welke anders steeds open stond, achter zich in het slot. Maar Christa keerde zich verrast nog een maal om, want plotseling klonken voetstap pen achter haar. Tante Kitty volgde hen, echter slechts, om de deur van den wintertuin achter hen op slot te draaien en te grendelen. Daarm?o wilde zij de grenzen van haar gebied «an- geven, waartoe de wintertuin van heden af ook moest behooren, want die was dooi haar overleden man geheel volgens l aar wenschen en aanwijzingen aangelegd. In de avondstilte had men het knarsen van het sinds jaren niet meer geb.ru.kte deurslot door het geheele 1 s gehoord. De voetstappen van tan.e Kitty verwij derden zich over de steeds met wat zand bestrooide marmeren steenen van den win tertuin. Ook de deur aan den anderen kant viel in het slot. Toen werd alles stil. Christa voelde haar knieën zóó knikken,* dat zij niet langer kon staan. Zij klemde zich aan Rudi vast en troonde hem mee Kaar kamer. Daar viel zij in den eersten den besten stoel neer en barstte in snik ken uit. Hij bleef naast haar staan, streek liefkoo- zend over heur roodblond haar en drukte haar hoofd tegen zich aan. Zij bewaarden langen tijd het stilzwijgen, waarin zij eindelijk hun kalmte terugkre gen. Toen Rudi haar daarop zijn plannen uiteenzette klonk zijn stem reeds weer hel der en vastberaden. „Wij moeten een dikke streep onder ons leven in dit huis zetter^ Christel", zeide hij. „Wij trekken weg van hier. En wij raken hier niets meer aan voordat alles be slist is. En ik zal mijzelf bij het jonge diug als gerechtelijk raadsman aanbieden." „Rudi fZij jubelde bijna. „Wilt gij dab doen?" „Keurt gij het goed? Ja? Ook, dat wij onze tenten hier dadelijk afbreken?" „Ach, Rudi, zoo spoedig, zoo spoedig mo gelijk Christa zeide dit haastig en keek met een huivering om zich heen. „Want ik schaam mij voor dit huis, voor deze geheelo omgeving, Rudi Do dubbele villa- der kalimillionnairs had. de bewoners van de andere villa's der kolo nie Wannsce altijd veel stof tot praten ge geven. Ook tot kwaadspreken. Indertijd, reeds, toen de beide Rodrians neg leefden. Na het veelbesproken ongeluk voor twee jaren, dat de beido dames tot weduwen had gemaakt, was de belangstelling in de beide millionnaires wat verminderd. Die werd echter weer opgewekt, toen de vraag ac tueel werd: v/ie wel een van de goudvischjes zou kapen. Want geen mensch geloofde natuurlijk aan een lang weduwschap der beide dames. Het tweede huwelijk van me vrouw Christa leverde in het eerste vieren deel jaars weinig stof. Doch toen doken, langzamerhand allerlei verwarde geruchten op. Dienstbodenpraatjes hadden die van villa tot villa voortgeplant. En die mengden zich nu, een weinig doorgezeefd, zelfs in dé meeet gedistingeerde th e egesprekk en.; (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1