Brieven van een Leidenaar, Gemengd Nieuws. Finaneieele Causerie. FEUILLETON. De erfenis der Rodrians. Sfo. 1SSÏ3. LÏSID001Ï'D'AOBZaffip, 22 Octofesx». Tweede 'Blad. ders bij de S taaitrust. Het is nu eenmaal ongelooflijk, hoe snel dit alles in Amerika een draai neemt, en ten slotte betreft die staat oude geschiedenis. Blijkbaar stoort de Beurs er zich niet aan en kijkt slechts naar de hoopvolle toekomst. De kopersitua tie is er beslist beter aan toe en bij de min ste herleving op zakengebied, zou de zichtbare wereldvoorraad, die gelijk is aan ongeveer 2 k 2$ maand wereld-productie als sneeuw voor den zon verdwijnen, althans zooveel kleiner worden, dat een 13, 14 ct. koperprijs alleszins gewettigd zou zijn. Een typisoh staaltje van de snelle wen- ding, die een zaak in de Staten nemen kan, wordt geleverd in het jaarverslag (Juli 19091910) van de Erie. De Maatschappij verdiende 5,808,000 doll, boven vaste lasten. Indien het dividend op lste en 2de preferente aandeelen (te zamen I 2,555,696 doll, vereischende) ware betaald geworden, zou er nog 2.8 pCt. op de ge wone aandeelon overblijven. Nog in 1908 was er een groot deficitIn Juli en Aug. 1910, vermeerderden de netto's met 781,000 doll Het zou niet te verwonderen zijn, indien 't gansche jaar een surplus zou aantoonsn van 7.500.000 doll., wat 5 pCt. zou uitma ken op de gewone andeelen, na betaling der volle dividenden op de twee categorieën preferente aandeelen. Als een der redenen voor den ommekeer in het fortuin der Maat schappij is aan te wijzen de voltooiing van de Bergen-tunnel in Jersey City, waardoor rij New-York inrijdt op 6-dubbel spoor, waar jaren lang slechts enkel spoor be stond. Van daar de netto vermeerdering in Juli en Augustus, ondanks verhooging der loonen. De verbeteringen zijn nolens volens moeten betaald worden uit de ontvangsten, zoodat de Maatschappij geen uitbreiding gaf aan vaste lasten en toch in beteren, physieken toestand kwam. Als we nagaan, dat de shares in -1805 een koers bereikten van 52%, in 1903 van 50% en zelfs in 1907 een van 44 terwijl de hoogste koers in 1909 nog 39 was, schijnt er bij de veel betere vooruitzichten die zich thans voor de Maat schappij openen, wel plaats voor verdere wijziging in den ptijs d^r aandeelen. Een andere vraag is intusschen of over het algemeen de markt niet wat al te hard van stapel is geloopen. Yoor een groot ge deelte is de scherpe rijzing natuurlijk te danken aan geforoeerde oontraminedekkin- gen, engagementen, die waren aangegaan op het slechte „oourantennieuws." Het ver dwijnen daarvan heeft de markt technisch niet gezonder gemaakt en wellicht zijn hier en daar alreeds elementen in de markt ge lokt, die bij den minsten keer van het ge tij een reactie zullen helpen teweegbrengen. De verhoogingen van het Engëlscke Bank-- disconto meenen wij als een zeer gewoon verschijnsel te moeten beschouwen, dat om dezen tijd van het jaar geen onrust hoeft te baren. Op intermittent^ reacties moet men o.i. nochtans voorbereid zijn, wat niet weg neemt, dat wij de thans aangevangen cp- waartsche beweging als het begin be schouwden van een nieuw tijdperk van bloei on voorspoed in de Staten. De Petroleummarkt hoeft op barbaarsche wijze gefluctueerd. Gisteren en vooral he den volgde op een voorafgaande diepe in zakking plotseling oen solierp herstel. Aan den toestand op zichzelf sphijnt echter nog niets verbeterd of veranderd te zijn. Er wordt gevochten en dat kost aan beide strijdenden geld. Vandaar dat wij ons advies handhaven om zich vooralsnog op een a£- Btand te houden, te meer nu er weer zwaar gemanipuleerd wordt met interviews door belanghebbenden bij de aandeelenmarkt, die zich wel vooraf zullen geëngageerd hebben in de richting, waarin bet interview zou uit vallen J Geld is bij ons iets ruimer, terwijl de wis selkoersen scherp zijn gestegen. W. CCCXXIX. Ik bon nu eenmaal niet gewend om mijn denkbeelden en meeningm onder stoelen en banken te stoken, wat voor iemand die in het publiek solirijft ook al heel moeilijk, zou gaan. Daarom heb ik mijn oordeel over de kermis ook al een3 uitgesproken. Ik had gedacht dat dit al lang weer vergeten zou zijn. Maar toch wilde ik wel graag weten, hoe anderen, en vooral hoi onze vroed) va deren over de kermis dachten en ik bib daarom Donderdag de raadsvergadering eens bijgewoond. Heel veel bijzonders heb ik »3r niet gehoord on er valt misschien over de kwestie ook niets nieuws moer to vertel len, vóór noch tegen. Maar je kunt begrijpen hoe ik mij voel de, toon ik als een autoriteit naast man nen als prof. Groenewegen, dr. Blooker, liet Kamerlid Ter Laan en andere grootheden, door den lieer Briët werd „g3citeerd", zooals ze dat noemen in zob'n deftigs ver gadering. Waarlijk, je zoudt er overmoedig on dor worden on er toe verleid worden, om straks over 't oèn of ander weer met een krasse uitspraak voor den dag te komen. Maar elke medaille heeft haar keerzijde, die minder mooi is. Daar kom ik met een stralend gezicht thuis, en zou, zooals liet een goed echtge noot betaamt, mijn vrouw deelgenoot mar ken van de verworven glorie. Zij was er echter maar matig mee in haar schik. „Ik weet niet waar je je mee bemoeit," zei zo. Laat zulke dingen maar aan de heeren over. Je staat nu natuurlijk mee op het lijstje der anti-kermismanncn. En als de teleur gestelde kermislief hebbers in eon opgewon den bui hun wrok eens gaan koelen op de afstemmers, dan konden onze glaz»n het ook wel eens moeten ontgelden. „Dat zal zoo'n vaart niet nemen," suste ik, „en bovendien, wie weet behalve de hee ren van het „Loidsch Dagblad" waar- de schrijver van de Brieven van een Leidenaar woont. En die zijn als een pot. zoo dicht." En tóch je weet niet hóe het uitkomen kan en 't zekere voor hel onzeker) nemende, ben ik van morgen even bij een agent van de Stichtsche Glas verzekering aangeloopen om de glazen in den v-oorgovel te laten verzekeren. „Zie je," zei ik, ,,'t tr)kt daar bij ons nog al wat; de deuren slaan soms ge weldig." De man begreep mij volkomen, zei hij met ec.n knipoogje. Maar ik zou een paar dagen geduld moeten Lobben. Hij had het op het oogenblik erg druk. Zouden de hee ren voorstemmers misschien ook al mot een zelfde boodschap aangekomen zijn? liet is anders al vreemd. Als het togen den ker mistijd loopt, dan hoor je al maar: ja, de deftige lui die gaan lekker dc stad uit en wij blijven midden in de kermisherrie zitten. Je kimt weken te voren al met jo dubbeltjes en kwartjes klaar staan voor allerlei kermiswensoben en in die dagen zelf krijg je ai maar vreemd volk aan de deur, met onwelluidende draaiorgels, aan- gekleede apen en meer zulke afzichtelijkhe den. En dan moet jo nog er in wonen. Dat is een temptatie voor twee. Z'oo zou ik kunnen doorgaan^ maar waar om zou het dienen? 't Is nu toch uit. En nu dan de kermr6 zal wordon opge doekt, nu is Leiden in laat. Ik heb er van daag al wat over gehoord Zoo wil men dan den armen ook dit beetje kerm spret. nog ontnemen, zucht do eon. De gemeentekas derft haar zoet winstje van 6 k7 duizend gulden, zegt een ander, hoewel ze er bij vergeten diat dit geld en veel meer nog uit de zakken komt van menschen die het veel beter zouden kunnen besteden. Het deed mij goed in den Raad t« verne men, dat eigenlijk alle heeren, voor- of te genstanders van de kermis, van vroolijkheid en pret houden. De menschen moeten zich eens verzetten, zegt de heer Fockema Andreac en het deed hem altijd aangenaam aan dat men in Ka tholieke landen zoo pret maken kan. Zeker, antwoordt, de heer Meuleman, wij houden van vroolijkheid. Maar wij niet minder roept do heer Pera uit: onze bijbel staat vol van juichtonen en wij willen juist de hoogste vroolijkheid. Ik heb den heer Pera dan ook dikwijls kaarten z en controleeren voor de avondfeesten op het Schuttersveld op 3 October en daar gaat het dan ook haast even vToolijk toe als op de kermis. Zoo heb ik goocle hoop, dat er in dit Leidsohe tranendal ook na de afschaffing van de kermis, nog wel tijden van vroolijk heid en pret zullen overblijven. De heer Briët heeft Donderdag een mooi woord ge zegd. Een volksfeest is een feest waar iedler aan deelnemen kan. Maar dan moeten de mannen, die het volk leiden, het ook niet veo-de&len in allerlei groepjes «t apartjes, alsof het niet bij elkaar behoort. Zoo'n volksfeest moeten we maar eens organiseeren voor één of twee dagen. En daartoe moeten dan alle partijen, clie in den gemeenteraad ver tegenwoordigd eni wie er nog niet vertegen woordigd zijn, voor zoover ze ook van pret en vroolijkheid houden, toe medewerken. Dan zal do gemeente, in plaats van dui zenden uit de pret te ontvangen, er voor moeten offeren, is gezegd. Dat geloof ik niet. De menschen die uit liefde voor het volk hun best hebben gedaan de kermis te doen verdwijnen en zij die uit diezelfde toe genegenheid, voor haar behoud hebben ge streden, moeten de handen, ineen slaan en zich aan den goeden raad van rar. Briët houdeneen volksfeest moet een feest zijn waaraan allen kunnen deelnemen. Daar moet wat voor in de plaats komen, is uit de heeren herhaald. De beste onder de groote werkgevers heb ben reeds getoond, hoe dat kan en moet. De werklieden want zij zijn het toch in hoofdzaak, die nog van de kermis profitee- ren moeten een of meer dagen vrijaf heb ben cn dan moet er een uitstapje gemaakt- wórden naar buiten, hetzij naar een streek, waar de natuur mooi is, hetzij naar een groote stad, waar instellingen van kunst en wetenschap te bezichtigen zijn. Men moet maar eens de menschen, die zulk een toch tie hebben meegemaakt, daar over hooren! Het genot daarbij gesmaakt, is van beter gehalte en de nasmaak vooral vrij wat zoeter dan van kermisgenot. Voor werkliedenvereenigingen die en dat vind ik juist zooals het behoort tegen woordig meer en meer zelf de belangen van vakgenooten behartigen, ligt hier een mooi terrein van werkzaamheden. Behalve voor vakbelangen mogen ze voortaan ook zorgen voor passende genietingen. Een jaarfeest met een bal na in den wintertijd, een boot tocht of een reisje per spoor of tram, met een vacantiekaart in de niooie zomerdagen, ziedaar, wat zij hebben te bevorderen en waarvoor zij wekelijks wel een paar stui vers meer contributie kunnen vragen. Misschien is er nog wel meer dat de ker mis uinemend kan vervangen en den men schen inderdaad genot geeft. Laat men er maar eens kalm over nadenken. Dan zal het met de ontevredenheid over de afschaffing niet zoo'n vaart nemen. Kom; ik loop als ik dezen brief naar de drukkerij breng maar weer even bij de.glasassuradeur aan om te zeggen dat ik van de verzekering af zie. Dat geld geef ik met de dubbeltjes, die mijn vrouw anders aan kermisfooien uit geeft, liever a.s; zomer voor een echt volks feest, klaar gemaakt naar het recept^ van mr. Briët, d.w.z. een feest waaraan ieder deelnemen kan. In „De Levende Natuur" wordt, naar aanleid ng van het treurigo vergiftigingsgeval door paddenstoelen in Den Haag de volgende raad gegeven: „TJ.t dezo ramp ziet men weer, hoe ge vaarlijk het is, wanneer onkundigen pad denstoelen zoeken met het doel, die te eten, hoe het vertrouwen op den zilveren lepel weder oor/aak is van bet onheil, want h"d dit vertrouwen niet bestaana dan zouden de zwammen voor het toebereiden zeker nog eens zorgvuldig zijn nagezien. Zegt het voort: Eet geen zwammen, waarvan gij de botan'sche kenmerken niet goed kent. Snijd ze nimmer bij den grond af, maar draai of graaf zo er uit, opdat de uivormige door een zak of vellen omge ven voet u kan waarschuwen voor gevaar. 'Paddenstoelen met een zak om het dikke einde van den steel, ook al zijn de plaatjes niet wit (volvaria,) zijn gevaarlijk. Laat de zwammen, waarvan de hoed klei ner is dan een gulden, staan, want ook on der de eetbare soorten komen er voor, waarvan de plaatjes in zoo jeugdigen toe stand bijna wit zijn. Vertrouw niet op middeltjes als het mede- JLbiüo 19 iO. koken van zilveren voorwerpen of uien; het aanslaan of bruin worden wil alleen zeg, gen, dat de zwammen niet frisch meer zijn. Zij, die niet aan mj'cologie of de studie der zwammen doena moeten nimmer padden stoelen eten, waarvan de plaatjes, die te gen de onderzijde van den hoed staan, wit zijn." De verwisselde cit y-b a g. Men zal zich herinneren, hoe do procuratie^ houder der houtkoopersfirma Pont en Ver- steegh' te Zaandam onlangs tot de cnaange^ name ontdekking kwam dat zijn citybag, waarin zioh een portefeuille, inhoudende ongeveer f 1000 aan bankbiljeten, bevond, naar hij vermoedde, tijdens een bezoek aar» een koffiehuis in de Kalverstraat te Am sterdam verwisseld was voor een citybag, die er uiterlijk precies hetzelfde uitzag, doch niets dan waardeloos papier bevatte. De portefeuille werd eenigo dagen later te Haarlem teruggevonden. Thans is de po litie er in geslaagd, ook do ontvreemde citybag op te sporen. Zij vond deze in krap ten gewikkeld, verstopt achter het closet in het privaat van het café „De Nieuwe Groote Slok" in de Amstelstraat te Am sterdam. De citybag was kapot gesneden, blijkbaar om den inhoud er uit te halen. Bij het onderzoek is nog duidelijker geblo ken, dat men hier met een sluw beraam den diefstal te doen heeft. De citybag toch' welke moest dienen om die van den besto lene te vervangen, heeft de dief blijkbaar naar het model van zijn dubbelganger laten vervaardigen. De gestolen citybag toch had ook een tasohje op zijde aan den buiten kant. Dit taschjo had de eigenaar er spe ciaal op laten vasthechten, want citybags met deze eigenaardigheid zijn niet in den handel. De dief moet dus hetzelfde hebber» laten doen. („Tel.") Van den te Hoek van Holland gestraden logger VI. II zijn met laag wa ter de zeilen en een gedeelte der netten ge borgen. Met hoog water zit het schip tot aan den grootien mast onder water. Door de strard- vonderij zijn de aan het strand gespoelde vaten opgeborgen. De „Dó pêche de Lyon" geeft een omstandig verhaal van do samenzwe ring, op welker ontdekking de Fraffsch'e regeering onlangs heeft gezinspeeld. Het. komplofc werd ongeveep zes maan den geleden ontdekt door een detective van de brigade tot opsporing van anarchisten, die het geluk had een aaütal documenten mach tg te worden, uit welke men de plan nen der samenzweerders nauwkeurig kon nagaan. Aan het hoofd der organisatie stond een centra al-comité cn daarnaast werkten een aantal districtsgroe-pen. De slag zou worden geslagen in den aan vang van een zeer listig voorbereide alge- meenc staking. Onder de gevonden papieren kwamen lijsten voor met de namen van soldaten, <tio eioh beslist bij de beweging zouden aanslui ten en eveneens een opgave van de plaat sen, waar de bommen zouden worden ne dergelegd. De „Petit Parisien" verklaart dat op ver- sob llende punten van Frankrijk volledig ingerichte bommendépóts bestaan. Die bommen worden vervaardigd door anarobisten, die echter om mogelijke ver denk ng van zich af te wenden, quasi het een of ander eerzaam beroep uitoefenen. Van tijd tot tijd ontdekt de politie een dor bergplaateen, de ontdekking wordt ech ter geheim gehouden ten einde geen onrust onder het publ.ek te wekken. Dezer dagen werd een we rk- man op den. boulevard de la Ohapelle te' Parijs, na het vallen der duisternis, door twee vrouwen omringd. Daar haar manier van doen hem verdacht voorkwam, rukte hij zioh los, waarop een aantal Apachen op hem aanvielen. Met een paar welgerich te revolverschoten, wist de arbeider twee zijner aanranders in het zand te doen bij ten. De toegeschoten politie nam beiden ge vangen, en liet den aangevallen werkman, na een kort verhoor op het bureau, zonder meer vertrekken, op grond dat hij uit nood weer gehandeld ha#. Koarson te New-York. Laagste koars. 20 Sept. o Oct. 20 Oct. Juli/Aug. '10. Ate'nisons 907. 987a 997s 1057. Chesapeakcs 65 747, 807, 837. Hilwaukces 115 1207, 1217. 128'/, IXaivera 237. 297. 307, 34 Erics 19VB 25'/. 277. 307. Kansas Common 23 277s 307. 327. Missouri K nsas 27 307. 337. 357. Pennsylvania 122'/. 1287. 1-91, 1327, Beading 130-/8 14ü3/s 1467, 154 Bockies 227a 307. 307. 347, South pars. 1037» 11378 1147a 1197a South Bails 18 237. 237, 267. Unions 152 A 164/. 166 1757, IWabash 127. 16 167* 187s Carren 397. 167. 47 Ve 547. Amalgamated 55 /6 6278 647, 717, Am. Smelting 617s 657, 687. 777', Steels 617. 667. 69 78'/, Het bovenstaande lijstje geeft, beter dan lange verhalen, een beeld van de rij ring, die in de laatste twee weken hoeft plaats gehad. Dë laagste koersen in Juli/Aug. te New-York zijn hier nooit overgenomen, om dat men in Engeland en bij ons sterk kocht. Dat maakt 't verschil tusschen deze koersen en die op 20 September kleiner. Tusschen 20 Sept. en 5 October is eveneens weinig verschil. Do groote rijping kwam in de af- geloopen twee weken en zooals dergelijke bewegingen bijna altijd komen: als een dief in den nacht. De naaste aanleiding bestond in 't laat ste oogs trap port, waardoor oen ruim tar we en een record mais-oogst verzekerd is. Toch is 't wel vreemd, dat men op dit oogst- Xapport gewacht beeft, alvorens van wal te stelten. "VVant reeds lang wist men vrij wel zeker dat de mars-opbrengst sohitte- tend zou worden. Hoe dit ook zij, na een langdurige daling, die in JuIj/August us haar dieptepunt be- jreikte, kwam er e)n periode van rust, die thans plotseling onderbroken wordt door jeen rijzing. Redenen daarvoor zijn er t) over. Iemand, die met Amerika de juiste maat weet te houden, komt altijd weer met winst uit do „stroppen". Dat was in vroegere jaren waar, maar nog meer in onze dagen, nu dc ups en downs in de Vereenigde Statin elkaar zeer snel opvolgen. Maar 't was dit maal niet aileon de natuurlijke zigzaglijn van 't economische leven, diie ons in don ftfgeloopcn zomer de lage koersen bracht; de politiek sprak ook een woordje mee; han del en industrie wisten niet moer, waar zij aan toe waren, toon een plotselinge afschaf fing van de tarief wetten dreigde en di spoor wegen genoodzaakt waren hooger loonen te bewilligen, zonder logische compensatie in hooger krachten. Dat alles is thans bezonken. Het land zal blij zijn, als 't de Ropublikeinsche re geering kwijt raakt, een ndgeering, die blijk baar te lang en te goed gestuurd heeft en nu kracht wilde zoeken in niouwigheden. Maar bovenal, in enkele weken zullen d) Staten bevrijd zijn van den last der ver kiezingen, van 't politiek gedoe, dat daar wellicht meer dan elders ingrijpt in 't da- gel ij ksch leven. En inmiddels heeft 't tijd perk van rust uitstekende diensten bewezen en zijn er tal van factoren ontstaan, die alleszins hoopvol stemmen. Natuurlijk is de allereerste plaats de ze kerheid van een prachtoogst, die reeds thans zijn invloed doet gelden op de veel gehekelde betalings-balans-cijfers. Do export in Sep. tem her bedroeg bijna 15 mill; oen dollaT meer, de import 33/i millioen dollar minder. Nog daargelaten, dat er oi. voor een ongunstige beoordeeling dezer cijfers weinig reden was, gezien, dat zij slechts een onvolledig beeld geven van den toestand. Immers de uitvoer .van fondsen in de aigeloopen 10 maanden is eenvoudig enorm geweest. Indien 'tland een liquid at ieproees noodig had, dan hoeft 't dit door don uitvoer van aandeelon en obligation zeer zeker gekregen. Moge de Staalhandel er vooralsnog niet zeer opwekkend uitzien, men zou toch ver keerd doen m .t zich daarbij te baseeren op bijv. den laatsten staat van uitgevoerde or- 26) Zijt gij daarvan vast overtu!gd?" Nu, mij dunkt, ik zal toch mijn Schauffer- tjo wel kennen. Het is echter wel vreemd, dat hij er tegen mij met geen syllabe nog iets van gezegd heeft, terwijl toch de akten in haar vak moeten staan. Stiglmair contra Rodrian 1 Dat moet hem zeker niet opgeval len zijnl" Ook Loni was het overige van den tocht zeer nadenkend. Maar even voordat zij hun pension hadden bereikt, zeide zij, zich tot een resoluten toon dwingend: „Wij moeten voor het oogenbl.k alle ravenzwarte gedach ten op zijde zetten. Morgen zullen wij duide lijk zien. En 't blijft er bij: ik haal je af en gij vergezelt mij." „Ja, Loni, ik vergezel jol" In den huize Rodrian heerschte storm. Rudi von Schauffert had het voor de eerste maal gewaagd, zich tegen de heer schappij van mevrouw Kitty te verzetten. En wel 's morgens na het opera-bezoek. Dat Ru-di zich na afloop daarvan niet bij den schouwburg had bevonden, bad mevrouw Kitty aanleiding tot een geduchte strafpre dikatie gegeven. Op haar angstige wijze trachtte Christa bemiddelend tusschenbeide te komen, doch zij prikkeldë Rudi's trof» daardoor slechts te meer. - „Denk tooh eens na, Christa", zeide hij wrevelig, toen mevrouw Kitty diep gekrenkt den aftocht had geblazen, „wat zij in mijn leven beteekent, wat zij voor mij kan zijn? Zij ia ons beiden tooh eigenlijk geheel vreemd." Zij bevonden zich in Rudi's fonkelnieuwe, geheel in stijl ingerichte werkkamer. Dit was gewoonlijk het eenige vertrek, waarin zij konden veronderstellen, een tijdje onge stoord met elkaar te kunnen spreken. Want mevrouw Kitty, die geen andere bezigheid bad dan de zorg voor haar toiletten, ver scheen minstens een dozijn malen per dag in de andere villa. „Gij zegt altijd, dat zij het niet zoo erg meent. Nu, schat, waarom zou zij ons ook vijandig gezind rijn? Maar de uitwer king van haar bemoeialligheid is niet zoo onschuldig. Want de wijze, waarop rij ons in alle groote en kleine dingen de wet stele, ons in haar kringen, waarin wij niet thui3 be hooren, haalt, die verstoort ons huwe lijksgeluk." Christa stond treurig voor het raam. „Maar dat weet zij niet, want dat voelt zij niet." „Ik heb het haar- nu duidelijk genoeg ge zegd." Zij knikte zuchtend. „En wanneer gij weg zijt, krijg ik de verwijten te hooren." „Ja, ziet gij, daaraan hebt gij zelve wel een beetje schuld, Ohrista. Gij voelt je nog altijd veel te onzelfstandig, veel te afhan kelijk. Tante Kitty is hier de meesteres ;n huis. Zij regeert over je dienstboden; zij be veelt over je hoofd heen. Waarom laat gij je dat welgevallen?' „Ter wille van den lieven vrede, Ru li, zeido zij mat. Hij wond zich steeds meer op. ,,De« te meer égarde verlangt rij van ons. En niet alleen égards voor richzelve, neen, ook voor menschen, met wie wij niet het mins-e ge meen hebben. Wij hebben nu vijfmaal van den winter van die pronkerige avondpar tijen bij Mollenkopf genoten. Neen, Chris tel, daar behooren wij niet. Ik verdraag het eenvoudig niet langer. En al moge tante Kitty nu ook van ontzetting over mijn bru taliteit op haar hoofd gaan staan: van avond ziet het buis Mollenkopf ons niet." „Rudi!" Hij keek haar ernstig, bijna streng aan. „Gij begrijpt mij daarin niet? Werkelijk niet?" „Ach, Rudi, om zoo opeens met alles te breken; neen, daartoe heb ik den moed niet." „Dan moet ik dien hebben!" zeide hij vastberaden. Hij sloeg zijn arm om haar heen en trok baar naar zioh toe. „Ik hoop, dat mijn strijdlustige stemming je aan steekt. Een ware paleisrevolutie wordt op touw gezet." „Gij maakt mij angstig," zeide zij, slechts half in scherts. Nu bleef hij staan en legde zijn handen op haar schouders. „Christel, en bij die paleisrevolutie gaat het ook omweet ge, hoe ik mij hier in je groot Wannseepaleis voorkom? als de prins-gemaal. Zij wilde hem uitlachen, maar de lach be stierf op haar lippen, toen zij dien diepen rimpel op zijn voorhoofd ontdekte. „Rudi, maar dat is tooh slechte gekheid?" zeide zij haperend. „Neen, bittere ernst! De beschuldiging, welke daarin ligt, rioht zioh immers hoofd zakelijk tegen mijzelf Ik had mij mijn po sitie vóór onze verloving goed moeten voor stellen. Nu valt het zeer moeilijk, nog iets te veranderen. Wellicht was dat onmogelijk, wijl, nu, wijl ik jou tot vrouw wilde hebben." Zij keek hem lang sprakeloos aan. Haar oogen vulden rich met tranen. Plotseling li-et zij zich in een fauteuil neervallen, druk te haar gelaat in haar handen en snikte. „Gij hobt mij dus niet meer lief!" stiet zij uit. Hij kon haar niet zien weenen; dat deed hem pijnlijk aan. „Ach', Christel, wat ik je daar zeg, ia immers niets anders dan een eenige, groote liefdesverklaring. Hoort gij die er niet uit? Met je fijnen tact, welke in dit huis zoo misplaatst is? Met je teeder, gevoelig hart?" Hij boog zich nu over de tafel heen en steunde, haar aankijkend, daarop met zijn ellebogen. „Weet ge, Chris tel, ik ben ontevreden over mij zei ven. Ik bied je voor de wereld niets anders dan mijn tamelijk goed klinkenden naam. Maar een man, die zijn vrouw werkelijk liefheeft, die wil ook, dat zij een beetje trotsch op hem kan zijn. En daartoe geef ik je helaas geen aanleiding." Zij keek verschrikt op. „Zoo is bet, Christel. Gij kunt mij dat niet uit het hoofd praten. En ik weet nu ook, dat de anderen het daarover reeds lang eens zijn." „De anderen?" „Ja. Het huis Mollenkopf bijvoorbeeld. In de eerste plaats tante Kitty. Hebt ge dan daar straks niet uit al haar zinspelingen, haar spotachtige halve zinnen en tusschen- werpsels opgemerkt?" „Ach, lieveling, zoon paar domme woor den. In drift gezegd]" „Zij spreken boekdeelen, schat. In ieders oogen ben ik een indringer. Ju, zelfs in de oogen van je dienstpersoneel. In het eerst heb ik daarover gelachen. De nijd speelt daarbij immers een groote rol. Ma.a nu be gint het mij te geneeron. En daarom peins ik op verandering." „Ja, beste lieve man'" zeide zij zacht .„dat is toch diep treurig; daarmee geeft gij immers niets anders te kennen, dan dat gij berouw hobt." Hij trok zijn schouders op. „Berouw heb ben? Dan zou ik je immers niet liefhebben, Christel. Maar ik betreur hot, dat de uitere lijke omstandigheden niet anders zijn ge weest, toen ik jo leerde kennen." „Mijn leven behoort jou toch toe, RudL En ik begin immers pas nu met jou tc leven." Hij kuste haar innig. En met smeekende woorden trachtte zij hem, terwijl zij hem onder tranen glimlachend aankeek, do on tevredenheid en de muizenissen uit het hoofd te praten. Nu sloeg de pendule olf. Onthutst sprong Rudi met den uitroep op: „Ik heb een con ferentie Aldus eindigde het gesprek w^er zonder eenig bepaald resultaat. En toen Rudi eenige oogenblikken later in de naar Berlijn snellende auto zat, kwam do oude ontevre denheid weer boven. Was hij misschien reeds door het goede leven, hetwelk haar rijkdom met zich bracht, te gemakkelijk geworden, om nog ernstig in verzet te komen? Hij was nie* zeker van zichzelf. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 9