VPF/ Agenda van de week: Uit de „Staatscourant". Uit de Rechtzaal. ongeveer per dag. En ook op de v^rwa^rdé van minstens 10-jarig contract jaag1 dé ge meente niet ingaan. B. en Ws. "berekonén dat liet iabonnémént dus jaarlijks f 16000 zou kosten, datj is ruiui f2000 meer dan Dr. M. raamde én daar voor Jbad men dan 25 bédden wat veel bei weinig is. Van verdere ondetrbandel i ngén mét dit gé- sticht werd daarom afgezien. B. en "Ws. verdedigen zich dan nog tegen het verwijt dat de Gemeente te weinig voor haar behoeftige zieken uitgeeft, waarbij wordt opgemerkt dat in het afgeloopèn jaar bij een vcrpleeggeld van f 0.75 per dag a/m het Academisch Ziekenhuis f20,442 is be taald. Waar B. en We. echter bét euVèl reeds dadelijk erkend hebben, zouden zij wél iets willen doen. Tot tijd en wijle het nieuwe Academisch Ziekenhuis is voltooid, zouden in de meest noodige gevallen, n5g niet vol doende herstelde patiënten tegen het gewone 3e klasse tarief in de particuliere ziekenhui zen kunnen worden opgenomen. Zoo wordt in den prgsten nood voorzien op niet al te be zwaarlijke wijze. Alles te zamen genomen geven B. en Ws. den Baad in overweging het voorstel van Dr. Me ui am an niet aan te nemen. illaandag: Leidsche Volkshuis, Vcordi acht met lichtbeelden door den heer G. Roobol (Locbem) HaJfnegen. Café Zomerlust. Vergadering Algem. Schuitenver- buuidersbmd aEigendomsbelang". 7 uur. Dinsdag: Gebouw St.-Jozefgezellen-voreeniging, Rapen burg 52, Bui'engew. Vergwl«ring Veraeniging .Geloof en Wetenschap". Spieker: Hugo Veriiest. 8 u ur. Woensdag: Biosdopo Theater. 2 e u 8 u u r. Donderdag: Kleiee zaal Stadszial. Voordracht van Hugo Verriest (van Ingoyghèm). 8 uur. Noorlwijk-Binuen. Ned.-Herv. Kerk. Nederl. Jongel.-Verbond AfJ. „O. R. is Chr."Spreker: Us. J. U. J. Idanburg (Amsterdam). 7 u u r. Vrijdag: Hotel .vomerIu9t", ALom. Vergadering ,Vee- fonds Lorden". 'eMorg. b a 1 f e 1 f. Zaterdag: Bioscope Theater. 2 on 8 uur. Zondag: Graanb9urs. Soiróe Dansante Dansclub a Mignon". 8 uur. Melksalon- Stationsweg 19 Feestavond Alg. Ned. Goh.-Onth.-Hond. Spreker: de heer G. Middelburg. 8 uur. Bioscope Theater. 8 uur. ter z?elf haast onder de auto,. en het was er druk. Vóór zoo'n hóek kan hij een fiignaal ge ven, zei de ahauffeur, maar op den hoek niet. Dan heeft hij voor het sturen beide handen nooddg. Het O.M. merkte op, dat er in het proces verbaal zeer juist sprake is van: bij het voorbijgaan van den hoek* Er moet dan een signaal kunnen gege ven worden. Anders moeten er wagens uit gevonden worden, waarmade dat gebeuren kan. Eisch vijftien gulden of drie dagen., P. J. had in de 3-Ootoberstraat alhier naar twee vechtende jongens een steen ge worpen, echter zonder opzet hen te treffen alleen om den twist "te doen eindigen. On gelukkig raakte hij er een. Hij gaf den jon gen nog vijf centen, omdat de steen zoo on gelukkig was aangekomen. Tien gulden boete vroeg het O.M. Bij verstek eisch te het O. M. tegen de Leidsche slagers W. Th. A. B. en Th. M. W. B. respect, drie gulden en tien gulden boete wegens werk doen verrichten door een jongen ten tijde, dat dit niet mocht, in de werkplaats (een ham uitboenen) en over treding inzake gebruik van het koelhuis aan het abattoir. Joh. v.d. S j een loodgieter, en E. J. v. d. L., een horlogemaker van Den Haag beiden, hadden onder Zoeterwonde in den Grooten PoldeT verboden gevisoht met een schakel. V. d. L. was verschenen. Hij had maar wat geploimt in het water, niet roet een schakel geriücht. Hij had een hengel bij zich. Tweemaal een boete van tien gulden of tweemaal drie dagen voor elk eischte iiet O. M. P. G. T-, van Rijswijk, had zich tc ver antwoorden wegens het rijden in het Noord- exode bij avond zonder helder belicht num mer aan dc achterzijde van den wagen Bekl. ontkende. Het licht in het lampje had zoo hoog gebrand als maar kon. Heb walmde baast. De zaak werd uitgesteld om den verbali sant to hooren. Tegen A. K., baggerman te Sassenheim, werd, wegens baggeren in de Warmonder- lecde, geëischt drie gulden boete, en tegen W. van R., van Leiden, wegens idem in de Ringsloot, twee gulden. Een zaak tegen D. B. cn J. B., van Kat- wijk-aan-Zee, wegens baggeren in de Zand- sloot onder Voorhout, werd aangehouden. Er was gediept, niet gebaggerd, zeiden de twee, en de een was in dienst van den an der. "de uitvoering met één muziek-nummer te be ginnen en te eindigen en verder den gehee- len avond te vullen met comédie-spel en .voordrachten. De „Echo" meent hiermee te handelen in den geest van het publiek dat muziekuitvoeringen in een zaal wat te hard-klinkend vindt. De Bibliotheek der G. W. wordt heden geopend. Tegen zeer geringen prijs zij a boeken op allerlei gebied verkrijgbaar. Eenigo nieuwe nummers zijn in de biblio theek opgenomen. WARMOND. De levering van cokes voor den a.s. winter ten behoeve van de ge meente-gebouwen is opgedragen aan den laagsten inschrijver, den heer J. Juffer mans, alhier. Het aanleggen van gasleidingen in do gemeentegebouwen alhier is gegund aan de laagste inschrijvers do Gebroeders Hekker, alhier. Bij Kon. besluit is, tot en met 31 Aug. ^011, benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen, dr. U. J. Rab, t<3 Oosterbeek toegekend de aan do ordo van Oranjo- Nassau verbonden eere-medaïlle, in brons, aan Chr. Timmer, werkman bij de Neder- landscho Fabriek van Werktuigen en Spoor- wegmafcerieel te Amsterdam; de adjunct-commies bij het departement van koloniën mr. J. W. E. Sol, op zijn verzoek, met 1 Dec eervol ontslagen; de Oost-Indische ambtenaar met verlof mr. J. C. Adriaans, laatstelijk lid van de wees en Boedelkamer te Padang, op zijn ver zoek, met T Nov., wegens physéeko onge schiktheid, eervol uit 's lands dienst ont slagen, onder toekenning van pensioen; de Oost-Indische hoofdambtenaar met verlof M. Koperberg, Laatstelijk hoofdinge nieur bij den dienst van het mijnwezen in Ned.-Indië, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagan, onder toekenning van pensioen; aan den luitenant ter zee 2de klasse jhr. R. F. O. Groeninx van Zoelen, op zijn ver zoek, met 13 Oct. 1910 eervol ontslag uit den zeedienst verleend; benoemd bij het wapen der cavalerie, bij bet 4de reg. huzaren, tot ritmeester, de eerste-luit. W. O. T. van Oudheusden, van bet 3de reg. huzaren; do volgende persioenen verleend aan: J. van den Berg, tc Alkmaar, f 393; H. J. Willems, te Maastricht, f919; J. de Groot te Utrecht, f 1063; H. Kooger, te Den Hel der, f 106; M. van Hensbergen of van Heins- 'bergen, te Hattem, f 534F. of P. A Soer, f339; A. Scheidemans, f 538. Jaarweddcii-regeliiig politie- a gen ten. De voordracht van B. en Ws. tot herzie ning van de salaris-regeling van de beamb ten van politie in cteae gemeente, heeft aan leiding gegeven tot de indiening van ver schillende amendementen. Overeenkomstig 's Raads verzoek hebben B. en Ws. in hr-t kort hun meening omternt die verschillende amendementen doen kennen. Zij wijzigen o.a. de 4de alinea van art. 2 zoo, dat de adj.-inspecteurs zal worden toegekend een aanvangswedde van f 850 met vier tweejaarlijksche verhoogingen tot een maximum van f 1050. Dit za! voor 1911 een hoogere uitgave voor de gemeende meebrengen van f 100 en kan in «de toe komst f 300 meer kosten. Verder wjiizigen zij de 6de alinea van art. 2 in dien zin, dat aan de agenten 1ste kl. vier driejaarlijksche verhoogingen worden toegekend tot een maximum van f825, ter wijl rij voorstellen aan de overgangsbepa ling van art. 7 nog een 3de lid toe te voegen, luidende: „De agenten 1ste klasse, die op bet tijd stip van de vaststelling dezer verordening reeds als zoodanig zijn aangesteld, worden voor de berekening van de hun krachtens art 2 dezer verordening toekomende verhoo gingen geacht drie jaren langer als agent lste klasse dienst te hebben gedaan, dan in werkelijkheid het geval is. Ten aanzien van de agenten der 2de kl. wordt alleen nog aangemerkt, dat bun reeds na 8 en niet na 9 jaar de derde ver- hooging wordt toegekend, omdat de tweede verhooging na 6 jaar dienst, hoewel f 25 be dragende, toch slechts een» geldëlijk voor deel van f 9.40 voor de betrokken personen medebrengt, omdat ten gevolge dier verhoo ging de gemeentelijke bijslag ten behoeve van hun pensioensbijdrage, ten bedrage van f 15.60, komt te vervallen. Dientengevolge werd bet billijk geacht hun de derde ver- hooo-ing iets vroeger toe te kennen. Bij aanneming van de verschillende thans door B. en Ws. voorgestelde wijzigingen 2ullen de meerdere uitgaven met nog f 350 stijgen, zoodat dan op de begrooting voor 1911 voor de bezoldiging van het politieper soneel f 4050 meer zal moeten worden uit getrokken dan volgens de bestaande rege ling het geval zou zijn. Voordracht oud er wij «er. Ter vervulling van de vacature van on derwijzer met verplichte hoofdakte aan do openbare lagere school der 3de klasse No. 5 alhier, welke is ontstaan door het ontslag verleend aan den heer H. van Wamelen, is de volgende voordracht opgemaakt: lo. J. A. Zuidboff, onderwijzer aan de openb. school 3de klasse No. 5, te Leiden; 2o. J. L. van Leeuwen, onderwijzer aan de openb. school No. 1, t>3 Amerongen; 3o. M. J. Priems, onderwijzer aan de openb. school 3de klasse, No. 7, te Leiden. Leidsche armlastige patiënten. Over het den 13den Januari 1.1. hij den Gemeenteraad ingekomen voorstel van dr. Meuleman om B. en Ws. uit te noodigen (onderhandelingen te openen met hét St.-Eli- feabethsgosticht, ten einde te komen tot feen contract, waarbij do opname van annlastige ^patiënten voor rekening van de Gemeente 5n dat ziekenhuis wordt geregeld, is than6 het praeadvies verschenen. B. en Ws. beginnen met de opmerking, dat dr. M. in de toelichting tot zijn voorstel van een onjuist premisse uitgaat, waar hij schrijft dat liet aan geen twijfel onderhevig is, dat de Gemeente werkelijk Verplicht is de zorg voor verpleging van armlastige pa tiënten op zich to nemen. B. en Ws. heb ben zorgvuldig naar een wettelijke bepa ling gezocht, waaruit deze verplichting zou voortvloeien, maar die niet gevonden. Zij vra gen van dr. M. waar die verplichting is neergeschreven, want, bestaat deze werke lijk, dan moet het praeadvies natuurlijk an ders luiden dan wanneer die verplichting niet bestond. Een en ander natuurlijk in verband met financieele overwegingen. Thans echter, zeggen B. en Ws., staat de zaak andera. Art. 20 der wet tot regeling van het Armbestuur zegt uitdrukkelijk, dat de ondersteuning der armen moet worden overgelaten aan de kerkelijke en bijzondere instellingen van weldadigheid. En art. 21 laat daarop volgen, dat geen burgerlijk be stuur onderstand mag verleenen aan armen, dan na zich, voot zooveel mogelijk te heb ben verzekerd, dat zij dien niet van ker kelijke of bijzondere instellingen van wel dadigheid kunnen erlangen en dan slechts bij volstrekte onvermijdelijkheid. De gemeente kan dus onderstand verleenen, zij is er niet toe verplicht. Immers wanneer de dia- ooniën zich van het verstrekken van ge neeskundigen onderstand onthouden, dan kan men zeggen dat de door den wetgever ge wilde volstrekte onvermijdelijkheid aanwe zig is. Wij hebben hier dus alleen te doen met een wettel ij ke bevoegdheid. Daar naast staat dan echter een z ede 1 ij ke ver plichting. En de gemeente Leiden heeft zich tot dusver van die zedelijke verplich ting gekweten door met het Rijk een over eenkomst te sluiten betreffende de verple ging der stads-zieke-armen in het Acade misch Ziekenhuis. De vraag rijst: "Wordt door die overeen komst afdoende voorzien in de verpleging der zieke armen? B. en Ws. zeggen met dr. M.Neen. De zieken worden veelal te vroeg ontslagen uit het Ziekenhuis. Pogin gen van B. en Ws. om daarin verandering te brengen, mochten niet haten. Het Acade misch Ziekenhuis is tevens een onderwijs inrichting, en door deze uiteenloopende be langen moeten zij die, voldoende hersteld zijn om verdei- thuis te kunnen worden verpleegd, zoo spoedig mogelijk het Ziekenhuis ver laten om plaats to maken voor anderen. Nu laat die verdere verzorging thuis meestal te wenschen over. Hoe in die leemte te vootrzicn? Tarug- keoren naar den ouden tijd en een Stads ziekenhuis oprichten Dr. M. zou het Cae- ciliagasthuis daarvoor tijdelijk willen inrich ten in afwachting van het nieuwe Acade misch Ziekenhuis. Daar zijn echter de Stads- geneesheoren, de Gezondheidscommissie tegen. Het Caeciliagasthuis moet cbolerahospitaal blijven, zeggen deze. En de kosten zouden belangrijk meer bedragen dan de f 10,000, die Dr. M. daarvoor r aamde. Dien kant willen B. en Ws. dan ook liever niet op. Moeten wc dan een geheel nieuw ziekenhuis bouwen? Ook deze waag wordt door B. en Ws. met de bovengenoemde autoriteit ontkennend be antwoord. In alle geval zou dit voorbarig zijn en veel gold kosten. Zoo blijft dus, zeggen B. en Ws. alleen over deze oplossing: het sluiten van overeenkom sten met particuliere Ziekeninriclitingcn. Zoo wenscht ook Dr. M. Deze heeft het terrein reeds verkend. Kot Hópital Wallon verklaarde geen vast aantal bedden tc kunnen beschikbaar stellen. Do gemeente kan echter over open plaatsen togen het gewone tarief, d. L tegen fl.50 por'dag beschikken. Het Diaconeseenhuis was te klein om armlastige patiënten van dc ge meente te nemen. Alleen het St.-Elisa- beths-gasthuis zou 25 bólden willen beschik baar stellen tegen betaling van fl.25 per bod per dag. Dat zou een jaaxlijkscke nit- gave voor de gemeente meebrengen van plm. f 11.406 25. B. on Ws. bobben zich toen officieel mot het Elizabeths-gsstliuis in verbinding gesteld om juisto gegevens te krijgen. Waar echter een prijs van fl.25 per dag en per bed voor 25 bedden, mede in aanmer king nemende dat de gemeente aan liet aca demisch ziekenhuis slechts f 0.75 per dag .per bod betaalt en dat de vergooding toch ook zou verschuldigd zijn voor bolden, waar over niot beschikt werd, rijkelijk hoog is, vroegen B. en Ws. aan het Bestuur van het St-Eli zabeths-gesticht of het bereid zou 'zijn doorloop-end 25 bodden voor de verpleging van armlastige zieleen beschikbaar tc stellen tegen een vergoeding van f 1 per dag en per bed. Het Bestuur was tot de beschikbaarstel ling bereid, maar verlangde een vergoeding van één gulden vijftig per dag en per bed, mot afzonderlijke berekening van do verstrekte verbandstoffen. Bovendien zou de overeenkomst voor ten minste 10 jaren moeien worden aangegaan. In plaats van minder eischte het gesticht dus meer dan de door Di-. M. aangegeven vergoeding. Er moest dus blijkbaar een misverstand bestaan. B. en Ws. woegen daarom om opheldering van dat verschil en stelden tevens de vraag of het gesticht eventueel bereid zou kunnen worden gevonden om 35 bedden tegen f 1 per bod beschikbaar te stellen. "Wel zouden de kosten dan een goede f1000 per jaar moer bedragen, maar voor dit betrekkelijk kleine verschil zouden dan ook het gansche jaar door 10 patiënten meer kunnen worden verpleegd. Daaraan kon het gesticht niet voldoen. Het had geen 35 bedden disponibel en f 1 verg-oeding was te weinig. Het bestuur deelde mode dat het zich niet kon herinneren ooit (een vergoeding van f 1.25 voldoende te hebben geacht. De zaak stond dus zoo, dat het St.-Eliza- beths-gesticht zich bereid verklaarde voor minstens 10 jaar doorloopend 25 bedden a f 1.50 beschikbaar te houden benevens kosten van verband, geneesmiddelen en dat de ver goeding toch verschuldigd zou zijn als een of meer bedden niet werden gébruikt'. Op een zoodanige overeenkomst wensohén B. en Ws. niet in te gaan. Vooreerst is de prijs te duur. Zij herinneren er aan dat o.eC to Nijmegen voor f8000 per jaa£ 20 bed den steeds disponibel zijn, dat is du# a |?1.10 C - Dr. Theophile Braga, de president der voorloopige republikeinsche reg-eering in Portugal. Kantongerecht te Keiden. Voor heden stonden op de lijst 101 zaken ter openbare behandeling en 6 ter behande ling met gesloten deuren. Twintig gulden boete eisehte het O.M, waargenomen door mr. A. J. Fokker, tegen den niet verschenen W. D., wegens varen met de sleepboot „Jockey" in het Rijn- Schiekanaal, onder Zoeterwonde, zonder dat de boot duidelijk den naam van den eigenaar droeg. Wegens het feit, dat een meisje beneden 23 jaren schooi) maak werkzaamheden had verricht in de bakkerij, stond terecht de bakker J. A S. Dezo voerde aany dat tij dens dien arbeid de bakkerij niet gebruikt werd voor liet bedrijf, maar als keuken. S. is klein behuisd en moet daardoor de bak kerij ook als keuken gebruiken, wanneer da bakkers er uit zijn. Toch was er overtreding gepleegd, meen de het O. M., en het vroeg vijf gulden of dria dagen. S. was niet tevreden. De paardenslager P. van O., van Haar lem, was onder Noordwijkerho.ut aange troffen met een geweer, zonder te toonen een bewijs, dat hij mocht jagen. De slager had een bewijs, zei hij, maar er was hem door den jachtopziener N. niet om gevraagd, wel om dat van een met- gezel van hem. Nu liet hij de akte aien. N. had er wel om gevraagd, zei hij. Er waren getuigen bij. Deze veldwachters zullen de volgende week worden gehoord. De slager voerde nog aan, dat hij later zich naar de woning van een der veld wachters had begeven^ die echter niet thuis was, om hem de akte te laten aien, ten einde zijn geweer terug te erlangen. G. D., een chauffeur, stond voor ter za- ke van het niet geven van een signaal, toen hij een scherpen hoek passeerde te Noord wijk, waardoor hij het verkeer in ge vaar bradht: de verbaBseereode veklwach- De nachtrust te. Warmond werd verstoord door A. C. de V., G. P. M. en J. A. v. K., bloemkweekerskneéhts aldaar. Yan de ker mis kwamen zij mefc meisjes thuis en zij hadden gezongen. Zij stonden nu bier, maar de meisjes niet. Niet zooeeer wegens het zingen als wel door de brutaliteit jegens den verbalisant had deze hen bekeurd. Zij staan niet als lastig bekend. Hun houding hier en het xn-miskrediet- brengen der kermis, waardoor goeden met kwaden zouden kunnen komen te lijden, en de kermis zou kunnen worden afgeschaft uithoofde van misbruiken, bracht het O. M. er toe voor elk te vragen tien gulden boete of drio dagen hechtenis. Op verschillende tijden zouden J. P. v. d. L., visscher te Leiden, met H. v. H., niet aanwezig ter zitting, geloopen hebben te Sasseraheim op verboden terrein. V.. d. L. ontkende. Zijn zaak werd uitgesteld. De kantonrechter wilde dit wel doen, maar stelde bekl. groote straf in uitzicht, als blij ken mocht, dat bij een verkeerde voorstel ling van de zaak gaf. Mede werd aangehouden J. R., arbeider te Leiden, wegens baggeren. Wegens bet zonder toezicht laten loopen van een hond werd tegen den Leidsohen koopman B. K. vijftig cents boete gecischt. Veertien dagen geleden werd behandeld de zaak tegen P. H., schilder te Zoeterwou- de, die onder Warmond zou hebben gejaagd. Thans, na voortgezette behandeling, eischte het O. M. vijf gulden boete of drie dagen. Ook werd toen behandeld een zaak tegen P. C. B., die aan een perceel aan de Van der-Werf-straat een biljet had aangeplakt. B was nu niet verschenen. Tegen hem werd gcëischt drie gulden of twee dagen. Een persoon, toonde zich zeer verontwaar digd, dat zijn verzztzaak heden Diet kon be handeld worden wegens afwezigheid van den in die zaak betrokken rijksveldwachter, die in Den Haag moest wezen. Uitspraak in dc behandelde zaken over een week. Haapehe Beelitbank. Deze Rechtbank veroordeelde beden: A. J. B., te Noordwijkerhout, wegens ver nieling van eens anders goed aldaar, tot f 5 of 20 dagen (Eisch f 10 of 20 dagen). H. P., huisvrouw van bovengenoemden A. J. B., te Noordwijkerhout, wegens mis handeling en vernieling aldaar, tot f 10 of 20 dagen (Eisch 14 dagen). Joh. de Br., wegons wederspannigheid te Leiden, tot 7 dagen (Eisch 14 dagen). E. W., te Rotterdam, wegens dierenmis handeling (een schaap) te Leiden, tot 7 dagen. (Eisch 10 dagen). A. F., te Leiden, wegens mishandeling van een kind aldaar, tot één maand. (Eisch twee maanden). Jan H., visscher te Zoeterwoude, wegens mishandeling te Voorschoten, tot f 10 of 20 dagen. (Eisch f 25 of 25 dagen). Com de G.t te Oegstgeast, wegens we- derspannighedd te Noord wijk, tot f 20 oI 20 dagen. (Eisah f 20 of 20 dagen.)., (Pc van E., te Leiden^ wegens mishand»* ling aldaar, tot f 10 of 14 dagen tuchtschool., W. van Z., te Roelof ar endsveen, wegens mishandeling van een spoorwegbeambte te Leiden^ tot f 10 of 20 dagen. (Eisch 14 dagen gevangenisstraf)* Wilh. S., chauffeur te 's-Gravenhage, 'die in hooger beroep was gekomeD tegen een vonnis van het Leidsche Kantongerecht, waarbij hij veroordeeld was wegens het aanrijden van een groentenwagen door een auto, werd vrijgesproken. Louis W., te Leiden, in hooger beroep ge komen tegen een vonnis van het Leideche Kantongerecht, waarbij hij wegens ©en rij wielovertreding was veroordeeld tot f 1 of 1 d.a werd ontslagen van rechtsvervolging, op grond, dat hetgeen hem ten last» is gelegd, niet strafbaar is. In de dagvaarding stond niet vermeld, dat hij bestuurder van bet rijwiel was, wat volgens de motor en rij wiel wet wordt vereischt. Wat beklaag de zelf tegen het vonnis van den Kanton rechter had aangevoerd, werd door de recht bank niet in aanmerking genomen voor dit vonnis. Di efstal te Warmond. Voor de rechtbank moest heden verschij nen Petrus F., thans gedetineerd, vroeger huisknecht te 's-Gravenhage, omdat hij in gebroken had in het café van Jan Duinho ven te Warmond. De jonge man was, zooals hij zeidc, op 9 September van Den Haag gewandeld met liet doei naar Amsterdam te gaan ora werk te zoeken. Zoo kwam hij in Warmond. Daar wilde hij in den vroegen morgen van 10 Sept. een glas bier koopen, maar do deur was nog gesloten. De lust wa6 bij hem zoo sterk, dat hij het raam openschoof en naar binnen ging. Hij riep de menschen, zooals hij zei de; maar die kwamen niet, en toen viel zijn oog op een geldbakje, waar centen, kwartjes en dubbeltjes in lagen. Toen steeg zijn begeerlijkheid ten top, en hij greep heb geld er uit. Deel om tc stelen had hij niet. Het was heel toevallig, dat zijn aandacht op het geld viel. Dit betwijfelde de president wel eenigszins, eensdeels cmdat Mj al vroeger wegens rijwieldiefstal was veroordeeld, en voorts, omdat hij een zaklantaarn bij zich droeg. Getuige Duinhoven, die het stationskof- fiehuis te Warmond bewoont, deelde het geval ook mee. Hij hoorde, toen hij tegen een uur of vijf wakker weid, de electrisch'e bel en begaf zich naar beneden, waar hij den dief vond. Deze nam nu do vlucht en ge tuige zette hem na. Weldra zag hij nog een ander persoon, zoodat hij vermoedde, dat er meer personen bij behoorden. Joh. Lad el, ploegbaas bij do Holland scKo spoor, te Warmond, zag dien morgen toen twee mannen loopen op de spoor baan. Er werd toen geroepen: Houdt den dief!" En hij zeide dat ook gedaan te heb ben maar de man stak een mes in do hoog te en riep: steek je dood-f" Later werd de man echter gepakt en het geld op hem bevonden. De subst.-officier, mr. Van Loockeren campagne, zag in deze jongen mnn een ge vaarlijk misdadiger en eischte een gevan-, genisstraf van 4 jaar. De verdediger, mr. Donker Curtius, vond deze eisch buitengewoon hoog: voor eiken gulen één jaar. Hij stelde de droeve levens omstandigheden van dezln jongen man in 't licht en drong op clementie aan, waar men hier slecsts te doen heeft met een eenvooi- dfigen diefstal. Diofstal van koperen staven onder Stompwijk. Twoo jonge mannen van 24 jaar uit Den Haag, Joh. Mat. van A. en Andxaeus A. S., moesten zich verantwoorden wegens dief stal van koperen staven ten nadeele van dö Holl. IJzeren Spoorwegmaatscliappij, ge ploegd onder Stompwijk nabij Leidschendam Do gemccntc-veldwachter Joh. Bulk^s* tu Voorburg, was in den nacht van Dondrr- dag en Vrijdag 8 en 9 September aan het 6urvcilleeren en zag drie mannon op rij wielen uit de richting Den Haag komen. Zij hieven op de plaats van het misdrijf stil staan cn pakten de koperen staven in zaklinnen. Hij bespiedde dit uit een boom, waarin h ij geklommen was. Als er menschen aankwamen, hielden zij op en peuterden aan hun fietsen. De veldwachter haalde zedf een fiets en zette de mannen na en hield lien aan, het koper iu. beslag nemende. Zij zeiden toen, dat rij do staven van een onbekende hadden gekocht, en voorloopig in liet wa ter hadden geworpen, waaruit zij het den avond weder weghaalden. Beklaagden ontkenden nu ook, dat zij de staven hadden gestolen, doch gekocht had den zij ze evenmin. Dat hadden zij toen maar verzonnen. Maar hoe zij daar in dat 1 water zijn gekomen, kan hij niet zeggen. Een der beklaagden had vanmorgen bij het uit de gevangenis leiden den ander een briefje in de handen gestopt, waarop stond „André, houd je onschuld vol". Dit briefje werd nu togen hem uitgespeeld. De eerste beklaagde was in dienst ge weest hij de Electrischc Centrale van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij eu had toon ook al eens dergelijke staven verkocht* die hij zich had toegeëigend. Eduard Mok, koopman te 's-Gravenhage, verklaarde, dat hij van beklaagde Van A. in dit en in het vorig jaar dergelijke sta^ ven heeft gekocht. Beklaagde kende dezen koopman ook al niet, zeidc hij, hoewel deze hem pertinent herkende als do man, die met oen ander persoon herhaaldelijk hij hom koperen sta ven tc koop aanbood. Het O. M. achtte don diefstal bewezen en eischte tegen ieder zes maanden. De verdedigers, mr. Dijkhof en inr. De Vries, trachtten a,an te toonen, dat het ten las to gelegde niet wettig en evenmin over tuigend is bewezen, en drongen aan op vrij spraak. Mr. De Vries vroeg voor den laat. sten beklaagde bovendien onmiddellijke in vrijheidstelling.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 2