Burgert Stand van Leiden. Buitenlandseh Overzicht. Uit de „Staatscourant". Vorhoosing jaarwedde commissaris van politie. Indien, overeenkomstig het voorstel van B. en Ws., tot verhooging van de salaris een. van de lioogere en lagere beambten der politie wordt overgegaan, dan komt bet den Wethouders met den Burgemeester voor, dat een traktementsverhooging voor den commissaris van politie billijkheidshal ve ook niet zal mogen achterwege blijven. Het salaris van den commissaris van poli tic hier ter stede werd laatstelijk bij Ko ninklijk Besluit van 22 Januari 1900, .»p f 3500 bepaald. Sinds ruim 10 jaren werd dus in dat traktement geen verandering ge bracht. En wanneer men nu in aanmerking neemt, dat het leven in het algemeen in dis tien jaren ongetwijfeld duurder is gewor den, dan is er ook uit dien hoofde voor een "jerhooging van dit salaris wel wat te zeg gen, meenon B. en Ws. Eindelijk geeft, volgen hen, ook een ver gelijking met (1e salarissen der commissa rissen van politie in andere gemeenten wel aanleiding om ook hier de jaarwedde iets te verhoogen. Zoo bedraagt de wedde in Groningen, waar de commissaris tevens Waterschout is, f 3850, in Arnhem f 3000 icnevens -et genot van vrije woning, vuur ©n licht, en in Nijmegen werd zij juist dezer dagen van f 3400 tot f 36C0 verhoogd. B. en Ws. meenen daarom dat een verhooging met f 200 ook hier wel billijk zou zijn. Mitsdien geven zij den Raad in over weging, gelet op art. 191 der Gemeentewet, hun ooilege te machtigen namens den Raad tot Gedep. Staten hot verzoek te richten wel te willen bevorderen, dat de jaarwedde van den oommissaris der politie nader door de Koningin worde vastgesteld op f 3700. Het ge iia een tel ijk Wcrkloozcntonds. Aan den Raad is aangeboden het jaar verslag van het gemeentelijk Werklootzen- fonds over 19091910, waaraan het volgende is ontleend Geschiedenis. Het tweede jaar verslag van het fonds kan beginnen mee een opmerking, waarmede het eerste eindigde, dat n.l. de beweging der werkloosheidsver zekering langzaam vooruitgaat, maar zeker. Het bestuur kan op verschillende punten wijzen, waaruit dit duidelijk blijkt. Vooreerst wel uit het geleidelijk toenemen der aangesloten vereenigingen. Geenszins met onstuimig verlangen wordt de verzeke- rings-organisatie ter hand genomen. Men wikt en weegt en heeft nog te veel te kam pen met gebrek a^p, belangstelling onder de werklieden zeiven. Terwijl de voordeel on niet zoo dadelijk voor de hand liggen, be gint de premie al vast zijn regelmatige-n aanval op de beurs. Hoewel dus zeer langzaam, begint de idee om zioh tegen werkloosheid te verzekeren overal, onder allerlei kringen van werklie den wortel te schieten. De vakv ereenigingen gaan voor. Zij heb ben reeds lang voor hun deugdelijk ver band de voordeelen der verzekering gezien en de bijslag der gemeente is hun een wel kome gelegenheid om die voordeeion duide lijker te belichten en in cijfers te laten spreken». Maar ook onder niet-vakvereenigingen breidt zioh de verzekering uit, al is hier het tempo beduidend langzamer. Ook blijkt nu en dan het minimum aantal leden, in de verordening voor niet- vakvereenigingen veroischt, een struikel blok, terwijl de vakver eenigmgen gaarne den eisch van afzonderlijke plaatselijke kas en administratie zien vervallen. Slechts één vereeniging trad in het af- geloopen jaar tot het fonds toe, terwijl bij het opstellen van dit verslag met een drie tal onderhandelingen worden gevoerd. Subsidie. Do uitbreiding der ver zekering maakt ook vermeerdering van het gemeentelijk subsidie noodig. Dit bleek reeds drie maanden na de in-werking-tre- ding van het fonds. Bij verordening van 13 Mei 1909 bracht de Raad het subsidie van f 1000 op f 1500. Maar ook dit bleek niet voldoende. In Deo. was weer een belangrijk tekort, thans f 669.95*. De Raad besloot opnieuw tot verhooging en bracht het subsidie van f1500 op f 2250, tevous het tekort dekkende. Het bestuur had geadviseerd in de ver ordening eenige elasticiteit te brengen. Doch de Raad wilde daar niet aan. Inte gendeel werd door B. en Ws. niet ondui delijk te kennen gegeven, dat dit hernieuwd tekort onwelkom was on had dienen voorko men to worden, waartegen echter terecht word opgemerkt, dat de bijslag één maand te voren wordt bepaald en het vrijwel on mogelijk is te voorzien, welken omvang de .werkloosheid in die maand nomen zal. Bijslag Hot percentage van den bij slag had een zec.r regelmatig verloop. Ge durende de eerste vier maanden van 1909 voor ellc vakken op 100 pCt. bepaald, werd do bijslag voor Mei vastgesteld op 100 pCt. voor do typografen en 50 pCt. voor de ande re vakken, in verband met 't feit, dat de ty pografen juist in den zomer hun slappen tijd hebben. Deze regeling bleef tot en met October onveranderd. Voor November werd echter de bijslag bepaald op 50 pCt. voor de typografen en. 100 pCt. voor de andere vakken. Zoo bleef do bijslag gehandhaafd gedurende de maanden November tot April. In April werd do bijslag voor Mei weer ge regeld als in het vorige jaar. Aangezien echter volgens de geldende re geling de bijslag pas kan worden geresti tueerd ongeveer drie weken na afloop van de maand, waarvoor zij is uitgegeven, be sloot het bestuur de mogelijkheid te ope nen om aan de verecnigingcn dosverlangd roeds den lsten van elke maand een voor schot to geven groot van den in do daar aan voorafgaande maand verleenden bij slag. Uitlegging van het Huishou delijk reglement. Wederom kwa men verschillende kwesties voor omtrent de uitlegging van het reglement, waarin de volgende beslissingen werden genomen: lo. Iemand, die door ziekte werkloos is geworden en na zijn herstel werkloos blijft, komt in aanmerking voor uitkeeriug en bij siag, echter ingaande op den dag van zijn herstel. 2o Men moet 6 dagen werkloos zijn geweest alvorens bijslag te kunnen genieten, doch dan trekt men ook over die afgrioopen 6 dagen. De vraag was, wanneer gaan deze 6 dagen in, óf bij het begin der werkloosheid in gewonen zin gerekend, óf na den termijn, dien de vereenrgingen stellen dat men werk loos moet zijn geweest, alvorens te kunnen trekken. Beslist werd, dat die termijn ingaat den eersten dag dat men zonder werk is. 3o. De typografen keeren wekelijks f 4 uit. Indien nu de bijslag voor hen 50 pCt. is, bedraagt dan die bijslag f d.i. 50 pCt. van de uitkeeriug, dan wel f 1.50, d.i. 50 pCt. van het mavimum-lxodrag, dat het fonds aan bijslag mag uitkeer en (f 3) Beslist werd dat, aangezien de bijslag de uitkeering volgt, 50 pCt. moet worden be rekend naar f 4 en dus f 2 bedraagt. Controle van de boeken der vereenigingen. Van alle vereeni- giugen werden de boeken gecontroleerd. Dit gaf tot weinig of geen bedenkingen aanleiding. Over het algemeen was de ad ministratie zij het soms wel wat primi tief goed in orde. Hier en daar werd een wenk gegeven en kleine fouten hersteld. Den meest primitieven boekhouders werd aangeraden bij hun meer ervaren collega's in de leer te gaan. Zoodoende schijnt de tijd niet ver, dat alle vereenigingen hun koofdboeken op dezelfde leest hebben ge schoeid. Bemerkt werd bij enkele vereenigingen, dat de contributie soms weken achterstallig is. Op het minder gewenschte hiervan werd gewezen en aangeraden na 4 weken achter stand die leden te royeeren, daar de ver eeniging anders de kans liep, dat het recht op bijslag werd vervallen verklaard. Aangesloten vereenigingen. In den stand der vereenigingen kwam dit jaar weinig verandering. Van de beide, waarmede op het eind van het vorig ver slagjaar onderhandelingen werden gevoerd, is alleen de AfcL Leiden van den Ned. Schil- dersgezellenbond toegelaten. Van de han dels- en kantoorbedienden werd niets meer vernomen. Het aantal vereenigingen bedraagt dus thans 7. Een drietal nieuwe heeft den wenseh te kennen gegeven om bij het fonds te wor den aangesloten. Het zijn de Timmerlieden- en Mod eJ makers vereeniging, de Afd. Leiden van den Alg. Ned. Metaalbewerkers-bond en do Afd. Leiden van den Ohr. Nat. "Werk mansbond. Er behoefden dit jaar geen aanvragen te worden afgewezen. Csniraal Israël. Kinder-, Wees- en Doorgangswees- huis aan den Stillen Rijn Ic Leiden. Deze instelling hield gisternamiddag haar algemeen© ledenverga-dering, waarin het jaarverslag werd uitgebracht door den secretaris, lid van het Dagelijksch Bestuur, die deze functie slechts gedurende korten tijd vervulde. Het memoreeren van deze omstandigheid leidt er als vanzelf toe het feit te herden ken dat in het afgeloopen jaar de volijverige secretaris, de heer H. van Gelder Jr. als zoodanig zijn ontslag nam. Dat dit feit door de Regenten, speciaal door het Dagelijksch Bestuur zeer werd betreurd, spreekt van zelf. In het college van Regenten kwam in het afgeloopen jaar alleen deze verandering, dat in plaats van den heer S. B. Vos, mr. E. A. Cosman tot lid van het college van Regenten werd benoemd. Deze nam die benoeming aan. De periodiek aftredende loden van het College, de heeren M. R. Beuth' en N. Cohen werden met algemeene stemmen door de ledenvergadering herbenoemd. In de Re genten vergade ring, op 21 November 1909 gehouden, werd da tegenwoordige titularis tot secretaris van Regenten benoemd, welke functie door hem werd aanvaard. Na doze mededeeling omtrent de wijzi gingen welke het College van Regenten m den loop van het jaar 1809 onderging, past het een belangrijk feit in de geschiedenis van het gesticht te noemen, t. w. het feit dat in de Regenten vergadering van 21 No vember 1909 een schrijven was ingekomen van het echtpaar Trompetter, waarin zij mededeelden, het als him plicht te rekenen tegen 1 Mei 1910 hun ontslag als Vader en Moeder van het gesticht te nemen, zulks omdat zij zich', ten gevolge van hun leeftijd niet geschikt meer achtten, de leiding van het gesticht te hebben. Vijftien jaar hebben zij die leiding tot tevredenheid van H.H. Regenten in handen gehad. Die tevreden heid uitte zich ook in de stemming over een voorstel om hun een jaarlijksche toelage toe te kennen, welk voorstel door Regenten, werd aangenomen. Gedurende het jaar 1900 kwam in het personeel, aan het gesticht verbonden, dat tot volle tevredenheid van Regenten zijn taak vervulde, geen wijziging. Alleen wordt herinnerd, dat do oud-gedsdienstonderwij- zer, de heer M. van Wezel, die voor het gesticht vroeger zooveel deed, tegen het einde van het jaar 1909 overleed. Zijn na gedachtenis zal bij bet gesticht in dankbare herinnering blijven. En nu het verslag omtrent de kinderen: Begin 1909 waren in het gesticht ter ver pleging: 16 kinderen waarvoor betaald werd, 6 kinderen die ingekocht waren, 2 kinderen die gratis waren opgenomen. In 1909 zijn in het gesticht opgenomen: 6 kinderen, t. w. 3 kinderen Catz, 2 kinde ren v. Biene en 1 Van Zanten, terwijl 5 kinderen het gesticht verlieten, t. w. J. Wolff, F. de Vries, H. Bobbe wegens bereikten leeftijd; A. Davidson, wegens hertrouwen der moeder; E. Catz, wegens lichaamsgebreken. Aan het einde van het jaar 1909 waren alzoo aan het gesticht ter .verpleging toe vertrouwd: 25 kinderen, terwijl 1 kind aan het gesticht tocvcrtróuwd in Utrecht werd verpleegd. De gezondheidstoestand der kinderen liet niets te wenschen over. Moe:l ikheid blijft steeds de vakkeuze voor de kinderen, die dc school verlaten, opleveren. Dikwijls Wijken de wenschen der kinderen in een richting waarin voor hen geen toekomst ligt, om dat de Sahbath en feestdagen dienen ge ëerbiedigd, dikwijls ook omdat zij den aanleg, dien zij. voor een of ander vak mee nen te hebben, nadat zij in dat vak zijn werkzaam geweest, geheel blijken te mis sen. Speciaal de meisjes hebben dikwijls wenschen, die niet met haar belang over eenkomen. Veelal wenschen zij alles liever, dan voor het huishouden te worden opge leid en vergeten daarbij, dat een meisje met huishoudelijke bezigheden goed bekend, beter in staat is haar brood te verdienen, dan een meisje, opgeleid in een richting, waarvoor zij de geschiktheid niet ten volle heeft. De secretaris meende goed te doen dit te releveeren, omdat het bestuur van deze Stichting herhaaldelijk bij het besluit, om een meisje voor het huishouden op te lei den, tegenstand ondervond, althans niet gesteund werd door de familie der verpleeg de. Laten wij zegt de secretaris hopen dat in volgende jaarverslagen deze klacht niet herhaald behoeft te worden. De penningmeester bracht het financieel verslag uit. Daaruit bleek dat de kas ver sterkende middelen noodig heeft. Ten einde die te verkrijgen werd in het vorig jaar de bestaande propaganda-commissie eenigszins gereorganiseerd ten einde haar nieuwe kracht te deen verkrijgen. De totaio ontvangsten in» 1909 bedroegen aan verpleeggelden ca. f 28S0, aan entree gelden f 150, aan eontributiën ca. f 2050, aan busjes, gift eni collect-e f 690, aan in terest f 1110, totaal circa f 6880 De totale uitgaven in 1909 bedroegen: a-iji levensmiddelen ca. f 2693, aan kleeding enz. f S46, aan meubilair en onderhoud f 356, aan salarissen f 1600, wasch, verlichting, ver warming, duinw., schoolg., geneesm., enz., enz. f 1375, totaal f 6870. Het kapitaal was op 31 Dec. 1909 groot f 42,572, echter is, voor de in het gesticht verpleegde 4 ingekochte kinderen een be drag gereserveerd van f 3560, zoodat het kapitaal na aftrek hiervan f 39,012 groot is. Daar het gebouw op de balans voorkomt met f 5000, het stuk land aan den Zoeterw. Singel met f 6000 en de inventaris met f 523, te zamen f 11,523, is het bedrag van het rent e-g evend of belegd kapit. groot f 31,000. De groote schaduwzijde van het verslag over 1909 is, dat de posten contributies elk jaar minder worden. Deze bedroegen in: 1907 f 2200, 1908 f 2100, 1909 f 2050, zoodat het aller streven moet zijn, het getal con- tribueerende leden uit te breiden, opdat de penningmeester in zijn volgend finan cieel verslag over 1910 kan vermelden, dat de inkomsten toereikend waren om alle uit gaven te bekostigen. Eerste huwelijksafkondiging van 25 Sept. M. C. Menaing van Charanle jm. 27 j. en E. Soek w. 35 j. .1. van Heusden jm 24 j. en C- Voorzaat jd. 24 j. P. J. van do Voorde jm. 26 j. en D. Steen bergen jd. 18 j. J. van Weesel jm. 25 j. en R. Schippers id. 22 j. H. van Haaster im. 26 j.«n E. vau der Worm jd. 27 j. A. N. de Man jm. 26 j. en A. J. P. v n der Laakeo jd. 25 j. B. J. J.N. Troost jm. 35 j. en J. L. E. Fuchs ]d 28 j.A. Verhoog jm. 20 j. en W. van Varik jd. 19 j. KAT WIJ K. Geboren: Tennis, 7 van T. Vlitland en L. Meijvogel. Nicolaa-» Z van D. Bnrnhoom en Jac. :-cha*p. Wilbolunua, D. van D. de Joug en W. Verbuig. Huitert, Z. van M. Messemaker en L>. van Duijn. Cornelia, Z. van P. Schaap en A. van Duijn. Wi-lem, Z. van A. Verboef eo L van Duijn. Jan,Z. van J. Dnbbeldam en M. v.»n der Plas. Overleden: Jacob van Rijn,62j.,echtgenoot van At oud je van der Pla*. Gehuwd: Th. Vleem-kerk jm. «n J. C. v*n Rijn jd. Joh. van Steijn jm. en G. A. van Leeuwen jd. Rein Hartevelt jm. on L. van Rijn jd. Ondertrouwd: G. Peet im. en A. C. van der Does jd. A. Haasnoot jm. en A. van Beelen jd. In de aanstaande zitting van den Prni- sisc-hon Landdag zullen vermoedelijk kredieten worden aangevraagd voor de op richting van ambulante huishoudcursu^an voor het ge hoe Ie land. Op deze cursussen, dio successievelijk op verschillende plaatsen zullen worden gehouden, zullen dc meisjes uit den kleineren boerenstand onderricht kunnen ontvangen in alle huishouctilijk<3 bezigheden Het leerplan zal omvatten: koken, bakken, inmaken, onderricht in dc voedingswaarde der versch llenae levensmid delen, het conservoeren van voedingsmid- dellen, schoonmaken, wasschen, strijken, naaien, verstellen, behandeling van vee, pluimveefokkerij, ooft- en tuinbouw, voe- dings. en gezondheidsleer. Iedere cursus zdl ongeveer acht weken duren. Na afloop van den leertijd zal een examen afgenomen worden. Sensationoele onthullingen over militaire maatregelen tot onderdrukking van een eventueel© oproerige beweging wekten in de zitting van Vrijdag van den socialist i- schen partijdag te Maagdenburg groot opzien. Genosse Limbertz kwam met deze onthul lingen, welke de vergadering zeer opgewon den ontving. Daardoor werd het debat over do kiesrechtkwestie geen debat, maar een ondersteuning van de algemeens staking. Rosa Luxemburg zou een groote rede hou den, maar hield- een kleine. Zijzelf verde digde zwak haar voorstellen betreffende de massastaking. Bij stemming werd het voor stel van het partijbestuur betreffende de kiesrechtkwestie met groote meerderheid aangenomen. Bij de verdere debatten werd het voorstel, dat bij den kiesrechtstrijd in •Pruisen ook de algemeene staking zoo noo dig moet worden toegepast, met groote meer derheid aangenomen. Gok thans verwierpen de revisionisten' het denk beeld van de alge- meene staking. Op liet fcvoiiuaal aan het slot van de vloot-manocuvres heeft ce Fransel', e minis ter-president Brian! verklaard, dat de F l* a n- sclie vloot het vertrouwen van het land waaydig is en alle offers verdient, welke men wellicht zal moeten brengen, om haar in staat te stellen haar liooge en ei*Ie taak met gunstig gevolg te volbrengen. De Re geering zou zonder zwakheid haar plicht doen. Tn oen brief aan de Romoinsche bladen betuigt de burgemeester van Rome zijn eerbied voor den Paus en verklaart hij, dat hij zich van geen aanvallen op den godsdienst bewust is. De Portugeesche Cortes komen 12 Docember bijeen. Verscheidene Hongaarsche bladen ver melden, dat opnieuw onderhandelingen ge voerd worden over een h u w e 1 ij k tusschen aartshertog Karei Frans Jozef en do Pruisische prinses Louise van H o hen z o lier n. De moei lijk heden van godsdienstigen aard d-o beide hu- welijkscandidaten belijden niet don zelfden godsdienst zouden uit don weg geruimd zijn, zoodat binnenkort hun verloving ver wacht kan worden. Reeds jaren geloden werd over dit huwe lijk in de buitenlandsche bladen gesproken en uit de hardnekkigheid, waarmede het ge rucht blijft circuleeren, nam men beslui ten, dat het een grond van waarheid bevat. De .politieke beteekenis van deze verbin tenis ligt in de omstandigheid, dat do jonge aartshertog Karei bestemd is, don Oosten- rijksch.Hongaarschen troon te "beklimmen na aartshertog Frans Ferdinand, wiens kinde ren van de erfopvolging uitgesloten zijn. De eerste geruchten over dit huwelijk da- teereai uit 1908. Destijds word beweerd, dat het do aartshertogin Maria Josepha was, die hot trouwplan .ontworpen had. Onmid dellijk vond het voorstal steun bij de ge- heele roeks van aartshertogen en a arte herto ginnen, die meer of minder vijandig tegen over Frans Ferdinand staan, ook keizer Franz Jozef zou hot huwelijk gaarne zien. De tegenstanders van den tegenwoordigen troonopvolger, die hem hot voornemen toe schrijven, dat hij tor gelegener tijd do troon opvolging van het Huis Habsburg wil wij zigen ton gunsteder kinderen, uit zrijn huwelijk met prinses Hohenberg, gesproten, verwachten, dat Karei Frans Jozef door zich te verbinden met een Pruisische prinses, zich don steun van hot huis Hohenzollera zal verzekeren. Zooals bekend is, bestaat se dert jaren ©en nauwe vriendschapsband tus schen keizer "WilheLm on aartshertog Frans Ferdinand. Volgons do „Correspondenza de Espana" hebben zich een groot aantal hooggeplaatste Spaaïischo geestelijken by den ctericalen bond van Biscay© ^aangesloten. Verwacht wordt, dat d© betoogingen togen 2 October op touw gezet als protest tegen de politiek van Canalejas, zeer voel deelnemers zullen trekken. Volgens hetzelfde blad heeft de bisschop van Ciudad een brief openbaar gemaakt, waarin Hij verklaart, dat de Spaansche bur gers van hun rechten behooren gebruik te maken, ten einde do overwinning van do anti-clericale politiek t© voorkomen. De minister-president heeft toestemming verleend tot het houden der batoogingen in de voornaamste steden; echter volhardt hij bij het verbod betreffende Bilbao. Uit Konstantinopel wordt ge meld, dat al de in hechtenis genomen afge vaardigden ter Nationale Vergadering van het patriarchaat weder in vrijheid zijn ge steld. De Zweedsche regeering heeft den Rijksdag een wetsontwerp aangeboden, be treffende het gebruik der water kracht in Zweden door den Staat. Vol gens het regeeringsontwerp zijp de water krachten, die hierdoor verkrijgbaar zijn, van deskundige zijde op 4 5 mi'Uioon paadekrach't geschat. Van dit vermogen zou in de naaste toekomst meer dan 500,000 P.K. door de spoorwegen en de industrie verbruikt worden. De Staat beschikt als eigenaar van 277 watervallen over een gezamenlijke capaciteit van ongeveer 800,000 P.K. bij gebruikma king der Trollhattaner watervallen, terwijl een voorstel der Regeering is ingediend, om de Porjus-watervallen in het noorden van Zweden aan te wenden voor het elec- trisch bedrijf van de Finlandsch-Zweedsche rijksspoorwegen. De Regecring spreekt ver der de wenschelijkheid uit, door tiet aan wenden der beschikbare waterkrachten ook andore staatsspoorwegen electrisch in te richten, zoodra het electrisck bedrijf in het noorden bewezen heeft gced te voldoen. Uit dit wetsontwerp blijkt duidelijk, zegt het „Electrotechnisch en Werktuigk. Week blad", het voornemen, om in de toekomst ten slotte alle spoorwegen in Zweden ©lec- trisch in te richten, met de waterkrachten als krachtbron vcor het opwekken der be- noodigde electriciteit. Verder wordt door do Regoermg de wen schelijkheid betoogd, geen watervallen aan particulieren te verkoopen. Daarentegen kan de Staat in bepaalde gevallen dc wa tervallen aan particulieren voor een zeker aantal jaren verpachten, terwijl tevens voorgesteld wordt, voor den pachttijd in het algemeen 40 jaar als norm aan te ne men. Bovendien zal een staatswaterval nimmer langer dan 80 jaar door een pachtcontract aan de beschikking van den Staat onttrok- kan blijven. De New-Yorksehe correspondent van de „Times" seint, dat de verkiezing van Roo sevelt als tijdelijk voorzitter van de Re- publikeinsche Staats-conventie verzekerd schijnt. Hij zou reeds beschikken over 548 stemmen van de 1015 leden der conventie; en van 61 leden zou de houding nog twijfel achtig zijn. Toen de heer Gaynor, burgemeester van New-York, eenigen tijd geleden het zie kenhuis verliet, dachten de geneesheer en, dat het niet noodig zou zijn den kogel uit zijn nek te verwijderen. Hij heeft zich ech ter thans laten onderzoeken door een be kende keelspeciaJiteit en deze gaf als zijn meening te kennen, dat vermoedelijk alsnog een operatie noodig zou zijn. Bij Kon. besluit is aan den lieer J. E. Blandy, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van consul der Nederlanden te Funehal (Madeira), en is ais zoodanig benoemd, buiten bezwaar van 's lands schatkist, de heer C. L. de Freitas. Het consulaat heeft het gewest Funchai tot ressort. Bij Kon. besluit is met 9 November aan M. Zeldenrust Szn., op zijn verzoek, eervol ontslag voiieend ais leeraar aan do Rijks- hoogcre burgerschool te Helmond mot 16 OcLober benoemd tot directeur vau het postkantoor te Prinsenhage, A I. J. Schmalhausen, thans commies der posterijen lsto klasse; met 1 November aan D. Noteboom, di recteur-brievengaarder te Nieuwosluis-Heen- vliet, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend; is W. E. Coumou, te Wilsum met in gang van 1 October benoemd tot opzichter van den Rijkswaterstaat der 4de klasse. Bij resolutie van don minister van koloniën is dr. J. H. Boeke ter beschikking van den gouverneur-generaal van NederV landsch-Indië gesteld, ten einde daar te lande te worden geplaatst by den bunoaudienst, waaronder begrepen dc dienst bar griffie van het Hooggerechtshof van Europecsche of inlandsche rechtbanken. Bij resolutie van den minister van ko loniën is J. H. Bal ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië ge steld, om te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse bij het openbaar Europ-^esoh. lager onderwijs daar te lande. Adspirantlandmeters van het kadaster. Bij resolutio van den minister van finan ciën zijn met ingang van 1 November be noemd tot adspirant-landmetcr van het kadas- ter: J. H. Jonas, te Leeuwarden; P. Ver- hago, te 's.GravenhageJ. J. A. Hoezö- mans, te HilvarcnbcekJ. H. van Mame ren, to Arnhem; H. Vermeulen, te Zaan dam J. W. Hoving, te DeventerT. D. Kiers te Laag.Soeren; W. R. Smits, te Steg- gerda; D. Eeftütg, te Winschoten; "W. Suur- mond, to 't Zand. Grieven by de politie te Amsterdam. Men zal zich lierinnercn, dat in Mei van van dit jaar twee vergaderingen gehouden werden van den Ajasterdamsckjen Politie bond, waarin verschillende grieven van biet mind ere politiepersoneel werden ter sprak© gebracht. Er word eon motie aangenomen, waarin aangedrongen werd op betere bfe wapening, afschaffing van de dreg en die instelling van een scheidsgerecht of oom missie van advies gelijk in Den Haag be staat. Naar wij vernemen, zijn deze en andjare grieven ter sprake gebracht tijdens een on* derhoud, dat het hoofdbestuur van den Am) stordamsehen Politiebond met den burge meester hoeft gehad. Do burgemeester sfcelda naar aanleiding van het verzoek om betere bewapening, bijv, mot een revolver, de vraag, of de aanwe zige hoofdbestuurders dit wapen veilig acht ten in do handen van alle Amsterdamsche politiebeatnbten. Het hoofdbestuur meende daarop toestemmend be kunnen antwoorden. Ten aanzien van de dreg, die onpractiscb wordt geacht en be vendien bet gevaar c*p- levert, dat een agent er bij beetgepakt en aldus weerloos gemaakt wordt, kon het hoofdbestuur tot zijn voldoening oonstatee ren, dat hot onderhoud reeds resultaat heeft gehad. Want sedert kort is hot dragen van de dyeg beperkt tot die agenten, welke in hun wijk grachten of kanalen hebben. De burgemeester nam vorder kennis van het model dreg, door den voorzitter van 'don Politiebond vervaardigd, en welke dreg in den zak kan gedragen worden. Ten stelligste verklaarde burgemeester Röell zich tegen de instelling van e?n com missie van advies. Wie zich bezwaard aebtte over opgelegde straffen, kon steeds bij bem terecht. Daarentegen bleek de burgemeester wel iets te voelen voor do bezwaren tegen den te langen diensttijd, mot name den 24-uiir dienst op Zondag. In dit verband bracht het hoofdbestuur van den Politiebond de mo gelijkheid van invoering van het drieploegen stelsel ter sprake, waaraan naar verzekerd werd nog do voorkeur werd gegeven boven, een wekelijkschen rustdag. ^ied.-Ind. bestnursacademie. De „Avondpost" verneemt, dat alsnog is toegelaten tot het volgen der lossen aan de Ned.-Indische bostuursacademie 'als toehoor der de heer J. Hardeman, referendaris bij de Alg. Secretarie van Ned.-Indië. land* en Tuinbouw. Bij liet hoofdbestuur van de Holl. Maat schappij van Laüdbouw is een schrijven in gekomen van den hoer P. van Hoek, dirw- teur-generaal van den landbouw, dat hem bij iiader onderzoek is gebleken, dat de di recteur der Rijksseruminrichting te Rotter dam nooit in gebreke is gebleven aan vee artsen het aangevraagde serum voor de in enting van varkens tegen de vlekziekte, tij dig toe te zenden. Deze mededeeling geschied de omdat op de jongst gehouden algeinesne vergadering van de Hollandsoho Maatschap pij van Landbouw te Hoorn gehouden doior enkele afgevaardigden was verklaard, dot' de veesartsen soms niet tijdig konden inen ten, omdat geen serum aanwezig was. Kapitein Scliotbergh. Naar het „Hbl." verneemt is do kapitein- kwartiermeester H. J. N. J. Schotbergh te Kota-Radja overleden.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 10