JU9. T55T9 ZateivTag 24 Septembei*; A°. 1910. <Qeze feourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIJF Bladen. Vierde Blad. Kunst, letteren, enz. LEIDSC DAG-BLAD PRIJS DER ADTERTENTIENs Van 18 regels ƒ1.05. Iedere regel meer fO.YI\. Grootere letter» naar plaatsrnimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oentacontant; elk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het inoasseeren word^ 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per week 9 Oenta; per 3 maanden Buiten Leiden, per looper en waar agenten geveatigd zijn Franco per poat 1.10. 1.30. 1.65 Leiden, 24 September. De afdeel ing Leiden van den „Volks, fcond tegen drankmisbruik" heeft gemeend met haar archief meer nut te kunnen stich ten wanneer dit voor iedereen bereikbaar was. En nu de leeszaal „Reuvons" op de Broestraat dpartoo zoo prachtige gelegen heid biedt, hoeft het afdelingsbestuur van het bestuur der Leeszaal verkregen een aparte plaats voor bovenbedoelde lectuur, kenbaar door oen bordje boven de boekenverzameling. De boeken zijn alle keurig gebonden en van het Volksbondmerk voorzien. De be doeling is dat de periodieken in de Lees zaal zelve kunnen worden nageslagen en dat de werken in verhaaltrant ter lezing naar huis zullen kunnen meegenomen worden. Vaak komt het voor dat iemand zicli eenigszins uitvoeriger op de hoogte wil stellen van het drankgebruik en drankmis bruik in ons land en daar buiten en tevens van do pogingen, die worden aangewend zoowel het een als het ander te beteu gelen, van nu af heeft hij zich daartoe slechts te bogeven naar de rustig-gazellige leeszaal „Reuveiis." Men za.l zich zoodoende eerst con denkbeeld kunnen vormen welk eetn machtige strijd door de drankweer van alle beschaafde volken gestreden wordt, maar vooral ook wat daarmee cn niet hot minst buiten ons land reeds is bereikt Dat de bedoelde boekverzameling nog lang niet volledig is men zal 't begrijpen, 't Is nog slechts een begin. Maar de Leid- 6che af deeling van den Volksbond hoopt in deze werkzaam te blijven, om aldoor aan vullende oen drankweerbibliotheek te- stich ten, zoo volledig als men die buiten de leeszaal „Rouvens" niet gemakkelijk vinden zal. De Leidsche politie-agenten J. A. iVerkuylen en J. Ai ken s, leerlingen van Iden heer P. C. G. A. Wijkmans, hebben te Utrecht het politie-diploma met aantee- kening" behaald. Het resultaat van den Leidschen Politie- cursus is geweest, dat van de 7 candidaten 4 het gewone, en 2 het diploma met aan tekening behaalden. In de met groen en planten versier de zaal van den N. R.-K. Volksbond afd. Den Haag, is door de tooneelclub „Pius X", onderafd. van het Haagsch Kruisver- bond eentponeelwedstrijd gehouden in an- ti-aLcohol-vrije klucht- en blijspelen. Op de izen wedstrijd werd door de rederijkers v,Vondel", onderafd. van den N. R.-K. Volksbond, afd. Leiden, onder leiding van (den regisseur den heer W. P. Helver- steijn, behaald een 1ste prijs, groote ver guld zilveren medaille, en door den heer J. (de PI aas, een eere-prijs, zilveren kruis, voor de vertolking. De Rederijkerskamer Vondel" kan er mede geluk worden ge- wenscht, dat zij haar reeds zoo menigvuldig gedecoreerde vaandel met nieuwe lauweren mag sieren. Ook een woord van hulde aan den re gisseur en den heer Kouwenberg als kap per, (aan wie zulk werk ten zeerste is toe vertrouwd), die zich zoo uitstekend van hun taak kweten tot het welslagen van deze .overwinning; De Staatscourant van heden bevat de $tatutcn van de naamlooze vennootschap c.Woerdensche Ijzer- en Bouwmaterialen-, Handel" te Woerden. Doel: het koopen en yerkoopen van bouwmaterialen, landbouw-: Iwerktuigen en gereedschappen, bewerkte knetalen en al wat daarmede in den ruim- Isten zin in verband staat. Duur: tot 31 [December 1959. Kapitaal f 100.000 ver deeld in twee serieën, iedere serie verdeeld in 50 aandeelen van f 1000. De eerste serie is geheel geplaatst, waarop 10 pCt. gestort. De vennootschap wordt bestuurd door een (directeur en een raad van commissarissen yari 3 leden. Voor de eerste maal zijn be noemd: tot directeur de heer M. Karsdorp, koopman, te Woerden; tot commissarissen (de heeren P. G. Karsdorp, mr. metselaar, !te Woerden, J. A. Hoogendijk, houthande^ laar, te Zwammerdam, en H. Brunt, steen fabrikant, te Woerden. Ned. Herv. Kerk. Drietal tie Gouda: dfi. M. G. Blauw te Blokzijl, ds. A. J. P. Scholton te Dieren, ds. J. J. Gouverneur te "Halle. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aanvaard het beschermheerschap van (de bloemententoonstelling, ;*velke van 620 'April 1911 te Boskoop zal gehouden wor den, ter gelegenheid van dei herdenking ivan het 50-jarig bestaan der Pom,plogi-: Ische .Vereeniging- jte Boskoop. De minister van oorlog Heeft bepalin gen vastgesteld nópens de opleiding van PHlidcns der mitrailleirr-afdeelingen, be-- Sstemd^ óm,- ingeval van mobilisatie, bij die ófdeelingen den dienst van hulp-geweerma<i fer te verrichten. Daaraan wordt pntleend: Elk' jaar aan de werkplaatsen voor draagbare wapenen een cursus worden ge houden tot opleiding van miliciens, be stemd om, ingeval van mobilisatie, den dienst van hulp-geweermaker te verrichten bij de mitrailleur-afdeelingen. Deze cursus begint den lsten Dinsdag in Mei en duurt ongeveer vier weken; de datum van eindiging wordt telkens door het hoofd der, werkplaatsen voor draag bare wapenen bepaald. Na afloop van den cursus wordt door het hoofd der werkplaatsen aan de commandanten der mitrailleur-afdeelingen medegedeeld, of de miliciens, die deelnamen aan dien cursus, geschikt zijn om als hulp-geweermaker op te treden. Ingevolge Kon. besluit van 22 Sep tember wordt Hr. Ms. pantserschip „De Zeven Provinciën," met den 6en October 1910 te Amsterdam in dienst gesteld en het bevel over genoemden bodem opgedragen aan den kapitein ter zee, F. Bauduin. H. M. de Koningin-Moeder zal in de eerste helft van Oetooer Soestdijk verlaten, tot het maken van een buitenlandsche reis. Na terugkeer zal H. M. ©enigen tijd op Het Loo verblijven alvorens in de Residentie te rug te keer en. Z. K. H. de Prin6 komt Maandag te 11J uur van Het Loo in de Residentie, ten einde op dien dag tegenwoordig te zijn bij de vergadering der Kon. Ned. Landbouw- voreeniging en Dinsdag bij die van het hoofdbestuur der vereeniging ,,Het Roode Kruis". De rector van de Rozenkranskerk m de Verzij denstraat te Rotterdam, pater A. L. Perquin, herdacht gisteren zijn zilveren pro- fessiefeest in de orde van St.-Dominicus. Morgen, Zondag, zal dit jubileum kerkelijk herdacht worden en dien dag zullen belang stellenden in de gelegenheid zijn hun geluk- wenschen aan te bieden. Bij de te Haarlem gehouden aanbeste ding voor den bouw van. 16 verplegerswo ningen te Meerenberg is minste inschrijver geweest: A. Brugsman, Zaandam, voor f 39,845. In de gisteren gehouden Raadsverga dering van Gouda werden benoemd tot on derwijzeres aan school No. 1 mej. A J. Berlijn, to Gouda, en tot onderwijzer aan, school No. 4 de heer A. Bongers, te Zeven huizen. Daarna werd vastgesteld een nieuw regle ment voor do inrichting tot opleiding van b q waar schoo Ihouderessen, waarbij worden ingesteld twee akten van bekwaamheid, een voor onderwijzeres en een voor hoofdonder wijzeres. Voorts werden door den Raad voorzienin gen getroffen ten opzichte van do inning van sommige gemeente-financiën en werd besloten tot het instellen eener commer- ciöele boekhouding bij de bedrijven. Zeer veel discussiën werden gevoerd over het afwijzend praeadvies van B. en Ws. op het adres der Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren, houdende verzoek om vaststelbng van een vast aanvangsuur voor de wekelijksche kaasmarkt. Naar aanleiding van dit adres waren van de afd. Gouda en Omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw, van de Goudsohe winkeliersver- eeniging en verschillende andere vereeni- gingen en neringdoenden verzoekschriften ingekomen om n i e t tot een vast aanvangs uur te besluiten. Na langdurig debat werd met 9 tegen 8 stemmen (2 leden wares afwezig) een voor stel-Jaspers aangenomen^ btrekkende om te bepalen dat do wekelijksche kaasmarkt aan vangt van 1 Maart tot einde October te half acht en van 1 November tot 1 Maart te acht uren, waarmede dus het praeadvies van B. en Ws. werd verworpen. Onder de ingekomen stukken waren: een voorstel van B. en Ws. tot het instellen van schoolvergaderingen, waarvan do be sluiten voor het hoofd der school bindend zijn, tenzij hij zich er in de vergadering, onder opgaaf van redenen, tegen verklaart; en een voordracht ter benoeming van een adjunct-directeur der lichtfabrieken, waar op zijn geplaatst do heeren: 1. F. B. Gran- pré Molière, te Dordrecht, en 2. J. Nier- meyer, te Dessau. De voorzitter bracht bij den aanvang der zitting dank aan de commissie die de elec- triciteits-bentoonstelling in het leven heeft geroepen. De weleerw. pater C. Zuidgeest is door Z. D. H. den Bisschop benoemd tot geestelijk adviseur van den R.-K. Volks bond, afd. Leiden, van het Plaatselijk Co mité der Katholieke Sociale Actie aldaar en van de plaatselijke R.-K. Middenstanüs- vereeniging. Men schrijft aan ,,De Resb." uit Rome dd. 21 dezer: Hedenmorgen (21 Sept.) ontving Z. II. de Paus den Hoogeerw. Heer Deken van 's-Gravenhage P. O. Wijtenburg en zijn twee reisgezellen in particuliere audiëntie en onderhield zich geruimen tijd met h *n. Dinsdag 4 October a.s. hoopt ds. S. H. Buytendijk, emiritus predikant te IJsel- stein, den 90-jarigen leeftijd te bereiken. Ds. Buytendijk werd den 7den November 1858 te Veen als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente ingezegend, stond daarna te Beekbergen, verder te Harderwijk, E© bij Dokkum, Kralingen, Amerongen en ver wisselde in 1831 deze laatste plaats met IJselstein, waar hij 17 jaren later emeritus werd. Ds. B. is de stichter der Vereeniging Christelijk Nationaal Zendingsfeest Van 1872 tot 1889 was ds. B. redacteur van het „Wageningsch Weekblad." Maandag a.s. zal op de begraafplaats te Doetinchem het monument op het graf van ds. J. v. Dijk Mzn.} directeur der Chris telijk Philaiithropische Indichtingen door een oommissie uit zijn oud-kweekelingen onthuld en aan de familie aangeboden worden. Binnenkort zal een voorloopigc oproe ping geplaatst worden voor een directeur der Midd. Technische School te Dordrecht. Men wil trachten het daarheen te leiden, dat voor de leerlingen, die reeds in de prak tijk werkzaam geweest zijn of die va-n de ambachtsscholen komen de lessen tegen Mei 1911 een aanvang nemen. Vooor de andere groep in het begin van, Sept. Dit alles on der voorbehoud dat vanwege de provincie ook het subsidie wordt toegestaan. BODEGRAVEN. Vrijdag 30 Sept. a.s. zal het dep. Bodegraven der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen het feit herden ken, dat het 3 Aug. 1785 werd opgericht en dus toen 125 jaren bestond. In tegenwoor digheid van de leden met hun dames, eerele den, oudbestuurder6, afstammelingen van de oorspronkelijke oprichters, voorzitster en vicevoorzitter van het Hoofdbestuur, depu taties van de naburige departementen, het Dagelijksch Bestuur van de gemeente, enz. zal het feest om drie uren een aanvang ne men met het uitspreken der feestrede, be vattende de geschiedenis van het departe ment, door den voorzitter, arts C. Dekker, in Hotel Van Haaf ten alhier. HAARLEMMERMEER. De toestand van den timmerman Van Buijten, te Nieuw- Vennep, wien in het begin der maand Augustus een ernstig ongeval overkwam, door het neervallen van de kap van een hooiberg bij den landbouwer Houtkoopcr, is thans zoo ver, dat hij zich met behulp van een kruk kan voortbewegen. De ge neesheer geeft hoop op algeheel herstel, hoewel het nog geruimen tijd zal duren eer hij zijn gewone werkzaamheden zal kun nen verrichten. Een vijfjarig zoontje van den heer Van B., aan de Lijnden, geraakte spelende in de ringvaart te water. Het werd opge merkt door zijn negenjarig broertje, dat de voor zijn leeftijd buitengewone tegen woordigheid van geest en den moed bezat, zich te water te begeven en zich zoo ver mogelijk te wagen. Juist kon hij zijn broertje grijpen en op het droge brengen, waardoor hij hem uit levensgevaar redde. Er heerscht op het oogenblik een buitengewone drukte in de vaarten en tochten van onzen polder. Anders zoo stil, zijn zij nu het tooneel van leven en bewe ging, door de vele schepen, welke leeg komen en met bieten bevracht gaan. Voor al de genievaart, de groote in- en uitlaat-: poort, biedt een vroolijk gezicht. Wij ver nemen dan ook, dat niet minder dan een 1500-tal schepen in dienst zijn der fabriek te-Halfweg tot aanvoer der bieten, welke daar verwerkt moeten worden. In de laatste dagen ondervindt hef ver voer ten gevolge van den lagen waterstand nogal vertraging. Verscheidene geladen schepen raakten vast. Dit euvel is evenwel slechts heel tijdelijk en wanneer straks de regentijd komt, is de ondergrond niet ver zadigd van water en kan het overtollige hemelwater bergen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is dit de reden van het vele pompen in den laatsten tijd. KATWIJK. Voer deelneming aan den han. d^lscursus, te verbinden aan de Clir. School voor M. U. L. 0., alhier, hebben zich ruim 20 leerlingen aangemeld, zoodat de lessen woldra zullen aanvangen^ Ka4.TWIJK.AAN.ZEE. Het schijnt met de haringvangst slapjes te gaan. Gedurende de drie laatste dagen, Woensdag, Donderdag en Vrijdag, toch zijn van de geheele Kat- wijksche vloot slechts vijf vaartuigen bin. nen gekomen, wat om dezen tijd des jaars een gering aantal is. Donderdag 29 Sept. a.s. des morgens om elf uren, zal van het nieuwe Herv. Gasthuis de eerste steen worden gelegd. Deze eerste, steen-legging zal geschieden door den bur gemeester dezer gemeente Verschillende kerkelijke colleges zullen .worden uitgenoo-. digd de plechtigheid bij te wonen. Op Woensdag 5 October zullen de les. ,sen aan de Ambachts-teekenschool beginnen. De inschrijving van leerlingen kan de vol gende week in de school plaats hebben. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. NOORDEN. Alhier had in de Clir. School de 33ste algemeeno vergadering van den Verbondsring ^Rijnstreek" plaats. Na het gemeenschappelijk zingen van Ps. 256 werd de bijeenkomst*met gebed door ds. O. J. van Roots el aar geopend, aan wion ook de leiding voor dezen avond werd opgedragen, aangezien do ringvoorzitter, de heer Fort- gens, van Hazerswoude, afwezig was. Hier- na bette hij allen hartelijk welkom en hoopte, dat ieder tot het welslagen van deze ver gadering zou medewerken, waarna do se cretaris de notulen van de vorige vergade ring, gehouden te Rijnzatorwoude, voorlas. De heer Lokhorst, van Alphen, maakte oen opmerking, dat de notulen niet voll-edig waren. Alsnu gaf ds. Rootselaar een inleiding op heit Schriftgedeelte van Mattheus 62534. Na hot zingen van het Vcrbondslied gaf de heer C. Wouters, alhier, oen opstel, ge titeld: „De Geest des tijds." De heer Ver sluis meende, dat do titel niet d3rugde, maar had moeten zijn „Excelsior", en bestreed hij nogeen mcening van den hoer Wouters. Ds, Rootselaar sloot zich bij de uitgespro ken naeeningen van den heer Versluis aan. Hierna kwam een opstel aan de orde van den heer J. Zwanborn, van Bodegraven, ge titeld: „De Doodstraf.". De hoer Jac. Rijne- vedd, van Aarlanderveen, voerde hierover ook het woord, en ds. Rootselaar gaf er mode zijn meening over. Nog werd er gezongen Ps. 681 en er werd een collecte gehouden voor Ring en afdoeling. Daarna volgde een opstel van den heer A. Groeneveld, van Oudshoorn, getiteld: „Tweeërlei berouw", terwijl de heer D Hoogcn doorn, van hier, oen opstel over Strijden" leverde. De vergadering werd met dankzegging door ds. Rootselaar gesloten. RIJNSBURG. Door het bestuur der Ver eeniging „Veiling Tuinbouw.producten", al hier, worden pogingen in het werk gesteld om in deze gemeente een wintcr.tuinbouw- cursus te verkrijgen. Ook voor den landman en den tuinder wordt de strijd om het be staan. van jaar tot jaar moeilijker. De con currentie dwingt hem meer en meer zoo veel mogelijk uit den grond te halen en de cultuur te verbeteren. Daarom is het ook voor onze jongelieden zoo noodig, dat zij zich wapenen, om straks met vrucht den strijd te kunnen aanbinden en daarom is vooral vermeerdering van vakkonis voor hen noodzakelijk. Door deze gedachte geleid, besloot het bestuur een dergelijken cursus hier geves tigd to krijgen, ton minste er pogingen voor te doen. Wij verwachten, dat vele jongelieden aan do roepstem zullen gehoor geven; in de eer ste plaats in hun eigen belang. Gisteravond werd de gemeente weer opgeschrikt door het alarm v.an de brand klok. Ditmaal was het de schuur van den hoar T. de M., die in lichterlaaie stond. De spuit was bij uitzondering ditmaal zeer laat; de schuur was al bijna uit- en afge brand, toon het eerste water werd gegeven. Het pleit was nu spoedig beslecht. Behalve andere zaken bevonden zich in de schuur een brik en een mestwagen. SASSENHEIM. De heer E. J. Tiol Groo. nosteege, onderwijzer aan de R..K. Jongens school alhier, is benoemd tot hoofd der school te Pijnacker. Na gehouden aanbesteding is de le verantie van anthraciet, cokes en lange turf, ten behoeve der gemeente, gegund aan den heer C. v. Vel zen, en die van korte turf aan den heer T. J. Vos. WARMOND. Do zitting van den Militie raad zal voor deze gemeente plaats hebben in de Stadszaal op 13 Oct. a.s., des nam. te één uur. ZOETERWOUDE. De zitting voor den Militieraad zal voor deze gemeente gehou den worden té Leiden in de Stadszaal den lOden October as., do3 namiddags om kwart voor cénen. Onze vroegere stadgenoote mejuffrouw Suze Splinter, die als harpiste geruimen tijd speelde in de hoofdplaatsen van Duitschland, is op uitmuntende conditie ge ëngageerd aan het Stadstheater te Odessa, (Zuid-Rusland). Van het „Woordenboek der Nederland sche Taal" is heden van het 11de deel ver schenen de 14de aflevering (slotaflevering van het Deel), behandelende de woorden OverstortenOzon, bewerkt door dr. G. J. Boekenoogen. Sohouwbur g-v raagstuk t© 's-G ravenhage. De gemeenteraadsleden Jurriaan Kok en Bourdrez, instemming betuigende met het voornemen, een nieuwen schouwburg op de oude plaats te bouwen, hebben naar aan leiding van het voorstel der schouwburg commissie, de volgende wijziging voorge steld: Om in paats van aan drie archi tecten uit Nederland, Duitschland en En geland een opdracht te verstrekken, zooals bedoeld in het voorstel der oom missie aan de oommissie toe te voe gen eeai architect in dienst der ge meente met do opdracht: lo. door dezen ar chitect een studiereis te doen maken, ten einde de voornaamste Europeesche schouw burgen te bezoeken en to bestudeeren; 2oy- een rapport uit te brengen over do nieuw-s ste eischen en inrichtingen; 3o. een schets-- ontwerp van de mdceling op te maken in overleg met de schouwburgcommissie. Onze kunstnij verheid te Brussel. Voor de Nederlandsche Vereeniging voor Ambachts- en Nijverheidskunst heeft L. J. Veen te Amsterdam uitgegeven een. gedenkboek van de Nederlandsche afdee- jing te Brussel, in het formaat van een tijdschrift-aflevering. Daarin is opgenomen het wel gedocumenteerd overzicht van dei moderne nijverheidsbeweging in ons land,- dat T. Landré voor „Onze Kunst" schreef. Dit overzicht verleent de publicatie waarde in ruimeren an dan als aandenken aan het te Brussel tentoongestelde alleen. Het verdere van de ruimte wordt inge-. nomen door den beschrijvenden catalogus der collectieve inzending. Van de bekroning der Holl. schilderijen op de Internationale Kunst-tentoonstelling te Buenos-Ayres, is reeds wat bekend. ,We lezen hiervan een vluchtig bericht i Hoogste onderscheidingWilly Sluiter. Daarna komen in de eerste linie: Neu-i huys, Akkeringa en Schildt. Op de tweede; lijn: Bisschop-Robertson, Marten, Gorter, .Wiggers en Mastenbroek. Op 'de derde? plaats: Höppe, Krabbé, Monickendam,; Schregel en Bauer, en ten slotte: Weyns; Breitner, Van der .Waay en Van der Tonge. Wat men van deze jury denken moet?] Welke Breitner op 't laatste rijtje stelde SPORT. De wedstrijden van Zondag Al werd gedurende de geheele maand Sep tember reeds op verschillende serie-wedstrij den gespeeld, het seizoen wordt Zondag of-, fioieel geopend door de competities van den N. V. B. In Leiden ontvangt De Sportman Herme^ uit Schiedam. We staan nog aan het begin van het seizoen en van beiden hebben we geen bijzondere geruchten vernomen. De Sportman heeft het voordeel van eigen ter» rein, is meestal op eigen terrein meeste; gebleven en zal dus ook Zondag moeten winnen. Verder hebben op het L. V. V.-terrein serie-wedstrijden plaats, waar behalve ver* schillende Lcvidsche elftallen ook de vereeni ging Berestcyn uit Voorschoten aan deei neemt. In minimum tijd moeten hier een maxi mumaantal wedstrijden plaats vinden. We keuren het niet goed, dat om resultaten te verkrijgen er elftallen zullen zijn, die drio wedstrijden op één dag moeten spelen, al' duurt elke wedstrijd dan ook sleohts één uui; Bovendien doet zich de mogelijkheid voor,, dat een vereeniging twee uur achtereen zou moeten spelen, 't Vierde en L. V, V., die beiden do eerste ronde vrij lootten, hebben natuurlijk de meeste kans in den' e:nd-strijd te komen. Intusschen wenschen we de or- ganiseerende vereeniging succeg met deze wedstrijden. In Rotterdam opent Ajax I haar nieuwe loopbaan. We ontveinzen ons niet, dat zij hier een zwaren strijd te gemoet gaat. D. V. S. tooh nam deel aan de sene-wedstrijden in Delft, won daar den eindstrijd en heeft dus eenige weken van goede oefening1 aohter den rug. Bovendien is het Schutters veld voor vreemde vereenigingen nooit aan lokkelijk geweest. De Ajax-reservo gaat naar Vlaardlngcu en treft het in zooverre, dat deze wedstrijd in het begin van het seizoen is vastgesteld Het terrein in VIaarelingen was chronisch on bespeelbaar, zocdat er op heden groote kans bestaat, dat deze wedstrijd zal door gaan. De uitslag zal o.L hoofdzakelijk af hangen van hot elftal, dat hier Ajax II zal vertegenwoordigen. bnohtscheepvaart Gisteren zag Olieslaegers ter wille van het publiek van zijn voorgenomen vlucht naar Den Haag af. Hij bleef nu gedurende 16 minuten boven het Rotterdamsche vliegter rein. De Alpentocht. Reuter seint uit Domo di Ossola, d.d. 23 September De aviateur Chavez stak den Simplon over, doch sloeg bij de aankomst alhier meb zijn machine om. Chavez werd gekwetst; do machine werd vernield. De Parijsche correspondent van „Do Tel." seint nader: De aviateur Chavez, die den Ssfen Sept. alle hoogterecords sloeg, een hoogte berei-

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1