N°. 155T5 r>fns<Iag £20 Scp«efiat>eE°» A0. 1810. <§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. E@si zwsr6© s PEL'S DEE ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Ieders regel meer ƒ0.174. Grootste lettere naar plaatsruimte. Kleine advertentiën Tan 30 woorden 40 Cents oontantelk tiental woorden meer 10 Cents.-Voor het inoasseeren wordt0.06 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden. I f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd syn 1.30. Franco per post1.65. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter alg-emeene kennis, dat door ST. Ph. YAN SCHOOTEN, wonende te Lei den, een verzoekschrift is ingediend, ooi verlof voor den verkoop van aleoholhouden- den, anderen dan sterken drank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop, in de bene- denlocaliteit van het perceel Choorlammer- steeg 6a. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 20 September 1910. Leiden, 20 September. De 32ste jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel alhi&r aan de huizen der in gezetenen zal gehouden worden op a.s. Woensdag. Evenals elk jaar zal ook nu weer des avonds van dien dag in de Pieterskerk een openbare dank- en bedestond gehouden wor den, waarin ook voor de Leidsohe Ckr. scho len geld zal ingezameld worden en waarin ditmaal als voorganger hoopt op te tre den ds. C. van Proosdij, predikant bij de Geref. Kerk te Amsterdam. De negende lijst van de 32ste jaarool- lecte voor de scholen met den Bijbel ver meldt o.m.Hazexswoude (dorp) met f287.10; Leimuiden met Bil der dam met f61.28; Schipluiden met f 120.40. De wethouder de heer De Wilde, voor zitter van het gemeentelijk Werkloozen- fonds te 's-Gravenhage, woont met den heer Kruis, den secretaris, die vergaderingen bij van het gasteren te Parijs bijeengekomen congres voor de werkloozenverzekering. Het stoffelijk overschot van den heer A. W. Vinkhuyzen^ gepensionneerd luite nant ter zeef oud-intendant der domeinen van Z. K. H. den groothertog van Saksen- Weimar-Eisenaoh, is gisteren in tegenwoor digheid van vele belangstellenden, ouder wie tijdgenooten van verschillende rangen uit den zeedienst, zoomede tal van hoogge plaatste personen, met wie de thans ont slapene vroeger in zijn betrekking als in tendant in aanraking kwam, op hoogst eenvoudige wijze op Oud-Eik-en-Duinen ter aarde besteld. Nadat als laatste vriendengroet de aanwe zigen bloemen op het graf hadden ge strooid, dankte een der familieleden voor de betoonde deelneming. H.M. de Koningin beeft door tusschen- komst van den minister van marine Hr. Ms. tevredenheid te kennen gegeven over de Koninklijke Marine bij het vloo the zoek van den Koning en de Koningin van Belgë in de wateren van Amsterdam. Als een ernstig eandidaat voor het di recteurschap der Gemeentelijke electricd- teitswerken te Amsterdam, kan „De Tel." thans ook noemen de heer Gritters, direc teur der electrische centrale te Rotterdam Met dezen heer hebben vanwege het stad huis zelfs reeds besprekingen plaats gehad. De onlangs benoemde officieren zullen 24 September bij de staven der korpsen worden beeedigd en in functie gesteld. De 1ste luit. A. Dohma van het 4de reg. infanterie, wordt 23 dezer gedeta cheerd in de legerplaats bij Oldebroek. Prof. Symons te Groningen is benoemd tot lid der Koninklijke Zweedsche Academie Ds. H. Enserink, pred. der Geref. Kerk te Heteren en Randwijk, beroepen naar Nieuwveen, hoopt op Zondag 25 Sept. te Heteren afscheid te nemen varï zijn Ge meente en op Zondag 2 Oct. intrede te doen te Nieuwveen, na bevestigd te zijn door ds. P. Wa-rmenhoven, van Aariander- veen. Reuter seint uit Brussel, dat de „Ga- zette" een bericht bevat, volgens hetwelk het bezoek van H. M. Koningin Wilhelmina aan Brussel eerst zal plaats hebben in het aanstaande voorjaar. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van waterstaat zullen op Donderdag en Vrijdag aanstaande niet plaats hebben. HAZERSWOUDE. Tot aanvulling van het bericht omtrent een nieuw soort een denkroos, voorkomende in de wateren de zer gemeente, diene dat deze plant behoort tot het geslacht der Azolla's en dat door professor John B. Smith, uit Amerika en tijdelijk in Nederland vertoevende, is opge dragen aan de firma Wezelenburg, boom kweekers alhier, een hoeveelheid van dit kroos, doelmatig verpakt met water en aarde, in een soort aquarium letterlijk in een „wooden pail", gereed te maken voor de reis naar de overzijde van d.en Antlan- tiscben Oceaan. De bedoeling van den professor is, in aanmerking genomen, dat de nieuwe plant zich zeer snel verbreidt en dikke lagen wil vormen, er de Amcrikaansche „moors" of moeraslanden mee te bedekken en daardoor te trachten de heerscher.de moeraskoortsen tegen te gaan. HAARLEMMERMEER. De Raad komt Donderdagmiddag om twaalf uren bijeen. SASSENHEIM. Even buiten de kom der gemeente kwam alhier auto H. 234 met een rijwiel zoodanig in aanraking, dat het laat ste geheel onbruikbaar was. 125-jarag bestaan van het genoot schap „Mathesis Scientiaram Genitrix." De uitvoering van vier uren tot halfzes in den tuin van Musis Sacrum" zoowel als de daaraan voorafgaande matinee in „Zomerzorg" waren, zooals we dat ge wend zijn van de Stafmuziek van het 4de, weder superieur. We zouden dat korps zoo gaarne wat vaker in Leiden hooren optre den en in iedergeval verdient het feest comité uit de oud-leerlingen dank er voor, dat het naast zooveel ander genot, ook dit muzikale genot aan do feestvierenden en anderen heeft bereid. 39) XVII. Toen Antje ontwaakte, gold haar eerste gedachte haar vader. Zij kwam zichzelf voor als een schuldige, dat zij hem had alleen gelaten met zijn zorg. En weer ging haar de gedachte door het hoofd, dat hij misschien in wanhoop een ongeluk had begaan. Goede God! Indien zijn laatste kalme woorden niet ernstig 1 gemeend waren? Als bij ze slechts bad gesproken, cm niet door haar te worden gestoord in de voorbereid selen tot zijn laatsten, ontzettenden stap „Almachtige", bad zij, „slechts dat niet Deze zonde niet, waarvoor geen vergiffe nis bestaat!" Gefolterd door angst, «prong zij op, schoot haastig een paar kleedingstukken aan en liep naar de kamer van haar vader. Deze was ledig. Maar het bed was beslapen en daar stond het ontbijtservies. De meid ant woordde op de haastige vraag van Antje verwonderd, dat mijnheer als alle ochten den al zeer vroeg was uitgegaan naar het werk, en dat men maar niet met het oten rop hem moest wachten, want hij zou eerst tegen den avond thuiskomen. Verlicht haalde Antje adem. Maar zij kreeg ook een gevoel van gchaamte. Wat had zij van haar vader gedacht? En nu was hij weer met niouwen moed aan het werk gegaan. Zij gevoelde het als een on- omstootbaar feit, dat daar voor hem het ware geneesmiddel lag en dat het ook dezen keer zijn uitwerking niet zou missen. ADtjo werd rustiger en ging aan haar ge wone huishoudelijke bezigheden. Daarop zat zij in haar kamer en nam nog eens de brie ven van Pfaldner ter hand. De eerste brie ven, die nog zoo geheel onder den frisschen indruk van bet afscheid stonden en waarvan iedere regel van blijde koop voor de toe komst sprak. Dan het schrijven uit Mfm- chen, waarin hij zijn ontmoeting met Lilli Burger berichtte, en eindelijk het korte, laatste schrijven uit Ingolstadt waarin zij bevestigd had gezien, dat de man, dien zij liefhad, voor altijd voor haar was ver loren. En nu voor het eerst dacht zij*ook aan haar eigen toekomst. Droevig, als de hemel buiten, lag die voor haar. Met Pfaldner verdwenen voor baar de laatste zonnestralen uit haar leven. Nu bad zij niemand meer, tot wien zij zich' kon wenden, als zij ongelukkig was. Zij dacht aan Kratz en glimlachte droef geestig. De goede, vriendelijke man ging ge bukt onder zijn eigen zorgen. En Max Brc- denberg? Misschien zag zij hem nooit weer. Wel had hij zich' haar vriend genoemd en zij voelde, dat hij het eerlijk meende, maar een wereld lag tusschen hem en haar. Neen, zij was geheel verlaten. Maar, terwijl zij daar zoo zat, klonk do klok van een kerktoren, en toen zij opkeek vielen de zonnestralen in den tuin. En nu wist zij, dat ze niet geheel was verlaten, en haar handen vouwden zich tot een gebed. Onder bet bidden vond zij ook een doel Te zes uren bood de Feestcommissie den van elders gekomen oud-leerlingen in het café-restaurant „In de»n. Vergulden Turk" een eenvoudigen huishoudelijken maaltijd aan, zooals het programma luidde. Het ging er zeor gezellig toe en menig hartelijke toost werd er uitgesproken. En zoo komen we eindelijk tot den feest avond door de Feestcommissie aan de oud- leerlingen cn de leerlingen bereid, waartoe het bestuur van „Mathesis" en het Dage lij ksch Bestuur der gemeente ook uitgenoo- digd waren. De hoeren mochten voor zoo ver zij daartoe in de gelegenheid, waren, ook hun dames medenemen, waarvan een druk gebruik was gemaakt. De zaal was dan ook geheel gevuld. Op de galerij zat het zelfs geheel vol. Het geheele bestuur van „Mathesis", de directeur en de meeste leerlingen waren te genwoordig. Het gemeentebestuur was vertegenwoor digd door den burgemeester en do wethou der van onderwijs, die bij het binnenkomen met applaus werden begroet. De voorzitter der feestcommissie, de beer Knottnerus, opende, nadat het „Mathesis- lied" was aangeheven, wederom deze bijeen komst. Twee factoren zijn noodig om te kunnen feestvieren, zeide hij, geld en deelnemers, feestgenooten. Over het eerste moest men zich nu maar niet bezorgd maken en wat de feestgenooten betreft, daarover had men voor zeker niet te klagen. Spr. riep alleen uit naam van het bestuur weder een harte lijk welkom toe in het bijzonder het be stuur van „Mathesis" en den burgemeester, dien hij des middags niet persoonlijk heeft kunnen begroeten, omdat Z.E.Achtbare toen elders moest zijn. Hij dankte hem nu nog eens hartelijk voor dé goede gezind heid, door hem reeds aanfyet Genootschap betoond, en beval het bij voortduring in do welvallendheid van den burgemeester en den wethouder van onderlijs en bet ge meentebestuur aan, waarop weder luide tee kenen vam instemming volgden. Ook bracht hij onder warme bijvalsbetui gingen nog een hulde aan den directeur, den heer Dikshoorn, en wekte ten slotte al len op tot een hartelijke feestviering. Een koor van meisjes zong vervolgens, on der begeleiding van het orkest, het „Ma- thesis-lied", dat ook nu niet naliet indruk te maken. Do voorzitter nam deze gelegenheid waar om den vervaardiger, den heer Jan de Quack, die in de vergadering aanwezig was, een ovatie te bereiden. De heer De Quack bad zich tot het dich ten van dit lied geïnspireerd gevoeld zoo legde de voorzitter uit doordat het bestuur van „Mathesis" bij de herdenking van het honderdjarig bestaan hem als leer ling van het Genootschap bad beschouwd en bejegend, hoawel hij daarop eigenlijk geen aanspraak kon maken. En zoo kwam eindelijk het variété-gezel schap onder leiding van onzen vrcegeren stadgenoot, den heer George van der Werf, impresario te Amsterdam, aan het w erk. Het programma was rijk en afwisselend en bood zoodoende voors,elk wat wils." Ook het ernstig element ontbrak niet en aardig was vooral het 'lied ter eere van „Mathesis" gezongen, waarin de beste wen- schen voor het Genootschap werden uitge sproken- Het gezelschap heeft inderdaad zijn best gedaan de feestgenooten te voldoen en de meesten zullen zeer voldaan geweest zijn ook. De heer Van der Werf, die op dit ge bied reedj lang een goeden naam in Leiden had, heeft hiermede dezen naam weder ge handhaafd en versterkt. Vanmorgen was de lucht buiig en af en toe regende het. Daarbij was het weer guurder dan gisteren. Het zag er voor den boottocht, die voor hedenmorgen halftwaalf op het programma stond, niet zoo bijster mooi uit. Maar de blauwe lucht kreeg de overhand over de grauwe wolken en de zon brak warm door. Toen vatte men weer moed en in dichte drommen gingen de feestvierendon naar de Steenstraat, waar een versierde sa lonboot van d? Maatschappij „De Volhar ding" gereed lag. Onder de vroolijke tonen der muziek voer men de stadsgrachten door en verder naar do Braassemer- en Kagermeren, hier en daar begroet en toegewuifd door goede vrienden aan den wal De lunch werd aan boord genoton en gaf een aangename afwisseling. Te vier uren wacht de feestvierenden met hun dames weer een concert in den tuin van Musis Saorum", nu welwillend aangebo den door het Leidsch Muziekgezelschap „Orpneus", onder directie van den hoer J. Vink. Daarna zullen liet bestuur, den directeur en vérdere genoodigden met de oud-loerlin- gen aanzitten aan een gemeenschappelijken maaltijd in den foyer der Stadszaal. Uit ons verslag van gisteren is uitgevallen als spreker de voorzitter van Je Feestcom missie" uit de leerlingen, de heer H. J. M. Wagemans. Wij herstellen dit te liever, om dat de heer W een zeer hartelijk en sym pathiek woord sprak. SPORT. Voetbal. Winners van eenige jaarlijks torugkec- rende serie wedstrijd en. Jaar. Zilvoron vootbal. Iïovo- H.V.V.- boker. schild. 1901. H. V. V. 1902. II. V. V. 1 1903. H. V. V. 1904. Volocitas 1905. H. B. S. 1906. H. V. V. 1907 H. B. S. Achilles 1908. Quick V. O. O. D. F. C. 1909. Quick V. O. C. D. F- C. 1910. Sparta N. O. A. D. D- F. C. Roeien. Het championaat van Nederland is nu sinds 1886 behaald door: 1886 Schilling (Fortune). 1887 1888 1889 Jurrjens (Amstel). 1890- Oldigs (Amstel). 1891 Ooms (Neptunus). 1892 1893 Schilling (De Iloop). 1894 1895 Everitt (Engeland). 1896 Blussc (De Hoop). 1897 M 1 1898 Bogcrs (Nercus). 1899 Blackstaffe (Engeland). 1900 Blussé (De Hoop). 1901 Sonimerfeld. (Duitschlund) 1902 Weber Mónchhoff (Duitschlajid). 1903 Hartman (Duilsc-hland). 1904 Beresford (Engeland). 1905 Mollor (Düitsckland). 1906 1907 Pott (Nereus). 190S Schoonenberg (De Hoop). 1909 Kuzik (Rusland). 1910 Ho ckey. De Jaarlijksche Algemeene Vergadering van den N. H. S. B. B. zal op Vrijdag SO September te 's-Gravenhage woindea houden. Zwemmen. De Nederlandsche Kampioenen van dit jaar zijn: 80 M. borstzwemmen: B. Benenga; 2=10 L. Benenga; 603 P. L. Ooms; 1600 F. W. Meuring; 80 rugzwemmen: C. J. Tersteeg; Springen: N. Sturkop. Luchtscheepvaart. Aan Pier Pander is opgedragen een borstbeeld van Clement van Maasdijk te vervaardigen, dat als godenkteeken to Hee renveen zal worden geplaatst. Vliegen te Rotterdam. Olieslagers heeft gisteren te Rotterdam niet gevlogen, omdat hjj het terrein onge schikt achtte. Daardoor heeft hij tienduizenden teleur gesteld. Het weer was zoo prachtig, dat men beslist verwachtte, dat hij zou opstij gen. Toen luj 's middags het terrein zag, keurde hij het dadelijk af, wegens ongelijk- heid. Hij keurde goed, dat eon houten1 vloer zou gelegd worden, doch toen hij om vier uren weer op het terrein kwam, lag deze op., een ongeschikte plaats. Hij eischte, dat d3 borgloods zijner machine achteruitgezet zou worden en do houten vloer op de plaats van de loods moest lig gen. Daartoe zal nu mis3clüen worden overgegaan. Hij bleef weigeren te vliegen en halfzeven t ging het publiek teleurgesteld naar huis.-' Olieslagers moest door een sterke, politie- - macht te voet en te paard, onder leiding t van den hoofd-inspecteur W. Klots, bo- schormd worden, daar het publick hem* uitjouwde voor dief en oplichter. Met moeite bereikte hij zijn auto. Een deel van het publiek was woedend cn ook het vlieg- comité was ontevreden over de handelingen van Olieslagers cn heeft zich telegraphisch in verbinding gesteld met een anderen avia- teur, die thans in de zuidelijke provincies demonstraties geeft. Deze werd nog gister avond te Rotterdam verwacht. („De Tel.") De A 1 p en t o c li t. Chavez en Werfman probeerden gistcrem tevergeefs over den Simplon te vliegen. Een dikke mist belette hun. pogingen. voor haar verder leven en het werd haar licht in het hart. Nu mocht komen wat wilde! Het moest en kon overwonnen worden. Zij behoorde nu geheel aan haar vader toe en zij gevoel de kracht in zich aan de zijde van liaar va der te staan en met hem te deelen wat het lot zou brengen. Dat zou nu haar levenstaak zijn. Omstreeks twee uren kwam een van de ar beiders om het eten van Bergholm te halen. Antje had rich reeds klaar gemaakt. Zij wilde den man vergezellen, want zij had be hoefte haar vader te zien en te spreken. Al had hij het ook zoo druk, dat zij slechts een paar woorden konden wisselen, hij moest tcch weten, dat zij naar hem had verlangd Na een halfuur loopen kwam Antje aan een brug, welke was aangelegd over een modderpoel. Zij rustte op dunne palen, was nauwelijks een halven meter breed en bad slechts aan de eene zijde een zwakke leuning. /Moeten wij daarover?" vroeg Antje, niet zonder vrees. „Als u naar uw vader wilt, ja," antwoord de de arbeider. „Maar u behoeft niet bang te zijn, de brug is stevig genoeg. Zio maar, ze rijden er met kolenwagens over." De man zette zijn ma-nd neeT, omdat er een wagen aankwam. Antje zag dat Battie- ta er achter liep en knikte hem toe. Daar naderden van de andere zijde ook Berg holm en Kratz. Haar vader riep: „Dat is aardig van je! Wacht, ik kom bij je l" Zijn stem klonk vroolijk en bij wuifde haar toe. Daar trilde een verschrikkelijke angstkreet door de lucht; de stom van iemand, die in doodsgevaar verkeert. Battista's wagen was op de natte planken uitgegleden cn verzon ken in de modder. De Italiaan was meege sleept, maar had nog een stuk van de leu ning kunnen grijpen en hing daaraan, met de voeten reeds in de weeke moddermassa. „HelpHelp Reeds was Bergholm op de plaats. „Hond goed vast!" riep hij, wierp zich op de brug neer en trok den jongen, met inspanning van alle spieren en zenuwen, naar boven. De arbeiders snelden toe, hadden op het land eerst in aderrdooze spanning het too- neel aanschouwd en barstten nu los in één juichkreet. Van de ecne zijde snelde Kratz de brug op, van de andere Antje. Een ge voel van geluk, zocals zij nooit had gekend, doortintelde haar. Bergholm had zich op de knieën opge richt. Duidelijk kon Antje zijn van vreugde stralend, door de inspanning hoogrood ge zicht zien en zij jubelde: „Vader, lieve vader Daar gaf hij, nog vóór hij geheel stond, een gil. Het was maar één korte kreet. Hij greep met de rechterhand naar het hart, struikelde cn viel tegen de gebroken leu ning, die door het zware lichaam nu geheel in elkaar stortte. „Vader Toen was het ook reeds gebeurd. En geen van de honderden, die daar ston den, kon hulp brengen. Gorgelend sloot de zwarte moddermassa zich samen boven den ongelukkige. Daarna was zij weder glad aan de opper vlakte, als een reusachtige lijkwade. XVIII. Enkele uren vóór zijn vertrek uit Inga' stadt kreeg Pfaldner docr ccn telegram van Kratz het eerste bericht van het ongeluk. Onder een zwaren innerlijken strijd had hij besloten Antje te vragen, hem zijn ver lovingsring terug te geven. Hij meende dit aan haar schuldig te zijn. Maar altijd weer als hij dacht aan het uur, waarin hij vóóï haar zou staan om afscheid te nemen, cchccn het hem, dat dit afscheid vcor hem cok beteckende het afstand deen van een gelukkige toekomst, en steeds weer klonk in zijn ziel het woord van Lilli na: „Het beste, het edelste deel van uw hart behoort Antje Bergholm toe." En nu dit verschrikkelijk bericht Hoe zal zij dit dragen? Zoo spoedig als maar ecnigszins mogelijk was wilde hij nu b'j haar zijn, haar helpen als trouwe vriend, wat hij zijn levenlang wilde blijven. Telkens weer las hij het korto telegram, dat Kratz hem had gezonden: „Bergholm op het werk in moeras veron gelukt. Dood, Antje in mijn huis. Koin dadelijk." Op alle groote stations kocht Pfïildner de dagbladen en klaagde over de langzame be richten. Eerst in Maagdenburg vond hij een kort bericht. De correspondent 1 ad aan zijn telegram toegevoegd: „Bij het ongeluk was de dochter tegen* woordig. Het lijk is nog niet gevonden." Het was al denker, toen de trein het sta tion te Altona binnenstoomde. Pfaldner. dia niet op zijn omgeving lette, voelde onver-» wachts, dat hem een hand op den sclioudeB werd gelegd. (Wordt vervolgd.*

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1