N°. 15513 IT' ^eptembeF. A°. 1910. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Uit nommer bestaat uit VIER Bladen. Derde Blad. Offieieele Kennisgeving. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.06. Iedere regel meer ƒ0.171. Qrootere letters naar pla&tsrnimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het incaseeeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oectsj per 3 maanden 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sljn 1.30. Franco per post1.65. VERKIEZING. Burgemeester en Webhouders van Leiden; Brengen ter kennis van belanghebbenden dat de stemming en de eventueele herstem ming ter verkiezing van twee leden en twee plaatsvervangende leden der Commissie van Onderzoek, bedoeld in art. 22 van het Re glement voor de Werklieden in dienst der ge meente Leiden, zal plaats hebben in een der lokalen van de Stadstimmerwerf, het Open baar Slachthuis, de Gasfabriek en het ge sticht „lEndegeest", respectievelijk op Woensdag 21 September en Vrijdag 30 Sep tember a.B., van des voormiddags negen tot twaalf uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 17 September 1910. Afsluiting passage Hoogewoerd. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat het ge deelte van de Hoogewoerd, gele gen tussohen de Hoogowoerds- brugonde Waterstee g, wegens het verleggen van de tramrails, op M aan- dag 19 en Dinsdag 20 Sept. a. a voorhetverkeermetrij-envoer- tuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN HEIJST, Secretaris. Leiden, 17 September 1910. Afsluiting passage ophaalbrug Houtmarkt. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algmeene kermis dat de o p- ;haalbrug over de Lange- graohtnabij de Houtmarkt, wegens het verrichten van werkzaamheden aan die brug, van Maandag 19 Sep tember a. s. tot nadere aankon diging voor het verkeer met r ij- en voertuigen zal zijn af gesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR- 1 Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 17 September 1910. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeen© kennis, dat aan den Ontvanger der Dir. Belastingen is ter hand gesteld het kohier der belasting op bedrijfs- en an dere inkomsten No. 13 van deai dienst 1910' 1911, executoir verklaard 16 September jL en herinnert den belanghebbenden aan hun verplichtingen om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 17 September 1910. Najaarsschouw. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien artikel 17 der verordening van den 6en Juli 1899 (Gem. blad No. 15); laatste lijk gewijzigd bij de verordening van den 3en Juni 1909 (Gem. blad No. 9) Brengen ter kennis van belanghebbenden, rdat te begnnnen met Dinsdag, 4 October e.k., zullen geschouwd wordenalle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, ste- gen, sloppen of poorten en gangen bene vens de daarin gelegen of daartoe behoo- rende bruggon en andere kunstwerken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn en met gedoogen van de rechthebbenden voor het publiek verkeer openstaan; en alle wa teringen en slooten en de riolen, ter ver vanging daarvan gemaakt, benevens de 'daartoe bekoorende sluizen, duikers, buizen, toegangskokers en dergelijke werken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. loco Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 9 September 1910. Het 125-jarig bestaan van „Hatiicsis.'' Oud-leerlingen en leerlingen van het al oude, maar zich steeds verjongende Genoot- schap „Mathesis Scientiarum Genitrix" I maken zich op voor de viering van een zeld zaam jubileum, het 125 jarig bestaan van deze onder wijs-inrichting. Groot, overgroot |^8 het aantal mannen, dat door „Mathesis Ijs opgeleid voor allerlei technische betrek kingen. Het waren meest kinderen van kleine burgers, handwerkslieden en wel varende werklieden, voor wie er een oplei ding werd gezocht, al liepen er esnkele zonen van welgestelde ouders onder, welke ouders begrepen wat een uitnemende opleidings school „Mathesis' was. En van die honder den, die er werden opgeleid de statis tiek zou het kunnen bewij-zen zijn er slechts weinigen niet terecht gekomen. De meesten hebben zich, dank zij deze oplei ding, een goede, en eervolle plaats in dé maatschapp weten te veroveren. Het di ploma van j,M.S.G." was bij een sollicita tie een goede aanbeveling, de leerlingen hadden bij vele anderen een voorsprong, want de ervaring van jaren had geleerd dat zulk een diploma eerst na veel studie en hard werken was verkregen. Uit den aard der zaak was het meeren- deel der leerlingen uit Leiden, al kwamen, en komen er nog, ook velen van buiten hier hun opleiding zoeken. En wie er nu van de oud-leerlingen nog in leven zijn en iets van dankbaarheid welen, voor hun school, zij zuJlen Maandag en Dinsdag a.s. hier feest vieren ter eere van het Genoot schap; de tegenwoordige leerlingen zullen zich bij hen voegen en het bestuur, de direc teur en de leeraren der inrichting, zullen van harte in de feestvreugde deelen. Ons dunkt ook de burgerij mag hier niet achterblijven. Het geld hier een speciaal Leidsche Onderwijsinrichting, die een goede naam draagt door heel het land. En nu zouden wij willen voorstellen Maandag de vlaggen uit te steken als de drom van oud-leerlingen en leerlingen in optocht en onder de tonen der muziek, 's voormiddags van „Zomerzorg" de stad intrekt en langs Stationsweg, Steenstraat, Prinsessekade, Rapenburg, Steenschuur en Breestraat naar de Stadszaal gaat om het Bestuur met dezen dag geluk te wenschen. Maar we zouden nog meer willen. We zou den wenschen dat do besturen van vakver- eenigingen, van gezellen, zoowel als van pa troons en velen uit de burgerij van hun. be langstelling lieten blijken door de blijde be groeting in de Stadszaal bij te wonen. We weten dat het Dagelijksch Bestuur van onze gemeente, die in al de jaren van het bestaan van het Genootschap heeft ge toond, de instelling een goed hart toe te dragen, niet zal achterblijven cn dat zelfs de regeering zich zal laten vertegenwoor digen door den Inspecteur van het M. O., speciaal belast met het technisch gedeelte van dit onderwijs, den heer De Groot. Het maakt een uitnemend en indruk dat de oud-leerlingen niet enkel aan feestvieren hebben gedacht. Immers in de bijeenkomst in de Stadszaal zal door den Voorzitter der Feestcommissie aan het Bestuur een blij vend aandenken worden overhandigd, een som gelds, door de oud-leerlingen bijeenge bracht om uit de renten daarvan jaarlijks eenige technische werken aan te schaffen dienstig voor het onderwijs. Nog eens, laat ons allen deelen in de feesten teT gelegenheid van het zoo merk waardig jubileum van deze eenige Leidsche instelling van onderwijs en dit uitspreken in de eerste plaats door de driekleur te laten wapperen van onze gevels De weg door leerlingen en oud-leerlingen van „Mathesis Scientiarum Genitrix" op Maandagmiddag haifvier te volgen, wordt nader gewijzigd als volgt: Van de Stadszaal langs Breestraat, Koorn- brugstecg, Nieuwen Rijn, Kraaierstraats- brug, Utrechtsche Veer, Rijnstraat, Hooge- woerd, Plantsoen, naar „Musis Sacrum." Leiden, 07 September. Do minister van oorlog heeft mr. dr. Th. W. Juynboll, adjutor interpretis aan. de bibliotheek der Rijksuniversiteit te Lei den, aangewezen om met ingang van 1 No vember 1910 onderwijs te geven aan de Hoogcre Krijgsschool in het Mahome- daansch recht, zulks ter vervanging van den met ingang van dien datum op het daartoe door hem gedaan verzoek eervol uit dio betrekking ontheven oud-hoogleeraar te Delft, mr. L. W. C. van den Berg. De Staatscourant bericht de akte van oprichting der Naamlooze Vennootschap ,,Wermnks's Kalkfabrieken" te Leiden. Doel is het exploiteeren van schelpkalk- fabrieken en het drijven van handel in bouwmaterialen, in den meest uitgebreiden zin. Duur 25 jaren. Kapitaal f 100,000, ver deeld in 100 aandeehen van f 1000. Voor de eerste maal is directeur de heer P. A. Wernink. Prins Hendrik der Nederlanden heeft zijn voornemen te kennen gegeven, Donder dag 22 September een bezoek te brengen «aan Nederl. Mettray en do nieuwe woning met schoollokalen „Prins Hendrikshuis" te bezichtigen. Do Minister van BinnemJandsche Zaken brengt in de „Staatscourant" No. 217, die nadere bijzonderheden bevat, ter kennis van belanghebbenden, dat de examens, ter ver krijging van ©en getuigschrift als apothe kers-assistent, zullen worden afgenomen te Breda en Zwolle op Maandag 10 Oct.. e. k. en volgende dagen. Opgaaf vóór 3 October e.k. aa-n den heer H. J. Spitzen Jr., oud- apotheker te Ginneken, voorzitter van de examen-commissie adaar, of aan den heer dr. J. S. Meulenhoff, apotheker te Zwolle, voorzitter van de examen-commissie aldaar. De heer K. van As, beroepen predikant bij do Ned.-Herv. Gem. te Moercapelle, zal morgenoclitend tot zijn dienstwerk worden ingeleid door den consulent, ds. J. W. Pie per, van Zevenhuizen. Des namiddags hoopt de bevestigde zijn intrede te doen. Naar de „Avpst" meldt, zijn alsnog tot het volgen der lessen aan de NecL-Ind. Be- stuursaeademie, als toehoorder toegelaten de heeren H. F. van Hengel, controleur bij het Binnenlandsch Bestuur, en W. F. van der Hoff, 2de luit. der inf. O.-I. leger. Uit vertrouwbare bron wordt aan de „O. H. C." medegedeeld, dat voortaan aan de O. L. Scholen te Haarlem geen Paasch- vacantie meer zal worden gegeven. Hier voor in plaats zal de eerste week in de maand Mei bestemd worden als vacantie- week. Deze beslisscng is voornamelijk hierom genomen, dat de Pa asch vacant ie gewoonlijk in een gure kouden tijd valt, waardoor het niet wenschelijk is om, in verband met de voorjaarsschoonmaak van de schoollokalen de kachels reeds weg te breken. De prins en de prinses von Wied met hun twee kinderen zijin gisternamiddag per auto van Scheveningen naar Brussel ver trokken, waar zij hun intrek nemen in „Ho tel de Plandre". Vermoedelijk komt de volgende week prins Victor von Wied te ^cheveningen. Het voorstel van commissarissen der Nutsspaarbank te Appingêdam aan het Nutsdepartement, om f 25,000 beschikbaar te stellen voor den bouw en de inrichting van ee.n leeszaal en boekerij em jaarlijks f 1500 voor do exploitatie, hebben de ledea van liet departement met groote meerder heid aangenomen. Nog dit jaar zal met don bouw worden begonnen. De Raad der gemeente Enschedee heeft na ampele besprekingen met 13 tegen 4 stemmen besloten, aan Ged. Staten te ver zoeken, het salaris van den burgemeester te brengen van f 3500 op f '1500, on met 11 tegen 6 stemmen om voor hem een ambtswoning te bouwen en daarvoor aan "B. en Ws. oen orediet van f 17,000 te ver- leenen. De arr. rechtbank te 's-Hertogenboech heeft, te vervulling van de vacature van kantonrechter te 's-Hertogenbosch de vol gende alpbabetiscbe lijst van aanbeveling opgemaakt: mr. J. A. E. Bink, kantonrechter te Hel mond; mr. M. M. Brouwer Ancher, kanton rechter te Oss; jhr. mr. W. K. G. Ditlinger, substituut-griffier bij de arr.- rechtbank te 's-Hcrtogenbosch. („Stot.") Do hoer K. Benjert to S tri jen, vroe ger te Leiden, heeft onder vele blijken van belangstelling, zoo van binnen als buiben do gemeente, zijn 25-jarig jubileum herdacht als hoofd der eerste openbare school. Met verschillende mooie geschenken werd de ju bilaris vereerd, o.a. van den Gemeenteraad, de Schoolcommissie, de oud-leerlingen, de burgerij, het onderwijzend personeel, de te genwoordige leerlingen en de collega's uit de buurt. Alle geschenken zijn onder harte lijke toespraken overhandigd. Het Dordrechtsch „Predikbeurten- blad" schrijft: „Naar wij vernemen zal do nieuwe leer- aar der Ncd.-Herv. Gem., ds. J. N. L. Zilin- ger Molenaar, van Bols ward, op Zondag 23 Oct. a.s. des avonds te zes uren zijn intrede te Dordrecht doen in de Groote Kerk. De bevestiging zal des morgens om tien uren in hetzelfde kerkgebouw geschieden door ds. J. Kellor0 die volgens rooster hier voor is aangewezen, doch die van zijn recht afstand kan doen ten behoeve van een ambtsbroeder; een beslxut, volgens den zegsman, waarover velen in do gemeente zich zouden verheugen".- De achtste lijst van de 32ste jaareol- lecte voor de Scholen met den Bijbel ver meldt o.m.Wou brugge met Rijnzatorwou- de met f 91.02. A ARL ANDERVEEN. Het programma voor het Koningiranefeest op 20 September bevatkoekhappen, lantaarn-uitblazen, tonkruipen, ringrijderij op fietsen, kuipste- ken, ringrijderij met tweewielige rijtuigen. Tevens zal voor do mooiste verlichting en versiering van de huizen der ingezetenen een prijs worden uitgeloofd. ALPHEN. Donderdag 22 Sept., des mor gens te tien uren, zal de Raad vergaderen. De jaarlijksch© vrije paardenmarkt zal 'alhier gehouden worden op Woensdag 21 September. Met ingang vAn 1 Oct. a.s. is de heer J". G. de Graaf* commies-titulair en werk zaam ten, postkantore alhier, verplaatst naar het kantoor te Zeist. Maandag a.s. zal de Harmonie „Beet hoven" een muzikale rondgang in deze ge meente houden, terwijl zij Dinsdag 20 Sept. te Aarlanderveen, en 27 Sept. te Oudshoorn een avondconcert zal goven. BODEGRAVEN. Do lessen aan de Am- bachtsteekenschool, alhier, zullen beginnen den lsten Maandag in October. HAARLEMMERMEER. Bij den brood bakker B., aan den Aalsmeerderweg, heeft men des naohtSj terwijl de bakker in de bak kerij aan het werk was, een voordeurmafc cn een geëmailleerde pan van het erf ont vreemd. Door de Gezondheidscommissie voor deze gemeente is op de voordracht voor secretaris van genoemde commissie op de voordracht geplaatst de heer P. Borst, te Hoofddorp. HAZERSWOUDE. De heer C. K., van Bodegraven, passeerde per rijwiel, waaraan een doos was bevestigd, den Gemeeneweg. Nabij den tol kwam zijn knie met de doos in aaniaking, waardoor hij van de fiets tui melde. Met ontwriohto hand en, bloedend gezicht ging hij bij den hotelhouder De Graaff binnen, waar hij zijn wonden van bloed zuiverde, en eerst op zijtn verhaal moest komen, vóór hij de reis kon vervol gen. Een heer uit Delft, die op zijn rijwiel een kar aan de Zijde moest voorbijrijden, verloor het evenwicht en viel met het hoofd tegen een der wielen van den wagen. Be halve dat hij een kleine verwonding opliep, was ook zijn gouden bril verbrijzeld en het rijwiel beschadigd. Den voerman treft geen verwijt, daar hij ver genoeg had uitgehaald. De heer G. van Gorkum is door het bestuur der Hazcrswoudsche Droogmakerij tot watermolcnaar benoemd in plaats van den beer D. Harkes, die een anderen werk kring koos. Aan D. van der Kley is een tegemoet koming van 25 gulden verleend voor het stuk rijden vau den, Middelweg to zijnen nadeele. De landbouwcursus gaat door en de voortgezette cursus zal te Benthuizen wor den gehouden. Een aangenaam reisje maakten de leer lingen van den landbouwcursus met hun leeraar, den heer Uit de Bos, en wel naar Arnhem, om een bezoek te brengen aan den. huize Ter Aa te Oosterbeek. Ook de heer J. M. Kok, onze gemeentesecretaris, tevens secretaris van do afdeeling der Maatschappij van Land bouw, was in dit gezelschap. De eigenaar der hoeve, die uit 15 i\ 16 ge-bouwen bestaat, de heer J. W. T. Scheffer, gaf alle mogelijke inlichtingen Ieder was dan ook verrukt en voldaan over deze schoone inrichting. De aandacht wordt gevestigd op de belangrijke wijziging in de uren van, open stelling van het postkantoor aan den Rijn dijk. Die zijn voortaan: van des voormid dags 10 tot des "namiddags 1.30, van 4 tot 5 en van 7 tot 8 uren 's avonds. LISSE. Binnen eenigen tijd zal niet al leen het derde huis, maar ook het derde win kelhuis verrijzen in de Kapelsteeg, en wol voor rekening van den heer Th. van dor Wiel, kleermaker alhier. Als het zoo door gaat wordt deze nieuwe, korte straat geheel een, winkelstraat. Het gedeelte Heerenweg van af het Postkantoor tot het Vierkant zal worden bestraat met een nieuw soort steen, name lijk; scoria bries. Dit gedeelte straat zal nu worden bestraat van af het nieuwe trot toir tot en met de tramrails, waardoor te vens een groote verbetering wordt verkregen omdat men hierdoor een grootere breedte verkrijgt voor het verkeer met rij- en voer tuigen. NOORD WIJK. Men heeft een aanvang ge maakt met het sloopen der huizen, dio aan gekocht zijn door de Noord- on Zuidholland- sche Tramwegmaatschappij ton behoeve der normalisecring en verbreeding van den weg, dien de Electrische Tram door het dorp zal nemen. Ook in „De Klei" worden de werk zaamheden aan don reeds* lang uitgebakenden weg begonnen. Het begint dus ernst to worden. De verschil lende onderteekenaren van het adres, dat aan den Raad verzocht, de strajidpaeht met den lieer P. Vink te ont binden, welk adres in de Raadszitting van 18 Aug. in handen, van B. en Ws. werd ge steld om advies, hebben thans wederom een schrijven aan B. en Ws. gezonden, waarin zij met feiten en getuigenissen trachten aan te toonen, dat pachter Vink, die vanouds „als een lastig buurman" bekend zou staan, voortdurend zondig*t tegen bepalingen der verordeningen Onze lezers herinneren zich, dat zij dit eenigen tijd geleden «aan B. en Ws. hebben aangeboden, ten einde dit College in staat to stellen, haar praeadvie's zoo noodig to basearen op feiten. B. en Ws. moeten den onderteekenaron te kennen hebben gegeven, bedoelde inlichtin gen en getuigenissen alloen schriftelijk to willen ontvangen 't Blijft nog immer roerig in do „Strand- lrwestie," al is deze o. i. een nieuwe phase ingetreden door het schrijven van den Mi nister van Financiën, die een uitspraak over do „hoogwaterüjn" aan den bevoegden rech ter'wil overlaten, en door dc eerste zwakke schrede, die de Raad jongstleden Woensdag gezet hoeft op den weg, die naar verzoe ning en oplossing leidt. De eerste lezing vanwege dc Chr. Jon- geling&vereeniging alhier zal worden gehou den door ds. T. Doevendans, predikant te Amsterdam. OEGSTGEEST. Bij enkele candidaatstcl- ling is alhier gekozen tot lid van den Ge meenteraad in de vacature-C. Duivenvoor de de heer Adrianus van der Hulst. VOORSCHOTEN. Gisteravond gaf heb harmonie-gezelschap der Kon. Ned. Fabriek van Gouden en Zilveren Werken „Benvenu- to" zijn laatste uitvoering in dit seizoen ia het „Benvenuto-park." Het concert opende ditmaal met „Vcullo wind," een marsch Francois, naar wij meenen voor de eerste maal door liet korps uitgevoerd. Mooie nummers uit liet eerste gedeelte van het programma waren „Memo Königin," walzer, en dc fantasie „Isidore" van Bedouin. Uit het tweede gedeelte valt te memoree- ren: de ouverture „Der Calif von Bagdad" en de Aria aus „Stabat Mater" van Rossini Het concert eindigde met de volksliederen. Er werd over het algemeen zuiver gespeeld; deze uitvoering stond op hooger peil dan de vorige. Zij had plaats met medewerking van de gynmastick-vereeniging „Door Oefening Sterk," eveneens bestaande uit personeel van do Goud- en Zilverfabrie-k. Eerst ver toonde de adspirantenafdeeling ons eenige goed uitgevoerde vrije- en orde-oefeningen. - Daarn.a kreeg men van de ouderen oefenin gen aan rek, ringen en brug te zien. Her haaldelijk werd door het publiek geapplau disseerd. Na de pauze werden nog eenige plastisch» standen vertoond, die door Bengaalsch vuur beschenen werden en een heel aardig effect maakten, De pr., die voor deze gymnastick- uitvooring beschikbaar waren gesteld, wer den later met een toepasselijk woord door den heer J. M. van Kempen Jr. in het rev petitieJokaal van „Benvenuto" uitgereikt., De heer Van Kempen betuigde daarbij zijni dank aan de leden van „D. O. S.", aai. den? instructeur en aan eenige heeren, dio ziel ten opzichte der Vereeniging verdienstelijk hadden gemaakj. Als wo ons éen opmerking zouden willen veroorloven, dan is het deze: Jammer was het, dat de gymnastiek-nummers gedeelte lijk vielen gedurende de uitvoering van h&J muziek-programma. De algemeene belang stelling concentreerde zich dan bijna uit sluitend op „D.O.S.". De heerlijk mooie, Aria aus „Stabat Mater" kwam daardoor niet tot haar recht. VOORHOUT. Het schoone weder der laatste dagen komt de boonenteelt zeer ten goede en in alle tuinen alhier ia men nog druk in de weer met het plukken, cn vinden vele handen werk. De aanvoer aan de veiling te Piet-Gijzen- brug is nog ruim voldoende en de Rotter- dam&ehe motorschuit laadt bovendien groote hoeveelheden aan de aan legplaats aan de Leidsche vaart bij het Seminarie. In het algemeen zijn de tuinders tevreden èn over de kwaliteit èn over de kwantitoit èn over de gemaakte prijzen. WARMOND. Vergadering van den Raad op Dinsdag 20 September 1910, 's voormid dags te tien uren. Punten van behandeling: lo. Ingekomen stukken; a. goedgekeurde Raadsbesluiten; b. kasopneming. 2o. Voordracht College van Zetters. 3o. Benoeming lid Commissie tot wering van schoolverzuim (vac.-Korswa- gen). 4o. Vaststelling gemeente-begroeting, dienst 1911. 5o. Vaststelling kohier school geld 3de kwartaal. 6o. Vaststelling 1ste suppi. kohier hondenbelasting. 7o. wijziging Politieverordennig 1906 (art. 11). 8o. Voor stel gemeentebestuur Velsen 'inzake gemeen schappelijke waterleiding. 9o. Instructie lampenist. lOo. Cemptabiliteitsbesluitenv llo. Reclames Hoofd Omslag. 12o. Het geen verder ter tafel zal worden gebracht 13o. Rondvraag. WOUBRUGGE. Het herhalingsondenvijs in de openbare school in het dQrp zal 1 November a.s. een aanvang nemen. WADDINGSVEEN. Het onderwijzend personeel dor vijf scholen alhier heeft den burgemeester een gedenkplaat in lijst aan geboden ter herinnering aan het schoolfeest, dat door hem aan de leerlingen was bereid ter gelegenheid van zijn benoeming tot hoofd dezer gemeente. Mej. D. J. Smit-, onderwijzeres aan de openbare school (Brug) staat op het drietal ter benoeming van onderwijzeres te Gouda. ZEGWAARD. Aangemoedigd door het succes, dat men met een „Pluvius"-brand- bluschapparaat gehad heeft bij den binnen-

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1