No. 15501?. LE3QSDH DMBLAU, Zaterdag* lO September. Tweede Blad. k Finaneieele Causerie. Gemengd Nieuws. Anno 1910. 8CHET8 UIT DE RECHTZAAL. De Octobcrbladen van Heden, Vrijdag, brachten twee interessante stukjes nieuws, (die op den duur niet kunnen nalaten van funstigen invloed te zijn op de Amerikaan- jsche markt'. Ten eerste *t oogst verslag, 't laafsfe, dat de regeering over den oogst 1910 zal pu- blieeeren. Daaruit blijkt toch', dat, terwijl, de wintertarwe 70 millioen bushels bij den vorigen .oogst ten achter blijft, de maïs •een record-oogst aanwijst en bijna 300 mil lioen bushels meer zal bedragen dan ver leden jaar. Haver zal bijna 50 millioen bushels meer geven. Daarmede is aan de telkens opnieuw, en meer dan andere ja ren, opduikende geruchten van een ge deeltelijke mislukking van den oogst, voor goed 't stilzwijgen opgelegd. En aange zien de welvaart in Amerika ten slotte in de allereerste plaats draait om den oogst, mag dit nieuws zeer zeker met vreugde worden begroet. In de tweede plaats werd de koperstatis tiek gepubliceerd. Deze is in twee opzich ten merkwaardig. Eerstens wegens de toe name in de productie, ondanks de hard nekkige geruchten van overeenkomsten tot inkrimping daarvan. Maar daartegenover Staat, dat de binnenlandsche consumptie vooral en ook de export, zoodanig zijn toegenomen, dat die voorraden zelfs nog iets kleiner, zijn dan verleden maand. ,Wie echter gedacht had, dat deze nieu we factoren eenig meer leven in de brou werij hadden gebracht, kwam bedrogen uit. Er zijn voorshands te veel andere on zekere factoren, die den koersloop kunnen beïnvloeden, dan dat 't waarschijnlijk is, dat we ook voorloopig veel meer levendig heid zullen ontwaren. Daar zijn de politiek en de a.s. verkiezin gen. Zoodra de laatste uit den weg zijn zal men zich althans eenigszins een beeld kun nen vormen van den nieuwen toestand. Ge steld eens, de Demokraten slagen er in, 't Toer in handen te krijgen. Wat zou dan wel ■*t humeur, zijn van Wall-street, dat 'de De mokraten terecht, of ten onrechte, vreest als een groot kwaad. En zelfs indien de Republikeinen, hetzij de oude, of de nieu we partij, winnen, wat zal dan wel 't pro gramma zijn? Ook Taft voerde bij zijn op treden tariefherziening in zijn banier, doch ten slotte is daar al heel weinig van ge komen. Dank zij de mindere activiteit van han del en industrie, schijnt dis telken jare om 'dezen tijd terugkeerende geldschaarsch- te ditmaal achterwege te blijven. Wat op zichzelf zeker geen onverdeeld kwaad is. Hoe 't zij, 't publiek over gansch de wereld, geeft er de voorkeur aan de kat uit den boom te zien, alvorens zich weer bij de Amerikanen te interesseeren. Ten onzent wordt gestadig door, zij 't mondjesmaat, gekocht; vooral Steels, die men hier. blijkbaar om en nabij 70 goed koop vindt. Als ze hun 5 pCt. 'dividend! blijven betalen, zijn ze dat ook inderdaad; fen zelfs al mocht eens een tijdelijke divi dendverlaging intreden, op den langen duur zal men toch' geen slechten koop er mee doen. Een onaangenamer verrassing bereidden onze markt de preferente aandeelen Ameri can Hide Leather Company. Juist heette 't in 't begin der week, dat er een ge deelte van 't geaccumuleerde achterstalli ge dividend zou worden betaald (thans ruim. 70 pCt.) een gerucht, waaraan wel eenigen schijn van waarheid werd verleend door een van New-York uitgaande rijzing van enkele procenten in den koers. Aan 't einde der week valt echter een koersval van 10 pCt. te constateeren op de publi catie der zeer ongunstige jaarcijfers. Het heeft er allen schijn van, dat men de aan vankelijke rijzing heeft geprovoceerd om Holland nog eens ,,in te zeepen"; als men. de geschiedenis van dit aandeel zoo eens nagaat, sedert de introductie aan onze Beurs, dan krijgt men den indruk, dat de waar van sommige emittenten, en hunne principalen in New-York, met groote voor zichtigheid moet worden behandeld en ge meden, althans ten tijde der introductie! Geduldigen, die nu opnemen, zullen echter waarschijnlijk op den duur wel profiteeren van hernieuwde manipulatie; de geschiede nis herhaalt zichzelf in den regel wel meer! Recht plcizïerig was *t verloop der Cul tuurwaarden, van welke de meesten in krachtig avans de week verlaten. Mooie suikerprijzen en ongunstige Duitsche beet- wortelsuikergeruchten waren daaraan de bet. Na de gevoelige reactie begin des jaars zijn vele waarden weer op weg naar de hooge koersen van 1909, wat op zich zelf alweer tot voorzichtigheid dient aan te sporen. In verhouding zijn de aandee len Handelsvereeniging Amsterdam ver waarloosd gebleven, ofschoon zij wel in de eerste plaats van de gunstige suiker conjunctuur profiteeren. Een krachtige reprise had plaats in Pe- troleumaandeelen. Maar onze informatie van verleden week is er niet te minder waar om en voorzichtigheid blijft aanbe velenswaardig, zoolang de strijd tusschen de reuzen niet beslecht is. Gunstig was de tendenz ook voor Staats fondsen, met name Russen, Brazilianen en Turken. Blijkbaar zocht de belegger dus weer troost bij oud-beproefde vrienden, die in *t verleden blijk gaven nog zoo slecht niet te zijn. Voor Brazilianen stimuleert trouwens 'de koffiehausse. Minder aangenaam voor houders is *t verloop van Columbianen, die hier nogal gehouden worden als speculatieve beleg ging. Reeds tweemalen achtereen was cr vertraging in de couponremises, wat in Juli l.L oorzaak werd, dat de coupon eerst eenige weken na verval werd betaald. Zelfs een speculatieven belegger brengt dat tot nadenken, misschien tot inkeer 1 Toch gelooven wij, dat er geen reden is tot ernstige ongerustheid, zeker niet voor de meer, verwijderde toekomst. Immers Columbia zal na voltooiing van 't Pana makanaal een land van groote beteekenis worden. Als Broeder Jonathan 't reuzen werk voltooid heeft, zal hij zeker niet kun nen gedoogen, dat deze Republiek met z'n schuldeiscliers overhoop ligt. Mocht er dus kwade wil in 't spel zijn, dan zul len de Yankees wel zorgen, dat daaraan een einde komt. Aan den anderen kant trouwens is 't te voorzien, dat 't land, zoo- dra 't kanaal voltooid zal zijn, een ont zaglijke „aufschwung" zal krijgen en er niet de minste aanleiding zal bestaan om niet aan zijn verplichtingen- te voldoen. Geld blijft nog altijd krap.; heden kwam 100.C00 pd. st. goud binnen, wat prolongatie tot 5 pCt. terugdwong. Bij voortgezette; goudinvoeren is wellicht eindelijk eenige ontspanning te verwachten. ,W. Op eenbankinde.NieuwePlan- tage te Rotterdam hadden gisteravond L. K., wonende Helmerstraat en zijn meisje C. S., wonende Siondwarssstraat, een kor te woordenwisseling. Plotseling viel L. K., van de bank en bleef bewusteloos liggen. De ongelukkige had zich, ongemerkt mui zentarwe weten toe te dienen. Het meisje riep om hulp en burgers brachten hem in Let koffiehuis van D., aan den Ouden Dijk, waar hem de eerste hulp werd verleend. Daar constateerde een inmiddels ontboden geneesheer, dat niet de muizentarwe, doch de overspannen toestand van den man de oorzaak van zijn toestand was. Weder bij gekomen, verklaarde de man aldus gehan deld te hebben, omdat hij met zijn meisje in onmin leefde, geen werk en dus een eind aan zijn levetn had willen maken. Het zakje met muizentarwe is in de om geving van de bank teruggevonden. („N.R.Ct.") Gisternacht heef t mea inge broken in de Nieuwe Kerk aan de Duin straat te Scheveningen. Door het lossnijden en oprollen van een venster, in lood gevat, heeft men zich toegang verschaft. Twee offerbussen zijn geforceerd gevonden en ge deeltelijk geledigd, zoodat de dader schijnt gestoord te zijn. De politie te Hilversum heeft in verband met de misdaad aan de Honingstraat een vijfden verdachte aange houden, S. de J. genaamd, tegen wien zwa re vermoedens zijn gerezen. Inde Lange Leidsche dwarss tr. te Amsterdam is gistermorgen, in haar wo ning, het lijk gevonden van een alleen wo nende vrouw. Reeds eenige dagen hadden de buren haar gemist; de politie, hiermede in kennis gesteld, verschafte zich toegang tot de woning, alwaar zij de vrouw docd vond. Te Y o 1 p b ij Arnhem is gister- nacht in het kantoor van de Arnhemsche Tramweg-Maatschappij ingebroken. De da der, die binnengekomen is door een open staand privaatraampje, heeft het slot van de brandkast geheel vernieldy maar hij heeft de brandkast niet kunnen openen. Uit éeh schrijfbureau is een bedrag van ongeveer f 11 gestolen. De uitbreidi ng va n den za ad- bouw in den. polder -^Heer-Hugowaard schijnt oorzaak, dat rich daarïneer en meer e-en mussch'enpïaag doet gelden. Jfarwe kan b.v. niet worden verbouwd. In een vergadering, gehouden op_ initia tief van de afdeeling der Holl. Mij. van Landbouw, hebben belanghebbenden nu besloten een musschengiède op te richten. Men stelt zich voor, dat bij een heffing van 50 cfc. per H.A. al ettelijke duizenden mus- sehen kunnen opgeruimd worden. Men ver wacht vrij algemeens deelneming in dezen oorlog tegen het musschenheir. TeDokkumzijneenpaa r werk lieden, in dienst der gemeentereiniging, be trapt op een daad, die, uit hygiënisch oog punt, treurige gevolgen had kunnen hebben. De werklieden hadden n.l. de urine, afkom stig uit de privaten der bijzondere schoei, gestort in den regenbak, waar de school kinderen uit drinken, welk schandelijk feit reeds meermalen moet geschied zijn. Dezer dagen was gemeld, dat het luchtschip L- Z. VI van Badcn-Baden uit geen toohten boven Straatsburg mocht doen, omdat de militaire overheid beducht was, dat vreemde spionnen uit het lucht schip de vestingwerken zouden kunnen be spieden. Maar men schijnt toch over dat bezwaar heengestapt te zijn. Donderdag heeft althans de L. Z. VI in statige vlucht boven Straatsburg gezweefd. Te Eiberfeld is een politie- verordening uitgevaardigd, volgens welke bij openbare voorstellingen van de kinemato graaf alleen beelden mogen vertoond wor den, die vooraf aan de censuur van de po litie zijn onderworpen. Kinderer beneden de 16 jaar mogen de voorstellingen alleen be zoeken in het gezelschap van hun ouders, voogden of de plaatsvervangers van dezen. Een bankte Spokane, in den staat Washington, geeft tegenwoordig anti septische bankbiljetten uit. Deze biljetten zijn gedrukt met een kleurstof, die met carbolzuur aangemengd was. Bacillen, die bij de circulatie op het bankpapier mochten terechtkomen, vinden door het carbolzuur haar dood. Het gedingtegen dr. Crippen en juffrouw Le Neve is gisteren in Bow- stroet te Londen voortgezet. Er werden eenige getuigen gehoord, die niets bijzon- dors verklaarden. Op een vraag van den verdediger moest een hunner herkennen, dat Crippen altijd "i'/an vriendelijk voor zijn vrouw was. Ver der hield de verdediger staande, dat de haarspelden, die bij het inenschelijk over schot in den kelder van het huis zijn ge vonden, doodgewone haarspelden waren, zooals millioenen vrouwen ze dragen, en dat het haar, dat er aan vast zat, ook alle- daagsch bruin haar was. De verdediger heeft vergunning vorkre gen, om twee door hem aan te wijzen ge- neesheoren het gevonden overschot te laten onderzoeken. Ovorstroomingon in M o a- vië en Silezië. Ten gevolge van de over stroomingen zijn te Kunowitz 120 huizen in gestort. Tien personen hebben het leven verloren. De stad Göding verkeert in ge vaar. Uit Moravisch Ostrau wordt gemeld, dat de verbinding met Pruisisch Silezië ver broken is. To Oderfurt zijn vijftig huizen overstroomd. Naar uit Glata wordt bericht is de Neisze 1% M. gestegen. De laagste gedeelten vanj Glata zijn overstroomd. Ook de zijrivieren van de Neisze hebben overstroomingen aaiv gericht. Uit Breslau wordt bericht, dat de Oder bij Ratibar 6.10 M. is gestegen. Het beneden gedeelte van Neurodo is door do Waldita onder water gezet. Het water drong de hui zen binnen. Ook uit Hirschborg komen be- richten van schade door den hoogen waters stand en gevaar voor overstroomingen. Degroote manoeuvres zijn gisteren in de buurt van Prcussisch'-Hol- lan^l (district Koningsbergen) in tegenwoor-» digheid van den Keizer begonnen. Een ge-i deelte van de infanterie draagt de nieuwe grijze uniform, dio bestemd is, om cp derf duur de tegenwoordige blauwe te vervangen. Aan de manoeuvres nemen ook een paac luchtschepen deel. Een van die luchtschepen is gisteren op 3 tot 4 K.M afstand uit een ballon-kanon bestookt, toen het boven d<5 stellingen van den vijand verscheen. Dc la-» ding van het kanon bestond uit vuurpijlen. De geheele uitrusting van dc legerkorpsen is op voet van oorlcg. Scheidsrechters wij- Ken, voor het eerst aan, welke officieren en minderen als buiten gevocht gesteld to b:sclTouwen zijn. Zij worden achter de vuur» linie gebracht. Hel Ame rika an s che ministe- rie van marine zal langs de geheele kust; een reeks groote stations voor draad'looze telegraphie (25 kilowatt) doen oprichten, dio alle verbinding zullen hebben met het in aanbouw ziinde reuzenstation te Washington (50 kilowatt en 180 meter hooge toren.) II ais vlijt. Op de Huisvlijttentoonstelling te Sch'e- veningen zijn o.a. de volgende bckronin-, gen toegekend Zilveren medaille aan: Emma Brüne, D, Speet, en Nico v. d. Klugt, te Leiden; Cato Bots, Nieuwkoop; A. v. d. Berg, Heemstede. Bronzen medaille aanP. B. Erades,- Leiden; C. Blad, Hoofddorp; A. J. de G.~v»ve, Noordwijk; M. C. Bloemendaal,-- Heemstede; F. Bakker, Rijswijk. Diploma aan: Th. W. van de Klugt.i Arnoldus Teljeur, Johanna v. Alfen en J. Dirkse te Leiden; G. Boot, J. H. W. C. v. Staveren en A. G. Mulder, Gouda; Mej. J. v. d. Brink, Heemstede; J. M. dq Jong, Aalsmeer; Jan Krieger, Woerden: G. W. v. d. Bosch, Voorburg. Horloge aan: Comelis v. Wijk, Henri-: cus Menysen en Johannes Petiet, te Leiden. RIJNSBURG. Geboren: Emma, D. van L. RaveDsbeigen en C. Bouwman. Willemijntje Anna Alyda, D. van J. v. Vliet on A. W. Gysmnn. Jan, Z. van S. v. Duivenvoorde en A. D. do Vink. Maria, D. van J. Glasbergen enJ.J.v. d. Weijden. Gehuwd: L. J. II. Schickendantz jm. 21 j en A. J. Koekebakkor jd. 27. j. K. v. Eginond jm. 27 j. en G v. Dedt jd. 25 j. Ondertrouwd: G. v. d. Kwaak 31 j., Wedr. van W. v. d. Niet, en P. G. do Graaf jd. 23 j., tr» Oegatgeest. SASSF.NHI'TM. Geboren: Neelt'e. D. van N» Breedrjk en G. Ramp. Antonius, Z. van U. J. Guldemond en J. M. v. Kamnen. Lijdia, D. vaq A. Korpershoek «n B. Vijibrief. x~N~N~XXXX>OOOOOOC<~^~~~ TEN EINDE RAAD. Vermoeid sleepte hij zich de trap weer op. Dat was mi de vijfde vandaag, 't Was, of zijn beenen al haast niet meer mee wilden, lederen dag was dat nu immers ook het zelfde. Van het eene kantoor ging hij naar het andere, trappen op en af tot hij 's avonds doodmoe naar huis terugkeerde, om den volgenden morgen hetzelfde op nieuw te beginnen. Hoop, dat hij slagen zou, had hij nauwelijks meer. Hij deed het werk tuiglijk, omdat hij toch niet kon blijven zit ten op hun bovenkamer, waar de kinderen schreiden om brood. Toen hij eindelijk boven gekomen was, bleef hij op het kleine halfduistere portaal oven stilstaan, om op adem te komen. Dan klopte hij zachtjes op de oude, smalle deur met het bordje „kantoor", en er onder „voor brieven en boodschappen". Hij wacht te even, maar er kwam geen antwoord. Hij klopte nog eens. „Binnen I" riep nu een grommerige stem van uit het kantoor. Aarzelend opende hij de deur en stapte binnen. „Meneer, ik kom...", begon hij. „Zou je de deur niet beter achter je slui ten? kwam dezelfde grommende stem van daareven. Verschrikt keek hij achter zich en duwde do deur, die losgesprongen was, weer dicht. Dan deed hij een paar passen verder het kantoor in. Aan het raam ginds zaten ach ter een hoogen lessenaar drie bedienden en aan een lessenaar dichterbij zaten de oude man met de grommende stem, en een aan komende bediende. „Wat hadt jo?" vroeg de man, zich wat oprichtend van zijn werk en hem scherp aankijkend. „Ik kom naar aanleiding van uw adver tentie, meneer." Hij had het bedeesd, met zachte stem ge zegd, kleurde nu even onder den vorschen- den blik van den man, die hem opmerk zaam opnam, en drukte zijn kapotte schoe nen dicht tegen elkaar. „Er wordt een jongste bediende ge vraagd," zei de man, de schouders opha lend. >,Ja, meneer, maar ik ben op bet oogen blik buiten betrekking," kwam hij, „en daarom „Hoe oud bent u?" viel de ander hem in de rede. „Negen en dertig, meneer," zei hij. De klerken aan den lessenaar keken er van op. Eén glimlachte. „En bent u kantoorbediende geweest vroeg de man weer „Ja zeker, meneer, altijd." „Zoo! Ja-, meneer is op het oogenblik niet liier. Maar het zal wel onnoodig zijn terug te komen. Er wordt een jongmensck gevraagd.' „Ja, meneer, maar ik wil voor hetzelfde geld als een begon hij. Maar de ander wenkte ongeduldig met de hand. „Ga u nu maar." „Ziet u, meneer, ik wil graag..." begon hij nog eens. „Ja, als u beslist wilt, moet u maar te rugkomen, als meneer er is,'' zei de ander ongeduldig. „Maar het zal wel vergeefsche moeite zijn." Even draalde hij nog en keek als vra gend naar de klerken, ginds bij het raam. Dan stapte hij weg. Toen hij weer op het portaal stond, hoorde hij in het kantoor achter zich een zacht, onderdrukt lachen. Maar dadelijk gromde de stem van den ouden man gebiedend en was liet weer stil. Het bloed steeg hem naar de wangen en haastig liep hij de trap af. Hij was al een eind de straat op, vóór hij stil bleef staan en een verfrommelde courant uit zijn bin nenzak haalde, en voorzichtig openvouwde. Dan, met den vinger wijzend langs een met potlood aangestreepte advertentie, las hij: „Kantoorbediende... Prinsengracht." Even keek hij nu zoekend om zich heen, stopte dan de courant weer weg en stapte door. Ruim een kwartier later stond hij op nieuw op een nauw portaal, donkerder nog dan het eerste en waar hij maar met moeite den weg vond. Op zijn kloppen riep een jongensstem: „Binnen Toen hij de deur geopend had, stond hij voor een tol, leeg vertrek, met een oude schrijftafel aan den wand, en aan den an deren muur een tafel, waarbij een jongon opstond. „Is meneer te spreken?" vroeg hij bin nenstappend. De jongen keek hem even aan. „Wie kan ik zeggen, dat er is?" „Ik kom naar aanleiding van de adver tentie," zei hij, in zijn zak tastend naar de courant „Okwam de j'ongen en bleef hem even bliikbaar verwonderd, aankijken. „Kan ik meneer ook spreken?" vroeg tij. „Ik zal 't vragen," zei de jongen, en klopte aan een deur in den hoek van het vertrek. „Wilt u maar binnenkomen?" vroeg hij, even daarna terugkomende. Hij stapte naar de deur, die de jongen had opengelaten. Zijn hart bonsde. Tot nu tce was hij overal door bedienden afge scheept. Nu zou hij ten minste den patroon zelf kunnen spreken. In het kantoor, dat hij nu binnenkwam, zat aan een bureau-ministre in het midden een gezet lieer van middelbaren leeftijd, en aan een schrijftafel bij het raam zat een klerk. De heer in het midden hief liet hoofd op en hij meende op diens gezicht een glim lach' van verwondering te zien, die hem een oogenblik deed aarzelen. „U kwam u aanbieden voor kantoorbe diende?" vroeg de ander. Hij knikte. Het stokte in zijn keel, toen hij spreken wilde. „Ja, meneer... naar aanleiding van uw advertentie," bracht hij eindelijk uit. De ander knikte weer, richtte zich wat Kooger op in zijn stoel en monsterde hem nauwkeurig. Hij voelde hoe het bloed hem weer naar de wangen steeg. „Wat is uw oogenblikkelijke werkkring?" „Ik ben buiten betrekking meneer." „O, zoo!" Weer meende hij een glimlach te zien, toen de ander langs hem neerzag naar zijn kapotte schoenen en dan weer den blik liet gaan over zijn vale, versleten, plunje. „Maar ik ben altijd kantoorbediende ge weest", kwam hij moeilijk., De ander knikte. „Bent u al lang buiten betrekking?" „Ja... al een heelen tijd," aarzelde hij. „Nu, 't is goed," kwam de ander, „ik zal uw naam en adres noteeren." Een blijde glimlach trok over zijn gezicht. „Ziezoo," vervolgde de ander, toen hij had opgeschreven. „Ja, ziet u, meneer, ik ben..." begon hij nog eens. „Ja, ja, 't is goed," wenkte de meneer. „Als ik u noodig heb, zal ik u bericht zenden." Hij keek verbaasd den man aan, dan naar den klerk aan het raam, die roerloos ever zijn lessenaar gebogen bleef. Hij wilde nog wat zoggen. Maar de ander wenkte al ongeduldiger met de hand en op zijn voor hoofd groeven zich diepe rimpels. En vóór hij het zélf begreep, stond hij weer in het leege, holle vertrek, waar het kleine jongetje hem verwonderd aanstaarde. Hij wist niet meer hoe hij er uit moest komen en de jongen moest hem do deur opendoen naar de gang. Daar bleef hij als versuft staan. Dan, terwijl hij de trap afliep, kwam langzamerhand weer duidelijk al het gebeurde naar voren; hoe die meneer daar glimlachend gezeten liad en hij bedrem meld gestaan had midden in de kamer, be schaamd voor zijn oude, versleten kleeren en zijn ingescheurde schoenen. Wat had hij niet alles willen zeggen, als hij eindelijk eens een patroon te spreken kreegVan zijn ellende had hij willen vertellen en van den honger van zijn kinderen en van zijn zwakke vrouw, dio gebrek leedEn mis schien, als het. een aardige, vriendelijke man was, die, vertrouwen inboezemde, dan misschien had hij willen zeggen, hoe moei lijk het voor een arm mensoh was, om eer lijk te blijven, als hij overal weggestuurd werd en niemand zich om hem bekommerde. Wist hij het niet bij ervaring, hoe moeilijk het vaak was staande te blijven? Was het voor hem niet dubbel zwaar, na het -ver leden, waaruit de stem van zijn vrouw hem zooveel jaren geleden gered had? O, neen, daarvan wilde hij niet spreken. Dat verle den met zijn zwarte gevangenisjaren maak te hemzelf altijd nog angstig, 't Was, of het hem soms nog dreigde, of het hem te rug wilde hebben. Daaraan had hij niet wil len denken, ook nu niet. Maar van zijn ge brek had hij willen vertellen en van het huilen zijner kinderen, als zij 's avonds zon der eten naar bed moesten. Maar hij had niets verteld, niets. Hij had het niet gekund. Van al dat wist hij niets meer, toen hij stond in het mooie kantoor; alleen nog maar van zijn kapotte schoenen en versleten plunje, waarnaar dio meneer glimlachend keek, en hoe hij daar niet hoorde. „Hoe is het, Karei?" vroeg zijn vrouw, toen hij een uurtje later eindelijk weer al de trappen was opgeklommen tot vier hoog, waar zij woonden. „Niks, natuurlijk," kwam hij mismoedig. Zijn vrouw schudde het hoofd. ,,'t Is toch wat," klaagde zij. „Kan je nu nog nergens terecht?" „Ik zag er te sc-hooienig uit," zei hij bit ter. „Zoo een moeten ze niet." „En de kinderen nou," jammerde deze; „de kinderen, Karei I" Hij haalde de schouders op en liet ricb' op een stoel vallen. Daar bleef hij den. hee^ Ion verderen dag roerloos ineengedoken zit ten. Een paar maal schudde hij even heb hoofd, toen zijn vrouw hem vroeg, of hii er nog niet eens op uit moest. Maar 's avonds, toen de kinderen naar bed moes ten en huilden omdat rij nog geen eten go-' had hadden den heelen dag, stond hij plot seling op en liep zondor iets te zeggen do deur uit Dat kon hij niet langer aanhoo- ren; dan moest hij, op welke manier ook, maar zorgen, dat er wat kwam. „Dus je hebt die vijftien gulden ge vraagd, onder voorwendsel, dat je een be trekking kondet krijgen als kassierlooper^ waar ge een waarborgsom met je voor noo dig hadt?" vroeg de president. „Ja, meneer de president," zei hij met klare stom, onbeweeglijk staande in het be klaagdenbankje. „En je wist took, dat je ze niet terug kondt geven." Hij aarzelde even. „Ja, misschien later," kwam hij. „Nu ja, later," meende do president. „Maar daar wist je toch nict« van." „Neen," zei hij beslist. „Je begreept toch, dat dat oplichting was? Je bent al vaak genoeg wegens oplichting veroordeeld." Hij keek den president aanzijn gezicht betrok pijnlijk bij die herinnering. „Het schijnt wel, dat er voor jou geep straf helpt," zei de president weer. „Geen straf helpt?" Hij keek den president ernstig aan. „Ik laad den heelen dag geloopen om, werk," ging hij voort, „maar het hielp niet En als dan je kinderen...". „Nu ja..." „Maar wat moet ik dan, meneer?" barst te hij uit. „Zeg u dat dan. Ik kan ze toch! niet laten sterven, de bloeien." De president wenkte gebiedend met dei hand. „Ze haddon zoo'n honger dien avond,** zei hij nog, „en ze huilden zoo." Dan liet hij zich moedeloos in zijn banltf zakken.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 9