N°« 15506 "Vrijdag O September# A0. 1910. Qeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, enz. IDSCH PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootera lettere naar plaatsruimte. Kleine edvertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.Voor het incasseeren wordt/' 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden I f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.S0. Franco per post1.65. Inschrijving van leerlingen voor de Openbare Scholen der 3de en 4de klasse. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op artikel 6 der Verordening van 25 Januari 1894, regelende de inwendige in- Irichting der scholen, de toelating en het ontslag der leerlingen, (Gemeenteblad No. b van dat jaar); brengen ter algemeene kennis: lo. dat tot het doen inschrijven van leer lingen voor de openbare scholen der 3de en 4de klasse nog gelegenheid zal worden gegeven tot en met den I7den September e.k. dagelijks (den Zondag uit gezonderd1) des voormiddags van lialfnegen tot negen uren en op Maandag, Dinsdag, 'Donderdag en Vrijdag bovendien van half- iwee tot twee uren des namiddags en wel voor de school 3de klasse No. 1, in het schoolgebouw op de Binnenvestgracht aan bet Plantsoen; voor de school 3de klasse No. 2. in het feoh ooi gebouw aan de Van der Werfstraat; voor de school 3de kl. No. 3, in het school gebouw aan de Mare; voor de school 3de klasse No. 4, in het schoolgebouw aan de Langebrug; voor de school 3de klasse No. 5, in het Schoolgebouw aan den Maresingel; voor de sohool 3de klasse No. 0, in net Schoolgebouw aan de Paul Krugerstraab; voor de school 3de klasse No. 7, in het Schoolgebouw aan den Zuidsingel; voor de school 3de klasse No. 8, in het Schoolgebouw aan de Heerenstraat; voor,de school 4de klasse No. 1, in het schoolgebouw aan de Medusastraat en zulks met het oog op de verbouwing van de pchool aan de Gortestraat; en voor de school 4de klasse No. 2, in het fechoolgebouw in de Brandewijnsteeg 2o. dat bij de inschrijving het bewijs van geboorte-inschrijving moet worden vertoond. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Wethr. lo. Burg. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 9 September 1910. Najaarsschouw. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien artikel 17 der verordening van den 6en Juli 1899 (Gem. blad No. 15)laatste lijk gewijzigd bij de verordening van den Ben Juni 1909 (Gem. blad Na 9); Brengen ter kennis van belanghebbenden, Sdat te beginnen met Dinsdag, 4 October e.k., zullen geschouwd worden: alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, ste gen, sloppen of poorten en gangen bene vens de daarin gelegen of daartoe behoo- trende bruggen en andere kunstwerken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn en met gedoogen van de rechthebbenden voor het publiek verkeer openstaan; en alle wa teringen en slooten en de riolen, ter ver hanging daarvan gemaakt, benevens de Haartoe behoorende sluizen^ duikers, buizen, 'toegangskokers en dergelijk© werken, voor zoover die bijzonder o:gendom zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. loco Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 9 September 1910. Leiden, 9 September. In het St.- Vincentius-gesticbt aan ^het Westeinde te 's-Gravenhage zijn giste- teren het gouden professiefeest van broeder fCarolus, directeur van de It.-K. normaal lessen, en het 25-jarig professiefeest van (broeders Hilduardus, hoofd van de tusschen- school aan h'et Westeinde en Amantius en rltudolphus, beiden eveneens bij het R.-K. onderwijs aldaar werkzaam, gevierd. In den ochtend werd ter eere van de ju bilarissen aan het feestelijk met groen en bloemen versierde altaar in de gestichtska- pel aan h'et Westeinde door den heer Daal 'hof de H. Mis opgedragen, waarbij het feangkoor der eerw. broeders onder leiding van den eerw.- broeder Leo medewerking .Verleende. Vele oud-leerlingen en onder scheiden geestelijken, leden van den hoofd daad en van den hijzonderen raad der St.- iVincentiusvereeniging, zoomede leden van het schoolbestuur der vereeniging kwamen 'daarna de jubilarissen gelukwenschen. -Burgemeester Sweerts, die wegens zijn gezondheidstoestand in het buitenland is, beeft het plan binnenkort voor eenige dagen haar de residentie te komen. De nat. hist, kiesvereeniging „Vader land en Honing", te 's-Gravenhage, heeft kandidaat gesteld voor de Provinciale Sta rten (vacature-dr. Lely}) den heer S. J. van den Bergh, notaris> hoogheemraad van Delfland. - Bedankt is voor het beroep naar de Gerof. Kerk te Waarder door ds. A. Roorda, te Oude-Pekela. Voor de hoofdakte is te 's-Gravenhago geslaagd de heer M. Goudzwaard, van Gouda. De heer It. Ter Heido en echtgenoote, vader en moeder in het Diaconiehuis der Ned.-Herv. Gemeente te Harlingen, zijn benoemd in dezelfde betrekking in het wees- en oudeliedenhuis te Woerden. Graaf Dumonceau, chef van het Mili taire Huis te 's-Gravenhage, is gisteren ten paleize SoestcTïjk aangekomen; hij zal en kele dagen de gast zijn van H. M. de Ko ningin-Moeder. In „De Nederl." wordt medegedeeld dat de Christ el ij k-IEsEorische Ubio op 28 dezer in Den Haag een algemeene vergade ring zal houden. HAARLEMMERMEER. Gistervoonnid- dag heeft alhier een brutale diefstal met in braak plaats gehad bij den alleen wonenden arbeider H. aan den Kruisweg. Terwijl H. afwezig was, heeft men de sluiting van de buitendeur geforceerd en is alzoo binnenge drongen. Het schijnt evewel, dat men gestoord is geworden, daar een pak bovengoederen, de beste, die II. heeft,'zorgvuldig bijeenge pakt in het achterhuis werd teruggevonden, zoadat de dieven hun voornemen niet geheel hebben kunnen volvoeren. Een horloge met ketting en nog eenige kleine voorwerpen van waarde worden vermist. Een tweetal zwervende personen, die al daar om dien tijd geweest zijn, werden ver dacht de bedrijvers daarvan te zijn, doch deze werden door de politie in een loge ment te Hoofddorp opgesj)oord en aange houden, maar later moest zij hen wegens gebrek aan bewij-s weder vrij laten gaan. De politie zet met allen ijver haar onder zoek voort. De leverantie van brandstoffen voor de coöperatieve brandstof f en vereeniging „On derling Belang," te Nieuw-Yennep, is voor dit winterseizoen aan de firma Hulsker, te Alphen opgedragen. In het hotel „De Beui's", te' Hoofd dorp, werd ten overstaan van notaris Hein- eius publiek geveild.een bouwmanswoning met bouw- en weiland, te zamen groot 20,63,77 H.A. Perceel I:'de bouwmanswo ning met bouw- en weiland, ter grootte van 10,20.67 H.A., werd ingezet op f 19,800, niet gemijnd en door den eigenaar opgehouden. Perceel II: Bouw- en weiland ter grootte van 10,43,10 H.A.ingezet op f 15,300, werd gemijnd op f 15,400. Kooper werd H. D. Hoogenwoning, te Rijnsburg. De heeren Veldman en Hazenberg zul len morgen met de leerlingen van den landbouwcursus te Hoofddorp een uitstapje maken naar Rotterdam, om daar de Rijks- serum-inriohting te bezichtigen. Zij zullen dc verschillende laboratoria bezoeken, waar een deskundige al het merkwaardige zoo veel mogelijk zal toelichten. Zeker zal kennismaking met eigen oogen, met de on geziene wereld der bacteriën, groot nut hebben. Het zal heelwat vooroordeel kunnen opheffen en een krachtige steun zijn voor het pogen der Regeering om de schadelijke bacteriën te bestrijden. Zeker verdienen de heeren Veldman en Hazenberg alle lof voor hun onvermoeide pogingen den jongen landbouwers zooveel mogelijk nuttige kennis mee te geven en een band te leggen tusschen theorie en practijk. NIEUWKOOP. In aansluiting met 'n vo rig bericht kunnen wij thans nog mededeelen dat P. V., wonende te-Leiden, wederom een poging aangewend heeft om zijn echt genoote mede te krijgen, Hij verzocht name lijk aan het familielid G. S., alhier, bij wien zijn vrouw onder dak was, om zijn vrouw te mogen spreken. Deze stond het verzoek toe. De rijksveldwachter A., alhier had hem te voren gevisiteerd. De vrouw weigerde ook thans hardnekkig om mede te gaan. P. V., schreeuwde nu luid: „Ik verdrink mijEn toen hij de woning uit was, trok hij zijn jas uit, en sprong midden in de vaart. De rijksveldwachter en de agent van de nachtpolitie haalde .hem op het droge, waarna de politie hem medenam naar het dorp, om hem in verhoor te ne men. waarna hij op vrije voeten werd ge steld en in de richting van Leiden vertrok. Do oploop van nieuwsgierigen was verba zend groot. De menigte was zeer verbitterd op hem. OUDEWETERING. Het gebeurde gis termorgen, vóór acht uren. Twee jongens van een jaar of negen waren aan het vliegeren. De vlieger deed het best en de jongens dachten nergens meer aan dan aan hun prachtigen vlieger. De één, Wil lem Ras, hield hem stevig vast, de oogen naar. boven gewend. Daar ziet hij hem eventjes dalen. Geen nood I Gauw wat achteruit geloopen de de zaak komt wel weer goed. Het ventje dacht er echter, niet aan, dat hij bij Bonda op den stei ger; stond. Hij zou hei spoedig genoeg ondervinden I Nog maar weinig achter-? waartsche stappen had hij gedaan of plons I daar duikelde hij de Wetering in Schreeuwen geen gebrekSpoedig was Willem echter weer op het droge Dat moeder slecht te spreken was over zijn nat pak, daarvan trok hij zich weinig aan Zijn vlieger was niet schoot gegaan Dat was het voornaamste. Gisteravond gaven de Chr. zangver- eenigingen van Leimuiden en Oudewetc- ring, onder leiding van den" heer R. A. den Ouden, een gezamenlijke uitvoering ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin. De ©erevoorzitter der Oude- weteringsche Zangvereeniging, de heer P. Rocloffs, sprak het openingswoord, waar na ds. J. Brouwer voorging in gebed. Gezongen werd: 31 Augustus-Feestzang voor g'emengd koor, vervolgens Koningin- Wilhclmina-Cantate, kinderkoor; daarna de Oranje-Nassau-Cantate voor gemengd koor, soli cn kinderkoor, alle drie van M. H. v. 't Kruis Met gloed en frischheid werd er gezongen. Ook het kinderkoor zong zeer aardig. Ter 'Afwisseling gaf de heer W. C P. Jans Jr. nog een solostuk en een orgelbe speling ten beste. Alles liep goed van stapel. Met volko men gerustheid kunnen wij zeggen, dat èn de directeur èn de beide koren met voldoening' op dezen avond kunnen neer zien. Met dankgebed door den heer R A. den Öudsn w.erd de uitvoering ge sloten, nadat de eerevoorzitter nog eenige woorden van dank gericht Tïad tot den directeur en de koren. OUDSHOORN. De heer P. M. Labrijn. hoofd der openbare school heeft zijn werk zaamheden, na eenige maanden tot her stel van gezondheid in het buitenland ver toefd te hebben, hervat. Een paar leerlin gen boden hern namens alle leerlingen een prachtig bloemstuk aan. WAARDER. Tot onderwijzeres in de af- deeling Lange Weide is aan de Chr. School benoemd mej. B. Raman, van Woerden. RIJNZATERWOUDE. Tot leden van den Raad zijn alhier gekozen de heeren T W de Bruin (A.-R.) en E. Heestein (A.-R.). RIJNSBURG. Gisteravond gaf de gym- nastiek-vereeniging ,,Juliana" een open lucht-uitvoering op de Koestraatbrug De jongelui hadden voor deze gelegenheid hun turnpakje, geheel wit, aangetrokken Aan de brug werden verschillende oefeningen gemaakt en ook de vrije-oefeningen toon den, dat zij in deze afdeeling van de ledele sport al goede vorderingen maakten De afwisselende verlichting met bengaalsch vuur maakte een aardig effect. De uit voering werd opgeluisterd door de muziek van ons fanfare-korps „Wilhelmina." VALKENBURG. Gisteravond hield het bestuur der „Openbare Bibliotheek" zijn jaarvergadering in de „Oude Raadzaal". Zij werd gepresideerd door den heer J. Koek, bibliothecaris. Ingekomen was een schrijven van den voorzitter, den heer A. C. Steenhoven, meldende, dat hij wegens den minder goeden staat zijner gezondheid wcnscht af te treden. De vergadering ver neemt dat mot leedwezen, gedachtig aan het vele goede, door den heer S. aan de „O. B." bewezen. In de vacature moet dus worden voor zien en na gehouden stemming blijkt, dat de heer C. M. van Sillevoldt, tot dusverre commissaris, met algemeene stemmen als voorzitter is gekozen. Aangezien de heer Van S. niet aanwezig is, zal hem zijn be noeming schriftelijk worden bericht. Aan de orde is nu de rekening van den penningmeester, welke sluit met een batig saldo, dat echter wel wat grooter mocht zijn. Immers, een aantrekkelijkheid is het, wanneer telken jare aan den bestaanden boekenschat nieuwe werken kunnen wor den toegevoegd. Zoo zal het ook dit jaar weer zijn. Het batig saldo zal grooten- deels worden besteed aan nieuwe leesstof. De bibliothecaris deelt mee, dat in het laatste leesseizoen in 25 zittingen ter le zing zijn uitgereikt 1037 deelen. Het groot ste aantal in één zitting bedroeg 62; het kleinste 19. Dat is voor onze gemeente heel mooi, maar een gevolg er van is, dat o. a. 180 deelen moeten worden gere pareerd. Dat kost geld, en om nu de in komsten eenigszins rijker te doen vloeien, wordt voorgesteld een wijziging van het reglement. Dit bepaalt, dat de lezer aan de kas verschuldigd is „minstens één cent per deel en per week," en aangezien nu velen dat woord „minstens" over het hoofd zien, besluit de vergadering, dat voortaan deze passage in het reglement zal luiden: „Minstens twee cent per deel en per week." Nadat nog is vastgesteld, dat de eerste zitting in het nieuwe leessekocn zal gehou den worden op 7 October a.s., wordt de bijeenkomst na rondvraag door den waar^ nemenden voorzitter gesloten. Het recht om op de aanstaande paar denmarkt (12 Sept.) de marktgelden te mogen innen, is dit jaar gegund aan Johs. Imthom Az., voor de som van f 131.70. WARMOND. Gisteravond had in de Chr. Bewaarschool de aangekondigde open bare vergadering van de Christelijke jonge"- lings-vereeniging „Dient den Heer" plaats. De bijeenkomst was goed bezocht en de werkzaamheden vielen zeer in den smaak van het publiek. Der Chr zangvereeniging „Excelsior", die de voordrachten en opstellen met eenige zangnummers afwisselde, komt een woord van dank toe, inzonderheid aan haar uit- nemenden directeur, den heer. Van Leeu wen, uit Leiden Ook mag een woord van lof aan de soliste, mejuffrouw Moor, niet worden ont houden voor haar uitnemend vioolspel en solo-zang De vergadering, die om acht uren aan ving, weid omstreeks kwart voor tienen door den voorzitter met dankzegging ge sloten Tot leden van het bestuur van de School met den Bijbel alhier zijn benoemd ds. Rutgers en de heer P Bol. Besloten is de inwijding der school te doen plaats hebben op 30 Sept a.s., des nam. te twee uren, en den lsten Oct d. a. v. de lessen te doen aanvangen De gelegenheid voor, inschrijving der leerlingen zal spoedig worden geopend Hedenmorgen omstreeks vijf uren is in het Stationskoffiehuis van den heer J Duijnhoven ingebroken. Door openschui-: ving van een raam is de ongewenschte bezoeker binnen gekomen Hij heeft de lade gelicht, waarin ongeveer vier gul den aanwezig was Om er uit te komen, wilde hij de deur openen en tegelijkertijd een fiets medenemen Bij de poging daar toe ging de electrische schel over en werd Duynhoven wakker, waarop de dief aan den haal ging,, den spoorweg op De ploegbaas en ©en wegwerker, „wilden hem grijpen, maar dezen bedreigde hij~met ocm. geopend mes. Hij vluchtte toen verder den Broekpolder in De vlak bij het koffiehuis wonende rijks veldwachter werd gewaarschuwd en deze' toog er op uit, Hij kon den inbreker in den polder echter niet vinden Hij vroeg den landbouwer Verbeek hem te waar schuwen, als de bewuste persoon gezien werd Even daarna zagen de zoons van Verbeek hem loopen en grepen hem, waar-, na zij hem aan den rijksveldwachter K' hebben overgegeven, die hem onder het Raadhuis bracht Het bleek, dat men met den inbreker een als lieer gekleed persoon van om streeks twintig jaren een oud bekende der justitie te pakken had, zekeren P Vin- kelenberg, die ook het vorig jaar hier inbraak heeft gepleegd en twee rijwielen ontvreemd Hij behoort in Den Haag thuis. De uitgeschreven harddraverij alhier had gisteren plaats onder begunstiging van niet verwacht prachtig weer Twee mu ziekkorpsen luisterden met hun muziek de draverijen op, welke den geheclcn middag in beslag namen, cn eerst te halfzeven waren afgeloopen Bij het begin van de ritten had een on geval plaats, dat een oogenblik ontstelte nis, en ook een gToote volksophooping aan het begin der baan veroorzaakte Het paard „Jacob," van den heer D de Vlieger, te Haarlemmermeer, schichtig ge worden van de muziek, maakte zulke wilde sprongen, dat het door twee personen niet te houden was en zijn weg nam door het hout, waarop het terecht kwam met sulkey en berijder in een breede, maar niet diepe sloot Spoedig waren menschen genoeg tot helpen bereid, en had men het paard op het droge, waarbij bleek, dat alleen de lcmoenboom van het voertuigje gebroken was, en mensch noch' dier kwetsuren had bekomen. „Onder den man" gereden nam het paard verder deel aan de harddraverij. Na afloop van* dc ritten hield de bur gemeester een toespraak, waarin hij dank betuigde aan de beide muziekkorpsen en aan allen, die er toe hadden bijgedragen om deze harddraverij te doen slagen, zoo als deze geslaagd wasen overhandigde den prijswinners onder 'n gelukwensch met hun succes de prijzen. Er waren tien paarden ingeschreven. De prijzen werden gewomicn als volgt lstc prijs, f 75, „Talina," bruine merrie,- eigenaar de heer A. Stolwijk, te Halfweg, berijder D. Bakker; 1ste premie, f 20, „Jo hanna", zwarte merrie, eigenaar de heer G. Koot, te Berkel, berijder B. Koot; 2de premie, f 10, „Mignon", bruine merrie,- eigenaar de heer H. Q. Schrijver, van Den Haag, berijder G. van Leeuwen; troostprijs f 10, „Nelson", zwarte ruin, eigenaar C. J. van Cassel, van Voorburg, berijder de eigenaar. De uitgeloofde f 2.50 voor één gewon nen omgang werden gewonnen door „Wil helmina," zwarte merrie, van den heer J. Barnhoorn, te Voorburg, en door „Ly- da", donkerbruine merrie van F. Filippo, te Leiderdorp. Winnaars, muziekkorpsen en aanwezig publiek gingen in vroolijken optocht door het dorp. Daarna werd de stoet op het kermisterrein ontbonden, waar nog lang veel gezelligheid en onverstoorde pret en drukte bleef lieerschen. VOORSCHOTEN. Voor de hier onder directie van den heer A. de Mooy van Rijns burg en ten overstaan van notaris D. K. J. Schoor gehouden bollenveïling valt het volgende te vermelden. De roode lelies gin gen goedkoop, de witte lelies gingen beter. Een akker lilium album-K roonprinse3 bracht f 290 op. De stand van het gewas was middelmatig. De droge veiling had plaats in het café van den heer H. Visser. Een partij d. v. t. Murillo werd voor f 17 pei H.L. geveild. ZEVENHOVEN. Met den bouw van het hulppost- en telephoonkantoor alhier wor den goede vorderingen gemaakt, zoodat het binnon korten tijd geheel in orde zal zijn. Het geheel biedt een flinke ruimte aan; ook wat het inwendige aangaat zal het er fraai uitzien. Bij Kon. besluit is aan N. Simonsz op zijn verzoek eervol ontsl. verleend a'ls plaatsver. vangend voorzitter der plaatselijke commit sie voor de Ongevallenverzekering te Fra- neker, ingesteld bij Kon. besl. van 26 No vember 1902, „Staatsblad", en benoemd tot plaatsvervangend voorzitter dier commissie, J. Dirks, burgemeester der gemeente Fra- neker aan mr. C. L. Gratama, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervan gend secretaris der tiendcommissie in het zevende tienddistrict ter standplaats Mid delburg en is als zoodanig benoemd mr. J. W. Goedbloed, advocaat en procureur aldaar. ;s Rijks Ethnograplii'Sch Museum te Lei den heeft van den heer A. baron Schimmel- penninck van der Oye, te 's-Gravenhage, door bemiddeling van de directie van het Museum voor Kunstnijverheid te 'a-Gra- venliage, ten geschenke ontvangen een col lectie van 115 minatuuI-gereedschappen en -wapens uit Nederlandsch-Indic. Geïnventariseerd als serie 1708. Aan den schenker is de dank der Regee- ring betuigd. (St.cL) „H etLe ven." Heb nummer van „Hof leven" van 9 Sep tember b.wat die volgende geïllustrocrJe artikelen en foto's: De Opening van het Amsterdamsche Tooneelseizc.cn. rn -r- tretten van mevrouw Theo -Mann-Bouwmces- ter en Sarah Bernard; De eerste vlieg week te Amsterdam; Een belangrijk Congres to Londen; Het Feestterrein op Koninginne dag; Dr. Crippen en Miss le Neve, met twee belangwekkende photo's; Een rijk geïllus treerd artikel over de deze week gehouden Hospitaal-manoeuvres; De begrafenis van het eersto Nederlandschc slachtoffer der vliegsport en verder de gewone rubrieken. De bijlage bevat de reproductie 'van een schilderij van J. Weiland (Bij de Wieg). „Nieuw Vrouwenleven behandelt uit-: voerig ïvet altijd actueclc onderwerp van de verhouding der dienstboden en haai; mevrouwen. Een studie over Goethe en de vrouwen, welke een rol in zijn leven speelden, heeft „De Gids" juist gebracht„Nieuw Vrou wenleven" komt met 't zelfde onderwerp. Wij nemen uit dit artikel over: „Een groote overeenkomst bestaat tus-: schen Ephygenie en Natalie in „Wilhelm Meister," zij ook is een volkomen persoon lijkheid; zij toont ons de volle harmonie een hooge geestesontwikkeling cn nuttige werkzaamheid, van rijke ervaring en hel der verstand van een aesthelische en prak-: tische beschouwing der dingen. Haar leven met het Goddelijke, versterkt slechts haar leven met de wereld, haar liefde tot God openbaart zich in haar liefde jegens de we reld. Van ds vele vrouwenfiguren in „Wil-? helm Meister" is zij buiten twijfel de be-? langrijkste. Voor vrouwen-opvoeding biedt „Wilhelm Meister" een menigte materiaal, want na genoeg alle vragen welke de hedendaag-: sche vrouw bezighouden, zijn er door; Goethe in behandeld. Door zelfontzegging en arbeid, wordt' zelfs de behaagzieke Philinc aan het eind nog „omgewerkt" tot een flinke vrouw en moeder, en tot een vlijtige vervaar-: digster van kleedingstukkenmet vroolijke opgewektheid gaat zij de Nieuwe wereld tegemoet, waar zij dc Kolonie van de noen dige kleeren zal voorzien en allen zelfver-i loochening en lust tot den arbeid bijbrengt. In de „Wahlverwandtschaft", waarin Goethe de heiligheid en dc hooge waardei van het huwelijk verdedigt, is het alweer een vtouw die ons de grootste bewonde-i dering afdwingt. Charlotte overtreft alle overige personen in ethische kracht; zelfs de „hoofdman," die haar toch in helder-i heid van geest evenaart, moet z ij nu en. dan steunen. Doch al dezen hoogontwikkeld den vrouwentypen, staat de man ter zijde,- Gpethe was er geheel van doordrongen, dat eerst Tpan en vrouw t,e zam.cn één. yojkpj

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1