N°. 15503 Dinsdag September. A0. 1919. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, enz, IDSCH DA&BLA PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 18 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 -woorden 40 Oents contantelk 'dental woorden meer 10 Oents. Voor het incasseeren wordt/-0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden I l l f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post1.65. Leiden,' 6 Sepfceenfoer. Heb is heden voor de Ned.-ïïerv. Gern. alhier en inzonderheid voor een harer pre dikanten een gewichtige <lag. Op 6^ Sept. 1885, toen een Zondag, dus heden juist vijf en twintig jaren geleden, deed ds. F. Ober man, thans op één na oudst predikant dier Gemeente zijn intrede als Dienaar des iWoords in de Pieterskerk alhier. Het was te voorzien, dat deze dag, een mijlpaal op den levensweg van dezen zeer ge waardeerden leeraar, die steeds met do gaven en krachten, hem geschonken, onver moeid, met opgewektheid en nauwgezet heid, toewijding en liefde het Evangelie aan de Gemeente bracht, voor hem tot een feest- &ag zou worden gemaakt. Geruimen tijd geleden vormde er zich een ^commissie, bestaande uit do heeren K. Pan der, C. Bloot J.Rzn., J. P. Fontein, S. omit, mr. P. E. Briët, J. la Riviere, A. D. Hakkenberg, J. van der Steen, P. J. van Hoeken, P. J. Mulder, P. Brittijn, J. J. do Graaf f, F. de Munnik, Joh. G. Dirkse, fi. I. van Erkel en J. Schippers, die zich ,.^ot de Gemeenteleden richtte met een cir culaire, om medewerking, waar zij dezen 'iag voor dezen predikant tot een bijzonde- Vai herinneringsdag wilde maken. Groot was de medewerking, die deze com missie ondervond. De bijdragen kwamen '"m alle kanten binnen. Groot en klein wil le iets offeren voor den man, die een kr/art-eeuw met onverdroten ijver en onbe zweken toewijding zijn kerkelijken en pas- dralen arbeid verrichtte. Zoo werd de commissie in. staat gesteld £.p dezen feestdag ds. Oberman een zeli- d^am groot stoffelijk blijk aan te bieden, daarmede vertolkend de liefde en de aan hankelijkheid van zijn Gemeente en de er kentelijkheid voor hetgeen hij voor haar op Onderscheidene wijze deed. Hedenvoormiddag te elf uren verYoegden I de leden van bovengenoemde, commissie zioh -ren huize van den jubilaris en boden hem met hartelijke gelukwenschen aan een por tefeuille met inhoud, benevens een in bruin marokijnleer gebonden album, met opdracht en de verzen Ps. 106 Ï6, Ps. 132 6 on Gezang SS, benevens de namen van oDgeveer 700 personen, die tot het huldeblijk hadden bijgedragen. Dit fraaie album is vervaardigd door den heer J. van Weizen, Rapenburg 92, terwijl 'het calligraphisch werk is verricht in de werkplaatsen van den heer P. J. Mulder, alhier. Ten huize van den jubilaris voerde aller eerst het woord de heer K. Pander, die de portefeuille aanboodop dezen volgde de heer P. J. van Hoeken en daarna de heer G. Bloot J.Rzn., die daarbij het album over handigde. In de toesprakon werden vertolkt de ge- .oelens en de wensehen van de Gemeente voor den leeraar, waaraan vooral op dezen dag uiting kon gegeven worden. De eerw. jubilaris dankte nu reeds aan hankelijk in de commissie de Gemeente voot hear blijken van toegenegenheid en waar- doering to zijnen opzichte, welke hij op hoogen prijs stelde. Bij deze huldiging bleef het echter niet. Nog velen vervoegden zioh heden ten huize van den herder en leeraar, om hem en de zijnen hartelijk de hand te drukken. En uit felicitaties en stoffelijke blijken in onder scheiden vorm mocht cis. Oberman op dezen gedenkdag ondervinden, dat hij hier en ook elders vele vrienden telt. Noemen wij hier enkel nog het geschenk zijner cathechisan- ten: een fraaie gaskroon uit het magazijn van den heer D. W. Zwart, Apothekersdijk. Voor leeraar en velen uit de Gemeento een niet te vergeten dag. Bij Kon. besluit is aan dr. F. P. Kcij- ser,. adjunct-directeur van het abattoir te Arnhem, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Riikskeurmeester in bijzonde ren dienst te Leiden. De lieer J. G. Robbers te Schevenin- gen, herdenkt heden den dag, waarop hij, Vijftig jaar geleden, zich als boeken-impor- feur en uitgever te Rotterdam vestigde. Niet lang daarna eigenaar geworden van den Franschen import-boekhandel Caarel- jen en Co. verpaatste de heer Robbers zijn zaken in 1887 naar Amsterdam en voegde in 18S9 ook den Franschen import-boekhandel Feikema en Co. or aan toe. Z. D. II. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Amsterdam (H. Willibrcrdus binnen de Veste) den Wel- eerw. Heer B. M. J. van Rooijtot kape laan te Lissc den Weleerw. Heer L. H. "Wanna; tot kapelaan te Leimuidcn den Weleerw. Heer H. N. P. J. Berkhout; tot kapelaan te Middelharnis den Weleerw. Heer J. H. E. van Brero (15 Aug. 1.1. pries ter gevrijd)tot kapelaan te Haarlem (H. H. Elisabeth en Barbara) den Weleerw. heer H. P. A. v. Dijk; tot kapelaan te Rotterdam (H. Franciscus) den Weleerw. Heer L. G. W. Wieweitot kapelaan te Zaandam den Weleerw. Heer J. Nolet; tot kapelaan te Amsterdam (H. Vincentius a Paulo) den Weleerw. Heer J. Chr. Aalberse; tot kape laan te Ki'ommenie den Weleerw. Heer S. A. J. Willemsen (15 Aug. 1.1. Priester gewijd tot kapelaan te Haarlem (O. L. Vr. Ro zenkrans en H. Dominicus) den WelEerw. Heer F. J. van Nes; tot kapelaan te 's-Gra- venhago (H. Jozef) den WelEerw. Heer P. R. den Boer; tot kapelaan te Den Helder den WelEerw. Heer J. J. H. Raken; tot ka-pelaan te Volendam den WelEerw. Heer C. G. A. van Baaren; tot kapelaan te Rot terdam (H. Barbara) den WelEerw. Heer P. J. Nieuwenhuis; tot kapelaan te Schip luiden den WelEerw. Heer J. G. Kerkvliet; tot kapelaan te Ilpendam den WelEerw. Heer G. Keyzer (15 Aug. 1.1. Priester ge wijd) tot kapelaan te Leiden (H. Petrus) den WelEerw. Heer Th. M. P. Bekkers; tot kapelaan te VlaardiDgen den WelEerw Heer E. B. Derksen; tot kapelaan te Leidschen- dam den Weleerw». heer P. W. de Wolf; tot kapelaan te Rotterdam (H. Elisabeth) den Weleerw. beer A. L. Kortekaastot kapelaan te Grootehroek den Weleerw. heer L C. van der Nouweland; tot kapelaan te Quintsheul den Weleerw. heer J. van der Sman; tot kapelaan te Rotterdam (H. Hildegardis) den Weleerw. heer J. Schoen maker; tot kapelaan te Warmond den Wel eerw. beer J. N. van Omtzigt; tot kapelaan- te Oude-Tonge den Weleerw. heer G. H. J. Goes; tot kapelaan te Osdorp den Weleerw. hoer J. H. Visser en tot assistent to Lan- gendijk den Weleerw. heer W. J. Pompe. De zeven laatstgenoemde Weleerw. heeren zijn 15 Ang. 1.1. Priester gewijd. Prins Wolrad Frederik van Waldeck Pyrmont is gisteren op Het Loo aangeko men, en zal daar eenige dagen de gast zijn Prins Hendrik was aan het station ter ontvangst aanwezig. Ds. J. L. N. Zyllinger Molenaar, predi kant bij de Ned. Herv. Gemeente te Bols- ward, beroepen bij de Ned.-Herv. Gemeen te te Dordrecht vaoature mr. dr. J. Schokking heeft het beroep aangenomen, zooclat de gemeente daar weer een modern preidkant heeft. De burgemeester van 's-Hertogcnbosch, de heer Van der Does de Willebois, is als lijdende aan infectie ter verpleging opgeno men in het ziekenhuis der broeders De Deo. Zijn toestand schijnt bevredigend. Woensdagmiddag te 3 uren zal, naar het „U. D.,r verneemt, H. M. de Koningin- Moeder een be7x>ek brengen aan de Groene- Kruis-jubileumst en toonstelling te Utrecht. In tegenwoordigheid van enkele auto riteiten, onder wie de districtsschoolopzie ner, de heer Kloppers, werd gisteren te Groningen do eerste school der Schoolver- eeniging aan den Zuidersvngel aldaar ge opend door den voorzitter prof. dr. J. Huizinga. Aan do Polytechnische school te Zurich behaalden de volgende Nederlanders het diploma: als werktuigkundig ingemeur K. F. Kerkhoven uit Gamboeng (Java), J. van Male uit Breskens; als geoloog B. G. Escher uit Arnhem. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal op Vrijdag 9 dezer niet plaats hebben. Bij het overgangsexamen aan de Rijks- t-u,inbouwwinterschool te Boskoop slaagden: C. J. Augustuyn, Bergen op Zoom; O. J. Brouwer, Makkum; J. Dantuma, Coster- end; M. H. Diepeveen, Boskoop; C. W. M. Hess, Rotterdam; R. cle Jonge, Grijps- kerk; H. F. Klein, HillegersbergJ. A. Korbenhout, Weesp; H. J. Koster, Hen- drink I. Amb.A. Otto, Boskoop; L. Swart, Sneek; V. J. C. G. v. cL Sta-r, Nijmegen; J v. Tol, Boskoop; W. v. d. Toorn, Char- lcis. Vijf leerlingen nemen opnieuw in de 2© klasse en drie leerlingen in de le klasse plaats, terwijl voor het toelatingsexamen op 3 September slaagden: C. Brakman, Zeist; H. A. N. Geypj Den Haag*); D. J. Harm- sen, Zutfen; W. van Hengelaar Rotterdam; P. N. de Josselin de Jong, Leiden. G. B. Kamps, HeiligerleeR. A. van Langeraad, Goes; H. O. Lucardi, Rotterdam; G. v. Muiswinkel, Bodegraven; G. J. v. Noordt, Boskoop; J. W. Ottolander, Boskoop*)J. Reuten, Zeist; W. N. Rynsaardt, Schoon oord*); W. L. Thiemei Rotterdam; drie zijn als toehoorders tob de lessen toegelaten, zoodat de school thans door 39 leerlingen wordt bezocht.. HILLEGOM. De uitvoer van bloembol len blijft nog doorgaan. Eiken dag worden er honderden kisten naar het buitenland verzonden en toch blijven de prijzen der bollen, vooral die der tulpen, ver beneden het middelmatige. Door het nog inkomen van buitenLandsohe bestellingen beginnen de prijzen van enkele paars© tulpensoorten eenigszins te stijgen. Ook de late- en Dar- wintulpen stegen iets in den voortijd van den handel, doordat ze op do Haarlemsche tentoonstelling zeer mooi uitkwamen in den vollen grond en ten gevolge daarvan velo be stellingen bij de exporteurs binnenkwamen. Daar staat ©venwel tegenover, dat voor an dere dure soorten ongekend lage prijzen worden besteed. Verschillende hyacinten worden allengs beter genoteerd, vooral nu de vraag er naar vermeerdert en de voorraad langzamerhand begint te verminderen. Late tulpen, bene vens irissen en andere bijgewassen maken do beste markt, zoodat kweekers, die de hyacinten en vroege tulpen in de laatste ja. ion hebben laten schieten en zioh meer en meer toelegden op late tulpen en bijgewas sen, huh arbeid het best beloond zien. Ove rigens drukt dezo malaise het zwaarst op de kleine kweekers, die zich bij voorbaat op het aanwinnen van tulpen toelegden en nu noodgedrongen hun voorraad tegen la ge prijzen moeten van de hand dom. Zij, die dezen toestand kunnen doorga in^ ver koop en weinig of in het geheel niets, doch zijn reeds bezig de beste bollen weer op te planten en verhoogen daarmee de kwaliteit en sterkte hunner bollenkraam en trachten zich zoo te vrijwaren, voor te groote schade door de tegenwoordige toestanden. HAARLEMMERMEER. Een wielrijdster geraakte aan den ringdijk nabij Leimuiden het stuur van haar rijwiel kwijt en reed dc ringvaart in. Zoo gauw het rijwiel te water ging, viel het meisje over het stuur hoen en kwam door de vaart die zij had bijna in het midden van de ringvaart terecht. Daar zij niet kon zwemmen, verkeerde zij al spoe dig in groot levensgevaar. Een paar perso nen uit de omgeving snelden op het hulp- goroep toe en lieten met veel krachtsinspan ning een roeiboot die 'aldaar op het droge lag te water, waardoor het hun gelukte de drenkelinge van een wissen dood te red- don. Een woord van hulde voor het door tastende optreden van deze personen, waar door een monschenlevcn gered werd, is hier wel op zijn plaats. Aan den ringdijk bij de Kaag hebben in enkele der laatste nachten nogal eenigo balddadigheden plaats gevonden, waardoor de inwoners des pachts geheel in hun nachtrust verstoord zijn geworden. Thans is dat gedeelte door buitengewone surveillance meer onder de bewaking der politie gekomen ten einde herhaling van de gepleegde balddadigheden te voorkomen. KATWIJK-AAN-ZEE. Bij een bewoner der Burgerdijkstraat alhier is des nachts in braak gepleegd in een schuurtje, dat o-m. dient tot berging van keukengereedschap pen hetwelk zioh achter de woning bevindt. Verscheiden borden en schotels, benevens enkele eetwaren, werden ontvreemd. De po li tic doet onderzoek. E enigen tijd geleden bemerkten andere be wonera van genoemde straat, dat er 's nachts lieden op het dak liepen zeker ook niet met goede bedoelingen. VOORSCHOTEN. De Raad komt bijeen Donderdag 8 September 's avonds te acht uren. In behandeling komen de volgende punten. 1. Beëediging van het nieuwe lid dr. J. Moll van Oharante2. ingekomen stukken; 3. bonoeming van een wethouder; 4. voorstel tot ondershandsohe aanbesteding van putten voor de waterleiding. ZOETERWOUDE. Gisteren hebben de schoolkinderen van do R.-K. school „St.- Bernardus" aan den Hoogen Rijndijk, den geboortedag van H. M. de Koningin feeste lijk gevierd. In optocht met versierde vaandels, sportkarren, schildeiij vlaggetjes enz. gingen zij des morgens langs den Hoo gen Rijndijk, begeleid door het onderwijzend personeel, de commissie en eenigo jonge dames met politie aan het hoofd. Voor de woning van den Isten wethouder den heer C. J. Kapteijn, werd even halt ge houden en werden door do kleinen eenigo Vaderlandsche liederen gezongen. De wet houder, die juist dezer dagen het jubileum van zijn 25-jarige echtvereeniging viert, onthaaldo de kinderen op bruidssuikers. Daarna werden door de kleinen verschillen de spelletjes, zooals zakloopen, balletje-ra pen met hindernissen cn vliegeren door jon gens en slofje-loopen, aardappelen rapen en balletjes dragen door meisjes gespeeld, hetgeen telkens werd afgewisseld door trac ts tie. ZEVENHOVEN. Tot lid van den Raad is gekozen de heer G. v. d. Horst. Voorwaardelijk. Bij Kon. besluit zijn dr. K. II. M. van der Zande en L. Broekema, respectievelijk in specteur van het Landbouwonderwijs en directeur der Rijks hoc.gere land-, tuin- en boschbouwschool te Wagoningen, benoemd tot vertegenwoordigers der Nederlandsche regeering op de bijeenkomst ter bespreking van liooger landbouwonderwijs te Gembloux in België, in de maand September 1910; aan den ritmeester G. J. A. A. baron van Heemstra, van het 4do regiment hu zaren, vergunning verleend tot het aanne men en dragen van de onderscheidingstee kenen van Eereridder van do Johanniter- Orde, hem door Z. M. den Duitschen Keizer Koning van Pruisen geschonken; aan den marinier 1ste kL J. Tabak, ver gunning verleend tot het aannemen en dra gen van de Chineesche Eere-medaille, hem door de Keizerlijk Chineesche regeering in zilver geschonken; aan den zeeloods in het 6do district D. van Hoepen en den binnenloods ter stand plaats Vlissingen C. J. de Groot, vergunning verleend, tot het aannemen door eerstge noemde van de gouden medaille der Ko ninklijke Kroonorde van Pruisen en door laatstgenoemde van de gouden med. van de orde van deni Rooden Adelaar, hun geschon ken door Z. M. don Duitschen Keizer; aan don kapitein-luitenant ter zee P. H. van Voorthuysen vergunning verleend tot heb aamnemon en dragen der versierselen van ridder 3de klasse in de orde van den Heiligen Schat, hem geschonken door Zijne Majesteit den Keizer van Japan; aan mr. W. A. baron van Ittersum, ka merheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, referendaris aan 't depar tement van Waterstaat te 's-Gravenhage, verlof verleend tot het aannemen van het ordetoeken van eere-ridder van de Balley van Brandenburg der Johanniter-orde. hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen toegekend; aan J. S. Keyser Rz., te Tessel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als heem raad van het waterschap de Dertig ge meenschappelijke poldors op Tessel, pro vincie Noord-Holland. J. van der W ij k. Te Amsterdam is gistermiddag overleden de heer Jacob van der Wijk, sedert zestien jaren verbonden aan het dagblad „De Tole- graaf", laatstelijk als redacteur, chef van de afdeeling buitenland. In 1894 ging de hcer Van der Wijk van het dagblad „De Amsterdammer", dat tot dat tijdstip onder leiding van den heer J. de Koo had ge staan, over naar „De Telegraaf", aan welk blad hij eerst geruimen tijd als redacteur- verslaggever werkzaam was. Behalve cor respondent van verschillende binnen- en bui- tenlandschc bladen was de overledene re dacteur van het „Makelaars-Weekblad", als hoedanig hij den heer Geerken opvolg de. Alvorens zich aan de journalistiek te wijden, was de heer Van der Wijk leeraar inde geschiedenis'en aardrijkskunde aan de rijks hooger© burgerschool te Leeuwarden. Hij overleed in den ouderdom van 52 jaar. Onder de Amsterdamsche journalisten stond hij bekend als een goed collega on werd hij algemeen geacht om zijn rechtscha penheid en zijn eerlijk karakter. Huldiging mr. Lorentz. De huldiging van mr. H. A. Lorentz te Arnhem, die door verschillende oorzaken nog niet kon plaats vinden, is thans vastge steld op Maandag 19 September 's avonds te acht uren in den Stadsschouwburg aldaar. Mr. Lorentz heeft zich welwillend bereid verklaard, dan tevens een voordracht over zijn zoo belangwekkenden tocht op Nieuw-Guinea te houden, opgeluisterd met lichtbeelden. Het comité, dat zich voor de huldiging vormde, zal de gelegenheid open stellen, dat ook zij, die niet tot het hulde betoon bijdroegen, dezen interessanten avond zullen kunnen bijwonen, terwijl bui tendien aan leerlingen van instellingen voor middelbaar en hcogcr onderwijs de toegang tegen een zeer geringe entree zal worden verleend. E n d e r 1 c. Men meldt d.d. 5 Sept. uit Apeldoorn: Hedenochtend te halfnegen werd de heer J. Enderlé gecomplimenteerd door een coai- missie, bestaande uit de heeren ds. C. Hao- tink, dr. B. van Meer, E. Hamstra, W. J. Palm en E. van Meer: Genoemde heeren overhandigden den 70- jarigen musicus een convert bij gelegenheid van zijn 45-jarig jubileum als organist bij de Ned.-Herv. Kerk alhier. Ook namens de kerkvoogdij werd hem een waa-rdeerend schrijven en stoffelijk blijk overhandigd. Sarah Bernhardt. Men meldt uit 's Gravenhage: Bij de plaatsbesprekingen gisteren voor de voor stelling van Sarah Bernhardt, op den I2den dezer (L'Aiglon) had zich vóór het gebouw van den Koninklijken Schouwburg, aan net Tornooiveld, reeds 's ochtends zeer vroeg een queue gevormd, welke zioh uitstrekte van den ingang van den schouwburg af tot ver voorbij het Hotel den Ouden Doelen. Onder de auspiciën van „De Vereenigde Rijswijksche Kunstschilders" (welke groep is samengesteld uit de heeren P. v. (i Bergh, Jan Bcon, W. B. v. Horssen, Otto Kriens, Frits Mondriaan, W. C. Nakken, H. A. v. Oosterzee, P. de Rcgt en J. -i- Versteeg( zal van S tot en met 22 Septem ber a. s. in het Hotel Kuys-Witzenburg te Rijswijk een tentoonstelling gehouden wor den van schilderijen, aquarellen, etsen, enz., van hun hand. Belastinggebied «Ier Gemeenten. Naar het „Hbl!" verneemt, zal in de tweede helft van deze maand een vergade ring plaats hebben van de commissie van voorbereiding in zake het ontwerp van wet ter verruiming van het belastinggebied der gemeenten met de ministers van Binnenland- sehe Zaken en van Financiën. Do voorberei ding heeft reeds de zekerheid gebracht, dat met het ingediende wetsontwerp de materie der gemeentefinanciën niet naar den eisch te regelen valt. Het voornemen ten depar- temente, om het bekende ontwerp in te trek ken en door een ander wetsontwerp te ver vangen, is hiervan een gevolg. Caodidaat Indische ambtenaren. Hier volgt nog eens de lijst der als oan- didaat Indisch ambtenaar aangewezenen, thans met vermelding hunner woonplaatsen: W. S. Bitter, 's-GravenhageH. A. van Loghein, Haarlem; B. J. W. Reys, 's-Gra venhage; D. J. Meuldijk 's-Gravenhage; J.- C. Vergouwen, Leiden; E. Michaëlis, Arn hem; E. A. B. Hilhorst, 's-Gravenhage; A., P. G. Hens, RoermondH. A. Hooft, 's-Gra venhage; E. Cielpke, Arnhem; M van Rhijn, Hoogeveen; H. Röwer Price, 's-Gra- venhago; E. L. le Roux, Scheveningen; G. O. F. Scheffelt SappemeerW. Clignett, 's-Gravenhage; E. J. van Ebbenhorst Teng- bergen, Nijmegen; G. B. van Alsté, Deven ter; H. A. A. Statius Muller, 's-Graven hage; J. Oberman, Leiden; E. T. M. Dris- sen, Rijswijk; P. A. Beynen 's-Gravenhage; G. van Rossen, Maassluis; W. M. van Griet- huysen, 's-Gravenhage; C. A. Honigh, Wa goningen; F. H. C. Stein, Warmond; H. J. Nijhuis, Apeldoorn; J. B. Bavinck, Rotter dam; A. W. L. Vogelesang Zaandam; H. C. U. J. Huber, Breda; J. Pauw, Zwolle; W.. Stort, 's-Gravenhage; L. E. Dexx, 's-Gra- venhagc; V. E. Korn, 's-Gravenhage; J. O. de Klerk, 's-Gravenhage; L. A. M. O. Koene, 's-Gravenhage; K. J. Boeyinga, Ar- nemuiden; N. A. de Haart, Utrecht. Medische jubilea. In September jubileeren d© volgende me dici: Dr. S. J. Halbertsma t© Rotterdam (40- jarig) 17 September 1870 tot med. doet. go- promovee ïxl. Dr. H. Klinker te Rotterdam (40-jarig;) 22 September 1870 tot arts bevorderd. Dr. J. A. Ruijs te» 's-Gravenhage (25-ja rig) 25 September 1885 tot arts bevorderd. Dr. W. H. Cox to Utrecht (25-jarig) 2€ September 1885 tot- arts bevorderd. J. F. X. Hamer te Leeuwarden (50-j'arig) 27 September 1860 tot platteL heelm. be vorderd. (Ncd.) Nederland cn Zuid-Afrika. De „N. Ct." bevat het volgende: Naar wij met instemming vernemen, zal het Nedcrlandsch oorlogsschip „De Zeven Provinciën", onder bevel van den kolonel Bauduin, de maand dat het groote parle ment van Vereemgd Zuid-Afrika voor het eerst samenkomt, Kaapstad bezoeken.. Wij verheugen er ons in, dat op die wij ze Nederland een blijk van belangstelling zal geven in deze voor het stamverwante Zuid-Afrika zoo hoogst gewichtige gebeur tenis. Eohter kunnen wij niet nalaten de vree* to kennen te geven dat, indien gelijk het geval schijnt te zullen zijn het nieuwe schip „Do Zeven Provinciën" niet eerder tot vertrek gereed zal kunnen zijn dan in November, het in Kaapstad zal aankomen, nadat do plechtige en feestelijke opening van het Parlement reeds heeft plaats ge had. Dit zou zeer te betreuren zijn en aan de waarde van het vriendschapsblijk veel ont nemen. Vooreerst zou het (al behoudt het bezoek ook dan op zichzelf waarde) den in druk maken van een telaat komen, van ze kere onachtzaamheid. Ten tweede zou het niet in de herinnering van onze Zuid-Afri- kaansche broeders voortleven als verbonden aan de historische gebeurtenis die voor hen van zoo groote beteekenis is. En ten derde zou er, schoon onbedoeld, iets halfs liggen in deze wijze van doenalsof men zich wel van een vriedschapsplicht bewust was,, maar zich daarvan liever wat stillekena kweet. Wij hopen daarom dat óf met de voltooing van „De Zeven Provinciën" zoodanige spoed zal worden gemaakt, dat het schip op tijd kan vertrekken óf een ander schip* uit Indië, zal worden gezonden.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1