N°. 15500 Vrijdag Z2 ®?eptemt>eir. A0. 1910. V <§eze £curant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. De gemeentebegroting van 191L FEUILLETON. Een zware s DA&B PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels /'l.OS, Iedere regel meer f 0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Kleine advertentiên van 30 woorden 40 Gents contantelk tiental woorden meer 10 Gents.Voor het incasseoren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden f 1.10, Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post1.65. Wij hebben gisteren de eindcijfers van dé gemeentebogrooting dienst 1911 roods me degedeeld, overgenomen uit een Haagsch blad, en we kunnen niet nalaten er vooraf onze verwondering over uit te spreken, dat de ambtenaren ter gemeente-secretarie, juist een etmaal voordat ze daartoe de Leidscho bladen, die daarvoor toch wel het eerst in aanmerking komen, inlichtten, medodoeling verstrekken aan couranten builen de stad. En liet moet toch op de Raadsleden zelf ook wol een voor hot minst eigenaardigen indruk kobben gemaakt,, dat meer dan 24 .Urén nadat een uittreksel uit de ontwerpr begrooting in een Haagsch blad voorkwam, dé ontwerp-begrooting bij hen bezorgd werd. Het totaal van de ontvangsten en uitgaven bedraagt f 3,043,594. gesplitst in gewone ontvangsten en uitgaven f 1,465,230 en in dié der buitengewone van 1,578,369. Vergelijken wij deze cijfers mot die van dé vorige begrooting, dan zion we dat JioÖ totaal der ontvangsten en uitgaven weder* aanmerkelijk is verhoogd. Toen bedroeg het totaal-cijfer f 2,624,621 samengesteld uit ge-' wone f 1,354,492 cn buitengewone f 1,270,129.' Hu hebben wij ter beoordceling van do bégtronting vooral met cle gewone inkomsten en uitgaven rekening te houden. Dié geven ons een werkelijk beeld van de kosten dor! gemeentelijke huishouding, terwijl de bui-' tetngewone verband houden met het uitvoe ren van buitengewone werken, dio niet voor een enkel jaar, maar zelfs voor vele jaren! gelden, waarvoor bedragen moeten worden] geleendZoo is het ook ditmaal het gen val, zoodat het hooge cijfer der buitengc,- wone ontvangsten en uitgaven ons niet bo- liooft te verontrusten. "Wij hebben dus hot oog te vestigen op de gewone uitgaven. Deze bedragen ditmaal f 1,465,230— f 1,351:492 f 110,738 meer dan liet voi- rig jaar. Zeiker nogal een aardig bedrag. Vóór wij onderzoeken waarvoor dit lioo ger bedrag in 1911 noodig is, willen wij: even zien waarvan men dit meerdere wil verkrijgen. En dan merken wij al dadelijk» op, dat de plaatselijke directe belasting ofi wel hoofdelijke omslag een der inkomsten, die rechtstreeks uit de zakken der burgerij! vloeit, is verhoogd van f 399,186 tot f 445,757, dus met f 46,571. De kleinste helft willen of liever ge zegd moeten B. en "Vs. zoeken uit dié belasting. Vermoedelijk zal dit een niet on aanzienlijke verhooging van het heffingsper centage ten gevolge hebben. Vermoedelijk fceggen wc, wantdit hangt af van het to taal van het belastbaar inko;men, wat dank zij Jiet paspeuren van den -controleur der gemeentebelastingen ieder jaar nog stijgt. Maar of het percentage hooger wordt of 'niet, een feit is het dat de gezamenlijke be lastingschuldigen het volgend jaar weer, 467z duizend gulden, meer zullen moeten opbrengen. Er blijft nu nog f 110,738f 46,571 f 64,167 over, dat langs een anderen weg binnen moet komen. Het gaat niet aan oraj dit precies na te gaan. Dan zouden we ailel XKJsten van ontvangsten moeten vergelijken en dat zou ons veel te veel ruimte kosten. Da emo post geeft wat meer, de ander* weer wat minder dan vroeger. Maar wel kunnen wij op enkele vooruit gaande inkomsten wijzen. De inkomsten uit gemeentebezittingen huizen, landerijen, leeningen, enz. zijn in ronde cijfers gestegen van f 45,812 op f 52,011 of f 6199 meer. Het volgende hoofdstuk geeft bijna ge heel het nog resteerende bedrag. De „inkom sten wegens diensten docr de gemeente be wezen" warm voor 1910 geraamd op f -409,222 en zijn nu ^geraamd op f 461,009 dat is f 51,787 meer. Dit is een zeer moed gevend verschijnsel. Wij leeren er uit dat de gemeente vooruitgaat. Marktgelden, ha vengelden, heffingen van liet Openbaar Slachthuis, ze zijn allen liooger geraamd. De grootste vermeerdering wordt echter verkregen door de meerdere ontvangsten van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Eleetri- teit, die voor 1910 werden geraamd op f 176,123 en nu zijn geraamd op f228,33S, of f 48,215 meer. Het oversehot der exploi tatie van de Electriciteitsfabriek, waarvoor op de begrooting van 1910 nihil was uit getrokken (hoewel zooals uit.de laatste res- kening bleek, ze bijna f 10,000 bedroeg),- wordt nu geraamd op f 25,950. Do ontvangsten inzake de gestichten „En degeest" en „Rhijngeest" daarentegen wijzen een kleine vermindering aan: f 21,597 to gen f 22,927 in het vorige jaar. De opbrengst der plaatselijke belasting is nu geraamd op f 594,346 tegen, 547,440, in .1910. Voor een deel hebben wij dit ver schil al doen uitkomen, toen we boven ,op het verhoogde cijfer van den hoof del ij ken omslag wezen. De post „Opcenten op 's Rijks directe be lastingen" wijst ook een kleine verhooging aan; de post „Belasting op de honden" daaiv tegén een ldeinc vermindering. Heb hoofdstuk „uitkeeringen aan de ge meente", nu geraamd op f 298,9S9, was in 1910 geraamd op f. 289,416. Do uitkeering van het Rijk overeenkom stig* do w-et van 24 Mei 1897, vastgesteld op f 2,8572 per inwoner, kan een weinig hooger geraamd worden, omdat de bevol king iets is toegenomen. De uitkeering in zake liet lager onderwijs zal stijgen van f 10S,711 op f 117,000 en de bijdrage van het Rijk voor het Middelbaar Onderwijs van f 7000 op f 10,000. Ook do post subsidiën van het Rijk cn dé Provincie in de kosten van de verpleging van arme krankzinnigen zien we verhoogd van f 15,475 op f 17,575. Dit voordeel verdwijnt echter met nog oen extra-bedrag van de. gemeente er Hij, bij den betrekkei ij ken post onder de uitgaven beidé een gevolg van liet steeds toenemend aantal krankzinnigen, dat vanwege de overheid' moet worden verpleegd. Wanneer wij nu al deze verlioogingen eens optelden, dan zouden we stellig tot een hooger bedrag komen dan f 110,738. Maar daarvoor is een' reden, die eigen lijk ook weer buiten deze begrooting ligt. Het eerste hoofdstuk, bevattende den post: „batig saldo der gewone ontvangsten en uit gaven volgens dc laatste vastgestelde reke ning," wijst nu aan een bedrag van f 19,928 tegen f 21,311. Dit verschil vau bijua f 11,000 komt natuurlijk ten nadoe ba van de nu ontworpen begrooting. Wij komen thans tot de uitgaven die ons al weinig stof voor beschouwingen opleve ren. Ondanks het hoogere bedrag van ruim een f 110,000, dat benoodigd is, moeten we toch erkennen dat B. en Ws. het zoo zui nig mogelijk hebben aangelegd. Bijzondere uitgaven worden niet voorge steld, nieuwe voorstellen van eenige betee- kenis komen niet voor. Behalve de periodieke verhoogingen van salarissen, die natuurlijk moeten worden uitgetrokken, worden als wij wel nageke ken hebben, slechts twee ambtenaren voor een luttele verhoogrng van f 50 voorgedra gen, n.l. C. B. Rientsma bij Fabricage en dc amanuensis en concierge van de Kweek school voor onderwijzers en onderwijzeres sen. Tevens wordt voorgesteld een extra-ver hooging van f 40 voor kleeding en schoeisel voor de boden van het stadhuis, welke ver goeding thans f 25 bedraagt en dus nu f 05 per persoon wordt. Voorts wordt een be drag van f 150 uitgetrokken voor aanschaf fing van een rijwiel ten dcenste van de ge meenteboden. Het salaris van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand W. F. Hofkes bij de vorigo begrooting uitgetrokken op f 800 is nu uitgetrokken op f 1100. -Deze verhooging staat in verband met zijn bevordering nog niet lang geleden van adjunct-commies tot commies 2e klasse. Voorts wordt f 3C0 extra uitgetrokken voor het Oud-Aroliief, ten einde tijdelijk meer personen in het werk te stellen ten behoede van 't alphabetiseereri der doop- en begra- fenisreohten en van f 300 tot meerdere as sistentie bij de hulpbrug aan de Turfmarkt. Eindelijk is in verband met een voor genomen herziening der bezoldigingen van Het politiepersoneel, waaromtrent de voor dracht den Raad spoedig zal bereiken, een extra bedrag uitgetrokken van f 3675. Maar wie onze gemeenteraadsvergaderin gen volgt, zal wel hebben opgemerkt dat er in den loop van het jaar nogal eens verhoo- gingen zijn gevoteerd wij herinneren hier slechts aan die der leeraren van de Kweek school voor onderwijzers en onderwijzeres sen, het personeel van de Bank van Lee ning, en de geneesheeren verbonden aan de gestichten „Ende-geest" en „Rhyngeest" en de daarvoor benoodigde bedragen zijn op de ze begrooting uitgetrokken en hebben na tuurlijk tot verhooging der uitgaven bijge dragen. Plet eerste hoofdstuk „Algemeen bestuur der gemeente" wijst ten slotte nog een wei nig lager eindcijfer aan dan verleden jaar: toen f 83,811, thans f 82,776. Het hoofdstuk „Kosten van toezicht en van invordering der plaatselijke belastin gen" is daarentegen gestegen van f 25,728 tot f29,538. Het hoofdstuk „Kosten van openbare veiligheid en van de brandweer" is ver hoogd van f 126,536 tot f 132,056, mede door de voorstelling verhooging van do salaris sen der -politie ambtenaren. Het hoofdstuk „Kosten der plaatselijke zorg voor volksgezondheid en volkshuisves ting7 klom ook al van f51,848 op f 66,975. De post: „Kosten voor bouwpolitio en van liet Woningonderzoek" steeg van f 4700 tot f 5049 voor rentegarantie verleend van de „Vereeniging tot bevordering van den .bouw van Werkmanswoningen", waarvoor verleden jV-ar slechts f 400 was uitgetrok ken, is nu f 2410 uitgetrokken. De „kosten ter voorkoming en bestrijding van epidemische ziekten" zijn nu geraamd op f4202 tegen f 3610 in het vorig jaar; de post „Kosten van het Slachthuis en van keu ring van Slachtvee en vleesch" vertoont een opklimming van f 37X616 tot f39,226, waartegenover zooals boven blijkt ook koo- gero ontvangsten staan. Onze wethouder van Fabricage is al bij zonder zuinig geweest. Het hoofdstuk „Kos ten van openbare werken" toont in verge lijking met de begrooting van het vorig jaar een vermindering aan. Toen was daar op uitgetrokken een bedrag van -f 199,885. thans f 194,828. Niettemin wordt bijv. doorgegaan met het aanbrengen van trottoirs. Aan de beurt ko men nu de Haarlemmerstraat tusscken de Pelikaanstraat en Haven on aan de beide zijden van de Steenstraat tot de Narmstr'aat Het hoofdstuk: Kosten van het onder wijs wijst het niet onbelangrijke bedrag aan van f 483,470 tegen f 455,295 of ongeveer f 28,000 meer waartegenover een trouwens veel geringere vermeerdering van inkomsten staat, zooals boven blijkt. Aan deze verhooging valt niet te ontko men, daar het getal scholen zich steeds uit breidt en de eischen aan het onderwijs ge steld, aanhoudend toenemen. Het hoofdstuk „Rente en aflossing" wijst ook al weer een belangrijke verhooging aan f 213,681 tegen f 204,045 in 1910. Voor „onvoorziene uitgaven" wordt nu f 12,000 uitgetrokken, niet beduidend ver schillend met het bedrag van verleden jaar. Aan pensioenen en wachtgelden denkt men in 1911 ook meer tö moeten uitgeven dan in 1910. Toen was daarvoor uitgetrok ken f 47,710, thans f 51,183. De Raad zal zich straks in secties verdee- len, die ieder afzonderlijk zullen vergade ren ter bespreking van deze ontwerpsbe- grooting en later zal hij haar in openbare vergadering behandelen. Er zal daarover wol wat worden gespro ken, maar of onze vroedo vaderen het zoo kunnen aanlog-gen dat het bedrag der uit gaven zelfs maar met het kleinste sommetje wordt verminderd, dan zetten wij hun een extra pluim op den hoed. Leiden, 2 September. Ten einde hen inde gelegenheid, te stellen tot de voldoening van de koopsom van het krachtens Raadsbesluit van 25 Aug. aangekochte huisje in de Kal verstraat over te gaan, bieden B. en Ws. den Raad een suppletoiren begrootingsstaat ter vaststel ling aan. Met inbegrip van de kosten van over dracht zal in een uitgave van f 1050 moe ten worden voorzien. Bij gemeenteraadsbesluit van den 2-len Juni 1909 werd mej. C. Ligtenberg voor den tijd van één jaar benoemd tot leerares in de geschiedenis en aardrijkskunde aan do Hoogero Burgerschool voor Meisjes. Aangezien het onderwijs van deze leerares goed voldoet, geoft de Commissie van Toe zicht op het Middelbaar Onderwijs thans in overweging om mej. Ligtenberg vast aan te stellen. Ook bij B. en Ws. bestaat daar tegen geen bezwaar. De inspecteur van het Middelbaar Onder wijs vereenigt zich eveneens met Let voois stel van de oommissie. Tevens geven B. en Ws. in overweging den i>cnsi oen grondslag voor mej. Ligtenberg te bepalen op f 1600. Van de Commissie voor het Stedelijk Museum zijn dit jaar aan de beurt t. a af treding de heeren: Prof. Dr. P. J. Blok,. Dr. A. W. Kroon en D. Hartevcld IT.C.zk Ter voorziening in deze periodieke worden door de Commissie overeenkomstig de in structie voorgedragen de tweetallen Vacature-Prof. Dr. P. J. Blok: Prof. dr. P. J. Blok en prof. dr. P. D. Chanlepie do la Saussaye. Vacature-dr. A. W. Kroon: dr. A. W„ Kroon en prof. dr. S. G. de Vries. Vacature-de heer D. Hartevelt H.C.z det heeren D. Hartevelt H. C.z. en J. P. J„' Driessen. Het volgend dubbeltal wordt den Raad' voorgedragen voor een lid van bet bestma der Stedelijke Werkinrichting, buiten de*' Gemeenteraad, dat jaarlijks op dei» eerste, Dinsdag van September aftreedt, ditmaal aijndc dr. J. G. v. d. Sluys, die weder op; nieuw benoembaar is: lo. Dr. J, G. v. d- Sluys, 2o. de heer H. W. Tieleman. Op het concert-programma van Musis Sacrum" voor gisteravond stond, aan do achterzijde van het tuin-harmonie-program- ma, ook het programma, dat bij ongunstig weer in de zaal door het strijkorkest van. het Haarlemsche Muziekkorps zou worden, uitgevoerd En ziet, het was na den regen van overdag goed weer geworden, maar, toch kreeg men thans het strijkorkest to koorenechter niet in de zaal, maar in den tuin, welke voor zulke muziek nu juist niet altijd bestemd is. Maar do omgéving werkte ©r uitstekend too mede: het was er zoo rus tig, zoo kalm in de natuur. Er was dua voldoende gelegenheid om ditmaal ook van het strijkorkest van des heeren Krions'- korps to genieten: en dat werd gedaan ook,, blijkens het warm applaus, dat aan elk num mer ten deel viel. Heerlijk klonken de ver schillende toonscheppdngen, -de een ai tref fender dan de andere. Het was een waardig afscheid van deze kapel voor dit seizoen. Dat de uitvoering ook op het publiek buiten den tuin indruk maakte, bewees de aan dacht, waarmede ook dit onder groots stil te elk nummer volgde en zich van elko stoor nis voor de „Musis"-leden met hun dame? onthield. Zoo werken ook deze concerten o; niet-leden ten goede, oefenen zij ook daay een weldadigen invloed. Jammer echter, dat er niet meer peisoncn als leden van Musis" toetreden. Bestond deze vereeniging er niet, dan zou Leiden geheel van zulke concerten versto ken zijn. Verschenen is een brochure, onder den titel: „Waarom Hooger Loon," uitgegeven door den Ned. Bond van Post- en Teler graafboambten ,,De Post." Dezo uitgave wordt gratis verspreid onder het peovo- neel, in verband met de landelijke actie voor loonsverhooging Zoo zal een openbare propaganda verga dering plaats hebben der afdeelingcn 's-Gro- venhage, Leiden, Delft, Seheveningeti, 'fc Westland, Zoetermeer en Gouda, op Zondag 4 Sept. a.si te 'a-Gravenhage, in het ge* bouw van den R.-K Volksbond. Sprekers zijn de heeren: Mr. M. W. F., Treütb, lid Tweede Kamer der Staten-Gene- 17) Berghjólm had gevonden, dat zij toch nog zoo kwaad niet was. Door hem kwam 't, dat Antje thans bij Lilli op bezoek want hij had gewild, dat zij baar persoonlijk zou gaan uitnoodigen voor een diner. „Als papa kan en daaraan twijfel ik met, juffrouw Bergholm, dan nemen wij gaarne de uitnoodiging aan. Maar kom nu een oogonblik in mijn kamer hiernaast en bekijk mijn Italiaan eens." Antje was in een kunststad groot gewor den; zij had wel is waar zelf niet geschil derd, maar veel gezien en haar smaak ont wikkeld. Toen zij nu voor het half voltooi de portret stond en Lilli drong: „Nu... eer lijkHoo bevalt het ui" overviel haar een pijnlijke verlegenheid. Het portret beviel haar namelijk in het geheel niet. Dat on bewimpeld uit te spreken vond zij echter ongepast, en het streed tegen haar waar heidsliefde iets te prijzen, wat zij voor mis lukt hield. Zoo kleurde haar gelaat zich donkerrood van verlegenheid. Lilli lachte luid en vroolijk en riep: „Maar, juffrouw Bergholm; ik geloof waar lijk, dat ge niet goed uw ongunstige mee ning durft zeggyi, alsof men die niet lezen kon. op uw trekken, welke zoo weinig aan de onwaarheid gewoon zijn. Als u trouwens eens wist, hoeveel aangenamer mij dit oor deel is dan het de gewone complimentjes zijn." Antje keek de jonge dame, die er zelm hier, in haar atelier, ongewoon elega it uit zag, verbaasd aan. „Maar waarom hebt u mij dan gevraagd om to komen kijken?" bracht zij eindelijk met eenige aarzeling uit. „Ik zou kunnen antwoorden, omdat ik u op -glad ijs wilde brengen; maar dat is niet waar. Eenvoudig, omdat het nu eenmaal zoo de gewoonte is, heb ik u gevraagd." Lilli Burger leunde achterover in haar stoel en had Antjo op een anderen naast zich getrokken. „Wij vergeten overigens geheel het origi neel van mijn mislukte studie." Zij maakte ironisch een deftige beweging met de hand, terwijl zij voorstelde „Signor Battista Terloni, een van de meest beroemde mede-arbeiders aan het ka naal." De brave Battista had zich het laatste kwartier niet in de aangenaamste stemming gevoeld. Het bord met koek had hij tot het laatste kruimeltje, opgegeten, daarna was hij met het hoofd in de handen gaan zitten en had de twee meisjes aangestaard. Nu hij bemerkte, dat er over hem werd gespro ken, liet hij de handen zakken en richtte l»ij het bovenlijf een weinig op. Er kwam een glimlach op zijn gezicht; hij gevoelde zich kennelijk gevleid. „Een knappe jongen, nietwaar Nero als jongeling 1" ging Lilli voort. „Jammer, dat hij geen Duitsch, of liever, dat ik geen Ita- laansch ken. Wij moeten ons nu met gebrek kig Fransch behelpen." Een oogenblik aarzelde Antje. Daarna zei ze: „Als u het toestaat, zou ik wel eens wil len probeeren. hoever mijn Italiaansch nog reikt En zij sprak eenige woorden tot Battista. Toen geschiedde iets onverwachts, wat Antje verlegen deed worden en Lilli zeer vermaakte. De Italiaan had nauwelijks de eerste klan ken van zijn moedertaal gehoord, of hij sprong op, liep op de beide meisjes toe en begon met gloeiende wangen en stralende oogen, met al dc hartstochtelijkheid van zijn stam, tot Antje te spreken. Zij had veel moeite hem te volgen en nog meer om zijn vragen te beantwoorden. Daarbij gesticuleer de hij zoo levendig met de handen, dat Lilli lachend haar schildersezel opzij schoof. Daarna boog hij zich plotseling neer, greep Antje's japon, drukte op den zoom daarvan zijn lippen en snelde de kamer en het huis uit. Lilli lachte luid. „Daar hebt u een verovering gemaakt, waarop u trotsoh kunt zijn, juffrouw Berg holm." Antje keek nog altijd verlegen. Lilli ech ter wees naar den tuin, waardoor Battista als een razende wegstormde. „Daar gaat hij heen en zit niet meer als model. Ja, ja, weer een vereerder, dien ik op mijn verlieslijst zetten moet." „Maar... maar..." stamelde Antje. „Nu, heb ik geen gelijk'? Door veel geld, veel koek, nog meer geduld en voortgezette goede behandeling krijg ik een Italiaan in levenden lijve en daar -komt mii een lief, klein juffertje, maokt iets van parlate, mac- caroni, andante en ik weet niet wat, en boem, daar valt mijn moeilijk in vrijheid ge dresseerde jonge Nero aan haar voeten- Ja, zoo gaat het iemand, als men oud wordt." Het gebeurde niet dikwijls, dat in Lilli's koud, rustig marmeren gezicht leven en be weging kwamdat haar lach frisch en na tuurlijk was. Op dit oogenblik was dat het geval en nu kwam bij haar schoonheid iets, wat haar anders eigenlijk ontbrak: betoove- rende bekoring. Antje keek met ongeveins de bewondering na-ar haar op en onwille keurig kwam het over haar lippen: „Och, juffrouw, wie zoo mooi is als u.." Zij vreesde een onhandigheid te hebben begaan en zweeg. Lilli Burger echter nam alles eer kwalijk, dan een erkenning van haar schoonheid. „Wel, lieve, kleine vle.ster, hoe ^unt ge zoo iets zeggen?" Maar het lichtte toch op in haar oogen. Daarna gleed er een droeve schaduw over haar gezicht. „Tempi passati, juffrouw Antje, om in de schoone taal van signor Battista te spreken! Op het beetje schoonheid, dat eens een goede of een booze fee in mijn wieg heeft gelegd, is vroegtijdig sneeuw geval len... vóór de jaren." Daarbij streek zij het weelderige hoofd haar aan haar rechterslaap terug en wees op een witte streep, die door haar kapsel was verborgen. „Daar ziet u mijn klein geheim, juffrouw Antjeging ze met een zucht voort, welke spottend klinken moest, maar waaruit toch oprecht verdriet klonk. „Als ik u daar in uw jeugd zoo voor mij zie, dan voel ik eerst, dat er tusschen ons wel een tiental jaren ligt, zoo niet meer!" Zij leunde achterover en keek Antje op lettend aan, zóó scherp, dat weder het ver raderlijk rood in het smalle gezichtje op-, steeg. „Oprechtheid voor oprechtheid... geeü vleierij voor vleierijWeet u wel, dat ik u in het eerst volstrekt niet voor knap gehouden heb, maar dat ik nu meer en meer tot een tegenovergestelde meening kom. Knap is eigenlijk het juiste woord niet; mooi kan ik ook niet zeggen. De bekoorlijkheid van uw gezicht ligt zoo geheel in de uitdruk*» king." Toen Antje haar gezicht afwendde, ver-» volgde Lilli „Neen, laat mij nog een oogenblik in uw oogen zien." Plotseling begon zij te lachen en riep „Zijn wij eigenlijk niet dwaas, dat wij hier zoo bij olkaar zitten en datgene doen, wat wij eigenlijk aan do zoogenaamde hoe ren der schepping moesten overlaten." Eenige oogenblikken zweeg Lilli on zei daarna op zeer rustigen toon: „Dus, juf frouw Bergholm} aanstaanden Zondag zul len wij bij u zijnEen groot gezelschap ze ker „Onze kring is klein, juffrouw von Bur ger, zeker kleiner dan de uwe. Een paar fa milies, de heeren van het kanaal..." „Do heeren van het kanaal, dat wil zeg- gen mijnheer Kratz met zijn poëtische vrouw; Bühler, die altijd zooveel pleizier heeft om zijn eigen grappen, en dan Pfald- ner. U ziet de heeren zeker dikwijls?" „Neen, toch niet! Mijnheer Bühler is» wel eenige malen bij papa geweest; maar\ mijnheer Pfaldner was, behalve bij zijn eer ste bezoek, niet bij ons. Hij heeft liet zeer. druk.'' (Wordt vervolecDj

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1