Dansonderwijs. The Berlitz School Van NELL Es KOFFIE Privaat- ea Klaslesssn. 8 Turfmarkt 8. Roodmerk 64 ets. per pond. Zwartmerk 60 Groenmerk 68 Paarsmerk 54 n Mo. 8. 02 No. 9. 50 No. io Technicum llmenau Hoopjes. Haarlemmerstraat 38, gespjes. Voornaamste Taalinstituut. Oe Erven d Ie Wei J. VAH HELLE, Rotterdam. „F IET AS". Directeur: H. KEEREWEER. No. 1549*7 LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag1 30 Augustus. Tweede Blad. Internationale Ringrijderij Leijdsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren. G. H. DE JONG, A. L. REIHRERINGER ZONEN, Tandheelkundige Inrichting, Thuringsch Reuzen-Uitverkoop van EiAILLE, voor spotprijzen, Schot sche Gollie. Anno 1910 Ondergeteekende bericht dat Maandag 5 September a. s. de lessen weder Hoogachtend: ïois 24 een aanvang nemen. Gelegenheid voor onderwijs. Priwaal en aparte Kinder» OP13A.M, lessen. Van af heden kunnen de leerlingen zich aanmeldenMiddelweg 17. Dansonderwijzer. te Warmond voor Heeren en Dames met versierde rijtuigen om fraaien prijs en premiën op Woens dag 31 Augustus 1910 ter ge legenheid vaa den verjaardag van H. M. de Koningin, des n.m. te 2 uren. Inleggeld voor deelnemers buiten Warmond woonachtig/1.— 165610 Concours voor Trekhonden, ingeschreven te Leiden, op Woens dag 31 Augustas to 1 uur op hst terrein van het Militair Invaliden huis te Leiden. 1639 10 Bij vonnis der Arrondiisements- Rechtbank te 's-Gravenbage van den 23aten Juni 1910 ia het Huwelijk, bestaan hebbende tueachen ABRA HAM BB REEUW te Leiden, van beroep Koopman, en REA ROUKiqUES, zonder bercep, te Amsterdam, dooi' echtscheiding; ontbonden verklaard. De Procureur van Eischor, Mr. A. j. FOKKER. Luiden, Juli 1910. 909 12 Siaai* laaf s ALLE SOORTEN SCHOENEN. Extra Inrichting voor Voeten met gebreken. BcnkersSeeg 9. 13S9 11 Kapiiaal beschikbaar1 voor den handel, alsmede vooUpar- ticulieren (mits zekerheid) op accepten, grosse van hypotheken, erfenissen, cessiën, als bouwcrediet, lste, 2de en Crediolhypotheken, enz. 8726 8 Brieven franco No. 65, Ned. Kiosken-MnatD te Rotterdam. f 6000. in contanten. Woerdensclie Vee-Verloting, goedgok. b(j Kon. Besl. van 16 Sept. 1909, No. 48. Hoofdprijs 30 Koelen, wordt deaverlangd teruggekocht voor ƒ6000. Voorts belangrijke pryzen als: Rytuig met 2 Paarden, Rytuig met 1 Paard, 3 Paardon, 2 Veulens, 8 Koeion, 100 Schapen, 4 Rijtuigen, enz. Totaal 1600 prezen. Loten /0.60 alom verkrijgbaar. Te Leiden by C. v. d. Ven v/h. J. W. Wierda, Breestraat 62, T. S. Spaargaren, Kort- Rapenburg 14, J. E. Zirkzee, Steen- straat 22, J. Erades, Burchtsteog 9 en Th. Pel, Haarlemmeratraat 116, te Hillegom by G. Damon Pzn., te Liwse by A. Duinhoven, to Langeraar by J. van Tol, te Hazerswoudo by P. v. d. Werf Jr., te Roelofarendsveen by B. Paauw, to Warmond by B. C. Moor. 386 21 SftlS DOpOSlf. MRMIVHIji. KLUIS J "VEIJLIGE BEWAARPLAATS voor Effecten, stukken van waarde, Goud en Zilver, enz., der firma 3780 24 De Firma bericht de plaatsing van een nieuw Snfeblok, waarin kastjes tot billeken prijs gebuurd kunnen worden. 149, Weimarstraat 149, DEN HAAG. Voor Min en Onvermogenden Tandheelkundige behandeling gratis. Kunsttanden en Vullingen tegen materialen prijs (van af f 1.en met garantie). Operaties apsoluut pijnloos. Spreekuur te Reiden: 's Vrijdags van 9 tot 1SÏ uur, Kniserstraat No. 36. 7031 20 Hooge tecbnieche Leerschool voor Machinebouw en Eiectrotechniek- afdeelingen v. Ingenionra, "Technici en "Werkmeesters Groote fabriekt werkplaatsen voor practischa oplei ding van Volontairs. Door den Staat gewaarborgde Examinatoren. Bui tenlanders worden toegelaten. Proepectus gratie. 1236 18 alsFaunen, Ketels, Emmers, enz., enz. I 13 HET I Dagelijks begin van IN 1802 68 alle moderne Talen. Leeraren uit het Buitenland. I Te koop aangeboden: een Sihotscbe Collie, Reu, lj jaar, g^ed waaksch. 1914 6 -Adres: Rokhorststraat 21. LEIDSCHE BEGRAFENIS-ONDERNEMING Kantoor: Aalmarkt 16. Telefoonu. 861. 6881 10 Vraagt de eclit© (uitsluitend in pakjes) bij uwen Winltelier. 1908 PRIJZEN: 77 77 77 77 it 48 99 Hef S3achfhuss-rappopf> IVo Bij de behandeling der ontvangsten" ,komt de Commissie op het terrein van de in de tweede plaats gedane opdracht, om nl. de middelen op te sporen, waardoor het tekort van ons Slachthuis zou kunnen wor den. verminderd of gedekt. De voornaamste ontvangsten van een slachthuis zijn uit den aard der zaak de daar geheven rechten. Daar naast is er de op brengst van de steriliseerinrichting en van den ijsverkoop en enkele andere. Let men in de eerste plaats op de to taal ontvangsten, dan maakt het Leidsche cijfer op zichzelf niet zuilk een slecht figuur. Immers de totaal-ontvangsten van de verschillende slachthuizen houden vrij ,wel gelijken tred met de bevolkingscijfers dier gemeenten. Men kan voor Leiden met een bevolking van 58,000 zieden over een ontvangstcijfer van f 47,689, met ontevre den zijn, wanneer Groningjen met 74.000 zie len een ontvangstcijfer maakt van f 62,772. Nijmegen met 53^00 zielen van f 43,600 en Utrecht met 115,000 van f 80,072. Alleen Maastricht kan met een bevolking van slechts 37,000 zielen op het verbazende ont vangstcijfer wijzen van f 41,666. Maar daar eten de menschen ook 's daags driemaal vleesch, vertelt de commissie. Geheel anders wordt de zaak, wanneer men tevens op de uitgaven let en ook reke ning houdt met de wegens rente en aflos sing verschuldigde bedragen. Dan wordt op eenmaal de verhouding voor Leiden weer zeer ongunstig. Dit wondt weder door het rapport mot cijfers uit de verschillende plaatsen geïllustreerd. Mogen we hieruit niet de conclusie trek ken, dat aan het Leidscli Slachthuis te veel wordt uitgegeven in vergelijking met de zusterinstellingen elders, al is de commissie tot een belangrijke bezuiniging kunnen ko men 1 Wo zullen thans aan de hand der Commissie de verschillende ontvangsten wat nader be schouwen, beginnende met de Slacht- gelden als verreweg de belangrijkste bron van inkomsten aan ieder Slachthuis. Leiden staat hier bij allo slachthuizen, be halve bij Nijmegen, achter. In het bedrag 'der geheven rechten kan hier de oorzaak niet liggen. Deze zijn over het geheel in Leiden niet lager dan in andere slachthui zen, waarmede men Leiden heeft vergele ken. In Nijmegen is het tarief zelfs belang rijk lager. De mindere opbrengst van de_ Leidsche slachtgelden is dan ook hoofdza kelijk te wijten aan het geringere aantal slachtingen. Had men daarmede bij den bouw maar rekening gehouden, de opzet kleiner ge maakt, dan waren rente en aflossingen ook kleiner geweest, de exploitatiekosten geringer en er was meer evenredigheid ge bleven tusschen ontvangsten en uitgaven. De Commissie stelt nu twee vragen: Hoe komt het, dat er minder geslacht wordt? enKan er iets gedaan worden om het slachten aan het Leidsoh Slachthuis te be vorderen Behalve Groningen, dat een belangrijke exportslachting heeft, zijn alle andere slachthuizen op het vleeschgebruik van eigen ingezetenen aangewezen. En er volgt uit, dat in Leiden naar evenredigheid wei nig vleesch gegeten wordt. Maastricht met 37,000 inwoners heeft 137 slagers, Leiden met 58,000 inwoners heeft er slechts even 100. Vermoedelijk moet dit hieraan worden toegeschreven, dat hier de fabrieks bevolking zulk en overwegend deel van de bevolking uitmaakt. Maar dat was ook bekend, toen men het Slachthuis bouwde, en daar had men toen mede rekening kunnen houden. Men kan intusechen de menschen niet dwingen vleesch te eten en de slagers niet om te gaan slachten. Het eenige, wat men in Leiden doen kan, is het slachten voor export in de hand te werken, aldus de Com missie. Dat de vrijstelling van de verplichte keu ring voor zendingen vleesch beneden 5 K.G. aan particulieren belemmerend werkt op het aantal slachtingen in deze gemeente, gelooft de Commissie nauwelijks. Wil men eohter de slagers gelooven, dan wordt er toch heel wat vleesch op deze wijze ingevoerd. En men zou kunnen redenee ren: als de keuring van grootere partijen als gezondheidsmaatregel noodig is dan is ze ook noodig voor hoeveelheden van min der dan 5 K.G. Wij zouden het daarom niet kunnen af keuren, indien men de verplichte keuring ook voorschreef voor zendingen van minder dan 5 K.G., te meer, omdat door deze zen dingen de slagers heel wat concurren tie wordt aangedaan. In Groningen beperkt zich de vrijstelling der keuring tot 2 K.G. Dat zou al reeds helpen. De Commissie durft niet tot opheffing der vrijstelling adviseeren, eerstens omdat de control© verbazend moeilijk is, daar de verzending dikwijls per post geschiedt, an derdeels, omdat velen ©r een inbreuk op de persoonlijke vrijheid in zien. Men ziet het, zonder verhooging der ta rieven weet de Commissie ook al geen mid delen aan te geven, waardoor het bedrag der slachtgelden zou kunnen vermeerderen. In de opbrengst der stalloonen be hoeft het -tekort van het Leidsch Slachthuis zeker niet te worden gezocht. Het stalloon is hier niet hooger dan elders en toch over treft de opbrengst hier verre die van alle andere slachthuizen. Leiden overtreft Gro ningen met bijna f 2600, Nijmegen met f 2200, Maastricht met ruim f 2300, en Utrecht met bijna f 1400. Meer kan men zeker niet verlangen. In de opbrengst der weegloonen blijft Leiden daarentegen ver bij andere slachthuizen achter. Zij bedraagt er bij een gemiddelde opbrengst van f 1272, bijna f 2900 minder dan in Groningen, f 1150 min der dan in Nijmegen, f 1200 minder dan in Maastricht en. bijna f 3000 minder dan in Utrecht. De geheven rechten loopen echter niet veel uiteen. De oorzaak ligt voornamelijk hierin, dat Leiden naast de waag aan het Slachthuis nog de oude Stadswaag en de weeggelegen heid aan de vette varkensmarkt heeft. En nu werden bijv. in 1908 aan de vette var kensmarkt 9018 en aan de Waag 2807 var kens gewogen. Tegen een weeggeld van f 0.15 per stuk bracht dat een bedrag van f 177,375 in de gemeentekas. En al maakt het nu voor de gemeente zelve weinig uit, op welke wijze de- weeggelden in de gemeen tekas vloeien, voor het Slachthifis ligt in deze regeling ongetwijfeld een nadeeL Het is billijk om bij de beoordeeling van het tekort op de Slachthuis-exploitatie hierme de rekening te houden. Ook van het koelhuis wordt in Lei den te weinig gebruik gemaakt. In de ja- Ten 1905190S gemiddeld door slechts 55 personen tegen 96 in Groningen, 82 in Nij megen, 131 in Maastricht en 135 in Utrecht. Nog duidelijker komt dat geringe gebruik uit, wanneer men tevens let op het aantal cellen en de oppervlakte daarvan, die in gebruik zijn. Zoo waren in 1908 te Leiden van de 80 cellen met een oppervlakte van 288 vierk. M. slechts 44, met een opper vlakte van 151 vierk. M. in gebruik slechts even de helft van de beschikbare ruimte. In Groningen waren van de 100 cellen 87, in Nijmegen van 58 57, in Maastricht van de 66 65 en in Utrecht van de 100 cellen 95 in gebruik. Nu is, naast een gering aantal slachtingen zeker niets meer voor een slachthuis te betreuren, dan een gering ge bruik van het koelhuis. Immers het is juist het koelhuis, dat een slachthuis duur maakt. Hoe is het nu te verklaren, dat in Leiden dat gebruik zóó gering is? De Commissie heeft over dit punt èn met den directeur èn met de door haar uitgenoodigde slagers èn in een vergadering, waarin beiden te genwoordig waren, breedvoerig van gedach ten gewisseld. Volgens den directeur lag de hoofdreden in het irrationeel gebruik, dat de slagers van het koelhuis maken. Deze zouden zich nog altijd niet bewust zijn, van de groote voordeden, die het koelhuis hun aanbiedt. Volgens de slagers zelf ligt de oorzaak in de eerste plaats hieraan, dat de prijs voor het gebruik van koelhuisruimte te hoog is. Dit nu kan volgens de Commissie moeilijk worden toegegeven. Immers, de prijs in Leiden is evenals in Nijmegen en Utrecht f 20 per vierk. M. koelcel oppervlakte per koelperiode en waar nu in beide plaatse*, de geheele koelhuisruimte in gebruik geno men is, kon men moeilijk volhouden, dat de prijs hier te hoog is. In de tweede plaats zou de directeur bij het in-gobruik-geven van de koelcellen te willekeurig te werk gaan en van hun kant zouden de slagers tegen dit alles reageeren door zich geheel van de koelhuisruimte te onthouden. De grieven, die de slagers in dit opzicht hebben en die in het rapport worden opgesomd, kunnen we hier niet al le opnoemen. Ze vullen een paar bladzijden. De Commissie gchijnt zich na onderzoek over deze kwestie aan de zijde van den directeur te scharen, die bij het in-gebruik- geven van de koelhuisruimte zoodanige ge dragslijn volgt, dat misbruiken zooveel mogelijk worden voorkomen. Om het ge bruik van het koelhuis te bevorderen was de directeur dan ook op weg om een nieuw stelsel toe te passen, hierin bestaande, dat aan de kleinste slagers de kleinste ruimte in gebruik moet worden gegeven, en een grootere ruimte, naarmate de omvang van 't bedrijf toeneemt. Weigert dan de slager die grootere ruimte in gebruik te nemen, dan moet hem in het geheel geen koelruimte worden afgestaan, en mocht daarvan dan onverhoopt het gevolg zijn, dat- er ten slot te een to gering gebruik van het koelhuis gemaakt wordt dan blijft er niets anders over dan het koelhuis te sluiten. De Commissie laat zich over dit stelsel niet beslist uit. doch zegt er van, dat het dit voordeel zou bieden, dat misbruiken als thans voorkomen, dat nl. personen van hot koelhuis een grooter gebruik maken, dan waarvoor zij betalen, of dat personen van hot koelhuis gebruik makeii die daarop in het geheel geen recht hebben, zoo al niet geheel werden voorkomen, dan toch in hun gevolgen voor de gemeente minder schade lijk zouden zijn. In Haarlem, waar het Slachthuis evenals hier van de voortduren de oppositie van de slagers te lijden heeft gehad, namen de hier bedoelde misbruiken zelfs zoo groote afmetingen aan, dat in het koelhuis sleoh'ts 15 cellen verhuurd waren, terwijl toch niet minder dan 35 slagers er gebruik van maakten. Men heeft daarom in Haarlem een ander middel aangegrepen, om de opbrengst van het Slachthuis to verhoogen. De gemeenteraad van Haarlem heeft de slachtgelden met 20 pet. verhoogd en daarvoor tevens het gratis-gebruik van het koelhuis toegestaan. Het verrassend re sultaat van dezen maatregel is geweest, dat de opbrengst van het gebruik van het koel huis te Haarlem op eens van f 2000 k f 3000 tot ongeveer f 10,000 is gestegen. Ook in Leiden zou dit middel eventueel kunnen worden toegepast, meent do Com missie, al is het ook niet zoo onschuldig als het er uitziet4 wat zij verder nader aan toont. Een derde middel eindelijk, dat men zou kunnen aanwenden om langs een omweg een hoogere opbrengst van het koelhuis te ver krijgen, zou kunnen bestaan in een verhoo ging der slachtrech'ten met gelijktijdige ver laging van het tarief voor het koelhuis. Later komt de Commissie op dezen, maat regel terug. Zij zou het in ieder geval wenschelijk ach ten, dat de gezondheidscommissie tegen het gebruik van vleesch, dat niet in het koel huis bewaard wordt, waarschuwde. Ons dunkt, dat de Gezondhcidscommissie dit zoo in het algemeen maar niet doen kan. Alle vleesch toch, dat niet in het koel huis bewaard wordt, is niet bepaald voor de gezondheid nadeclig. Dan zou het er in plaatsen, waar geen Slachthuis met koel huis is, al heel slecht uitzien. Iets anders zou het zijn wanneer af en' toe bekend gemaakt werd, welke slagers van het koelhuis gebruik maken. Dit zou voor de burgerij een prikkel zijn om het vleesca te betrekken van een dier slagers, wat cp zijn beurt de slagers tot het gebruik van het koelhuis zou aansporen. En deze maat regel zou het al heel gemakkelijk in te voo« ren zijn.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 5