Agenda yan de week: 24 hebben vrijstelling wegens broederdienst; No. 13 wegens lich. gebreken. NIEUW-VENNEP. Gisteren arriveerden alhier de geestelijke Zusters voor de St.- Antonius-school. Met drie rijtuigen werden rij aan het station Hillegom afgehaald, waarbij zich aan den Hillegommerdijk een ruiterstoet aansloot. Een groote menigte was bij den intocht in het dorp tegenwoor dig. OUD SHOORN. Begunstigd doou mood zomerweder, maakte de leerlingen dei Chr. School gisteren per boot een reisje naar Katwijk, vergezeld van de Chr. muziekvereeniging „Arti et Religion," die zich telkens tot groot genoegen der jeugd liet hooren. Een zeer prettigen dag hebben de jongens gehad. VALKENBURG. Uitslag der loting vooi de Nationale Militie, lichting 1811: 1 P. Kort, broederdienst; 2 Joh. van Elk, lichaamsgebreken; 3 K Mulder; 4 J. Ouwer- sk>ot; 5 L. Langcveld, lichaamsgebreken6 T. Ouwersloot; 7 D. v. Dijk; 8 Joh. Haas noot; 9 H. J. K. van Leeuwen, broeder dienst; 30 G. van Dijk. In den tuin van den landbouwer J. v. E. staat een jonge pereboom, die in het voorjaar wel bloesems droeg, maar deze zetten zich niet tot vruchten. Nu vertoonen zich evenwel weer vruchtknoppen en bloesems, wat een aardig gezicht oplevert, vooral wanneer men bedenkt, dat wij he den 18 Augustus schrijven. WAARDER Bij de gehouden loting voor de Nat. Militie was de uitslag: G. Ver burg 1H. Hamerslag 2; C. Zwanenburg 3; A. B. Bergshoef 4; C. Kok 5; J. A. van Achterberg 6; en A. Verheul 7. WASSENAAR. Gistermiddag woei van een groot aantal huizen reeds de vlag, om dat de weleerw. heer Th. Westgeest, Maan dag j.l. gewijd, zijn intrede in de gemeente zou doen. Hedenmorgen droeg de eerw. neomist zijn eerste plechtige H. Mis op in onze pa rochiekerk. Bij deze plechtigheid waren verscheidene geestelijken tegenwoordig, o.a. de eerw. heer Th. Vlek, oud kapelaan der parochie, en do eerw. pater Van den Berg. De jonge priester werd geassisteerd door den zeereerw. heer pastoor, als presbyter assistens, den eerw. pater Van der Hulst als diaken en den eerw. heer Goo&sens als subdiaken. Als ceremoniarius fungeerde de eerw. heer Kerkvliet, student aan het Se- piinarie te Warmond. Na het Evangelie beklom de zeereerw. heer pastoor don kansel, om de feestrede te houden. De eerw. spreker had tot tekst gekozen de woorden van den Psalm; „Met eer en glorie hebt gij hem gekroond en hem aangesteld tot heer over de werken Uwei hardden". Er wordt heden in de kerk een groot feest gevierd, maar geen zeldzaam feest, niet een bijzonder feest, want zoolang de nieuwe kerk staat, is er telken jare een feestdag geweest als deze. Vijf jaren achtereen is aan dit altaar een plechtige eerste H. Mis opgedragen. Toch is het een aantrekkelijk feest, even als all6 kerkelijke feesten, die geregeld terugkee- ren. In het bijzonder vergeleek de eerw. spre ker dit feest met het Kerstfeest. Elk woord uit het Introitus van dien dag is ook van toepassing op dit feest en op den eerw. neomist'. Vervolgens toonde de eerw. spreker aan welke groote macht den jeugdigen priestei gegeven is door zijn wijding en ook dat de priester door God is aangesteld om zijn meest aantrekkelijke eigenschappen aan den mensch mede te deelen. In God bewon deren we het meest Zijn goedheid, Zijn lief de en Zijn barmhartigheid, en juist deze weldaden worden door den priester aan den mensch gegeven. Toch blijft de priester bij dit alles nede rig. Hijzelf voelt in de eerste plaats, dat de eer, hem bewezen, hem geldt als pries ter, als dienaar Gods, en niet als mensch. Na den eerw. neomist geluk gewenscht te hebben met dit feest, vroeg de zeereerw. lieer pastoor hem, de priesters, zijn familie, tie aanwezigen en de parochie in zijn ge beden te willen gedenken, terwijl ook wij, zeide hij, den bijstand des Homels voor hem zullen afsmeeken in de zware taak, die hem op de schouders is gelegd. In den loop van den dag werd door de parochianen een druk gebruik gemaakt van de aangebodeA gelegenheid om den jeugdigen priester ge- lukwensehen aan te bieden. Tijdens de H. Mis werd door het zangkoor een der missen van Perosi uitgevoerd. In den Nationalen Politiehonden-wed strijd, welke gistei en te Moordrecht gehou den werd, behaalde de politiehond „Hek tor", eigenaresse de gemeente Wassenaar, dresseur P. de Jong, den derden prijs. Er waren vijf prijzen uitgeloofd. Dit geeft den dresseur zeker eenige voldoening, als we weten, dat Hektor de jongste der aanwezige honden was. ZEVENHOVEN. De heer P. Stam, te Nieuwkoop, heeft zijn beklag ingediend bij1 het dagelijksch bestuur, van de classis Lei den, omdat hom niet de gunning is ge schonken van den houw van het nieuwe Rijks hulppost- en telegraafkantoor voor (rekening der Diaconie der Ned.-Herv. Gom', alhier, al was hij de laagste inschrijver. Den hoor S. is hierop geantwoord, dat deze feaak in de eerstvolgende vergadering zal "behandeld worden. ZOETERWOUDE. Wederom is door den (veldwachter Van der Stel proces-verbaal op- 'gemaakt tegen oen bestuurder van een vier- (wielig motorrijtuig, die met dat rijtuig op Iden Haagweg alhier zoodanig hoeft gere- |dcn, dat do vrijheid on veiligheid van het (verkeer daardoor in gevaar werd gebracht, 'en wel doordien een wandelaar is aange treden en daardoor is b>zee.rd. In de Weipoort alhier had een aanrij ding plaats tusschen een aangespannen brik van den landbouwer G. dc Wit en den ineelwagen van den graanhandelaar Van ider Poel, blijkbaar veroorzaakt door het niet voldoende uithalen van den zwaar be laden meelwagen, welke werd bestuurd door den molenaarsknecht M. Sch. Een kleine materieele schade aan tuig en brik van de W. was hiervan het gevolg. Plechtige Perste II. His van den weleerw. heer J. van den üergh. In de parochiekerk van den H. Petrus aan de Langebrug alhier, droeg hedenmor gen te halftien de weleerw. heer J. van den Bergh, jl. Maandag priester gewijd, zijn eerste plechtige H. Mis op. Het kerkgebouw had nog een zeer feeste lijk aanzien en was nog in den feesttooi, aangebracht voor het vieren van het zil veren Priesterfeest van den zeereerw. heer Pastoor dezer parochie. Bij het binnenkomen der kerk zong het koor, in goede uitvoering, het „Veni Cre ator", van Jos. Bcltjens. De jeugdige priester werd bij het cele breeren van deze zijn eerste plechtige H. Mis bijgestaan als presbyter assistens dooT den zeereerw. heer A. J. M. Hafkenseheidt, pastoor der parochie; als diaken door den weleerw. heer Er. Filbry, kapelaan; als subdiaken door den eerw. heer J. Fil bry, theologant van het Seminarie War mond en als ceremoniarius door den eerw heer v .d. Berg, sub-diaken te Mill-Hill. Als oantores fungeerden de weleerw. beer J. Speet, kapelaan te Heemstede, en de eerw. heer L. Schamper, theologant van het Seminarie Warmond. Na het Evangelie beklom de zeereerw. zeergel. heer G. J. AL Maat, leeraar aan het Seminarie Hageveld, te Voorhout, het spreekgestoelte, om naar aanleiding van den tekst „Magnificate Dominum mecum, et exaltemus nomen Ei us in id ipsum (Maak groot den Heer met mij, en verhef fen wij al te gader zijn naam,) de feest rede te hooiden. In gloedvolle taal, die indruk maakte op de aanwezigen, besprak de redenaar de grootheid des Priesters en die van het Priesterschap, en hoewel dit te schetsen door den priester zelf, op zelfver heffing zou gelijken, kon dit toch niet an ders dan den Priester tot dankbaarheid en nederigheid aansporen; en de geloovigen tot meerderen eerbied en erkentenis. Met een hartelijken gelukWensch aan den neomist, zijn familie en de gelooyigein dezer parochie eindigde spreker zijn schoon© rede. Het zangkoor zong de „Missa Jubilaei" van Wiltberger en dien „Adorote"; het „Tantum Ergo", van Beltjens, en na de H. Mis het „Laudate Dominum" van Teeu- wissen, wat een waardig slot gaf aan een kerkelijke feestviering als deze. Na afloop der kerkelijke plechtigheden wag nog gelegenheid tot complimenteeren aan de pastorie waar velen den feesteling htm opwachting maakten. Staatsexamen tot toelating aan de universiteit. Utrecht. Geëxamineerd 14 candidaten voor de faculteit der godgeleerdheid, enz. en 7 candidaten voor de faculteit der genees kunde, enz. Geslaagd voor diploma A: mej. J. Wibaut en E. Norden. Voor diploma B: J. van Nieukerk en A. Hijmans. Gedurende den loop van het examen trok zich 1 candidaat terug Het examen wordt voortgezet met 4 candidaten. Na voortgezet examen slaagde van de vo rige groep alsnog mej. A. de Leeuw voor diploma A. 1>© voormalige AL-25,-Kapel te Amsterdam. Het bouwwerk; de aanbouw van winkels' Cn magazijnen op de plaats, waar vroeger de N.-Z.-Kapel in de Kal verstraat en Ro- kin heeft gestaan, begint reeds goed op te schieten. Ook de bouw van de kapel, welke in het midden van het complex van ge bouwen zal verrijzen, vordert flink. Hoewel natuurlijk door de staking in het bouwbe drijf de bouw stagnatie heeft ondervonden, hoopt men toch het bouwwerk op den yastgestelden datum, (half December a.s.) gereed te hebben. Gemeenteraad van Zoetcrwonde. Hedenvoormiddag kwam de gemeente raad van Zoeter woud© in openbare verga dering bijeen. Aanwezig tien leden. Afwezig de heer Kaptein, wethouder, met kennisgeving. Voorzatter, de heer Van Gils, burge meester. De notulen der vorige vergadering wer den door den Voorzitter gelezen en onver anderd goedgekeurd. Daaruit bleek o. a., dat in de vorige zit ting met gesloten deuren het kohier van den H. O. over 1910 is vastgesteld op f 6763.20, en dat van het schoolgeld tweede kwartaal, op f 146.42. Daarna deed de Voorzitter mededeeling van de volgende ingekomen stukken. Bericht van den heer Schouten, houden de bericht, dat hjj de benoeming tot lid der Commissietot wering van Schoolverzuim aanneemt. Idem van den heer Spaargaren c. s., dank betuigende voor het gunstig praeadvies van B. en Ws. in zake hun verzoek om een be tere straatverlichting aan den Haagweg en over de aanneming van dit voorstel door den Raad. Hiermede is een groote verbe tering in dit deel der gemeente tot stand gekomen, waarvoor adressanten dankbaar zijn. Overgelegd werd de goedgekeurde koop akte betreffende den verkoop van grond aan de provincie, waarvan de koopsom van f 815 bereids is ontvangen. Mededeeling omtrent de kasopneming van den gemeente-ontvanger. In kas wa3 f 1069.10 en het bedrag der inkomsten be droeg f 13,303, en de uitgaven f 12,463.44, zoodat het saldo bedroeg f S40. Omtrent het besluit in de vorige vergade ring inzake de verpleging van de kinderen Van Gentt deelde de Voorzitter mede, dat het jongste kind niet in het gesticht Heel bij Roermond zal kunnen worden opgenomen wegens te jeugdigen leeftijd. Wellicht on dergaat het gesticht eerlang een uitbrei ding. In dat geval zal nog overwogen wor den het op te nemen. Omtrent de kosten van opneming van den oudsten jongen h'ceft de Voorzitter in de vorige vergadering eenigszins onvolledig ingelicht. De verplegingskosten bedragen niet f 180 per jaar, maar f 215 plus f 13 m- stallatiegeld. De knaap moet voorz en zijn van onder- en bovenkleeren. Hiervoor kan niet door de gemeente worden gezorgd, doen er wordt op andere wijze in voorzien. De Voorzitter deelt mede, dat in verban 1 met het besluit van den Raad aan de „Groene-Kruis-tentocnstelling" met hel daaraan verbonden congres te Utrecht f IC als subsidie verleend is; dat naar aanlei ding van het voorstel van den heer De Boer om daarvoor een rapport te vragen, door het Congresbestuur is geantwoord, dal dit niet aangaat, maar dat de Raad een af gevaardigde kan zenden. De Voorzitter zou daartoe den voorstel ler willen uitnoodigcfL De heer De Boei achtte het beter, dat de Voorzitter er heen ging, die heeft meer verstand van die za ken. Do Voorzitter heeft er weinig trek in, want hij heeft hot in dien tijd druk. Andere leden willen ook niet gaan en de heer Paardekooper meent, dat de heeren het nu maar in de couranten moeten lezen. Eindelijk vraagt de Voorzitter machtiging voor B. en Ws. om op 25 Augustus over te gaan tot openbare verpachting ran de straatverlichting van 1 Sept. 1910 tot 3C April 1911. Voor zoover noodig worden de ingeko men stukken voor kennisgeving aangeno men. Hierna komt aan de orde de voorloopige vaststelling der gemeente-rekening 1909. De Commissie, die de rekening heeft na gezien, verklaarde hij monde van den heer Hoogeveen, dat zij de rekening in volmaak te orde hebben bevonden. Hierna wordt nog tot artikelsgewjjze be handeling der rekening overgegaan, waarbij enkele opmerkingen werden gemaakt. Zoo werd besloten om voor de oninbare posten schoolgelden nog f 8,40 inbaar te verklaren. Bij den post „Hondenbelasting" merkte de Voorzitter op, dat de gemeente-ontvan ger, hoewel geheel te goeder trouw, deze belasting hoeft afgeschreven, wanneer dc belastingschuldigen hem mededeelden, dat zij zich van de honden hadden ontdaan. De Voorzitter merkte op, dat dit niet aan den gemeente-ontvanger te beslissen ligt, maar aan den Raad. Hjj vroeg of de Com missie daaromtrent ook voorstellen heeft. De heer Paardekooper zeide, dat de Com missie voorstelt zich er thans bij neqj: te leggen, doch den ontvanger mede te doe len, dat Kij het voortaan niet meer doen zal. Do heer Rotteveel wil nog trachten deza posten op de belasting-schuldigen tc ver halen. Voor de meesten wordt daartoe besloten. Bij den post bijdragen van particulieren voor de verpleging van behoeftige krank zinnigen stelt de Voorzitter voor het con tract met het bestuur van het gesticht „De Goede Herder" inzake do verpleging van een krankzinnige, die vroeger daarin ver pleegd werd te verbreken. Indien de ge meente deze zelf-verpleegt,zal zij een vergoeding van Rijk cn prov. ontvangen van f 105. Thans ontvangt zij van 't geticht f 120.12, maar dit bedrag kan moeilijk ten laste de zer stichting worden gebracht. De heer Van der Poel bcrirmert er ook nog aan, dat indertijd burgemeester Slie- cher bijzonder in ziin schik was met deze schikking met het bestuur van het gesticht „De Goede Herder". Tot verbréking van het contract werd be sloten, zoodat met 1 Januari 1911 liet Ge sticht niet meer dé bijdrage zal hebben te betalen. De heer Paardekooper vroeg nog of men er zeker van zou kunnen rijn, dat Rijk en Provincie de subsidie zouden verleenen, waarop de voorzitter toestemmend ant woordt. Hierna werd de rekening vastgesteld, de ontvangsten op f 35,547.251, de uitgaven óp f 34,478.05, zoodat het batig saldo bestaat uit f 1069.201, gevormd door de gewone ont vangsten f 30,473,68* en de gewone uitga ven f 29,978.05 en de buitengewone ontvang sten f5073.57 en de buitengewone uitgaven van f 4500. Vervolgens werd vastgesteld een gewijzig de verordening op liet rijden met automo bielen en motorijtuigen, hierop neerkomen de, dat in de bebouwde kom deT gemeente niet mag gereden worden met een snelheid grooter dan 15 K.M. per uur of 250 Metei per minuut. De straf voor overtreding werd vastge steld op hoogstens f25 boete of 6 dagen hechtenis. De verordening zal in werking treden acht dagen na de afkondiging. Mede zonder discussie van beteekems werd aan de commissie voor een volksfeest ter viering van den geboortedag van H. M. de Koningin een subsidie verleend tot eon bedrag van f 50. De Voorzitter merkte er bij op, dat vroeger f 25 werd gegeven, doch dit bedrag vond B. en Ws. wel wat heel ge ring. Voor de stier enk eu ring werd ook een gelijk bedrag gegeven en dan mocht men het toch ook wel doen voor een nationaal feest bij uitnemendheid, en de Raad was het er mee eens. Hierna werd nog een kleine wijziging aan gebracht in de begrooting over 1910, waar na de Voorzitter nog eenige mededeelingen dee<l over de conferentie, die hij met ande re Dag. Besturen heeft gehad over de schoolgeldbetaling voor buitenleerlingen en de H. B.-S. te Leiden. Men zal trachten tot een uniforme regeling te komen. De heer Van der Poel bracht daarna bij de rondvraag den slechten toestand van den oprit van de brug over de Spoorstraat ter sprake. De heer Paardekooper zeidet dat hij al lang zou geklaagd hebben, indien het on derhoud daarvan bij de gemeente behoor de. Maar het is in onderhoud bij de ge meente Leiden en ook andere leden merk ten op, dat Leiden het nu niet zoo bijzon der nauw neemt met haar buitenwegen. De heer Straathof klaagde vervolgens over het „schandalige" grove grind, dat hier en daar geleverd is. Daar zullen de menschen later last van hebben, als het over de wegen is gebracht. De Voorzitter dacht, dat de opzichter daarmede wel een bedoeling zal hebben ge had. Er werd over deze grind-kwestie nog heel wat geredekaveld en algemeen was men van oordeel, dat het grind te grof was. Ieder schip wordt echter gekeurd. De Voorzitter zal er met den gemeente opzichter over spreken. Hierna werd d© vergaderiog gesloten. Vrijdag: Musis Sacrum. CoDcert, Haarlemsch Orkest. 8 u ur. Zaterdag Bioscope Rijnsb. Singel- 2 en 8 nar. Zondag: 't Posthof. Concert. 8 uur. Bioscope Theater. Voorstelling 8 uur. Csfé rHaigweg" Concert. 6 uur. SPORT. Sportagenda. Zaterdag 20 Augustus. Hippische Sport, i Courses te Duindigt. Luchtscheepvaart. Den Haag: Vliegprooven van G. van Maas dijk op Hanenburg. V o e t b a 1. Het Goudscho V. B. XI-tal is verhinderd, 31- Aug. tegen het L. V. B. XI-tal alhier te spelen. De wedstrijd zal nu aan het eindj van dit jaar plaats vinden. Hippische Sport. Courses te Duindigt. 1 Sador-priis: PTijzen draverij 4-de klasse, 1600 AL: 1. Ami-e, 1620 AI. in 2 min. 484A sec. 2. Paul's Prile, 1650 AI. in 2 min. 51 see. Thomas-prijs: Ren vlakke baan, 1200 AL: 1. Dutch Fox, 55 K.G., in 1 min. 202/r. sec. 2. Struggle, 5372 K.G., vele lengten achter. Siorra-prijsPrijzendraverij 2de en 3de klasse, 2000 AL: 1. Aurandus W., 2110 Al. in 3 min. 317s sec. 2. Jola, 2140 AI. in 3 min. 313/s sec. Snuff Box-prijsVerkoopsren vlakke haan, 1G00 Al.: 1. Santessa, 5972 K.G., in 1 friin. 457s sec. 2. La Bourse, 50 K.G., 4 lengten achter. Sod a-prijsPrijzendraverij 1ste klasse, 2600 AL: 1. Echo, 2650 AI. in 4 min. 177s sec. 2. Garanti, 2650 AL in 4 min. 172/5 sec. School in aster-prijsHorctenren-Hamlici p, 2900 AL: 1. Silence, 7172 K.G., in 3 min. 37j/& sec. 2. Cragette, 70~ K.G., 3 leDgtm achter. Luchtscheepvaart. Van Parijs naar Londen per aeroplane. Reuter seint uit Londm dd. 17 Aug.: Een uit Ashford (Kent) ontvangen tele gram meldt, dat een aeroplane vertrokken is van Sonding Junction bij Rythe en in de richting van Londen langs den spoorweg is weggevlogen. Reuter seint nader De aviatcur Moisant, die met zijn aero plane van Parijs gevlogen komt, bereikte Dover, en vliegt nu langs den spoorweg naar Londen. Nader nog seint Reuter uit Calais d<L 17 Aug.De aviateur Moisant, die heden morgen 5.15 te Amiens opsteeg, daalde te Dover neer. Reuter seint uit Londen, dd. 17 Aug.: Aloisant bevindt zich thans te Tilmanstone, hij Dover. Hij heeft het voortzetten van zijn vlieg tocht naar Londen uitgesteld tot morgen ochtend, wegens het ongunstige weder. De LoncLensche correspondent van „De Tel." seinde gisteravond: De laatste edities der avondbladen kwa men ons hedenavond met het groote nieuws verrassen, dat alweer een invasie per aero plane was volbracht. Een voor de menigte vrijwel onbekend© vlieger, Aloisant geheet-en, verliet, in gezelschap van zijn mécanicien, Amiens Woensdag-ochtend om 5.10 uren, ar riveerde hij Calais om 7.15 u., waar hij- daalde. Om 10.45 u. zette hij den tocht voort en vloog over het Kanaal in 35 mi nuten, landde om 11.20 tl tc Deal, 10 mijl boven Dover. Alles was perfect in orde, doch de kou speelde Moisant parten. Aan handen en voeten was hij verkleumd. Moisant' heeft medegedeeld, dat hij morgen (Donderdag)ochtend vroeg zal trachten het Crystal Palace hij Ronden te bereiken. Moisant werd bij zijn daling hartelijk toe gejuicht-. i Vliegente' s-G r a v n K a g Door den feilen wind steeg Van Alaas- dijk gisteren niet op. Bij hem bestaat het plan heden of volgende dagen over de dui nen naar Scheveningen te vliegen, aldaar een bocht om ^lo wandel pier te nemen en dan naar Hanenburg terug te keeren. Vliegen te Ede. Hilgers vloog gis teren ongeveer 5 mi nuten op 10 Meter hoogte. VliegenteVeendam. Te Veendam volbracht Chailliey een prach tige vlucht van 8 minuten. Wielrennen. Te Salt Lake City werden de vólgende wereldrecords verbeterd: 1 Engolsche mijl zonder gangmaking in 1 min. 52 sec. door Clarke (oud-record1 tnim 537s sec. door Samuelson in 1901). 2 Engelsche mijlen in 3 min. 387s sec. door Clarke (oud-record3 min. 40 sec. door den zelf den persoon). G»I^e TeL") Cricket. Eenige -heeren van de International Visits Association waren gisteren de gasten van, de L. C. en V. V. „Ajax". Een vriendschap pelijke ericketwedstrijd werd gespeeld tus schen een Leidsch en een Engelsch elftal. Ook enkele Engalsche dames waren getuige van den wedstrijd. De brand op de Brusselscbe tentooRsteSSing. „De Vlaamsche Gazet van Brussel" schrijft over de gevolgen van den brand: Er ligt in de gebeurtenis van Zondag avond stof voor vele filosofische beschou wingen. Het scheen, wanneer het eerste be richt over de ijsehjke ramp werd verspreid, dat zulks een onmogelijkheid was. Men kon het bijna niet gelooven en wanneer men dan toch de werkelijkheid voor oogen zag, dan besefte men hoeveel kwaad het vuur op een paar uren had aangericht en op zoo luttel tijds den arbeid van zoo velen, arbeid van jaren inspanning en geestesverspiiling, had vernield. En het scheen dat het vuur er vermaak in vond te woeden daar waar de kostelijk ste verzamelingen van de World's fair waren opgehoopt,, waar alles wat de menschelijke geest aan vernuft, aan vindingskracht, aan verbeelding bezit, uitgewerkt en tentoonge spreid was, waar alles een weelde voor de oogen was, waar men verbluft stond over^ den rijkdom en de pracht die er straalden uit honderden stands. Het is hier vooral een nationale rainp, in den zint dat behalve Engeland, Belgfe bijna ganscb alleen den last van de ramp draagt. Sedert wereldtentoonstellingen wordejj gehouden is er nog geen ramp geschied, die het in vergelijking met deze van Zon dagavond kan doorstaan. We-1 zijn ook nog World's fairs gedeelte lijk door brand vernield, zooals de Fransche af deeling te Chicago den 8 Januari 1S94; doch dit gebeurde nadat de tentoonstelling was gesloten en dat de meeste koopwaren waren weggenomen Men zal zich herinneren dat te Antwerpen, in 2894, zes huizen van Oud-Antwerpen wer den vernield en dat te Aloiitpellier, in 1896, ook een gedeelte der expositie afbrandde. Nader tot ons, zagen wij, te Milaan, in Italië, een paviljoen afbranden en eenige weken geleden brandde net koffiehuis Wie- lemans-Ceuppens te Brussel al. Er zullen velen lieden door onzen brand lij den; kleine luitjes die voor een drietal maanden nog de verzekerde broodwinning te gemoet zagen, zijn in verslagenheid ge dompeld. Alen kan zich, inderdaad moeilijk inbeel den hoeveel personen hun brood in deze tentoonstelling winnen en die van den dag tot morgen, zonder betrekking, zonder be zigheid vallen. Tot wie zich wenden? Wio zal ze schade loos stellen? Wiens aansprakelijkheid kan hier worden ingeroepen? Naar beweerd wordt is geen verhaal mo gelijk tegen de regeering tegen het alge meen commissariaat of tegen het uitvoe. rend oomitect der tentoonstelling. De gesloten contracten voorzien het ge val en de maatschappij der tentoonstelling schudt alle verantwoordelijkheid af. Hetzelfde geldt voor het bestuur va» Brussel-Kermis. Nochtans zijn voorgaanden daar die tot bedenking stemmen. Het hoo- gcr gerechtshof in de Vereenigde Staten en in Frankrijk hebben ter gelegenheid der brand-rampen van Chicago en van Mont- pellier de clausuul der nfet-aansprakelijk- heid in de contraktcn, met tentoonstellers gesloten verworpen. In België evenwel^ schijnt de rechtspraak gansch anders te moeten zijn en deze clau suul zou van kracht worden geacht en dus geldig om de besturen van alle vervolging te vrijwaren. Het zal niet mogelijk zijn de tentoon stelling geheel en al in haar ouden luister to herstellen, dat het verbrande gedeelte echter uit zijn asch zal herrijzen, schijnt zoo goed als zeker. De Fransche minister van koophandel Dupuy en do senator Dupont, voorzitter vaal het Fransche tentoonstellingsoomité, heb ben Dinsdag de tentoonstelling bezocht en met de architecten en inzenders reeds ge sproken over een spoedige herstelling der groote galerij, zo-odat die binnen tien da gen heropend zal kunnen worden. België schijnt, gelijk reeds gemeld, even eens van plan te zijn voor de verwoeste af- deelingen nieuwe in de te plaats te stel len. Ook oud-Brussel zal weder herleven. Er is n.l. besloten op de plek waar het stond, een terrein voor vermakelijkheden te doen verrijzen. Aan Fransche kunstenaars is de uitvoering van dit werk opgedragen. De Engelsch en, zegt het „Handelsblad van Antwerpen," die ten gevolge van de vernieling van onherstelbare kunstvoor werpen en historische oorkonden veel meer verloren hebben dan de Belgen en de Fran- schen, gedragen zich edel. Toen lord Lytton in gezelschap van den heer Wintour zich Dinsdagmorgen naar de tentoonstelling begaf om zich met den voorzitter, van het uitvoerend bureel te onderhouden was deze niet zeer op zijn gemak. Wat zouden de Engelschen zeg gen? Een weinig bleek verscheen baron Janssens voor de beide Engelsch e heeren. Deze maakten zelfs geen toespeling oP het geleden verlies, maar boden den voor zitter van het uitvoerend bureel hunne warme deelneming aan. Zij beloofden on middellijk naar Londen te vertrekken onfc. hun regeering te verzoeken haren steun

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 2