N°. 15481 I>oiicler*dag: 11 Augustus. A0. 1910. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Uit de „Staatscourant". FEU ILLET O M JOeecl laij goedL*? LEIISCH DAGBLAD PEIJS DEK ADYERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.175. Greotore letters naar plaatsruimte, Kleine advertentiëu Tan 30 woorden 40 OentB contant; elk tiental woorden meer 10 Oents.—Voor het inoasseeren word^ 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden I 2 f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30, Franco per post 1.65. Leiden, 00 Op Let programma van de „Interna tional Visits Association" stonden voor den dag van heden vermeld, des morgens: een voordracht van prof. dr. P. J. )Blok, in het klein auditorium van het Academiege bouw, over het „Hollandsche universiteits leven"; des namiddags om twee uren een bezoek aan het Zuivelstation in de Vree- wijkstraat, en des avonds om aoht uren een voordracht van dr. Edw. Koster over de „Camera Obscura", een Hollandsch klassiek werk. Voor het akte-examen Engelsche taal L o. is in Den Haag geslaagd de heer A, Klein, van Gouda. Beroepen is bij de Geref. Gem. te Waarder ds. A. Roorda, te Oude-tFekela. Beroepen is bij de Geref. Gem. te Nieuw- veen ds. H. Enserink, te Randwijk c.a. Gisteren was de beer C. Sijthoff te Rotterdam, 25 jaren directeur van het „Rottordamsch" Nieuwsblad", dat door hem in dien tijd tot grooten bloei gebracht is. Het personeel schonk hem een levens groots, goedgelijkende buste, geboetseerd door den beeldhouwer Charles van Wijk welke in het gebouw een plaats zal vinden. Ook van andere zijden mocht de jubi laris blijken van belangstelling in dit feest ontvangen. Hij ontving behalve een schat van bloemen o.a. een album met een 50 foto's van het geheele bedrijf en een album bevattende stadsgezichten, waarop de verschillende huizen voorkomen waar in agentschappen gevestigd zijn. De heer Sijthoff bedankte allen in har telijke bewoordingen en noodigde redactie en personeel uit tot een uitstapje naar Brussel, op Zondag. De jubilaris hield, omringd door rijn gezin, in zijn in een bloemenhof herscha pen directiekamer receptie, die door velen, ook uit het stadsbestuur, werd bezocht. Ds. J. J. van Ingon t© Woubrugge komt voor op het tweetal voor predikant bij de Ned.-Herv. Gem. te Brakel. Z. K. H. de Prins, die heden een be zoek brengt aan het Schretterrein op Ockenbuig, onder Loosduinen zou aldaar het dejeuner gebruiken en was verder voor nemens met den S taatsspoortrein van 2.54 naar Soestdijk terug te keer en. De 'Prins vertrekt den 14er 's morgens naar Montjoie bij Aken, vanwaar Z. K. H. den 16en dezer naar Maastricht zal gaan. Den 17en zal Z. K. H. van Maastricht naar liet Loo terugkeeren en zich van daar op 18 dezer naar Dobbin (Mecklenburg) be geven. Men meldt uit Amsterdam aan, de -,,N. R. Ct." Er waait tegenwoordig bij publieke wer ken eon wind, die gunstig is voor etads- Verfraaiing. Naar mten weet, is de Lijn- baansgracht hij het Leid scheplein gedempt, ten zal, tegenover liet nieuwe gebouw van Hirsch, een fraai plantsoen worden aange legd. Hierbij blijft het echter niet. Wij vernemen, dat ten sta dhui ze een plan in bewerking is, om voor het bedoelde plant soen, tegenover den Stadsschouwburg, een ïnonumentale fontein te plaatsen in den geest van do waterwerken op de Place Broruckèra to Brus&el. Een der mooiste punten van, modern-Amsterdam zou daardoor zonder twijfel aan schoonheid winnen. In de twee de plaatö bestaat bij publieke werken het voornemen het Jonas Daniel Meyerplein tot plantsoen aan tc leggen. In het voorjaar wordt eenigo promo tie verwacht in hoogere legerrangen. Dan zal, naar „De TeL" meldt* de kolonel F. Tonnet, commandant van het regiment grenadiers en jagers, worden bevorderd tot genoraal-maj oor. Het „N. v. d. D." verneemt, dat de kolonel A. W. do Jonge van der Halen, van. het 3e reg. vestingartillerie te Gorkum pensioen heeft aangevraagd. Bij mooi weer is gisteren te Bolsward het Hanzefecst gevierd, ter herdenking van het feit, dat Bolsward in 1549 te Keulen weer als lid der Hanze werd erkend. Te 1 uur werd er een historische optocht ge houden, die zeer goed is geslaagd en in den feestgids als volgt werd gekenschetst: „Weer zijn Friesland's edelen met hun ge malinnen de poorten binnengereden, de gilden zijn herleefd* een breede rij van aanzienlijke vrouwen en mannen beweegt zich langs de straten, om getuigo te zijn van het feit, dat keizer Karei V de Stad de Hooge Eer aandoet, dit Hanzebesluit te be krachtigen. Z. M. brengt rijn zuster do landvoogdes Maria mede, om haar Fries- lands welige landouwen te toonen; in zijn gevolg merken we op zijn edelknaap Prins Willem van Oranje, nu nog een zestienja rig Jongeling later de Vader des Vader lands." Aan den optocht word deelgenomen door 10 dames, 144 heeren en 44 paarden. Ook was een marktdag van Oud-Bolsward ingericht, waar het druk was en vroolijk toeging. Des avonds werd de optocht met fakkel licht herhaald. Na negenen was voor „aandeelhouders" met hun dames gelegenheid om in „Do Doele" het feest nog eens krachtig voort te zetten. Voor de niet-,,aandeelhouders" was voor een volksconcert op het Marktplein' gezorgd. De berichtgever van het „HbL" meldt nader Het bezoek op het terrein wordt geschat op tienduizend. Niet de helft der bezoekers kon do vertooning volgen. Nog voor de ver tooning van het Marktplein werden de tou wen overal verbroken. Groote wanorde heerschte. Do feestcommissie, een complex van dertig, waarvan ieder zijn oordeel gaf, was e<r absoluut mee verlegen. De keizerlijke- lijfwacht werd in het geweer gesteld; na een twintig minuten baas te zijn geweest, word de joelende menigte langzamerhand weer van het terrein afgedrongen. HAARLEMMERMEER. In de ringvaart bij Oudewetering is gisteren een zolder schuit, geladen met tabak, suiker, meel, enz., en getrokken door een motorboot, om geslagen. De geheele last ging to water. Ronddrijvende kisten, balen, enz. werden door de motorboot opgepikt, doch een groot deel der goederen zonk en ging verloren. Men schrijft het ongeval toe aan te zware bevrachting van de zolderschuit. Verzeke ring dekt de schade. Persoonlijke ongeluk kon hadden niet plaats. De gezonken schuit, die midden in de ringvaart ligt en gevaar oplevert voor de scheepvaart, zou heden (Donderdag) gelicht worden. Naibij Burgerveen had in de Ringvaart een aanvaring plaats tusschen twee groote tjalkschepon, wegens het niet voldoende uithalen van één hunner. Het eene, ge naamd „Goede Verwachting," komende van Groningen, bekwam nogal schade, o.a. werd een zwaard verbrijzeld, terwijl een gedeelte want werd ingedrukt. Daar de schippers het niet eens konden worden over de te betalen sohadevergoe- ding, zal men den kantonrechter daarover laten beslissen. KATWIJK-AAN-ZEE. Het is in deze dagen op het strand alhier ontzaglijk druk. Bokalve het groote aantal badgasten zijn er een groot aantal bezoekers uit Leiden en omliggende gemeenten. Iedere aanko mende tram of boot voert nieuwe gasten, aan. Tegen den middag werd gisteren dö drukte bijna verdubbeld door de komst van een gezelschap van ruim 800 land er en en hun geleiders, uitgezonden door de Goöp. Broodbakkerij „Vooruit" tc Leiden. Met drie booten voeren zij tot Katwijk- aan-den-Rijn, van waar in optocht met muziek voorop naar zee werd gewandeld. Te circa zeg uren werd in gezelschapvan bijna heel de Katwïjksok'e jeugd de te rugtocht ondernomen. NOORDEN. Aan den timmerman den heer G. de Bruin, alhier, is opgedragen, hot verbouwen van de fabriek van de fir ma wed. Doesburg, te Mijdrecht, voor f 22,600. Door onbekende oorzaak is het huis van L., staande aan den Amstel, afge brand. De schade wordt door verzekering gedekt. NOORD WIJK. De bloembollenbeurs in café „Flora", die verleden week bezocht •werd door 87 personen, waaronder 24 ex porteurs, had gisteren maar 70 bezoekers, waaronder 14 exporteurs of hun vertegen woordigers. De handel was over het alge meen lauw; alleen was er nogal vraag naar late tulpen en Iris Hispanica. Naar wij vernemen, zijn! en blijven eenige grondeigenaren, van wie men een smal Ireepje land zal moeten koopen', om het „vaarwater, genaamd „Westeindje", in! behoorlijken toestand te brengen, weigerach tig, eenige prijsopgave aan B. en Ws. to verschaffen. En toch dat klinkt vreemd en toch zijn die weigeraars belangheb benden bij een goed vaarwater. Raadselach tige houding l NOORDWIJK-AAN-ZEE. De „strand- kwestie blijft immers urgent. Nadat wij langen tijd niets ernstigs vernamen dan al leen hot geruststellende bericht, dat B. en Ws. ernstig trachten, een vredige oplossing te bewerken, heeft de burgemeester thans op het strand de volgende officieele ver klaring doen aanplakken: „De burgemeester van Noord wijk waar schuwt ieder, die het mocht aangaan, rjat zonder zijn voorkennis een kaart is ver spreid, waarop rijn naam en qualiteit voorkomt en deze kaart dient tot aanbe veling van H. Hermans, badknecht bij P. Yink dat voor deze verspreiding nimmer toe stemming is verleend; dat de inhoud een gedeelte van een brief bevat, doch niet met dezelfde woorden, en het overige gedeelte van dien brief is weggelaten dat nimmer een Duitsche verklaring is afgegeven. De Burgemeester voornoemd VAN PANHUYS. Noordwijk, 8 Augustus 1910. Door een aantal badgasten is het volgen de adres aan den gemeenteraad ingediend: „De ondergeteekenden, badgasten te Noordwijk-aan-Zee, nemen de vrijheid TJw College te vragen of het U bekend is, dat een gedeelte van het strand bij den Nocrd- Boulevard is afgezet met ijzeren palen en ijzerdraad Adressanten wenschen op te merken, dat die versperring oorzaak is, dat kinderen van badgasten en niet-badgast.cn telkens daarover vallen, ja zelfs door bovenge noemde versperring gekwetst zijn. Voor zooverre aan de ondergeteekenden bekend is, wordt op geen enkele Noordzee- badplauts het genoegen der badgasten cn hun vrije verkeer over het strand, dat toch een rijksdomein is, op zulk een wijze be lemmerd, en strekt een versperring als bo venomschreven allerminst om den goeden naam van Noordwijk-aan-Zee als badplaats te verhoogen. Om die redenen en om erger ongelukken te voorkomen wenden de adressanten zich tot U met het verzoek maatregelen te wil len nemen om de ijzeren palen en het ijzeruraad van het strand ten spoedigste te doen wegnemen." Overigens valt omtrent onze badplaats op het oogenblik niets dan goeds te vermelden. Het aantal gasten is grooter dan andere jaren, iedereen kan dit jaar gemakkelijk en tegen goede prijzen verhuren. Van een paar inwoners van Noordwijk- aan-Zee vernamen wij dan pok dat als gevolg daarvan, hun lang gekoesterde bouwplan nen thans vasteren vorm gaan aannemen. Het is dus te verwacht-en, dat er in den aanstaanden winter weer veel zal worden bijgebouwd. Onze badplaats gaat snel voor uit: laten we hopen, dat de netelige kwes ties, die thans veler gemoederen in bewe ging brengen en eeniger belangen ongetwij feld schaden, door wijs beleid naar ieders genoegen worden opgelost I RIJNZATERWOUDE. De verkiezing van twee leden voor den Gemeenteraad, noodig geworden door het vertrek van de heeren J. van der Linden en F. Bulk, zal plaats hebben op Vrijdag 26 Augustus a.s. en de stemming en herstemming zoo noo dig op 7 en 15 September, a.s. VOORSCHOTEN. Gisteravond gaf het harmonie-gezelschap „Benvenuto'' (direc teur de heer G. Verhey) zijn eerste zomer- concert in het „Benvenuto-park". Het was een prachtige, stille zomeravond welk een verschil met den Benvenuto-avond in „Zo- merzorg" I Wij hebben het park dan ook zelden zoo vol gezien. Geen stoel bleef on bezet. „Benvenuto" telt zijn vrienden niet alleen te Voorschoten; ook uit Leiden, Wassenaar en andere omliggende gemeen* ten waren velen op het terrein. De inzet met den marsch „Afscheid van 't Vierde", van G. Mann, klonk niet zeer gelukkig. Beter was het korps op dreef met) nommer 3 van het programma „Marsch unct Chor aus der Oper. „Die Zauberflöte", van W. A. Mozart. Vooral de uitvoering van het, „Chor" voldeed aan billijke eischen, die men aan dilettanten mag cn moet stellen. De potpourri No. 10 van G. Renaud eerstdaags verschijnt No. 11 voldeed het publiek blijkbaar. Het nummer werd dan ook gebisseerd. De bekende „Serenade de Mandolines" (Desormes) klonk wat zwaar; het hoofd-, nummer van den avond „Les Dragons de Vlllars" (Maillart)- slaargdo daarentegen uitstekend. Er was blijkbaar ernstig gestn deerd onder de bekwame loiding van den. heer Verhey. Een pittige Sousa-marscF „Stars and Stripes for ever" (het program ma was klaarblijkelijk door een pangerma Dist opgesteld, want er stond: ,Unter dem Sternenbanner") volgde er daarna nog ceii toegiftje. Volgens „Benvenuto"-traditie werd bij den laatsten marsch door de jongelui van twaalf tot veertig jaar lustig om de ten.' gehost. Zoo'n onschuldig hospartijtjo Koor/ er nu eenmaal bij Mogen dezen zomer nog vele Benvenuto ooncerten volgen! Een postzak, die gisteravond uit deii sneltrein van ongeveer 6 uren op het peis' ron van het station te Voorschoten gewor pen werd, verbrijzelde de ruiten van een aldaar staande gaslantaarn. Van de eigen* lijke lantaarn bleef niets heel. ZEVENHOVEN. Voor den bouw van da R.-K. pastorie, alhier, is een gift van f 8000 ingekomen. Bij Kon. besluit van 8 Augustus, ia met ingang van 15 Augustus 1910, aan den re* serve 1 en-luit. J. A. Smits* van het 4e rog. infanterie, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militai* ren dienst verleend. l>e salarisverlioojjing der officiereu. De Haagsche correspondent van „I> Tel." meldt: Met zekerheid kunnen" we melden, dat op de Staatsbegrooting voor 1911 een zeer belangrijk bedrag is uitgetrokken voor salaris-verbetering der officieren van ver schillende wapens. De luitenante en kapiteins, voor wie de verhooging hoofdzakelijk bedoeld is, zullen,, wanneer de plannen worden goedgekeurd,, van f 200 tot f 300 in salaris vooruitgaan, terwijl ook in de periodieke verheugingen wijzging wordt gebracht. Zijn wij wel ingelicht, dan zal het aan- fgdvnaagde bedrag» voornamelijk strekken om de salarissen van alle wapens golijfc. te maken, zoodat de subelterne officieren der genie niet op belangrijke verbetering behoeven te hopen. Slot) „Ja, ja, Frits," ging de officier voort en zijn stem beefde van medelijden en mede gevoel met den schuldige; „het mooie sol datenleven is nu voorbij, nu moet de uni- form uitgetrokken worden. Ik heb met je te doen, Frits, ofschoon gij geen medelijden verdient; maar ik heb altijd van je gehou- den en de liefde laat zich niet opeens uit het hart rukken. Ik heb beloofd je met raad en daad ter zijde te staan e-n die be lofte zal ik houden. Morgen vroeg zal ik met den overste spreken en hem meedeelen, dat het je wensch is* te studeeren; gij zult dadelijk verlof krijgen en morgenmiddag kunt gij reeds op reis gaan, waarheen gij wilt. Ik zal jo ouders zeggen, dat de reden van je veranderd gedrag voortkwam uit een plotselingen afkeer van jo beroep en dat ik zelf je heb aangeraden, dan hoe eer hoe beter den dienst te verlaten. Ik tref je ouders op het landgoed van mijn vader aan en zal wel bewerken, dat zij bun toestem- ming geven tot een verandering van be roep." „En waarom moet ik geen officier meer worden?" Met trillende lippen stiet de vaandrig deze woorden uit. Met bepaald spookach tige oogen keek hij cot zijn zwager "op. Die moest met geweld zijn ontroering bedwingen 0lJv7jin stem klonk treurig, toen hij zeide: Waarom niet, Frits? Ja, wanneer gij dat .ze' voelt* dan kan ik het je ook moei- 'J duidelijk maken. Gij hebt iets gedaan, at tegen de eer indruisoht, en je onwaar dig maakt verder de uniform te dragen."' „Maar dat weet toch niemand, niemand behalve gij en ik, en wanneer gij zwijgt..." „Ik zwijg, ik geef je mijn woord daarop en toch moot ik spreken." De vaandrig staarde hem aan. „Ik begrijp je niet." „Hobt gij vergeten, dat gij morgen tot officier zoudt verkozen worden?" kreeg hij ten antwoord. „Dan wordt ons gevraagd of iemand ietg weet, wat je onwaardig maakt den Keizer als officier voorgedragen t6 worden. Het mag niet tot een verkiezing komen, want dan zou ik genoodzaakt zijn naar voren te treden en te zeggen: „De vaandrig mag in geen geval officier wor den"." „En wanneer ik je nu smeek en bezweer, dit woord niet te spreken? Heb medelijden mot mij Wat moet er van mij worden Ik heb misdreven, zwaar misdreven, ik zeide je waarom ik dat deed; laat de reden als ver zachtende omstandigheid bij 't beoordcelen der daad gelden. Heb medelijden met me. ik zal me nimmer weer aan iets dergelijks schuldig makenik zal alles, alles doen, wat gij van mij verlangt, maar verwoest mijn le ven nietHet was mijn vurigste verlangen, officier te worden, ik heb vele jaren tever geefs getracht vaders toestemming daartoe te krijgen; die viel mij pas ten deel, toen ik mijn eindexamen met liet beste succes had afgelegd. En nu, nog enkele uren, voop dat het doel bereikt is, zal alles, alles op niets uitloopen? Dat kan niet zijn, dat mag niet rijn en het zal ook niet gebeurenHij was opgesprongen on stond in bijna drei gende houding tegenover zijn zwager: „Be grijpt ge mij, het zal niet gebeuren, ik ga niet vrijwillig I" „Dan zal ik er je toe dwingen". ,,Doe dat, wanneer gij daartoe den moed hebtmaai* ik geloof, dat gij j e nog wel zult bedenken, vóórdat gij openlijk vertelt wat ik he>b gedaan; gij zult dat reeds ter wille mij ner zuster, je verloofde, niet doen." Zijn verloofde I Onwillekeurig beefde de officier, toen zijn zwager van haar sprak. Hij had nauwelijks onder het spreken aan haar gedacht, maar nu zag hij haar plotse ling in zijn geest voor zich, zoo mooi, zoo lief als geen andore. Hij wist, hoe broeder en zuster aan elkaar hingen; in een vroo- lijke, onbezorgde jeugd waren de jaren voor hen voorbijgegaan, zij waren samen groot geworden, zonder dat ooit een oneenigh'eid hen ook slechte voor korten tijd van elkaar had vervreemd. Wat was zij trotsch en ge lukkig geweest, toen hij haar dien middag had verteld, dat Kaar broedor morgen tot officier zou voorgedragen worden; zij had van blijdschap geweend, toen hij haar van het schitterend getuigschrift van de krijgs school vertelde en op zijn schertsende op merking, dat hij jaloersch op Kaar broeder was had zij geantwoord: „Ik houd bijna evenveel van hem als van jouniet geheel zoo, maar toch bijna-" Wat zou Clara, zijn verloofde, zeggen, wanneer zij hoorde, dat hij haar broeder had genoodzaakt zijn ontslag in te dienen? Wat zou zij zeggen, wanneer haar broeder niet vrijwillig ging en hij gedwongen werd, zijn vergrijp openbaar te maken? Zou zrj rechtvaardig oordeclen en inzien, dat Kij niet anders kon handelen? Zou de liefde voor den broeder niet wellicht grooter zijn dan voor hem en zou de broeder misschien niet voor altijd scheidend tusscKen haar en hem staan? Niet alleen het levensgeluk van den vaandrig 6tond op het spel, maar ook rijn eigen toekomst. Moest hjj werkelijk spre ken? Kon hij niet zwijgen? De vaandrig las op het gelaat van den ad judant, wat er in zijn binnenste omging; zijn drift vervloog en smeekend trad hij nader: „Duid het mij niet euvel, dat ik daar straks heftig werd. Nog eens smeek en bezweer ik je: heb medelijden met mij, laat mij offi cier worden, doe het ter wille van Clara". „Het gaat niet, Frits, het-gaat niet", klonk het bijna toonloos van de lippen van den officier; „h'et gaat niet, al Jaagt gij ook allen voor mij op de knecn; het gaat niet, zelfs niet al bestaat er gevaar, dat Clara de verloving verbreekt. Ik ben of ficier en het vertrouwen van den comman dant maakte mij tot zijn adjudant. In die functie moet ik er nog meer dan elk ander kameraad op letten, dat er niets gebeurt in het regiment, wat niet met de eer in over eenstemming is. Ik zou mijn plicht verza ken, in strijd handelen met mijn diensteed en mijn eer, wanneer ik zweeg, terwijl mijn overtuiging mij beval te spreken. Maar ga nu, laat mij alleen, ons beiden «taat een moeilijke dag te wachten; want het blijft bij hetgeen ik zeide- Ik zal met den overste spreken en laat de verkiezing voorloopig uitstellen." „Is dat je laatste woord?" Zwaar ademhalend stond do vaandrig te genover den adjudant: „Is dat je laatste, je allerlaatste woord?" „Mijn allerlaatste. Ik kan niet anders." Dit antwoord klonk zeer beslist, gedoogde geen tegenwerping en voordat de jonge officier zijn zwager had kunnen tegenhou den, had deze de kamer verlaten. De adjudant bleef in een ernstige stem ming achter. Hij zag nu pas recht het ho- pelooze van den toestand in en smart en vrees vervulden zijn gemoed. Het noodlot was tusschen hem en rijn verloofde getre den; hij beredeneerde bij zichzelf, dat de gebeurtenissen van den volgenden dag hen voor altijd zouden en moesten schei-teji. Liet de schuldige het er in wanhopigen trots op aan komen, dat hij, zijn zwager, de aanklacht tegen hem indiende, dan zou hij, alhoewel ook gedwongen, smaad en schande over het huis van do geliefde brengen. Sloeg de vaandrig de hand aan zichzelven, dan dreef hem daartoe de vertwijfeling, en hij, die zich zijn besten vriend had ge noemd, had hem door zijn strenge woorden, welke hem alle hoop benamen, tot die wanhoopsdaad gebracht. Men zou hem de schuld geven van den dood van den broe der en zoon, en zij, die den eenigen broe der boven alles liefhad, zou voor altijd van hem vervreemden. Hij vergiste rich niet, dat de schuld van den vaandrig ook zijn toekomst had vernietigdmaar telkens beredeneerde hij bij zichzelven dat hij slechts gehandeld had, zooals de eer en de plicht hem geboden. Den volgenden morgen ging de mare door de stad, dat vaandrig von Lukrow zich had doodgeschoten en dienzelfden dag, avonds vernam men, dat de verloring van luitenant von Zedritz was verbroken en dat de be minde officier om zijn verplaatsing had ge vraagd. Niemand vernam de reden, zelfs in het regiment stond men voor een raadde;, het welk niemand kon oplossen. Tegenover iedereen, ook tegen den commandant, bad hij zijn belofte aan den doode, te zwij gen, gehouden en dus kon niemand hem antwoord geven op de vraag, welke hem voortdurend kwelde en hem tot een stillen, ernstigen man maakte, de vraag: „Deed ik goed

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1