N°. 15475 Donderdag 4 Angnetn^ A0. 1910. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en /feestdagen, uitgegeven. Dit notnmer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offioieele Kennisgeving. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEB ADVERTENTIEN: Van 16 regels /"1.06. Iedere regel meer 0,171. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine adrertentiën ran 30 noorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het inoasseeren wordtf 0.06 berekend. PRIJS DEZER cour.AKft Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten govstigd sqn 1.30, Iranco per post1,65. HIKUIKWEI. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het adres van R. L. LOLKES DE BEER, koopman in lompen enz., wonende Heerengracht 71, houdende verzoek om ver gunning tot het opricten eener bergplaats voor lompen in perceel Kerksteeg 5, kad. sectie I No. 1194; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Brongen ter algemeene kennis, dat ge- noemn verzoek, mit, de bijlagen, op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag 18 Augustus aanst. des voormiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren, tegen dat verzoek in te bren gen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner le lden zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELA AR Burgemeester. VAN HEIJST, Secretaris. Leiden, 4 Augustus 1910. TL. Reeds vroeger hebben wij opgemerkt, en met een voorbeeld bewezen, dat het ontwerp nog wel eens aan den schijn hecht. Nog e©n ander voorbeeld daarvan. Nietig heid wordt bedreigd tegen de verzwijging van het bedrag, waarvoor door een of meer der oprichters in het maatschappe lijk kapitaal deelgenomen wordt. Hot is volkomen juist, dat men geen oprichter kan rijn eener Naamlooae Vennootschap, zonder aandeelenmaar dat inderdaad door de op richters wordt deelgenomen voor het ver melde bedrag en dat bedrag feitelijk wordt «gestort, daarvoor wordt geen waarborg ge geven. Zonder dat heeft een dergelijk voor schrift echter hoegenaamd geen waarde. Dat de Koninklijke bewilliging op de akte niet meeT als vereischte wordt gesteld, is zeer goed. Die goedkeuring kon toch alleen geweigerd worden, wanneer de akte in strijd was met de goede zeden of de openbare orde. Vennootschappen wier doel of werk zaamheid met de goede zeden of de open bare orde in strijd zijn, kunnen dus, hoe zeldzaam het zal voorkomen, onder de even tueel© nieuwe wet wel worden opgericht; maar, evenals voorheen, zal men er zich in zoodanig geval wel voor wachten om het ware doel in de akte te vermelden. Vandaar dat het openbaar ministerie wel nooit gele genheid zal hebben om de nietigverklaring eener vennootschap le vorderen. Het moet niet de vraag zijn wat er in de statuten staathet is alleen maar de vraag of een vennootschap zioh schuldig maakt aan han delingen, in strijd met de goede zeden of de openbare orde. In dit geval moet de vordering tot nietigverklaring mogelijk zijn; maar dat staat niet in bet ontwerp en zoo lang dat er niet in staat zal het ook niets baten of men een ander stelsel aanneemt. Indien men tracht, het publiek te bewe gen tot het nemen van aandeelen, door het opzettelijk verzwijgen of verminken van •ware, of het voorspiegelen van valsche fei ten of omstandigheden, maakt men zich schuldig aan een strafbaar feit. Men is dan ook voor de schade aansprakelijk en het ontwerp laat die schadevergoeding ook toe, waar het opzet niet bewezen is. Het is de bedoeling dat in het algemeen en be houdens de noodige uitzonderingen, zij 'die medewerken tot het samenstellen van stukken, prospectussen b.v. ten doel heb bende het publiek tot het nemen van aan deelen of obligatiën van op te richten of reeds bestaande vennootschappen aan te sporen, zich vooraf zullen vergewissen van de juistheid der opgenomen mededeelingcn. Dit beginsel is zeer goed, daargelaten na tuurlijk de vraag of men altijd gelegenheid zal hebben om de vei -huldigde schadeloos stelling feitelijk te verhalen. Evenals de bestaande wet, kent het ont werp ook volgestorte en niet volgestorte aandeelen. Wordt, zulk een niet volgestort aandeel aan een ander overgedragen dan blijven de vorige aandeelhouders voor het nog te storten bedrag jegens de vennoot schap hoofdelijk aansprakelijk. Maar wan neer de bestuurders uitdrukkelijk met den nieuwen verkrijger hebben genoegen ge nomen, dan geldt deze aansprakelijkheid alleen voor de stortingen, uitgeschreven bin nen een jaar van den dag, waarop de over gang aan het bestuur t- teekend ia of zij in het daarvoor bestemd.© register is ingeschre ven. De aansprakelijkheid duurt dus in elk geval nog eenigen tijd voort, wat onder de tegenwoordige wet niet het geval is; maar toch kan het ontwerp ons niet be vredigen. Wij zouden het vrij wat juister en eenvoudiger vinden om uitsluitend volge storte aandeelen uit te geven. Men zou dan do aandeelen kleiner kunnen maken en bij behoefte telkens een nieuwe sene uitgeven. De plaatsing zou er door verge makkelijkt worden en de quaestie der aan sprakelijkheid bij overdraaht was de wereld uit. In ons tegenwoordig Wetboek van Koop handel ontbreken bepalingen omtrent den inbreng van andere zaken dan geld. Vroeger kwam dit ook niet voor. Eerst la ter is men begonnen met den inbreng van vaste goederen. Een uitdrukkelijke wets bepaling, krachtens welke ook andere zaken dan geld kunnen worden ingebracht, is niet noodig; overeenkomsten als de hier bedoel de, moeten dan ook worden vrijgelaten; maar er moeten waarborgen zijn, dat dit met volledige kennis van zaken en zonder benadeeling der belangen van derden ge schiede. De bedoeling waarmede inbreng van on roerende of andere zaken geschiedt, is in den regel om daarmede het bedrag van verschuldigde stortingen te verrekenen maar dan behoort de waarde van het inge brachte ook gelijk te staan met het bedrag van het verschuldigde. Volgens de bepalingen van het ontwerp zal het bestuur dergelijke overeenkomsten tot inbreng van zaken, alleen kunnen slir- ten, wanneer de akte van oprichting be paalt, dat het de bevoegdheid daartoe bezit ten zal. Toch zal ook dan nog het vermogen van het bestuur beperkt zijn. De bedoelde bevoegdheid toch zal geen betrekking heb ben op overeenkomsten, betreffende eenige verkrijging van eigendom of van eenig onder recht door de vennootschap tegen een prijs, die een tiende gedeelte van het geplaatste kapitaal te boven gaat; evenmin op de zoodanige, bestemd om aan de naam- looze vennootschap over te dragen een be drijf of onderneming, een octrooi of een door het openbaar gezag in of buiten het Rijk in Europa verleende vergunning tot den aanleg of het gebruik van eenig werk of tot het ontginnen van eenig terrein. Laatstbedoelde overeenkomsten kunnen ook wel tot stand komen; maar dit is af hankelijk van ©en besluit der algemeene ver gadering van aandeelhouders. Er zijn toch overeenkomsten, welke meer in het bijzonder dezo eigenaardigheid ver- toonen, dat zij den bloei, ja zelfs het gan- sche bestaan der vennootschap kunnen be- heerschen, voornamelijk om deze reden, dat in den regel de vennootschap juist met het oog op de tot-stand-koming van zooda nige overeenkomst wordt opgericht. De vennootschap heeft bij dergelijke overeen komsten een overwegend belang, en daar om heeft men zich genoopt gezien om ze van de overige af te zonderen en ze te onderwer pen aan den invloed van het hoogste gezag in het lichaam. De macht van het bestuur wordt hierdoor in wenschelijke mate be perkt en langs dezen weg wordt tevens de mogelijkheid geopend, om ook de belangen der minderheid te doen gelden. Overigens treffen wij hier zulk een gevel aan, waarop wij vroeger reeds doelden, waarin de minderheid door de meerderheid kan worden overstemd, tot schade van de algemeene of van particuliere belangen. De overneming van een gansohe onderneming, van een octrooi of van een concessie, moet voor de vennootschap van het hoogste ge wicht worden geacht. Gedurende jaren kan het lot der vennootschap er door worden be- heerscht; vandaar het recht van oppositie, waarover wij reeds meer breedvoerig heb ben gesproken. W. Leiden, 4 Augustus. Voor het akte-examen Bngelsch lager onderwijs is te 's-Gravenliage geslaagd mej. S. M. Grönloh, van Leiden.' Het muziekkorps der Marine uit Den Helder bezoekt Leiden weer. Hedennamid- dag maakte het met de jongens der Kweekschool voor Zeevaart een wandeling om en door de stad en deed bij herhaling zijn opwekkende tonen hooren. In het alhier voor Enschedé gevormd© steuncomité heeft ook zitting de Bond van Confectiebedienden, vertegenwoordigd door den heer H. J. v. Kerkhof! Bij de gisteren door den kolonel-com mandant van het 4de reg. inf. gehouden aanbesteding waren de prijzen van den heer W. J. Creyghbon: steenkolen f0.85; cokes f0.68; lange turf f0.55; briketten f 1.80; anthlraciet f 1.58; vuurmakers f 0.20. Het provinciaal kerkbestuur van Noord- Holland heeft aan ds. J. H. van der Palm, predikant bij de Ned.-Hervormde Gemeente te Upend am, op diens verzoek na een diensttijd van 42 jaren "eervol emeritaat verleend, met ingang van 2 Oct. De kapitein S. J. B. Maier, leeraar aan de Kon. Militaire Academie te Breda, wordt 1 September onder eervolle onthef fing, overgeplaatst böj het 4e reg. infan terie en is benoemd voor het garnizoen Gouda. H. M. de Koningin en H. M. de Ko ningin-Moeder hebben ieder een gift van f 100 doen toekomen aan den heer B. Koker Jzm, te Krimpen a/d. IJBel, voorzit ter der commissie van beheer der stichting bedoeld bij art. 2, 4o der statuten van den Algem. Nederl. Politiebond, (verpleging van zieke politiebeambten en de bouw van een eigen sanatorium). B. en Ws. van Amsterdam stellen aan den gemeenteraad voor öan de Dapper straat hoek Domselaerstraat een brand weerpost t© bouwen on daarvoor beschik baar te stellen f 38,500. ,,De Tijd" meldt, dat thans de offi- cieelo tijding is ontvangen, dat de pater G. Vuijlsteke, tot heden Vicaj-ius Provin- ciali8 van de Dominicanen in de Missie van Forfcorioo, door den H. Stoel benoemd is tot Apostolisch Vicaris van Curasao en titulair Bisschop van Charadron. BOSKOOP. In deze maand zal de ver-* eoniging van oud-leerlingen der Tuinbouw school te Fredoriksoord hier haar jaarver gadering houden, met welke gelegenheid de heer C. H. Claassen alhier een lezing zal houden. Tot onderwijzeres aan de R.-Kath. school alhier is benoemd mej Steens alhier. HAARLEMMERMEER Door de gemeen tepolitic is bdj den veehouder J. B., wonen de in deze gemeente nabij de Nieuwe Meer, een monster melk in beslag genomen, op vermoeden, dat deze melk niet aan de eischen voldoet, die aan volle" melk ge steld kan worden. De inbeslagname geschiedde naar aanlei ding eener klacht gedaan door de vereeni- ging van m eikslijters „Van Lennepkwartier" te Amsterdam waarvan enkele leden melk van bovengenoemden veehouder lietrekken- De melk is ter scheikundig onderzoek op gezonden, terwijl van het voorgevallene proces-verbaal is opgemaakt. Bij de wed. V. zijn in het middaguur van een stoel, die nabij de buitendeur stond, eenige kleedingstukken ontvreemd. Een. paar schoenen, die onder den stoel stonden, werd ook medegenomen. Daar, voor aoover nagegaan kan worden, niemand op het erf geweest is als een be delaar, vermoedt men dat deze de dader is. Tot op heden heeft men hem evenwel nog niet kunnen opsporen. KATWIJK-AAN-ZEE. Het was gister avond recht gezellig op den boulevard. Een groote menigte had zich verzameld nabij het Paviljoen om het concert bij te wonen, dat ons Harmoniegezelsohap gaf ter vie ring van Koningin Emma's verjaardag. Ook vele badgasten bevonden zich onder de toehoorders. Nu, de badgasten worden hier. op dit gebied niet verwend, het is daarom goed, dat het harmoniegezelschap af en toe een concert geeft. En het moet tot eer van het gezelschap gezegd worden, wat we te hooren kregen was goede muziek. Te ongeveer 10 uren was bet concert ge ëindigd en hiermede was de nieuwe tent ingewijd. Een opwekking tot de jongelingen onzer gemeente om lid van het fanfare-korps te worden is hier zeker niet overbodig. We merkten gisteravond op, dat de muziektent lang niet vol was. We hopen, dat er zooveel leden zich bij K at wij ks-Hannom egezelschap aansluiten, dat de tent weldra te klein blijkt te zijn. LIS SE. Thans rijn de statuten van de woningveroeniging „Volksbelang", na circa 2 jaar onderweg te zijn geweest, eindelijk gewijzigd terugontvangen, zoodat nu hier op de Koninklijke goedkeuring kan worden aangevraagd. De kosten van het onderzoek en de wijziging dezer statuten zullen, krach tens een desbetreffend raadsbesluit, voor de ©ene helft betaald worden door de gemeen te en voor de andere helft door „Volks belang". Het wil hier met de bouwvereenigingen maar niet vlotten, want ook de Christelijke Coöp. Bouwvereeniging „Helpt Elkaar" is reeds een jaar aan het sukke-len met een wijziging in het uitbreidingsplan. De prachtige beeldengroep, voorstel lende Joachim, Anna en Maria, eertijds aan de R.-K. kerk geschonken, is gisteren over geplaatst in de kapel van het Piusgesticht. LEIMUIDEN. De heer H. H Post van der Burg, volontair ter gemeentesecreta rie alhier, heeft te Rotterdam de akte voor gemeente-secretaris behaald. NIETTWVEEN. In de shiis alhier, zullen binnenkort twee nieuwe schotdeuren ge hangen worden, aangezien de oude niet meer betrouwbaar rijn. NIEUWKOOP. Bij het hevig onwede-r hetwelk zich boven onze gemeente ontlastte, sloeg er van den landbouwer B. in de Achttienkavels, nog een koe die in de weide liep, dood, tevens sloeg en versplinterde de bliksem nog een tweetal boom en, staan de op onzen polderweg. 8ASSENHEIM. Onder begunstiging van prachtig weder is gisteren op „Ter Leede" de tiende zendingsdag dor Geref. Kerken in de classis Leiden gehouden. Niet min der dan een paar duizend betalende bezoe kers waren aanwezig. Het flink aantal zit plaatsen om het spreekgestoelte was dan ook goed bezet. Door een achttal sprekers werd het woord gevoerd over onderwerpen de zending betreffende. Het muziekkorps „Crosoendo" verleende zijn medewerking bdj het ringen der liedo ren en gaf daarenboven nog verschillende Nummers ten beste. VALKENBURG. Gistemamiddag had hier een ongeval plaats, dat~ betrekkelijk goed afliep. Een meisje reed h'aar ander- halfjarig zusje m een kinderwagen op het Veerpad. Onoplettend als kinderen kunnen zijn, bedacht zij zeker niet, dat het Veer pad eindigt daar, waar de stoombooten aanleggen. En zoo kwam het, dat. het kind plotseling uit den wagon tuimelde en in den Rajn terecht kwam, gevolgd door het vehikel Op het noodgeschrei snelde de vader toe, die zich pardoes in het water wierp, en op lïet laatste oogenblik rijn lieveling nog le vend qp den oever bracht. De dadelijk ont boden geneesheer kon gelukkig constatee- ren, dat, wanneer zich geen complicaties voordoden, de kleine er nog wel van zal opkomen. WASSENAAR. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat bij den heer J. K. Hooymans alhier, een lei-pereboom (Couseil- ler de la Oour) weder in vollen bloei staat. WARMOND. Hedenmorgen had (alhier de plechtige uitvaartdienst plaats voor den WelEerw. Iïeer G. Rengs z.g. De H. Mis werd opgedragen door den HoogEerw. Heer N. J. Smeulders, die geassisteerd werd door den ZeerEerw. HooggeL Heer Rengs, professor aan bet Seminarie al hier en den Z.Eerw. Pater Rengs, uit Bel gië, beiden broeders van den overledene. ZEGWAARD—ZOETERMEER. Door het Rijk ia voor deze gemeenten een subsi die verleend van f 330,74 ten behoeve van den landbouw-wintercuTSiiB en den cursus in laDdbouwboekhouden in het seizoen 19091910 gegeven door ->nze afdeeling van de Holl. Mij. van Landbouw. Door 20 per sonen werd van deze cursussen gebruik ge maakt. ZEGWAARD. De rekening dezer gemeen te over het jaar 1909 bedraagt aan ontvang sten f 18416,391, uitgaven f 18064,75, batig saldo f 351,645- Het dienstjaar wae begonnen met een goed slot van f 1439,43^. ZOETERMEER. Burg. en Weth. over wegen om bij den gemeenteraad een ont- werp-verordening in te dienc: regelende het rijden per rijwieL De bedoeling is te verbieden het vervoer van meer dan één persoon per gewone fiets, het geleiden of besturen van een of meer paard enhet ver voer van scherpe of buiten het stuur van de fiets uitstekende voorwerpen alsmede het door de gemeente vliegen van slagers jongens en dergelijken met die vervelende klapperende kistjes op de fiets. Volgens de gehouden vee telling ten behoeve van de landbouwstatistiek rijn in deze gemeente aanwezig 390 paarden, 1981 runderen, 2108 schapen, 18 geiten, 806 var kens en 5632 kippen. I>e toestand der gemeente Leiden over 1S09. IV. De Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen kostte dit jaar f 14712,28)?. Over de eerste drie kwartalen bedroeg de Rijkssubsidie f 4857, die over het 4e kw. moet nog worden ontvangen. Het school geld bracht op f 1536. De uitgaven voor de opleiding van onder wijzers en onderwijzeressen bedroegen f 4532. De nieuwe cursus begon met 1 Mei met 23 mannelijke en 42 vrouwelijke leerlingen, terwijl 17 leerlingen zich bekwaamden voor vak k, nuttige handwerken voor meisjes. Zes mannelijke en 14 vrouwelijke candida- ten slaagden voor de onderwijzersakte, voor de vrije- en ordeoefeningen der gym nastiek slaagden 2 mannelijke en 7 vrouwe lijke, voor de nuttige handwerken slaagden 6 leerlingen. Wat do afdeeling B betreft, 12 leerlingen behaalden de hoofdakte, 13 deden met gun stig gevolg examen in het Fransch, 4 ver kregen de akte. Engelsch, 2 de akte Hoog- duitsoh, 4 vrije en orde oefen, gymnastiek en 6 nuttige handwerken voor meisjes. Voor den met Sept. aanvangenden cur sus waren ingeschreven 83 mannelijke en 03 vrouwelijke leerlingen. De cursus 1910 van de H. B.-S. voor jon gens ring aan met 201 leerlingen, waarvan 80 buiten-leerlingen. De nieuwe cursus der Meisjesschool be gon met 81 leerlingen en 2 vakleerlingen. De kosten bedroegen voor de Jongins- echool f 47,979, en voor de Meisjees?ücol f 20.119. De Rijkssubsidie voor do H. B.-S. voor Jongens bedroeg i '000. Het schoolgeld Wdroeg voor de Jongens school 12,110 en voor de Meisjesschool f 4,510. Van den toestand van de school van het Genootschap ,,M. S. G." gaven we al vroeger verslag. De burgerzangschool onder leiding van den heer 0. B. Duyster werd in 1909 be zocht door 112 leerlingen, 80 meisjes en 32 jongens. Vau de opleiding tot instrumentmaker werd door óns vroeger reeds een verslag gegeven. De Leidsoh© afdeeling van den Nationalen. Bond voor Handels- Kantoorbedienden „Mercurius" telde in het afgeloopen jaar 63 leden. De rekening sloot met een voor- deelig saldo van ft 1,02; het totaal der reservekas bedroeg f 573. Opgericht werd een plaatselijk bureel voor arbeidsrecht, bestaande uit de heer.n mr. A. J. Fokker, J. W. do Tombe Jr., en P. B. du Oroix. Verder werd een debating club opgericht. Van de Handelsbedienden-verceniging „Kennis is Macht" gaven wij reeds vroeger een uittreksel uit het jaarverslag. De Leidsche Fabrieksschool opende den wintercursus 2909/1910 in September met 128 leerlingen, doch einde December was dit aantal tot 84 gedaald. Ter vervauging van den hoer A van der Horst trad ais secretaris op do heer H. C. van der Heyde en de heer A Oorts, di6 wegens drukke bezigheden bedankt had, werd vervangen door den hder J. Heringa, lid der firma Gebr. Van Wijk. De kosten van het gymnasium bedroegen in 1908 f 30,781, de schoolgelden brachten op f10,103 (over 1909 niet opgegeven). De rijks subsidie bedroeg in 1909 f 10,020. Het aan tal leerlingen bedroeg in September 112. Uit het verslag der Leidsche Universi teit blijkt, dat in het Collegium verandering kwam door het overlijden "an mr N. de Ridder, in wiens plaats tot curator werd benoemd Jhr. mr. dr. N. 0. de Gijselaar. Het aantal ingeschreven studenten be droeg: in de Letteren en Wijsbegeerte 202; Wis- en Natuurkunde 204; Godgeleerdheid 86Rechtsgeleerdheid 544; Geneeskunde 410; Indologen 144, totaal 1590. Van dit aantal waren 683 leden van hei Leidsch Studentenkorps, 716 niet-leden en 191 dames-studenten. Het aantal promotiën bedroeg van 15 Nov. 190815 Nov. 1909: m de Rechtsweten schap 54in de Geneeskunde 4in de Staatswetenschap 7 en de Godgeleerdheid 6 en in de Letteren en Wijsbegeerte 3, to taal 74. Gedurende dit tijdvak werden 32 perso nen tot arts bevorderd en slaagden 26 per sonen voor het artsexamen 1ste gedeelte. Examens werden afgelegd in de facul teit der Godgeleordheid 62, der Rechtsge leerdheid 191, der Geneeskunde 130, der Wis- en Natuurkunde 19 en der Letteren en Wijsbegeerte 23. Hierbij sluit zich aan wat de Studenten, afdeeling Leiden van de Nederl. Zuid Afrikaansche vereeniging mededeelt. Het aantal Afrikanders, dat naar Nederland komt studeeren, neemt ieder jaar toe, zoo dat het aantal nu reeds tot 45 geklom men is. Met leedwezen werd vernomen dat onlangs in Transvaal door de Regeering het besluit is genomen den graad van doctor in het Rom.-Holl. recht, te Ledden behaald, nie' te erkennen. Vooral de afwezigheid van Botha, die in Engeland was ter verdediging van het grondwetsontwerp der Unie, is door de oppositie te baat genomen dat zulk een besluit genomen werd. Er wordt echter niet aan getwijfeld of in de Unie zal de erkenning van dezen graad tot stand komen. Een tweede reden die er veel toe bij draagt waarom er niet meer juristen te Lei den studeeren is, dat ook in Zuid-Afr:ka op het oogenblik een teveel is aan juristen. Het departement Leiden van het Insti tuut- voor Doofstommen-onderwijs te Gro ningen teltop heden 8 leden en 2 begun stigers. Na bet overlijden van prof. mr. Van Boneval Faure trad als directeur op prof. dr. P. Th. L. Kan. Do Schilder- en Teekenacademio „Ara Aemula Natura" werd dit jaar bezocht door, een zestal dames, die zich onder leiding van Frits Jansen in het teekenen en schil deren bekwaamden. Correspondent voor Leiden der vereeni* ging tot bevordering der beeldende kunst „Arti et Amicitiac" te Amsterdam is de heer D. Hartovelt Hzn. Het correspon dentschap telt 80 leden.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1