Ingezonden. Vragen en Antwoorden. Marktberichten. FEUILLETON. Gewonnen; door luit. Dekker, 's.Bosck, met Florido. 2<le prijs: Medaille ter waarde van f 100. Gewonnen door lu.it. y. Gellicum, Den Daag, met Powerful! 3de prijs: Medaille ter waarde van f 50. Gewonnen door luit. Lebouchère, Amers foort, met Dreadnought. Drie 4de prijzenMedailles ter waarde van f 25. Gewonnen door luit. Mathon, Haar. lem, met Held; door luit. v. Lawick, Roer- mond met EscaurU en door luit. Queries y. Ufford, Arnhem, met Marengo. 4de Beg. Inf.3de Beg. Inf. 1—3. Om kwart over tienen stellen zich de beide elftallen op. Het 4de Beg. wordt ver tegenwoordigd door: Van "Wouw (doel), De frenn© en v. Laarhoven (achter), serg. v. Ameiden, serg. Bernard en Boot (midden), Do Bijk, korp. Frendenberg, luit. v. Weel, Punt en De Cocq (voor), en het 3de Beg. door: De Bruin (doel), v. Beynen en Hesee. ling (achter), Smulders, Bechi en Meyer (midden) v. A Burgh, Vermey, Polderwaart, Krabbendam, en Geldof (voor). In den aan. yang is het Derde sterker, maar 't Vierde is gevaarlijker. Luit. Van Weed en Fren- denberg maken het 't 3de Bcg. nogal eens lastig, terwijl Punt te veel de achterhoede Imoet steunen. Ha een vrijen schop west luit. Van Weel door doortastend spel aan hot 4de Beg. de leiding te bezorgen, maar het 3de Beg. maakt gebruik van een» verslapping om door haar linksbinnen gelijk te maken. Onmiddellijk na de rust pakt bet 4de Bog. flink aan en pen schot van luit. Van Weel tegen den binnenkant van den paal springt onbegrijpelijk weer in 't veld. Hoewel 't Vierde 't meest aanvalt neemt het Derde de leiding door een fout in de achterhoede. Weer tegenaanvallen van 't Vierde, maar een hoekschop wordt mooi ingekopt en dan is de wedstrijd voor de Leidemaars 'ver loren. Wat zij .ook doen, niets wil baten en verder dan een doelpunt, die wegens buiten spel niet wordt toegekend, kunnen zij het niet brengen. En zoo is het 4de Bog. in de eerste ronde der korpsen afgespoeld. Grenadiers en Jagers't Vierde. 01. In de wedstrijden voor militaire vereeni- gingen lootte 't Vierde tegen de Grenadiers en Jagers, tegen welke zij verloden jaar in dien eindstrijd, verloren. Hu won in <Le eerste ronde gelukkig 7t Vierde met 10, een, uitslag die evengoed andersom had kunnen zijn. Voor 't Vierde speelden: Eeklaar (doel), Hekking en Ouwehand (ach ter), Versteegh, Punt en Kruyt (midden). Frendenberg, Pera, y. d. Akker, Weber en y. d. Ende (voóp). Grenadiers en Jagers: Bodes (doel), Carba- des en Donleben (achter), Tom, Moonen on Bumeman (mdiden), Boon, Sikkans, Gardes, Meuleman en Eist (voor). Voor de rust waren de Grenadiers en Ja gers iets in de meerderheid. Aan baide zijden! zijn het de rechtervleugels, die op den voor grond treden. Ben snelle aanval van den Haagschen middenvoor kan slechts vlak: Voor doel gestopt worden. Aan de andere zijde kan een mooi schot van Punt door koppen yan den achterspeler nog juist van richting veranderd worden. Om beurten vallen de partijen aan, maar bij 't Vierde steunt de Imiddenlinie, uitgezonderd Punt, onvoldoende. Voor de rust ïnoet nog even gestopt worden. Daarna weer een verdeeld spel. v. d. Ak ker en Punt hebben van plaats gewisseld. Langzamerhand wordt 't Vierde iets beter en bereikt zij' vaker 't doel der tegenpartij. Maar ook haar dodverdediger wordt gere geld op de proef gesteld. Ouwehand gaat mee naar voren en smaakt het genoegen te doelpunten, waarna de Leiden aars zich tot verdedigen bepalen. Grenadiers en Jagers krijgt nog wel ieenige moeielijke kansen even als Frendenberg, maar het eonige doelpunt was gemaakt, waardoor *t .Vierde de volgende ronde bereikte. cLervindt; 20 jaren geleden, bet eerste Zan gersfeest te Apeldoorn verscheen Koningin Emma met de 9-jarige Prinses Wilhelmina op het terrein. In 1903 brachten Koniagin en Prins te zamen een bedoek aan de feest gangers. En het 20ste Zangersfeest zou an dermaal een lid van ons Koninklijk Huis in zijn midden gezien hebben, indien bet plan van Prins Hendrik, om op ,,Baaphorst" te komen niet ware opgegeven. In 1890 telde de Bond 60 Chr. Zangver- eemgingen, met 2500 zangers en zangeres sen; thans 300 zangkoren, met meer dan 15000 leden Inderdaad een wonder was het, dat het gisteren droog bleef. Dagen achtereen wa ren mensch en natuur verkild door gestadi- gen regen en maar niet eindigenden storm, en zie, aan den morgen van het Zangers feest scheen de natuur tot rust gekomen, waren er zonneglanzen over de kil-vochtige aarde gegleden, was er zomersch aspect in 'het leven der dingen daarbuiten. En naar buiten immers moest het dezen dag I O, ze ker, er was nog geen zomer hitte, en nog dreven wel somber-aandoende wolkenscheep- kens langs het vreemd-blauwe luchtruim, maar de kwade storm had zich gelegd, en de wolkendrommen waren weggedreven, ver weg... Hoewel het bezoek zichtbaar leed onder de koude en natte weersgesteldheid, welke tot heden ons deel was, waren toch uit cte omstreken vele opgetrokken. En die het „gewaagd" hadden, hebben goed gedaan. Een frissche koelte hield de hitte ver en den regen op, zoodat allen genoten van de lommerrijke natuur op het uitgestrekte landgoed. Op het feestterrein was uitnemend ge zorgd voor een ordelijke regeling. De hoorders waren over twee spreekplaatsen verdeeld, terwijl een ruime cantine de kon- gerigen en dorstigen vlug kon bedienen. Over geheel het buitengoed waren duide lijke wegwijzers aangebracht, zoodat ieder een de kortste wandeling naar het f eestcen trum kon nemen. Om elf uren vereenigden zich alle aan wezigen, om getuigen te zijn van de ope ning. In ruime kringen waren de duizenden gelegerd om het zangpodium 1500 zan gers en zangeressen lieten zich hooren waarvoor ee spreekplaats wa-s opgesteld. Nadat de Bondsvoorzitter, mr. H. Graaf van Hogendorp, in gebed was voorgegaan, werd door allen, onder begeleiding van de Stafmuziek uit Leiden, Psalm 143 1 en 8 gezongen. Heerlijk klonk het op heole en halve noten ge-zongen lied in de lommer rijke omgeving. Spr Las ook een telegram voor, uit naam van den Bond en v.an alle aanwezigen aan H. M. gezonden. Onder hartelijk bravo werd voldoening betuigd door de vele aan wezigen. Vervolgens werd dank gebracht aan Ba ron van Zuj'len, burgemeester der gemeente "Wassenaar, wiens welwillende hulp zeer werd geprezen Langen tijd werd daarop afwisselend ge noten van den heerlijken zang en de goede muziek en ook van hetgeen de andere spre kers, ds. A de Haan, van Zwolle, prof. dr. P. J. Muller, dr. J. C. de Moor on ds. M. Schuurman, allen uit Den Haag, en ds. G. J. A Jonker, van Utrecht, te zeggen had den. Het Kinderfeest in 't Posthof uitgeschreven door de Commissie tot orga nisatie van feestelijkheden ten bate van het Vrijwillige ondersteuningsfonds der Hederl. Handels-Beizigers-Vereeniging, gevestigd te Botterdam. Af deeling „Leiden." SPORT. Sportagenda. Zaterdag 30 Juli. i Hederl. Bond voor Lichaml Opvoeding1. 's.GravenhageSportwedstrijden op het ter- fcein „Houtrust," bestaande uit: 9 uren: Zoo noodig voortzetting der be slissingswedstrijden van Vrijdag. 11.30 uren: Uitreiking der prijzein vootr 'deze wedstrijden. 24 urenKorfbal wedstrijden, uitgeschra. ven door den H. K..B. 2 uren: Slingerbalwedstrijd. 1 2 urenKorfbal- en tamboerijnbalwodstr^d. 3 urenBingrijdeu. Open klasse voor twee wielige rijtuigen. 4 uren: Bloemencorso voor a-utomobieleg, motorrijwielen en rijwielen. 4.30 uren: Zadelren en voltige. 6.308 uren: Voorwedstrijden, uitgescKré- yen door den Hoderl. Voetbal-Bond, n.l.: SpartaQuick (Hijmegen). VelocitasG. V. C. 7 uren: Cross Country. Hederl. Bond van Lioham. O p voedin g. t$do dag der Hationale Sportwedstrijden). Het weer was dezen dag heel wat gun stiger dan gisteren en de belangstelling was /anzelf grooter. De wedstrijden werden o.a. met een bezoek van de ministers van oor log en marine, met hun resp. adjndanten ver eerd. Om negen uren begonnen de verschillende wedstrijden, die tot laat in den, middag voortduurden en waarvan wij hieronder de uitslagen laten volgen Voetbal. A. Korpsen." lste Beg. Veld-Art.Korpö Rijd. Art» 1—2. 3de Beg. Huzaren4de Beg. Huzaren 30. 4de Bcg. Infanterie3de Beg. Infanterie 1—3. 4de Beg. Veld-Art.3de Beg. VelcLAri. 04. Intr- Camp.Pantserfart Art. Umuiden 2-0 Baton. Pioniers (Genie)—-Baten. Tech. Troepen 20. 7de Beg Inf.5de Beg- Infanterie 11. De-zi5 wedstrijd werd tweemaal een half uur' Verlengd en zal Donderdag nog eens yerlengd warden om een beslissing te krijgen. B. Vereenigingen. Eerste (Assen)Goudsche Mil. Spörtv. 50. Grenadiers en Jagers't Vierde (Leidm) 0—1. iv or'f bajl. A. Korpsen. Koloniale Reserve11de Beg. Inf. 018. 3de Comp. .Wielrijders10de Beg. Inf. 8—0. S1 i n ge r b a L A. Korpsen. u lste Beg. Inf.Grenadiers en Jagers 6—1. B. Vereenigingen. Juliana 9deGrenadiers en Jagers 05. J V nis t bal. A. Korpsen. 8ste Beg. Inf.lste Beg. Inf. 11580. 1 Schermen. Kapt. Bakker, It. Do Jongh en It. v. Bossem (Grenadiers en Jagers) winnen van kapt. Schill, kapt. BoGch en luit. Mysberg inrit ne gen gewonnen partijen en twaalf treffers, tegen negen gewonnen partijen en elf treffers. Om twee uren gaven de Belgen', die deze sportfeesten bijwonen, een demonstratie van Zweedsche Gymnastiek, waarvoor veel be langstelling was, wat zij ook verdienden, want er werd keurig gewerkt. Onmiddellijk daarna werd een partij Doel balspel te paard ten beste gegeven door elftallen van het 3de «en 4de Beg. Cavalerie, door hot 3do Beg. 'met 63 gewonnen. Jaclitparconrs.' lste prijs: Groote zilveren medaille van Z. K. H. den Prins der Hederlanden en Zil veren Wisselbeker van den Hed. B. v. L. O. Chr. Zangersfeest. De Bond van Chr. Zangvereenigingen in Hoderland, wier jaarfeest elk jaar door een openlucht-zanguitvoering wordt gevierd, heeft gisteren duizenden gelokt naar „Raajp- horst", te Wassenaar, dat door H. M de Koningin daarvoor werd beschikbaar ge steld. Het is niet de eerste maal, dat de Bond van vorstelijke zijde belangstelling on- Het was voor de kinderen* die reeds lang op het feest geflast hadden een treurig vooruitzicht als we denken aan den ver- 6chrikkelijken regendag van Dinsdag. Bij het ontwaken van gisteren waren or natuurlijk zeer veel blijde gezichten, want we zagen het Juli-zonnetje. Ook de feest commissie, die het welslagen al verloren waande, was ook niet weinig verblijd, toen zij die kolossale weerverandèrihg bespeurde. Het was dan ook in den ochtend al be de hadt gezegd, heb ik de zweep over de paarden gelegd om zoo spoedig mogelijk het kasteeltje in het bosoh te bereiken. Wan neer de engelen niets van iemand willen we ten, dan tracht men zich met den duivel to troosten; die is gewoonlijk spoedig bij do hand. Mevrouw Bupreoht zou mij met open armen hebben ontvangen; mevrouw Rup- recht met een verlegen lachje vindt mij niet te onbeduidend, voor haar ben ik een halve held, en wat wilt ge... Zij is wel dom, maar mooi en jong, en een arme kerel^ die voortdurend het gevoel met zich lond- sleept, dat hij thuis zijn geestige vrouw niet voldoet, is door elk beetje vrouwelijke waar- deering gestreeld!" „A.... werkelijk?" oegfc Kathrien spot tend. „Zou ik je mogen vragen of go een beetje haast wilt maken met je uiteenzet tingen, de lamp begint zeer slecht te bran den. „Voor betgeen ik je te zeggen heb, brandt zij voldoende," antwoordt de ritmeester; „ik heb dus de paarden aangezet. Waar lijk, ik had haast om voor mevrouw Rup- rechts voeten neer te knielen, maar... in hel laatste oogenblik zijn mij allerlei dingen te bmnen geschotenGlockenstein wae reeds in het zicht, doch ik heb een anderen weg ingeslagen, ben naar Beitzereberg gegaan, om de rekening van het hout met hem te vereffenen „Hu, die zaak schijnt je tamelijk lang op gehouden te hebben 1" „Ik heb met Beitzereberg gesoupeerd en een partijtje gespeeld. Ik wist immers, dat men mij thuis niet zou missen!" „Daar gij nn, dunkt me, de redenen van je merkwaardig lang wegblijven voldoende drijvig in het „Posthof" om alles in orde te maken. Om 1 uur kwamen al vele kinderen, die reeds druk gebruik maakten van de ver makelijkheden, welke ,,'t Posthof" biedt. Even later kwam de muziek, bestaande uit veertien personen, waarvoor een podium was opgesteld, en gaf weldra al eenige num mers te hooren. Daarna volgden eenige nummers van den heer Picpèe (goochelaar), die den lachlust van groot en klein opwekte, want er werd goed geapplaudisseerd. Toen achter in den tuin de klok luidde, was dit het teeken dat de wedstrijden zou den beginnen. Hiervoor was veel animo. Alle kinderen deden hieraan mee. Voor meisjes ringsteken en voor jongens bal-werpen. Voor iederen wedstrijd waren 10 prijzen beschikbaar ge steld, zoodat er flink gewerkt werd. Onderwijl werden door den heer Fiopèe weer stoute goocheltoeren gegeven, welke na de wedstrijden werden voortgezet. Daarna begon Japie mot de Bikke-tik. Daarvoor was zoo'n animo dat we tijd en handen te kort kwamen, zoodat op bet laatst de prijzen verloot werden. Tusschen de bedrijven werden door de muziek ommegangen gemaakt, gevolgd door allen, groot en klein, hossend en sprin gend er was kolossaal veel prot» De mu ziek een woord van lof. Het was dan ook hier gelijk altijd op feesten, do tijd vloog om, zoodat het al ruim halfzeven was voordat de laats ten vertrok ken. De Commissie twijfelt niet of al'len heb ben zich goed geamuseerd. Zij kan daarom hieraan toevoegen, dat degenen, die er geen ge-bruik van hebben gemaakt, er spijt van kunnen hebben. De Commissie is overtuigd dat een vol gende maal de toeloop nog veel grooter zal zijn. Zij kan dan ook niet nalaten om dengenen, die hebben meegewerkt tot bet welslagen van het feest cn doel, hartelijk dank te be tuigen, in 't bijzonder den heer Perrin, gérant van ,,'t Posthof, die hiervoor den tuin gratis afstond. Kinderen, tot weerziens De Feestcommissie. Rectificatie. Op mij onverklaarbare wijze is iri 't „In gezonden" van gisteravond in den zin: „Hoe de heeren zoo roerend eenstemmig..."' 't woord „moeten" ingeslopen, wat den zin onleesbaar maakt. F. T. BEIHDEBSMA. Vraag: Waar kan men eieren bewaren, van nu tot in den winter om geklutst te lrunnen gebruiken tot versterking, zonder dat er een leelijke smaak aan komt? Moet dat tot na do hondsdagen wachten? Antwoord: Eieren to bewaren is een Vraagstuk, dat men op verschillende wijzen tracht op tri losson. Een der beste methoden; is, ze in gedroogd zout iu een kistje te pakken. Ha het zout in den' oven gedroogd en daarna fijngemaakt te hebben, laat men het afkoelen en bestrooit den bodem; van het kistje met oen duimdikke laag, wikkelt de eiere* in .vloei- of perkainentpapier eta, zet zo de punt omlaag naast, doch niet tegen elkaar. Vervolgens vult men de tusschenruimten woer met zout, strooit er bovendien een laag overheen en plaatst daarin een tweede rij riieren. Op deze wijze pakt men voorzich tig hot kistje vol en geeft het een rustig koel plaatsje. Eens in do week keert men het kistje voorzichtig het onderst hoven. Tot na de hondsdagen behoeft niet te wor den gewacht. De eieren zullen wel te ge bruiken zijn in den winter, maar ze zijn natuurlijk niet versch meer. Vraag: Ik ben verleden jaar afgekeurd voor den landweerdienst. Zoudt u mij ook kunnen zeggen of ik aan den Minister van Oorlog schriftelijk vergunning moet vra gen, om; herkeurd te worden? Ik zou vrij willig in dionst willen treden bij het In dische leger. An t woord: Ge kunt het probeeren, doch" indien ge voor landweerdienst ongeschikt zijt, zult ge zeker vootr den vrijwilligen dienst bij het O.,X leger worden afgekeurd. Vraag: Wij zijn met ons vijven broetrs. hebt uitgelegd, staat gij mij zeker eindelijk wel toe, dat ik mij naar mijn slaapkamer begeef," zegt Kathrien. „Het schijnt mij toe, dat gij mij niet ge looft!" zegt de ritmeester korzelig. „Gij moest toch' weten, dat het liegen niet tot mijn slechte eigenschappen kan gerekend worden." „Dat weet ik, maar..." Kathrien haalt haar schouders op, „geen enkel man vindt er iets in een weinig te improviseeren, wan neer er een dame in het spel is. Ik zou wel eens willen weten, waarom gij je in dit ge val zooveel moeite geeft tegenover mij, wien deré dingen zoo onverschillig zijn!" En voor de tweede maal naar den kan delaar op den schoorsteenmantel grijpend, vraagt zij: „Kan ik nu gaan?" Gij zajt toch klaar?" „Heen," roept hij heftig, „ik ben niet klaar en gij zult naar mij luisteren! De toestand is erger dan gij denkt. Ous gehee- le bestaan staat op bet spel. Gij weet hoe het met het huwelijk van mijn zuster Tin a gesteld was. Goj zijt op den besten weg, mij eenzelfde ellendig lot to bereiden als Frans Meineok door zijn vrouw werd bereid 1" „De vergelijking tusschen mij en je zus ter Lina is toch wat kras", antwoordt Ka thrien; „ik weet, dat het niet aangenaam .is om zijn familie door anderen te hooren afbreken, al heeft men zelf ook veel op haar aan te merken, maar ik verzet mij te gen die bewering. Je zuster heeft haar huis houding en haar kinderen verwaarloosd, heeft aan een belachelijken en onvruchtba re eerzucht toegegeven, terwijl ik..." Zij houdt plotseling met spreken opiet& in den blik van den ritmeester treft baar. Ho. 1 is cr ingeloot, Ho. 2 is vrij geloof Hb. 3 is er ook ingeloot en nu ben ik Ho. 4 cn achter mij is er nog een. Kunt n mi| ook zeggen of ik nu dienen moet?« Antwoord: Gij behoeft in dit geval niet te dienen, wegens brotelerdienst. f V raag: Hoeveel lotingen waren het vorig jaar in Leiden, welk nummer is opgeroö- pen, en worden er nu nog opgeroepen Daar ik mij in Leiden aangegeven heb cnjia dien tijd met verhuisbiljet vertrokken ben, moet ik dan nog in Leiden loten, daal ik nog geen aanzegging gehad heb? Antwoord: Omtrent uw eerste vraag kunt ge inlichtingen bekomen aan het Raad. huisof er nog lotelingen zullen worden opgeroepen hangt af van het aantal af keuringen. De loting geschiedt bij openbare kennis geving voor hen die zijn ingeschreven. lm formeer eens in uw gemeente of ge daal reeds zijt overgeschreven, Zoo ja, dan moei go in uw nieuwe gemeente loten. Vraag: Zoudt u mij eenige inlichting kunnen geven aangaande een loteling van 1909 Ho. 38 te Katwijk.aan.Zee. Ho. 37, is weg. Hu is er een afgekeurd, dus zal hij weg moeten. Hu zou ik gaarne willen weten aangaande de werkzaamheden "wan neer hij weg moet. Antwoord: Ho. 38 zal vermoedelijk in; Maart moeten opkomendit is zeker da bedoeling van uw niet te duidelijke vraag.' Vraag: Zijn aardappelen schadelijk voed sel voor kippen; eenmaal per dag?# Antwoord: Het hangt er van af hoe groot de portie is. Aardappelen vermengd met wat ochtendvoeder is heel goed, doch het mag den hoofdschotel niet vormen. Graan, gerst, tarwe en maïs blijft hoofdzaakv Vraag: Jk hen aangeslagen in de in komsten-belasting voor f 10,20. Hoeveel moet ik por jaar vardienen? Ik heb 2 ïnin^. der jarige kinderen. Antwoord: Voor de twee kinderen gaat er af f 50. Uw inkomen zou dus zijn f 760.29. Maar vergist u zich niet? In het gedrnkte kohier is uw aanslag opgegeven als in cLe 2de klasse, loopende van f 600f 700, ge middeld f 650. Noordwijkerliout. Gisteravond had nan Piet- GJjzenbnig de eerste boon en veiling plaats. D*. aanvoer was redelijk: n.l. 61 zakken, die alle opge kocht werden door Rotterdamscho fabrikanten. De betaalde prijzen waren als volgtStok-heerenboonen 12 ets., aubb. «tamboonen 8 a 9 ets en snijboonen 9 ets. per K.G. Voorschoten, 27 Juli. Eieren veiling. V. P. N. Aangevoerd: 2900 hoendereieren f 4.20 a ƒ4.70 p. 100 St.; 17 banen 20 a 50 ct.; 8 kippen 45 a 6Q ct.9 duiven 15 a 25 ct. p. st. Ter-A ar, 27 Jnli. „Ter-Anrsche Aognrbenvei ling": Aangevoerd: 416 hilve H.h. augurken. Fijn 6 a 6.50, fijnbasterd f 4.70 a f 5.30, bas' erd f 2.65 ƒ2.75, grof ƒ1.95 a ƒ2, bommen 1.35 a ƒ3.50 per H.L. Delft, 27 Jnli. Op de vette varkensmarkt waren aangevoerd 141 stuks. Prijs per kg. lste soort 56 c., 2de foort 50 c. Woorden, S7 Jnli. Kaas. Op de kaasmarkt waren beden 324 pretijen aangevoerd. Men be steedde voor Goudsche lste soort t 29.a f 35.60, 2de soort ƒ26.a ƒ28 60, id. zwaatdere ƒ31.a 33.id. gestempelde ƒ32.c f Edammer 2<3e soort per 60 kilo. Handel vlug. Op de heden gehouden voe- en varkensnnarkfc besteedde men voor varkens ƒ20 a 36, biggen ƒ30 a ƒ14. Londen, 26 Jnli. Wol De veiling van koloniale soorten is heden geSin-iigd. In vergelijking met de vorige veiling zrjn de slotprijten voor sooured wol 5 a 10 pot. lager, voor vette crossbreds onveranderd' en voor alipes onveranderd a 5 pet. lager. Vaa da totale verkoohto hoeveelheid beeft Engeland 85,000 bn. en bet Continent 42,000 bn. genomen; de Vereeoig.de Staten waren ditmaal geen koopers. Eindexamen Waseuingen. Vöor het examen der Rijks hoogere land-t tuin- en boschbo u wsch ooi te Wageningenf (Diploma landbouwkundige) zijn geslaagd de heeren: Afd. Hederlandsche landbouw. H. G. A Leignes Bakhoven; S. L Louwea; G. Minderboud; J. J. van Riemsdijk. Afd. Koloniale landbouw: H. C. Bongers,. A. H. A. Corts, M. P. F. H. Dikscheij J. Falkema^ J. P. Mulders. Afd. Hederlandsche bosohbouw: G. Hout zagers. Afd. Koloniale boschbouw; W. Becking,; H. van Lennep, G. W. van Neijenhoff, G. D. W. Hieuwenbuys, B. D. H. Teïlegen. Afd. landbouwscheikundeK. C. W. Ve- nema; L. C. C. Willekens. Afd. Tuinbouw: L Rictsema. „Terwijl gij..." begint hij, „ik weet wel, wat gij wilt zeggen... je huishouding ver keert in een uitstekenden staat, gij zijt eeu uitmuntende moeder en uiterst netjes. If één woord, gij waart de vrouw, zooals ik' mij die had voorgesteld, wanneer mij maar ooit een greintje hart hadt ge toond." „Ik heb altijd mijn plicht tegenover jr gedaan". „Een harde, nuchtere plicht, volgens dé letter". „Meer kondet ge van mij niet verwachten Toen wij trouwden, werd tusschen ons af' gesproken, dat wij ons wederkeerig mei een verstandig vriendschappelijk gevoel zouden tevreden stellen". Hij ie öpecstaan en kijkt haar met eer langen, onderzoekeRd-Cn blik aan. „Dat is waar, gij hebt gelijk?" zegt h# bitter. Maar het treurige daarvan is; dat dö dat vergeten hadl" „Ik begrijp niet, hoe gij.... ik moet zeg-^ gen, dat ik nooit heb gemerkt... dat gij..." Zoo, hebt gij bet nooit gemerkt, dat ik mij al lang niet meer aan mijn part van bet contract heb gehouden?" roept de rite meester. „Werkelijk? De vrouwen zijn fa* belaribtig blind, wanneer zij niet willen zienf Gelooft ge, dat ik mij het heft uit handesj had laten nemen; gelooft gij, dat ik maji^ gezag tegenover jou, het recht van ovetfj mijn eigen kind te beschikken, verloren eni mijn beroep vaarwel zou gezegd hebben, wanneer ik niet letterlijk als een schooljong gen verbef cl op je was geweest! (Wordt vervolgd.! Stella. 63) Zij kan zelve niet genoeg den spot drijven met haar kinderlijke bezorgdheid, kan het zichzelve niet vergeven, dat zij zich tegenover Bohritz zoo belachelijk heeft aan gesteld. Terwijl zij waande, dat haar man verongelukt in een groeve lag, heeft hij zich reker uitstekend bij de onbestorven weduwe geamuseerd. Hu gaat de deur open. De ritmeester ver schijnt alleen, zonder zijn vriend. „Zijt gij nog op, Kathrien?" vraagt hij op teederen, gedempten toon, terwijl hij op zijn vrouw toetreedt, en met een halfver legen lachje voegt hij er bij„Bohritz ver telde mij, dat gij je ongerust hebt gemaakt over... over mij". Bij die woorden wil hij de hand zijner vrouw in de zijne nemen, haar naar zioh toetrekken. Maar Kathrien gaat een schre de achteruit. „Rohritz heeft gephantaseerd", ant woordt zij lakoniek. „Een oogenblik dacht ik, dat gij in de steengroeve waart geval len, wijl ik mij op geen normale wijze je late terugkomst kon verklaren. Maar dat ik mij nu juist ongerust heb gemaakt..." zon der den zin te voltooien, trekt zij haai Behouders op. De ritmeester glimlacht zeer bitter en strijkt met beide handen over zrijn slapen. .,,,Ja, hij heeft blijkbaar gephantaseerd, heeft een poging gedaan, ons bij elkaar te hrengen", mompelt hij; ,^rijn romantisch verhaal kwam mij dadelijk niet geloofwaar dig voor, maar wat men gaarne voor waar zou willen houden, gelooft men altijd licht! Ik, dwaas, die mij op een vriendelijk woord van welkom van je verheugdeWaarlijk, in vergelijking met de manier, waarop gij mij ontvangt, is het weer buiten aange naam." De ritmeester gaat schrijlings op een stoeltje zitten en begint verdrietig op de leuning daarvan te trommelen. „Mij dunkt, het wordt tijd om te gaan slapen", zegt Kathrien, terwijl zij haar hand uitsteekt naar een zilveren kandelaar op den schoorsteenmantel; „het is kwart voor tienen." Maar nu grijpt do ritmeester haar haas tig en bijna ruw bij den arm. „Blijf 1" zegt hij streng. „Gij zijt zeer slecht gehumeurd terugge keerd", merkt Kathrien met een spotachti- gen glimlach op, „de onbestorven weduwo moet onvriendelijk jegens je zijn geweest. Je lang wegblijven deed mij het tegendeel vermoeden." De ritmeester kijkt zijn vrouw eigenaar dig aanzou zij toch' genoeg belang in hem stellen om jaloersch te zijn? „Ik ben niet bij de onbestorven weduwe geweest", zegt hij na een kleine pauze. „Dat wil zeggen, gij vondt haar niet thuis", antwoordt Kathrien, „dat is zeker tragisch „Ik ben niet te Glockenstein geweest." „A, werkelijk... ik dacht.." „Ik was het wel van plan, dat ia waar", zegt hij barsch„nadat gij mij tofe afscheid nog zulke bijzonder vriendelijke en fraai gekozen woorden in het bijzijn van een der-

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 6