N°. 154G7 DfnsKfa® 36 Juli, A°. 1910. <§Êze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieele Kennisgeving. Kunst, letteren, enz, FEUILLETON. Stella. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.175. 6-rootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Gents,Voor het inoasseeren wordt/0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidan por week 9 Oents; per 3 maanden 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post1,65, Inkomstenbelasting. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen in herinnering dat den 31 Juli e.k. de 2de termijn vervalt van de Plaatselijke In fcomstenbelasting, dienst 1910, en dat aJzoo op den lsten Aug. minstens twee zevende ge deelte van den aanslag moet zijn voldaan. Zij noodigen mitsdien belanghebbenden ttit, om, ter voorkoming van vervolgings- kosten, tot de betaling van het verschul digde ten kantore van den Gemeente-Onfc- tfanger over to gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, den 23sten Juli 1910. UIIDDBWËT. Burgemeester en Wethouders der ge meente Leiden brengen ter algemeene ken nis dat de beslissing op het verzoek van j. PARMENTIER, om vergunning tot op richting van een fabriek van wollen garens, gedreven door een electromotor van 10 JP.K. op het terrein van het perceel Sohel- jpenkade No. 0, kad. Sectie M No. 2260, ge meente Leiden, is verdaagd, daar het on derzoek nog niet is geëindigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N* C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN HEIJST, Secretaris. Leiden, 26 Juli 1910. Leiden, 26 Juli. De rederijkerskamer „Vondel'', onder- flfdeeling van den Ned. R.-K. Volksbond, Éeeft deze week een viertal kermisuitvoe ringen exp haar program geplaatst, waar van de eerste gisteravond plaats had. Een kluchtspel „Een dag in het café „De Gou den Ster" en „De wraak van den Student", komisch terzet, werden door de rederijkers aardig voorgesteld. Verder werd de avond aangevuld met eenige voordrachten van den bekenden humorist den heer Bern. van Leeuwen die de aanwezigen in 'n vroolijke stemming wist te brengen. De opkomst van &èt publiek was tamelijk. De weezen uit de gestichten aan de Sint-Jacobegracht en do Hooigracht waren door „Vondel" dezen avond uitgenoodigd. Woensdag wordt een geheel nieuw programma gegeven. Een bö- coek aan een of meer dier uitvoeringen kan aanbevolen worden. Het gemengde zangkoor der onderoffi- cLerenvereeniging „Door Vriendschap Ver- ;eenigd", zal Maandag 1 Augustus een invi tatie-uitvoering geven in den tuin van „Zo- jnerzorg". Welwillend zal hieraan medewer ken het muziekgezelschap Orpheus". Ds. S. van Dorp, te Bodegraven, komt ivoor op het zestal ter beroeping van een ■predikant bij de Ned.-Herv. Gem. te Oude- tonge. Mej. J. A. JansenHeytmaj er, te A als meer, komt voor op de voordracht voor on derwijzeres aan de openb. lagere school te Hillegom. Bij Kon. besluit van 16 dezer is de vereeniging „Bouwvereeniging Gemeente belang," gevestigd te Leimuiden, toegela ten ais vereeniging uitsluitend in het be lang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam. De kapitein van den staf der infante rie H. Wijnaendts, .ieeraar aan de Kon. Mil. Academie te Breda, die medio Septem ber eervol uit deze functie wordt ontheven, wordt dan ingedeeld bij het 4de regiment van zijn wapen. B. en Ws. van Amsterdam hebben den Baad voorgesteld, aan dr. G. Nolst Trenité op diens verzoek eervol ontslag te verlee- nen als leeraar in de Staatswetenschappen aan de 1ste H. B. S. met 5-jarigen cursus voor jongens aldaar. Ter benoeming van twee leeraren aan H. B. scholen met 5-jarigen cursus te 's-Gra- vonhage worden door B. en Ws aanbevolen: Engelsehe taal- en letterkunde1. H. Kool hoven, tijdelijk leeraar; 2. H. Weersma, leeraar R. H. B.-S. met 5 j. cursus te Gro- ningen. Wiskunde en lijnteekenen! 1. J. W. Stout- jesdijk, o. i., tijdelijk leeraar; 2. H. J. van Veen, w. i, leeraar H. B.-S. te Delft. Z. K. H. de Prins is verhinderd gevolg te geven aanlijn voornemen om a.s. Woens dag bij het zangersfeèst op „Raaphorst" tegenwoordig te zijn. De ministers van buitenlandsche zaken, van marine en oorlog zullen het grootste gedeelte van Augustus met verlof buiten de residentie vertoeven. De minister van waterstaat mr. Regout, is met buitenlandsch verlof vertrokken. Hij maakt o.a. een zeereis naar Genua. Binnen korten tijd zijn er van B. en Ws. te Haarlem voorstellen te verwachten tot tariefsverlaging voor het gebruik van elec- triciteit, zoowel voor licht als voor kracht. BOSKOOP. De loting der Nationale Mili tie zal alhier plaats hebben op Maandag 5 September a.s. HAARLEMMERMEER. Een kind van den kastelein H., aan den ringdijk bij den Ben- nebroekerweg, geraakte in de vaart te wa ter. Reeds was de kleine zinkende, toen H. met een roeiboot zich naar de plaats van het ongeval begaf en het genoegen smaken mooht nog juist bijtijds redding te brengen. De kleine, die half bewusteloos was, kwam spoedig bij. Een werkman S., werkzaam bij een dorsohmaehine. geraakte met een vinger tussohen een der kamraderen, waardoor de top van dit lichaamsdeel zoo goed als af geklemd werd. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Ten gevolge der oprichting van een R.-K. school te Nieuw-Vennep zijn ruim een honderdtal R.-K. leerlingen van de openbare school aldaar vertrokken. Van Abbenes zal een tiental leerlingen van de openbare school afgaan. In verband hiermede zal het aantal leer krachten der openbare school te Nieuw- Vennep van zes gebracht moeten worden op drié": Tijdens de paardenmarkt te Hoofd dorp ontstond er twist bij bet verkoop en van een paard, tusscihen een groep Meer be woners en het volkje van een twaalftal woonwagens. Ongeveer oen 20 personen raakten handgemeen. Geduchte klappen werden uitgedeeld; zelfs deden eenige woon wagendames dapper mee en trachtten haar tegenstanders met haarspelden te bewer ken. Ten slotte moest het woonwagenpu- bliek voor den wassenden tegenstand zwich ten. In allerijl nam het de vlucht, klom in de wagens en in minder dan geen tijd was de heele file van wagens met de twistzieke bewoners verdwenen. HILLEGOM. De bloembollenexport ia dit jaar van zoodanigen omvang, dat de Noord- Zuidholland sch e T r am wegmaatsch ap pij heeft besloten extra goederentreinen te doen loopen, bestemd voor het vervoer van bollen. LEIDERDORP. Het Leiderdorpsche slacht-veefonds hield in het gebouw „Irene" zijn tweede jaarvergadering. Na opening door den voorzitter^ den heer A van Leeu wen, en goedkeuring der notulen, deed de heer J. Buys verslag van den loop der za ken gedurende het afgeloopen vereenigings- jaar, waaruit bleek, dat ruim 1100 runderen waren aangegeven, waarvoor aan contributie werd betaald ruim f 1600. Aan schade voor 4 geheel afgekeurde runderen en regeling van eenige kleinere schadeposten werd ruim f 1300, waaronder begrepen de ge maakte onkosten, uitgegeven, zoodat in ka® bleek ongeveer f 300. Met algemeene stem men werd besloten dit overschot ponds pondsgewijze'te verdeelon onder de leden, die daardoor voor elk rund 25 cents terug ontvingen. Aan de beurt van aftreding als bestuurs lid^ was de heer P. van der Marelt niet her kiesbaar. In zijn plaats werd benoemd de heer F. Filippo, die de benoeming aannam. Na nog eenige besprekingen omtrent de werking der vereeniging werd de vergade ring gesloten. NIEUW VEEN. Naar wij vernemen krij gen wij een nieuwe straatverlichting. Een nieuwe lantaarn is al voor proef geplaatst voor het huis van den burgemeester. NOORDWIJK. Gisteravond, omstreeks zes uren, stond er voor het „Hof van Holland" een rijtuig. Het paard stond on beheerd. Er kwam een stoomfiets aangek- tuft, liet paard schrikte, sloeg aan het steigeren en springen met -het gevolg, dat het door een spiegelruit van de veranda vloog. Spoedig had men liet paard tot be daren nu. ZEVENHOVEN. De loting voor de Natio nale Militie alhier zal plaats hebben te Woubrugge op Donderdag 18 Augustus a.s. ZOETERWOUDE. Door de gemeente politie is proces-verbaal opgemaakt tegen den aardewerkfabrikant B. P., verdacht van opzettelijke beschadiging van eens aa- ders goed. Hij had na een klein© woorden wisseling met een motorsohipper, boven uit de fabriekten emmer kleiwater uitgestort op diens vaartuig, waardoor het vrachtgoed van aanzienlijke waarde werd bespat en dus verontreinigd. 's Rijks Ethnographiscli Museum te Lei den heeft van den heer H van Oordt van Lauwenrecht, consul der Nederlanden te Kaapstad, ten geschenke ontvangen: twee scherven van oud aarden vaatwerk, door Hottentotten vervaardigd, aangetrof fen in een spelonk bij den vuurtoren op Cape point, aan de punt van het Kaap sch e Schiereiland. Gave potten van dien aard komen hoogst zelden voor. Aan den schenker wordt de dank der Re- geering betuigd. Hetzelfde Museum hoeft van prof. dr. J. J. M. de Groot te Leiden de volgende voorwerpen uit China ontvangen: lo. Een rekje met 5 Ohlnee-soh© fakir dolken, zoogenaamde koan-tsióng t'aö of „generaals-hoofden". (De Groot, Relig. Syst. of China, YI, p. 1277,) pi. XX. 2o. Een houten schrijfstift voor geïnspi reerde media, zoogenaamde ki, in Amoy ook ki pit, „dirinatie-peuseel" genoemd (O. o. VI, p. 1295, fig. 26); 3o. een verguld houten beeld van K'wei Sing of „de ster K'wei (De Groot, Fêtes annuelles k Emoui, I, p. 172, pl. IY). Geïnventariseerd als serie 1738. 4o. Voorloopige ziele-tablet (hün péh) van een in 1849 gestorven vrouw (De Groot, Reüg. Syst. of China. I, oh. IV. p. 7.1. fig 7) Aan den schenker is de dank der Rogec- ring betuigd. (St.-Ct.l In „Holland Express,*' hét mooie rcis- tijdschrift, vinden we een artikeltje van G van Hhlzen over de Leuvfcnumsche bos- sclien. „De Lteuvenumsche bosschten zijn in ge vaar. Zij komen binnenkort onder den hamtr cn ze worden nu al aangeprezen als prach tig hout voor heipalen en mijnhout." Voor 't behoud der prachtige uitgestrekt heid dezer bosschen (700 H.A.) levert de Holland-Express.redacteur eén warm plei dooi. Een luchtige schets als al van H nJ._ zen's werk met dadelijk pakkende zindeelen, werd eveneens in dit nummer begonnén. Mooie photo's van mooie streken, sieren de pagina's. Uitgave: Oppert 97, Rotterdam. Een nieuw" nummér van „de Boekzaal" is verschenen. „Vondel in 'den vreemde," wordt door Heridr. C. Diseree behandeld. Mevrouw Schneider, de Duitschte bewon deraarster van onzen dichter, wordt voor onze oogten gesteld. Tot hét onvergetelijk worden van Vondel's naam heeft Li na Schneider in Duitschland het Hare tën volle bijgedragen. „Zorgde zij ter zélfder tijd reeds voor de plaatsing van een gedenk steen in den gevel van Vondel's geboorte huis te Keulen, in 1887, toen Vondel's driehonderdste geboortedag werd gevierd, nam zij het initiatief voor eené opvoering van Vondel's „Jephta," door haar vertolkt en omgewerkt. „Jephta, Trauérspiel von Joost van den Vondel, ins Deutsche übter- tragen mit einem kritisch-litterarischén Vorwort von Lina Schneider," was de eer ste speciale „Bühnenbéarbeitung" van een van Vondel's treurspelen voor hét moder ne tooneel." De heter Joh. Beuktenslot, de mëteriöló- gisch medewerker van *t „Handelsblad," vervolgt in een zesde deeltje zijn weeft beschouwingen. Uitgave: Hollandia-drukkerij. Van „Nog bjj Moeder" door Jan Ligt- hart en H. Scheepstra is voorwaar dé twaalfde druk verschenen. Uitgave.Wolters, Groningen. W. C. Hartmann, de le voorzitter der Nederl. Athletiek-Unie, zond een gclllus-: -treerd boekje de wereld in (met den uit gever van de Ver. te Baarn wel te verstaan) waarin hij over wandelen, over discus; speer-, hamer, en kogelwerpen spreekt. Ver-: der over ver-, hoog- en polsstok-springen; Kort en bondig en oi. zeer duidelijk en eenvoudig wordt 't een en ander uitgelegd, zoodat in een bladzij of 30 het noodige té weten materiaal is samengeperst. Nu gedurende de vacantie vele families en reislustigen het Gooi bezoeken, kan het zijn nut hebben er op te w-ijzen, dat van 31 Juli tot en met 21 Augustus in de lokalen der Openbare School te Laren (Gooi) eene tentoonstelling wordt gehouden van schil derijen, aquarellen, teekeningen en etsen, vervaardigd door de leden der Gooisch' Schildersclub „De Tien." Deze vereenigin4 van kunstschilders heeft Laren als haar hoofdzetel en ongetwijfeld zullen velen, die het Gooi bezoeken, niet nalaten dit schoone dorp en de voortbrengselen van zijn kun-: stenaren tq bezichtigen. 5* Statenverkiezing district IV te Am^terdann. De gisteren gehouden herstemming voot oen lid van de Provinciale Staten had den volgenden uitslag: aantal kiezers 4487; uit gebracht 2837 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren: H. Barnstein (vrijz. dem.1493 stemmen, en mr. W. baron Röell (lib.) 1344 stemmen, zoodat gekozen is de heer H. Barnstein. Bii eerste stemmintr warj>n 2282 stemmen, waarvan verkregen: H. Barn stein (v. d.) 630; Z. Gulden (S. D. A. P.) 540 en mr. W. baron Röell (lib) 1112 stem men. Naar men weet, geldt het hier het be zetten van den zetel, op en gekomen door het bedanken van mr. J. C. de Yries (liberaal), ten einde gelegenheid te geven om baron Röell weer in de Staten te brengen. De vrijzinnig-democraten vierden gister avond hun in distriot IV behaalde overwin ning in oen bijeenkomst, waarin prof. mr., Van Embden het woord voerde. Spr. refu- teerde Uj voorbaat het verwijt, dat zijn partij de kundigheden van een bejaard en a-chtenswaardig man zou hebben miskend, omdat hij geen vrijzinnig-democraat was. Het was hier de bedoeling om de liberalen tegen te houden in den behoudenden koers, dien zij volgen en him voor het wegdoezelen, hunner beginselen, als geschiedde in het program van „Vooruitgang," waardoor men niet weet wat men aan hun candid aten heeft, een gevoedig© les te geven. Het gold een zuiveren beginselstrijd, mei open vizier gevoerd. Spr. noemde den uit slag dezer verkiezing het eerste antwoord, dat gegeven is op de onderwija-cironlaire en wat in verband hiermede in Amsterdam' gemeenteraad gebeurd is. 60) Zij boezemt Edgar Rohritz een bijna even grooten afkeer in als zij dat Kathrien doet; maar toch begrijpt hij, wat Leskjewitsch tot haar kan neertrekken. XXX. Een paar dagen na het verschijnen van de Onbestorven weduwe te Erlachhof brengt de post Rohritz een dikken brief met een Pa tijzer poststempel. Edgar erkent het schrift zijner schoonzuster, maakt den brief niet zonder liaast open en leest dien niet zonder belangstelling. Hij luidt: „Eh bien, lieve Edgar, j'espère, que vous feerez content de moL" Thcrèse schrijft haar zwager steeds in een koeterwaalsch van Fransch, Italiaansch, Duit.ch en Engels.h, hetwelk wij echter in zulk zuiver Hollandsch willen trachten weer te geven, als ons ten dienste staat. „Ik hoop, dat gij tevreden met mij zult zijn. Ik beken het je eerlijk en gij hebt het zeker reeds uit mijn correspondentiekaart, welke ik je zond, geraden, dat je verzoek, 'om twee van je vrouwelijke landgenooten het leven in Parijs wat aangenaam te ma ken, nij slechts matig aanstond. Er bestaat dan ook in den regel geen ergere plaag dan 'die aanbevolen landslui, met de pianokun- 'stenr "s te beginnen, voor wie men drie honderd o, dat is nog weinig vijfhon derd concertbiljetten aan den man moet brengen en die dan, wanaeer men ze op een soireé noodigt, te voornaam zijn om de kleinste mazurka van Chopin te spelen, tot aan de baronessen Wolnitzka toe, die van iemand verlangen, dat men ze in de Parij- zer „wereld" zal introduoeeren, alleen, wijl ze thuis niet in de gelegenheid zijn, iemand te zien. De virtuosen zijn erg genoeg, maar de Wolnitzka's... o In één punt komen ze echter overeen: zij zijn steeds beleedigd. Verzoekt men ze „en familie", dan zijn zij beleedigd, wijl zij denken, dat men zich over hen schaamt; verzoekt men ze op groot© partijen, dan zijn zij beleedigd, wijl niemand zich om hen bekommert. Het eind© van de geheele geschiedenis is steeds, dat men hun iets moet weigeren, den genieën duizend franken, die zij van iemand willen leenen, nadat zij dien persoon reeds vijfhon derd franken schuldig zijn, de Wolnizka's een uitnoodiging bij een of ander gezant schap, en dan volgt een groot© oneenigheid en zij trekken de mondhoeken naar beneden en wenden de hoofden af, wanneer zij iemand op straat tegenkomen. Pas op herhaalden aandrang van j© broe der, die, zoodra het iets Oostenrijksch be treft, steeds vol verloochenende zelfopoffe ring is, besloot ik jo kennissen in „D© Ne-: gers" op te zoeken. „Het hotel is... hm... zeer eenvoudig, maar t-och, geloof ik, zeer goed eigenlijk nog beter dan men van een Parijsch garni kan verwachten. Een smalle wenteltrap, met glad geboende, ©enigszins hellende tre den, kraakte onder mijn voeten; ik dacht, dat zij zou instorten, toen ik naar het appar tement der Meinecks op de tweede verdie ping omhoog steeg. Een laatste maal doemde dreigend de herinnering aan de Wolnitszka's bij mij op. Justine schelt. De deur gaat open en al mijn vooroordeelen verdwijnen, zooals sneeuw in de lentezon smelt. De doch ter was alleen th 's. Ik was op den eersten blik van haar verrukt, in die mate verrukt, dat ik haar, voordat ik heenging, reeds Stella genoemd en op de wang gekust had- Zij is allerliefst. Niet alleen, dat zij beelderig mooi is, maar zij vereenigt in haar geheele wezen de naïefste natuurlijkheid met de grootste dis tinctie, iets, wat men slechts bij Oostenrijk sch© vrouwen vindt vereenigd. Haar gelaat, haar geheele wezen schijnen er zoo geheel voor geschapen, alle treurig heid uit haar omgeving te verbannen en toch is er iets zwaarmoedigs in haar blik, in haar glimlach, hetwelk mij pijnlijk aan deed. Maar zij moet gelukkig worden. Ik zal het geluk voor haar zoeken en ik zal het vinden". Ce que femme veut, Dieu le veutl Wan neer ik iets doe, dan doe ik het goed. Wat zegt gij daarvan? Ik heb drie weken noodig gehad, om tot het besluit te komen, de Mein ecks op te zoeken. Ik verzocht ze te dinee- ren, zonder haar bezoek af te wachten- Gij weet weL hoe ik ben. Wij brachten een ge- Eelligen avond met elkaar door, geheel on der ons, om elkaar te leeren kennen. Me vrouw von Mein eek was zoo weinig mogelijk excentriek voot een blauwkous en heeft slechts in den tijd van vier uren twee aan vallen van verstrooidheid gehad. Welk een mooi hoofdEdmund, die een kenner van zulke zaken is, beweert, dat zij mooier moet geweest zijn dan haar dochter; een groote kxf, wijl de dochter hem evengoed bevalt als mij, en dan, welk een overvloed van geleerd heid achter dat door wit haar omlijst ge laat- Een wandelende encyclopedie 1 Ofschoon het snit van haar japon van een twintig jaren geleden dateert, is zij nog ge heel de groote dame, en dat wil bij haar blijkbaar zeer slechte financiedle omstan digheden wat zeggent Als moedor zal zij wel niet onberispelijk zijn; daarvoor is zrij te origineel en te zelf zuchtig. Zij verwaarloost haar mooi doch tertje ten minste vreeselijk. Wat haar lite- rarischen arbeid niet van haar tijd in beslag neemt, wijdt zij aan de studie van Parijs, en weet ge, wat zij uitgevonden heeft om de stad grondig te bestudeeren? Zij rijdt dage lijks een zeker aantal uren op de verschil lende omnibuslijnen en wel op de imperia len daarvan. Stel je voor, op de imperialen 1 Onlangs, toen ik van de Bon-Marchó met mijn rijtuig naar huis terugkeerend, in de rue du Bac wegens een versperring van voertuigen moest stilstaan, zag ik haar gemoedelijk in duizelingwekkende hoogte op een omnibus geïnstalleerd. Zij droeg een kort zwart fluweel en manteltje, waarvan alle naden waren gekerfd en waarvan de motten reeds het grootste gedeelte van den bont rand had den opgegeten, en parelgrijze handschoenen (haar handen zijn belachelijk klein) zooals men ze voor twintig jaren bij staat©visites droeg, een zwarten stroohoed en geen mof. Zij zat tussohen twee vagebonden, met wio zij zich levendig onderhield. Daar het juist begon te regenen, Het ik haar door mijn knecht verzoeken naar beneden te komen en bracht haar in mijn rijtuig naar huia Ben dame, die op de imperiale zit! Het is vreeselijk, het is onmogelijk, maar nog onmogelijker ia het,, dat een jong meisje* hij het tooneel wü gaan. En Stella wil bij het tooneel gaan I" En toch wordt mijn verhouding tot de Meinecks dagelijks intiemer. Heldhaftig van mijnietw aar Arme, kleine Stella, ik heb innig medelij den met haar, en ik geloof niet aan haai' 1 carrière. Ba, Stella Meineck bij het theater l Zjj weet niet, wat zij zegt 1 Ik heb haar echter ter dege op het hart' gedrukt, aan niemand iets tö zeggen vr haar voornemens, welke toch tot niets zuk len leiden. Het zou haar kunnen benadee- len en ik heb een plan I Laat mij maar be gaan als ik iets doe, doe ik het goed. Vóór dat het seizoen ten einde is, is Stella ge trouwd. Een jong meisje zonder vermogen aan den man te brengen gaat tegenwoordig moeilijk, vooral te Parijs, waar alle mannen; vaste prijzen hebben, maar men moet de ge legenheid te baat nemen Zij is mooi, beminnelijk en al stammen de Meinecks nu ook niet juist van de kruis- vaders af, zoo heeft hun naam toch wei zulk een goeden klank, dat hij een rijken burgerman kan imponeeren, die den naam van zijn landgoed achter den zijne op zijn kaartje laat drukken, om zoodoende eei£ adel te fabriceer en. Gij trekt in je Oosténrijkschen hoogmoed minachtend je neus op, voelt voor al deza i pseudo-axristocraten de grootste vöraokting-i - Gij hebt ongelijk. (Wordt vervolg-iY

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1