Brieven uit Warmond. De Wereldtentoonstelling te Brussel. Marktberichten. ?<ie M iddenstaiidscoiigres te Arnhem t 'Aan de orde kwamen de praeadviezen van 1 'de hoeren M. van Berg, te Gorredijk en G. J. C. Herdes, tc Amsterdam, het eerste over „Oneerlijke Concurrentie," het tweede ©ver „Wettelijke bestrijding van oneerlijke praktijken in handel en bedrijf." De heer v. Berg stelt aan het slot van zijn praeadvies de volgende motie voor: De vergadering van do afgevaardigden van den Handeldrij venden en Industrieelen Middenstand draagt het Hoofdbestuur op 'langs wettelijken weg alles in 't werk t3 «tellen om het handeldrijven van ambtena ren te doen ophouden." Do hoer Herdes, die achtereenvolgens in >ijn praeadvies behandelt: Veilingen onder <valsche voorgevens, annonces onder valsche voorgevens, vliegende winkels en concurren tie van ambtenaren, komt tot de volgende conclusies j le. De georganiseerde middenstand kan door groote activiteit en doelmatigo bestrij ding van de oneerlijke praktijken in handel en bedrijf, veel bijdragen tot meerderen groei en bloei van den soliden handel, doch kan daarbij de medewerking cn den steun van de regeering niet missen. 2e. Een afdoende beteugeling van do on eerlijke praktijken in handel en bedrijf mag eerst dan met eenige zekerheid worden ver wacht, als de regeering in een desbetreffend wetsontwerp die deloyale handelingen zal strafbaar stellen. 3e. Indien dc regeering, binnen niet al te langen tijd een wet zal hebben in het leven geroepen, als hierboven bedoeld, ook georganiseerde middenstand niet één oogenblik verflauwen in zijn ijver tot het scheppen van zuivere toestanden in handel en bedrijf en is daarbij nog ver plicht steeds een wakend oog te houden op de richtige nakoming der bepalingen, in bedoelde wet vastgesteld. Na eenige discussie licht de heer Van Berg zijn praeadvies nader toe. In dc middagzitting kwamen aan de orde de praeadviezen van de heeren dr. G. L. Voerman, te Leiden, dr. A. van Baal te, te Dordrecht, en O. R. Barends, te Arnhem, over „De wettelijke bestrijding van oneer lijke praktijken in handel en bedrijf" en een praeadvies van den heer J. Das te Utrecht; „Indrukken inzake de verval- sching van levensmiddelen." De heer Voerman acht de beste midde len ter bestrijding van vervalsching de vol gende Een zoo goed mogelijke vakopleiding voor eiken tak van handel. Een samenwerken der belanghebbenden, zij het door op kleiner of grooter schaal lq het leven roepen van „bedrijfscontrole," zij het door slechts te koop en op „zuiverheids contracten," of door bedde middelen samen. Een wettelijke regeling ter voorkoming van elk bedrog, wat of hoe dan ook, bij den .handel van alle waren. De heer Van Raalte zet in zijn praead vies uiteen wat z.i. het Rijk behoort te doen om het kwaad der vervalsching van 'evens- middelen te bestrijden. Daaraan voegt hij toe een ontwerp van wet, houdende bepa lingen ter bestrijding van de vérvalsching van waren en een ontwerp van wet, houden de bepalingen omtrent de invoering vr*n den Nederlandschen codex alimentarius. De heer Barends geeft aan het eind van zijn praeadvies de redactie van een artikel dat z. i. in het wetboek dient tc worden op genomen en dat luidt: „Het is verboden verpakte goederen te leveren, in een winkel of op eenige andere voor het publiek toegankelijke verkoop plaats voorhanden te hebben, uit te stallen in het openbaar, rond te brengen, rond te venten, te vervoeren, of te doen vervoeren, in of uit te voeren of ten vervoer of uitvoer in opslag te hebben, indien niet op alle ver pakkingen voorkomt in duidelijke letters en cijfers de hoeveelheid in maat, gewicht of aantal der verpakte artikelen. Die aanduiding moet, indien de goederen in een winkel of op eenige andere voor hst publiek toegankelijke plaats voorhanden zijn, of in het openbaar Worden uitgestald, voor de bezoekers of voor het publiek dui delijk zichtbaar zijn. Bij het rondbrengen, rondventen of uit stallen in het openbaar van verpakte goede ren worden al de gedragen, vervoerde of bij die uitstalling aanwezige goederen geacht te worden rondgebracht, rondgevent of uit gestald. Overtreding van het eerste of tweede lid van het artikel wordt gestraft met een boete van hoogstens f 500 of hechtenisstraf van 1 maand, behoudens het recht van den kooper om den koop nietig te doen verkla ren." De heer Das behandelt in zijn praeadvies drie groepen van personen n.l. lo. De fabrikant, hetzij hij als industrieel op den voorgrond tTecdt of als grossier de functie wil vervullen van vermenger. 2o. Do winkelier welke bewust- of onbe wust zijn gekochte waren onder zekere scort of naam aan zijn afnemers verkoopt. 3o. Het publiek (do consument) hetwelk de waxen bij den winkelier koopt. om ten slotte oen conclusie te trekken wat in de gegeven omstandigheden moet ge beuren, om in handel en bedrijf het rechte spoor tc vindon on alle partijen een gewenscfu te oplossing te doen verkrijgen. Deze conclusie luidt: Het in het leven roepen van ©en Rijkswet, welke verbiedt eet- of drinkwaren ten verkoop te hebben, te vorkooocn. rond te brengen of af te le- yeren, die hetzij ondeugdelijk van samen stelling zijn» hetzij ten gevolge van bederf, vermenging met schadelijke bostanddeelen of eenige andere oorzaak in ondeugdelijken toe stand verkoeren, is oen eisch des tijds. Ver volgons moet in deze wet verboden worden eet- of drinkwaren ten Verkoop te hebben, te verkoopen, rond te brengen of to leveren onder oen bepaalden naam of onder oen naam, de soort aanduidende op ocnigo wijze, waardoor voor het publiek de schijn kan ontstaan of dit in den waan kan gebracht worden, dat het geheel of gedeeltelijk andere, of dezelfde artikelen van deugdolijke kwaliteit, meerdere hoeveelheid of billijker koopt dan in werkelijkheid het geval is, hetzij «dit geschiedt door eenig middel, waardoor deze waren een andere kleur, smaak of uiterlijk verkrijgen, dan zij oorspronkelijk krachtens haar aard heb ben of beboeren te hebben, hetzij door hen een kunstbewerking tc doen ondergaan, of op welke andere wijze ook zonder de door deze wet omschreven merkt-eekenen, zoowel op een in don winkel of plaats van afleve ring, voor allen zichtbare plaats, als op het vat, bak, lade of andere bewaarplaats van de omschreven artikelen. De heer Das geeft eenige „Indrukken" inzake de vervalsching van levensmiddelen. Hij zou wensohen het in het leven roepen, van een Rijkswet, welke verbiedt eet- en drinkwaren ten verkoop te hebben, te ver koopen, rond te brengen of af te leveren, die hetzij ondeugdelijk van samenstelling zijn, hetzij ten gevolge van bederf, vermen ging met schadelijke bestanddeelen of eeni ge andere oorzaak in ondeugdelijken toe stand verkecren. Vervolgens zou dan in deze wet moeten verboden worden eet- of drinkwaren ten verkoop te hebben, te verkoopen, Tond te brengen of af te leveren onder een bepaal den naam of onder een naamj de soort aan duidende op eenige wijze, waardoor voor het publiek de schijn kan ontstaan of dit m den waan kan gebracht worden, dat h'et geheel of gedeeltelijk andere, of dezelfde artikelen van deugdelijke kwaliteit, grcc- ter hoeveelheid of billijker koopt dan in werkelijkheid het geval is. Naai* aanleiding van de verschillende praeadviezen werd eenige discussie- gevoerd Door het bondsbestuur werd als samen vatting van de eerste conclusies een motie voorgesteld om bij de Regeering aan te dringen op een wettelijke regeling van de aanduiding van handelswaren en op de in richting van de noodigo keuriogsdiensten. Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen. Eveneens werd aangenomen de conclusie van den heer Barends, met dien verstande, dat de aanduidiDg zal moeten geschieden in Nederlandsche maat en gewicht. Hiermede was het congres geëindigd. Alvorens de rondvraag aan de orde te stellen, bracht de voorzitter in herinnering, dat het ongeveer 12£ jaar geledon was, dat mr. Aalberse promoveerde op een proef schrift over de bestriding van oneerlijke concurrentie. Dit congres is de bekroning van den arbeid van 12£ jaar van mr. Aalberso. Spr. hoopte, dat die bekroning volledig zal worden, doordat spoedig een wet tegen de oneerlijke concurrentie in het Staatsblad zou verschijnen. (Daverend applaus). Mr. Everwijn, vertegenwoordiger van don minister van landbouw, verklaarde dat de hier gevoerde debatten voor hom van zeer veel nut zullen z\jn voor de bewerking van het verleden jaar toegozegdo wetsontwerp op de aanduiding van handelswaren. By de rondvraag bracht de heer Schürmann (Rotterdam) de winkelsluiting ter sprake. De afdosJing Rotterdam wenscht een referendum te houden onder do aangesloten vereenlgingen over het ontwerp der Staatscommissie. De voorzitter opperde liet denkbeeld dat de Handolsvereeniging „Rotterdam" zich met haar voorstel zou wenden tot de enquö o- commissio. (Applaus) De lieer Schürmann vereenigde zich namens zijn vereeniging mot dit denkbeeld. Besloten werd het resultaat van den arbeid der enqi.óte-comrais*ie at to wachten. De heer L. Gantvoort (Deventer Handels- vereeniging) zotte uiteen, dat in het wets ontwerp op de naamlooze vennootschappen bepalingen voorkomen, dio den eerlijken han del belemmeren, waar openbaarheid wordt geëischt voor vennootschappen, waarin onder nemingen zijn veranderd en die met het publiek niets uitstaande hebben, zoodat open baarheid hier onnoodig en schadelijk zou zijn. Deze opmerking maakte de afgevaar digde naar aanleiding- van dc in het vorig jaar door het Bondsbestuur uitgeschreven prijsvraag"Welke maatregelen kan een winkelier treffen, of een kleinindustrieel ne men, om te zorgen, dat na zijn overlijden zijn zaak of bedrijf ongehinderd door zijn vtouw of kinderen kan worden voortgezet? De Voorzitter stelde namens het Bondsbestuur voor, voor deze zaak een com missie te benoemen, die met den meestsn spoed zal kunnen optreden. Dit voorstel werd aangenomen. In deze commissie werden door den voor zitter benoemd de heeren Nieuwenh uizen, De Graaf, Gantvoort, mr. Schürmann en mr. Trikkers. Met de gebruikelijke plichtplegingen en een staande ovatie aan den voorzitter voor zijn leiding, werd het oongres hierna door den Bondsvoorzitter, den heer J. S. Meuwsen, gesloten. XVI. De vorige week heeft hier een voorval plaats gehad, dat, naar mijn meentng, belang rijk genoeg was geweest om het te vermel den; n.l., dat de eerste heipaal den grond is ingedreven voor den onderbouw van den gashouder. Niet. alleen, dat het begin is gemaakt aan datgene, wat door velen wordt begeerd, en wat oen ommekeer zal brengen in de lichtgeschicdenis van ons dorp, doch ook om een ander feit is deze gebeurtetnis van be teekenis. Er is hiermede n.l. ook de eerste hei paal geslagen in den grond van ons War mond. Tot heden is hier onder geen enkel ge bouw „geheid", en zelfs kerk en toren werden tot heden gebouwd op een steeman; fundeoring, gelegd in den zandgrond zon der meer. De tijden veranderen, de mcnschen, de gewoontenmisschien veranderen de grond en zijn draagkracht ook; en veranderen be- teekent in al het genoemde minder wor den, en dan zou heien noodig zijn kunnen, ook hier. En al mogen nu sommigen beweren, dat heien hier niet noodig geweest zou zijn, en zien zij er daarom een npodeloos kost-en malton in, ik bekijk dat weor door oen heel anderen bril. Ret staat ton eerste groot- stecdsch en „het slaan van een heipaal" doet hier aan Amsterdam denken; ten tweede gaat het, voel of weinig kostend, ons niets aan, daar de gemeente Leiden het betaalt; en bovendien 't werk moet ook de we reld niet uit. Niemand denkt er dan ook over, den reeds ingeslagen paal niet te laten staan^ en ook van de nog in te heien palen de handen af te houden; vooral tijdens het heien. Met voel vertoon, is het anders niet ge schied, al gold het een belangrijk feit, doch dit ligt er niet aan, dat men er geen aan dacht aam schenken wilde. Niet tc voorziene omstandigheden maakten het onzen burgemeester onmogelijk er bij tegenwoordig tc zijn, anders had het een lioel officieel en zelfs een plechtig moment gewordenedoch, hat mocht zoo niet zijn en de paal staat er toch. Ter geruststelling kan ik hieraan nog toevoegen, dat dit „belet" niet was ten ge volge van het zoo vaak bejammerde uit wonen van den burgervader dezer gemeente. 't Is wel eigenaardig, dat het „uitwonen" van den burgemeester steeds hier als „jam mer" wordt besproken, en nooit, zooals op veel andere plaatsen, die voor hetzelfde ge val staan, scherp wordt beeritiseerd. En dat, niettcgonslaamde wij vroeger gewoon waren den burgemeester hier gevestigd te zien. wat nleit voor de achting, ons gemeente hoofd toegedragen, wat daarom «eigenlijk bet' „jammer" nog grooter maakt. Er zijn ech ter vast wel Redenen voor, en de moest aangevoerde is wel die, dat geen geschikte woning beschikbaar is; en dat is iets, dat volmondig, ten minste op dit oogenblik, moet erkend worden. Er zijn natuurlijk wel woningen, die waar dig een burgemeeslerswoning genoemd zou den mogen worden; doch deze zijn weinig, zeg, bijna nooit beschikbaar. De verwisseling van burgemeester brengt nog mee, dat wat de een heel goed vindt, den ander niet als geschikte woning voor komt en zoo komt men telkens weer voor dezelfde moeilijkheden te staan. Het lachte mij daarom al toe, toen ik te vernemen kreeg dat Amsterdam het voorbeeld geven zou tot iets, wat ik roods lang als een der rationeelste oplossingen gedacht Êad van de kwestie, waarvoor ook wij en met ons zoovele gemeenten zitten, tot zelfs Amster dam incluis. Men stelde daar pogingen in het werk, om een „geschikt perceel" aan te koopen voor „ambtswoningvoor den burgemeester. Helaas, men mocht niet slagen, wat dub bel te betreuren, js met liet oog op de na volging, welke elke gemeente naar draag kracht hier had kunnen betrachten. Als er één schaap over den dam was ge weest, waren meer schapen of plaatsen ge volgd. Maar al is het nu zonder Amsterdam ten voorbeeld, stel ik toch de vraag: Zou den niet eens pogingen kunnen aangewend worden liet daarheen te leiden, dat elke gemeente haar „gemeentehuis" kreeg, en dat gemeentehuis dan was een woning voor het hoofd der gemeente 't Is haast niet weg te redeneeren, dat dit eigenlijk niet anders zou zijn dan „zoo hot behoort". Denk u eens in, een kerk zonder pastorie (ambtswoning)een gesticht of sanatorium zonder ambtswoning voor den geneesheer-directeureen school zonder on derwijzerswoning; een buiten zonder tuin huis; ja zoo zelfs hoort het een bij het ander, dat bij ontbreken in bovengenoemde gevallen van een woning, daarvoor vergoe- goeding wordt gegeven. En zou liet nu zoo on gerijmd zijn, het zelfde, dat een schoolhoofd ambtshalve wordt verleend, aan een gemeente-hoofd ter be schikking te stellen 't Is lieusch niet zoo onoverkomelijk, als het zioh wel laat aanzien; want ingeval het de draagkracht der gemeente te boven ging zulks kosteloos disponibel te stollen, was een billijke huur te cischen nog mogelijk. Winst maken is in 't geheel niet noodig; de voordcelen zijn toch al tastbaar. Ook liet den oenen tijd hier, la,ter op een ander punt de burgemeesters woning te moeten zoeken werd daardoor voorkomen. Elke plaats haar eigen burgemeester, en elke xdaats haar eigen woning voor den bur gemeester; maar ook elke burgemeester in zijn eigen plaats, dit moist regel zijn, al verloor Leiden dan ook direct daardoor eenige van haar beste burgers. Ik heb wel tens hooren beteogen, dat vooral ook ten platten lande onder ambtswo ningen ook die van deu gemeente-geneesheer moest worden gerangschikt, wat zelfs ge bruikelijk is op enkele plaatsen, ook plaat sen, waar dc burgemeester „uitwoont." Ik ben hot volkomen daarmede eens, doch acht alleen optreden van de gemeente noo dig, als blijkt, dat anders niet in de be hoefte kan worden voorzien, en dat is hier gelukkig nog niet noodig. "Want evengoed, ja licht nog meer is het zaak, dat een dokter dan een burgemeester direct en door ieder te vinden zij. Toch mogen wij in dit" geval niet te hoog opgeven van het ongerief, dat het geeft want bij gemeenten, welke in hetzelfde lot doelen, staan wij weer ver voor. Dagelijks en bijna, den gcheolen dag ver toeft do burgemeester in de gemeente, en hij is steeds bij elke bijzondorheid direct ter plaatse, ads hem zijn ambt hiertoe roept; hiertoe in staat gestold door auto, rijwiel, of ander vlug vervoermiddel; terwijl voor degenen, die hem willen bezoeken, y.iju wo ning gemakkelijk en vlug te bereiken is. Wij troosten ons dan ook weer, dat wij op die manier in nog veel gunstiger conditie zijn dan in gelijk geval van uitwoning ver ken rende: gemeenten, -éh waarvan de burge meester 'soms twee uren of meer van zijn gemeente woonachtig is. Ook zijn wij nog verschoond van de. klachten, die daar vaak opgeld doen, dat de burgemeester niet eens in de lasten van zijn eigen gemeente bijdraagt, want de onze is in ieder geval een forensen-belasting-be- taler van beteekenis. Als men de zaken van dien kant be schouwt, hebben wij nog alle reden om te vreden te zijn, en dankbaar, dat bet nog niet minder is. SPECTATOR. Alle week-abonné's in Leiden en omliggende gemeenten van het „Leidsch Dagblad" «Qn verzekerd tegen ongevallen in en buiten bedrjjf Bij algeheele invaliditeit wordt uitgekeerd /"lOOO; by overlijden 500; by verlies van hand of voet by ver lies van éón oog /I50; by totaal verlies van een duim /"lOO; by verlies van een wysvinger f GO en by verlies van eiken anderen vinger voor f 15 op voorwaarden, in de polis vermeld. (Van onzen specialen verslaggever). XII. Zondag 17 Juli zijn in de gemeente Brus sel de kern dus der Metropolis, die wij ge woonlijk Brussel noemen, doch die eigenlijk een aaneenschakeling is van steden, de ge meentefeesten begonnen, die feitelijk tot einde Aug., maar met tusschendageD, waar op geen bijzondere feestelijkheden zullen plaats vinden, zullen duren. Het zal na tuurlijk, waar ik èn over de stad, èn over de tentoonstelling zoo oneindig veel nog te vertellen heb, mij onmogelijk zijn U gere geld een verslag van de diverse feesten te geven, zelfs niet van hetgeen tot nu toe reeds heeft plaats gehad, of ik zou in een dorre opsomming moeten vervallen. De Groote Markt, die anders Zondags morgens een vroolijk en woelig tooneel oplevert van de duivenmarkt, terwijl uit alle ,,estamin:ts" op deze nog kern-Vlaam- sche plek de muziek gonst en hier en daar uit ook de 'lange „uithaalder" van een zan ger, die seffens de manch zal gaan doen, vertoonde nu een bijzonder aspect. Het midden der markt was geheel leeg maar dit kwam omdat het afgezet was door een houten getimmerte en de nieuwsgierigen zich vlak voor de huizen moesten ophoop en. Op het midden der markt moest ruimte blijven voor verschillende plechtigheden. De eerste was de feestelijke ommegang, die, gehouden werd door schiet-, visch-, De rolschaatsen sport op Engelsclie Dreadnoughts. De nieuwste sport wordt op de EngelscKe oorlogsschepen inkt groote liefde beoefend. De matrozen brengen een groot deel van hun vrijen tijd door met oefeningen in het rolsehaatseinrijden op het dek, dat er zich; bijzonder goed toe leent. Natuurlijk kan van' deze ontspanning op de bewogm zee geen sprake zijn, maar alleen dan, als de sche pen in de haven liggen. Berichten over Rijninnd's boezem, gedurende de week van 10—16 Juli 1910. Stand van du boezem te Leiden. Idem te Oudowetering Werking der stoomgemalen Waterlooziüg langs natuurlijk, weg. Waterinlating Regenval in m.M. 10 Juli. 11 Jnli. 12 Jnli. 13 Juli. 14 Juli. 15 Juli. 16 Juli. 48 48 48 49 50 50 51 era.—A.P. 61 51 51 51 50 &1 54 im.-LP, Spaarudamu,, Halfweg Gouda u., Katwijk48u. Spaarndam u., Halfweg u., Gouda u., Katwijk 3230 u. Door de sluis te Gouda 87 u. L6 kegel- en andere vereenigingen. Om half- ticn trok de stoet, voorafgegaan door de rijdende politie en opgeluisterd door tal van muziekkorpsen, van den Boulevard Barthélcmy de benedenstad door en verder naar de groote markt onder gejubel en het spelen van ontelbare Braban^onnes, om daar de vaandels aan burgemeester en sche penen tc toonen. Nog was deze wereldsche feestelijkheid in vollen gang of in de ka thedraal van Brussel, de Sh-Gudula-kerk, was men al bezig aanstalten te maken voot een kerVetiVfee plechtigheid: de processie van het H. Sacrament van Mirakel. Vooral voor ons Noord-Nederlanders, die nog nooit een processie op straat gezien hebben, was het een indrukwekkende plech tigheid. Steeds werd de stoet bij het opstel len naar voren geschoven en eindelijk stond ik, die de opstelling had gevolgd, op den Kunstberg, toen de processie onder plechti ge muziek en zang zich in beweging zette. Daar volgden „bruidjes" in overheerschend wit, maar met blauwe of gele of roodo bloemon naarmate het zinnebeeld dat zij moesten voorstellen of de Congregatie, waartoo zij behoorden, of kinderen met gou den eikeblaren, of knapen die een Te-Deum zongen of stoere zangers en musici Daar volgden monniken in pijen van diverse or den en eindelijk onder den troonhemel, nadat tal van prelaten in schitterend© pries tergewaden waren voorafgegaan, Z. Em. de Kardinaal Aartsbisschop van Mechelen, die het Allerheiligste droeg. Op de Groote Markt waar op het stadhuis even te voren de Bastin-prijs aan een rosière (braaf jong meisje) was uitgekeerd, een prijs van Er. 5Co en een juweeltjex wegens het arbei den voor arme ouders en jongere broers en zusters, ditmaal aau een meisje uit de Hoogstraat slingerde zioh nu de processie binnen het afgezette gedeelte, plaatste Monseigneur zich op het midden van do Markt voor het daarop gerichte altaar en gaf den zegen. Toen volgde een smoorheete Zondag, feestelijkheden te veel om te noemen. Naar de tentoonstelling gingen toch nog 120,000 personen, denk eens meer inwoners dan Utrecht telt, eens zooveel meer dan uw geboortestad. De trams kunnen het dan dol bijna niet meer af. Niet alleen 's Zondags» maar ook in de week kan het lang duren voor men plaats heeft gekregen. Vooral b j, het verlaten der tentoonstelling. Er had o"^ do tentoonstelling ook nog een zanguitvoe ring plaats van een Keulscke Zangvereeni ging, waarbij als ik mij niet vergis ook onze landgenoote Mevr. Reddingius en de neer Heymans meewerkten, maar op de talrijke zanguitvoeringen is geen oog te houden Iets karakteristieks was de prijskamp voor volksliederen dio 's avonds in den Ylaam- sehen «Schouwburg werd gehouden. Ondanks de warmde was de zaal stampvol, maai' de toegang i wj dan ook geheel vrij. Op heft tooneel stonden de vaandels der Vlaamsche Maatschappijen. Nadat het „Lied in den Kriekentijd" van Brusselmans bekroond is en reeds mee wordt gezongen, trekt men naar de Groote Markt. Wat een verandering daar sinds den middag! De omheining is weggenomen, in het midden staat nu oen helverlichte mu-' ziektent, waaruit klaterend koper welluh dend-vroolijke melodieën doet schallen. AT die prachtige huizen in hun heerlijken Re- naissance-stijl zijn geïllumineerd, maar het schoonste en het meest phantastische aanschouwt men zeker als men h'et hoofd opheft cn ziet Koe de toren van het stad huis in al zijn verdiepingen door Ben- gaalsch vuur afwisselend rood en groen wordt gekleurd. Ik ben niet moe van het kijken geworden naar dien prachtigen to ren, die nu in 'fc groot leek wat men wel eens in 't klein ziet uitgestaldeen torentje van kalk met lichteffecten. Maar dit schouw spel was gfoot, eenig, weer zoo heel anders dan het andere verbluffende, dat Brussel in deze dagen oplevert. Lezers, vraagt me niet meer: wat moet ik vooral in Brussel gaan kijken; die zooa-ls ik Zon dagavond op de Groote Markt waren, kunnen niet op Bruxell es-Kerm esse der Expositie zijn geweest, waar het zeker ook prachtvol, dol-vroolijk, unique zal ge weest rijn. Als ik één ding aanbeveel, doe ik U 10 genotvolle zaken overslaan. De Nederlandsche Afdeeling <Ier Ten toonstelling heeft ook haar best© beentje voorgezet op de maciiinen-galerij, want hoewel Nederland niet in de eerste plaats een industrieland is, mogen onze zendingen aldaar gezien worden. Hiervan echter misschien meer uitvoe rig later. Allunaur, 21 Juli. Kaas. A. mgovu* .60 sfapols, wegende 200,000 KG. Kleir.o f 32.50, Commissie 32.60, Middelb «re 83.Handel vlug. Zwolle, 21 Juli. Aangevoerd ter veemarkt 1S02 stuks, als: 460 runderen, 93 kalveren, 158 schapen en lammeren, 103 varkens e«i 988 biggen. Alles niet duurder. Hen besteedde voor neurende en versch gokalfde koeien f 120 a 270, dito vaaizen en schotten 100 a 230, guste <oeien voor de vetweido 11O0 a 190, dito vaarzen 95 a 180, voorjaarsk.ilvende koeien 110 a 220, 03sen voor de vetweido f 100 a 190, H/o-jarige spriugstieren ƒ70 a 145, IVriarige pinken f 50 a 110, jarige fokkalveren 20 a 4 "S nuchtere kalveren f 7 al vette kooien en ossen aai bouten 60 a 72 c., dito stieren 56 a 6/ c, dito ka voran 70 a 86 c., dito schapen 40 a GO c. per kilo, lammeren ƒ8 a 18, 6-weekscbe biggen 9 all, 10-weeksche dito ƒ14 a 20, dra htige vaikens f50 a 75, magere dito ƒ35 a 55 per stuk; vette dito 48 a 50 c.. dito voor Loudon 47 a 48 c. per kilo. Aardappelen: groote ƒ2.80 a ƒ3 20, kleine a per H.b. Boler. Aanvoer 14,720 KG., prijs 1.10 a 1.25 Der kilo, per 1/8 vat van 20 kilo, prima f 24.50. a 25.—, afwijkende ƒ24.— a 24.50,2desoort 23.a 23.50; per 1/16 vat van 10 kilo f 11.50 a 12.25 naar qual. Handel tameiijk vlug. Kipeieren f 4.a 4.75 por 100 stuks. Huiden. Koehuiden 25 a 26 c., pinkenve'leo 25 a 26 c., stierenvellen 24 a 25 c., v ette kalfsvellen 3<& a 38 c. per h kg., nuchtere kalfsve len f 2.50 a 2.75, paarde«ellen (met haar) 11.—a 11.25,geitevellen ƒ2.— a 2.25, Jamsvellen f a per stuk. Handel onveranderd stil.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 6