Uit de Rechtzaal. Gemeenteraad van Noordwijk. r Gisteravond hield de Raad een openbare {vergadering. Voorzitter: Jhr. "W. C. van Panhuys, bur gemeester. Aanvankelijk waren aanwezig de hceren C. 'Alkemade Sr., J. de Groot, dr. A. Ker vel, J. P. Barnhoarn en A. Balkenende- I>ater kwam de heer C. Passohier gelukkig noganders hadden we niet eens kunnen vergaderen. Do notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken: a. bericht van den heer ~W. N. Alkemade, dat liij wegens ongesteldheid deze verga dering niet kon Sijwonen. V aarwaterkwestie. b. adres der afd. Noordwijk van de „Alg. Ver. voor Bloembollencultuur", dat reeds in extenso in ons blad van Woensdagavond is opgenomen. Naar aanleiding van dit adres zegt de Voorzitter, dat do verbetering van het vaar water (bedoeld wordt het „Westeinde", loo- pende van af do Katwijker Watering tot aan de losplaats bij de nieuwe «gasfabriek), reeds langen tijd bij B. en Ws. in studie is. Zooals men woct vervolgt de Voor zitter is er indertijd een plan tot alge heel e verbrooding en uitdieping gemaakt. Om dat plan ten. uitvoer te brengen, was het noodig, van verschillende grondeigenaren 6tukken land te koopem, die langs het te verbeteren vaarwater gelegen zijn. Van som migen dier eigenaren kwam tot op heden geen antwoord in, de voornaamste eigenaar echter (L. Graaf van Limburg Styrum) wenschte rijn medewerking niet te verleenen. (De heer Van Styrum heeft indertijd in openbare Raadsvergadering de redenen ^ingegeven, die hem weerhielden, den grond tot het beoogdo doel al te staan. Verslag gever). B. on Ws. hebben sindsdien getracht, op andere wijze, miet een plan op kleiner schaal, dat dan vanzelf ook minder zou kostenverbetering in den toestand van bedoeld vaarwater te brengen. Er ligt thans vervolgt de Voorzitter te Noordwij- fcerhout een baggermolen te werken, die zóó rebouwd is, dat hij in smalle wateren dienst Jan doen. Die baggermolen zou hier ook goed werk kunnen doen'. Over tien weken, als het werk te Noordwijkerhout gereed is, zou deze molen te Noord wijk kunnen gaan wer ken. Dat uitbaggeren zal, globaal berekend, f 6000 kosten. Voor beschoeiingen en aan koop van een smalle strook grond op som mige punten zal naar ruwe berekening f 4000 noodig wezen, zoodat do verbetering, die B. en Ws. thans beoogen, totaal ongeveer f 10,000 zal kosten. De Voorzitter vraagt nu, of de Raad zaoh met een uitgave van plus minus f 10,000 zou kunnen vereenigen. Dr. A. Kervel vraagt, of beschoeiing met betonplaten het aankoopan van een smalle strook grond niet overbodig zal maken. Wethouder Alkemade zegt daarop, dat de betonplaten, die langs het Schie zijn aan gebracht, een afdoende verbetering tot stand gebracht hebben. Men moet echter niet uit het oog verliezen, dat onder dio betonplaten een houten beschoeiing moet worden aange bracht. Globale berekening heeft dan ook geloord, dat de kosten van een betoribeschooi- ing, rustende op 'n houten onderbeschoeiing, hoager zouden zijn, dan wanneer men een smalle strook gronds aankoopt, waardoon beschoeiing op verscheidene plaatsen geheel overbodig zal blijken. Het groote plan, dat men heeft moeten laten varen, zou bij uit voering f 28,000 gekost hebben. De f 10,000, door den Voorzitter genoemd als zijnde de kosten van hot thans beraamde plan, zijn zeer globaal, als men dat maar in het oog houdt. Dc bedoeling van B. en Ws. is dan ook, van den Raad te vernemen, of hij Voor vaaitvcrbetering f 10,000 wonscht toe te staan. Gaat de Raad daarmee accoord, dan zullen B. on Ws. oen plan ontwerpen, dat vóór de uitvoering eerst nog weer aan do goedkeuring van don Raad wordt onder worpen. Nog wordt door weth. Alkemada pLangegevon, op welke punten langs hert „Westeinde" aankoop van grond noodzake lijk zal blijken, a a van af de Westeinder- brug tot uan do losplaats en daar, waar het „Westeinde" de Katwijker-Watering ver laat. Ook bij do uitvoering van dit plan zal men grond moeten trachten te koopen van Graaf van Limburg Styrum, en hoe wel er thans maar om een smal strookje gevraagd wordt, weet men vooraf niet, hoe de houding van den hoer Van Limburg Styrum in deze zal zijn. De hoer Barnhoarn vraagt, of twee schui ten elkaar zullen kunnen passoexen in het laid us verbroedo en uitgediepte vaarwater, wat door wethouder Alkemado bevestigend beantwoord wordt. Spr. voegt hieraan nog toe, dat zonder vorbreeding of zonder be schoeiing als boven bedoeld geen voldoende bodemb reed to lean worden gehandhaafd, daar het „loopzand" de vaart telkens wederom vullen zal. Pp een vraag van den heer Balkenende, of de toestand dan zóó wordt, dat belangheb benden er tevreden mee kun nen zijn, antwoordt de Voorzitter bevesti gend. x De Voorzitter adviseert daarop den Raad, de beslissing omtrent bet toestaan der be doelde f 10,000 tot de volgende vergadering a. i te houden. De heeren wethouder Alkemade en dr. A. Kervel zijn daartegen. Laatstgenoemde zegt, dat de vaarwaterkwestie reeds zóó langen tijd aan de orde is, en dat ieder van de noodzakelijkheid tot verbetering zóó zeer overtuigd is, dat ernstig beraad niet meer noodig is Daarna besluit de Raad met 5 tegen 1 Btem, in beginse1 f 10,000 toe te staan voorx vaartverbetering, onder beding echter, dat de plannen cn bestekken aan de goedkeu ring van den Raad zullen worden onderwor pen. De heer J. P. Barnhoorn stemde na eenige aarzeling tegen. Een verzoek van A. van Delft om onthef fing van 5 maanden hoofdelijken omslag we gens vertrek uit de gemeente, wordt toe gestaan. Wordt gelezen het antwoord van de H. IJ.-S.-M. op het verzoek van B. en Ws. om eenige verbetering in de dienstregeling van de stoomtram, zooals die na 15 Sept. wederom van kracht zal zijn. De Directie bericht, dat er van af 15 Sept. óók zal rij den een tram, die 4.15 van Noordwijk ver trekt en 5.2 te Leiden zal zijn, terwijl er bovendien zal rijden een tram, niet verder gaande dan Rijnsburg, die 5.5 van Noord- wijk vertrekt, om 5.36 te Rijnsburg te zijn, waar men aansluiting heeft met de Kat- wijksche tram naar Leiden. Omgekeerd zal er 5.43 een tram rijden van Rijnsburg, correspondeerende op een tram, die van Leiden komt, waarmee men 6.19 te Noordwijk aankomt. Den Voorzitter verheugt het. dat dit suc ces verkregen is. Een missive van Ged Staten, houdende goedkeuring van in de vorige zitting geno men besluiten, wordt voor kennisgeving aangenomen. Overeenkomstig den wensch van Ged. Staten, wordt er in een gewijzigd artikel der politie^verordening een kleine redactie wijziging aangebracht. Van de Directie der Noord- en Zuid- Hollandsche Trammaatschappij" was be richt ingekomen, dat zij met de concessie voorwaarden, in de vorige vergadering vastgesteld, aocooxd kan gaan, behalve met het sub 3 bopaalde, waarin gezegd wordt: „De Maatschappij ontvangt van de ge meente kosteloos, in ruil voor het sub 2 be doelde terrein een gedeelte der totale op pervlakte enz." (Zie ons vorig verslag). Do Directie is van meening, dat het al leszins billijk is* dat de gemeente in ruil voor het terrein, dat vrijkomt door het af breken van het tegenwoordige wachthuisje en dat volgens he bepaalde sub 2 der voor waarden invollenvrijeneigend om der gemeente komt, een ander terrein (dat wat de gemeonte kocht van den heer Van. Dorssen) in vollen, vrijen eigen dom aan de Maatschappij afstaat. B. en Ws., gevoelende de billijkheid van het verzoek, Btollen den Raad voor, bedoeld terrein (sub 3 deT voorwaarden genoemd, en 70 vierk. M. groot) overeenkomstig den wensoh der Directie aan de Maatschappij af te staan, met dien verstande, dat, wan neer te eeniger tijd terrein en daarop ver rezen gebouwen niet meer voor het om schreven doel gebruikt worden, de gemeente het recht heeft, alles tegen taxatie-prijzen t© naasten. Wordt daarop zonder hoofdelijke stemming conform het voorstel van B. en Ws. besloten. Een verzoek van Moj. van Bommel, on derwijzeres aan de op. lag. school te Noord- wïjk-aan-Zee, haar ziekteverlof tot 21 Sept. a.s. te verlengen, wordt toegestaan. Daarna was aan do orde benoeming van een onderwijzeres aan de op. lag. school te Noordwijk-Binnen. De voordracht luidde: lo. H. J. Hennisi van Hoogmade; 2o. A. A. de Jong, van Warmond, en 3o. J. 0. Keemink, van Kuilenburg. De Voorz. las bet advies van den orron- dissementsschoolopziener, mr. S. A. d'En- gelbronner, waarna nummer één der voor dracht mot algemeene stemmen werd be noemd. De gemeenterekening over 1909 wordt in handen gesteld der commissie van onder zoek. Tot leden dezer oommissie worden ge kozen de heeren A. Balkenende, C. Pas- schier en J. de Groot. De Voorzitter leest namens B. en Ws. het volgende: Wij hebben de eer hiernevens aan U over te leggen de winst- en verliesrekening en ba lans der gasfabriek over 1909, met een over zicht van de exploitatie over dat jaar. Zooals U zal blijken, wijst de winst- en verliesrekening een zuiver winstcijfer aan van f 7911.301, nadat behoorlijke afschrij vingen hebben plaats gehad. Met de Commissie van Bijstand in het be heer der Gasfabriek zijn wij van gevoelen, dat thans de tijd is aangebroken om over te gaan tot het stichten van een fonds, waar uit hetzij geheel, hetzij ten deele, de kosten van mogelijke noodige vernieuwingen of uitbreidingen der fabriek zullen bebooren gekweten te worden. Wij hebben derhalve de eer U voor te stellen a. in beginsel te besluiten tot het oprich ten van een vernieuwings- en uitbreidings fonds voor de Gasfabriek. b. een bedrag van f 4000 van het voordee- lig slot der rekening over 1909 als vaste bijdrage voor dat fonds beschikbaar te steden. c. ons uit te noodigen, in overleg met de Commissie van Bijstand, een verordening te ontwerpen, waarin de wijze van samenstel ling, bestemming en beheer van het fonds wordt geregeld en deze ontwerp-verorde- ning bij U ter tafel te brengen. Ten slotte stellen wij U voor een bedrag van f 3911.30$ van hot meergenoemd batig saldo in de gemeentekas te storten. Dienovereenkomstig besloten. 15enige ai- en overschrijvingen, waarbij onder de inkomsten het niet onbelangrijke bedrag der strandverpachting (4586) werd genoemd, werden zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Wordt gelezen het volgende voorstel van B. en Ws. Wij hebben de oer u voor te stellen, ons te machtigen de open gemeentegrond langs de Noordzeekust, gelegen vóór de panden van S van Ruiten, M Verloop en firma Er ven W. H. van Konijnenburg, aan dezen ieder voor zoover zijn eigendom strekt ge durende het seizoen 1910 in gebruik te ge ven ad 60 oen te per strekkend en Meter. Die in-gebruik-geving zal beperkt worden tot het recht om op dien grond stoelen, tafels, tentjes en dergelijke verplaatsbare voorworpen te plaatsen. Befonghebbenden verklaarden zich met deze regeling te kunnen vereenigen. Ten einde het perceel Sectie F. No. 3023 gelegen aan de Voorstraat, onlangs voor de gemeente aangekocht, zooveel mogelijk pro ductief te maken, verzot®*1 u ODB willen machtigen, de daarvoor vatbare ge deelten te verhuren, op de wijze we^e de beste zal voorkomen, in verband met Is5 bestemming der panden in de toekomst Conform het voorstel zonder hoofdelijke stemming besloten. Wordt gelezen het volgende voorstel van B. en Ws. Wij hebben de eer hierbij weder bij U over te brengen, het verzoek van H. Ree kers, om hem te willen mededeelen tegen welken prijs te koop is een perceeltje grond ter grootte van ongeveer 60 vierk. meter en gelegen aan den Noord-Boulevard te Noord- wijk-aan-Zee, voor het perceel van adres sant Sectie E. No. 268. Wij stellen U voor ons te machtigen aan den adressant te kennen te geven, dat hij bedoelden grond kan koopen tegen zes gul den per vierk. meter, onder beding, dat hij daarop niet anders zal mogen bouwen, dan ten minste 3 meter achter de aan te wijzen rooilijn, en dat de kosten van opmeting en overdracht te zijnen laste komen, en dat de aanvaarding niet zal kunnen geschieden vóór 1 October e. k. Nadat op verlangen van wethouder Alke made bierbij nog bepaald wordt, dat de heer Reekers, indien hij er op gaat bouwen, een hek zal moeten plaatsen op de rooilijn, wordt ook dit voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. B. en Ws. doen daarop het volgende voorstel Door den Brandmeester-Generaal en den Brandmeester te Noordwijk is op ons ver zoek een onderzoek ingesteld, naar de plaatsen, waar, in geval van brand, voldoen de bluschwater zou zijn te verkrijgen te Noordwijk-aan-Zee. Op grond van hetgeen bij dat onderzoek is gebleken, stellen wij U voor ons te mach tigen, een brandput van voldoende capaci teit te doen bouwen te Noordwijk-aan-Zee, in den omtrek der Schoolstraat. De kosten daarvan zullen, naar raming bedragen f 250. De Voorzitter, antwoordend op een vraag van den heer J. de Groot, zegt, dat hot plan is, op dien put een pomp te Betten, zoo dat hij tevens p!n de behoefte aan goed drinkwater voorziet, en hem dan te maken in de nabijheid van het boothuis., der Rod- dirgmaatsckappij. De hoer J. de Groot zegt, "dat hij het, met het oog op de drinkwatervoorziening, beter zou achten de pomp wat meor in het midden dear Schoolstraat te plaatsen. De Voorzitter antwoordt, dat B. en Ws. bij de plaatsing zullen streven naar een maximum nuttig effect, waarom hij den heer De Groot voorstelt, een en ander aan het beleid van B. en Ws. over te laten, waar mee deze aceoord gaat. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarop het voorstel aangenomen. Door de heeren dr. A. Kervel, A. Balken ende en J. P. Barnhoorn, daartoe uitgenoo- digd door den Voorzitter, worden daarop de geloofsbrieven der nieuwgekozan Raads leden, de heeren Th. J. van Went en A. v. d. Berg Gzn., nagezien. Bij moncte van den heer Barnhoorn verklaart de Commissie de bescheiden in orde te hebben bevonden, en adviseert tot toelating. Bij '<io rondvraag dringt de heer J. de Groot er op aan, ook te Noordwijk-Binnen, vooral in de volksbuurten, publieke pom pen te slaan. De Voorzitter zegt, dat het hom genoegen doet, dit verzoek uit den Raad te hooren. B. en Ws. hadden het plan, op de begrooting voor 1911 een post voor dat doel uit te trekken. De heer J. P. Barnhoorn bepleit verbe tering van den Duinweg, die in des ol a ten toestand is. Wordt -door don Voorzitter toe- gezegd. Daarna woTdt de vergadering gesloten. Gemeenteraad van Voorschoten. Gisteravond kwam do Raad dezer gemeen te in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: de burgemeester, de heer E. Vernède. Aanwezig zijn zes leden. Er is één vacatu re, wegens het overlijden van den heer J. Steeneveld. De notulen van de vergadering op 14 Juni j.l. worden gelezen en ongewij zigd goedgekeurd. Ingekomen rijn de volgende stukken: lo. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger op 30 Juni 1910. In kas was f 1712,69^. Boeken en registers wa ren daarmee in overeenstemming. 2o. Missive van Ge dep. Staten, houdende goedkeuring van een Raadsbesluit inzake comptabiliteit. 3o. Missive van het bestuur der Voorscho- tensche Gymnastiek-Vereeniging, houdende mededeeling, dat deze Vereeniging op 4 Juni 1910 is ontbonden, zoodat zij het gym nastieklokaal in de gemeenteschool niet meer behoeft ten slotte brengt de Vereeni ging dank aan het gemeentebestuur voor de ondervonden medewerking. Deze stukken worden aangenomen voor kennisgeving. 4o. Verzoeken van H. Navis en G. Beyer om restitutie van te veel betaalde belasting H. O., wegens vertrek uit de gemeente. Toegestaan. 5o. Reclame van Th. J. Broers tegen zijn aanslag H. O. In handen van B. en Ws. ter fine van praeadvies. 6o. Rapport van G. Hillenaar, betreffen de huurwaarde der looaliteit van den heer W. Th. Geradts („Het Kaagsche Schouw benevens een rapport van den heer Kuiper en een nieuw adres van den heer Geradts. In handen van B. en Ws. ter fine van praeadvies. Na de behandeling der ingekomen stukken deelde de Voorzitter mee, dat van het col lege van zetters aan de beurt van aftreding zijn de heeren J. P. Schmal en 0. C. Breai- kink. De Raad maakt de volgende voor dracht van vier op: J. P. Schmal, C. O. Breukink, C. Eggink en C. Meyer. Hierna heeft plaat3 de aanbieding der ge meenterekening. Deze sluit met een batig saldo van f 269^. Uit de rekening van de gemeente-gaain- rieftting blijkt, dat de aflossing ad f 850, benevens de rente van het geleende kapitaal i ad f 2640,66$, bijna geheel bestreden is uit t e ó^'brengst van hot bedrijf. Er ie dus geen winst behaald, maar nagenoeg alles is be taald. Tot leden van de commissie tot het nazien der rekening worden gekozen de heeren Schoor, Van Kempen en De Graaf. De Raad neemt vervolgens twee voorstel len inzake comptabiliteit aan. Op het verzoek van het dep. „Voorscho ten" der „Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen," om één uur in de week een lokaal der O. S. te mogen gebruiken, tot uitgifte en ontvangst van boeken der Nutsbiblio- theek, en het plaatsen van een boekenkast, stellen B. en Ws. voor, dit in te willigen en daarvoor een vergoeding te vragen van f 15 per jaar. De heer De Graaf vraagt of er wel goed toezicht op die boeken gehouden wordt. Tegenwoordig hoort men zooveel van sensv tie-lectuur. Spr. leest zelf wel niet veel, maar hij vat deze zaak ernstig op. De Voorzitter merkt op, dat de gemeen teraad geen censuur kan uitoefenen. Boven dien, weet de heer de De Graaf, of er der gelijke, afkeurenswaardige boeken in d6 Nuts-bibliotheek aanwezig zijn? In vroegere jaren is door katholieken van deze biblio theek gebruik gemaakt. Er waren toen zelfs Katholieken, die leden van het departe ment waren. Daartegen is toen nooit dooi de geestelijkheid opgekomen. Er ritten ern stige achtenswaardige mensehen in 't Nuts- bestuur. Is nu aan te nemen dat de dooi spr. bedoelde boeken, in bedoelde biblio theek zouden aanwezig zijn? Bovendien is do catalogus verkrijgbaar. De Voorzitter stelt voor, dit punt aan te houden, zoodat er nu gelegenheid is den catalogus in te zien. Vervolgens komen B. en Ws. met voor stellen in zake het onderwijs in de nuttig6 handwerken aan de twee openbare lagere scholen in deze gemeente. De hoofden van scholen, de heeren van der Graaf en Overdiep, hebben er op aan gedrongen, dat er verbetering komt in het onderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes. Beide hoofden rijn van meening: lo. dat het aantal leerkrachten voor dit onderwijs onvoldoende is. Aan elke school is de onderwijzeres met het geheele handwerk - onderwijs belast; 2o. het aantal leerlingen is te groot; 3o. er is te veel verscheidenheid in de leerstof. Vertraging in den gang van dit onderwijs is hiervan het gevolg. B. en Ws. Kebbon ingewonnen bet ad vies van den arrondissementsechool opziener over deze zaak. Deze meldt, dat bet in rijn arrondissement uitzondering is, dat één on derwijzeres het geheele onderwijs in de N. H. geeft. B. en Ws. stellen nu voor, hulpkrachten aan te stellen, aan elke school één vakon derwijzeres, en wel tegen jen salaris van f 0.60 per lesuur. Na eenig debat wordt het voorstel, om de vergoeding voor de vakon derwijzeres aan de gohool aan den Hoogen Rijndijk iets hooger te stellen, ingetrokken. Aan heide scholen zullen deze onderwijze ressen gelijk bezoldigd worden. De heer Koot vraagt of het niet beter zou rijD, één onderwijzeres aan te stellen, die dan het onderwijs zou helpen geven aan beide scho len. De burgemeester antwoordt, dat d6 lesuren in N. H. aan beide scholen gelijk vallen. Tegen het verzetten va-n deze lesuren bestaan vele en overwegende bezwaren. De voorstellen van B. en Ws. worden vervol- gens aangenomen. Wegens de a.s. uitstedigbeid van den bur gemeester is het noodig, dat tot de benoe ming van een waarnemend secretaris wordt overgegaan. B. en Ws. stellen voor? hiertoe te benoemen den heer A. P. Schram de Jong. Deze wordt vervolgens met algemee ne stemmen door den Raad benoemd. De heer Schram de Jong, in de raadzaal aan wezig, legt daarna in,handen van den Voor zitter de vereischte eeden af. Bij de rondvraag vraagt de heer Van Kem pen, of het net mogelijk zou zijn dat de gemeentelijke vuilnisman meermalen per week het vuil weghaalde van de huizen in het „Benveouto-park" en het „St.-Nico- laas-park". Tot nog toe geschiedt dit één maal per week. De bewoners zouden er prijs op stellen, als dit bijv. tweemaal per week plaats bad. Bovendien rijn de bewoners daar verplicht de emmers, bakken, enz., op den weg te zetten. De vuilnisman weigert de bakkeD, enz., voor de huizen te komen weghalen. Op de brug naar het Benvenuto- park kunnen ze niet staan, want dat is een toegangsweg, waar wagens moeten kunnen passeeren. De bewoners rijn dus verplicht hun vuilnisbakken aan den overkant van den weg te zetten. Zou het nu zooveel moeite rijn voor den vuilnisman om die 'jak ken een kleinen afstand verder te halen? vraagt de heer Van Kempen. De burgemeester antwoordt, dat dit heel wat tijd zou kosten. Hij vindt het toch met zoo bezwaarlijk, als de bewoners hun vuil nisbakken op den weg moeten zetten. Komt de vuilnisman de bakken voor de huizen van het Benvenuto-park weghalen, dan eisoht de consequentie, dat dit bij iedereen gebeu ren moet. Alle menschen hebben dan gelijke rechten. De heer Van Kempen blijft er nogmaals krachtig op aandringen, dat aan de wensclien der park-bewoners wordt te gemoet gekomen. Zij zouden dan iets aparts kunnen betalen. De burgemeester zegt toe, dat in het col lege van B. en "Ws. deze zaak nader cal worden overwogen. Toen niemand meer het woord verlangde, werd de vergadering gesloten. Ilflflrlemeclie Rechtbank. De rechtbank te Haarlem heeft M. C. Duyndam, arbeider te Hillegom, wegens mishandeling veroordeeld tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis, en A P. Hendrik- se, bloemist te Haarlemmermeer, van mis handeling vrijgesproken. Raad voor de scheepvaart. De Raad heeft gisteren uitspraak gedaan inzake de aanvaring tusschen de „Batavier II", van de Ned Stoombootmaatschappij onder directie der firma W. H. Müller en Co. te Rotterdam, met een Engelschen driemastschoener, die in de Theems op stroom lag. De aanvaring had plaats in den namiddag van 9 Juni, toen de „Batavier" op reis was van Rotterdam naar Londen. De Raad nam in zijn vonnis aan, dat op de „Batavier" met het noodige beleid en de noodige voorzichtigheid is gevaren, zoo dat de gezagvoerder, den heer T. Swart, geen verwijt kan treffen. Het is mogelijk, dat de geluidseinen van den Engelschen schoener op de „Batavier" niet gehoord kon den worden, maar dat ze gegeven zijn, ig niet gebleken. Amsterdamsche Rechtbank. De vacantiekamer heeft gisteren den 41- jarigen loesen werkman G. R., vroeger ge vangenbewaarder, maar die reeds verschei dene vonnissen had ondergaan, veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. Geëischt was 4 jaar. Uit het verslag van de behandeling der zaak op 7 dezer wordt herinnerd, dat de man in Maart j.l. een juffrouw aan de Fer dinand Bolstraat, bij wie hij als commen saal zijn intrek had genomen, had bestolen voor f 8 en diverse gouden kleinoodiën, en weinige dagen later een andere juffrouw, aan de ScKinkelstraat, bij wie hij eveneens een kamer had gehuurd, een sigarenzakj e- bankbiljet van f 40 in handen had gestopt, waarop zij, geloovend dat het echt was en hij daarvoor rijn schuld ad f 32.50 kweet, hem f 7.50 teruggaf. Wegens gebrek aan overtuigend bewijs is G. R. vrijgesproken van de Kern ten laste gelegde opruiing tot gewelddadig vernet te gen de politie. Het betrof zijn in een op 9 Mei jl. in het lokaal „Planciue" gehouden openbare bijeenkomst uitgesproken rede voering. Bij de behandeling der zaak op 7 dezer, werd tegen hem 6 maanden gevangenis straf geëischt. De 19-jarige boekhouder van de Naamloo ze Vennootschap „Algemeene Veehandel'' te Rotterdam is veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf (geëischt was eon jaar) we gens verduistering van door hem voor de vennootschap geïnde gelden. Beklaagde had zelf erkend f 3800 te hebben zoek gemaakt, althans door zijn slordigheid en ten gevol ge van gebrek aan controle wag het kas tekort zoo hoog opgeloopen. Er was hem echter sleohts de verduistering van vier posten, bedragende van f162.75 tot f 297.31, ten laste gelegd. „U hebt gehoord De officier heeft tien maanden tegen u geëischt!" „Ik heb er niets op tegenwas het ant woord aan den president. Het was een ruim 60-jarige man, die he den terecht stond. Ten einde Taad had hij van een uitstalling in de Galerij van het Paleis voor Volksvlijt een rieten leunstoel gestolen en dien in een café aan een bezoe ker verkocht. Daarna gaf hij zichzelf bij de politie aan. Ofschoon goed werkman, was hij in de laatste tien jaar, voornamelijk sedert het overlijden van zjjn vrouw, aan lager wal ge raakt. In den drank zocht hij rijn leed te vergeten; zijn werk verwaarloosde hij meer en meer. Het was hem op het laatst onver schillig wat er met hem gebeurde. Zijn in dolent antwoord aan den president gaf et het bewijs van. De Ooopwerih. In de namkklagziUmg der Provinciale Staten van Gelderland is gisteren aan de orde geweest het voorstel van Gedeputeer den, om aan de Vereeniging „De Door- werth" een bijdrage te verleenen van f 10,000 in de kosten van de restauratie van het kasteel „Doorwerth." Door den heer Tulp was een amendement ingediend, bedoelende onder de voorwaar den, waaronder het subsidie verleend werd, te doen opnemen de bepaling, dat benoemd zal worden een commissie van 5 leden, be staande uit den voorzitter der vereeniging en vier door het bestuur uit drietallen t® benoemen leden, welke commissie den ar chitect als commissie van advies zal bij staan. De leden zullen alleen vergoeding van reis- en verblijfkosten genieten. De heer Van Os (Ged St.) bestreed het denkbeeld, omdat de regeering de voor waarde van een dergelijke commissie niet goed zou keuren. De heer P. v. Nispen en v. d. Borch v Verwolde (leden Ged. St.) motiveerden hun stem voor het voorstel om subsidie te verleenen, omdat 'n provin ciaal museum zou worden opgericht. Zij hou den zich echter ale vrijheid voor ten aan zien van de beslissing over eventueele ver dere aanvragen voor dergelijke aangelegen heden. Het amendement-Tulp werd verworpen en daarna het voorstel van Ged. Staten aan genomen. UITLOTINGEN. Loten Parijs (Muni cipal) van 1871. Trekking 20 Juli. No. 396723 fr. 100,000; Nos. 233049 en 744038 -elk fr. 50,000; Nos. 54578, 3-43776, 781057, 418213, 569110, 934390, 1085387, 100J190, 1101903 en 1170426 elk fr. 10,000. De volgende Nos. elk fr. 1000: 84339 11979 90*53 301494 805745 786187 702383 733366 574704 988669 266306 792184 504976 965322 786189 249363 294469 325292 136140 240379 623107 164077 345848 301498 106784 369658 779890 396721 285847 809877 430641 228982 486906 811825 485611 417235 564935 666064 233566 603595 145045 998206 592S59 618777 413979 990281 128389 965325 369660 296068 99-4633 285848 325293 1034252 1037279 1157905 1098961 1101140 1083992 1034254 3246793 1207210 1282374 1293627 1204082 1233834 1035259 1065390 1072515 1035250 1192031 1073895 1642Ö44 1159578 104797»

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 6