N®. 15452 Vrijdag S Tuil. A°. 1910. $eze /Courant wordt dagelijks, met uitzondering van f§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Stella. LEIDSCH DAfrBL PEIJS DEB ADTERTENTIENs Van 18 regels ƒ1.06. Iedere regel meer ƒ0.17$. Orootere lettere naar plaatsruimte. - Kleine edvertentiën ran 30 woorden 40 Oenta contant; elk tiental woorden meer 10 Oents, Voor het inoasseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oenta; per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zqn 1.30. Franco per post1.65. HIND KH WIST. Burgemeester en. wethouders van Leiden brengen ter algemeen© kennis, dat de beslis- uing op heb verzoek van H. SP RONK, om. .vergunning tot het uitbreiden der stoom- .wascliinriohting aan den Witten Singel No. 85, kad. sectie M. No. 2546, door hen is verdaagd, daar het onderzoek nog niet is geëindigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN HEYST, Sr-rctaris. Leiden, 3 Juli. De Christelijke Jongelings-vereeniging „Pred. XII la" alhier hoopt 10 Juni 1911, haar 50-jarig bestaan te herdenken. Eenige oud-leden hebben zich gevormd tot een voorloopig comité, met het doel dit feeste lijk te vieren. Binnenkort zullen de oud leden worden opgeroepen tot het houden van een vergadering, om dit plan onderling te bespreken. Aan de Marine te Amsterdam werd gisteren de levering van diverse goederen aanbesteed. Minste inschrijving was voor divers vlaggedock de firma Le PooLe, te Leiden, f 1212. Door het Gemeentebestuur van Den Haag werd aanbesteed: het leveren van ge goten ijzeren kachels en van plaatijzeren kachelmantels ten behoeve van gemeente scholen, in 2 peroeelen. Laagste insohr. perc. 1., N. V. 's-Gravenhaagsche Glazen was sch ©rij voorheen Senft en Co., Den Haag f781,50; pero. 2, G. Brummelkamp, Leiden f 748. In de gisternamiddag gehouden verga dering van den gemeenteraad van Utrecht rijn benoemd aan de H. B.-S. met 3-j. c. voor jongens ;en daaraan verbonden Handelsschool met in- 'gang van 1 September, tot leeraar in de Nederlandsche taal de heer F. W. Niemann, tiians tijdelijk leeraar aan die instelling en leeraar aan het instituut Prins" te Haar lem tot leeraar in de wiskunde de heer A .G. V. Schü'linck, thans tijdelijk leeraar vVoor de wiskundige vakken; Aan de H. B.-S. met 5-j. c. voor meisjes voor den cursus 1910'11tot leerares in de staatsinrichting en staathuishoudkunde mej. A. de Louter; tot leerares in de kunst geschiedenis mej. E E. Beyermann; tot leeraar in de geschiedenis de heer M. ten Bouwhuys; tot leeraar in de gezondheidsleer 'dr. W. R. H. Kranenburg; tot leerares in de wiskunde mej. dr. A. A. Dalhuisen, leerares in de natuurkunde aan deze in stelling. De Raad heeft tevens na eenige bespre king goedgekeurd, dat de heer J. E. Fischer, niettegenstaande hij den 65-jarigen leeftijd Bereikt heeft, ook gedurende den cursus 1910'11 de betrekking van directeur der H. B.-S. met 3-i. c. voor jongens en daar aan verbonden Handelsschool a'ldaar blijft Waarnemen. Aan 's Rijks Veeartsenij-school te Utrecht is, naar het ,,U. D." verneemt, met ingang van 1 September 1910 in de plaats van prof. dr. H. F. Nierstrasz tot docent in de dierkunde benoemd dr. J. E. W. Ihle, te Amsterdam. Naar de ,,Dordr. Ct." verneemt, heeft de heer W. J. Keeman, gemeente-ontvan ger van Dordrecht, het voornemen, met in gang van 1 October a.s. zijn ambt neder te leggen. Sedert 1856 is de heer Keeman in dienst der gëmeente 'geweest, waarvan sinds 11 September 1877 in zijn tegenwoordige functie. Gisteren is door het gemeentebestuur te Deventer publiek aanbesteed: a. het leg gen van pl.m. 2540 M. buisleiding, inwen dig 500 m.M.b. het leggen van een dubbe len en een enkelen zinker, een en ander ten behoeve van de nieuwe gasfabriek. Ingeschreven word als volgt: door den heer Georg Wilton, te 's-Gravenhage, voor f11,430; door den heer A. van Duren, te Giesendam, voor f 14,500, en door den heer Corn, de Ruiter, te Leiden, voor f 15,359. Cp een voordracht van B. en Ws. te 's-Gravenhage voor onderwijzer in boekhou den aan een openbare herhalingsschool al daar komt voor de heer W. de Yries, te Hillegom. Blijkens een particulier telegram uit Batavia is de te 's-Gravenhage met verlof vertoevende luit.-kol. dr. D. L. Stibbe be vorderd tot kolonel van den geneeskundigen dienst in Ned.-Indië. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Genx te Arnhem ds. A. B. te Winkel, te De Meern. De „Rott." meldt» dat in de laatstge houden vergadering van het bondsbestu.ir der antirevolutionnaire kiesvereeQigzr.g^n te Rotterdam, mr. A. de Jong, wegens zijn benoeming tot wethouder der gemeente R ot terdam, afgetreden is als voorzitter en lid van genoemd bestuur. In zijn plaats heeft het bondsbestuur als voorzitter benoemd ds. H. 0. van den Brink, die de benoeming heeft aanvaard. De aiT.-rechtbank te Amsterdam heeft ter vervulling eener vacature van rechter in haar college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. G. A. Servatius, mr. F. Sleutelaar en mr. J. Wiarda; de beide eersten substituut-griffier bij gemelde rechtbank» de derde rechter in de arr.-rechtbank te Dordrecht. HAARLEMMERMEER. Behoudens enkele kleinigheden is de R -K. school te Nieuw- Vennep thans geheel klaar en gereed om te worden opgeleverd. Weldra zal het ge bouw vanwege het Rijk worden gekeurd, om daarna met 1 Sept. a.s. in gebruik te worden genomen. Georganiseerd door de af do dingen Haarlemmermeer en Haarlem van den Al- gem. Nederl. Geheelonthoudersbond, zal op a.s. Zondag een openluohtmeeting gehouden worden op het terrein van den heer A. van Dijk, bij Halfweg, Als sprekers zullen optreden de hoeren J. v. d. Berg, van De venter, en T. Kamstra, van Blaricum. Ter opluistering zal de muziek vereen iging „Voor waarts," van Haarlem, zich doen hooien'. De leerlingen der gymnastiekvareeni- ging van den heer Van 't Lint, te Hoofd dorp, zullen Zaterdag 16 Juli een uitstapje maken naar Zand voort. Gaarne worden voor dit doel door vele landbouwers paard m rijtuig afgestaan. HILLEGOM. Gisteren maakte de zesde klasse der openbare lagere school alhier een uitstapje naar Amsterdam onder leiding van haar onderwijzer en een onderwijzeres. Hoewel het weder zich in den ochtend slecht liet aanzien, is het later toch opge knapt en hebben de kinderen dan ook een genoeglijken dag doorgebracht. Onder meer werden bezichtigd Artis, Rijksmuseum, Aquarium, Handelskade. Reeds meermalen is de wissel van de stoomtram in het dorp oorzaak geweest van ongevallen. Zoo ook gisteren. Een melkwagen van ,,De Bierkan" uit Haarlem geraakte met het achterwiel zoodanig in den wissel bekneld, dat het met vereende krachten niet kon worden losgemaakt. Eerst nadat men een dommekracht aangewend had, kon de wagen bevrijd worden. De heer J. F. Muller, stationschef 3de klasse, alhier, vierde onder zeer vele be wijzen van belangstelling zijn 25-j. ambts vervulling bij do H. IJ.-S.-M. 's Morgens met zijn familie het kwistig met bloemen en groen versierde stationsgebouw binnenge leid, sprak de heer J. D. Evers, inspecteur van het vervoer te 's-Gravenhage, den ju bilaris zeer waardeerende woorden toe. Na mens de directie werd hem het gebruike lijke couvert overhandigd. Daarna huldigde commies N, Piket, plaatsvervangend stationschef, hem als een goed chef, en bood hem, namens het personeel twee prachtvolle geschenken aan. Naar zijn woning teruggekeerd, werd de jubilaris ontvangen door een deputatie van den Hillegomschen handel, waar h!em bij monde van den heer Roelvink een eiken houten boekenkast met oouvert werd aan geboden. De jubilaris dankte de aanwezi gen hartelijk voor hulde en geschenken. LEIDSCHENDAM. In weerwil van den regen had toch de Christelijke zangvereeni- ging „Zanglust", alhier, een goeden dag te Zoetermeer en Zegwaard, bij het Groot Na tionaal Concours voor Harmonie en Fan fare-gezelschappen en Gemengde Zangver- eenigingen, bij gelegenheid van het 12è-jarig bestaan der Harmonie-Vereeniging Kunst en Vriendschap". Voor het eerst sedert haar oprichting, 22 Oct. 1908, mededingende in een concours, mocht zij het hoogste aantal punten verkrij gen; terwijl vijf vereenigingen in de derde afd. Gemengde ZangvereenJgingen Sectie A, die nog geen eersten prijs behaaild hadden, zich daartoe hadden aangemeld en ook heb ben meegedongen. Volgens de uitspraak der jury kon een eerste prijs voor bovengen, afdeeling niet worden uitgereikt, maar „Zanglust" mocht toch met het hoogste aantal punten den 2d en prijs verwerven, bestaande uit een groote zilveren medaille met diploma, terwijl haar bovendien uit de lijst van aangeboden prijzen, een verguld- zilveren medaille, aangeboden door het Eere-Comité, ten deel valt, als het zangge zelschap, dat het hoogste aantal punten be haalde. Onze Vereeniging, verrast door dezen uitslag, is zeer veel dank verschul digd aan de leiding van haar directeur, den heer A. Teljeur Jr., uit Leiden, organist onzer Herv. Gem. Het was ook opwekkend te zien met hoe groote belangstelling onze Vereeniging bij haar terugkeer in de gemeente begroet werd, terwijl zij nog een paar 'liederen zong voor het huis van onzen burgemeester en van onzen predikaat, adviseur van „Zang lust". NOORDWIJK. Gisteravond hield de afd. Noordwijk der „Algemeen© Vereeniging voor Bloembollencultuur" een vergadering in café „Het Fortuin" van den heer C. Gor dijn. Bij ontstentenis van den voorzitter, werd de vergadering geopend en geleid door den vice-voorzitter, den heer P. de Groot Jz. De notulen werden ongewijzigd vastge steld. De heer A. H. Faase bracht namens de oommissie van jongelui, die indertijd de bollen der afd. op het tentoonstellingster rein geplant hebben, en zo laatst ook heb ben opgenomen, verslag uit van deze werk zaamheden. De voorzitter wijdde een woord van wel- gemeenden dank aan de jongelui, die al dat werk met jeugdig vuur en belangloos ver richt hebben. In verband met deze besprekingen werd meegedeeld, dat leden der afdeeling, die indertijd ballen afstonden voor de ten toonstelling, en die nog niet terug ontvin gen, alsnog zich bij het bestuur kunnen aan melden. Indien de bollen, dio thans nog over zijn, niet worden opgeëisoht, (velen gaven ze gaarne cadeau), dan worden ze ten bate der afdeelingskas, die wel een ver sterking noodig heeft, verkocht. De voorzitter deelde daarop mede, dat de afd. Noordwijk een eereprijs is toegekend voor het groote perk dubbele tulpen, welke eereprijs bestaat uit de gouden medaille, indertijd geschonken door Graaf van Lim burg Stirum. Voor de drie andere prijzen, door de af deeling gewonnen, zal men het bedrag m geld aanvragen, wijl de kas niet bepaald in goeden doen is. Aan het slot der vergadering brachten verschillende heeren de „Vaarwaterkwestie" nog eens ter sprake. Besloten werd, dat de afdeeling nogmaals een adres zal zenden aan den gemeenteraad, ten einde verbete- ring van het Noord wij ksohe vaarwater te verkrijgen. Daarna werd de vergadering gesloten. NIEU WVEEN. De collecte voor den G>- wapenden Dienst heeft opgebracht f6.621/,. "WARMOND. De collectie voor den Gewa- penden Dienst heeft alhier opgebracht f 13.351/». WASSENAAR. Benoemd is tot notaris bin nen het arrondissement 's-Gravenhage, ter standplaats alhier, de heer C. Munnich, cand.-notaris te P. otterdam. Ontslag aan ©en politiebeambte. Dezer dagen is met ingang van 17 Juli aan den agent van ^politie 3de klasse C. Meyer alhiea* door den burgemeester als hoofd der politie ongevraagd eervol ontslag verleend op grond van ongeschiktheid voor den inwen- digen dienst Naar aanleiding van dit ontslag heeft de Vereeniging van Leddsche Politiebeambten „Door Eendracht Saam gebracht", aangeslo ten bij den Bond van gemeente-politiebeamb ten in Nederland, in den afgeloopcu nacht een vergadering gehouden, waarvan ons het volgende verslag door het bestuur ter plaat sing is toegezonden: De Leidsche PoHttevéreeniging hield in deia afgeloopen nacht een buitengewone huishou delijke vergadering, naar aanleiding van li-it aan den agent van politie 3de klasse C. Mcijea gegeven ongevraagd eervol ontslag. Mot algemeen© stemmen., sprak de verga ring als haar overtuiging uit, clat de ver gadering, het ontslag aan Meijer gegeven, beschouwde te zijn niet in overeenstemming met de bij de politie thans lieerschendo rechts begrippen. Verder sprak de -vergadering met alga- mecne stemmen als haar meening uit, dat het rechtsgevoel der leden, door het ontslag. Meijer, zeer ernstig is geschokt en besloot Meijer te steunen na zijn ontslag en 'n beroep te doen op financieclen en moreelen steun van alle bij den Bond van Gemeentepoli tie-beambten in Nederland aangesloten Ver. eenigingen. Verder werd het bestuur opgedragen, dé door de vergadering uitgesproken meeningen, ter kennis te brengen van den Edelachtbaren, Hoer Burgemeester en van de pers, en te blijven ijveren voor verbetering van dep rechtstoestand. De vergadering sprak als haar meaning uit dat zij het ont-slag aan Moijer gegeven, niat op rekening stelt van den heer Burgemeester Ten slotte droeg men het bestuur op, zicb tot don heer Burgemeester te wenden, met het beleefd ver zo ik, het bestuur een onder houd te willen toestaan, om alsdan in de gelegenheid te word'an gesteld, zich van ter uitvoering opgedragen, verschillende beslui ten, den heer Burgemeester in kennis tej stellen. Na een zeer geanimeerde gedachtenwis- scling, werd de vergadering, na een woord van dank voor de opkomst, door den voor zitter gesloten. Vereenijjing; van fiflimdelaren in Bouwmaterialen in Nederland. Woensdag 13 en Donderdag 14 Juli a.a zal in de bovenzaal van „In den VerguldeD Turk" de 12de algemeen© vergadering plaats hebben van de vereeniging van Han delaren in Bouwmaterialen in Nederland waarbij tevens het 5-jarig bestaan der ver eeniging feestelijk zal worden herdacht. Op de vergadering komen verschillende niet onbelangrijke vraagpunten voor en zul len enkele verslagen worden uitgebracht. Van de vraagpunten noemen wij: „Mede-, deelingon van het resultaat onzer bemoeiin gen inzake dén direct en verkoop van tegels* aan aannemers, directies en partioulieren1 door de agenten der Friedland en Mosaic- plattenfabrik en de firma Maufroid Frèref et Soeurs," „Bespreking omtrent het tref fen van een betere regeling met het Neder landsch Cement-Syndicaat ten opzichte van de verzending ©n de verrekening der le dige cementzakken" en „Medodeeling om trent gezameniijken aankoop Corven's vuur-, vaste steenen" Het belangrijkste punt lijkt ons echter toe Onze verhouding ten opzichte van of tegen over trutst, conventies, syndicaten e.d. Ingevolge besluit der laats, j algemeen© vergadering te Utrecht is door de daartoe benoemde oommissio, bestaande uit de hoe ren H. Bomert, Den Haag, W H. Lensink,; Arnhem, P. A. W. Wernink, Leidën, A. 0., Beyer, Rotterdam, en J. Senff, Katwijk- 261 Spoedig daarop wordt gemeld, dat het rijtuig voor is. Rohritz kust Kathrien tot afscheid de hand, dankt haar voor een paar bijzonder aangename weken. Zij en de rit meester begeleiden hem nog vriendschappe lijk de treden af, terwijl Stase zich er mee vergenoegt hem van het terras kushandjes toe te werpen. In het laatste oogenblik bemerkt Rohritz, dat hij geen lucifers heeft; de knecht wordt 't huis ingezonden om die te halen. „Het blijft dus afgesproken," zegt Ka thrien, „dat, wanneer gij van het mensch- dom, „en gros" weer eens meer dan genoeg krijgt, gij..." „Dan kom ik te Erlachhof om het „en détail" te leeren waardeeren, zeker, me vrouw antwoordt Rohritz en zijn blik dwaalt verstrooid omhoog langs de ramen van 't slot. „Tot weerziens met Kerstmis!" Het is een koele morgen, de wolkenlooze hemel, matblauw, dof, het gras dik met grijzen dauw als mot zilver bestrooid. Op het met regen gedrenkte zandplein voor het slot heeft het rijtuig diepe sporen gemaakt; de linde is uitgebloeidduizend kleine, ver schrompelde, gele bloesems liggen over den grond bezaaid, in haar zware takken hoort men den dauw ritselen, droevig vallen de groote druppels van blad op blad. De knecht heeft de lucifers gebracht. Kohnt.z draalt nog altijd. „Vil u niet vergeten, mevrouw, barones Meineck en begint hij, doch nu treft het geluid van een hinkenden voetstap zijn oor. Hij krijgt een schok, kijkt om: het is Stella; Stella inleen witte morgenjapon en met los opgestoken haar, zeer bleek, zeer bekoorlijk, met groote, ernstige oogen, wel ke uit een van zenuwachtigheid trillend ge zichtje stralen. Zijt gij, lui persoontje, ten laatste toch opgestaan? Dat is goed van je, werkelijk prijzenswaardigzegt de ritmeester lachend om Stella's naleven ijver schertsend te maske eren- Een schaterend gelach klinkt van het ter ras. „Ik hoop, dat gij aangedaan zijt, baron," krast Stase. „Wanneer onze kleine oim zes uren opstaat, dan is dat bij haar een teeken van de allerhoogste gemoeds ver voering." Het bloed stijgt Stella naar het gelaat en slechts met moeite gelukt het haar, haar tranen terug te dringen; zij zegt geen woord, staat daar onbeholpen, als van ver legenheid verlamd, doch Rohritz treedt haastio- op haar toe. „Ik stel uw vriendelijkheid zeer hoog op prijs," zegt hij ernstig en hartelijk; „ik zou het zeer betreurd hebben, wanneer ik geen afscheid van u had kunnen nemen." „Gij hebt gisteren zooveel moeite met mij gehad en waart zoo geduldig," brengt zij stotterend uit, „behalve oom Hans is niemand na papa's dood zoo vriendelijk jegens mij geweest als gij en daarvoor wilde ik u nog bedanken!" Hij neemt haar zachte, warme hand in de zijne en drukt die aan zijn lippen. „God behoede u!" mompelt hij. „Haast je, anders kom je te laatrpöpfc nu de ritmeester» die hem naar het station wil brengen en hem letterlijk in het rijtuig trekt. De koetsier knalt met de zweep, de paar den zetten zich in beweging, Rohritz wuift een laatste maal met zijn hoed, en nu is het rijtuig achter het ijzeren hek van het park verdwenen. „Arme StellaArme Stella 1" krijscht Sta se van het terras en schudt van het Lachen. „Een praohtmensch, die Rohritz; laat zich niet overrompelen Maar Stella heeft haar gloeiend gelaat met beide handen bedekt. „Ik ga in de afzondering", roept zij, „daar zal ik mij zeker niet ongepast gedra gen." Intusschen rolt Rohritz in gezelschap van den ritmeester naar 't station. Beiden bewa ren het stilzwijgen. „Hij is tot over de ooren op haar ver liefd"; denkt de ritmeester. „Is hij dan werkelijk te arm, om met haar te kunnen trouwen?" Ja, het is waar; Rohritz is smoorlijk op haar verliefd; haar lieftallige verschijning zweeft hem voor de oogen met de duidelijk heid van een visioen. Hij zou gaarne zijn armen naar haar uitstrekken, maar tege lijkertijd dringt rich met kracht weer dé vraag aan hem op, op wie zij toch ge lijkt? Plotseling weet hij het. Het is hem, alsof hij een slag in het Kart heeft gekregen l Naast de frissche, reine Stella ziet hij in Monte-Carlo de teringachtige ruïne van een eenmaal beeldschoon© vrouw met blanket sel op de wangen en rimpeltjes om oogen en mond, overigens geheel Stella's even- beekl rich aan de wöiefctë ovér een don keren man, die het voorkomen van een va gebond heeft, heen buigen Dat is twaalf jaren geleden Hij had toen gevraagd, wie zij was, waarop men hem had geantwoord, dat het de geliefde van den Spaanschen vioolspeler Corrèze was, die haar kapitaal telkens aansprak, om aan de speelwoede van den virtuoos te kunnen vol doen. Het was een vrouw uit de eerste krin gen, had men er bij gevoegd. Zij had man en kind verlaten, om de verkeerde stem te volgenhaar naam kende men nietmen noemde haar toen madame Corrèze. Waarom schieten hem plotseling al Sta- 8e's boosaardige toespelingen op Stella's on aangename connecties en op het Meineck- sche temperament te binnen? Dat Stella een zekere aangeboren in ge togenheid mist, valt niet te ontkennen. Terwijl hij met den ritmeester onder de luifel van wilden wingerd voor het sta tionsgebouw op de komst van den reeds ge- signaleerden trein wacht, wil die leelijke herinnering hem maar niet uit het hoofd. Plotseling vraagt hij zijn vriend, die zwij gend naast hem rit te rooken: „Hoe zit het toch eigenlijk met die schoonzuster van je zuster, over wie Stase het zoo dikwijls heeft? Was het dezelfde Eugénie Meineck, voor wie jij je indertijd hebt geïnteresseerd?" „Ja", antwoordt de ritmeester, terwijl hij rijn oogen ©enigszins toeknijpt, „en het was ook een bekoorlijk, betooverend wezen; Stella doet aan haar denken. Nu willen al len, die haar vroeger niet genoeg konden prijzen en verwennen, niets meer van haar wetenP' „Wat is er van baar geworden?" #r2«ij Hl of ten jzcen. leoft» de handen geraakt, is op zekeren dag met een ouderen man getrouwd, die niet met haar wist om te gaan. Mijn hemel, het beste paard struikelt onder een slechten ruiter, en...." „Nu, en?" „Na een kort huwelijk is zij er met een Spaanschen vioolspeler van doorgegaan, een ruwea kerel, die haar geslagen en haar ver mogen er doorgebracht heeft. Het moet een eerste virtuoos geweest zijn. Hij heet... hij heet..." De ritmeester knipt met zijn vin- gers. „CorrèTC?" brengt Rohritz in het midden, „Ja, gij hebt gelijk. Oorrèze In dit oogenblik komt de trein aanstoo men. „Mijn handkus aan de dames te Erlach hof en hartelijk dank voor je vriendelijk» gastvrijheid roept Rohritz, terwijl hij in den coupé springt. „Tot een spoedig weerzien, kerel, en... hm.... hebt gij geen boodschap aan dié naïeve, lieve Stella?" vraagt de ritmeester. „Ik wc-nsch haar van ganscher harte toe, dat zij spoedig in goede handen komt", zegt Rohritz met nadruk en op een harden toon. De trein stoomt weg. „Te duivel", denkt de ritmeester, „dat zijn treurige vooruitzichten voor het armé kind. Mijn Hemel, wanneer ik Stella lief had en mijn omstandigheden veroorloofden mij niet te trouwen, dan zou ik een kost winning soeken. Maar daarvoor is hij eeü te groote mijnheer (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1