De l.anêonwhiik SMOOTH JAARLMKSCISE C. Th. BREEBAART. euseo Uitverkoop. Alléén „Centraal Bazar", ■are SB. (Telef. 544). LEIDEN. L J. DEN HOLLANDER, iliCOOP Bauk-van-Leeningbriefjes, Haarlemmerstraat 233. j H.A. extra te veld staande Haver te koop. J. HENRI BEBKEIJON, PIETUS99» Directeur: H. KEEREWEER. Vele Coupons Jap©nslolf@n? Blousesloffen^ Faaitasfe'ECatoene», Shantung en ÜoaEsselines, Onderrokken, Witte Goederen, Servetgoed, Vitrages, enz., alles tegea ZSS2* lage prijieis, wegens vergevor derd Seizoen. Uitsluitend a Qontaaif. W Gedurende onze verbouwing uitverkoop' tegen spotprijzen. Alias uitsiuitead üospjes. Haarl.siraat 178a, lioek Paradijssteeg1. Eerste Kamer. Uit da ReehtzaaL Aoademienieuws. Marktberichten. Vragen en Antwoorden. TE yTRECHT. Verleent op zeer billijke voomanrdeu, onder borg stelling enz., Credieten aan fi^andbonwera en Indnstriëelen. Verschaft Jat© Hypotheek op llouw- en Weiland. Agent voor ILeiden en om streken de Heer 1392 17 PÈamïscera 59, Leiden. TB M1IBJR OF TB HOOP: een Kleortorlrleekery met Stryk- inrichting te Leiden, zeer gunstig gelegen, ook voor andere doeleinden geechikt. Tevens een stuk Bouwter rein te koop. Brieven Bur. v. d. Bi. No. 8793. 7 8816 6 Te bevragen onder No. 385 Adv.- Bur. A. RAAPHORST Hz., te ILass©. 8799 6 NIEUWE MARE 25, ILeeraar voor Piano ©n Orgel. 9570 6 IsEIDSGHH BEGaAF.ENIS-ONöJ3&NEi;S£«4w raa 95 HantoorAalmarkt 16. Tclelooua. 80!. 6S81 10 f opruim 8810 108 Aanbevelend, ^ie «Ie prijzen isi tie Ëbalagè, ONZE KOOPJES a 10 CENTS 5 beste Schriften, een Map, inhoudende 25 Prentbriefkaarten, een Werk-, Wit-, Kleer Tand-, Schoen- en Kachelboratel, 1 groots Dweil, Vloerbhk, 2 grooie ClssGtrollon, 6 zakjes Blauw, 6 pakjes Solex, 3 kaarten Zool beslag, 5 groote of 12 kleine doozen Schoensmeor, 3 potten Schoencroam Aschbakje, Lepelvaasja, 1 groote Lei, 5 Zakboekjes, 12 Potlooden, 10 stuks fijnste hoogglans Ansichtkaarten, 3 groote stukken Band, 3 doozen Kachel- pomade, 1 paar mooie Manchetknoopen, 12 stuks fijns doublé Beordknoopen 6 Kinderspellen, 5 fieschjes beste Inkt, 6 sluks Kachelpotlood, 3 groote stukken Toiletzeep, 50 stuks Enveloppen in alle maten, 5 stalen Vorken, 1 sterko Haar-, Stof-, Kuif, Zak- of Achterkam, 1 paar Zykammen, 1 of 2 fieschjes Odeur, 1 doos Zeep, 1 barnsteenen Sigarsnpjjp, 3 Aardappelmesjes. 1 Schaar, 1 Zakmes, 3 of 6 groote Prentenboeken, Portretijjsten, Spiegels! Tabaksdoozen, mondorgels, Marktnet, Scheerkwast, 3 Nagelschuiers, 3 Sponsen- doozen, 4S vel best Postpapier, 50 sluks blanco Visitekaarten. Verder Gloeikousjes 6J, 7i, 8$, 10 en 12j Cts., prima kwaliteit. Sajotten, Gaven, Band, Zeepen, Parfumerieën, KramerUen en Knoepen, stellen Dames- kammen, 4 etuks 16 Cts, Gasglazen 3J, 5, 8 en 10 Cts, 1 beste Luiwagen 16 Cts, Bezems 16 Cts., houten Stoelmatten 16 Cts., reuzen Prentenboeken 8 Cts., Verder Poppen, Speelgoederen, Portemonnaies, PJpen, Wrnkelzakken, vstvry Pakpapier, enz., en nog duizenden artikelen meer, alles zeer geschikt voor wederverkoopers. 8819 86 Ontsmettingsdienst. Bij het afdeelingsonderzoek over het ont werp van wet tot nadere wijziging en aan vulling der wet van 4 December 1872 (Stbl. No. 134) tot voorziening tegen besmettelijke ziekten, werd het doel dat met de wet be oogd wordt, toegejuicht door een aantal leden en de hoop uitgesproken, dat de me dewerking der gemeenten zou blijken uit de oprichting van ontsmettingsovensdoor de kleinere gemeenten voor gezamenlijke re kening. De opmerking werd gemaakt, dat het met dit ontwerp juist tegen den opzet er van is ingegaan. De leden hier aan het woord achtten het oorspronkelijk wetsvoorstel be ter. Er waren dan ook leden die tegen het ontwerp bezwaar hadden uit een oogpunt der vermeerdering van kosten, terwijl zij van de voorgestelde regeling misbruik vreesden. De wensch werd uitgesproken dat bij de Rijksambtenaren de beslissing mocht wor den overgebracht omtrent de vraag, of er ontsmetting dan wel vernietiging moest plaats hebben. Het werd door enkele 'leden betreurd dat de tuberculose niet opgenomen is in de wet op de besmettelijke ziekten en ontsmetting van kleederen nog niet is voorgeschreven. Door sommige leden werd ook de wen- eohelijkheid betoogd van het beramen van maatregelen tegen de besmetting, welke door personen kan worden overgebracht. Prov. Staten van Friesland. In de gisteren gehouden zitting zijn voor de periodiek aftredende leden van het col lege van Gedeputeerde Staten de heeren N. Simonsz (lib.), niet herkozen als lid der Provinciale Staten, G. L. van der Zwaag (s.-d.) en B. W. Okma (o.-h.), tot Gedepu teerden gekozen de heeren T. Nauta (a.-r.), G. L. van der Zwaag (s.-d.) en B. W. Okma (c.-h.) Alle benoemden namen de functie aan. Tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten (aftredende mr. N. Witteveen, die bedankte), werd gekozen de heer R. S. H. Visser (r.-k.) Ook deze nam de benoeming AMe-examem land- en luinliouwkunde. De minister van bnme'nlandsche za ken, heeft hóp a aid: dat do oommissie, aan welke wordt opge dragen hot ex a mi neer en vain hen, die '3in akte van bekwaamheid verlangen tot het geven van middelbaar onderwijs in land- of tuinbouwkunde of houtteelt of tot het geven van lager onderwijs in land- of tuin bouwkunde, bedoeld hij het Kon. besluit van 26 Mei 1897 (Stbl. No. 161), voor dit jaar zitting zal honden te Wageningen; cn heeft benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie: dr. K. H. M. van der Zande, inspecteur van het landbouw-ónder wijs, te 's-Gravenhage; en tot leden: L. Brockéma, directeur der Rijks-hoogerc land-, tuin- en boschbouw- school te Wageningen prof. dr. J. Ritzema Bos, J. H. Aber- son, dr. O. Pitsch, dr. D. van Gulik, B. A. Plemper van Balen, H. K. H. A. Mayer Gmclin, A. O. Ide, S. Lako en S. Koenen, leeraren aan de Rijks- hoogere land-, tuin- ens boschbouwscliool te Wagen in gein H. M. Kroon, leeraar aan 's Rijks vee artsenijschool te Utrecht; C. R. Brinkman, Rijkslandhouwleeraar to-' Leeuwarden H. E. Hui zen ga, Rijkslandhouwleeraar te Tctcringen; J. Elema, Rijkslandhouwleeraar to AssenJ. Heidoma, directeur d-er Rijks- laDdbouwwinterschool te Groningen; U. J. Mansholt, Rijkslandbouwleeraax te Gronin gen; J. Z. ten Rodengate Marissen, direc teur der Rijkslandbouwwinterseliool te Meppel; C. H. Claassen, Rijkstuinbouwlee- raar te Boskoop; J. Leendertz Czn., Rijks- tui nhouwleeraar te Leeuwarden; P. dis Vries, directeur der Rijkstuinbouwwinter- school te Aalsmeer; A. M. Sprenger, Rijks- tui nhouwleeraar te Maastricht; J. Mesdag, zuivelconsulent to Leeuwardendr. L. T. C. Schey, zuil vel consulent te Hoopla; dr. G. H. Coops, leeraar aan de Rijkslandbouw school te Wageningen; dr. H. Bos en dr. R. N. de Haas, leeraren aan de Rijks- hoo gere burgerschool te Wageningen. Dë moord in de Haarlemmer- straat të Amsterdam. Men herinnert zich den moord in de Haarlemmerstraat op de weduwe Van Dam, geboren Alida Keyzer, door den te Zwolle geboren 33-jarigen H. N. op Woensdag 6 Aug. 1908. De moordenaar, kostganger bij de wed. Van Dam, had deze door een revolverschot gedood. Deze zaak werd op 3 Febr. 1.1. door de 4de Kamer der Amsterdamsche rechtbank in behande ling genomen. Bekl. was reeds eenigen tijd in het gesticht Medemblik in behandeling geweest, doch als hersteld ontslagen, maar wegens beklaagdes abnormale houding ter terechtzitting besloot de rechtbank ,op ver zoek van den verdediger, mr. Kappeyne van de. Copello, tot het instellen van een nader, onderzoek naar bekl. geestvermo gens. Gisteren werd ter terechtzitting der rechtbank rapport der geneesheeren uitge bracht. Toen bekl. H. N. de rechtzaal bin nentrad, bleek hij zeer verouderd te zijn. Strompelend bewoog hij zich voort in gebo gen houding en keek suf voor zich uit. Op enkele vragen van den president wist hij niets positief mede te deelen. Waar ben je geweest nadat je den vorigen koer hier bent geweest? Op bed, antwoordde bekL Heb je geen werk verricht? Ik weet het niet. Heb je erwten uitgezocht? Ik weet het niet. Wat er in de Haarlemmerstraat gebeurd is, kon hij zich niet herinneren. De doktoren-deskundigen verklaren hem beslist krankzinnig en opname in een ge sticht noodzakelijk. Toen hij de daad ge pleegd heeft, bewogen door teleurgestelde liefde, deden zich verschijnselen van krank zinnigheid voor. Bekl. herkent de doktoren ter terecht zitting niet. De doktoren verklaren dat be klaagdes toestand geleidelijk is ontstaan. Het O. M. noemde deze zaak een lijdens geschiedenis, maar hij was niet krankzinnig toen hij de daad pleegde. Hij is dus straf baar voor de wet. Spr. verzocht de verdere behandeling te schorsen tot na het herstel van bekl. Na in raadkamer geweest te zijn besliste de rechtbank dat de verdere behandeling geschorst zal worden tot na zijn herstel en beval opname in een krankzinnigengesticht. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in do rechten op Stellingen de heerenJ. O. Koderitsch, geboren te Ambt-Doetinohem en J. W. van Zanten geboren te Tiel. G r o n in g o n. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer H. J. Ver hagen, leeraar aan het seminarie te Rol due, geboren te Groningen, op proefschrift: „Verwantschappen naar aanleiding van de fundamentaalpunten en do coïncidentie- punten der quadratische transformatie." UITLOTINGEN. Loten Parijs (Munici pal) 2j pCt. van 189496. No. 192799 fr. 100,000; No. 340769 fr. 20,000;, Nos. 38585 en 152018 elk fr. 10,000; Nos. 287917, 192025 en 256467 elk fr. 2500. De volgende Nos. elk fr. 1000: 16S9 1101 52657 14318 338298 164204 122693 277627 258257 334304 351248 132558 408607 354649 Jeffries en de neger Johnson, die op 4 Jnli te San-Francisco streden om liet Wereldkampioenschap in het Boksen, in weiken kamp de Jleger overwon. De Amerikaansche bokspartij. Aangaande den bokswedstrijd tusschen Jeffries en Johnson wordt nog uit Reno ge meld, dat Jeffries na de laatste ronde door zijn vrienden naar zijn plaats in den ring kon worden gebracht. Hij was nog half be wusteloos, maar kwam spoedig bij en ver klaarde niet meer goed te zijn voor den strijd. Na door verscheidene doktoren ver bonden te zijn, kleedde Jeffries zioh weer aan en vertrok naar zijn kamp te Montana Springs, terwijl Johnson over Chicago naar Nieuw-York vertrok, waar hij zich in een zang- en danshuis te kijk moet stellen. Het strijdperk werd door liefhebbers van souvenirs geheel afgebroken. Jeffries heeft verklaard, dat hij nooit meer in het strijdperk zal treden; hij erkent, dat hij nog slechts een schaduw is van wat hij vroeger was. Hij dacht weer o«p kracht te zijn gekomen, maar heeft het tegendeel moeten ondervinden. Hij gelooft dat alles zijn eigen schuld is. Hij leefde rus tig op zijn boerderij te Alfalfa, toen men hem riep om de eer van het blanke ras op te houden. Zijn trots heeft hem parten gespeeld. Jhonson heeft verklaard nooit aan de over winning gewanhoopt te hebben. Hij heeft gewonnen omdat hij beter dan Jeffries alle loopjes van het spel kende. Hij gevoelt zich in staat om morgen een nieuwen strijd te aanvaarden. Jeffries heeft moedig gevoch ten en niemand kan zeggen dat hij zijn best niet heeft gedaan. De moeder van Johnson, die te Ghicago woont, werd na de ontvangst van het be richt der overwinning van haar zoon door de negers in triomf rondgedragen, waarna zij van het balkon harer woning een toe spraak tot de menigte hield. Te Londen werden Maandagavond twee negers, die uit een café-chantant kwamen, door een troep heethoofden, boos over de zegepraal van Johnson, geducht mishan deld. De politie moest hen ontzetten. Een hunner aanvallers werd gisteren door den politierechter tot f 12 boete en de kosten veroordeeld. In vele steden der Vereenigde Staten is een vertooning van het vuistgevecht tus schen Jeffries en Johnson door de bioscoop verboden, aangezien die vertooningen ge acht worden de vijandschap, voornamelijk in de Zuidelijke Staten, tusschen blank en zwart aan te wakkeren. In sommige bladen te Kaapstad wordt eveneens gewaarschuwd tegen het geven van kinematografische voorstellingen in Zuid-Afrika, van het gevecht tusschen Jef fries en Johnson, wegens den noodlottigen invloed, dien deze zouden kunnen hebben op de zwarte bevolking, nu sommige kleur lingen reeds verkeeren onder den indruk van de overwinning van Johnson. Kechterlijke organisatie. Naar ,,De Tel." verneemt, zullen de on langs aangenomen wetsontwerpen betreffen de de rechterlijke organisatie, waarvan de datum der inwerkingtreding was overge laten aan de Regeering, met 1 Januari a.s. tot uitvoering komen. Wassenaar. VeiliDg van 6 Juli. Kropsla per 100 7 0.30 a f 0.80. Rabarber per 100 bos 1 a 1.75. Wortelen per 100 bos 1.50 a 7 2.25. Postelein per ben ƒ014 a ƒ0.20. Zuring per ben ƒ0.08 a ƒ0.10. ltaspererwten por kilo ƒ0.15 a 0.20. Capucijner- erwten per kilo 0.17 a 0.22. Peulen per kilo 0.20 a 0.25. Groote boonen per ben ƒ0.10 a 7 0.16. Aalbessen (zwarte) per kilo ƒ0.15 a ƒ0.20. Kruis bessen per kilo 0.10 a ƒ0.15. Komkommers per 100 7 1.75 a 3. Bloemkool per 100 ƒ7 a 9. Eieren per 100 5 a 5.25. Woerden, 6 Juli. Kaa9. Op de kaasmarkt waren heden 345 partijen oangevoerd. Men be steedde voor Goudsclie 1ste soort 29.a f 33.60, 2de soort 7 26.a 7 28 60. id. zwaai dere 7 29.a 31.50, id. gestempelde 7 31.a 7 Edammer 2de soort per 60 kilo. Handel matig. Op de heden gokoud'en vee- en varkensmarkt besteedde men voor lammeren ƒ18, varkens 25 a 36. biggen 10 a ƒ14. Delft, 6 Juli. Op de vette varkensmarktwaren aangevoerd 101 stuks. Prijs per kg. l3te soort 56 c-, 2de soort 52 c. Schiedam, 6 Juli. Noteering B9ursoommi9sie. Moutwijn ƒ12.per HL. Zonder fust en zonder belasting. Spoeling ƒ0.70 per ketel. Noteering Makelaars: Moutwijn 12.75, Jenever ƒ16.75, Amsterd. proet' ƒ18 25. Noteering Distillatoursboud: Moutwijn ƒ12.75, Jeuaver ƒ16.75, Amnterd. proef ƒ18.25. Giaau-Spiritu8 ƒ14.25 a Melasse-Spiritus ƒ11 50 a ƒ11.75, ruwe Spiritus 7 6} a 7 7. Londen, 5 Ju'i. Wol. De 12 dezer beginnende veiling van koloniale soorien zal tor en met den 27sten Juli duren. De aanvoeren voor de veiling bedroegen 64,014 bn. N. Z. Wales, 18,830bn. Queens land, 30,469 bu. Victoria,5743 bn.Zuid*Australische, 3341 bn. West-Australische, 3286 bn. Tasmania, 87,304 bn Nieuw-Zeeland ou 72,697 bn. Kaapsche. Hiervan gingeu direct in consumtie over 49,000 bn. N. Z. Wales, 7000 bn. Queensland, 17,000 bn. Vic toria, 2400 bn. Zuid-Australische, 100 bn. Tasmania, 17,500 bn. Nieuw-Zeeland eu 62,500 bn. Kaapsche. In het geheel werden dus 285,684 bn. aaugevoerd, waarvan 155,500 bn. direct in consumtie over gingen. Daar aan de resteerende 130,184 bn. nog 25,000 ba. van oude voorradeu toegevoegd worden, zijn in het geheel 155,184 bn. voor de a.5. veiling beschikbaar. Vraag: Kunt u mij ook een adres op geven van een burgerlogement in Arnhem, waar een net gezelschap van 16 a 20 perso nen een nacht kan logeeren? Antwoord: Dat zoudt u eens moeten vragen aan het Volkskosthuis, HommeRsche Weg 59 Arnhem. Vraag: Mijn dochtertje wordt met Au gustus 14 jaar en heeft zeven klassen op school doorloop en. Nu wilde zij gaarne iets worden, om later in haar eigen onderhoud te kunnen voorzien, hetzij onderwijzeres of boekhoudster, of een plaats op Post- of Telegraaf kantoor. Welk vak raadt u mij aan haar te laten leeren, en waar moet ik mij nu vervoegen, om voor één van deze vakken ten spoedigste en voordeeligste haar te laten opleiden? Antwoord: Wij kunnen niet beter doen dan u raden eens naar het hoofd der school te gaan, waar uw dochter school gaat. Met alles wat u daar noemt, kan uw dochter mettertijd in eigen behoeften voor zien;, Ge zoudt het lijstje nog kunnen vermeerderen met assistente-apothekeres. Maar het hangt veel af van haar aanleg en neiging. En daarover kan het hoofd der school beter oordeelen dan wij. Vraag: Hoe maakt men het beste zelf jam van frambozen of aardbeien, om tot den winter toe te bewaren? Antwoord: De vruchten afwasschen, er zooveel witte suiker bij doen als het gewicht der vruchten bedraagt, dan goed door koken, vervolgens in sbopflesschen doen en goed afsluiten. Bessen dien eh uitgeperst omdat de zaad- borreltjes in de jam het gisten zouden be vorderen. V raag: Mag een vader zijn bezittingen ver onder de waarde aan een zijner kinde ren verkoopenï Antw oord: Hij mag het wel doen, be houdens aan de andere kinderen het reek om na zijn dood te bewijzen dat zij bona deeld zijn met meer dan de wet toelaat, e^ om, op grond daarvan, inkorting van hert te veel genotene door dat kind te vorderen* Vraag: Als de chef den len Juni dei zaak verlaat, moet hij mij dan een getuig* schrift geven, of moet ik, daar ik over 3*. dagen de zaak ook verlaat, het dan bij hor- gaan halen? Antwoord: Het vragen van getuig schrift komt eerst te pas, wanneer men ziji dienst verlaat. Het moet dan afgegeven worden door dengene, wiens dienst men. verlaat. Vraag: Wanneer men zijn betrekking opzegt den lsten Juli, tegen Vrijdag over. 14 dagen, heeft men dan het recht on Vrijdags weg te gaan? Antwoord: Ja, wanneer men den wettelijken opzeggingstermijn, of de bedon gen opzeggingstermijn maar in acht neemt, dan kan men opzeggen tegen welken dag men wil. Het behoeft niet juist tegen Za terdag te geschieden. Vraag: Waarom moet de eene lom- penhandelaar zijn beenderen vervoeren in' gesloten bussen, terwijl de andere die zoo'1 maar in zakken en weer andere ze zoo maait los in een schuit vervoeren Antwoord: Als den een is voorgel schreven de beenderen in gesloten busseü te vervoeren welke bepaling ons trou wens niet bekend is dan zal de ander het ook moeten doen. Maar do wetten wor den ook wel eens overtreden zonder dat da, overtreding geconstateerd wordt. Vraag: Daar ik Woensdagavond deifi 9den Juni een man uit het water heeft ger haald, en die persoon mij onbekend is, zoodat ik hem niet om schadevergoeding vragen kan voor mijn bedorven horloge ei7 mijn schoenen. Zou u mij s.v.p. kunnen, zeggen waar ik mij vervoegen moet om schadevergoeding. Zou ik daar recht op hebben Antwoord: Uw daad is heel menscK- lievend en verdient waardeering, maar er. gaat wel iets van het mooie af als u voor- uw bedorven kleeding schade vergoed'ng: vraagt. Als een man, die door u gered ia,; daartoe bij machte is, zal hij toch uit zioh< zelf u wel beloonen; is hij arm, dan m gij met zijn dankbaarheid tevreden zijn< Hebt gij er mee een heldendaad verricht eni uw eigen leven er bij op het spel gezet, dan zal de „Leidche Zwemclub" u haar erken telijkheid daarvoor gaarne willen betoont^ door het schenken van een medaille, ver-! voeg u daarvoor bij den secretaris van cU., „Leidsche Zwemclub", den heer J. Rivière, Br eestraat 36. Recht op vergoeding kunt ge niet laten gelden, want uw daad, was geheel vrijwillig. V raag: Wat zou toch cte re den zijn', dat de Janvossensteeg nooit door een sproei wagen wordt bezocht, da..r het wel een van de drukste verkeerswegen der stad is, d^or, men zelf de straat niet met duinwater mag bevochtigen en grachtwater met typhusha- cillen is besmet; maar integendeel, eeni'ge malen per week worden wij wel verrast, door een wagen, maar geen sproemagen, met vreeselijk riekende beenderen. Werden wij dan maar van dien wagen verlost en er een sproeiwagen voor in de plaats gego ven. Antwoord; Zooals u weet, worden de meest stoffige wegen besproeid. Daartoe zal de Janvossensteeg vermoedelijk niet worden' gerekend. Als het al te erg stoffig wordt,; klaag dan er over a n het bureau van ge meentewerken. En wat dien beenderenwa- gen aangaat, als het vervoer van beenderen! per as niet verboden wordt, mag men na tuurlijk dezen vervoerder het doorrijden ooi niet verbieden. Daar kunt ge niets aait doen. Vraag: Is de nieuwe begraafplaats aanj; het Haagsche Schouw alle dagen den gef-i heelon dag voor het publiek te zien Antwoord: Voorloopig met toesteank ming van den opzichter wel. Vraag: Zoudt u mijn nieuwsgierigheid' ook kunnen .bevredigen, door ons te zeg-1 gen waar de afgedankte kleerrn dor koningin blijven, daar zij zoo dikwijls andere- heeft i Antwoord: Wij kunnen het u nietii zeggen. Zij zullen wel een goede bes temp ming krijgen.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 6