Kunst, letteren, enz. Agenda van de week: Geaienteltj'kg Arbeidsbeurs. Uit de „Staatscourant". Acodemienieuws. Gemengd Nieuws. Voor de hoogste klassen dor lagere scho len en de 'laagste klassen van de middelbare scholen lijkt ons de kleine bibliotheek be stemd, welke de heer W. Bartels uit Fran- sche bronnen wenscht samen te stellen. ,,La petite Jeanne'' een door de Fransche Aca- demi© bekroond werkje van mevr. Z. Car- raud, opent als verhaal deze kleine bibliotheek. De heer Bartels, leeraar te Utrecht, heeft poten aan den kant gezet. Uitgave: Wolters, Groningen. Hoeven wij een aanbevelend woord te ge ven aan de aardige boekjes van Ligthart en Scheepstra? De vierde druk is nu ver schenen van: ,,Van Planten en Dieren". ,,Pro en Contra" heeft een brochure uitge geven in haar serie betreffende vraagstuk ken van algemeen belang over de handha/- ving der belijdenis in de NecL-Herv. Kerk. Dr. H. Schokking, predikant te 's-Gra- venhage, behandelde het Pro; D. Mulder, predikant te Hermen het Contra In de Lotus-serie van dezelfde uitgeef ster: de Hollandia-drukkcrij te Baarn, is rerschonen ,,Theosophie: de moeder der godsdiensten'' door den traditioneeden „leerling" geschreven. Er is zooveel aanvrage naar Koeberg's muziek voor het „Alianora"-spel dat deze vermoedelijk in druk zal worden uitgegeven. Het tooneelin West-Indië. Het Hoofdbestuur van hejfc Algemeen Ne- derlandsch Verbond heeft van Groep Sun- uame de volgende vraag ontvangen: „Zouden er in Holland geen tooneelspe- Iers zijn, die met goede HollandsoKe stuk ken hier zouden willen komen? Dan hoorei de menschen goode Hollandsche taal, want ook die taal is nog zoo bedroevend. „O Heer verlos ons van den klem tóón, tóón, toon. Een behoorlijk tooneodspel in 't Hol la ncLsch werkt beter dan menige lezing." Dit schrijven heeft het doorgezonden aan het Hoofdbestuur van ons Ned er 1 andsch Tooneelverbond, dat niet beter wist te doen dan de Surinaamsahe verzuchting openbaar te maken. Wie meent er zijn voordeel mede te kunnen doem, wende zich tot 't bestuur van Groep Suriname dat stellig elke ge- wenschte inlichting zal geven. Wilhelm II en de Nobelprijs. Parijsche bladen hadden gemeld, dat kei- »ct Wilhelm kans had op Nobel's vredesprijs maar Lövland, de voorzitter van Nobel's vredesprijscomitó te Christiania, heeft nu gezegd, dat, indien men den keizer voor dien prijs candidaat wil stellen, het voor den volgenden keer al te laat is. Roosevelt schijnt te Stockholm gezegd te hebben, dat de keizer den prijs verdiende, aangezien hij het is, die verleden jaar een oorlog op den Balkan heeft verhoed. Dit schijnt de oor sprong van het gerucht. Ondersoheiding. Aan mevr. Curie is door de Engelscho Roy al Society of Arts" de Albert-medaille toegekend wegens de ontdekking van het radium, een ontdekking, die zij eenige jaren geleden in samenwerking met haar ïchtgenoot deed. Mevr. Curie is de tweede vrouw, aan wie deze onderscheiding is verleend. De eerste was koningin Victoria, die de medaille ont ving in 1887, ter gelegenheid van haar vijf tigjarig regeerings jubileum. Deprijs van oud porselein. In een te Londen gehouden veiling van de porseleinverzameling van baron Schro der werden fabelachtige prijzen betaald. Een tuitkan (biberon) bracht tienduizend pond op. Hetzelfde voorwerp was vijf jaar geleden voor den buitengewonen prijs van 15600 pond gegaan. Het porselein bleek zeer in waarde te zijn gestegen. Zoo bracht een Chineesche vaas die eenige jaren geleden met ruim 100 pond betaald was, nu 6S0 op, een Sèvres cabaret, 24 jaar geleden voor 1000 pond gekocht, ging thans voor driemaal dien prijs een paar vierkante pullen, vroeger voor 1900 pond geveild, golden nu 5100, een paar tulpvor- mige vazen bleken van 920 op 3400 te zijn gestegen. Voor 9000 pond ging een stel van drie vazen, dat vroeger 500 pond had op gebracht. In een enkelen veilingsdag werd 67.783 pd. st. besteed. Voor de National Gallery i© het schilde rij: de schipbreukeling van Joseph* Is raels aangekocht. Luitenant Filch'ner, die als leider eener Duitsche expeditie het volgend jaar een kocht naar de Zuidpool hoopte te onderne men, gaat in het eind van deze maand met een staf van zeven geleerden naar Spits bergen, ten einde zich daar vertrouwd te maken met het gebruik van verschillende wetenschappelijke instrumenten. Zijn bege leiders zijn allen ervaren Alpinisten. 15e Nationale Vrouwenraad Tan Nederland heeft een adres gezonden aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal naar aanleiding van het wetsontwerp van wet ter aanvulling van de bepalingen in het Wet boek van Burgerlijke Rechtsvordering, be treffende echtscheiding. Adressanten protesteerden tegen de aan neming van dit ontwerp op de gronden: 1. dat voor het vervolg onmogelijk zal rijn gemaakt 't stilzwijgend voorbijgaan van fei ten en omstandigheden, waarvan de open baarmaking voor alle betrokken personen niet dan uitermate grievend en kwetsend kan zijn 2. dat al moge voor de toekomst aan deze bepaalde wijze van wetsontduiking de pas zijn afgesneden hiermede tegelijker tijd de deur zal zijn geopend voor grooter leugen en bedrog, en ernstig gevaar zal ont staan voor de openbare zedelijkheid. Zij meenen dat tegenover deze groote be zwaren het voordeel: voorkoming van eene min of meer gebruikelijke wijze van wets ontduiking, niet opweegt en verzoeken dus het wetsontwerp niet aan te nemen. Het Hnasscko Vredespaleis. De „Times" van gisteren bsvat een ar tikel .over den bouw van het vredespaleis in Den Haag. Daarin komt ook een lijst voor van wat verschil lende landen tot het bouwwerk bijdragen Nederland: schilderijen van Ferdinand Bol voor het vertrek hoven de kleine rechtzaal en zeven geschilderde glazen voor het trap penhuis Engelandvier geschilderde gla zen voor de vensters van de gToote recht zaal; Frankrijk: een schilderij van Bes nord voor de groote rechtzaal en gobelins, naar ontwerpen van Luc O'MerQon, voor de kleine; Duitschland: een monumentaal hek aan den ingang van het erf; Italië: een deel van het marmer voor de gang; Oostenrijk-Hongarije: bronzen en kristallen luchters; Noorwegen: het graniet voor de stoep; Zweden: het graniet voor de heneden-verdieping en enkele zuilen; De nemarken een porseleinen fontein op de bin nenplaats; Zwitserland: de klok; Ruslandeen jaspis-vaas van. ruim; 3 M. hoog voor de middenzaalde Vereenigde Staten eon groote marmeren groep, voorstellende! „vrede door recht.," voor het eerste plat van de trap; Mexico: onyx voor do trap; België: waarschijnlijk de "bronzen deuren van het gebouw; Japan: met goud door weven tapijten voor de bestuurskamer, die beschoten wordt met hout uit Brazilië. De tuin woidt aangelegd door Thomas H. Mawscrn te Landen. net Van-Heeckeren- debat. „De Standaard" prijst in het bijzonder de uitdrukking van den minister van Buiten- landsche Zaken, dat hij „niet <?2 minste be denking had" om zijn bewering van 10 Fe bruari j.L op elk punt te handhaven, en bet toen verklaarde als volkomen juist te aan vaarden. „Het Kabinet van 1ÖC1 schrijft het blad is in 1905 afgetreden zonder als nog op dit punt "tot volkomen zekerheid te zijn gekomen, maar thans zal geen der oud- ministers meer de minste bedenking hebben, om de volkomen juistheid te aanvaarden van de gedane jministerieele verklaring, dat een brief als bedoeld (van den Duitechen Kei zer aan H. M. de Koningin), in werkelijk heid niet bestaan heeft." Yan het bestaan van zulk een brief schrijft „De Standaard" verder ia nooit door eenig oud-minister aan den heer Van Heeckeren de stellige verzekering gegeven. Hij heeft daarom zijn eigen zaak geschaad, door zich niet ijlings uit deze onhoudbare positie terug te trekken, en zonder voorbe houd de verklaring van den minister op dit punt te aanvaarden. „De Standaard" noemt het verder „stel lig verkeerd gezien," dat enkele leden der Kamer, voor hun collega partijtrekkend nogmaals het hek wilden openhouden voor een nieuwe excursie op dit verboden terrein, terwijl het blad betreurt, dat de motie Ren gors niet met algemfeene stem me n is aangenomen, inclusief die van den heeT Van Heeckeren. Deze toch was op hoogst onvoorzichtige wijze in een impas se ingereden, en had zich alleen door voor de motie to stemmen, voorgoed uit die im passe kunnen redden. Onjuist kenschetst „De Standaard" de voorstelling, alsof bet blad, na eerst den heer Van Heeckeren te zijn afgevallen, al lengs weer tot hem naderde. Van meet af heeft „De Standaard" gozegd geen vinger voor en geen vinger tegen de herkie zing van den heer Yan Heeckeren te zuilen uitsteken. „Aan een vriend, die zeer sterk op heis kiezing aandrong, is schrijft „De Stand aard" ten slotte daarom de raad gege ven: Wilt go uw doel bereiken,0 zorg dan vóór alle dingen, dat de heer Yan Heecke ren zich verbindt, om vm nu af aan geen woord meer over deze zaak te ©preken. En waar bij dit uitoefenen van pressie gewaagd werd van een publicatie van brieven, die voor dr. Euyper onaangenaam zou kunnen zijn, is zoo stellig mogelijk geantwoord, dat dit hem koud liet. „Wie in zulk een geheime zaak van inter nationaal beleid brieven publiceert, compro mitteert niet den schrijver, maar zichzelf." Ho electrische centrale te Amsterdam. B. en Ws. vragen den Raad machtiging tot de aanschaffing, ten behoeve van de Elec- trische Centrale, van een nieuwe turbodyna mo voor draaistroomopwekking en tot de verandering van een der bestaande draai- stroommachines aldaar in een gelijkstroom machine. Kosten f.270.000. De vermeerdering der aflevering van draai stroom door de electrische centrale is van dien aard, dat in den winter 19101911 een maximale belasting van 8000 K. W.'i© te voorzien, in wolk geval als reserve slechts beschikbaar zou blijven een turbodynamo van 4000 K.W. en twee door eylinderma- chines gedreven dynamo's van te zamen 1440 K.W., welke laatste echter tevens dienst moeten doen als reserve voor de gelijkstroom levering. In den winter 19111912 zal de maximale belasting naar schatting 10,000 K.W. kunnon bedragen; de reserve zou dan bepaald onvoldoende zijn. Alvorens een keuzo te doen, zal omtrent do ingekomen aanbiedingen door B. on Ws. deskundig advies worden ingewonnen. Nog dringender dan voor de draaisürooan- installatie is liet noodig, de reserve te ver meerderen van do voornamelijk voor de le vering aan de Tram dienende gelijkstroom- installatie, die reeds in den aanstaanden win ter onvoldoende zou kunnen zijn, wanneer dooi* sneeuwval of dergelijke omstandighe den het trambedrijf buitengewone krachts aanwending zou vragen. Te dien einde is het aangewezen, de twee cylindermachines, die thans twee wissel stroom-dynamo's drijven, te voorzien van ge lijkstroom-dynamo's. Door B. en Ws. is in verband met den vereischten spoed de ombouw van één ma chine gegund, die op 10 December 1910 moet worden opgeleverd. In verband met het toenemend bijwagen- verkeer op dc lijnen 5 en 10 doet zich de behoefte aan meerdere remise-ruimte in het N.-W. deel der stad meer en meer gevoe len, en komt het B. en Ws. gewenscht voor, thans over te gaan tot uitbreiding van de hij-remise der gemeentetram aan de "Brou wersgracht. Do kosten dezer uitbreiding zijn, met inbegrip van een ook in het bestaande gebouw aan te brengen traverseerinrichting, een automatische electrische seininrichting en een dienstwoning, geraamd op f 66,000. Donderdag; Musis Sacrum. Concert 8 uur. Vrijdag: Zomerzorg Harmonie-Concert van .Benvenuto". 8 u u r. Zaterdag: Bioscope-Theater. 2 en 8 uur. Zondag: Bioscope-Theater. 8 u u r. Telegrafisch weerbericht, •aar waaraeiningan id dea morg«a Tan 7 Juli. door het Kou. Ned. Meteer. laatit-nat t« D« Bilt. f, Hoogste barometerstand 767.6 te Yalen- tin; laagste 747.1 "te Memel. Yerwachting tot den avond van 8 Juli: Meest matige noordwestelijke tot weste lijken wind. Gedeeltelijk bewolkte lucht. Weinig of geen regen. Dezelfde tempera tuur. Stadstimmerwerf, telephoon No. 127. Geopend van. 913 uren des morgens en van 25 uren dea middags. Aanvragen van werkzoekenden. 1 Reiziger, 1 jongste-kantoorbediende, 1 confectiebediende, 1 timmerman, 1 metse laar, 2 opperlieden, 1 stucadoor, 2 schil ders, 1 stoker-machinist, 1 grof bank werker 1 loodgieter, 1 lood- en zinkwerkcr, 1 blik slager, 1 boekbinder, 1 letterzetter, 1 ban ketbakker, 1 a ank. koekbakker, 1 bakker, 1 tweede-bakker, 1 tuinman, 1 aank. tuinman, 6 loopknechten, 2 loopjongens, 2 oppassers, 1 huisbewaarder, 1 dek en wever, 4 losse-werklieden, 3 werksters, 1 wasch- vrouw, 1 fabrieksmeisje, 1 stoker. Bij Kon. besluit zijn, met ingang van 1 Juli 1910, benoemd bij de directie van de Ri j-kspostsp aarbank tot klerk: D. Asma, J. R. lloelfs, mej. A. J. de Leeuw, W. van der Laag, mej. C. E. M. van Wachem, S. F. Tamsma, O. Suwijn, P. Sytema, H. Yissiugi W. de Roo, mej. T. M. Dunker, A. Pals, A. Mcn- dria, mej. H. E. Aiings, J. A Hell enthal, N. de Yries, mej. M. C. Smit, mej. J. Ro- munde, A. J. F. J. Jansen, R W. Roe te- rink, A. W. van der Burgt, J. D. A. Schaf te naar, J. O. J. Ammerlaan en A. I. van Bolderik, allen thans tijdelijk ambtenaar, J. Hagen, thans tweede-assistent; H. J. Schras mej. W. M. de Bruin, H. J. P. Naerebout en S. van Gelderen, allen thans tijdelijk ambtenaar tot machinist K. U. Salgo, thans tijdelijk ambtenaar. IngenieurS. S., Waterstaat en Openbare Werken in Indië. Ter benoeming tot adsp.-ingenieur bij den dienst der Staatsspoorwegen in Ned.-Indië en tot adsp.-ing. bij den waterstaat en 's lands burgerl. openbare werken daar te lande, worden gevraagd, civiele ingenieurs in het bezit van het diploma bedoeld bij art. 118 der H. O.-wet („Stbl." 1905, No. 181). Aanmelding per gezegeld adres bij het dep. van Koloniën. Yoor nadere inlichtingen zie „St.-Ct." No. 155. Burgerl ij keY eeartaen N e d.- Indië. Ycor den burgerlijken veeartsenijdienst' in Ned.-Indië worden gevraagd veeartsen, die aan de Rijksveeartsenijschool het diploma van veearts hebben verkregen. Aanmelding per gezegeld adres bij het dep. van Koloniën. Yoor verdere bijzonderheden zie „St.- Ct." No. 155. ExamenLandmeter. Zij, die het examen van geëx. en beëedigd landmeter wensohen af te leggen, moeten zich vóór 25 Aug. schriftelijk bij het Dep. van Binnenl. Zaken aanmelden. Zij die in het bezit zijn van de getuig schriften of diploma's bedoeld in art. 4 van het K. B. van 28 Juli 1865 (St.bl. 87), zooals het is gewijzigd bij dat van 30 Juni 1882 (St.bl. 78) bebooren die stukken bij him ver zoekschrift om toelating over te leggen. Leiden. Aan de universiteit alhier zijn geslaagd: voor het doctoraal examen in de rechten de heer J. J. van Walsem; voor het oandidaats—examen in de scheikunde de heer S. W. F. Marga/dant; voor het candi- daats-examen in de wis- en natuurkunde mejuffrouw R. A. Biegeh Bevorderd tot doctor in de Staatsweten schap op proefschrift: „Tropisch-Koloniale Staathuishoudkunde. Het Probleem," de heer J. H. Boeke, geboren te Wormerveer; tot doctor in de rechtswetenschap op Stel lingen: de heer R. Egeler, geboren te Rot terdam, de heer N. C. Mulder, geboren te Voorburg, en de heer J. C. van Hasselt, geboren te Ti el. Geslaagd voor het candidaats-examen in de rechten de heeren H. Hazelhoff Roelfze- ma en P. O. H. Gevaerts van Simonshaven. Amsterdam. Gistermiddag trad prof. mr. G. A. van Hamel voor de laatste maal als promotor op aan de gemeentelijke uni versiteit. De promovendus, de heer J. W. van Zante, memoreerde dit feit, vóór de verdediging zijner stellingen, en sprak den wensch uit, dat prof. Van Hamel zijn groote gaven nog lang ten bate der gemeenschap moge aanwenden. lloofdcargas. Aan het overgangsexamen van het 1ste naar het 2de studiejaar hebben voldaan de volgende leerlingen: Infanterie hier te lande: T. L. G. Boek hout, A. K. Hardenberg, A. J. van der Blom, P. Weeda, A. van Soest, J. W. Schermer, H. P. Beets, A. G. C. Reijers, J. D. van der Waall, D. J. A. Piepers, A^ J. N. A. Piron, W. F. Engel, W. L. vap den Burg, J. de Roos, W. Brok. A. B. Neu- jean, J. C. Steenbeek, W. H. de Boer, U. A. Adriaansen, A. Netze, J. Yesseur, L. W. Nijland. Herexamen: L. A. F. Buijs. Infanterie Oost-Indië: W. H. Murenbeeld, J. A. B. Memper. L. van Rekum, W. Schil ling, R. K. Brunet de Rochebrune, J. L. P. van Raay, J. T. Horstink. Herexamen: H. Broekhuis, J. F. E. Meulemans. Administratie hier te lande: G. Waringa, J. C. L. Stadhouder, P. Bloema. C. Fon- kert, P. F. Kamm. Administratie Oost-Indië: H. J. B. Tulfer, C. H. C. Waal, A. J. C. van der KuyL SPORT. Luchtscheepvaart. Gedurende de vliegweek ie Reino© zijn reed© twee wereldrecords verbeterd en naar men verwacht zullen er meerdere volgen. De beide records werden door Morane ge slagen. Hij legde den afstand van 5 en 10 K.M. respectievelijk af in 3 min. 15 sec. en 6 min. 48 sec. De geslagen reoo.ds waren van: Balsan over 5 K.M. te Heliopolis in 4 min. 1 sec.; en Blériot over 10 K.M. te Reims in 7 min. 47 4/5 sec. Cricket. De Oxford-Cambridge-Wedstrijd. Oxford, het opgooien gewonnen hebben de, verkiest naar de wickets te gaan. Nadat in de eerste over twee wickets genomen waren, wist Oxford zich te herstellen, door den eersten dag te eindigen met 193 en nog 3 wickets in handen. Dank zij een 160 van De Conteur werd het totaal den volgenden -dag 315. Cambridge bracht het daarna slecht^ tot 76 (De Conteur 6 wiokets voor 20). De follow-on leverde 111 runs op, zoo dat Oxford won met innings en 128 runs. Wielrennen. Gisterochtend ving te Amsterdam de toer door Nederland aan. Yan de 33 ingeschre ven deelnemers kwamen er een zestal niet op. Om halfzeven had de start plaats. Even voor Abooude viel Lambrechts, die de leiding had, door losraking van zijn stuur en moest wegens ernstige verwondin gen den strijd opgeven. Zijn rijwiel was goheel vernield. Om 8.7 uren kwamen allen op één na Utrecht binnen. Te Ede was het hoofdpelo ton tot een 15-tal verminderd, hetwelk in Arnhem in onderling overleg 20 minuten be sloot te rusten. De grindweg van Nijmegen naar Maas tricht was door den hevigon regen zeer slecht berijdbaar. Indien de regen aan hield, zou heden de afstand van Maastricht naar Arnhem per trein worden afgelegd. Van Arnhem naar Groningen gaat de tocht dan langs den straatweg. Anders wordt gereden van Maastricht over Roermond, Venloo, Nijmegen, Arn hem, Zntfen, Deventer, Zwolle, Meppel en Assen naar Groningen, terwijl over morgen van Groningen naar Amsterdam teruggereden wordt. Het voorste peloton bestond te Venloo uit 12 deelnemer©. Even voor Maastricht nam de eindspurt een aanvang met het volgende resultaat: 1, Fransen (Hilversum), 2. Bel- lersen (Yinkcveen), 3. v. Dam (Delft), 4. Hollaar (Den Haag) en 5. Martinussen (Gulpen.) Roeien. D e H e nle y-R e g a t( t a. Door terugtrekking van Berliner R. Y. en Jesus Ooilege (Cambridge) roeide de - Amstel Twee ronder stuurman gisteren een walk'over. Heden wordt dus de be slissing geroeid tusschen de Amstel Twee en Leander. (Winner voor 1909) De Kam pioen van Duitschland, de Mainzer R. Y. sloeg gisteren de Amstel Yier. Nadat de Nederlanders eerst tot de helft voor waren geweest, stuurde Wielsma tegen een piket aan. Toen liepen de Duitschers uit en met alle moeite wisten zij in 8 min. 1 sec. te winnen met I 3/4 lengte. Boksen; Yan 1115 Juli zullen te Solieveningen internationale bokswedstrijden plaats heb ben om een prijs van f 1000. Hippische Sporf. Coursës fe Duindigt. 6 Juli. Oohoour a-pr ij sprijzendraverij 3e en 4e klasse, 2000 M.L Vlok, 2015 M. in 3 min. 33 3/5 sec. 2 Adeline, 2030 M. in 3 min. 34 sec. Wilhelmin a-p r ij s. Ren vlakke- baan, gereden door heerrijders, 1800 M: 1. Dracula, 63 K.G. (8. Lok©) in 2 min. 511/5 sec.2. Exercöse, 65 K G. (luit. Knel) li lengte achter. J u 1 i a n a-p r ij s: Steeple Chase, gere den door officieren, handicap. Afstand 3200 M.: 1. Le Cid, 81 K.G. (luit. Knel) in 4 min. 14 sec.2. Labor, 75 K.G. (luit. baron v. Voorst tot Voorst) 6 lengten ach ter. Internation al e-p r ij s. Prij- zendraverij le klasse 1. Amandus W., 2040 M in 3 min 28 3/5 sec.2. Abatos, 2520 M, in 3 min. 38 3/5 sec. Ter gelegenheid van het bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik werd het interna tionale concours hippique ook op Duindigt gehouden. In ong tramboekje etaa* dat de tram naar Noord wijk om 3.10 ver trekt, dat is een zetfont door het omzetten der cijfers en moet zijn 3.01 Men veran- dere dit even in het boekje; op de groote lijsten staat het goed. Doordat kinderen met vuur speelden, ontstond gisteravond een begin van brand in de Waardstraat. Door buren on voorbijgangers werd hij apoedig ge- bluscht. D e v ol k s s p e e 11 u i n aan den Hoogen Rijndijk werd gedurende de tijden van vrij spel in de maand Juni door onge veer 1500 kinderen bezocht. Het gemiddeld aantal per dag bedroeg ongeveer 100; ge durende de lustrum-week bleef het terrein ge do ten. Bovendien speelden 4 jongensclubs en 2 neisje-^dubs ender leiding korfbal, vlagbai, en andere balspelen. In de smederij van den heer E., in de Twee Leeuwensteeg te Rotterdam, is de 15-jarige smidsjongen B. A. M., wonende in do Boekharststraat, toen hij gisternamid dag een drijfriem om een schijf van een o© wilde werpen, door den drijfriem gegrepen en med©gesleurd. Tusschen het plafond der smederij en de jas raakte hij beklemd en hoewel de machine dadelijk stop gezet werd, bleek hij zwaar gekneusd en inwendig ver wond. De smidsjongen is naar het zieken huis gebracht. (N. R. C.) Men deolt aan de „O pr. H a a r 1. Ct." mede, dat de te Haarlem in het voor jaar gehouden internationale bloementen toonstelling een financieel verlies zal ople veren. Toen de bewoners van een reis buitenslands terugkeerden, bemerk ten zij in hun woning aan de Keizersgracht te Am sterdam, dat eenig tafelzilver, een Perzisch tapijt en waarschijnlijk nog andere voorwer pen door onwelkome gasten waren meege nomen. De politie heeft de zaak in handen. Vaü dader of dadért 1 geen spoor. Op do Palmgracht aldaar viel gistermid dag een kind van anderhalf jaar twee hoog uit het raam. Het was ernstig inwendig ge kneusd, zoodat de geneesheer het gevaar lijk achtte het naar .een gasthuis te ver voeren. Gistermiddag omstreeks half- vier ontstond door onbekende oorzaak, brand in den kelderwinkel van perceel St.-Antho- nies Br eestraat 9j waar de firma Engelsman, Heg Visser een handel in ongeregelde goederen drijft. De vlammen vonden gratig voedsel, zoodat zc eenige oogenblikkan, fel uitsloegen. De brandweer, met veel ma terieel uitgerukt, wist het vuur echter ba beperken tot den kelder en de eerste ver dieping, die de firma Kattenburg gebruikt voor haar tweede-hands kleerenhandel- Aanvaring. Gistermorgen passeerde te Nijmegen afvarend de sleep boot „Maria," van Rotterdam, waarachter twee vaartuigen. Het eerste schip (van de maatschappij „De Kolenhandel) met kohan. geladen, kwam door een verkeerden, draai eerst in aanraking met het veer-hrugvak, waarvan de kettingen werden losgerukt, daarna met de tjalk „Libra," waaruit aan. de kade cellulose voor een papierfabriek werd gelost. Dit schip kreeg een lek en in de zijde deuken, terwijl zijn ankerketting en meertouw werden losgerukt en ook da roeiboot werd beschadigd. Het beurtschip „Vertrouwen", waarvan de meertouwen brar ken, werd door het kolenschip tegen de kade gedrukt. Het beurtschip kreeg aan de zij dm veel averij en pok de kade ward over en kele meters ernstig beschadigd. Een onbekende dame heeft aan de Herstellingsoord-Yereeniging voor H. IJ.-S.-M. personeel f 1000 geschonken, als een bewijs van waardeering van de dienstprestatiën van het personeel dier Maatschappij, in het bijzonder gedurende de Julianafeesten. Hoog water. De werkzaamlie- den op verschillende steenfabrieken lange den Rijn zijn door het hooge water gestaakt. Men meldt uit Deventer over den hoo gen waterstand in den IJsel, dd. 6 Jnli: Door den aanhoudenden was van het wa ter in den IJsel zijn gisteravond en heden ochtend verschil lende uiterwaarden in doaa omgeving end erge) oopen. Dc schade is zeer groot voor hen. die hun hooi nog niet binnengehaald hadden. Verscheidenen in tusschen hebben zich ge haast, den oogst nog tijdig te verwijderen. Daar het natte weder niet medewerkte, heb ben sommigen het nog niet droge gras op geladen en bij de hofstede weder uitgespreid. Intusschen wordt er door de steenfabrie ken, die reeds eenige dagen stil moestetf liggen, beduidende schade geleden. Waar voorts ovorstroomingen der uiter waarden in den winter^ gewenscht zijn, daar ze in 't voorjaar hot gras welig doen tie ren, wordt het late gras nu van slecht3 kwaliteit, zoowel voor weiders als voor hooiers. Bovendien wordt nog gemeld, dat ook raeda verschillende perceelen bouwland langs den hoogeren rechter-I Jseloevar blank staan en; dat daar de veldvruchten totaal bedorven, zijn. Dit jaar is dan ook de waterstand Vaü den IJsel in doorsnee baduidend hooger dan vorige jaren. De scheepvaart heeft in 1910 nog geen belemmering van beteekenis on-, dervondem

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 2