N°. 15449 Dinsdag 5 JuIL A0- ISIO. <§eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit da „Staatscourant"- FEUILLETON. Stella. LEIDSCH PRIJS DEE ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer /0.17J. Qrootere letters naar jlaatsruimte. - Kleine adrertentiên van 30 woorden 40 Oente contantelk tiental woorden meer 10 Oenta. Voor het inoaneeren wordt/0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentsj per 3 maanden f 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post1.65. i Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter fclgemeene kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand ge- jBteld de kohieren der Personeele belasting Nos. 16 en 17 van den dienst 1910, executoir verklaard den lsten Juli j.l. en herinnert tyoorts den belanghebbenden aan hun ver plichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen,. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJ SELA AR. Leiden, 5 Juli 1910. Arbeidsbeurs* Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat geduren de heb tweede kwartaal 1910 bij bet bestuur der Arbeidsbeurs zijn ingekomen 65 aan dragen van patroons en 266 van werklieden !fen dat door bemiddeling dier Beurs zijn ge plaatst 50 werklieden, verdeeld als volgt: Banketbakkers 1 Kleermakers 1 Loodgieters 1 Loopknechten 9 Me.tselaars 1 Opperlieden 1 Schilders 1 Sigarenmakers 1 Timmerlieden 3 Tuinlieden 1 Waschvrouw en 1 Werklieden zonder vakkennis 12 W erksters 17 Burgemeester en Wethouders van Leiden, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN HEYST, Sr-rctaris. Leiden, 5 Juli 1910. Leiden, 5 Juli. Dr. H. M. Quanjer, te Wageningen, heeft bedankt voor zijn benoeming tot lec- ifeor in de wis- en natuurkunde aon de Uni versiteit te Leiden. In de gisteravond gehouden vergade ring van aandeelhouders van de Leidsohe Sohouwburg-vereeniging bracht de secreta ris het jaarverslag uit. De balans en winst en verliesrekooing werd goedgekeurd. Aan de firma E. Vocking Hoogewoerd, alhier, is ook opgedragen de clectrisohe lichtinstallatie van 450 lichtpunten in het Seminarie ,,Hageveld" te Voorhout. Ds. F. Oberman is 6 Sept. a. 8. 25 jaar predikant baj de Ned.-Herv. Geen. Ie Lei den. Hij aanvaardde de Evange'i jbediening 3 Sept. 1876 te Steenwijkerw A, ven rok van daar in 1879 naar Ommen en bleef bij die Gemeente werkzaam tot hij naar hier kwam. Zondagavond te 7 uren had in de Nieu we Kerk te Amsterdam de bevestiging plaats van den beroepen predikant dr. G. Oorthuys. Als bevestiger trad op ds. O. B. Oorthuys, van Rotterdam, die, naar aanleiding van 2 Korinthen 5 vers 20 en 21, zijn zoon, dr. G. Oorthuys, van Leiden gekomen, als pre dikant der Ned.-Herv. Gemeente te Am sterdam bevestigde. Aan het einde zong de zeer groote schare, die de Nieuw© Kerk vulde, den bevestig den leeraar Psalm 134 vers 3 toe. Woensdagavond 7 uren zal dr. Oorthuys in de Nieuwe Kerk zijn intrede doen. Zuster de Haan, de vroegere verpleeg ster van Prinses Juliana-, bracht gisteren een bezoek aan H. M. de Koningin en de Prinses op Het Loo. Zij werd por hofrij- tuig van het station gehaald en vertrok des avonds te 8.36 weder naar Utrecht. Men meldt ons uit Jutphaas. Heden had alhier de teraardebestelling plaats van Mgr. G. van Heukelum, in leven eere-ka- merheer van Z. H. den Paus, benevens ka nunnik en Pastoor te Jutphaas. De over ledene was in 1859 tot priester gewijd, ter wijl in 1873 zijn benoeming tot pastoor te Jutphaas volgde. Nog in het vorig jaar mocht Mgr. van Heukelum zijn gouden priesterjubileum herdenken. De 1ste luit. W. Dozy, van het 4de reg. infanterie, wordt 16 dezer gedetacheerd bij het centraal-magazijn van militaire kleediug en uitrusting te Amsterdam. De 1ste luit. A. H Drijfhout van Hooff, van het korps pantserfort-artillerie woTdt met October gedetacheerd bij het 2de reg. veld-artillerie. Reuter seint uit Berlijn: De ,,Staatsanzeiger" bevat het besluit, waarbij aan jhr. dr. C. G. W. F. van Vre- denburch, tot dusver gezantschapsraad bij het Nederlandsche gezantschap te Berlijn, de Kroonorde 2de klasse is verleend. De gewone audiëntie van den minister van oorlog op Donderdag 7 Juli en die van koloniën op Vrijdag 8 Juli, zullen niet plaats hebben. ALPHEN. Bij do aanbesteding van lood- en zinkwerk voor den bouw dor Martha- Stichting waren vijf inschrijvingen ingeko men, nl. van Van der Heijden, te Leiden, f 1760; Bonte, te Oudslioorn, f 1350; Pon- sioen te Aarlandervoen, f 1199. Twee in schrijven trokken zich terug. Het werk is aan den laagsten inschrijver opgedragen. HAARLEMMERMEER. In een onbe waakt oogenblik geraakte een meisje van vijftien maanden, dochtertje van den land bouwer Alewijn, aan den Ringdijk bij Oude wetering in de sloot voor de woning ta water. In bewusteloozen töestand werd het kind opgehaald. Pogingen, ook van den ont boden geneesheer, om de levensgeesten op te wokken, bleven vruchteloos. De leerlingen van den winter-landbouw- cursus te Hoofddorp, een vijftiental jonge lieden, zullen morgen een excursie-tocht ma ken naar het Z. van Limburg, in welke streek zij een drietal dagen zullen vertoe ven. Ook zullen tochten gemaakt worden in het aangrenzende Duitsche en Belgische gebied, ten einde het bezienswaardigi op landbouwgebied in oogenschouw te nemen. Zeker zal er voor de jongelui bed wat te genieten, maar vooral te leeren vallen. Het uitstapje geschiedt onder leiding der litera ren van den cursus, de heeren V-tldman en Hazenberg. De zangvereeniging van Hoofddorp cn Nieuw-Vennep, beide ondetr directie staande van den heer Langereis, te Hoofddorp, zul len morgen een uitstapje naar Zand voort maken. Alle deelnemers en deelneemsters gaan per fiets. Nabij Hoofddorp is een locomotief, die gebruikt wordt bij de aan te leggen spoo-T- weglijnen, gederailleerd. Door de groote snel heid, waarmede gereden werd, kantelde dr? machine en viel onderstboven. De machinist kon juist den stoom nog afsluiten, waar door groobero onheilen werden voorkom.cn Behalve de brandwonden, die de machinist bekwam en dio gelukkig -niet ernstig zijn, kwamen er geen persoonlijke ongelukken bij voor. De materieele schade is evenwel nogal van bebeckenis. De oorzaak ligt hoofdzakelijk in het onbesuisde rijden van den machinist, die daarvoor al meermalen een waarschu wing had ontvangen. NOORD WIJKERHOUT. Een auto, die van den PietiGijzénweg" den Kerkweg be reiken wilde, nam éen verkeer den draai, en stoof, tot grooten schrik der bewoners, door de ruiten van het café „De Vlasoven," waar door groote schade werd aangericht. Uit een stoomboot, liggende in de vaart der Zanderij van gravin Van Lynden werden hedennacht vier koperen lantaarns en een koperen bel, ter gezamenlijke waar de van f 100, gestolen; benevens eenig bed- degoed. Den veldwachter B. Stekers mocht het gelukken het gestolene op te sporen. Alles was verborgen in de goederenloods van het station Lisse met het oog het van daar verder te vervoeren. De dader bl-ïrii te zijn Th. O., uit Leiden (werkzaam op de zanderij). Of hij medeplichtigen heeft, zal nader moeten blijken. VOORSCHOTEN. Bij den burgemeester werden op 4 Juli j.l. ingeleverd een can- didatenlijst van R-K. kiezers,, bevattende den naam van jhr. mr. t tT. J. Pompe van Meordvervoort. en éénvan liberale ziids met. den naam-van dr. Jr Moll van Cha rante Door de anti-revolutionairen en Olir.- historischo kiezers werden gOen candidaten- lijsten ingeleverd. Gisteravond hield de schietverceniging „St-Eloy", (bestaande uit personeel van de Goud- en Zilvorfabriek alhier) haar jaar- lijksch sehietoonoours aan „De Oude Vink". De beschermheer der Vereeniging, de heer J. M. van Kempen, was verhinderd het con cours met zijn tegenwoordigheid te vereeren. Tevens vierde ,,St.-Eloy" haar 10-jarig be staan. De feestavond droog een zeer gezel lig karakter en werd opgeluisterd door het in zulke gevallen, onmisbare har moniekorps „Benvenuto." De uitslag van het concours was als volgt: Eerste prijzen werden behaald door do hoe ren H. Metselaar, W. Jansen en H. Stions. Rozenprijzen verwierven de heerm W. Dijkman, W. Diephuizen en B. Lubach. Door den heer J. M. van Kempen Jr. was een extra rozen prijs uitgeloofddeze werd gewonnen door den heer H. de Zwart. De collectie voor den Gewapende Dienst heeft in deze gemeente opgebracht de som van f 32.84V2. "WARMOND. Gisteren is de vernieuwde huiskapel van het St.-Nicolaasgesticht al hier ingewijd. Do zeereerw. Deken Smoulders, pastoor der parochiekerk, verrichtte deze plechtig heden, hierbij geassisteerd door den zeer eerw. hooggel. heer prof. Seyzcner, van het Seminarie alhier," en dei} assistent-pater Minderbroeder der parochie. Bij de plech tigheden waren tegenwoordig Kerk- en Arm bestuur, bon ovens een aantal genood igden. De aangebrachte veranderingen hebben het geheel in een heel wat grooter en sier lijker kapol herschapen dan tot heden hqt geval was. ZEVENHOVEN. De collecte voor het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst heeft opgebracht f 6.46. Bij Kon. besluit is aan den directeur der directe belastingen, invoerr. en ace. G. M. -C. Dresselhuijs te Arnhem, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Aug. a.s., eer vol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, on der dankbetuiging voor de diensten door hem aan den lande bewezen aan J. R. Snoeck Hen leemans op zijn ver zoek, met 1 Juli 1910 eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van lid van den Voogdijraad te 's-Graveuhage benoemd tot lidvan het college van re gen ten over de gevangenissen te Utrecht, jhr. mr. J. W. M. Bosch van Oud-Amelis- woerd, vice-president van de arr.-rechtbank aldaar met 1 Augustus 1910 bij de zeemacht bevorderd tot off. van gez. 1ste kl. de off. van gez. 2de kl J. W. C. Bovenkerk; met 22 Juli 1910, aan de vrouwelijke tweede klerk bij de directie van de Rijks postspaarbank, G. Dcuma, cp haar verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend; benoemd tot hoofd-assistent bij den dienst der Rijkslandbouwprócfstations dr. W. var. Dam, tijdelijk hoofd-assistent aan het Rijks- land bouwproefstation te Hoorn de volgende pensioenen verleend: aan H. Kesbelo f 452, T. C. G. ten Bokkel f2400, J. Uittenbogaart f 90, J. Vervloet f 734, J— Gerlach Giunta d'Albani f 801, A, F. van der Zrandc r 706, H". IT. Mil lus t 599, J Vriens f 320, J. R. van der Ploeg f .267, J Wéber f 485, J. W. Exalto d'Almaras f 759, J. Lolcaina f 859. Sparwoudefonds (Studie beurs). De Minister van Financien, voortzettende het beheer over de Stichting der Vrouwe Olara Jansd. van Sparwoude, ten jare 1615 opgebracht ter weeskamer van Delft, in aanmerking nemende, dat eerlang de bege ving zal mceten plaats hebben van één stu diebeurs, die ten bedrage van f 150 's jaars, uit de gelden van voormelde stichting wordt gekweten; roept op personen of ingeval zij min derjarig zijn de ouders of voogden van per sonen die hun voorbereidende studiën gevorderd ter opleiding in het predikambt, met 1 Oct. a. s. aan 's Rijks Universiteit te Leiden zullen aanvangen om, zooverre zij meenen, dat zij of wat de ouders of voogden betreft hun kinderen of pupillen in aanmerking zouden kunnen komen voor ondersteuning tijdens hun v:r'4ijf aan genoemde Universiteit, zich vóór 1 Sopt. a. s. met hun daartoe op gezegeld papier geschreven verzoeken aan te melden bij het departement van financiën. Voor nadere bijzonderheden zie ,,St. Ct." No. 153. Off. van Gezond h. inNed.-Indië Voor 20 studenten in de geneeskunde aan de Ned. Universtiteiüen bestaat de gelegen heid om in opleiding te worden genomen voor de betrekking van off. van gez. bij hel loger in Ned.-Indië, onder genot van een subsidie van f 4000, terwijl bovendien ne de benoeming nog een gratificatie wordt uitgekeerd van f 1000, als tegemoetkoming in de kosten van de eerste uitrusting. Aanmelding vóór 1 Aug. e.k., bij gezcgelö request, bij hét depart, van koloniën, al waar, op aanvrage, kosteloos ex. zijn te ver krijgen van het reglement betreffende d' opleiding. Opzichter Waterstaat en Opent. Werken in N e d. I n d i S. Ter beschikking van den Gouv.-Gen. vai Ned.-lD.dië kunnen worden gesteld, om be noemd te worden tot opzichter bij den wa terstaat en 's lands burgerlijke openbar» werken in Ned.-Indië, personen die met vol doenden uitslag het examen hebben afge legd voor opzichter hij d<m Rijkswaterstaat in Nederland en practisch ontwikkeld zijn Aanmelding, bij gezegefld adres, bij het Dep. van Koloniën. Voor nadere bijzonderheden zie ,,St.-Ct. No. 151. Staatsexamen. Do minister van hinnenlandschó zaken heeft bepaald dat het Staatsexamen ter ver. krijging van een getuigschrift van bekwaam heid voor de studie aan een universiteit zal worden afgenomen te Utrecht op 7, 8 9. 11. 12, 13, 14, 15, 16. 18, 19, 20, 21, 2*2, 23, 25, 26, 27, 28, 29 en 30 Juli, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13. 15 16, 17, 18, 19, 20, 22 en 23 Augustus Bevolking van Zeeland. Blijkens een opgave in de „Staatscou rant" van het Gentraal Bureau voor de Statistiek bestond op 1 Januari 1910 de be volking van Zeeland uit 116,144 mannen en 117,334 vrouwen, totaal 233,47S. De volgende gemeenten hadden meer dan 10,000 inwoners: Middelbui'g 19^8-3 en Yli# singen 21,500. Ovei'ijsei. Op 1 Januari 1910 had de provincie Over- ijsel 385,622 inwoners, waarvan 196,000 man nen en 189,622 vrouwen. Meer dan 10,000 inwoners hadden de vol gendc gemeenten: Ambt-Almeloo 10,506. Stad-Almeloo 10,569, Deventer 28,221, En* schedee 34,564, Hengeloo 20,166, Kampen 19,747, Lonneker 17,720, Losser 10,237 et Zwc1'- 34,224. Frie&land. Op 1 Januari 1910 bedroeg de bevolking der provincie Friesland 183,015 mannen en 180,610 vrouwen, te zamen 363,625. Meer dan 10,000 inwoners hadden de ge meenten Achtkarspelen met 12,856, Dantu* rnadeel 12,407, Harlingen 10,518, Leeuwar den 36,511, Leeuwarderadeol 11,876, Menal- dumadeel 10,243, Ooststellingwerf 10,402, OpsterLand 16,621, Schooterland 15,756. Smallingerland 12,709, Sneek 13,013, Tie- tjerksteraaeel 15,203, Weststellingwerf 16,460, Wijmbritseradeel 12,251 en Wonse- radeel 12,901 inwoners. 26) Stella haalt haar horloge voor den dag, om zich bij deze oogenblikkelijke ver lichting omtrent den tijd te vergewissen. Is het horloge mogelijk blijven staan? Neen, er is werkelijk pas een kwartier verstreken sinds Edgars verdwijnen. Eu klinkt het rollen van een rijtuig tus- schen het bruisen van de Lave en het rui- schen van den regen door. De klank van een menschelijke stem treft Stella's oor. Zij luistert ingespannen. Is het Rohritz? Neen, dat is zijn stem niet. Het zijn bovendien meer stemmen. Het zijn vier of vijf ver dacht hee-sche stemmen, Krainers, die, een eentonige Slavonische melodie brommend, in een kleinen mandewagen voorbijdraven. Zij ziet het angstwekkende gezelschap bij het roode hemelvuur, ziet den koetsier woe dend met zijn zweep slaan op den rug van een klein paardje, dat met opengesperde neusgaten en fladderende manen door de modder galoppeert. Stella's hart klopt; haar groote voorraad aan moed is tot niets ineengekrompen. Nu hoort zij voetstappen. Komt hij? Neen, do voetstappen naderen uit de tegenoverge stelde richting. Het zijn strompelende, slee- pende voetstappen, als van iemand, die dronken is. Een naamlooze, onzinnige angst overmant aar. Nu hoort zij den haastigen rhythmus van een eleganten mannenstap. „Baron Rohritzl" gilt zdj, zoo hard zij kan, „baron Rohritz 1" De tred verhaast zich. Een minuut lateï staat Rohritz naast haar. „Om 's Hemels wil, wat is er?" roept hij ontsteld. „Ach, niets, niets, slechts een dronken man. Mijn moed heeft erbarmelijk schip breuk geleden. Wie weet, of ik, wanneer gij niet te rechter tijd waart gekomen, niet in de Save was gesprongen. Maar het immers alles nu goed? Het rijtuig komt. toch?" „Ik kan er, helaas, geen machtig wor den; slechts oen boerenjongen, die de paar den naar huis zal brengen. Wanneer men maar eenigszins op die rakkers staat Ion maken, zou ik u op den beste gezet en stap voets naar het logement gebracht hebban. Maar ik ben overtuigd, dat het dier u niet kan dragen. Het zou in den eersten den besten modderpoel met u in elkaar zakken. Ik kan u met den besten wil niet helpen; gij moet dus probeeren, dat eind Te loo- pen Hier heb ik een schoen van de waar din meegebracht". En terwijl Stella haar kleinen verbonden voet in den grooten leeren schoen steekt, draagt Rohritz den meegebrachten boeren jongen op, zijn plaid en regenmantel uit de modder te visschen en te trachten de dieren naar het logement te brengen. Nog in het heengaan hooren hij en Stella de langge rekte ,hu's" waarmede de jongen beproeft, de knollen uit hun verlammende slaperig heid op te wekken. Op den arm van haar cavalier steunend, doet Stella haar best vooruit te komen, zonder te laten merken, dat haar voet haar met elke minuut meer pijn doet, doch steeds moeilijker, angstiger worden haar be wegingen. Een zaoht gekerm dringt tusschen haar lippen door. „Laat mij slechts een oogenblik uitrus ten!" smeekt zij zacht, beschaamd over een hulpeloosheid, waarmede elke normaal ge organiseerde vrouw zou gecoquetteerd heb ben. „Het gaat zoo niet verderbeweert hij en zich naar haar toebuigend, zegt hij zeer beslist: „Leg als 't u blieft uw rechterarm om mijn hals, maar stevig, behandel mij geheel als een lastdier". „Maar, baron..." „Spreek, als 't u blieft, niet tegen. Dit maal beveel i kHij zegt dat zeer vriende lijk, doch op een toon van gezag. Zij gehoorzaamt hem half werktuiglijk. Hij draagt haar vast en zeker, zonder te struikelen, zonder de minste vermoeidheid te verraden. In het eerst is het haar zon derling beklemd te moede, doch langzamer hand maakt zich een aangenaam gevoel van geborgen-zijn van haar meester. Haar ge dachten dwalen in het verleden... naar die dagen, toen haar vader haar onder zijn rui men ruitersmantel aan zijn borst verborg en zij uit die warme duisternis door een smalle reet de wereld inkeek. „Wij zijn er!" zegt Rohritz eindelijk zeer heesch. Zij kijkt op. Een roodachtig geel lir' schijnt uit drie of vier ramen van een plomp gedrongen gebouw. Op den drempel van het logement zet hij haar neer. „Ik dank umompelt zij zacht, zonder hem aan te kijken. Hij zegt niets. In de gelagkamer is niemand. In de groo te kachel brandt een vroolijk vuur; een on aangename reuk van oude kaas, bier en goedkoope tabak vervult de atmosfeer, of schoon de ramen open staan In een groote tapkast ziet men tusschen allerlei prullen van glas en porselein een paar afgebrokkel de suikerscheepjes met papieren vlaggetjes en een bruidskrans met verkneukelde witte katoenen bloemen en hard-groene bladeren. De portretten van beide Majesteiten, nog zeer jong, uit-den kroningstijd dateerend, hangen rechts en links van dit meubel. Tusschen de vele met zwart gewast linnen overtrokken tafels staat er een, welke met een roodgebloemd tafellaken prijkt en net jes gedekt is met groenachtige glazen, met blauwgerande borden en ijzeren messen en vorken met houten stelen. De waardin, een kolossale vrouw, die doet denken aan een in het midden saamgebonden stroozak, ver schijnt, om de beide verongelukten te ont vangen en Stella haar gehecle garderobe aan te bieden. „Kunnen wij dan niet verder rijden?" vraagt Stella bevreemd. „Helaas niet. Ik heb iemand gezonden naar bet dichtst bijzijnde dorp om een voer tuig, doch de bode kan niet eer dan over een goed uur terug zijn. En gij moet u nog op een andere onaangenaamheid voorin- reiden en wel, dat gij gedwongen zult zijn, een omweg te nemen, de Gröblacher brug is afgebroken en in de Save drijven nu de balken en allerlei afval, waarom de veer pont voorloopig buiten werking is." ,,0, lieve hemelzegt Stella, die in tus schen haar druipenden regenmantel uitge trokken, en een dikken rooden doek van de waardin om haar schouders geslagen heeft; „nu, wij zijn ten minste onder dak". Middelerwijl brengt de waardin op een grasgroen theeblad een schotel met eieren en ham en een kruik bier. „Ik heb een klein souper vóór óns be steld, maar ik kan er niet voor instaan of de spijzen voortreffelijk zijn", zegt Rohritz in het Fransch tegen Stella; „het zou mij echter genoegen doen, wanneer gij kon iet besluiten iets warms te eten. Gij zult daar door het best voor een verkoudheid be waard blijven". Stella is volstrekt niet van plan, zich ten opzichte van de opgedischte spijzen kiesch- keurig te toonen. „Wat gezellig!" roept zij uit, terwijl zij opgewekt aan de gedekte tafel plaats neemt, „ik heb een vveeselijken honger en ik had niet durven hopen, dat ik vóór midder nacht nog iets te eten zou krijgen Hij vindt het een genot, tegenover 1 ar te zitten; en haar mooi lief gezichtje te be schouwen een genot over haar koddige in vallen te lachen. Zou het niet heerlijk zijn, eiken dag zoo aan zijn tafel tegenover haar t© zitten en voor het schepseltje, dat geen prettig thuis heeft, te mogen zorgen, haar te verwen nen en haar na^ r hartelust gelukkig te ma ken 1 „Tast toe, tast toeroept zijn hai-t, „haar leve T-lot is hard, zij is dankbaar voor een weinig deelneming en zal zich niet afkeerig van je toonen, ondanks je grijze haren!" Maar het verstand roept: „Houd op. Zij is een kind!" Wel is waar, wanneet haar hart. werkelijk zooals het hem tot dus ver is voorgekomen, volkomen vrij ware, dan..." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1