N®. 154Ï0 Vrtjïïag 34 .Tu nL A°. IHTÏÏ. (§eze -Courant wordt dagelijks, met uitzondering van tZon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. Stella. LEIDSCÏÏ PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regels AL06. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine adrertentiën van 30 woorden 40 Oentsoontantj elk tiental woorden meer 10 Oenta. Voor het inoasseeren wordt/"0.05 berekend- PRIJS DEZER COURANTI Voor Leiden pet week 9 Oentaper 3 maanden l l l l l f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd rijn 1.30. Franco per post 1.05. Provinciale Staten. Den uitslag; der herstemming; in bet Üstrict Leiden sollen we heden avond zoo spoedig; mogelijk aan ons Bareel bekend maken. kistniting passage Zoeterwoudsche Singel. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen tor algeineene kennis, dat het ge deelte van den Zoeterwoudschen Singel, gelegen tusschen de De Laat de Kanter- etraat en het perceel Zoeterwoudsche Sin gel No. 46 o., ten behoeve van de te houden Lustrumfeesten op Zaterdag 25 J uni a. 8. van des namiddags zeven uur tot den volgenden dag des voormiddags te zes uren voor het verkeer ook voor voetgan gers zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. VAN STRIJEN, loco-Secretaris. Leiden, 2-1 Juni 1910. KEN£l5GEtfONG. LANDWEER. Inlevering Tan wapenen en klee- ding- en nitrnstingstnkken, enz. Burgemeester en Wethouders v-an Leiden; Gezien het besluit van den Staatsraad L b. d., Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, dd. 23 Moi 1910 (Provinciaal blad No. 41),' houdende vast stelling van do plaatsen waar on do dagen en uren jvaarop door de tot do landweer- lichting van 1903 behoorende dienstplich tigen die in dit jaar zullen worden ont slagen, de wapenen, de kleeding- en uitrus tingstukken en hot ledergoed, zoomede de reglementen of dienstvoorschriften behooren te worden ingeleverd Gelet op de 2, 3 en 9 van de door 'den Minister van Oorlog bij diens beschik king van 6 April 1910, Vide Afd., No. 90, vastgestelde regeling betreffende de in levering van de even genoemde goederen, ii£- geval een lichting van de Landweer itt haar geheel wordt ontslagen; Maken hij deze bekend, dat de in déze gemeente gevestigde verlofgangers van voor melde landwoerlichting persoonlijk en in burgerkleeding de bovenbedoelde goede ren zullen moeten inleveren in de Witte- poortkazerne alhier, en wel in na te noemen volgorde van de wapens of hun onderdee- len waartoe de verlofgangers behooren, op den tijd daarachter te vermelden, als: 28ste bataljoii Landweer-infanterie, lste compagnie, op Dinsdag 12 Juli aan staande, des morgens te negen uren 2de compagnie, op Dinsdag 12 Juli aan staande des middags te één uur; 3de compagnie, op Woensdag 13 Juli aan staande, des morgens te negen uren 4de compagnie, op Woensdag. 13 Juli aan staande des middags te één uur Landweer-vestingartillerie, -genietroepen, -pontonniers en -hospitaalsoldaten, op Woens dag 13 Juli aanstaande, des morgens te jfrp.fffvn uren. Wijders wordt ter algemeene kennis ge bracht, lo. dat, bijaldien een verlofganger wegens ziekte, verblijf buitenslands of om een andere geldige reden verhinderd is persoonlijk de bovenbedoelde goederen in te leveren, hij, of zoo hij daartoe buiten staat is, oen zijner naastbestaanden verplicht is te zorgen, dat de inlevering door eon ander geschiedt, zul lende van de geldigheid der roden van. verhindering moeten blijken uit een door den Burgemeester af te geven bewijs, het welk door den tot de inlevering gemachtigden persoon ter plaatse als bovengenoemd moot worden overgelegd 2o. dat, wanneer een verlofganger op den dag voor de inlevering bepaald, aan een besmettelijke ziekte lijdende is, of wannes* op dien dag in hot gezin, waarbij een ver lofganger inwoont of waarmede hij samen woont, 'n geval van besmettelijke ziekte voor komt, geen inlevering van de goederen des verlofgangers mag geschieden, zul lende in beide gevallen van het bestaan der ziekte door of van wego den betrokken verlof ganger onmiddellijk aan den Burgemeester kennis behooren !e worden gegeven, waarna op de inlevering nader orde zal worden; gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, loco-S eer eta ris. "Leiden, 22 Juni 1910. Leiden, 24 Juni. De Koninklijke zangvereeniging Excelsior", uit Den Haag, zal morgen, Zaterdag-avond om lialfacht in den tuin van „NieuwVoordorp" te Voorschoten, een uit voering geven. Het is niet de bedoeling, entree te heffen, dooh alleen om de bewoners van Nieuw- Voordorp, Voorschoten, Leiden, en allen, die gaarne dit Zangkoor dat ook gedurig voor de Koningin optreedt eens hooren willen, daartoe in het bosoh van N.-Voor dorp gelegenheid te geven. De zangers en zangeressen komen geheel op eigen kosten. Tot onderwijzeres aan de te openen Chr. school te Vreeland (benoemd hoofd de heer Nic. Heukela Jr. uit Rijswijk) is be noemd mej. S. H. Broer, uit Waddingsveen. Drie eskadrons van het lste reg. hu zaren te Ede hebben gistermorgen halfelf op Het Loo gedefileerd voor H. M. de Ko ningin, die in een la Daumont bespannen rijtuig aan den ingang van het bassecour met Prinses Juliana had plaats genomen. Het Prinsesje wuifde met een zakdoek. Het voorbijtrekken duurde gcruimen tijd; het wag een mooi schouwspel, dat door een talrijk publiek werd gadegeslagen. De Koningin reed vervolgens naar het park, waar Zij de eskadrons inspecteerde. De manschappen werden onthaald en ver lieten te 12 uren Het Loo. De troepen ston den onder bevel van majoor baron Boecop, met wien H. M. de Koningin zich vóór het bassecour onderhield. H. M. de Koningin-Moeder zal zich bij de begrafenis van H. K. H. Prinses Marie der .Nederlanden doen vertegenwoordigen door graaf Van Limburg Stirum, kamer heer van H. M. Heden, 24 Juni, herdenkt prof. dr. F. L. Rutgers, hoogleeraar aan de Vrije Uni- versiteit te Amsterdam, den dag, waarop hij vóór 50 jaar het predikambt aanvaardde. Prof. Rutgers was werkzaam in de ge- meonten Soesterberg, Eibergen, Brum men, Vlissingcn, 's-HertogenJbosch, en deed in 1878 intrede in de Ned.-Herv. Kerk te Am sterdam. In November 1879 ontving hij eer vol emeritaat en in 1880 trad hij op als hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, als hoedanig hij nog met ijver werkzaam is. Beroepen is bij de Remonstr. Gem. te Oude- en Nieuwewetcring ds. J. L. Lagro, te Zwammerdain. -*■ Hr. Ms. pantserdekschip „Utrecht", onder bevel van den kapitein ter zee G. P. van Heeking Colenbrander is te Paramaribo aangekomen- De gemeenteraad van Utreoht verleen de gisternamiddag op verzoek met ingang van 1 Sept. a. s., eervol ontslag aan den heer I. Brevée als leeraar in de Nederland- scho taal aan de H. B. S. met 3-jarigcn curris voor jongens en daaraan verbonden Handelsschool. De Raad deed tevens de volgende benoe mingen: lo. tot leeraar in de handelswetenschap pen aan de gemeente H. B. S. met 5-j. c. voor jongens, voor den cursus 191011 mr. P. G. H. Dop; 2o. tot leeraar in de oude talen aan het Stedelijk Gymnasium dr. F. Muller Jzn., tijdelijk leeraar aan het gymnasium te Zwolle (deze benoeming geschiedt tijdelijk voor den cursus 191011). De Eerste Kamer is thans tot hervat- ting van haar werkzaamheden bijeengeroe pen tegen Dinsdag 28 Juni, 's avonds to halfnegen. De afdeelingen der Tweede Kamef hebben de heeren De Monté Ver Lor en, Smeenge, Elhorst, Van Vuuren en Middel- berg benoemd tot rapporteurs over de gis- ternamiddag onderzochte wetsontwerpen tot naturalisatie van F. J. Knoche en zea anderen, en tot wijziging der wet van 11 Juni 1901. Naar wij met genoegen vernemen is de heer Van Wiehen, lid der Tweede Kamer voor het district Haarlemmermeer, de ge ringe ongesteldheid die hem dwong eenigc dagen thuis te blijven, weder geheel te bo ven. De heer Van Wichen was wederom in de Kamerzitting aanwezig, terwijl hij in de dagen daarvoor verschillende commissie- en sectievergaderingen in Den Haag bij woonde. Trouwens was de ongesteldheid des heeren Van Wiohen zóó miniem zoo als we al gemeld hebben dat ook tehuis veel arbeid op wetgevend gebied door 'iem kon worden verricht. (j>N. H. C.") KATWIJK-AAN-DEN-RIJN. Gisteravond ongeveer halfacht had aan de brug bij „De Roskam" alhier een aanvaring plaats, die zeer ernstige gevolgen had kunnen heb ben. Een motorvaartuig kwam van Katwijkr aan-Zee en door welke oorzaak ook, het geraakte met flinken gang tegen de brug, die bereids was opgehaald. Met een gewel dig gekraak werd de mast geveld, waar door de geheele brug op haar grondslagen trilde. De stoot was zoo hevig, dat op groo- ten afstand de aanvaring kon worden ge hoord, ten gevolge waarvan het van alle zij den nieuwsgierigen stroomde. Bij het neder- laten der brug bleek de klap ©enigszins ontzet, wat hedennacht door don emit zoo veel mogelijk werd in orde gebracht. LISSE. De Raad vergadert Dinsdag 28 Juni a.s., des voormiddags te tien uren ter behandeling van het kohier van den Hoofde- lijken Omslag. Op de bloembollenvelden van den hoer Guldemond in de Haarlemmermeer heeft men zijn toevlucht genomen tot een pers pomp, waarmede men den geheelon dag groot© hoeveelheden water oP do bollenbed- den sproeit en deze dus op dio manier gere geld nat houdt en wel om hierdoor het rooien der bollen een weinig te kunnen be vorderen. RIJNSBURG. De eerste-steon-legging bij de verbouwing en vergrooting der Ned.- Herv. Kerk, alhier, vond met eenvoudige plechtigheid plaats in tegenwoordigheid van het kerkbestuur, het hoofd der gemeen te en nog eenige personen. Ds. H van Druten hield daarbij een toe passelijke rede Hij wees er op, dat in 1678 ook een eerste steen werd gelegd op dezo plaats, n.1. de eerste steen van het toen nog te voltooien kerkgebouw. Al eenige malen is na dien tijd de kerk vergroot gowordeD, teekenen van de uitbreiding en den bloei der gemeente. De Rijnsburgsche kork heeft een historie achter zich en dat maakt haar krachtig. Spreker wees daarbij op het historisoh verleden van ons Vorstenhuis, dat ook in en door zijn historie krachtig is geworden, enz. Na het drinken van het gebruikelijke glas wijn, was hiermede do plechtigheid af- geloopen. De oolleote voor den Gewapenden Dienst in de Nederlanden heeft in deze ge^ meonte opgebracht f 7.71. SASSENHEIM. Door ingelanden van Warmonderdammer en Alkemaderpolder is besloten, om den ouden watermolen van hun polder te vervangen door een motorboma- ling. WARMOND. Gisteravond zou de arbei der P. v. L., alhier, nadat hij van zijn werk tbuis was, op zijns zoons fiets leeren fietsen, hetgeen hij al meer had gedaan. Toen hij er goed en wel op zat, geraakte zijn been hoe blijft een raadsel tus schen den trapper en de achtervork be kneld, en wel zoodanig, dat het niet was te verwijderen. Een knecht van den heer Uphoff werd gohaald, die den trapper ge heel moest doorzagen, om het been te kun nen vrijmaken, hetgeen >owat een half uur duurde. De man leed in dien tussohen- tijd de hevigste pijn. bleek gelukkig niets gebroken. De man zou heden trachten te werken. WASSENA AR. Gistermiddag ongeveer te half vijf werd de tijding gebracht, dat or brand was op de boerderij van den heer H. B., in den Middelweg. De brandklok klopte en zeer kortentijd daarna was do spuit tor plaatse. De bewoners hadden hot huis reeds geheel ontruimd en met emmers water zoo veel mogelijk gebluscht. Hoogstwaarschijn lijk ontstond de brand door den schoorsteen van den bakoven. In korten tijd was me® dein brand meester. Een tweede spuit, di® spoedig volgde, behoefde niet in werking te worden gesteld. Zolder en rietendak van stal en achterhuis hebben nogal geleden Het voorste gedeelte der woning bleef ge- heol gespaard. ZEGWAARD. Bij do aanbesteding ton be hoeve van de verbouwing van de openbar® school werd ingeschreven door J. Bouman voor f2575; W. J. Yollobregt f2560; E. J. Salters f2525; W. Noordanus f2470; W. van Oe f 2-130, en L. Lengkeok f 2399. Aau den laagsten inschrijver werd het werk ge gund. Bij Kon. besluit is aan mr. J. Tjebbed, op zijn vorzoek, ocrvol ontslag verleend ui( zijn betrekking van rechter-plaatsvervanger in do arr.-roohthank te Leeuwarden, ontte^ dankbetuiging voor do in die betrekking bcj. wezen diensten; lo. aan den adjudant in buitengewone^ dienst van Hare Majesteit do Koningin, det»_ luit.-generaal F. H. A. Sabron, chef van den gcneralon staf, met ingang van I Juli' 1910, op zijn aanvrage, terzake van l&ngdu- rigen dienst, onder toekenning van pensioe®' eervol ontslag uit den militairen dienst ver toond 2o. het bedrag van het pensioen vastgesteld op f 4000 3o. voornoemden oppor-officior Haror M% jestoits bijzondere dank betuigd voor de uit* nemende diensten door hem gedurende rijn,' langdurigon diensttijd in verschillend© go- wichtigo betrekkingen aan don lande bewe zen; mot ingang van 1 Juli a.s. benoemd teifi ohof van den generalcn staf, de gom ra al-mar joor O. J. Snijders, sous-chef van dien staf* Amanuensis R. H B.-S. Gouda. Met 1 September a.s. zaJ aan do R. EL B.-S. te Gouda te vervullen zijn do be trek king van amanuensis. Het aanvangssalaris bedraagt f 700 wan neer de te benoemen beambte den 35-jaiï- gon leoftijd niet heeft volbracht; is dit wel het geval, dan wondt de aanvangs wedde op f 750 bepaald. Aanmelding vóór 3 Juli a.k. bij den dir. der school, ev. met opgave van hot getal dienstjaren als amanuensis aan een H. B.-S, of Gymn. doorgebracht. 81aiting mini.storied© barennx. De ministerraad heeft besloten, dat de departementen-bureaux behalve op Zonda# gen en algemeen erkendo Christelijke feest dagen, ook gesloten uullen zijn op dor Nieuwjaarsdag, den Goeden Vrijdag en op den verjaardag van EL M. do Koningin. Op den verjaardag van Z. K. H. den Prins der Nederlanden en van H. M. dé Koningin-Moeder zullen de bureaux, zooal/ tot dusver gebruikelijk was, te één uux 's namiddags gesloten worden; dit zal ech ter niet het geval zijn op den verjaardag van Prinses Juliana. Op 30 April jl. waren.' de bureaux wel ra één uur gesloten. 18) J Franziska verklaarde onmiddellijk, dat zij haar studiën moeilijk kon afbreken; Stella verklaarde even beslist, dat zij aan den wensch van haar vader wilde voldoen. Haar moeder had eenig bezwaar, haar alleen te laten reizen, doch Stella beweerde, dat zij immers altijd alleen per spoor naar Praag ging en dus evengoed alleen naar Venetië kon gaan. De reis was alleen wat langer; maar er waren immers damescoupés Haar moeder stopte haar in plaats van eenig proviand de „Histoire de Venise" van Dar us in de reistasch, waarop zij, na dat zij haar kaartje zelf genomen en haar bagage afgegeven had, vroolijk en. monter in een overwarmen coupé stapte en wegstoom de. VI. Zij verheugde er zich zeer op hem weer te zien en stelde zich voor hoe teeder zij zich aan hem vlijen en hem vertellen zou, hoe zij in die lange, lange jaren naar hem verlangd, hoe rij menigmaal halve nachten wakker gelegen had en zich dan al de kleine episoden, waarin hij een rol had gespeeld, te binnen geroepen had. Zij zag hem niet. voor zich, zooals hij de laatste maal bij him samenzijn was geweest, vóór den tijd verouderd, met donkere kringen om zijn roode oogen en diepe lijnen om den mond, grauw en verflenst... zij zag hem met Wond haar en lachenden vriendelijken blik; menigmaal in rijn van goud schitterende hu zaren-uniform, dooh nog meer in de don kerblauwe blouse, met zakken op de borst. In elk geval kon zij zich hem niet voorstel len zonder sporen en sa-belge rink el. Zij herinnerde zich nog duidelijk den reuk van Turksche tabak en van een welriekende es sence, waarvan alles, wat hij aan had, was doortrokken. Voor haar was hij altijd nog de knappe, jonge officier die haar onder zijn mantel had verborgen, wanneer zij hem juichend te gemoet sprong. Hoe lang kwam haar in het begin de reis voor 1 Doch daarop overmande haar plot seling een zonderlinge bangheid en schuch terheid; toen de conducteur haar in Mestre haar kaartje afvroeg en er haar op attent maakte, dat het volgende station Venetië was, begon zij te beven. De trein stond stil. De oonduoteur rukte de portieren open Met een tot in de keel kloppend hart keek zij in het rond, doch zag geen enkel bekend gezicht. Neen, papa was blijkbaar niet gekomen om haar te ha len Had hij haar telegram dan niet gekre gen? Opeens bemerkte zij een grijzen heer in burgerkleeding met een lagen hoed, een fijn besneden, maar in-zwak gelaat en groo- te, ingezonken oogen, waarmede hij opmerk zaam naar iemand scheen te zoeken. Plot seling kreeg zij een pijnlijk gevoel als van smart. Zijn blik ontmoette den hare. Wan neer hij in haar herinnering slechte als een knappe jonge officier had voortgeleefd, zoo had hij haar altijd nog als een onontwikkeld kind van twaalf jaar met strak getrokken zwarte kousen en korte jurk voor zich ge zien; als iets, dat men nog op den schoot nemen en liefkoozen kon. Maar de dochter, die hem te gemoet kwam, was een volwas sen jonge dame, die hem kon veroordeelen en wier oordeel niet meer als dat van een kind met liefkoozingen kon omgekocht wor_ 'den. Hij vroeg zich huiverend af, wat zij wel van zijn leven afwist, en vergat in zijn angst, wat de ervaring hem toch honderd maal had geleerd, dat de vrouw den man, dien zij liefheeft, hetzij echtgenoot, broe der of vader, alle^ vergeeft, behalve laf hartigheid en eerloosheid, en in dingen van het „point d'honneur" zou zijn ergste vijand niet den vinger tegen den overste hebben durven opheffen. „Papa 1" „Stella!" In plaats van haar in zijn ar men te sluiten kuste hij haar op de hand. „Hoe gaat het thuis?" vroeg hij verlegen. „Maakt moeder het goed, en Franri?" „Heel goed. Zij hebben mij beiden ver zocht, u hartelijk van haar te groeten. Franziska kon mij. helaas, niet vergezel len, daar zij druk aan het studeeren ia.*' „Waar is je kamenier?77 vroeg hij. „Kamenier? Ik heb er geen. O, wij heb ben reeds lang geen kamenier meer!" „Hebt ge die groote reis alleen gedaan?" riep de overste ontsteld; „geheel alleen?" „Ja. O, u kan er zich geen voorstelling van maken, hoe onafhankelijk en practisch ik ben!" De overste fronste zijn voorhoofd; hij had zijn dochtertje liever verwend en on beholpen gezien, doch hij maakte geen aan merking meer, maar vroeg haar het re^u van haar bagage,- om dat den oommission- naix vaa het hotel „Brifctania" ter hand te stellen, waarop hij haar naar den wachten den gondel geleidde. Toen rij, in hot hotel aangekomen, in de lift stapten, om zich naar de derde verdieping te laten brengen, hadden zij nauwelijks drie woorden samen j gewisseld. Het mooie, kleine salon, waarin hij haar braoht, had het uitzicht op het Cas&l gran de en, langs de kerk Santa Maria della Sa lute voorbij, op het Lido. Het vertrek was goed verwarmd, in Het midden stond een smakelijk gedekte ronde tafel, waarop oen theemachine vroolijk tusschen een kruik goudgele marsala en een flesch Bordeaux blonk. Een zonnestraal viel dwars over het glanzend witte tafellaken. „O, wat gezellig!" riep Stella, en haar oogen schitterden en in haar smalle, maar toch mooi gevulde wangen verschenen de kuiltjes, welke hij tot dusver daarin tever- geofs had gezocht. ,,Ik heb een kleine lunch voor je laten klaarzetten. Ik dacht, dat gij onderweg mo gelijk niet veel hadt gehad," merkte hij op. „Ik heb onderweg niets gegeten dan een paar broodjes, wijl het mij geneerde, de restauraties binnen te gaan." „Zoo", hernam de overste. „Dus gij zijt nog niet geheel „strongmindod female", en bij die woorden hielp hij haar uit haar lange, bruine paletot. „Wanneer mij niet alles bedriegt", zeide hij, terwijl hij het zware kleedingstuk van alle kanten bekeek, „dan is dat een oude officiersmantel". „Zeker, papa", antwoordde zij trotsch, „een van uw voormalige paletots; ik heb die door onzen kleermaker in Zalow voor mij laten veranderen, wijl zij mij aan oude tijden herinnert." Dat is allee, wat rij over de lippen brengt van al het lieve en tecde- re, hetwelk zij zich voorgenomen had te gen hem te zeggen. „Zij is heel goed uit gevallen. Bevalt zij u niet?" vroeg zij. „Oprecht gezegd, neen!" gaf hij ten ant woord, „maar toah ben ik haar dankbaax. Zij bewijst mij namelijk, dat mijn dochter in het leclijksto verstelwerk, dat ooit cen; schepsel misvormd heeft, altijd nog bekoor lijk blijft." Zij slaat haar oogen neer, bloost oen wei-) nig en schaamt zich plotseling over haar) kale kleedij, waarop zij vroeger zoo trotsch1 was Hij legt goedmoedig, maar nog altijd eenigszins aarzelend, zijn hand op haar schouder en zegt: „Gij staat toch toe, dat ik mijn dochter een weinig van nabij be schouw V' „Kijk mij niet aan, papa, heb mij slecht® lief I" roept zij, opeen» woorden vindend voor haar gevoel, terwijl zij haar arm om rijn hals slaat en haar hoofd aan zijn borst vlijt. „U kan zich niet voorstellen, hoezeer ik er mij reeds op verheugd heb u weer t-o zien En de arme zondaar boog plechtig zijn vermoeid treurig hoofd over het goirloofr kopje van zijn kind en beredeneerde be rouwvol bij zichzelven, dat hij deze groote genade niet had verdiend I Toon het donkey begon te worden en der lantaarns beneden voor het hotel een rood-) achtig licht verspreidden, stak do overste d<* gaskroon aan en zette schrijfgereedschap ei> papier op de tafel voor Stella. (Wordt vervolgd.^

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1