N®. 15437 ïlaandag 20 Juni, gourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Premie „Leïdsch Dagblad". OfGoieele Kennisgeving. A°. 1910. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DKR ADVERTENTIEN: Van 10 regele ƒ1.06. Iedere regel meer f 0,17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 80 woorden 40 Oenta oontantj elk tiental woorden meer 10 Oents, Voor bet inoatseeren wordt f 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentsj per 8 maanden UO. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd «ijn 1.30. Franco per post 1.65. morgen, den Maskeradedag, ver- sckijat het „Lei «lach Dagblad" niet* Briefkaarten Maskerade VOOR ABONNÉ'a VAN HET Wij hob bon, hedon* oen overeenkomst geeló- ffcefltt mot den lieer Van Zwicht, die roods pen groot gotal opnamen had laten makem jein: van liem een groot getal briefkaaxiön gekocht. Het zijn 30 verschillende briefkaarten, genummerd van 1 tot 30, en voor stellende den optocht door de stad, de open- luoht-spelen, de versieringen in, de stad, enz., dio wij onzen A bonne's tëgem de Navolgende prijzen aanbieden,: O stuks 15 Ct. 1* 30 »4 50 30 OO Do aflevering heeft alleen plaats op Bsb bewijs, dat men geabonneerd is op b.ot LeicLsch Dagblad on dat in dit nam- 'mcr te vindon is. Woen8dag-middag te 2 uren zal **»or waarschijnlijk met de uitgifte kunnen wo rden aangevangen. Afsluiting passage Zoeterwoudsche Singel. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat het ge deelte van den Zoeterwoudschen Singel, gelegen tusschen de De Laat 'de Kanterstraat en het perceel Zoeterwoud sche Singel No. 46 c. ten behoeve van de te houden Lustrumfeesten op Dinsdag 21 Juni a.8. vandesvoormiddags 10 uren en op Woensdag 22 Juni d. a. v. van des namiddags óón Uur tot middernacht voor het Verkeer ook voor voetean- gers zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders van Leiden", N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN 8TRIJEN, looo-Seor. Leiden, 20 Juni 1910. Opening bureaux Raadhuis. Burgemeester en Wethouders dor ge meente Leiden; Brengen ter algemeene kennis dat op den 21 Juni a. e., bij gelegenheid van de Mas kerade, de verschillende bureaux van de Gemeent e-S ecretarie en het kantoor van den Gemeente- Ontvanger van 's voormiddags elf uren, voor het publiek zullen geslo ten ziia Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN, looo-Seoretaris. Leiden, 20 Juni 1910. Opeulng Stedelijk Museum. Burgemeester en Wethouders der ge meente Leiden brengen ter algemeene ken nis, dat het Stedelijk Museum „D Lakenhal" op Dinsdag 21 Juni a.s. na 's middags te twaalf uren Sal gesloten z ij n. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, loco-Secretaris. Leiden, 20 Juni 1910. Wcderopenstelling Openbare Zwemschool. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat, in ver band met de mededeeling der Gezondheids commissie, dat in het Leische grachtwater geen typhusbacillen meer zijn waargenomen de openbare zwemschool aan de Voormalige Heerenpoort, op Dinsdag 21 Juni a. s. weder wordt open gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, loco-Secretaris. Leiden, 20 Juni 1910. Typhus. De Burgemeester van Leiden, brengt ter algemeene kennis, dat sedert 17 Mei jl. in deze gemeente geennieuwe ge vallen van typhus zijn voorgeko men en dat scdertö Juni gee n lij- ders aan die ziekte meer inbehand e- 1 i n g z ij n. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 18 Juni 1910. Een nieuwe regeling van bet Armbestuur. i. Zulk een nieuwe regeling is geen over tollige weelde. Aan aanvallen op de ver ouderde armwet van 1854, heeft het in de laatste twintig jaren niet ontbroken. Voor een groot deel was dit een gevolg van .een speciaal onderzoek naar den toestand der armverzorging, in 1891 vanwege de maatschappij tot nut van 't algemeen inge steld door een vijftal hoogst bekwame des kundigen. Hun arbeid bracht zooveel aan het licht waarvan het bestaan tot dusver slechts werd vermoed, of waarvan men voorheen den omvang niet kende, dat het treurige onderwerp zich welhaast in de al gemeene belangstelling mocht verheugen. Aan het hoofd der nutscommissie stond de heer Goeman Borgcsius en het was dus zeer verklaarbaar dat deze later, als mi nister, een ontwerp voor een nieuwe arm wet bij de Staten-Generaal indiende. Het ontwerp is door een opvolgend ministerie weer ingetrokken en tot dusver zijn wij geen stap verder gekomen. Eerst thans is door minister Heemskerk een nieuw ontwerp ingediend, hemelsbreed verschillende van dat van den heer Bor- gesius, doch waarschijnlijk meer naar den smaak van de tegenwoordige Kamers en stellig ook van de instellingen van armen zorg, die over 't algemeen niet ingenor men zijn met' inmenging vanwege den Staat. En toch' is ër misschien geen enkel ge bied, .waarop Staatscontróle zoo dringend noodzakelijk iswant de armverzorging lijdt aan vele gebreken en er komen op dit gebied zoovele misstanden voor, dat geene afdoende verbetering te wachten is, wan neer het voortdurend blijft toegelaten, dat de instellingen van weldadigheid volko men zelfstandig en zonder eenig onderling verband te werk gaan. De fouten der armenzorg worden door de Regeering ook wel erkend; maar wat h,et ontwerp doet om ze weg te nemen is zulk een zacht werkend geneesmiddel, dat men wel zeer optimistisch gestemd mag wezen om er veel heil van te verwachten. De hoofdbeginselen waarvan de tegen woordig nog geldende armenwet uitgaat, zijn tamelijk algemeen bekend. In de eerste plaats laat de wet de on dersteuning der armen geheel over aan de kerkelijke en bijzondere instellingen van weldadigheid. Daar was reden voor. Ons volk heeft zich steeds onderscheiden door weldadigheidszin. Wij laten nu geheel daar of die karaktertrek van het volk steeds uit volkomen zuivere bronnen voortvloeit, of niet zucht om van zich te doen spreken, zucht om te bedillen, om zeker gezag uit te oefenen of invloed te hebben, niet soms in het spel is; maar in elk geval komt die weldadigheidszin over 't algemeen aan den arme ten goede en 't is volkomen juist wat wij lezen in de memorie van toelich- tihg, dat men voor bijna icderen vorm van menschelijk lijden ook een vorm van leni ging tracht të vinden. Maar ons volk is niet alleen liefdadig, de Nederlander is van huis uit een beetje zelfstandig aange legd, kookt heel graag zijn eigen potje, is geen al te groot vriend van tucht. Dat zijn geen wezenlijk goede eigenschappen en voor dc armenzorg zijn ze fataal. Het volkomen baas spelen op eigen gebied; heeft ten gevolge dat willekeur en partij digheid hier geen onbekende namen zijn. Wiens brood men eet, diens lof moet men spreken en, o wee als men 't niet doet! En dat de eene instelling nooit iets van het doen of laten van de andere weet is een voordeel voor de oneerlijke armen en voor de luien. Zij profiteeren van den toestand door te t rachten zich van onderscheidene kanten te laten bedoelen en maken daar door voor de werkelijk armen de zaak slechter. Wel hebben in de grootere oentra van bevolking in den laatsten lijd eenige besturen van weldadige instellingen po gingen aangewend om zich met andere in verbinding te stellen, maar van een ingrij pende verbetering kan, zonder steun van den wetgever, bezwaarlijk sprake zijn." Ook het thans ingediende ontwerp laat de zorg voor de armen aan de weldadig heid der kerkelijke en particuliere instel lingen over, maar niet meer in zoo volstrek ten zin. Het doet een poging om het ge mis aan onderlinge bekendheid en samen werking eenigszins te verhelpen en wel door hef openstellen eener wettelijke gele genheid tot organisatie. Het ontwerp, be veelt wel niet, maar schept dan toch de mogelijkheid eener instelling in de gemeen ten van een centraal orgaan, waarin de be sturen der verschillende instellingen van armenzorg kunnen samenkomen en dat door een inlichtingendienst bedrog helpt weren. Deze zoogenaamde armenraad is in hoofdzaak een adviseerend college; maar of het cenig wezenlijk nut zal hebben, hangt, zoo niet van het toeval, dan toch in ieder geval van de welwillende gezind heid der weldadige besturen af. Dwang tot deelneming toch is geheel buitengeslo ten. Men mag, door het zenden van verte genwoordigers, aan de samenstelling van den raad deelnemen; maar men kan zelf beoordeelen of men dit wenschelijk acht. Instellingen die armverzorging in gestich ten ten doel hebben, worden tot den ar menraad niet toegelaten. Deze hebben vol gens de opvatting der regeering aan sa menwerking geen behoefte. Wij willen dit ook niet tegenspreken; maar zouden toch wel willen opmerken, dat het een lang niet gewenschte toestand is, dat de ge stichten vrij zijn van alle contróle. Gemis van openbaarheid is al erg genoeg bij een instelling die buiten gestichten werkt; achter de muren kan dat gemis gemakke lijk een gevaarlijk karakter aannemen. Al neemt een instelling van armenzorg aan d,>e werkzaamheden van den raad deel, haar zelfstandigheid offert zij daardoor niet op. De raad kan geen bindende besluiten nemen. Alleen met dat beginsel durft de ijegeermg op ruime deelneming hopen; maar dan begrijpen wij toch niet dat het put dier deelneming van veel beteekenis zal kunnien wezen. De armenraad is dus een louter raadge vend lichaam, behalve dan wat betreft de inlichtingendienst. Deze dienst is een deel van de taak van den raad. In gemeenten waar geen armenraad is, zal het dage- lijksch bestuur een register van informatie kunnen aanleggen. In 't algemeen zullen de besturen aan den inlichtingendienst geregeld mededee ling van hare bedeelden moeten doen; maar de k e r k e 1 ij k e instellingen zullen het alleen moeten doen met betrekking tot die armen, die ook van een andere instel ling ondersteuning ontvangen of gevraagd hebben. De hulp der geloofsgenooten on derling beschouwt het ontwerp als een zuiver inwendige aangelegenheid en daar om Is ook hier dwang uitgesloten, 't Is diezelfde aarzeling, hetzelfde angstvallig handelen, het is dezelfde geest van ontzien, die het geheele ontwerp beheerscht en kenschetst. In zooverre is het ontwerp als hjet ware een spiegel, die de tegenwoordige politieke constellatie zuiver weerkaatst. W- Leiden, 20 Juni. Mr. A. van der Eist, ambtenaar van het O. M. bjij hel kantongerecht al hier en lid van den Leidschen gemeente raad, zal zich weldra voor een paar maan den naar Amerika begeven. Onze stadgenoot dc heer C. H. Kouw, herdenkt heden den dag, waarop hij vóór 25 jaren tot lid van het Ociitraal-Restuux van het Algemeen Ncderlandsch "Werklie den-Verbond werd gekozen, waarvan een 16- tal jaren door hem luet 2de voorzitterschap werd waargenomen. Dit feit werd gisteren in een vergadering van dit hoofdbestuur, te Utrecht gehouden, herdacht- Bij monde van den Bondsvoorzitter, den heer A. Rau- worda, werd de lieer Kouw gecomplimen teerd, die zijn bewondering uitsprak over de werkkracht, de taaie volharding, waar door het mogelijk was, dat de jubilaris zoo lang weerstand kon bieden aan de groote eischen, die het lidmaatschap van oen hoofd bestuur stelt. Spr. huldigde de verdiensten van den jubilaris, die altijd en ten allen tijde óp zijn post was, aan wien het Ver bond niet weinig dank verschuldigd is, en bood hem namens zijne medeleden een prach tige studeerlamp aan. Bewogen dankte de heer Kouw en gaf de verzekering, dat het Verbond nog immer op hem zal kunnen rekenen. „De Werkmansbodorgaan van het WoTklteden-Verbond, laat zich aldus over dit jubilé uit: 20 Juni is het 25 jaar geleden dat onze vice-voorzitter Kouw voor de eerste maal tot lid van het Centraal-Bestuur werd ge kozen en zonder onderbroking dit tijdperk zitting "bleef houden. De keus door de jaarvergadering in 1885 gedaan is onge twijfeld een zeer goede geweest, omdat men moeilijk iemand kon kiezen die ijveriger was, die dó zaak van het Verhond nauwer ter harte ging. Kouw is geen politicus, geen h oogdra ver, heeft maar één argument, waar- naai- hij alles beoordeelt, of hetgeen ge- daan, en gewild wordt, in het be lang dor werklieden is. Dat doet hem al heel spoedig met eiken idealist over hoop liggen, want voor „gezweaf" is Kouw niet te vinden, .den beganen grond acht hij voor iódcr het. best. Er is zooveel te dosn voor 'de werklieden, dat men zich niet blind moet gaan staren op eon ver verwijderde toekomst. Hedcnnamiddag ontvingen wij per Ne- derlandsche mail de Bataviasohe bladen van 1926 Mei. Gistermiddag hield de Nederlandscho vereeniging tot bevordering der belangen van verpleegsters en verplegers „Nosoko- mos" in het Groot-Badhotel te Katwijk-aan Zee haar eerste jaarlijksche algemeene ver gadering, die door 25 zusters en drie broe ders werd bijgewoond. De vergadering werd geleid door de presidente mej. Tilar nus, uit Amsterdam, die in haar openings woord een terugblik wierp op het tienjarig bestaan. Daarna bracht de secretaresse, mej. Hubrecht, het jaarverslag uit, waar uit bleek, dat het ledental stationair bleef en thans 682 bedraagt. De Vereeniging trad toe tot den Internationalen Bond van Zie kenverpleging. Uit de rekening en verantwoording van den penningnieesterj broeder De Vos, bleek, dat de rekening sloot met een bedrag van inkomsten en uitgaven van f 3351.39 en een voordeelig saldo van f 627,64. Tot bestuursleden werden berkonen de zusters Smit en Tilanus en gekozen zuster Verwey Mejan en broeder Prins. Vervolgens werden de verelagen van de verschillende oommissiën uitgebracht. Dc redactie-oommissie werd met twee personen uitgebreid en op vijf leden ge bracht. Het salaris der administratrice bij de redactie werd vastgesteld op f 400. Nadat verschillende voorstellen van huis- houdelijken aard waren behandeld, werd be sloten do volgende jaarvergadering te Utrecht te houden. Door het Hoofdbestuur werd vervolgons met het oog op het tweede lustrum den le den een feestmaaltijd in het Groot-Badhotel aangeboden. Zaterdag hebben als gasten aan het diner van H. M. de Koningin-Moeder op het Paleis Soestdijk deelgenomen de Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht en gravin Schimmelpenninckme vrouw Van Loon^ domo du palais van H. M. de Koningin, en jhr. Van Loon; de bur gemeester van Amsterdam en mevrouw Röell, alsmede verschillende ingezetenen der provincie Utrecht. Het corps diplomatique te 's-Graven hage heeft door bemiddeling van den Minister van Binnenlandsche Zaken toe stemming gevraagd en verkregen om mor gen tijdens den historischen optocht alhier gebruik te mogen maken van een der za len van het Stadhuis. De leden van het' Hof van Arbitrage te 's-Gravenhage zullen Dinsdag geen zit ting houden en ook d,en historischen op tocht komen bfijwonen. B. en Ws._to 'sGravenhage hebben den gemeenteraad geadviseerd, op hot verzoek van A. Broekhuizen, om subsidie of tege moetkoming in de koeten van het verstrek ken van kosteloos ontbijt aan arme school kindoren gedurende de zomermaan dan, ai- wijzend te beschikken, onder herinnering, dat aan dc vereeniging „Kindervoeding" subsi- die uit de gemeentekas is verleend ter ver strekking van voedsel aan arme schoolkin deren. "B. en We. zijn van mccning, dat versnippering van krachten moet worden vermeden, en dat belanghebbenden, die het zelfde doel nastreven als genoemde Vereni ging, zich met haar behooren te verslaan. D« Algemeene Vergadering van den Diooesanen Bond van R.-K. Drankbestrij- dersvereemgingen in het Bisdom Haarlem zal gehouden worden te Beverwijk in de tweede helft van October op een nader te bepalen werkdag. De afdeelingen hebben het recht tot uiter lijk 31 Juli e.k. bij het secretariaat te Ur- sum (N.-H.) voorstellen in te dienen en op gaven van canda daten voor het lidmaat- sohap van het hoofdbestuur in te zenden. Het hoofdbestuur treedt namelijk geheel af, zooals gebruikelijk is na goedkeuring van gewijzigde statuten. Deze goedkeuring is geschied bij Kon. BesL van 3 Mei 191U (Stbl. 38). De gewone audiëntie van den minister van landbouw, nijverheid en handel zal op Woensdag 22 dezer, die van den minister van oorjog op Donderdag 23 dezer niet plaats hebben. AARLANDERVEEN. De predikant der Ned.-Horv. Gem., ds. D. Meerburg, is, na een maand buiten de geineonte vertoefd te hebben, hier tot hervatting van zijn ar beid 'teruggekeerd. KATWIJK-AAN-ZEE. Missohien aange moedigd door het voorbeeld, dat Katwijk aan den Rijn in dezen geeft, worden pogin gen in het werk gesteld, om ook hier een Spaarkas op te richten. Er zal n.l. hedenavond bij den' heer D. Parlevliet Dz. een verga/lering worden be legd om te komen Lot oprichting eener Coöperatieve Vereeniging „Spaarkas." De afgeloopen week kwamen zeven bomschuiten hier mot versohe viscli aan. Hoogste besomming f" 58.60, laagste f21.30. Griet "bracht per ptuk op f 0.40 tot f 0.60; .tong f 0.20 tot f 0.80; schol f 7 per mand; keu 3, schar f 2. Maandag werd hier de tweede partij pe kelharing afgeslagen. Volle Jiaring bracht per kantje op f 15, maatjesharing f 9. KOUDEKERK. Bij do aanbesteding van de inwendige verandering van het Raadhuis, waren de volgende inscbrijviugsbiljctleu in geleverd: Jolt. Jongcneêl f 3-15; 11. van Driel 'f 249, en G. Bergshoef, van Alphen, f 219. LEIDERDORP. Hedenmorgen sloog een to breed geladen hooiwagen midden op de Loi- derdorpecho "brug achterover, zoodat de ge heele vracht op de brug terecht kwam, waardoor do passage voor ocnigo oogonblilc- ken gestremd werd. Behalve dat de wagen do- feot was geraakt, kwamen geen ongeluk ken voor. LISSE Onder begunstiging van pracli- tig zomerweer hield gisteren do henge- laars-vereeniging „Door Vriendschap Ver bonden" te Leiden, een licngelwedstrijd ia dc Ringvaart, nabij deze gemeente. Deze wedstrijd trok veel belangstellenden. Door de bcgrafenis-vcrecniging „St.- Barbara," onderafdccling van de afdce- ling Lisse van den Ned. R. K. Volksbond, is een nieuw baarkleed aangekocht, het geen zij gisteren in het gebouw van den R.-K. Volksbond ter bezichtiging stelde. Hetj kleed, vervaardigd in het atelier van den heer Lindeman te 's-Gravenhage, is in één woord prachtig in afwerking. NOORDWLJKERHOÜT. De heer B., al- hier, die een boodschap had bij een zijner klanten, ging om den naasten weg te nemen door diens landerijen, gevolgd door zijn hondje. In 't weiland gekomen, kwam opeens een koppel koeien oP den kleinen viervoeter af, die geen raad wetende, bij zijn meester be scherming zocht. Het gevolg hiervan was dat nu do heer B. persoonlijk door do woodendende dieren achtervolgd werd. Deze zet het van angst en schrik op een loopen. Geen uitkomst ziende, daar hij zich bijna ziet ingehaald, springt hij in. een diope sloot, die hij doorwaadt, om zoo doende, naa8tbijliggend land te bereiken. Reeds haalt hij ruimer adem, daar hij meent met zijn hond, die eveneens een bad geno men had, in veiligheid te zijn. Maar o, woe I In het land, waar hij zich thans bevond, liepen weer koeien, die eveneens op hem afkwamen. Andermaal was de heer B. genoodzaakt eon tweed© sloot door to gaan nog dieper dan de eerste om eindelijk den pulieken wog\ te bereiken. Bij don heer van T. in de Zilk brak een vrij hevige brand uit, die intijds ont dekt werd en gelukkig met behulp der bu ren gobluscht kon worden. Alleen een hok met konijnen kwam in do vlammen om. Tot penningmeester van den Zwetter- polder is in plaats van den heer L. Marbus, die naar Wassenaar vertrok, benoemd do heer B. C. Vos, alhier. SASSENHEIM. Dinsdag 21 April zal, met hot oog op de lustrumfeesten te Lei den, de secretarie alhier den geheclen dag gesloten zijn. Het vijfjarig dochtertje van den rij wielhandelaar K. alhier, uitwijkende voor ieën paard, zag een komende auto niet naderen. Hoewel de chauffeur met alle kracht remde en binnen vier meter stopte, werd het kind toch aangereden. Boven wonder liep het nog betrekkelijk goed af. Het kind ligt te bed en heeft, wanneer het wordt opgenomen, veel pijn. Een der paarden van den heer v. d. W- alhier is, terwijl het in de weide liep,- door tot nog toe onbekenden, zoo gesla gen, dat het onder behandeling van den veearts is. De politie doet onderzoek. WASSENAAR. De Gotscommissic heeft besloten niet over te gaan tot het plaatsen van muntgasmeters. Om het verbruik van gas zooveel mogelijk te bevorderen zul-* len in woningen tot een huurwaarde van f 75 dc leidingen gratis worden gelegd. Be woners van perceelen met .een huurwaarde van f75 tot f200 kunnen een tegemoet koming krijgen in dc kosten van aanleg. Een en ander te beoordeelen door de Commissie. Volgens de thans opgemaakte statis tiek werden door den keurmeester L. A. v. d. Kley in 't afgeloopen jaar 429 stuks vee levend gekeurd. Er geschiedden 482 keuringen van geslacht vee. Het aan tal invoerkeuringen bedroeg 1111 tot een totaal bedrag van 29000 KG. Het aantal afkeuringen is niet vermeld, doch dit moet' ook niet gering zijn. In deze gemeente heeft zich een gé val van diphthcritis voorgedaan ten huize van den heer G. S. op 't Plein. "WARMOND. Door het Rijk is van defc" landbouwer P. de Wit alhier een aan tu berculose lijdend rund overgenomen tcgmi een vergoeding van f 170. ZOETERWOUDE. Op 9 Juni j.l. vervoeg de zich ien*vnd bij den smid B., op het dorp» alhier, gaf voor, timmermansbaas te zijn in cle Weipoortj een ^root werk te Alpheo'

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1