W. B. UITENHOUT, Aaimarkt No. 3. P.J. VAN DER WAALS. Aanbesteding. No. 15419. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag- 30 Mei. Tweede Blad. Anno 1910. Vervolg Advertentiën Aalmarkt No. 3. Wagen- en Rijtuigmaker. Bouwgrond te koop, HANOEL in J. KOOREMAN, Electrische Timmerfabriek. DtrechtscheVeer 27, „SCHO 0LK1NDERV0EDING." Al»rmcenc Ledenvergadcrifi?, Tandheelkundige Inrichting, A. ¥2. SE LSFiT sa Buitenlandseh Overzicht. Ondergetoekende, bericht by deze zyn geachte Cliönteele, dat hy zijn Zaak van af 30 Mei heeft verplaatst van Gerecht No. 13, naar Zich aanbevelend tot laveren van alle rollend Materiaal, met byievering van alle Onderdeelen. 7009 20 op voordvelige betalingstoorivaar- der. Te bev?. by II. J". HUUR- 31AN DZn., Heerengr. ÏO, te Leiden. 4856 7 Lompen, Beenderen en Metalen, Boeken, Couranten, Flesschen, Blik, enz Nieuwe Rijn 107 6*06 10 hook IjANGEHTRAAT. By vonnis der Arrondisseraents- Rechtbank te 's-Qravenhage van den 30»ten Maart 1910, is het Huweiyk bestaande tusschen ANDKIES PETRUS FIÖUW, Letterzetter, wonende te Leiden, en LENA IKLEYN, verblyfhoudende te Rot terdam, door Echtscheiding ont bonden verklaard. 4129 11 De Procureur van den Eischer, Mr. J. C. VAN DER LIP. W Pijn in den rug en de lendenen, jicht, nrinekwalen en water zucht, geneest men spoedig door bet gebruik van i>r. RICIiTER's Rugpijn Nieren pillen. Het ge neesmiddel, dat pijn in den rug en de lendenen van af de eerste doos doet verminderen, prijs ƒ1.50. Te Lel den verkrijgbaar by „Sanitas", Steenschanr 1. 7060 12 Zagerij Schaverij. LEIDEN. Levert en Bewerkt alle voorkomende Timmer werken, Lijsten en Ar chitraven. C7S5 16 Aanbevelend, De prys van een rüwiel alléén zegt niets. Maar do prys in verband met de kwaliteit der machine I geeft eeu beoordeelingamaatataf. En mon raadplege nu eens de pryzen der Fongers rywielen en beproeve hun kwaliteit. Het resultaat, waar men dan toe komt, drukt meer uit dan cyfers in een pryscourant. DE GRONINGER RIJ WIELENFABRIEK A. FONGERS. 7051 60 f FILIAAL: BEF3F3STEAAT 3G. J. fSI BEftXüLjQN, Nieuwe Rare 25, biedt aan meer gevorderden gelegen heid om zich in 't van het blad spelen te bekwamen. 9710 5 goedgek. by Koninkl. Besl. op Maandag 30 Mei, doe avonds te 9 uur, in het Nut. Do Socretaris: P. 0. G. A. W1JKMANS. Gedurende de uitstedigheid van den Peuningmeester noemt de Secretaris, Mussohenbrockstraat 4a, diens functie waar. 6916 14 149, Weimarsfraat 249, DEM HAAG. Voor Min on Onvermog«nden Tandheelkundige behandeling gratis. Kunsttanden en Vullingen tegen m&torialen prys (van af 1.en niet garantie). Operaties absoluut pynloos. Spreekuur te Leiden: 'i Vrijdags van 9 tot 12 uur, lTaiserstraat No. 36. 7031 20 Delft. a WLOER- 1 WftHiiI. Den Haag. 73 i N INKOOP Goud, Zilver, Antiquiteiten* Oude P.yn 52. C86 5 N. K1UNTELMAN. Op Maandag, den 6.1en Juni 1910, d«s middags te halftwaalf, zyn Durobmsbstsr ou Wbtiioudeus dor gemeento Leidtn, voornemons op hot Raadhuis aldaar, aan te bestedeu: (Bestek No. 19) 6713 36 Het maken van den Onderbouw met be Ite- nin»shuisje voor een Rol- basculebruy; ter plaitse van de bestaande Blau w- poortsbrug, benevens het uitvoeren van daarbii be- hoorende grond-, bagger-, straat- en bijkomende werken. Het bestek en de teekeningon lig gen ter inzage en overname op het Bureau van Gemoentowerkon op eiken werkdag do beeteding voorafgaande, van 'a morgens 9 tot 's namiddags 4 uren en zyn aldaar per stel k ƒ2 verkrijgbaar (franco per post ƒ2.10) zoolang de voorraad strokt. Aan vryzing in loco zal worden ge houden op Dinsdag, den Slaton Mei 1910, dos voormiddag» te 10 uren. Verdere iolichtlngon verkrygbaar ter Bureau Gemeentewerken dagojyks tusschen tien en twaalf uren. Leidsche Duinwater-Maatschappij. In de Zaterdagnamiddag j.L alhier onder voorzitterschap van den hoer B. J. H. Hai- tink gehouden algomoene vergadering van aandeelhouders der Leidsche Duinwatir- Maatschappij waren vertegenwoordigd 36 aandeelen, uitbrengende 26 stemmen. Aan het door do Directie uitgebracht ver slag over het jaar 1909 wordt het volgende ontleend In het afgeloopen jaar werden door de stoomwerktuigen te Katwijk aan den Rijn Uit het Duinreservoix opgepompt 1233509 M3. duinwater, tegen 1222844 M3. over het jaar 1908, zoodat 10665 M\ meer werden opge pompt dan in het vorige jaar. Gemiddeld weerden per etmaal opgepompt 3379 M3., tegen 3341 M3. over 1908. De stoomwerktuigen van het hoogreservoix werkten gemiddeld 14 uur 1 min. per dag; het totaal steon kolen verbruik der pompen voor filters en hoogreservoir, alsmede voor den. luohtcomprcssor, bedroeg 710361 K.G., gerekend met inbegrip van dempen, opsto ken en verwisselen van ketels en komt al- zoo op 0.57l/s K.G. per M3. duinwater. Ter verdere uitbreiding van de draineerlei- ding was 't noodig den bestaarden aarden dam tnssohen het vroegere kanaal I en het nog aanwezige kanaal II weg te doen graven, Waartoe kon worden overgegaan nadat een brug in gewapend beton geheel in orde was opgeleverd door Wernink's beton fabriek nabij Leiden. ïn het kanaal werd een hulpdam van plan ken geslagen en in eigen beheer de ver lenging der draineerleiding met 440 M. uit gevoerd, zoodat de totale lengte dezer drai neerleiding thans 1123 M. bedraagt. Door deze uitbreiding van do draineer leiding, alsmede de weggraving van.voren genoemden dam, heeft het res toerende kanaal thans nog een lengte van 1170 M. De hoofdriolen der filters werden' aan de bovenzijde geasphalteerd. Het metselwerk van den watertoren on van de machinelokalen werden hersteld en het geheel geolied. De wanden van liet li oogreservoir werden ontdaan van de oementlaag, daarna roest vrij geschuurd en tweemalen geschilderd. De houten brug voor de flotteurinrichting hoven het hoog reservoir werd door een ijzeren vervangen, de gcheele afdekking als mede de steun- en trek ijzers tweemaal ge schilderd. De bestaande 2 woningen met stalinrichting aan den Valken burg- 6chen Straatweg, genaamd Water- lust, werden geheel verbouwd en tevens vermeerderd met een derde woning voor het vaste personeel. In 1909 zijn gesloten 56 abonnementen én 21 .metercontracten, doch vervallen 45 abonnements- en 3 metercontracten wegens: amofcio 13, opzegging 20, verbouwing 15. Voor buitengewoon gebruik zijn dit jaar bijgekomen: 88 closets, thans totaal 1447 0 fonteinen, 14= 18 baden, 498 2 straat- of tuinbespr. 268 0 paarden, 16 0 rijtuigen 14 Het water werd het gcheele jaar gere geld aangevoerd en op de gebruikelijke wijze door dr. G. M. Hutten onderzocht. Het resultaat was steeds zeer gunstig. De 1137 geplaatste watermeters hebb;n een verbruik aangewezen van 357326 M3., zoodat, gerekend naar het totaal verbruik van 1233509 M3., door de abonnenten moet gebruikt zijn 876183 M3., waaronder echter het water voor spuien, brandblussching en lekkage begrepen is. Nog altijd wordt een belangrijke hoeveel heid duinwater verspild, hetwelk blijkt uit een in Mei, Juni, Juli en Augustus ge houden inspectie over de geplaatste closet inrichtingen; bij 179 reservoirs werd door- loopend waterverlies geconstateerd. In de gemeente Rijnsburg werd voor haar rekening 1235 M. buisleiding gelegd. Al het voor die gemeente en haar ingezetenen, benoodigde water zal in 't vervolg aan de gemeente geleverd worden over één hoofd meter. De bewoners, die rechtstreeks aan de hoofdleiding KatwijkLeiden zijn aan gesloten, blijven hun duinwater van de Maat schappij ontvangen. Ten behoeve van een vergrooting der spui- leidingen word de 50 mM. buis in de Jan- van-Goyenkade verwisseld met 100 mM. pij pen en die in de Caeoilinstraat met 150 mM. pijpen. Bij de verwisseling alsmede bij het leg gen van nieuwe buizen werd gerekend op uitbreiding van het aantal brandkrancn, door het aanbrengen van de daarvoor vereischte T-stukken op onderlinge afstanden van 75 hl. Ter voorkoming van miswijzing werd de regel gehandhaafd om de watermeters niet langer dan drie jaren in functie te hou den, zoodat weder een derde van liet totale aantal vervangen werd door gerepareerde en opnieuw juist gecontroleerde meters. Over hoog waterverbruik kwamen 7 klach ten in, waarop do meters in het hijzijn van den .contractant of diens gemachtigde werden gecontroleerd. Ook thans weder was het resultaat dat deze instrumenten juist aanwezen en dus dat het hooge waterverbruik aan andere oor zaken, buiten het bereik der Maatschappij, moest worden toegeschreven. Het waterverbruik der eene nog in ge bruik zijnde standpijp bedroeg 20 M3. of een vermindering van 36 M3. Wegens ver mindering van den waterverkoop werd een standpijp op verzoek van den oontractant opgeruimd. Het saldo dor exploitatierekening in 1909 bedraagt f 131,581.83, zoodat na afschrij ving op de rekening „Uitbreidingswerken" enz., reserveering van nog niet betaalde be drijfsbelasting over 1909 en bijvoeging van het onverdeelde saldo van het jaar 1908 f 106,664.0372 ter verdeeling blijft, toela tende een dividend van 97; pCt. en een uit- lïcering aan de gemeente Leiden van f 40,500. De balans werd goedgekeurd. Do aftredende commissaris, de heer W. F. Verhey van Wijk, werd met algemeane stemmen herkozen. Hoewel het eerst over vijf jaar de h o n- derdste gedenkdag is van den slag bij Waterloo, is men reeds aan het plannen maken hoe dit feest moet wor den gevierd. Te Brussel moet zich een comité heb ben gevormd, dat overweegt in de Belgi sche hoofdstad een gedenkteeken op te richten dat den historischen strijd der na ties tegen Napoleon vereeuwigt- In het „Berl. Tagebl." schrijft M. H. daartegen een protest. Hij wijst er op, dat reeds een indrukwekkend gedenkteeken be staat en dat Brussel, waarheen duizenden gewonden gedragen werden, niet de plaats is om een zegeteeken op te richten. Boven dien zouden de Franschen toch niet kunnen meedoen. Een betere gedachte, meer in den modernen geest, schijnt hem het vormen van een groot fonds voor humanitaire eu wetenschappelijke doeleinden, een soort Nobelprijs, te danken aan een internatio nale entente. De Italiaansche minister van buitenlandsehe zaken, die op de Italiaan- schp ambassade te B e. r 1 ij n bezoek had ontvangen van den staatssecretaris van bui- te nlandsche zaken von Schön, bracht een langdurig bezoek aan den Rijkskanselier en eveneens aan minister von Schön op het ministerie van buitenlandsche zaken. Op grond der onlangs aangenomen ver scherping van het reglement van orde voor het Pruisische Huis van Afgevaardigden, waarin den president macht gegeven wordt afge vaardigden van de zitting uit te sluiten en desnoods te laten verwijderen, heeft het po litiebureau in de Berlijnsche Wilhelmstras- se, in welks district het Landdagsgebouw ligt, last ontvangen hoe te handelen, wan neer door den president van het Huis hulp wordt ingeroepen. "Volgens die bevelen moet de comman dant in het district, op de dagen en uren, waarin het Huis van Afgevaardigden zit ting houdt, op telephonisch verzoek van of namens den president onmiddellijk met de noodigo agenten zich naar het Huis bege ven. Hij moet rich bij den president mel den, die hem schriftelijke bevelen moet ge ven over de wijze, waajop hij moet optre den, om de orde in het Huis te herstellen. Dit schriftelijk bevel kan echter niet wegnemen, dat, volgons de Pruisische Grondwet en de strafwet, elke gewelddadi ge handeling, ten doel hebbende een afge vaardigde te beletten de rittingen bij te wo nen, strafbaar is. De groothe rtogi n-w e d u w e van Baden, de eenige dochter van keizer Wilhelm I, is ernstig ongesteld ten gevolge van een katarrhe van de luchtwe gen. Behalve haar lijfarts Drossier, die ook wijlen groothertog Frodcrik behandeld heeft, komt eiken dag ook prof. Fleiner uit Heidelberg te Karlsruhe do patiënte be zoeken. Het voorstel van de „Peace Society", om in het vredespaleis in Den Haag een gedenkteeken op te richten voor koning Eduard als dank voor het geen hij deed voor het behoud van den in ternationalen vrede, cal koning George wor den medegedeeld, ten einde zijn goedkeu ring te verkrijgen. Toezeggingen van be langrijke sommen zijn reeds ontvangen, o.a, van Carnegie. De Italiaanscho Kamer heeft in geheime zitting met 188 tegen 58 stemmen het geheele wetsontwerp op de voorloopizo scheepvaart-overeenkomsten aangenomen. Uit Athene wordt aan de „Voss. Zeit bericht, dat aldaar een nieuwe Militaire Bond is opgericht, maar dat men dit ver borgen tracht te houden. De Bond moet aan de Regeering den eisch hebben gesteld, om een nota, die Tur kije eventueel mocht zenden, in denflejfden toon te beantwoorden. In de Turksche Kamer werd de Kretenzische kwestie behandeld. Grootvizier Hakki pasja bracht de maat regelen in herinnering, door de mogendhe den genomen sedert het uitbreken van de revolutie. „Wij staan niet tegenover Griekenland of Kreta", zoo zeide hij; „het is dus on- noodig te spreken over oorlog of dwang maatregelen. Wij hebben uitsluitend te doen met de mogendheden. De Regeering waakt angstvallig voor de handhaving van de souvereiniteitsrechten van Turkije op Kreta en voor de behartiging der Otto- maanschc belangen aldaar, en zou, zoo deze bedreigd worden, niet terugdeinzen voor maatregelen van geweld." Daarop werd de discussie gesloten. Al moge de Turksch-ï grootvizier in de Kamer zeggen, dat Turkije niets met Grie kenland te maken heeft, de Turken zijn, van een andere, meening en de verbittering tegeq de Grieken neemt in het geheele Rijk, ook in de afgelegen deelen toe. Te Jaffa en te Jeruzalem hebben grooto betoogingen tegen Griekenland plaats ge had; in eerstgenoemde plaats werden bij Griekscho kooplieden de ruiten ingeslagen, zoodat de eigenaars zich genoodzaakt izagen him winkels te sluiten. Op aandrijf gen van de consuls belette de politie ver dere gewelddadigheden. De betoogers trok ken toen naar de Jong-Turksoke club, waar door eenige redenaars heftig werd gepro testeerd tegen Griekenland. Al lang deden geruchten de ronde, dat het vorstendom Montenegro een ko ninkrijk zou worden. Naar de correspondent van de „Frank furter Zeitung" to Cettinje thans uit be trouwbare bron verneemt, zal, ter gelegen heid van de aanstaande jubileumsfeestelijk heden, deze gedaanteverwisseling met goed vinden van die mogendheden, waaraan prins Nioolai zijn voornemen heeft mede gedeeld, plaats hebben. De Tsaar heeft Je Szarskoje-Selo de putaties ontvangen van de studenten der St.-Petersburgsche Universiteit en van andere hoogescholen in de hoofdstad, in het geheel meer dan 50 studenten. De Tsaar sprak eerst enkelen van hen toe, en wendde zich vervolgens tot allo aanwezige studenten met een rede, waarin hij zijn dank uitsprak voor de liefde en toe wijding, die door hen, ook namens hun ka meraden, voor Rusland was betuigd. Hij uitte den wensch dat dit gevoel voortdurend •zou worden versterkt, opdat Rusland krach tig, sterk en roemrijk zou worden. Daarna droeg de Tsaar de studenten op hun kame raden mede te deelen, dat het hem verheu gen zou, wanneer elk jaar het aantal stu denten, dat zulk een gezindheid aan den dag legde, vermeerderde. Geestdriftvolle toejuichingen volgden op deze woorden. De Tsaar lieo zich daarop te midden van, een groep studenten photogra ph e eren. Toen de Tsaar afscheid nam, werden de volksliederen gezongen en werd hoera ge roepen. Frederick Carpenter, de particu liere secretaris van president T a f t, heeft ontslag gevraagd, naar het heet om gezondheidsredenen. Feitelijk echter is zijn aftreden gedwon gen. Ten gevolge van zijn nalatigheid zijn n.L herhaaldelijk geheime akten in handen van onbevoegden geraakt, waardoor de President meer dan eens in moeilijkheden is geraakt. Volgens officieele mede deel in gen heeft het departement van buitenlandsche zaken te Washington telegrammen ontvangen, zoo wel uit Lima als uit Quito, waarin bericht wordt, dat de oorlogstoeberei dsc- Icn van Peru en Ecuador met kracht worden voortgezet en dat een botsing on vermijdelijk schijnt. De „Timee" bespreekt in een artikel, ge titeld „The political situation in South Africa", de opdracht aan Botha de Eer ste Minister te zijn in het V ereenigd Z u i d-A f r i k a. Het blad brengt hulde aan Botha's loyauteit in de acht jaren dat hij Engeland diende. Van hot begin tot het einde tooide zich een man van zijn woord. Gedurende de lange onderhandelin gen, welke leidden tot de vorming van een Vereenigd Zuid-Afrika, heeft hij zich in de eerste plaats Ziuidafrikaansch staatsman, getoond, zegt het blad, en voegt daaraan toe, dat de opdracht, hem thans verleend, overal bijval heeft gevonden, niet alleen bij zijn aanhangers, maar zelfs bij zijn tegen standers. Zelfs Jameson heeft lord Glad stone's keuze gesteund en verklaard, dat dit de keuze is van de meerderheid der Zuidafrikaanders. BERLIJN, 29 Mei. (R.O.) Dc Chinee- sche prins Tsei Tao en de loden van de Chineesche militaire oommissie, tot bestu deering van de leger-inriohting in Dultsch- land, werden liedennamiddag in tegenwoor digheid van den staatssecretaris voor bui tenlandsche zaken, von Schoen, in het Neue Palais door den Kroonprins ontvan gen, wijl de Keizer, door het verband van zijn rechterhand, verhinderd was zijn para de-uniform aan te trekken. Prins Tsai Tao hield zijn, voor den Keizer bestemde, toespraak, waarin hij zeide, dat do Keizer, door de geheele wereld den naam had een strateeg van groote bekwaamheden te zijn, wien het voor alles ter harte ging, het leger krijgswaardig te maken. Hij was overtuigd, dat de Keizer de macht, welke hem het sterkste leger der wereld verleent, uitsluitend zou aanwenden, tot behoud van den wereldvrede. De "Kroonprins dankte namens den Kei zer. De Duitsdhe autoriteiten, zeide hij ver der, zouden hun best doen, den Chineezen inlichtingen te verschaffen omtrent alles, wat voor hen van belang kan zijn. Vervolgens werd de commissie door de Keizerin ontvangen, waarna den he eren ver- verve rsohingen werden aangeboden. BERLIJN, 29 Mei. (R.O.) Keizer Wil helm lijdt, zooals reeds gemeld is, aan een bloedvin in de streek van het rechtor-hand- gewrioht. Een hevige ontsteking maakte opening van de zweer noodig, die Zaterdag 28 Mei door Geheimrat Professor Bier werd uitgevoerd. Het verloop is tot dimver normaal. BERLIJN, 29 Mei. (R.O.) Dc Italiaan sche minister van buitenlandsolio zaken Ban Giuliano, vergezeld van den chef van zijn departement Sforza, werd hedenmiddag in bet Neue Palais door den Keizer ontvangen. De Keizer had met San Giuliano afzonder lijk een onderhoud. Aan het ontbijt waren genoodigd San Giuliano, Sforza, do Ita liaansche gezant Pansa, de rijkskanselier en de staatssecretaris von Schoen. De Keizer verleende San Giuliano en Pansa het grootkruis van de orde van den Roodcn Adelaar. BERLIJN, 29 Mei. (R.O.) Aan het diner bij den Italiaanschen gezant ter eerc van San Giuliano zaten aan do Keizerin, de Kroonprins, prinses Victoria Luise, de rijkskanselier en von Schoen, beiden met hun echtgcnooten. KONSTANTINOPEL, 29 Mei. (R. O.) In do Kamer had gisteren oen discussie plaats over de Kreta-anngclegeuheden. Er werd een aantal depeches uit de proviucie voorgolczen, waarin mot kracht gepro testeerd word tegen (Tc handelwijze van de Kretenzisohe Nationale Vergadering. In één daarvan word do verklaring afgelegd, dat alle Muzelmannon het als hun heiligen plicht beschouwen, hun bloed voor het be houd van do Turksche souvereiniteit tc stor ten. De grootvizier verklaarde, dat de oplos sing der kwestio oen onderwerp van on derhandeling met de mogendheden uit maakt, niet met Griekenland of Kreta. Indien Griekonland de onvoorzichtigheid mocht begaan, tusschcnbeido te komen, dan zou Tnrkije niets overblijven dan naar do wapenen te grijpen. KONSTANTINOPEL, 29 Mei. (R. O.) In do heden gehouden zitting van den Senaat verklaarde de Kretenzer Woeri, dat de mogendheden, die het eiland Kreta in depót gekregen hebben, het maar aan Turkije moesten afstaan, cn eischte, dat do Turksche vloot de Soeda^baai zou bezetten en de Regeering een krachtige houding te genover Griekenland zou aannemen. Do grootvizier, in antwoord hierop, legde ge lijksoortige verklaringen in don Senaat af, als hij in de Kamer gedaan had. De Se naat nam genoegen met die verklaringen. BOEDAPESTII, 29 Mei. (R. O.) Do Kei ser vertrok hedenavond 0.30 u. naar Bosnië vergezeld van de ministers von Aerenthal, Schoenaich, De Burian, Bienerth en Heder- vary^ NEW-YORK. 29 Mei. (R. O.) Een tele gram uit Bluefields meldt: Generaal Lara, bevelhebber van de strijdmacht der Nicara- guaansche regeering, deed een wanhopigen aanval op de positiën van generaal Estra da, maar zijn aanval werd met een ver lies van 250 man aan dooden on gewonden afgeslagen. Morgen komen hier matrozen van do Yereonigde Staten om do ordo te handhaven en het vechten in de stad to verhinderen. PHILADELPHIA, 29 Mei. (R. O.) Hier zijn dringende orders ontvangen, orn een transport troepen met do „Prairie", dio dezen morgen vertrekt, naar Bluefields te zenden en te Colon vijfhonderd matrozen in te schepen. ALGIERS, 29 Mei. (R. O.) Do colonne van generaal Aliz heeft Ksard-oeëd-Kad- doe, waar een nog niet onderworpen stam zich verscholpn had, verwoest. Een groot aantal inboorlingen is gesneuveld. Aan Fransche rijde werden geen verliezen gele den; alleen luitenant Husson en twee sol daten zijn licht gewond. Statenverkiezingen In Z,-Holland* Leiderdorp. De R.-K. kiesvereeni- ging te Hillegom heeft candidaat gesteld do aftredende leden, de heeren L. M. J. H. Kerstens en, J. J. van Hoeken, beiden to Leiden. 's-G ravenhage. De afdeeling 's-Gra- venbage van den Bond van Vrije Liberalen heeft besloten candidaat te stellen de heo* ren A Deking Dura en mr. J. J. Henny^ benevens de heeren prof. J. Kraus, dr. O* Lely en mr. J. Limburg.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 5