No. 15418. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag- 28 Mei. Tweede Blad. Anno 1910. Finaneieele Causerie. De Wereldtentoonstelling te Brussel. FEUILLETON. Gemengd Nieuws. terrein. Een mooie stand, die een der gun stigste plaateen heeft is die der Ned. Zee- visscherij. Door een blauw waas zien wij op de verschillende vaartuigen die op visscherij uitgaan en verder is hier alles geexposeerd wat met het bedrijf in verband staat. Nu wordt onze aandacht gevraagd voor de af deeïing Ceramiek, die zooais trouwens op meer tentoonstellingen een zeer bijzondere plaats inneemt. In hoofdzaak vindèn we deze inzendingen in het voorportaal, terwijl een enkele afzonderlijk is geëxposeerd. Dit verschijnsel merkt men bij meer klassen op, i doch in het algemeen zal ik om niet te uit voerig te worden alles wat bij elkaar hoort, I maar bij elkaar vermelden. We zien hier dan in de eerste plaats gebruiks- en sieraar- dewerk, aardewerk voor bouwkundige doel einden en decoratieve paneelen ingezonden door de N. V. Fabriek van Brouwer's aarde werk, direeteur Willem C. Brouwer „Vre- delust", Leiderdorp. G. en J. Ccol, Amster dam, zonden marmeren schoorsteenmantels in, doch deze moet men zoeken in de ka mers van Walenkamp, Berlage, Van den Bosch en Jansen. Daarentegen staan hier weer geëxposeerd de groot-e vazen, het kunstaardewerk en de tegels van de plateel bakkerij „De Distel" uit Amsterdam Even zoo de collectie aardewerk versierd met inlegwerk, de beelden en diergroepen in faycnce en terra-cotta van Joh. B. Lambeck Jr., fabriek voórh. de Amstelhoek, Amster dam, terwijl ik bij deze inzendingen ver der de namen aanstip van Chris Lannooy, Gouda; „Sb.-Lucas," Utrecht; Potterij „Rembrandt", Nijmegen; firma Yan Sille- vold en Perelaer, fayence-fabriek „Ampho ra", Oegstgeest; Gebrs. Tichelaar te Mak- kum, enz. We hebben nu het voorportaal bekeken, gaan rechts de galerij op, waar ons het meest in het oog valt de inzending van de Hengeloosche trijp weverij. Laten wij om niets te verzuimen nu ook de kamertjes achter ons in oogensehouw nemen. Daar zijn als groep XII in hoofdzaak huiselijke interieurtjes ingericht, dat wel modellen zijn op welke wijze een woning ingericht moet zijn om werkelijk deftig te kunnen ge noemd worden. Zoo vinden we daar een interieur-eetzaal in mahoniehout met inleg werk in ebbenhout en paarlmoer uitgevoerd door het modelhuis, directeur N. Ie Grand, Amsterdam. Ik wil hier nog bij aanstippen dat het schoorsteenstuk en de fries uitge voerd zijn op de school voor kunstnijverheid te Haarlem. Op het gebied van geschilderd en ge brand glas trekken daar de aandacht de inzendingen van Y. Sabelis uit Haarlem en Frits Gcyer uit Utrecht. Verder zien we in deze gipep o.a. een Hollandsche deuren- kast van A. S. Lob (Amsterdam), 'n eei- kamcr uitgevoerd in gemat eikenhout in oud-Engelsohe opvatting, die door H. F. Jansen en Zoon (Amsterdam) is ingezon den en een kleine vergaderzaal uitgevoerd door 't -Binnenhuis (Amsterdam) naar tee- kening van Berlage uit Amsterdam. Jac. v. d. Bosch uit Bloemendaal maakte ont werpen ,voo dameskamers in mahoniehout, die door het Binnenhuis zijn uitgevoerd. We komen nu weer op de gang terug, waar wij langs de verschillende tapijtstands gaan, Kon. Deventer Tapijt-fabriek, Kon. Tapijtfabriek „Werklust" van W. Stevens en Zoon, Rotterdam, uit de hand bedrukte stoffen van Samuel Jessurun de Mesquita (Watergraafsmeer) en Goudleder op oude wijze vervaardigd door Jan Mensing (Am sterdam). Wij vinden hier ook een deel der groepverschillende bedrijven als Jan Brom, uit Utrecht, met edelsmeedkunst, G. Knoef, uit Hengeloo, met imitatie oud- Hollandsch staande „horlpges", met kalen der, muziek- en schepenbeweging, een inzending, die natuurlijk zeer do aandacht trekt, koperen ontwerpen van Jan Eisen- löffel (Amsterdam) en twee paneelen in legwerk in liout van Oscar Haberer (Am sterdam). We hebben nu een deel der galerij beke ken, al is het dan ook oppervlakkig en staan dus nu vlak tegenover het voorpor taal; Dit is geheel gereserveerd voor de che mische nijverheid eh als de o. i. belangrijk ste inzendingen vermelden we die van Plei- nes, Amersfoort (zeeppoeder), stoomzeep- fabriek Bousquet, Delft, met sapoderma (neutrale huidzeop) Kon. Stearine-kaarsen- fabriek: Gouda, SpalteholU en Ameschot met cultuurproducten, Hollandsche Resi- dugas-Maatschappij (Amsterdam) die het model voor een gas-installatie inzond met een capaciteit van 20^000 kub. M. per et maal, de N. V. Hollandsche Melksuikerfa- briek, Amsterdam. Hier achter vinden wij de gezamenlijke inzending van schoenfabrikanten en leer handelaars, grootendeels komen deze inzen dingen uit de Zuidelijke provincies, Leiden is vertegenwoordigd door de Leidsche Chroomleder-fabriek, die chroomgelooide chevreaux-vellen inzond. Aan een verzoek van een exposant voor bespreking van zijn stand, zullen wij vol doen, zoodat hij «aan de beurt komt. Een ander abonné, dien wij bij uitzonde ring per brief willen antwoorden, 'raagt een 1ste klasse hotel, zonder buitengewoon hooge prijzen. Dat bestaat op het oogen- blik feitelijk niet. Het beste ial zijn, dat men er bij schrijft hoeveel men besteden wil. Zoo langzamerhand verdwijnen de ongun stige factoren, die sedert langen tijd de Beurzen verontrust hebben en maken plaats voor gunstige, die op den duur hun in vloed ten goede wel zullen gaan uitoefenen. Om met onze eigen Beurs aan te van gen, zoo is de geldsehaarschte van vóór enkele dagen geleden geweken. Prolongatie boven de 6 is op zichzelf ree-ds voldoende om de Beurs kippenvel te doen krijgen; om niet te spreken van 't ongemak, dat han del, zoowel als industrie, van zulke woeker rente moeten ondervinden. Dat dc Beurs niet aan ernstiger ontroering is ten prooi gevallen, mag veilig geweten worden aan do verwachting, zoo niet overtuiging, dat strenge vorsten gemeenlijk niet lang regec- ren. Do promotie-woede, die wel voor een groot gedeelte aansprakelijk was voor dezen abnormalen toestand, is vrijwel opgehouden. De Rubbermarkt is gekalmeerd, de andere soorten mogen hun tegenwoordige noteering ten volle waard geacht worden, waar zij in 't productiestadium verkecrendc, reeds profitoeren van de schitterende prijzen voor 't product. Do Amsterdam Rubber o.a. is geflatteerd lang voordat de Tubbermanic tot uitbarsting was gekomen, werd gekapitali seerd bij een prijs voor 't product, die thans bijna verdubbeld is. De jongere on dernemingen, die wellicht eerst over 46 jaren kunnen tappen, bewogen zich meestal beneden pari, zoodat alles bij elkaar ge nomen, dit departement in gezondere banen is teruggeleid. Oliewaarden, met Koninklijke aan 't hoofd, zijn, ondanks alles., dapper doorgerezen, wat op zichzelf Teeds boek doelen spreekt. Het. schijnt, dat vandaag of morgen toch wol oen introductie van de Koninklijke op do Parijsche Beurs mag ver wacht worden; zoo ja, dan zou de apprs- ciatie in koers reeds alleen daaruit vol komen verklaarbaar zijn, want 't zou al moeilijk zijn om onder de te Parijs verhan delde fondsen er oen te vinden, dat in zijn geschiedenis, ontwikkeling, toekomst en schit terend beheer in de schaduw zou kunnen staan van dit aandeel. Het reorganisatie-plan van do ongelukkige Russian Petroleum en Liquid Fuel is verschenen. Een drastisoh stukje werk, noodzakelijk gemaakt door on oordeelkundige leiding, dwaze verdecling van dividenden, die moesten zijn aangewend tot ontwikkeling der eigendommen, en zeker ook door zeldzame pech ten gevolge van oproer en opstand in 't Baku-district. Maar de eigendommen waren en ziju mooi en, ge geven conservatief beheer kan deze zaak nog best terechtkomen. Niet onwaarschijnlijk komt thans ook spoedig een reorganisatieplan voor de Schibaieff Maatschappij, die aan den eenen kant 't voordcel heeft geen obligatie- schuld te bezitten, die regeling eischt, maar aan den anderen kant er nog ellendiger aan toe is wegens dc sterk gekrompen productie. Ook is 't niet bekend hoeveel de schulden bedragen, die regeling eischen. (Van onzen Bpecialen verslaggever).. IV. De Nederlandsche inzendingen op de ten toonstelling zijn grootendeels saamgebracht in het Ned. Paviljoen. Uitzondering hierop maken de inzending van het Alg. Ned. Verbond, die met de inzending van den Boekhandel en een leeszaal voor Kon. lec tuur is tentoongesteld in het Paviljoen Groot-Nederland, de afdeeïing schoone Kunsten, die in het gebouw van het Jubel- park is ondergebracht en de inzendingen der machine-industrie, die in de alge- meene Machinehal een plaats hebben gekre gen. Daarenboven is door enkele Ned. in- dustrieëlen ingezonden op do Internationale Wegententoonstelling en op de Internationa Ie tentoonstelling van Glasnijverheid. Deze tentoonstellingen staan min of meer op zich zelf. We zullen onze beschouwingen openen met het Ned. Paviljoen en meer speciaal met de Nederlandsche afdeeïing, terwijl wij de Koloniale afdeeïing tot later zullen laten liggen. Laat ik dan beginnen met te zeggen dat van af den openingsdag het be zoek hier zeer beduidend is geweest. Neder- landerrs zijn er echter nog niet zoo heel veel geweest; van do tien woorden dio op de Ned. afdeeïing door betalende bezoekers gesproken worden zijn 7 Fransch, 2 Duitsch en l Nederlandsch. Het valt të betwijfelen of alle inzenders van de omstandigheden wel voldoende hebben getrokken. De bedoeling is .natuur-.; lijk meerendeels relaties uit te breitfcm en liefst direct zaken te doen, maar daarvoor- zouden zij zelf of iemand namens hen bf» hun „stand" moeten zijn, die inlichtingen kon geven en direct kon verkoopen. Dit ont breekt bij de meeeten: wel vertegenwoordi gen enkele personen een groot aantal fir ma's, maar deze zijn niet bij den stand aan wezig en vóór de bezoekers, die wel eens graag wat zouden willen weten en misschien tot klanten zouden kunnen worden bewerkt, hem op zijn kantoor gevonden hebben, is hun aandacht al weer door iets anders afge leid. Evenmin zijn alle der weinige firma's, die een juffrouw in hun stand hebben staan even gelukkig. Mag ik, natuurlijk zonder namon te noemen als historisch vermelden, dat ik aan een juffrouw die in een stand was geplaatst, waarboven geen naam ver meld stond, vroeg in wiens stand zij stond en zij daarop moest verklaren dat niet te weten, maar mij naar het kantoor van den vertegenwoordiger verweesMaar om het toch wat goed te maken zei het meisje, ik weet wel dat het oostuum wat ik draag een Friesph oostuum is. Een derde vitrine geeft, maar heel weinig ï\ut en gaat vooral hier in de massa verlo ren. Te betreuren is het dat alle Hollan ders niet even handig zijn. Een Ned. expo sant, die zijn stand hier goed exploiteert, verzekerde mij dat hij nu reeds, dus in Mei eijn kosten al lang dekte. Dat belooft dus wat als we wat verder zijn. Na deze opmer kingen vooraf beginnen we onze wandeling Hoe hot inwendige er uitziet heb ik reeds verteld; bij latere bezoeken is mijn indruk over het minder imposante slechts versterkt. Men voelt bovendien ook iots of in verhou ding tot de ruimte wel wat veel is saamge bracht, iets wat natuurlijk maar weimg practisch is. Als bezoeker kan men begin nen aan den ingang, waar Utreoht-sohe ge nie-soldaten het Vadorlandsch hart sneller doen kloppen, zich een officieelen catalogus voor frs. 1,50 aan te schaffen, maar het is nog al een lijvig boekdeel en bij oppervlak kige doorleving, zooals men op de tentoon stelling moet doen, heeft men er niet veel aan. Daarentegen is het voor personen die meer op hun gemak en ook thuis, de ten toonstelling moeten bestudeeren van groot nut. Laten we nu echter maar-eerst eens gewoon doorwandelen zonder"-tffficieelen gids. Het valt ons dan aanstonds op, datHveons op eèn galerij bevinden, hoewel we goen - trappen zijn opgestegen. Dat ligt natuur lijk aan de eigenaardige inrichting Vati' hefc- 1r De Vioolspeler. Iets, dat op een straal van vreugde leek, iverlichtte opeens het met tranen over stroomde gezicht van Sawka. Wat de vader als een allergrootste vernedering be schouwde, achtte de joDgen het allerhoogste gelukDe varkens hoeden, was nietsde feteppen, de vrijheid, dat was allesJa, de jvrijheid Maar Sawka wist zich goed te belieer- schen en geen uiting te geven aan zijn over- Btrooraende vreugde; maar toen hij dien avond alleen was met Roudio, drukte hij den hond in zijn armen, kuste hem op zijn snuit en zei zachtjes tegen hem: „Ik houd van jou meer dan van mijn Vader. Morgen, morgen gaan we samen naar de steppen, Roudio; naar de steppen, hoor jet" De hond rolde zich ineen aan de voeten Van het kind. Hij scheen begrip te hebben Van dat onmetelijke geluk. Een stralende zomermorgen vond Sawka gereed om te vertrekken: vier jonge var kentjes zouden aan zijn hoede toevertrouwd worden. Zijn moeder gaf hem een linnenzak, ge vuld met brood en gezouten komkommers, en een staf om de dieren in bedwang te houden en hun eerbied in te boezemen, en toen alles klaar was, toonde'zijn steeds bnr- öohe en onverbiddelijke vader hem zijn vuis ten en achtte het noodig hem een afscheids rede te houden. Hij zei: „Een jongen van jouw leeftijd kan c»e ossen al mennen en zoo noodig den ploeg be sturen, maar God heeft me gestraft door me jou te schenken. Je bent evenveel waard als je Roujdio; je bent een even groote deug niet als hij." Toen de hond zijn naam hoorde uitspre ken, hief hij rijn kop op, en aangezien hij misschien een nieuwe storm hoorde opko men in de ruwe stem van den boer, ging hij aan de voeten van Sawka staan en liet zijn tandep zien. De vader vervolgde: „In plaatg van de heilige aarde te be werken, zult ge de varkens hoeden, deug niet., schelm, vagebondGod noch 'le men- schen weten iets met je te beginnen; je bent niet waard het brood te eten, dat trien je geeft. Ga nu, maar als ge de varkens ooit laat wegloopen, als ge ze evengoed be hoedt als ge werkt, pas dan maar op, el lendeling l Ik zou je doodslaan; ik zou je doodslaan, jou en je hond, hoor je?" Sawka luisterde met neergeslagen blik naar die zedenpreek; met rijn eene hand hield hij zijn staf vast, met zijn andere streelde hij den kop van het dier. „Oude", zei de moeder zachtjes, „schrik het kind niet af. Als er een ongeluk ge beurde met de varkens, zou hij in staat zijn niet meer terug te komen. Is het Lijn schuld, als God hem een ziel heeft gegeven, die niet lijkt op die der anderen?" „Zwijg 1 Jij begrijpt er niets van!" En hij wendde zich weer tot het kind: „Onthoud mijn woorden goed. Ik zweer je bij mijn leven, dat ik het zal doen." Hij gaf den hond een trap en duwde den jongen naar de deur. Het kleine troepje zette zich in beweging. Sawka had haast om op de steppe te ko men. De steppenWat waren zij mooi in de vergulde stralen der morgenzonOver stroomd met licht en dauw, trillend van al de klanken, die omhoog stegen, openden rij voor Sawka haar wereld vol ontastbare clroomen en zwevende harmonieën. De zon nige ruimte strekte zich uit als een kalm* zee, zoo groot als de hemelen, waar de bloempjes deden denken aan sterren, die op aarde waren neergedaald. En de stilte was zoo diep, de kalmte zoo plechtig.... Al leen het briesje streek over den dauwal leen de onzichtbare zangers zongen hun zan gen van leven en geluk. Sawka stond een oogenblik stil bij dien aanblik. Hij ontleedde niet wat hij zag die manier van denken was hem niet bekend hij voelde het... De geurende adem der velden, do tot God sprekende vogels, dc dauw, die de aarde met zijn tranen be vruchtte, en de bloemen, die den dauw op dronken, dat heele grooteohe natuurgedicht maakte indruk op zijn onwetenden geest, die toch rijk was aan onontwikkelde, krach tige talenten, overweldigd door de een of andere strooming, die van uit de verte kwam en zich over hem uitgoot als de stra len der zon zich over de steppe uitgieten. Evenals de steppe,-welke die stralen ont vangt, zonder te weten waar zij van daan komen, en die bloemen schenkt zonder te weten waarom, ontving Sawka het geheim zinnige fluïdum, en zijn heele ziel zong en trilde, streefde naar de stralende, onbe kende dingen. „Roudio," zei hij tot den hond, „ziet ge Bij verre de drukste hoek ter Beurze was wel die der aandeden Anglo American Deferred, in de wandeling Anglo A gchce- ten. Heette 't eeret, dat er kans bestond op een werkovcreenkomst dezer Maatschappij met de Commercial Cable Company waarbij de over de Anglo-kabcls naar New-York, geseinde telegrammen op snelle wijze naar 't binnenland zouden worden doorgeseind, la ter werd er weer gesproken van contrölc- koopen door dc American Telegraph cn Te lephone Company, die 't terrein dus aan do Commercial zou betwisten. Zonder dat er te dezon aanzien eenige zekerheid bestaat, heeft 't allen schijn, dat -er bij deze rij zing contróle-koopen in 't spel zijn, want 't is toch erg onwaarschijnlijk, dat de mo menteel© resultaten der Anglo een rijzing wettigen van 18l/e tot 273/i in twee weken tijds. Zijn contrólc-koopen oorzaak dezer rij zing, dan is 't ten zeerste geraden om voor zichtig te zijn. Want zoodra voldoende fonds geaccumuleerd is, moet men dan op ecu scherpe xeactio voorbereid zijn. Bij derge- lijko bewegingen zijn er altijd tal van mec- loopers, die u precies weten voor te reke nen, dat een koers van 40 binnenkort be reikt zal worden, oen stukje informatie, waar aan hun duim meestal niet vreemd is. Trou wens de waarschuwing is in zooverre bijna overbodig, dat ons publiek in den regel nuchter genoeg is zich niet om den tuin te laten leiden en ook in dit geval op grooto schaal opgeruimd hoeft, wat liet tusschcn 1821 had geaccumuleerd, naar schatting 1,000,000 pd. st., dat is Ys van 't uitstaande deferred kapitaal. In Amerika wordt de sluier van ongun stig nieuws allengs opgeheven en verschijnt een zonniger beeld aan 't oog. Daar is al lereerst het definitieve bericht van 't af sluiten ©ener lecning van 50 milliocn dol lar door do Milwaukee in den vorm van 4 pCt. 15-jarige obligatiën, die a 97 pCt. door Parijs worden overgenomen. Een vorigen keer hebben wij reeds gewezen op do be langrijkheid voor Amerika van 't openen der Fransohe markten voor Yankee-obliga ties, „ce n'est que le premier pas qui cotite" wordt daarraedo Frankrijk's onuitputtelijke rijkdom ten dienste gesteld van Amerika, dan kan de botookenis van dit feit nauwe lijks worden onderschat. Mc.n heeft reeds zoo vaak en zoo lang doorgeborduurd over do slechte betalingsbalans en over don geld honger van Amerika, daarbij rcdenecrcnde, dat, als men geen obligaties kon plaatsen, het prijsniveau der aandeelen eenvoudig vol doende moest worden gedrukt, om Euro- pcesch kapitaal aam te trekken, dat dit baissc- argumenb door dc plaatsing van millioonon dollars bonds in Frankrijk vrijwel den nek slag krijgt. Do baissiers hebben daarom he den een nieuw argument van stal gehaald cn lieten Morgan op sterven liggen. Mark Twain, dc vóór enkele weken overleden Amo- rikaansche humorist, beantwoordde eens een valsch oourantengcrucht, dat melding maakte van zijn dood, met een telegram, waarin hij zeidc, dat de geruchten van zijn over lijden grootenlijks overdreven waren. Niet onwaarschijnlijk zal Morgan, wellicht op minder grappige wijze, de geruchten laten tegenspreken. En indien zij waar zijn, dan is 't de vraag of er al reden is zich over dreven voorstellingen to maken van 't blij vend effect dezer gebeurtenis, dio vroeg of laat, komen moet. Morgan is sterfelijk cn in Amerika zegt men: in dezo wereld zijn er twee zaken absoluut zeker, dat is do dood on de belasting! Nu moge Morgan zeer zeker een persoon zijn van gewicht in finaneieele zaken, après tout is hij lid eener firma to New-York, met filialen to Parijs cn Londen cn zullen do zaken, evenals bij den overleden groenteman, „op denzclfden voet worden voortgezet." Do scherpe daling in de graanprijzen is ook een factor van groot belang: dc be langrijke voorraden, die zich in Amerika hebben opgehoopt, zullen op dit prijsniveau voor export in aanmerking komen en even eens medewerken tot herstel van de on gunstige betalingsbalans. W. Kerse- en poreboomen in de, Betuwe hebben do vruchten voor een groot deel laton vallen; in de meeste boomgaar ket? We zullen v<?r weg gaan, lieel, heel ver weg! De steppe is groot." Roudio sprong op van vreugde en daar hij opmerkzamer was dan zijn meester, bracht hij de ongehoorzame, kleine kudde tc-lkens weer tot de orde, zoodra hij zag, dat de dieren ondeugend waren en niet mee wilden. Op die manier kwamen zij tegen hot mid den van den dag aan den voetvan een eeuwenouden heuvel, van waar men do hee le onmetelijke vlakte kon overzien. Een waterplas, gevormd door de voorjaarsre- gcus en tegen de zon beschermd door welig groeiende grassen, bevond zich niet ver van den heuvel af; de blauwe lucht weer spiegelde er in. „Roudio," zei het kind, „nu mooten wc wat gaan rusten; laat ons gaan liggen en eten." Sawka verdeelde het brood, dat zijn moe der hem had gegeven, tusschen zichzelf en den hond, en de varkens werden een oogen blik vergeten. Toen de maaltijd afgeloopcn was, haalde de jongen zijn rietjes te voorschijn en leg de ze op het gras; hij begon met het kortste en dikste en eindigde met het langste cn dunste. Hij raakte ze even óén voor óén aan en sprak zachtjes hun namen uit: „De hommel, de bij, de bastaardnachtegaal, de leeuwerik, de nachtegaal. Zo zijn er alle maal." Hij bleef lang nadenken, terwijl zijn blik op de instrumenten gericht was en hij met alle aandacht luisterde naar de klanken, die door het briesje werden meegevoerd. Eindelijk nam hij een der fluitjes op. „Komaan," zei hij „de nachtegaal heeft een drievoudig gezang, het rijn net drim den is goen half gewaa meer te verwach ten. En van de zwarte bessen zal het be schot zeer gering zijn. Vlektyphus. De patiënten te lto- denrij8 blijven vooruitgaan. 5 van hen go- bruiken reeds weer eenig gewoon voedsel. Ook bij den Gden patiënt is eenige verande ring gekomen, naar men hoopt ten goede. Tot heden rijn er geen nieuwe gevallen geconstateerd. Gistermorgen halftwaal f ontstond door onbekende oorzaak brand in den stoomkorenmolen van den lieer J. G. Rusius aan den ICuiperdijk te Enschedee. De brandweer kon, hoewel spoedig ter plaatse, niet beletten, dat maalderij, bak kerij en pakhuis van voerartikelen en kunstmest een prooi der vlammen worden. Do schade is aanzienlijk, doch wordt door verzekering gedekt. Men meldt ons uit Oostvoor- ne: De wegwerker P. werd gisterochtend door de ltötterdamscho tram aangereden. De tram ging den ongelukkige over do< bride becncn. Deze lichanmsdcclcn werden let terlijk verpletterd. Men meldt ons uit Zovcnber- gen: Door het omvallen van Óen petroleum lamp is gisternacht de manufacturenwinkel „Dc Vlijt" met woonhuis, tocbehoorcndc aan don heer Vis, afgebrand. Woonhuis en winkel zijn verzekerd. Do krijgsraad te Mohilof heeft de 9 tuchthuisboeven, die op 12 Maart het militaire geleide in den spoortrein hebben overvallen, ter dood veroordeeld. DeBcrlijnschepolitioh e c f t met een geval te doen, dat een psycholo gisch raadsel lijkt. Woensdag heeft zij eon man in hechtenis genomen, dio oen onbe dwingbare neiging heeft, om japonnen van vrouwen en hioisjos, vooral witte, te bemor sen met zuren, pruim sap, enz. liet is een handwerksman, die voor zulke wandaden al herhaalde malen bestraft is, een zeer matig, ordentelijk en ijverig man, die altijd werk heeft. Volgons een guneeskundigo verkla ring, is do man geenszins krankzinnig, ten zij op dit eene punt. Toen hij den laatsten keer terechtstond, kreeg hij geen gevange nisstraf meer, maar een boete van 30 m.k. Hij beloofde alles te zullen doen, om van zijn neiging genezen to worden, en liet. zich voorzichtigheidshalve altijd door zijn vrouw naar zijn werk brengen cn van zijn werk halen. Zoolang dit gebeurde, ging alles good, maar in do laatste dagen bad zijn vtouw het thuis te druk gehad, om met hem mee te gaan. Daarom was de man dubbel voorzichtig. Alle vloeistoffen, dio thuis of in de werkplaats onder zijn bereik kwamen, zette hij zorgvuldig op zij. Ondanks allo moeite, slaagde hij er niet in den ouden Adam uit te roeien. Hij pruimt namelijk, en toen hij dezer dagon vrouwen en meisjes in witte japonnen tegenkwam, bespuwde hij ze met het sap uit zijn mond. Op ccn oogen- bljk, dat bij geen pruim in den mond had, ging hij naar een wagen too, streek wat wagensmeer van de as van het wiel af en smeerde dat op do japon van een dame. Do politie had twee gevallen van zulk een ver ontreiniging door hem waargenomen en bracht hem op. Hij heeft een volledige be kentenis afgelegd en is daarna op vrije voe ten gesteld. De beklagenswaardige» man laat zich nu weer op straat door zijn vrouw vergezellen. Hjj al herhaaldelijk in inrichtingen ver pleegd, zonder dat hem dit iets gebaat heeft. (N. IL Ct.) Dogrootewarmtevandclaat- ste dagen hoeft in Noorwegen do sneeuw ongowoon snel doen smelten eaa overstroo mingen veroorzaakt. Alle meren en rivieren zijn tot een peil gestegen als men sedert I860 niet moer beleefd heeft. In de fa brieksstad Lilleströmmen staat het water tot aan de tweede verdieping der huizen. Do minister van openbare werken hoeft, in con motorboot door de straten varende, het hoogo water in oogensehouw genomen. Op vele plaatsen rijn bruggen en dijken zwaar bedreigd, .{laar het vlothout dat voor do houtzaagmolens bestemd is, er tegen op kruit. p,C|,8fhade op akkers en in tuinen is zeer-.grpot- Er is geen kans, dat het wa ter snel j^A,V,/-akkr-\ woorden, maar het rietje kan zo niet wecr- gwen; dat weet ik wel, want het lieeft niet den geest van den nachtegaal." Hij liet het instrument oen oogenblik lang klagen en na een vergcefscho poging, cn» het gezang van den vogel na te bootsen, hield hij wanhopig op. De hond keek hem aan. „Roudio, Roudio!' riep het kind u't, „zoo moet men niet spelen, do nachtegaal zingt anders Ik zal het met mijn stem pro beeren. Roudio, luister naar de drie woor den van den nachtegaal." En hij verhief zijn stem en gaf dc eerste rhythmische. geluiden van het dier ten boste, daarna het tweede, dat snel ging, en het derde, dat als een triller klonk. De hond spitste zijn ooren en toen Sawka zijn concert vervolgde, aangemoedigd door dat succes, keek Roudio nieuwsgierig om zich heen, en ging in het gras zoeken naar den vogel, die volgens zijn idee daar ver scholen moest zijn. Stralend van geluk over zijn succes, Roudio was zijn eenige toehoorder en de on feilbare rechter bootste de jongen nu eens den nachtegaal, dan weer den bastaard nachtegaal na en de voor den gek gehouden hond luisterde met toenemende belangstel ling en zocht zonder ophouden, met een drukte van belang. De vreugde van Sawka bereikte haar toppunt; hij omhelsde het» naïeve, verstandigo dier. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 9