Kerkelijke Berichten. Academienieuws. Agenda van de week: Burgerlijke Stand. Marktberichten. Tast rlienmatiek io de kiem aan. Faillissementen. Gemengd Nieuws. Tuberculose en hare bestrijding. Gisteravond werd door dr. J. Bruining Sflc door ons reeds aangekondigde voordracht over tuberculose en tuberculose-bestrijding gehouden. Spreker begon met de bctcekenis van hot •woord tuberculose toe te lichten,-afgeleid van het Latijnsche woord tuberculum, knobbeltje. In het Grieksch hect.de ziekt? phtisis, van gelijke beteekenis als het.Ne- dcrlandscho tering. Hoewel de ziekte in da oudheid reeds bekend was en door den Grieksehen geneesheer Hippocrates goed is beschreven, da toert een nauwkeuriger ken nis eerst van den niouwcrcn tijd, eerst mo gelijk geworden door het onderzoek van de organen van tuberculose-lijders na den dood. Men leerde op deze wijze do ziokte in zijn verschillende; vormen goed kennen en ver moedde of wist reeds lang dat zij besmet telijk was, maar de eigenlijke oorzaak bleef verborgen, tot in de twoode helft der vorig? eeuw de groot© beteekenis der bacteriën als oorzaak der ziekten bekend werd en het in 1882 aan Robert Koch gelukte een bepaalde bacil, de zgn. tuberkelbacil als oorzaak der tuberculose te herkennen. Aan de hand van eenigc fraaie lichtbeel den werd do grovere cn fijnere bouw der long verklaard en uitgelegd hoe de bacil liierin binnendringt cn de veranderingen maakt, die wij met den naam van tubercu lose bestempelen. Op deze wijze kunnen allerlei organen, beenderen, gewrichten, lymphklieren, nieren, blaas enz. worden aangetast. De longtuberculoso is wel dc meest voor komende vorm der zjekte en de sterfte hier aan ten allen tijde enorm groot geweest, en voofal de statistieken der latere jaren geven daaromtrent indrukwekkende cijfers. Zoo sterven in Nederland jaarlijks meer dan 10000 menschen aan tuberculose, een getal waarbij dc sterfte aan kwaadaardigo ziekten als roodvonk, diphtheritis en typhus geheel in 't niet valt. Het ergst is dat aan tuberculosehet meest sterven mensehen in de.-, kracht van hun leven, van 2050 en 60 jaar, die productievca arbeid leveren en ook overigens het minst gemist kun nen worden. Dc maatschappij lijdt hierdoor jaarlijks een enorm verlies aan kapitaal, om van het verlies van zedelijke kracht en do lichamelijke cn geestelijke ellende der lijders zeiven niet eens te spreken. Men heeft ten allen tijde dit lijden als iets beschouwd, waaraan nu eenmaal niets te veranderen was, maar de nieuwste tijd met betere kennis der ziekte toegerust, dacht anders en is mot overtuiging en kracht den strijd tegen de tuberculose begonnen. Tuberculose kan .genezen, kan worden voorkomen. Vooral de overtuiging van het laatste ïnoct gemeengoed dor menschheid worden. De besmetting geschiedt in verreweg do meeste gevallen door het sputum, waarin ko lossale hoeveelheden bacillen aanwezig zijn. Daarom moet den lijders geleerd worden, boe zij bij het hoesten, spreken, enz. zich moeten gedragen en met hun sputum moeten omgaan, wat door spreker in bijzonderheden werd besproken. Een tuberculose-lijder, die dezo voorschriften goed kent en in toe passing brengt, is ongevaarlijk voor zijn omgeving. De overdreven vrees, die de men schen in dit opzicht herhaaldelijk voor tu- bcrculose-lijdtrs koesteren is onzinnig, ge heel ongemotiveerd en schandelijk tegenover den zieke. Daarnaast moet men zijn lichaam gezond en krachtig maken cn houden door een gezonde, matige leefwijze, goede voeding, licht en lucht. Een gezond lichaam wordt minder gemakkelijk door do ziekte aange tast id an een zwak. Vooral voor kinderen, die zeer vatbaap zijn voor tuborculeuse in fectie is dit een belangrijke zaak. Is men door tuberculose aangetast, dan bestaat bij vroegtijdige herkenning en goede behandeling goede kans op genezing der ziekte. Rust, goede voeding en frissche lucht zijn de hoofdzaken waarop hot hier aan komt. Tegenwoordig zijn hiervoor een aan tal ziekenhuizen, zgn. sanatoria verrozen, waarvan ook ons land er oen aantal bezit. Doch ook in het huis van don lijder is een dergelijke behandeling, hij cenigszins gunstige omstandigheden goed uitvoerbaar. Do Vereeniging tot bestrijding der Tuber culose kan dit met vele voorbeelden be wijzen. Op deze wijze is allerwcgc de strijd te gen do tuberculose aangebonden en naai' het zicli laat aanzien en verwachten met goed succes. Do statistieken in Pruisen o. a. zijn in dit opzicht zeer bemoedigend. Voorkomen is ten allen tüdo beter ge bleken dan genezen en in deze richting is vooral do Vereeniging tot bestrijding der Tuborculose te Leiden reeds gedurondo ccnigo jaren werkzaam. Inzicht maakt voorzichtig zonder onge rustheid. Spreker hoopt dat zijn voordracht en nog meer het Tuhcrculose-Museum zal bijdra gen tot vermeerdering van de kennis dezer ziekte en do belangstelling in den strijd tegen haar ondernomen. Aarlandcrveen: Ncd.-Herv. Kerk. Zondagmorgen te half tien cn 's avonds te halfzeven ds. P. Krul, O. I. pred. met ver lof hier te lande. Bodegraven. Ncd.-Herv. Gem.: Zon dagmorgen ds. Van Dorssen, te Zevenho ven; des avonds do heer Muller. Hazerswoudc. Ned.-IIerv. Gem. Zon dagmorgen te lialftien: Bediening van het Heilig Avondmaal. Nieuwkoop. Geref. Kerk. Zondagmor gen te lialftien en 's avonds te halfzeven dc heer Hoogervorst, van Amsterdam. Leiden. Aan do universiteit alhier zijn geslaagdvoor hot doctoraal examen in do rechten de lieer ~W. Nolon Jr. en voor het jjoctoraal examen in do plant- en dier kunde de lieer T. J. Risselada. Amsterdam: Bevorderd tot arts de dames J. E. H. van Hulsteyn, geb. te Am sterdam, C. A. Polak, geb. te Amsterdam, en P. E. Benstz, geb- te Zaandam, en de heer S. G. Taconis, geb. te Meppel. Geslaagd voor het 1ste gedeelte van het arts-examen mej. S. H. Bastcrt cn de hee- ren G. A. M. van Balen, II. W.- Hoescn en J. van der Kous. Utrecht. Bevorderd tot arts de heer W. H. Jonker; tot tandarts de heer J. G. Droge. Zaterdag: Stadsgehoorzaal. Ten oonstelling Tuberculose- Muaoum. 710 uur. Bio3cope-Theater. 8 u u r. Zondag: Bioscope Theater. 8 uur. 't Po»thof. Concert. Cafó ,ik leer nog", Hooge Rijndijk Zoeterwoude. Concert 6 u u r. Maandag: Nntsgebouw. Algem. Ltdenvorgadering «School kindervoeding". 9 u u r. JL>in&dag: Loge. Stoen8chnur 4. Algem. Vergadering Oud- Leeilingeo, 125-jar-g bestaan «Math. Scientiar. Genitrix". Halfnegon. Nutsgebouw. Algem. Leden-Vergadering Maat schappij van Weldadigheid. 'sMidd. 41 uur. Dan Burcht Vergadeting Verhuurders Vaar tuigen «Eigondous-Belang". 8 uur. Woensdag: Bioscope-Tboater. 2 en 8 uur. Hagelijks: Stadsgehoorzaal. Tentoonstelling Tuberculose- Museum. 1012, 2—5, 7—9 uur, ('sZondags alleen 1—5 uur.) PARK-CONCERT. Dinsdag, 31 Mei, te 9 uren. Leid eb Mu.iiokkorps, directeur Joh. C. Geyp. No. 1. ,A deed of the pen", Marsch Moret 2. Ouverture «Les dragons do Villars"M lillart. 8. ,Mon Rèvo", Wals Waldteufel. 4. Fantaisio op do Opera «Sa- lammbd",Rerjor. 5. «Toboggao"Fremaux. 6. Potpourri nit ,Ein Walzer- traum"Strauss. 7. «Mioke en Janneke", Marsch. Sironx. Nos. 4, 5 en 7 late Uitvoering. NOORD WIJK. Geboren: Catharioa Maria, D. v»n L. Moiland en M. J. van dor Meer. Franciscus Wilhelmus, Z. vao W. Gaspers en G. de Haas. Margaretba Autonia, D. van W. Schol- vis en G. de Haas. Cornelis, Z. van J. van Duin en G. v. d. Niet. Johanna Adriana, D. van de zelfden. Eppunachus Jacobus Johannos Baptist, Z. van E. Cremers en Jonkv. A. Boreel. Ondertrouwd: Jan ton Donkelaar, 23 j. te Rijneburg en U. van der Lippo 21 jaar te Noordwijk. Getrouwd: Johannes Jacobus Hoek, 25 jaar en Margnrotha Bamhoorn 24 jaar. Overleden: Johannes Verhoeven, 74 j<*ar, gohuwd met M. van Wees. Cornelia Waasdorp, 79 jaar, weduwe van J. Vink. Leiden, 18 Mei. De slochte gang van zaken in het buiteolandsche goed doet ook op de inlandsche Granen geducht zijn iuvloed gelden. Er bestond zeer weinig kooplust Tarwe 0.20 a ƒ9.60 per 80 KG. Kogge ƒ4.76 ƒ6.60 per 76 KG. Gerst a per 100 KG. Chevalier f a por 100 KG. Haver 6.26 a ƒ7.60 per 100 KG. Gr. Erwten f 8a ƒ12.per HL. Paardoboouon f 6 to a 6.76 per 80 KG. Duiveboouen ƒ9.60 a ƒ10.40 per 85 KG. Koolzaad a perllL. Kauariezaad a per HL. Hennepzaad a per HL. Karwjjz-jad a fper 60 KG. LeideD, 28 Mei. Boter. Aaoveer 10,370 kilogr. late qual. per vat ƒ60.— a ƒ64.2de qual. per '/t rat ƒ46.— a ƒ48.late qual. per kilogr. ƒ1.26 a ƒ1.36, 2de qual. per kilogr. ƒ1.16 a 1.20. Lango zwarte turf, 180,000 stuks, ƒ3.75 a 4. per duizend. Leidon, 28 Mei. Eierenveiliog. De eieren zijn gestempeld L E. V. Aanvoer 6129 stuks. Prijzen wareu: Kipeiereo van ƒ3.20 tot ƒ4.55. Zegwaard-Zoeterineer. Deze week bedroeg do aanvoer ter voilmg 4251 eieren, tegen 5815 do vorige week. Prjjzan f 3,55 tot 4.05; eendeneieren ƒ3.91 tot ƒ1.11 per 100. Amsterdam, 28 Mei. Aardappeleoprjje. Andyker muizen a Andyker kleine muizen a Aedyker blauwen 0.60 a M.Frieache blauwen ƒ1.20 a ƒ1.80» Friescbe borgora ƒ1.40 a ƒ1.60. Ypolder borg*rs a Ypolder bonten/ a .Ypolder blauwen af Gelderacha blauwen 1.a f 1.60. G#lder«che bonten 1.a ƒ1.40 Zeeuweche bonten 1 60 a 2.76. Zeeuwaobe blauwen f 1.26 a f 2.60. Zeeuweche Eigeoheiraeie '1.60 a 2Zeeuweche Bravo's ƒ2.— a '2.80. Malta's Spring ƒ0.11 a '0.12. Malta's oude /0.04 a 0.06 Aanvoer 7 ladingen. Meppel, 27 Mei. Ahd do botermijn was de aan voer heden 3050 kilo. Hoogste prjjs ƒ1.16, laagste laagste prijs 1.11, middenprys 1.14 per kilo. ireeuv 28 Mei. t>p de weekmarkt waren heden 650 atuke voe aangevoerd. De prijzen waroa voor etieron 160 a 270, voor vaarzon 140 a 196, voor pinken 120 a 170, voor melkkoeien 146 a 235, voor kalfkooien ƒ190 a ƒ300, voor vaarakoeien ƒ145 a ƒ230, voor votte koeien 160 a 260, voor nuchtere kalveren 6 a 24, voor magore kal veren a voor magere varkena 30 a 90, voor biggen 10. YV'asscnnar. Veiling van 27 Mei. Kropsla per 100 ƒ0 60 a ƒ1.10. Raapstelen per 100 boa ƒ0.20. Radjjs per 100 bos 0 50 a 0.90. Rabarber per 100 hos ƒ1.50 a ƒ2. Spinazie per beu ƒ0.07 a ƒ0.09. Postelein per ben ƒ0.24 a ƒ0.30. Zuring per ben ƒ0.06 a '0.12. Komkommers p. ut. ƒ0.07 a ƒ0.08. Aardappelen p. kin 1.05 a 1.50. Éieron per 100 ƒ3.50 a 4.10. Waalwijk, 27 Mei. De inlandsche huidenmarkt geeft woinig aanleiding tot bespreking, do hooge prijzen bljjvon ongeveer gehandhaafd, maar de koop- 1 st is mot zoo vel als enkele weken geleden. Voor O. I. runder- en buffelhuiden is de kooplust onver zwakt, althans voor ee'Bte qualiteit, terwijl middel en inferieure soorten tot eenige prijsvermindering te bekomen zija. Oveiigens is de huideumarkt in alle soorten kalm by vaste hooge prijzen voor prima La Plata zware osso en koehuiden; flauwer g03temd voor lichte en afwijkende waar. De leermarkt beant woordt niet aan do verwachting.ondanksdeprijsver- beloiing. De huidenpryzen zjjn zoo enorm hoog, dat hot vooruitzicht in de naaste toekomst voor do looierij weer niet gunstig is. De schorscampagne is in Gelderland in vollen gang. Hoewel nog belangrijk, zal bet quantum minder zijn dan vorig jaar, de qualiteit Kan zeer goed zijn. In Noord-Brabant is de cuPuur onbeduidend. Tcssel, 26 Mei. Lammoren. Alleen naar I.eiden zijn boden 6767 Jammeren verscheept, door elkaar ingekocht tegen ƒ11.50 per stuk. Gedurende deze week zijn 9761 lammeren naar elders ui'gevoerd. RECLAMES, 0997 18 a 40 Cents per regel. Het is hopeloos, blijvende genezing te verwachten van rheumatiek en de gevaar lijke toestanden, die met onderhevigheid aan rheumatiek gepaard gaan, wanneer niet het gestel de vereischte behandeling krijgt. Het natuurlijke FRANZ JOSEF-bit- terwater tast rheumatiek in den wortel aan, doordat het de vorming van zure spïjs- vertorings-residuen voorkomt, die rheumatiek acuut of bedwongen veroorzaken. Een kuur van drie weken, kleine dosis dage lijks vóór het ontbijt, in voor- en najaar zal duurzaam baat geven. Het „Echte Franz Josef" is verkrijgbaar bij allo Drogisten en verkoopers van mine rale wateren. H. J. Gerritsen, van beroep stukadoor, te Amersfoort. J. Versteeg, koopman en winkelier, te Oudewater. F. Th. J. van Zanten, sigarenwinkelier, Amsterdam. Zes-en-twintig centen. Naar aanleiding van de mededeeling (ri6 elders in dit nommer), dat de Haagsche inspecteur van politie die zich zoo ontac tisch gedroeg tegenover een journalist, op den avond van de Roosevelt-ontvangst, door den burgemeester gestraft is met op legging eener geldboete van zes en twin tig centen, schrijft „De Nederlander": „Geen vijf en twintig en geen zeven en twintig, maar zes en twinitg precies. Dat is zeker precies uitgemeten naar de maat der straf, die de man verdiende, en het is cle- menter dan ieder kanfconrechtersvonnis, dat het voor niet minder doet dan vijftig cent. Men zegt, dat de beroepscommissie voor de politic over de vaststelling van het be drag dezer boete, vijf conferenties met den waarnemend burgemeester en vier vergade ringen in pleno heeft gehouden. Men zegt, dat de politic-inspecteur ge troffen is door den zwaren slag die hem is toegebracht ditmaal niet in zijn nek, maar in zijn portemonnaie. Men zegt, dat de betrokken journalist, die geen wraakzuchtig man is, een adres aan den burgemeester (waarnemend) zal richten, inhoudend het verzoek om genade voor recht te willen doen gelden, aange zien hij deze gevolgen van zijn misschien wèl wat overdreven aanklacht niet heeft voorzien en dat hij, zoo tegen de inwilli ging van dit verzoek gegronde bezwaren mochten bestaan, bereid is, minstens de helft van de boete voor zijn rekening te ne men.... Wij kunnen dit alles Sliet goedkeuren. Het recht- moet zijn loop hebben, en straf moet er zijn. Do inspecteurs van politie zullen zich, met dergelijke straffen in het vooruitzicht, wel tweemaal bedenken alvo rens zij, in één ontactisch oogenblik heel dc toekomst van één glas Bockbier en twee si garen van drie cent (maakt 26 centen sa men) op het spel zetten. Een gewaarschuwd man geldt voor twee". Stramlverpachting te Noordwijk. „Do Telegraaf' bevat het volgende: Een „belanghebbende" beklaagt zich over het besluit, door den gemeenteraad van Noordwijk genomen, inzake de strand ver pachting en het opdrijven der huurprijzen. Hij schrijft o.a. Het gemeentebestuur had zich bij samen stelling van de verordening laten leiden door de voorschriften, welke te Zandvoort daarvoor gelden. Om echter duidelijk te doen uitkomen, dat de gemeente Noordwijk zich op een dwaal spoor bevindt, is het noodig te weten, dat te Zandvoort niemand het eigendom van de strandreep kan bewijzen, terwijl zioli hier het geval voordoet, dat vele eigenaars van huizen het eigendomsrecht over de strand reep wel kunnen bewijzen. (De strandreep omvat dat gedeelte van het strand, dat bij hoog water in gewone tijden niet door het zeewater overstroomd wordt.) Ook zijn hier personen te vinden, die op de strandreep voor hun perceelen een ser vituut hebben liggen. Daarmede schijnt echter al heel weinig rekening gehouden. Ondertusschen kondigen eenige eigenaren in het plaatselijk blad per advertentie aan, dat. „zij eventueel en pachters niet zouden toestaan hun stoelen of badkoetsen bij hoog water op hun terreinen te plaatsen." Het dwaze geval zou zich dus voordoen, dat huurders bij opkomend water in het ge heel niet meer zouden weten waarheen zij zich zouden moeten begeven. De gemeente verhuurt dus feitelijk een gedeelte, dat aan de zee toebehoort, dat tot heden nog nim mer was bezet, en dat alleen diende als promenade voor de badgasten, wat nu ge heel verhinderd wordt, omdat liet ten e enen male onmogelijk is daartoe 't strand, boven de hoogwaterlijn gelegen, te gebruiken. Men schrijft ons u it Y alk en- burg: Met het afzanden van een veertig bunders duingrond tusschen Katwijk en Wassenaar schijnt 't n,u ernst te worden. Nadat vóór eenige weken de zoogenaamde ijzeren man," 'n machine van 10,000 K.G., was gearriveerd en daarna heel wat mate riaal aangevoerd, is men thans begonnen een spoorlijn aan te leggen van den Rijn onder deze gemeente naar de duinstreek. Als men bedenkt, dat er bruggen moeten worden gelegd over sloot-en, een weg ge baand door een bosck enz.,, dan begrijpt men, dat het leggen der spoorlijn, eenige Kilometers lang, op zichzelf reeds een werk van belang is. Een 25-tal werklieden zijn dan ook op het oogenblik druk met een en ander bezig, cn dat aantal zal stellig wel toenemen, wanneer straks de zandwagens over die lijn zullen rollen, om hun inhoud uit te storten in de groote bakken aan den Rijnoever. Allereerst zal dat zand moeten dienen om de lijnen der Westlandsche Stoomtram te verlengen, waarmee anderhalf jaar ge moeid is, en daarna ja, wie zal het zeg gen, waar dan de rest zooal noodig zijn kan Men schat, dat er wel tien jaren zullen vcrloopen, eer de duingrond, welke nu on der handen wordt genomen, zal zijn her schapen in bouwland. De firma Guy de Coral, te Am sterdam, die de officieile portretten van het Koninklijk Gezin in den handel bracht, cn deze rechts onder in den hoek van het wettig gedeponeerd merk had voorzien, heeft beslag laten leggen op allo nagemaakte kaaT- ten, die eveneens van dit gedeponeerd merk voorzien waren. Door den trein overreden. Vrijdagmiddag is bij de viaduct aan de Brouwersvaart te Haarlem een lO-j&rig jongetje W genaamd en wonende aan de Brouwersv-aart, die door over het hek van de spoorwcgafsluiting to klimmen op ver boden terrein was gekomen, door een voor- bijgaanden trein overreden. Het zwaar verminkte lijkje is per raderbaar naar het gasthuis gebracht. Opgelicht. Een Rotter da m- sche viceschliouwer is de dupe geworden van de handelingen van een stadgenoot, wonende aan de Hooidrift, zich noemende uitgever en houder van een incassobureau. Na het doen van allerlei beloften wist hij allereerst van dezen vleeschhouwer een vrij groot bedrag aan contanten in handen te krijgen en hem later te bewegen tot het in bruikleen afstaan ven negentien Theiss- loten en een effect Riasch-Wiasma, 3 pCt. Rusland 1889, groot 125^ roebel. Gebleken is, dat deze effecten zijn verkocht. De verdachte is met de noorderzon verdwenen. C.N. R. Ct.") Men meldt ons uit Baarn: De heer G. Sp is sedert kort in Baarn woon achtig, ging gistermorgen met zijn hond wandelen in de richting van de Eem, waar een bootje werd gehuurd om er mede te gaan varen. Toen gistermiddag deze heer nog niet terug was van zijn wandeling, gingen huisgenooten zoeken. De boot vond men in de rivier, de hond echter alleen er in, zoodat men vermoedde dat een onge luk was voorgevallen. Gisternamiddag vond men zijn lijk drijvende, op cenigen ^f- van de boot. Gistermorgen zijn door de po litie in het Valkenberg te Breda zwerven de gevonden een 8-jarig en een 6-jarig kind van den arbeider W. De vader werkt te Et- ten, de moeder was naar Middelburg ver trokken en had de kinderen aan de groot ouders ter verzorging gegeven. Dezen wa ren .Woensdag naar Rotterdam verhuisd en hadden hun kleinkinderen aan hun lot overgelaten. De politie heeft de kinderen opgenomen en den vader met het gebeurde in kennis gesteld. Een der passagiers van de „Pas de Calais", het schip, dat (zie elders in dit nommer) in aanvaring is geweest met do „Pluvióse", heeft aan den bericht gever van den Matin" te Londen het vol gende verhaal gedaan van zijn bevindingen tijdens de ramp, die aan een aantal zeelie den het leven heeft gekost. „Wij hadden Calais sedert eenige oogen- blikken verlaten. Ik stond aan bakboord en bemerkte, of beter gezegd, ik had het onbestemde gevoel, dat de „Pas-de-Calais" op iets was gestooten. Ik boog mij onmid dellijk over de verschansing, maar bemerk te niets anders dan een draaiende beweging in het water en eenige kleine stukken wrak hout. Yan de tien passagiers hadden er negen niete bemerkt, tot ons vaartuig plot seling achteruitging. Dat oogenblik zal ik nooit vergeten. Wat was er gebeurd! Waren wij in botsing ge komen! Zouden wij rinken! Toen de „Pas-de-Calais" ongeveer 50 M. iachteruit was gostoottnd, zagon wij een schouwspel, dat ons deed verstommen van verbazing en angst. Langzaam, bijna on merkbaar verhief zich de achtersteven van een schip boven de schuimende golven. De kapitein van de „Pas-de-Calais" stel de ons gerust met do verklaring, dat wij geen gevaar liepen en gaf bevel een sloep neder te laten, in welke zeven matrozen plaats namen. Dezo roeiden onmiddellijk naar het in nood zijnde schip en sloegen herhaaldelijk het hun riemen op den Tomp van het vaartuig, opdat de beman ning zou weten, dat hulp in de nabijheid was. Maar er kwam geen antwoord. De be manning van het gezonken schip, dat thans voor een derde boven het water uitstak, moet verdoofd zijn geworden door den he- vigen schok of naar voren geslingerd zijn, waar het misschien niet mogelijk was iets t© hooren. Ongeveer tien minuten bleef de „Plu vióse" in de boven aangegeven houding, toen wij den sloep zich eenige meters zagen verwijderen van den onderzeeër, die lang zaam wegzonk in de see. Het is mij onmo gelijk u ook maar een zwak denkbeeld te geven van den angst die ons allen be klemde bij dien ijselijken aanblik, toen langzaam, bijna onmerkbaar, als ware het om onze kwelling te verlengen, de „Plu vióse" verdween in de diepte. Een zeeofficier deelde mede, dat de Plu vióse" reeds bij vroegere vaarten herhaal delijk ongevalion heeft gehad. Op haar eerste reis van Cherbourg naar Calais kreeg zij een lek en nog kort geleden, 3 Maart, had de boot opnieuw averij. Do ingenieur Lebeuf verklaarde in de bladen, dat hij herhaaldelijk er op heeft aangedrongen, dat in de haven van Calais een station voor ouderzeebooten zou wor den aangelegd, daar het voortdurend ver keer van mailbooten daar de oefeningen zeer gevaarlijk maakt. Ongeveer een jaar daarna verging bijna op dezelfde plaats de onderzeesche boot „Farfadet", nadat den 12den Maart 1907 de vreeselijke ontploffing op bet slagschip „Jena" tweehonderd slachtoffers maakte. De geheele bezetting van de „Fardadet" verdronk, de boot kon worden hersteld en is onder den nieuwen naam „Follet" we der in dienst gesteld. In Frankrijk heerschen p o g steeds zware onweders, en op verschillende plaatsen in het land is buitengewone schade aangericht. De stad Privas is door een wolkbreuk bijna geheel en al onder water gezet, ter wijl bovendien de bliksem nog tal van ge bouwen jn brand stak. Het ergst is het echter in het Zuiden, in do departementen Aude, Tarn, Lot en Lot èt Garonne. Te Verdallo is oen van de grootste boe renhoeven in den omtrek door het van de bergen nedors torten de water letterlijk té pletter geslagen en te Castrcs zijn niet min der 'dan 2000 personen tot werkloosheid gedwongen door het slechte weder. Uit Petersburg wordt gemeld, dat men te Moskou een grijsaard van 119 jaar ontdekt hoeft, genaamd Knjaskof, die getuige is geweest van Napoleons intocht in Moskou in 1812. Knjaskof is nog volkomen bij zijn ver stand en de Russische staf hoeft hem bij zich ontboden, om uit z5jn mond het ver haal van jite geschiedkundige gebeurtenis tc vernemen. Sneltrein ontspoord De snel- trcin van Luik uaar Parijs is gistermiddag tegen halftweo bij het station Schaerbeek, bij Brussel, ontspoord. Het luxe-rijtuig is omvergeworpen. Er zou een twintigtal gewonden zijn. De gisting onder de Fran- Eche reservisten.De Fransohe reservisten en landweermaimeiip ondergebracht in liet kamp van Reichard bij Tours, hebben een massa-petitie gericht tot den minister van Oorlog, waarin zij zich ernstig beklagen over de ongerieflijke en soms zolfs onge zonde kamp inrichting, en bij burgers in kwartier willen worden gelegd. De militaire plaatselijke overheid Woft dientengevolge maatregelen getroffen om d© manschappen bij de inwoners der omlig gende gemeenten in te kwartieren. Op het ministerie van Oorlog, waar men zeer wei nig gesticht is over de ruchtbaarheid, aan deze insubordinatie gegeven, wordt steil ig ontkend, dat een dusdanige petitie zou zijn ontvangen. Mocht deze echter nog binnen komen, zoo wordt hieraan toegevoegd, dan zouden de onderteekenaars disciplinair ge straft worden, daar het indienen van zoo danige klachten, met voorbijgaan van den voorgeschreven weg, strafbaar is. Te Poiters werden de landweermannen, in het voormalige Katholieke seminarie inge kwartierd, waar zij zeer comfortabel zijn ofiderdajc gebracht. Nadat de manschappen echter waren grekleed en van hun uitrusting voorzien, werden de deuren gesloten, het geen den recruten mishaagde. Zij begonnen te schreeuwen en oproerige liederen te zingen, tot een luitenant bevel gaf, do deuren weder te openen, om de sol daten te kalmeeren. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. De zanger8hulde. Zooals we in ons vorig nommer, reeds met enkele woorden meldden, werd gisternamid- dag om vijf uren voor het Palcis op den Dam de hulde van de Nederlandsohe Zang vereeniging gebracht. Het verkeer in de omgeving van den Dam was nu in nog wijder kring gestremd dan, 's ochtends bij de aubade. Toch waren eer nog heel wat toeschouwers, rondom; op den, Dam, in de aangrenzende straten en b-it; heel hoog op de daken, daar zag men zo tu ren naar omlaag, met toone el kijkers. Successievelijk kwamen er de verschil lende zangvereenigingen aangemaroheerd en weer kindertroepen met vlaggen en wim pels en de militaire muziekkorpsen en dan ook de muziek dor huzaren, van het le en het 3e regiment, te paard. Alles ging heel regelmatig, zoodat heel die menigte menschen vlugger, dan men ver wachten zou, opgesteld stond. Ongeveer 9000 deelnemers waren er, waarbij ruim 3000 kinderen. H. M. verscheen eens voor een der ven sters met het Prinsesje en luide klonk net gejuich op, dat zich heihaalde, toen ook Prins Hendrik zich er vertoonde. En daar op den Dam'hield de stroom var zangers en zangeressen aan, totdat eindelijk de componist van de feestcantate „Oranje Nassau" de heer M. H. van 't Kruys, den dirigeertoren die ook 's ochtends dienst had gedaan, kon beklimmen. H. M. en Z. K. H. namen met een paar dames van het gevolg op het balkon plaats en ook burgemeester Röell versoheen er weer. Toen zette, op het eerste sein van den diri gent de Kon. Militaire Kapel der grenadier» en jagers de muziek in en weldra klonk het gezang op, in wisseling van mannen- en vrouwenstemmen en samenzang en kinder koor, tot weer de muziek opklonk, waarna dan het koor opnieuw inviel. Als het noo dig was nam elke dirigent te midden der zangers of bij do muziekkorpsen de maat van den leider over tot betere handhaving van eenheid in het rliythme. Yooraan stond het fanfarekorps uit Volendam, jonge man nen in hun typisch kostuum met wijde broe ken en hooge bonten mutsen. De Engelsche photograaf van „The Daily Miror," die eerst zoo handig de trap van het dirigeer- gestoclte was opgekomen om een opname in vogelvlucht te maken van heel den Dam, die photograaf vond het een lust die jonge kerels telkens te kieken en 't was dan ook de moeite waard ze da$r te zien staan, ern stig blazend op hun koperen instrumenten, opkijkend naar den dirigent daar boven- Een van hen stond voorover gebogen de maat te slaan. Ook stonden er vooraan de weesmeisjes van verschillende gezindten eri de muziek van de Kon. Militaire Kapel, welker uniformen de Engelschman wat kranig vondl

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 2