Donderdag 26 MeL (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". liet Tobfrculose-Muscani le Leiden. N«. 15416 Au. 1S1Ü. LEIDSCH DA&BLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels ƒ1.06* Iedere regel meer f 0.17£. Qrootere lettere naar plaatsruimte. Kleine adrertentiën ran 30 woorden 40 Oents contant; elk tiental woorden meer 10 Oente. Voor het inoasseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per week 9 Oents j per 3 maanden f L10. Buiten Leiden, per looper en /aar agenten gevestigd sijn l B 1.30. Franco per post t 1.65. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van B. SPRONK, om .vergunning tot het uitbreiden der Stoom- ,w aschinr icating aan den Witten Singel No. 86, kad. sectie M. No. 2546 door het plaatsen van, een mangel, gedreven door de bestaande stoommachine; Gelet op de artb. 6 en V der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat ge noemd verzoek, i iet de bijladen, op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd ia; alsmede dat op Woensdag, den 8en Juni aanst. dea voormiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderw et voor het gemeentebestuur of een zijner le den rijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling too te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN HEIJ8T, Secretaris. Leiden, 28 Mei 1910. Hinderwet. Burgemeester en Wethoudere van Leiden; Gezien het adres van G. P. HOOGE- VBEN, om vergunning tot het uitbreiden zijner brood- en koekbakkerij in perceel Morschweg 32, kad. sectie L. No. 775, door het plaatsen van een electromotor van 2 p.k., die een eiwitkluts-, een deeg- er^ een amandelmaokine in beweging zal brengen; Gelet, np d« artt. 6 en 7 der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat ge noemd verzoek, met de bijlagen, op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag, den 8en Juni aanst. des voormiddags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te bren gen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner le den zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN HEY8T, Secretaris. Leiden, 25 Mei 1910. Leiden, 26 Mei. Voor het examen in de vrije- en orde- óefetningen der gymnastiek is te Haarlem geslaagd mej. A. M. den Ouden, van Voor- echoten. De „Staatscourant" van heden bevat de statuten van de Algemeen© Christelijke Vereen i ging van arbeiders in bouwmaterialen „Helpt Elkander", te Oudshoorn, alsmede do wijzigingen in de statuten van de Ver- eeniging tot ondersteuning van behoeftige visschers en him nagelaten betrekkingen te Katwijk-aan-Zco en van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van een Christe lijke school te Katwijk aan den Rijn. Do heer D. A. van den Bosch, can- didaat tot den H. D. te Hazerswoude, heeft voor het beroep als hulpprediker bij de Ned.-Herv. Gem. te Alphen aan Hp.n Rijn bedankt. B. en "Ws. van Amsterdam stellen voor op zijn verzoek, eervol ontslag te ver- leenen aan dr. D. G. Jolgersma, als leer aar in de Grieksche en Latijnsche talen aan het Stedelijk Gymnasium. Het „Stbl." No. 135 bevat een Kod. be sluit van den 13den dezer, houdende rege len voor het afnemen hier te lande van het examen in de Maleische taal en de land- en volkenkunde van Nederlandsch-Indië als be doeld in Indisch Staatsblad 1886, No. 47, sub ten Tweede. lila. Dit examen wordt in het openbaar afge komen twee malen 's jaars, en wel in de maanden Juni en December, door een per manente commissie van drie leden, te be noemen door den minister van koloniën. Prof. G. Heijmans, hoogleeraar in de nieuwere wijsbegeerte aan de Groningsche universiteit heeft bedankt voor een hem aangeboden professoraat in de wijsbegeerte aan de universiteit te Halle. De oud-directeur der gemeentewerken te Rotterdam, de heer De Jongh, en de oud- minister de heer Kraus schepen zich 9 Juni te Batavia in om met de „Wilis" naar het vaderland terug te keeren. De „Heemskerck'' met Prins Hendrik aan boord, is gisteravond te 10 u. 35 min te IJ muiden aangekomen. Wegens tegenschut- tmg kon ze eerst te halfeen naar Amster dam opvaren. De nieuw benoemde burgemeester van Delft mr. L. W. G. van den Berg zal aan staanden Dinsdag worden geïnstalleerd. Door het kiescollege der Ned. -Her v gemeente te Heemstede werd uit het viertal, bestaande uit de heeren dr. A I. Kan te Assen, S. I. H. J. Berk. el bach van de Sprenkel te Wijk-aan-Zee, C. M. Briët te Hall bij Zutfen en H. W. Creutzberg te VelzenIJ muiden, een tweetal geformeerd, bestaande uit de heeren dr. A. I. Kan te Assen en S. I, H. J. Berkelbach van de Sprenkel te Wijk-aan-Zee, dat door den kerkeraad aan den heer H. H. Beels van Heemstede als collator ter electie is aange boden. HAZERSWOUDE. Het saldo over het tijdvak 30 April 1909 tot 1 Mei 1910 van de onderlinge vereeniging tegen brandschade van roerende goederen, gelogen in de ge meenten Hazerswoude en Koudekerk, be draagt f 2290.17. De aftredende bestuursleden, de heeren J. B. Wesselingh Sr., P. F. Veelenturf, A. O. van den Akker en N. Kaptein, werden met algemeene stemmen herkozen. Als leden der oommissie tot hot nazion der rekening 1910 werden bonoemd de hoe ren P. F. V^rkley, W. C. van Dam en N. J. Kaptein. In verhand met don gunstigen toestand der kas werd besloten, de omslagpremie met 50 oents per mille te verminderen. Aan het oindo der algemoeno vergadering 6poort de voorzitter de leden nog eens tot verdubbelde werkzaamheid aan en uit hij den wensch, dat de Vereeniging door Gods zegen van brand bevrijd moge blijven. Do uitslag van do aanbesteding der krooewerken in deze gemeente is als volgt: perceel 1 en 9 aan G. van Tol Sr. voor f 10 en f 10, perceel 2 aan G.. van Tol Jr. voor f 16, perceel 4, 5, 7, 10 en 11 voor f 9, f 19,75, f 10, f 11 en f 1,75; per ceel 6 aan D. Vos voor f 20; perceel 8 aan J. A. Cok f 16,50 bijbetalen; perceel 13 aan Th. de Kooter f 16 bijbetalen. De per- oeelen 3 en 12 zijn niet aanbesteed go- worden. Do qn tv angsten der R.-K. Kies ver eeniging bedroegen in het afgeloopen jaar f 71.13, de uitgaven slechts f 37,15, zoo dat een batig saldo rest van f 49.48. Met algemeene stemmen word de heer Th. Ver- klcy als bestuurslid herkozen. HAARLEMMERMEER. De adjunct commies ter secretarie, de heer P. P. A van der Wiel, is benoemd tot eersten ambte naar ter secretarie te Enschedee. Aan de Lynden ontstond tusschen de families G. en 8. om een kleinigheid een hevige ruzie, die al spoedig in een vecht partij ontaardde, waaraan door bijna alle leden van beide zijden werd deelgenomen. Er werd nijdig gevochten en verschillende deelnemers liepen blauwe plekken, ontvel lingen en kleine verwondingen op, die ech ter niet van ornstigen aard bleken te zijn. Aan de politie is hiervan aangifte gedaan, zoodat het voor enkelen wel onaangename gevolgen zal hebben. LISSE. Naar aanleiding van het Raads besluit van 21 Mei 1.1. inzake den laatsten Kermiszondag heeft de Juliana-Vereêniging een volksstemming uitgeschreven van per sonen boven den leeftijd van 20 jaren. Ver wacht wordt op v-e daarvoor uitgereikte kaarten zich te willen verklaren voor een Julianafeestdag of voor den laatsten Ker miszondag. LEIMUIDEN. De heer Dobbclman, van Nijmegen, is benoemd als volontair ter ge meente-secretarie alhier. REEUWTJK. Voor de aanbesteding van de polderwcrken in den polder Ree uw ijk werd ingeschreven als volgt: A. Bontehal, te Recuwijk, voor f 658; J. v. d. Grift, te Hekerdorp, voor 'f 571; G. Plak, te Recu wijk, voor f 558; en P. Macdaniel voor f 527. Het werk is aan den laags ten inschrijver gegund. RIJNSBURG. De ophaalbrug over de Lange Vaart, particulier eigendom van den heer A. van Delft en voerende naar diens huizen, schijnt bijna geheel vernieuwd ti zullen worden, terwijl alsdan do uiteinden zullen ruston op steenen hoofden. Tot zoo lang zullen de bewoners van de Van-Delfts- kado en zij, die daar van noode hebben, gebruik moeten maken van een noodbrug. Hoewel deze ophaalbrug tot heden goed on derhouden is en er voldoende waarborgen voor de veiligheid aanwezig zijn, verwon dert het ons toch, dat deze brug, liggende over een openbaar vaarwater en gebruikt wordende door de bewoners van ruim 30 huizen, nog altijd particulier eigendom is en dat er door de gemeente geen pogingen' worden aangewend deze brug over te ne men. De gemeente heeft toch nog meer brug gen in onderhoud; alles kon dan meer uni form in gelijke lijn zijn. VOORHOUT. De heete luchtoven in de brood- en koekbakkerij van den heer Dijssel- bloem is in gebruik genomen en voldoet uit muntend. Het werk getuigt van den practi- schen zin en den ondernemingsgeest van den eigenaar. Dit is de tweede inrichting van dezen aard in dezo kleine gemeente. WOUBRUGGE. De Raad vergadert Maan dag, a.s., des voormiddags te tien uren. VOORSCHOTEN. Een paard, bespannen voor een boerenwagen, sloeg hier op de Voorstraat op hol. De voerman, L. V. genaamd, viel door het breken van oen der leidsels, achterover in het vehikel. Weldra mocht het oen voorbijganger gelukken, het vurige ros te grijpen en tot staan te bren gen, waarna de voerman gelegenheid had zich uit zijn benarde positie op te heffen. WARMOND. A. N., die gesignaleerd stond in het Politieblad als verdacht van verduistering te Warmond, is gisteren te Leiden aangehouden en voor den burgemees ter van Warmond gebracht, die hem, na verhoor, ter beschikking heeft gesteld van den offioier van justitie te 's-Gravenhage. Door B? en Ws. alhier is benoemd tot spuitgast bij do vrijwillige brandweer, L. Oudshoorn, in de plaats van J. C. van Kempen, die wegens vertrek uit de gemeente als zoodanig ontslag heeftgevraagd. ZEGVELD. Zondagavond a.s., te halfze ven, hoopt ds. S. van Dorp, afscheid te ne men van de Ned.-Herv. Gem., alhier. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Maastricht: mr. N. C. J. A. Peperkamp, thans kantonrechter to Heusden; J. L. van Engeland benoemd tot burge meester der gemeente Tongelre cn C. M. Ploegmakers tot burgemeester der gemeen te Luyksgestel; mr. Th. A Fruin, advocaat en procureur te Rotterdam, aangewezen om, overeen komstig het bepaalde bij art. 110 lid 2 der Grondwet de ministers van Landbouw, Nijverheid en Handel, van Justitie en van Koloniën bij te staan bij de behandeling van het ontwerp van wét tot regeliug van het octrooirecht voor uitvindingen in do vergaderingen der Staton-Gcneraal met ingang van 1 Juni 1910, bij de direo- tie van de Rijkspostspaarbank, bevorderd: tot referendaris EL K. J. Michaëlis, thans hoofdcommies tot hoofdcommies: N. J. Willenas, W. H. A. Tollus, C. J. B. Nierstrasz van Tienho ven, A. J. van Bra-band en C. de Jonge Oudraat, allen thans commies; tot commies O. M. Vellinga, J. G. A Schell, H. C. Vonk en L. G. Keek, allen thans adjunct-oommies; tot lsten klerk: E. C. J. de Koning, 8. J. C. Sturm, J. A. Boeser, E. E. EL de Vries, A G. Wortman, G. C. H. Boot, E. E. J. Ruder, C. J. Sipkema, M. J. Phi- lippens, C. M. Margadant, A. Kattenburg, E. W. Tollenaar. P. M. Beyersbergen van Henegouwen, K. do Boer, J. EL Mulder, W. H. Weegonaar, R. D. Sternfeld, J. Lezer en J. H. van Aken, allen thans 2de klerk; met ingang van 16 Juni 1910, benoemd: tot directeur van het postkantoor te Hees, J. D. Vissering, thans in gelijke betrekking te Eist-; tot directeur van het post- en te legraafkantoor te Eist, J. Moulijn, than3 directeur van het postkantoor te Hees; tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Maarssen N. G. Scrvaas, thans in ge lijke betrekking te Wijk bij Duurstede. Bij resolutie van den Minister van Koloniën rijn J. Snijder en W. H. Dijke- ma ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsoh-Indië gesteld om te worden benoemd tot onderwijzer 6de kl. bij het openbaar Europeesch lager on derwijs daar te lande, alsmede T. van Hee!3- bergen, ten einde te worden benoemd tot assistent aan het veoart&enijkundig labora torium te Buitenzorg. Ex. handteekenenL. O. De commissie, belast met het examinee- ren, van hen. die een akte van bekwaamheid verlangep voor het handteekenen, bedoeld in art. 87 der wet op het L. O., zal dit jaar zittig houden te 's-Gravenhage. Benoemd zijn: tot lid en, voorz. W. EL L. Janssen van Ra-ay, hoogl. aan de Techn. Hoogeschool te Delft; tot leden: mej. A. Bridge, leerares Acad, van Beeldende Kun sten en onderw. böjz. achool te 's-Graven- hage; mej. J. M E. Kerlen, dir. Dag tee- ken- en Kunstambaolitssohool voor meisjes te Amsterdam; J. N. T. Buining, leeraar H. B. 8., dir. der gem. teekenschool en leerpar aan de ambachtsschool te Breda; F. W. van der Haagen, te Velp, leeraar H. B. S. met 5-j. c., leeraar avondschool voor handwerkslieden en onderw. aan scho len voor M. U. L. O. te Arnhem, leeraar Burgeravondschool te Velp; P. J. A M. Haaring, leeraar Acad. van Beeldende Kun sten en dir. der teekenschool van den Nederl. R.-K. Volksbond te 's-Gravenhage; J. de Jong Hzn., leeraar Rw H. B. S. te Zwolle; B. Korte ling, leeraar Burger avondschool en aan de teekenschool, on derw. Rijkskweekschool voor onderw. en Rijksnormaallessen te Deventer; E. T. J. Lücker, te Nijmegen, leeraar Cacisiuscol- lege te Nijmegen en dir. der Avondteeken- school te Echt; J. D. Ros, leeraar Acad. van Beeldende Kuisten en conservator van het Museum van Kunstnijverheid te 's-Graven hage; A. Spoon J.Jzn., leeraar Acad, van Beeldende Kunsten en Techn. Wetenschap pen te Rotterdam; H. J. de Vries, leeraar G. H. B. S. met 5-j. c., dir. der Gem. Bur geravondschool en onderw. aan een bijz. kweekschool voor onderwijzeressen te Haar lem; W. Zwier G.-Hzn,, leeraar aan 3d© H. B. S. met 5-j. o. te Amsterdam; tot plaatsverv. leden: G. J. Feith, leeraar 4de H. B. S. m. 3-j. c. en dir. der Hendrick de Keyserechool te Amsterdam; W. 0. A Rid derhof, te Leiden, hoofdleeraar aan do school van het gen. „Mathesis Soicntiarum Gcnitrix" te Leiden, en, onderw. O. L .S. te Leiden en 's-Gravenhage. Toen voor oenigo weken het Tuberculose- Musoum van de Z.-HolL Vereeniging „Het Groeno Kruis" in Bodegraven was ten toon gesteld, hebben wij een persoonlijk bezoek daaraan gebracht, en onze indrukken daar over onzen lezers medegedeeld, don wensch uitsprekend dat ook Leiden aan de beurt mocht komen hot Museum tijdelijk to huis vesten. Dat is nu- geschied en we herhalen de opwekking tot onze lezers: bc-zoekt dezo tentoonstolling, gij leert er de geducht» tuberculose kennen en dc middolen haar te bestrijden tevens. Er is voor medici en leken veel te zien en voor do laatsten vooral veel te loeren. Gistornamiddag is de tentoonstelling op ©enigszins plechtige wijze geopend in den Foyor der Stadszaal, die er mot bloemen en plantengroepen vriendelijk uitzag. Tot de aanrichting dor tentoonstelling hebben twee hier bestaande vereenigingen samen gewerkt: de afdeeling Leiden der Z.-EL Ver eeniging „Het Groene Kruis" en de „Ver eeniging tot bestrijding der Tuberculose", voor Leiden en Omstreken, on doze heb ben do zjiak breed on ruim opgevat. Tot op Zekere hoogte was hot jammer dat Diet meer personen gehoor hadden gegeven aan de uitnoodiging om deze opening bij to wo nen, al waren er reeds velen opgekomen waar onder verscheidene doktoren. Do weg blijvers hebben oen van sympathie, van ver trouwen in de eindelij ke zegepraal gotui- gendo toespraak van den wakkeren voor zitter der Leidsche Vereen, tot bcetr. dor Tuberculose, gemist. Prof. dr. W. Nolen zeide het zoo terecht: de belangstelling dor buitenstaanders is een bron van oprechte vreugde voor do strijders, welke dienst hebben genomen in het le ger, dat strijdt tegen den vijand, die overal waar hij zich vertoont, in hutton en palei zen, sombere droefheid brengt. Uw sympathie in ons streven, uw vertrouwen in ons kun nen, verblijdt pns; we hobbon uw belang stelling, uw medewerking noodig, zeide spr. Men hoort nu al dikwijls do klacht: „al tijd weer die tuberculose, het woïdt ver velend 1 En dat in een land waar men 80 jaar heeft gestreden voor do vrijheid, zeide spreker. Do mpuschen, die zoo spreken, wabon óf niet waarover de strijd gaat, óf zij gelooven niet in do overwinning. Dat de oorzaak zou kunnen zijn gebrek aan medegevoel in het leed van anderen, mag en wil spr. niet gelooven. Waar de klacht van verveling hierin ge legen is, dat <le menschen zich niet leven dig voor den geest brengen wat de vijand beteckent voor het leven der personen en voor de maatschappij, daar past steeds nieuwe reclame. Wij zullen den dooven <io ooren openen en dwingen te luisteren. We zullen reoLamo blijven maken tot verve- lons toe,, riep spr. uit. Maar dc oorsaak van de klacht is mis troostigheid en mismoedigheid, omdat men toch niet zal slagen, daar stelt spr. tegen over rijn vertrouwen in de resultaten der nieuwere wetenschap. Hij betreurt het, dat onder de mismoedi- gen ook zooveel goneesheeren zijn. Dat zij niet meewerken, dat maakt spr. en de rijnen mistroostig. Gaarne had hij ook daarom gezien grootere belangstelling bij het Leidsche publiek zelf, wat den medi ci een spoorslag had kunnen zijn om ook meer dan tot dusverre tot hen te komen. De tuberculose kan genezen worden, dat heeft men voor 100 jaar reeds geroe pen en spr. zegt het nog. Hij gaat van 1869 toen het nog niet verouderde boek van Wandenburch verscheen, de verschillende behandelingsmethodes na, staat geruimen tijd stil bij het tuberculine van Robert Koek, over welks uitwerking men eerst verrukt was, op welke verrukking spoedig teleurstelling volgde. Thans wordt het tu berculine weder op andore wijze toegepast en men meent er betere resultaten mee te bereiken dan met elk andere bestaande methode. In ieder geval is het de onsterfelijke eer van Koek dat hij ons de oorzaak der ziekte heeft leeren kennen. Daarin toch ligt het wapen om de ziekte te bestrijden en te overwinnen- Lettende op andere ziekten die eenmaal het menschdom teisterden, zooals de pest, de cholera, de typhus enz. en door de resul taten der moderne wotenschap zijn uitge roeid of tot een minimum beperkt, heeft spr. ook goeden moed dat dit het geval zal zijn met do govreesdo tuberculose. Voorkomen is beter dan genezen, zeide spr.j doch dit wil niet zeggen dat wij ook met de genezing in ons vaandel ackrijven. Maar wij zoeken onze kracht in het voor komen der ziekte, wij willen een wal op werpen, opdat de vijand ons niet kan be springen. Het Tuboroulose-Muscum, dat geopend zal worden, heeft een veelzijdig doel. Het wil ons op de hoogte stellen van do vreesolijkheid van den vijand en hoo wij den zieke niet vergeten, welke wanhopige po gingen daarvoor worden gedaan, blijkt wol hieruit, dat men een legerstede bereidt, waarbij de lijder met het hoofd-buitcn hc.' raam ligt. Ook de statistieken langs de wanden rol len laten zien de grooto waarde van lucht en van licht en van een gezonde leefwijze* In dit Museum zal mon zijn kennis kun nen vermeerderen en die kennis zal de stem van hot hart dringen mee te helpen in den strijd. Spr. besloot met oen woord van dank aan het gemeentebestuur van Leiden, dat door hot vericonen van een jaarlijkscho subsidie aan de „Vereeniging ter bestrij ding der Tuborcuioso" reeds lang zijn medewerking verleende en dat ook thans weder het pogen der beide vereenigingen steunde door kosteloos do kwaliteiten voor tentoonstellingen en lezingen af te staan. In het bijzonder dankte hij den burgemees ter jhr. De Gijselaar, dio als eerevoorzittor van de afd. Leiden der Vereen. „Hot Groene Kruis'' bereid bevonden was dezr tentoonstelling te opemen. De toespraak van prof. Nolen werd mot warmte toegoj uieht. Hierna betrad jhr. De Gijselaar hot spreekgestoelte, die met genoegen gevolg had gegeven aan de uitnoodiging dezo ten toonstelling te openen. „Wij allen, hier tegenwoordig, weten toch, zeide hij, wolk een gevaarlijke vijand do tuberculoso is, hocvele slachtoffers die vijand jaarlijks van het Nederlandsche Volk, ook hier tor stede, vraagt. Elke bestrijding van die heillooze ziekte moet door ons dus ten zeerste gewaardeerd on gesteund wordenen het ligt derhal ve zeer zeker op don weg van mij, als hoofd van het gemeentebestuur, de pogingen te bevorderen van de Leidsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, waar rij zich ten doel stelt de gevaarlijke volksziek te te bekampen. Hoe nuttig deze Vereeniging werkt, hebt ge allen kunnen lezen uit het 5de jaarver slag dier vereenigingen wij mogen 't ten zeerste op prijs stellen, dat rij zich thans weder de moeite getroost heeft hier ter stede in dit gebouw, hot Tuberouloso- Museum ten toon te stellen. Dit museum toch is een nuttig en doel treffend middel om meer kennis te ver spreiden omtrent de bestrijding van Jen nationalen vijand. Moge dan de bezichtiging van dezo ten toonstelling allen, die haar bezoeken ovor- tuigen van het noo^Lige en nuttige van de tuberculose-bestrijding en van de vereeni ging, welke zich die bestrijding ten doel stelt. En moge een druk bezoek niet alleen aan- loiding geven tot vermeerdering van ken nis op dit gebied, doch ook tot toetreding als lid van de Leidsche vereeniging, die blijkens het laatste jaarverslag zoozeer behoefte heeft aan steun van contribuan ten. En hiermede, Dames cn Heeren, vor klaar ik de tentoonstelling voor geopend en verzoek u deze met mij te gaan. bezichti gen." Ook op de;:o rede volgde warm applaus. Daarna begaven de aanwezigen zich naar de kleine zaal, waar de tentoonstelling is aangericht. Wij zullen er hier geen nadere omschnj ving van geven. De tentoonstelling is of to. gen een kleine entree of gratis toeganke lijk. Niemand in Leiden en in de omgeving verzuime zelf te komen en te zien. Morgen, Vrijagavond, houdt, in verband met deze tentoonstelling, dr. J. Bruining een voordracht over Tuberculose^ en baar bestrijding. In deze lezing zal hij het on derwerp populair behandelen en toelichten met lichtbeelden. Wij bevelen deze lezing bijzonder aan evenals die van Maandag avond 30 Mei als prof. Nolen eveneens spreken zal over Tuberculose cn Tubercu lose-bestrijding en Woensdagavond 1 Juni wanneer prof dr. D. A. de Jong, directeur van het Openbaar Slachthuis, een voor dracht zal houden over: De oorzaak van dd Tuberculose.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1