N°. 154T0 Donderdag 19 MeL A0. 1910. (Beze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Huldiging van J. ff. van Konlinys. Officieels Kennisgeving. FEUILLETON. Irma Harding*. LEIDSCH "DAfj-TtT, AT) PRIJS DER AD YERTENTIEN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer (O.Y7{. Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents,-Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents j per 3 maandeD f 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post 1.65. Met innig genoegen vernemen wij, dat «onderstaande circulaire aan eenige perso nen en corporatiën te dezer stede is ver zonden: „Leiden, 18 Mei 1910. M. 1 Zooals U bekend zal zijn is onze stadge noot de heer J W. van Nouhuys van zijn reis naar de binnenlanden van Nieuw-Gui- nea teruggekeerd en heeft die reis zeer be langrijke resultaten opgeleverd. Voorzeker cal daarom ieder Leidenaar de groote ver diensten van den heer Van Nouhuys waar- deerende, er prijs op stellen hem daarvan persoonlijk te doen blijken. Op voorstel* van den heer Burgemeester hebben daarom ondergeteekenden zich tot een commissie vereenigd, die het mogelijk zal maken, dat een ieder persoonlijk in de gelegenheid gesteld wordt den heer Van Nouhuys te begroeten en wel op Vrijdag 20 Mei, des namiddags te twee uren, op het Stadhuis, waar de heer Burgemeester den heer Van Nouhuys zal toespreken. Wij meenden, dat het U aangenaam zou- ide sijn den heer Van Nouhuys alsdan de hand te komen drukken en zullen Uwe aan. wezigheid aldaar op zeer hoogen prijs stel len on teekenen, Hoogachtend Mr. H. M. A. COEBERGH. FELIX DRIE SS EN. Mr. J. H. GOUD SMIT. J. HARTEVELT Azn. Prof. A. W. NIEUWENHUIS S. J. LE POOLE. W. VAN ROSSUM DU CHATTEL. W. F. VERHEY VAN WIJK. Deso Commissie zal in landauers den heer Van Nouhuys en zijn familie van hun wo ning op de Haven alhier afhalen en tegen twee uren op het stadhuis zijn. Den bewo ners van de Haven wordt verzocht de vlag uit te steken, opdat dit gedeelte van de «tod een eenigszins feestelijk aanrien hebbe- Na afloop der plechtigheid van de offi- üieele ontvangst, door het gemeentebestuur in tegenwoordigheid van verschillende plaatselijke autoriteiten, zal er dus voor particulieren ten Kaadhuize. gelegenheid bestaan den heer Van Nouhuys te komen oomplimenteeren. Na het artikel van prof. A. W. Nieuwen- huis in ons Tweede Blad, waarin op de be langrijkheid van den tocht wordt gewezen, achten wij het overbodig hieraan nog iets toe te voegen en onze stadgenoot-en nader op te wekken aan deze waardige huldiging deel te nemen. Toelatingsexamen voor de Iloogere Burgerschool voor Jongens. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gelot op artikel 20 der verordening van den 3den September 1895 (Gemeente blad No. 6); Brengen ter algemeene kennis, dat het toelatingsexamen voor de Hoogere Burger school voor Jongens dit jaar zal plaats heb ben op Dinsdag 12 Juli en de drie volgende dagen in het schoolgebouw aan de Pieters kerkgracht aldaar. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR Burgemeester. VAN HEIJST, Secretaris. Leiden, 19 Mei 1910. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Griet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door Q. DUINDAM, winkelier, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, ora verlof voor den verkoop van alcoholhou dende, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in den winkel van het perceel Oudo Vest 81. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR Burgemeester. VAN HEIJST, Secretaris. Leiden, 19 Mei 1910. Leiden, (9 Mei. In de gisteravond gehouden vergade ring der Anti-revolutionaire Kiesvereeni- ging „Nederland en Oranje" alhier, is tot candidaat voor do Prov. Staten in de vaca ture dr. Th. G den Houter, die bedankt heeft, gesteld mr. P. E. Briët, terwijl be sloten is yoor de tweede vacature den can didaat der Roomsch-Katholieken, den heer J. A. Bots, over te nemen. Tot directeur der Registratie en Do meinen te Leeuwarden is benoemd de heer A. E. G. Bertling, thans inspecteur der Registratie en Domeinen alhier. Voor het akte-examen lager onderwijs zijn te Haarlem geslaagd de dames M. J. Popp en A. Ruigh, van Leiden. Tot tijdelijk leerares in de geschiede nis aan H. B. School en Gymnasium te Kampen is benoemd mej. A. P. Roose, doctoranda in de Nederl. letteren te Leiden. De heeren A. G. do Kruyfr te Leer dam en mr. A. C. Visser van IJzendoorn te Leiden, zijn nu ook door de vrijz. kies- vercenigingen te Arkel, Hardinxveld, Heukelun, Kedichem, Lexmond en Viancn candidaat gesteld voor do Prov. Staten in het district Gorkum. De oen trade lib. kies ver eeniging te Zooterm eer heeft besloten ditmaal geen candidaten te stellon. Derhalve bestaat kans dat de heeren D. J. G. J. Baron van Pal- landt (antirev.) en W. B. van Liefland (roomsch-kath.) bij enkelo candidaatstelling herkozen worden. De kragen van do kostumes voor de deelnemers aan de maskerade to Leiden waren heden tentoongesteld in het gebouw van de Kantwerkschool, Javastraat 63, Den Haag. Niet alleen voor liefhebbors van dezo kun stige industrie viel er te genietenook aan leeken op het gebied van kantwerk zullen de kragen, die in zoo groote verscheiden heid te zien zijn, interessant zijn voorgeko men. Men vond er gladde en geplooide, smalle en breede, eenvoudigo en zeer bc- werkelijko bij, maar alle van een afwerking zoo keurig en fijn, dat dc kunde van de leerlingen en oud-leerlingen der school er ten duidelijkste uit bleek. Als model dienden do kragen op de por tretten van dc historische figuren, dio m de maskerade voorkomen in dien zin, dat de 20ste eeuwer eenzelfden kraag zal dra gen als zijn naamvadep* een paar eeuwen terug. Totaal zijn 108 stuks vervaardigd, waar aan een 40 dames 3 maanden lang gewerkt hebben. Do leerlingen van de vijfde en zesde klasse van het gymnasium te Delft maak ten, onder leiding vai den rector en van den leeraar dr. Bolderman, een"studiereisje naar Leiden, ter bezichtiging van het Mu seum van Oudheden. Ter benoeming van keuringsveearts bij het- abattoir te Arnhem worden aanbevo len: Dr. F. Kcyser te Leidon en J. Goed hart tc Groningen. De minister van binncnlandsche zaken heeft de gooommitteerden aangewezen, on der wiens toezicht dit jaar de eindexamens der gymnasia zullen worden afgenomen, o.a: bij de eindexamens dor openbare gymna sia te Leiden (te houden op 10, 11, 13, 14 en 15 Juni), te Delft (te houden op 16, 17 en 18 Juni), van het Gereformeerd gymna sium te Amsterdam (te houden op 27, 28, 29, 30 Juni en 1 Juli), en van de afdeeling gymnasium van het college St.-Wille- brord te Katwijk-aan-den-Rijn (te houden op 2, 4 en 5 Juli): dr. J. S. Speijer, dr. K. H. Th. Bussema- ker en dr. J. C. Kluyver, hoogleeraren aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Ds. J. W. Knottenbelt, predikant bij de Ned.-Herv. Gomeente te Haarlem, heeft om gezondheidsredenen bij het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Holland tegen l Sept. a.s. emeritaat aangevraagd. Aangenomen is de toezegging van be roep naar de Ned.-Herv. Gem. te Zoeter- woude door den beer J. Hengeveld cand. te Woerden. Ds. C. M. Briët, Ij Hallc, komt voor op bet zestal voor predikant bij de Ned.- Herv. Gem. te Almen. H. M. de Koningin heeft aan den grootmeester van Haar Huis, baron Sirte- ma van Grovestins, opgedragen, Haar te vertegenwoordigen bij den rouwdienst, welko morgen in de Engelse', e kerk te 's-Gravenhago zal worden gehouden op den dag der begrafenis van koning Eduard. Bij dezon lijkdienst zal H. M. do Koningin-Moeder worden vertegenwoordigd door jhr. Do Ranitz, Grootmeester van Hr. Ms. Huis; Z. K. H. de Prins door den adju dant kapitein jhr. Yan Suchtelon van do Haare. Gisteravond kwamen to Ylissingen aan uit Frankfort a./M. H.H. K.K. H.H. do prinsessen Irene en Helene en prins Paul van Griekenland, vergezeld van den con sul-generaal van Griekenland te Amster dam. De vorstelijke personen zetten per nachtboot van de „Zeeland" do reis naar Landen voort. In de zitting van gist-ernamiddag van de Eerste Kamer werd mededeeliog gedaan van het inkomen van dc nota van het lid der Kamer, den heer baron Van Heeckoren van Keil. Besloten werd de nota te depo- neeren ter griffie ter inzage van do leden. De Voorzitter 6teldo voor de nota te doen drukken en haar te doen ronddeelon aan de leden der Kamer, waartoo werd besloten. Men meldt ons uit Vlissingen: Do Kroonprins van Griekenland benovens de prinsessen Helene en Irene en prins Paul komen hedenavond alhier van Frankfort aan en begeven zich met do nachtboot „Prinses Juliana" naar Engeland. De Hertog en de Hertogin van Saksen Coburg komen Zondag 22 Mei met do nacht boot „Mecklenburg" uit Engeland terug. Den 24sten Mei maakt de Keizer van Duitsehland de terugreis over Vlissingen. Prins Heinrich keert den 23sten dezer met de nachtboot „Oranje-Nassau" terug. Onder leiding van mej. Meta A. Hu- genholtz, voorzitster van hot hoofdbestuur, is te Amsterdam de 124sto algemeene ver gadering gehouden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Uit het verslag bleek, dat het getal leden cn begunstigers in 286 departementen op 1 Maart jl. be droeg: 13,782 tegen 13,833 ten vorigen jaro, terwijl het aantal voreenigingsledon 11, dat der eereleden 167, en der algemeene leden 22 bedraagt. Hot getal buitengewone lodon klom van 424 op 469. De voorzitter deelde mee dat het urgen tie-voorstel om het Huis-duinen-fonds weg te schenken ingetrokken werd, omdat uit de amendementen bleek, dat velen de mce- ning van het hoofdbestuur niet deelden. Op de eerst volgende vergadering zal het ech ter weer worden ingediend. In behandeling kwamen aLlerecrst de voorstellen van het hoofdbestuur ter ver dere uitvoering en hernieuwing van vroeger genomen besluiten, waarvoor thans f 26,600 is uitgetrokken. Een 8-tal posten zijn teza men met f 2000 verminderd, op grond van opgedane ervaring. Daaronder behoort het „Centraal Bureau van advies voor eigen studie" met f 500. Daarentegen werden verhoogd die voor reizende bibliotheken met f 500 en die voor reizende keukens met f 100, en die voor het onderwijs aan schipperskinderen vastgesteld op f 1000. Het voorstel 'van het hoofdbestuur, om voor een herziene en vermeerderde uit gaaf van het Nederl. Volksliederenl>oek f 2200 beschikbaar te stellen, werd zonder debat goedgekeurd. Overwogen zal worden of de leden het boek voor geringen prijs kunnen bekomen. Het voorstel om f 500 uit te trekken voor goldelijken steun aan departementen, die in hun kring huisvlijt wenschen te bevorde ren, werd goedgekeurd, evenals dat om f 2000 beschikbaar te stellen om nog mcor dan reeds geschiedt, door woord cn geschrift propaganda te roakeu voor het Nut cn haar werk. Door het dopartcment Schoonhoven was voorgesteld, dat het hoofdbestuur een on derzoek zal instellen, om een reizende bios coop met leerrijke films te exploiteercn en te vertooncn. Dit punt word in dier voego gewijzigd, dat onderzocht zal worden of do departementen, die propaganda maken door lichtbeelden, ook proeven zullen ne men met de bioscoop en aldus werd het voorstel goedgekeurd. Door Hilversum was voorgesteld om f 2ft)0 uit tc trekken voor vertalingen van vermaarde buitenlandscho werken of ver- handelingen op het gebied van kunsten en wetenschappen. Na heftig debat werd dit verworpen, wegens do kosten. Wat sinds geruimen tijd dreigde, is nu geschied: Anke van d^r Vlies, onder den' naam van „Enka" bekend als christen- socialistisch schrijfster en spreekster, is door het bestuur der Rotterdamsche Diako-, nicschool, waar zij als onderwijzeres werk zaam was, ontslagen. (,Hct Volk"). Do voordracht voor directeur der go-' meentc-gasfabriek to Meppel bevat de na men der heeren J. Bolt tc Zierikzee, D. do- Koning te Franekcr cn A. van Nooy to Aalsund (Noorwegen.) HAZERSWOUDE Met ingang van 24 Mei «a.s. is de heer N. Abspocl, van Lei don, benoemd tót tijdelijk onderwijzer aan do openbare lagere school in hot Dorp. HILLEGOM. De gehouden verpachting van staanplaatsen bij gelegenheid van do a.s. kermis heeft opgebracht f 476.80. NOORDWIJKERIIOUT. De heer B. Sto kers, gemeente-veldwachter, hoeft met gun stig gevolg examen afgelegd als Rijksveld wachter. Bij het leggen van plafonds in bet Ra- traite-huis, alhier viel een stukadoor van een zeer hoogen steiger. Zijn toestand is ernstig. De muriekvereeniging „Echo dor Dui nen" herdenkt 1 Juni a.s. haar tienjarig bestaan. Er worden plannen gemaakt om dien dag feestelijk tc vieren. SASSENHEIM. Door het bedanken van den hoer Vermeulen voor zijn benoeming aan de R.-K. jongensschool, alhier, was er weer een vacature. Dezo is nu vervuld door, do benoeming van den heer L. J. v. d. Vos sen, tc 's-Gravcnhage. VOORHOUT. Gisteravond viel spelende) een jongetje van vijf jaar bij Sissenbrug to water. Het kind dreef onder de brug al zinkende weg en zou zeker verdronken zijn, ware do in de nabijheid wonende W. niet gekomen, die hot kind op hot drogo trok. Na toepassing van de behandeling op dren kelingen en inmiddels ingeroepep genees kundige hulp waren de levensgeesten in zoo verre opgewekt, dat het jongetje naar huis gebracht kon worden. ZEGVELD. De gemeenteschool allrer is ten gevolge van de stichting ccner bijzon dere school gesloten. ZEGWAARD-ZOETERMEER. In de ver gadering van ingelanden van den Palen- 61) „Isabella, moeten we nu in woede schei den? Ik heb de hoop op je vergiffenis op gegeven, maar is het te veel, om je om je .verdraagzaamheid tc vragen? Gisteren echeent ge in staat te zijn om mijn aanblik te verdragen of was dat alleen, omdat ik toen in bed lag? en voor zoover ik weet, is er geen nieuwe aanleiding..." „Er is wel een nieuwe aanleiding!" zei mevrouw Harding diep verontwaardigd, met trillende lippen; het was alsof zij haar ergernis al uren lang verkropt had. „Je ;weet niet wat ik gisteren gehoord heb 1" Onder de heftigheid van haar toon zonk hij achterover in zijn stoel, met wijdge opende oogen in een angstig gezicht, even- lals iemand, die veel slaag gehad heeft, in eenkrimpt voor den nieuwen slag, die gaat komen, terwijl hij niet weet van welken kant het gevaar dreigt. ),Ik kan er niet lang over doen; er is ïnot veel tijd. Ik heb een visite gehad van den heer Denholm. Ik vermoed, dat ge iWeet wie meneer Denholm is?'" s,Denholm? Ja. Dat is de heer, die Hon- gaarsche lessen heeft genomen bij Irma." >yEn ook degeen, die met haar wil trou- ■w^n. Weet je dat toevallig ook?" „Die met haar wil trouwen? Ben je daar loeker van? Ik had er geen vermoeden van. ffianeer Potte had haar ten huwelijk »>Nogal een. Dat geloof ik graag, eri na- *öurlijk ook onmogelijk. Om kort te gaan, meneer Denholm heeft Irma tweemaal ge vraagd cn zij heeft hem tweemaal afgewe zen, toegevend dat zij hem liefhad; maar onder voorwendsel, dat er iets tueschen hen staat, waardoor zij nooit kan trouwen. Hij kwam mij vragen of ik eenig licht kon ver spreiden in die zaak. Ik weigerde natuur lijk; hoe kon ik ook anders? Maar ziet ge nu niet in wat dat beteckent? Zoolang Irma aan jouw lot vastgeketend is, kan zij immers geen kans op geluk hebben I Ik geloof niet, dat zelfs, als zij van je gescheiden is, zij veel kans heeft op een goede partij, aan gezien zij denzelfden naam blijft dragen, maar zoolang zij met je samenwoont, is zij een paria der maatschappij. Dat heb ik wel voorzien, te Weenen, toen ik haar hij me wilde houden, toen ik jou wilde overhalen om alleen weg te gaan, om uit haar leven, tc verdwijnen. En de wereld is tegenwoor dig zoo groot; er rijn zoovele landen om m te verdwijnen. Misschien is het nog niet te laat; dat weet ik niet. Ik vrees, dat de zaak vrijwel hopeloos staat^ vooral met het oog op zijn positie. Ik weet niet veel van diplomaten af, maar ik-verbeeld me, dat zij hun connecties zorgvuldig moeten uitkiezen. Maar men kan nooit weten. Als jij weg waart, zou er misschien een middel op te vinden zijn". De haast, waarmee zij genoodzaakt was te spreken, maakte, dat de woorden vinniger klonken, en dat de zin er van duidelijker was en dus pijnlijker dan haar bedoeling was geweest. Nu bleef zij steken, wachtend op een antwoord maar Harding zei niets, want de verbazing belette hem iets tc zeg gen of zich zelfs maar to bewegen: de me- dedeeling was hem een openbaring. Mis schien doordat de plompe gestalte van den heer Potte den weg versperd had, had hij zelfs nooit aan die mogelijkheid gedacht. Nu herinnerde hij zich allerlei dingen: die thuiskomst in den mist, die vragen omtrent diplomatenja, de omstandigheden bewezen het wel. Waarschijnlijk was het geheel waar, „Eduard, zeg eens iets," zei Isabella. En toen zij zijn lecgen blik opving, hield zij haar verdere woorden in onder een inner lijke gewaarwording, die misschien verwant was aan verwijt, of liever aan dat ont zag, waardoor tirannen soms worden aan gegrepen bij den aanblik van hun slacht offers. Ineengezakt in zijn stoel met een gezicht even wit als zijn witte wanordelijke baard, met diepe schaduwen om zijn wan hopige oogen, en diepe lijnen om zijn neus, zag hij er zoo hulpeloos en zoo gebroken uit, dat de bespottelijke overvloedigheid van een zoo diep gezonken schepsel nog meer tc slaan tot haar doordrong, plus een gevoel, dat zooveel op schaamte leek, als waartoe zij in staat was. Zij had nu al bijna een jaar lang met een gevoel van afschuw aan hem gedacht en sedert den vorigen avond had zij hem opnieuw gehaat als den hinderpaal voor het geluk van Irma of in elk geval van ha-ar toekomst, maar hoezeer zij ook overtuigd was van dc gerechtigheid van haar zaak, kwam er toch een vage be hoefte van zelfrechtvaardiging in haar op. „Je moest het weten. Hoe kon ik het verzwijgen, als Irma er in betrokken is?" zei rij op een toon, waaruit de scherpte voor een deel verdwenen was, en eerlijk gemeend ook; want in die vrouw, waarin de echtgenoote al zoo lang dood was, leefde de moedor toch heel beslist nog, voorname lijk ten opzichte van Irma, die haar schoon heid geërfd had, en aan wie men misschien een vroolijker toekomst zou te danken heb ben. „En zelfs voor jezelf zou het beter zijn om weg te gaan, bijv. naar Amerika. Dat zou minder pijnlijk voor je zijn dan je te genwoordige positie. Je zou-natuurlijk eerst wat op krachten moeten komen", voegde zij er bij met een poging tot edelmoedigheid. „Maar misschien in het voorjaar, als de koude voorbij is dan zou ik je wel 't geld kunnen geven voor de passage, als dat do moeilijkheid is. Dat kan ik wel bekostigen. Ziet ge niet in, dat het beter voor je zou zijn, Eduard? En veiliger ook?" De mantel van het fatsoen, over de naak te feiten geworpen, was krampachtig vast gepakt geworden. „Begrijp je me niet, Eduard?" „Ja, ik begrijp je", zei hij met heroverde kalmte en met een uitdrukking op zijn ge zicht, die zij ondanks haar sterke zenuwen haar heele leven niet meer kon vergeten. „Mama, het is hoog tijd", zei Irma, de deur openend. ,,U kunt den trein maar net meer halen. Papa, hebt u nu wel heusen al les wat u noodig hebt? Ik ben op zijn laalst over twee ureu terug en Pattie komt da delijk als u maar belt." Een paar minuten daarna zat Irma naast haar moeder in het rijtuig. Er brandde nog een verhoogde blos op haar wangen cn zij keek zoo nu en dan van ter zijde naar haar moeder. Die paar minuten bij Gabririle wa ren voor haar ook een openbaring geweest. Zij had van haar zuster gehoord, wie er den vorigen avond een bezoek had gebracht, tot zelfs den naam van den bezoeker toe. Gabrielle had het kaartje in de kaptafel gevonden en was nieuwsgierig genoeg ge weest om den naam goed in haar geheugen to prenten. Zij kon gedeeltelijk do aanlei ding tot het bezoek gissen maar zij wist na tuurlijk niet welk het resultaat er van was. Hij had zijri bedoeling aangekondigd, om dat, wat zij do „onmogelijkheid" noemde, te doorgronden. Hoeveel had hij ontdekt? Een vraag aan haar moeder zou dat punt opgehelderd hebben, maar haar trots verzet te zich tegen dat idee. Ineengezakt in zijn armstoel, nog steeds in dezelfde houding, waarin zijn vrouw hem had verlaten, sat Harding met veel moeite na te denken. De mcdedeeling, die hij ge hoord had, was erg geweest, maar de wijze, waarop het gebeurd was*, was nog erger., Nu de verbazing over het nieuws voorbij was, dacht hij niet zoozeer meer aan den hinderpaal voor Irma's huwelijk, als aan het verz-oek dat men hem gedaan had, en dat door het feit van dien hinderpaal was overstemd geworden. Op de koortsige opwinding, die de komst v-.n Isabella voorafgegaan was, was do zwartste teleurstelling gevolgd, die nog in zijn leven vol teleurstellingen was gekomen. Hij had genoten van den aanblik der godin,, waarnaar hij zoo verlangd hadmaar hij wist, dat het de laatste maal in zijn leven was geweest. Hij kon zelfs niet verlangen naar een herhaling er van. Die laatste da gen waren te wreed voor hem geweest Zelfs in het eerste oogenblik van de ontmoeting had hij van binnen pijn gevoeld. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1