D. A. KELDER ZOON. liet „Planetarium PORT - STEUR. SCALA. J. C. KORT. Catz Genua- olie De leidsche Begrafenis-Ondereeniing. Heemihuis met Tuin, PRACHT-REVUE Kjhorr'j "Uijstmed Engelsche Schoolkousen Haarl.straat 122, i rinpvi Donkersteeg 3 - LE1DEN" Huis Café met Vergunning de beste Slaolie. Directeurs JQ DIRECSE Jzn. Kantoor: Hooigracht 33. Telefoonn. 452. Zieken, VERLOREN, Groote Opex-ette Hebt U niets Vergeten 9® Personen. Fraaie Pianino, Kiudervoedsel. Geveilde pereeelen. Vragen en Antwoorden. Prima met ex'ra lange beenslnlta. Tel. Intcrc. 707. 1232 14 Terstond te koop: te Lelden. Brieven Bureel van dit Blad onder No. 6405. 6 6297 20 Opgericht 1 Jnll 1870, door wylen J. GOEDELJEE Sr, 1928 20 (Het vanouds bekende merk) Te Leiden uitsluitend verkrijgbaar bij de firma C. ROODENBUR& Jzn., Haarlemmerstraat 20-22. Aanbetalend, GEBRS. STEUR; 12 20 laat Uw Urine onderzoeken door het Scheikundig Labora torium 2143 10 Dir.: H. W. VAIKEIHAR en G. H. DUKNEWOLO, Arti. Spreekuur: Vrydag van 9 tot 155 uren, Kaiaerstraat No. 36, Leiden. Te huur met Juni, een bev.7 Gamers, Serre, Keu ken en Zolder, voorzien van Gas, Duinwater en verdere gemakkon, Huurprijs 375 per jaar. Hugo de Grootstraat 4. 5804 9 2don Pinksterdag te Voorschoten, by den wissel van de Stoomtrameen gouden Dameshorloge. Tegen belooning terug te bezorgen: 6407 7 Wasstraat 33. in 3 Bedrij ven,20Tafereelen, door het Revue-Gezelschap van HENRI TER U4LL. Aanvang Revue S uren. 6411 24 (zwart) het vorige jaar f 550 gekost, weg. vsrtrek n. Indiö te koop v. sl. f 350 met gar. bewya. Br. Bur. v. d. Blad No. 6404. 6 Als toevoeging bij Melk, een zeer bindend en licht verteerbaar Tevens zeer geschikt voor Pudding en Fijn Gebak. 5870 24 is gearriveerd en TENTOONGESTELD in de Stadsge hoorzaal (Kleine Concertzaal) ingang Aalmarkt, en blijft slechts drie dagen 18, IS en 20 Mei te Leiden. Het PL AN ET AH I HM" geelt een aanschouwelijke «oorstelling wan ons Zonnestelsel, de aswente ling der Zon, den loop der Aarde om de Zon, den loop der Maan om de Aarde en met haar om de Zon. Het ontstaan der jaargetijden, Zons- en Maansverduisteringen, aswenteling der Planeten, enz. enz. Het „PLANETARIUM" is tentoongesteld van 2-5 en 7—10 uur, terwijl voor een duidelijke toelichting wordt zorg gedragen. 6410 50 Prijzen der plaatsen: 1ste rang 2de rang /0.50. Aanbevelend, De vervaardiger P. VERHAAR, Adviezen der commissie van financiën. Do Commissie van Pin ancien deelt don "gemeenteraad, mede, dat zij geen bedenking heeft tegen de voordracht van Burgemeester en Wethouders, tot afstand aan de Provin cie van do onder Zoeterwoude, Leiden en. Leiderdorp gelegen gemeente-eigendommen, "benoodigd voor de omlegging van het Rijn Schiekanaal, voor de som van f 30.982.S5, en verder onder de daarbij gestelde voorwaar den. noch tegen de doorhaling in de volgens 'do Ticndwet 1907 ingediende aangifte van. tiendrecht onder Leiderdorp, van de per- oeelen in het schrijven van den Administrar tcur van liet Kroondomein d.d. 30 April j.l.: noch, indien de Raad besluit tot de door Burgemeester en Wethouders voorgestelde gaslevering aan. de gemeente Warmond tegen 'do aanvulling van het uitbreidings- en ver nieuwingsfonds der Stedelijke Gasfabriek met f 33,000, onder de daarbij gestelde voorwaarden. Zij stelt daarom voor, overeenkomstig do voordrachten van Burgemeester en Wet houders te besluiten. Zij bericht tevens, dat zij tegen den in. haar handen gestelden staat van af- en over schrijving op de begrooting der Stedelijke Werkinrichting en den snpplctoircn staat van begrooting dier instelling, beide het 'dienstjaar 1909 betreffende, geene bedenkin gen heeft en adviseert derhalve tot goed keuring van beide staten te besluiten. De heer A. L. Reimeringer, lid van het' Bestuur der Werkinrichting, heeft aan het onderzoek geen deel genomen. Een toboggan op de Leidsche kermis. ^Zooals bekend is, werd bij Raadsbesluit Van 13 Januari j.l. besloten uit de ver pachting der standplaateen ter gelegenheid! van de a.s. kermis de standplaats voor de toboggan te lichten, aangezien in 1909 voor een dergelijke inrichting geen enkele in schrijving inkwam. Thans is evenwel een verzoek bij B. én Ws. ingekomen van Joh. Kunkels te Roer mond, om p.lsnog een standplaats voor een toboggan te mogen pachten voor een pacht som van f 400. Het komt B. en Ws. voor, dat, waar op de Lammermarkt nog ruimte beschikbaar is, op dit aanbod behoort te worden inge gaan. Indien toch de plaats, voor de to boggan benoodigd, overeenkomstig de ver* ordening op de heffing van markt geld per M2. werd in gebruik gegeven, zou slechts oen bedrag .van f 123.20 in de gemeente kas vloeien. Het storten van een waarborgsom achten B. en Ws. evenwel niet noodig, aangezien zij in de voorwaarden de bepaling zouden willen opnemen, dat de pachtsom vóór 1 Juni a.s. bij den gemeente-ontvanger moet zijn gestort. De kesten van het contract zul len voor rekening komen van den pachter. Tentoonstelling, enz. te Lelden van „Het Groene Kruis" cn bestrijding der tnbercalo.se. In de gemeenteraadsvergadering van 14 April j.l. werd gunstig beschikt op het verzoek van de afdeelÏDg Leiden der Zuid- Hollandsche Veroeniging „Het Groene Kruis" en van de „Leidsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose" om de kleine zaal der Gehoorzaal kosteloos in gebruik te mogen hebben voor het houden van een tentoonstelling, betrekking hebbende op de bestrijding der tuberculose, welke tentoon stelling zonder entrée bezocht zou kunnen worden. Nu wordt B. en Ws. echter door de re- gclingscommissie der tentoonstelling mede gedeeld, dat zij bij nadere overweging van mcening is, dat het in het belang van het bezoek der tentoonstelling zal zijn, om op eenige dagen gedurende enkele uren een' entrée van 10 cents te heffen, ten einde ook een meer rustige bezichtiging van het tentoongestelde mogelijk te maken. Het komt B. en Ws. voor, dat, waar meer malen door den Raad de Gehoorzaal koste loos in gebruik is gegeven, ook al werd entrée geheven, en het geïnde bedrag hier zal strekken tot vermindering der kosten, aan de tentoonstelling verbonden, er geeft" reden is, in het genomen besluit wijziging te brengen. Verder heeft de regelingscominissio ver zocht op den middag van do opening der tentoonstelling en voor het houden van een drietal voordrachten des avonds ook over den foyer kosteloos te mogen beschikken, aangezien de beschikbare ruimte in da kleine zaal hiervoor achteraf ontoereikend is ge bleken. Tegen inwilliging van dit verzoek bestaat bij B. en Ws. geen bezwaar en zij ge v in mitsdien in overweging hen te machtigen ook den foyer der Gehoorzaal één middag en 3 avonden op nader vast te stellen dagen kosteloos ten gebruike af te staan. Gehouden Verkooping in het Notaris huis aan Den Burg te Leiden, op Zater dag 14 Mei 1910, ten overstaan van mr. J. A. F. Coebergh, notaris te Leiden. Het huis met tuin, Heerenstraat 51, in bod f 3800, koopcr de heer W. van Doo- remalen q.q. Het huis, Breestraat 120, in bod f 5100, kooper de heer J. J. de Cler q.q. Het huis Waardgracht 22, in bod f 600, kooper de heer H. de Tombe. Het huis Middelweg 25, in bod f 69p, kooper. de heer J. J. de Cler q.q. Het huis Langegracht 73, in bod f810, kooper de heer J. v. d. Mark. Het huis Kool gracht 14, in bod f 350, kooper de heer J. J. de Cler q.q., voor f 356. Het huis Vestestraat 57, i n bod f 400, kooper* de heer P. Neuteboom. Het huis, 4de Binnen vestgracht 62, in bod f 690, koopcr de heer W. Verhoog q.q., voor f710. Het huis Gecrestraat, in bod f420, kooper J. Botermans q.q. Het huis, 1ste Haver- straat, in bod f 440, kooper de heer J. H. Trel q.q. De huizen Speelmanspoort uitkomende aan de Kaiserstraat, samen in bod f 1659, koopcr de heer J. „W. P. Licht q.q., voor f 1829. Vraag: Welke mooie wandelwagen be zit Leiden nog waar geen tuberkelbacillen door do zoogenaamde heiwagens omhoog ge worpen worden Aan do een© zijdo wordt 'door sanatoriums of anderszins de volksge zondheid bevorderdaan de andere zijde wordt mot hot stof (en wat deszelfs bevat) door automobilisten de gezondheid ontnomen. Zou er door de laatstcn nu niets aan te doen zijn Zou het niet een groote verbetefing zijn door bijv. vooraan hun auto een petrolcum- of chloor©a.lcium-sproei aan to brengen? Als do sproeigaatjes 'fijn genoog waren, zou de mee te nemen hoeveelheid vloeistof toch zoo groot niet behoeven te zijn en op we gen waar vool auto's rijden mogelijk hel pen. Antwoord: Uw philippica tegen de automobielen achten we niet geheel ver diend. Zeker, de auto jaagt stof op, maar het stof onzer buitenwegen zal wel heel weinig tuberkelbacillen bevatten. Die doet ge veeleer op in de stad met haar rook en stof door fabrieken, kleedcnkloppen, enz. Hoe het zijwij zullen er ons aan moe ten gewennen. Wij staan nog maar aan het begin van het automobilismo, dat in de eerste tientalion jaren nog groote vorderin gen staat te maken en vermoedelijk equi pages cn huurkoetsen meer en meer zal verdringen. Uw middel komt ons veel te omslachtig en daardoor onpractisch voor. Men zal de wegen moeten verharden en stofvrij maken. En verder zal man streng do hand moeten houden aan de wet, die snel rijden verbiedt. Vraag: Kunt u mij zeggen of er hier in Leiden ook scholen zijn waar men Fransch, Duitsch, Engelsch, enz., kan loeren, en of daar nog voor betaald moet worden, hoe veel het bedraagt en wanneer men terecht kan? Antwoord: Op de openbare sóholcn 2de klasse (Pieterskerkstraat en Breestraat) wor den de drie moderne talen onderwezen. Fransch en Engelscli ook op 2de klasse school aan do Oude Vest. Schoolgeld van f 1624. Op do bijzondere scholen M. U. L. O. oveneens. Doch daarvoor moet de leer ling in do schooljaren verlceercn. Voor ouderen is „Kennis is Macht" of het Leid sche Volkshuis aangewezen. Voor de les sen Leidsche Volkshuis betaalt men slechts een kleinigheid. Vraag: Er bestaat een Luthcrsch Jaar boek, maar ik heb het hoek nimmer ge lezen, om reden do prijs mij te hoog is, (f 1.50) cn ik dat niet kan betalen. Ik ben belangstellend in zaken den Luther- schen godsdienst betreffende en nu was mijn beleefd verzoek of één van nw abonnód het mij ter leen (lezing) zou willen gevqn van 1910 of een vorigen jaargang. Boosevelt en prof. Schmidt, de rcctor-magnificus, voor het universiteitsgebouw te Berlijn. Alsdan wil ik het boek gaarne komen af halen. Antwoord: Indien u werkelijk belang stellend is in hot Luthersch Jaarboekje, zal de Kerkcraad dier gemeente u dit zeker wel eens in bruikleen willen afstaan. Wend u maar eens tot don koster. V raag: Zou u mij ook kunnen zeggen, wat het kost om deze talen te leeren op do Berlitz-school op de Turfmarkt, Fransch, Duitsch, Engelsch, Itoliaansch, en Maleisch. En wanneer zijn de leertijden, ik ben maar van den werkenden stand, maar ik fcou het toch wel willen leeren, dat komt toch wel eens te pas Antwoord: U schijnt het nogal aan t-2 durven zoo maar ineens vijf talen tegelijk We zouden u raden zelf maar eens ter in formatie naar de Turfmarkt to gaan. Dan weet u er meteen alles van: prijs, lesuren, wijze van studeeren, enz. Als ge eerst al die talen hebt geleerd, kom het ons dan eens vertollen. Vraag Heb ik recht om een duif te houden, die mij mij is komen aanvliegen! Het is denk ik een postduif. A n tw o o r dIndien het dier geen ken- tcekenen heeft, waaruit kan opgomaakt worden aan wicn ze behoort, kunt ge haar niet aan den rechtmatigen eigenaar terug geven. Ge kunt het dier dus houden totdat zich de eigenaar opdoet. En dan kunt ge een billijke schadevergoeding vorderen voor do voeding, enz. Weet u den eigenaar, dan is het uw plicht als eerlijk man haar terug te geven. Vraag: Onder dankbetuiging voor uw antwoord op de vraag onlangs in deze cou rant gedaan, betreffende de nog niet ver schenen brochure van Dr. Kuyper of- Eohoon de verschijning daarvan reeds in Augustus werd aangekondigd, om daarin al les tot volkomen klaarheid te zien ge bracht wensch ik u alsnog te vragen of het waarheid is 't geen ik vernam, dat n.m. die brochure van den hooggeleerde, waarin de kristalheldere waarheid toch ein delijk en voorgoed aan 't licht zal worden gesteld, en de mede aangekondigde brochu re van den heer Van Heeckeren, in één bandje zullen verschijnen, zulks zoowel voor 't gemak der a.s. talrijke lezers als ook in 't belang van do nationale hulde, dezer dagen in de „Zuiderkerkbode" bo- sproken, ten voordeele toch waarvan im mers do opbrengst der uitgave zal worden aangewend. Antwoord: Dat zoudt go den heeren zelf maar eens moeten vragen. U schijnt te meenen dat wij tot deze heeren in nauwe relatie staan, wat natuurlijk niet het geval 19. Indien er twee brochures verschijnen, zullen zo zeker wel niet in één band uit komen. Vraag: Onze papegaai heeft sinds 8 dagen erge diarrhee en gebruikt haast niets meer, weet u misschien ook een middel om 't te doen overgaan Arutwoord: Wij zouden u alleen kun nen raden den veearts te raadplegen. De diarrhee heeft even goed als bij menschen ook bij dieren verschillende oorzaken en daarmede houdt -het geneesmiddel ver band. Vraag: Ik ben een liefhebber van dam men. Gaarne zou ik in een damclub wil len spelen- Zoudt u mij ook kunnen zeggen of er hier een is gevestigd Antwoord: In het Leidsche Adres boek vonden we geen damgezelschap of club vermeld. Dit wil echter nog niet zeggen dat ze er niet zijn. Het zou ons niet verwonde ren of zij bestaan er wel, maar de adressen zijn ons niet bekend. Vraag: Mijn broer Jan vroeg wat és- prie borne© was, maar u aai niet wat. Wij hebben in een frans boek gezocht en toch niks gevonden. Ik schreif beter dan Jan, 'dus wil u mij asjeblief zeggen wat esprie bornee is? .Antwoordt: U hadt in een Fransch woordenboek naar „esprit borné" moeten zoeken, of naar de woorden „esprit" cn „bornó" afzonderlijk. Wellicht waart ge dan tot de ontdekking gekomen, dat do uitdruk king bctcekent: een bekrompen vorstand heb ben, niet van de slimsten zijn. Vraag: Wat is de naaste weg per fiets van Bodegraven naar Dordrecht cn wat is de afstand in K.M. A ft t w o o r d_: Bodegraven, G o.uda, Stol wijk, jBerken wonde, Lekkexkcrk, Krimpen; a/d. Lek, Elshout, Kinderdijk, Albl.isscrdam, Papendrccht, Dordrecht. Afstand 415 K.M, Het nnustnande Koninklijk bezoek nan Amgterdnm. Do grootmeester van het Huis van H. M* de Koningin brengt alsnog nader ter alge» me ene kennis, dat de particulieren en com mission, welke zich ten Paleize te Amster dam hebben ingeschreven voor do cour van geJukwenschingen en dankbetuigingen, wek ke door II. M. de Koningin zal worden ge houden op Vrijdag 27 dezer, eerst op deft voormiddag van Zaterdag 28 dezer dooi Hare Majesteit zullen worden ontvangen. De particulieren, die te tien uren zoudeft verschijnen op do cour van gclukwensohin- gen van Zaterdag 28 dezer, zullen nu door Haro Majesteit worden ontvangen na do particulieren cn commission op dienzclfden ochtend. De Amsterdamscho briefschrijver van de „Arnh. Ct." het aanslaande Kon. Bezoek besprekende, zegt, dat ook van de zijde van! het Kon. Huis zelf reeds maatregelen z.ijn getroffen, om het niet zoo druk te hebben in Amsterdam. Zoo zal ditmaal niet, zooals gewoonlijk bij het jaorlijksch bezoek audiëntie worden verleend, maar er zal cour worden gchou-< den. Het verschil daartussohen is het volgend©: Op audiëntie mag ieder komen, die zich: daartoe voelt geroepen, en vooral zij ma-/ ken daar gebruik van die in den loop vanl het jaar geridderd werden. Verder komen1 de officieren van leger en vloot van heinde» en ver naar de hoofdstad om zich aan Haro Majesteit to laten voorstellen of te bedan-J ken voor gemaakte promotie. Thans mogen alleen zij komen, dio vroeger al eens kennis maakten met het Hoofd van den Staat-, waardoor natuurlijk hc-t aantal personen dat het Koninklijk Pin leis bezoeken zal, veel minder groot is daft gewoonlijk. Dit doet als logisch gevolg het aantal logeergasten te Amsterdam belang rijk inkrimpen, en zal een niet onbelangrijk' schadepost je voor de hotelhouders zijn. Een ander gevolg is, dat Hare Majesteit) het minder vermoeiend heeft, want zoo'ft audiëntie van eenige uren is werkelijk geen gemakkelijke taak. Het schijnt op 't oogen- blik wel weer noodig te zijn om do Koningin: voor groote vermoeienis tc sparen, want de geruchten, die in den laatsten tijd do ronde deden, dat weer een vermeerdering van heb Koninklijk gezin te wachten is, werden mij thans bevestigd. Faillissementen. F. de Lee, metselaar, te Haarlem. H. Jantz, smid en winkelier in sigaren* te Haarlem. H. J. Nieukerkc, koopman cn winkelier* in comestibles, te Ginneken. G. Eysbsrg, coiffeur, wonende te Roos en-, dhal. De rechtbank te Leeuwarden hcoft failliet verklaard den heer Jan van der Wcrff Jzn., handel drijvende onder de firma A. J. van* Messel en Van der \Verff, agent in granen en zaden te Leeuwarden. De faillietverklaring heeft op eigen aart gifte plaat-s gehad. Het actief, met inbe grip van hetgeen vermoedelijk na aftrek der hypotheken van de onroerende goederen zal overblijven, wordt geschat op ongeveer f 25,000, terwijl het passief, behalve Je Hy potheekschulden, ongeveer f '200,000 Lo« draagt- ludoStod.lferklur. «IJn opgenomen* DATOM. DAOKN. Velw pen. Kin- 4oren. 1 H 8 Mei. Zondag; 40 9 55 9 Maandag 68 9 67 10 Dinedag- 64 2 68 11 Woensdag. 68 4 CO 12 Donderdag 68 4 62 18 Vr|jda{ 68 4 62 n Zaterdag 67 4 61

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 7