Dinsdag ]7 MeL (Qeze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zonen feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. lfir|ifcrii| van dan Sisaioteraal m Lsliio», 15408 A0. 1S10. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f0.17J. Grootere letters naar plaatsmimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents oontantelk tiental woorden meer 10 Oenta. Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PKIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents per 3 maanden l l f 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn i B 1.30. Franco per post 1.65. Onze Sterrenhemel. Nu onze abonnés in dezen tijd meer dan ooit naar den sterrenhemel kijken, kwam het ons gewenscht voor onzen lezers voor '.weinig geld een duidelijk kaartje van de meest bekende sterren aan te bieden. Niets van onze sterren af te weten, gaat niet meer in onzen tijd; men moet ten minste einkele van de meest bekende weten aan te wijzen. iWelnu, deze vindt men op onze kaart. Ze bestaat uit twee stukken van blauw carton (witte sterren) op de een staan de maanden en de datums, op de andere helft de uren van den dag en de windstreken. Zoo kan men zeer gemakke lijk alle sterren vinden, die op dat oogen- blik aan den hemel staan. En men lette wel op, de kaart behoeft men niet om te kecren; de sterren zijn zóó geteekend, dat men ze ziet, zooals ze aan den hemel staan. Zeer gemakkelijk dus en het zal voor vele onzer lezers niet alleen een amu sement zijn, maar zeer zeker ook tot lee ring kunnen strekken. Morgen Woensdag van 9—6 uur wordt dezo kaart afgeleverd voor 30 Cents op vertoon van de bon welke in dit blad is afgedrukt. In onze vestibule is een exemplaar opgehangen. op Donderdag 19 Mei 1910, d«e namiddag* te twee oren. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van inwoners der ge meen- ijè, tevens kiezers in het kiesdistrict, voor dfeïL tijd van twaalf maanden, tot leden' 0$ plaatsvervangende leden in de stembu reaus voor de verkiezing van leden van db Tweede Kamer der Staten-Generaal, do 1 Provinciale Staten en den Gemeenteraad. 1 (136) 2. Staat van af- on overschrijving op de biégTooting, dienst 1909, van het H. G. of 'Arme "Wees- cn Kinderhuis. (128) 3. Suppletoiro staat van begTOoting, dienst 1909, van 'het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (128) f 4. Staat van af- en overschrijving op de 1 begrooting, dienst 1909, van de Stedelijke [Wcrkinrichting. (142) V 5. Suppletoire staat van bcgrooting, dienst 1909, van de Stedelijke Werkinrichting: (142) y 6. Staat van af- cn overschrijving op de begrooting, dienst 1909, van het .Geref. 1 Minne- of Anne Oude Mannen- cn Vrou wenhuis. (127) 7. Rekening, dienst 1909, van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- cn .Vrou wenhuis. (127) 8. Verzoek van J. C. de Munclc om ver gunning tot het plaatsen en hebben van een houten kantoortje op den Nieuwen Rijn, tegenover de Beschuitsteeg. (130) fi 9. Verzoek van G. C. A. van Werkhoven om vergunning tot het bouwen van eon houten schuur op het terrain aan het Utreckt- eche Jaagpad No. 37. (129) 10. Verzoek van de Vcreeniging tot be vordering van het Vreemdelingenverkeer te Led don cn omstreken om vergunning tot ver plaatsing van hot houten gebouwtje, be stemd tot "berging van rijwielen op het Sta- tionsterrein der Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij. (13S) 11. Verzoek van de Regelingscommissie 'der tentoonstelling, betrekking hebbende op f,de bestrijding der tuberculose, om het koste loos gebruik van den foyer der Stadsge hoorzaal, ten behoeve van de opening dier tentoonstelling en het houden van een drietal .Voordrachten. (137) 12. Voorstel om, voor zooveel liet aandeel fder gemeente Loiden betreft, do Tiendcom- tnissio in het 5de Tienddistrict te 's-Graven- jhage to machtigen tot doorhaling van ©enige perceclen, voorkomende in de door de ge meente Leiden met het Kroon-Domein in gediende aangiften van tiendplichtige per- ceelen (134 en 141) 13. Voorstel om den eigenaren van de sloot, gelegen achter de Christ. School en het Cathrijne Maartensdoehtershofje aan de Pasteurstraat, te gelasten die sloot te dem pen en door een riool te vervangen. (133) 14. Voorstel om cenige perceelen der ge meente, gelegen onder Zoeterwoude, Leiden en Leiderdorp, begrepen in het onteigenings- plan ten behoeve van de omlegging van het Rijn-Schiekanaal, aan de provincie Zuid-Hol land af te staan. (132 en 141) 15. Verzoek van de Leidsche Duinwater- Imaatschappij om goedkeuring van de plan nen ter uitvoering van eenige werken op het terrein te Katwijk. (117). 16. Verzoek van de Leidsche Duinwater- maatschappij om goedkeuring tot het aan gaan van ..een geldleening. (118) 17. Voorstel tot ondershandsche verpach ting van de standplaats voor een toboggan op de aanstaande kermis aan Joh. Kunkcls, te Roermond: (139) 18. Voorstel: a. tot vaststelling van do overeenkomst voor de levering van gas aan de gemeente Warmond b. tot aanvulling van het uitbreidings- en vernieuwingsfonds der Stedelijke Gas fabriek met een bedrag van f 33,000; c. tot vaststelling van den desbetreffenden begTOotingsstaat. (135 en 141) 19. Bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke'directe belasting, dienst 1909- (140) KENNISGEVING. Nationale Militie. Oproeping tot den werkelykon dienst. De Burgemeester van Leiden brengt bij de>ze ter kennis van FRITS JOHAN HECKLER, als loteling ingelijfd bij het korps Pantser- fort-artillerie voor de lichting van het jaar 1901 en voor de gemeente 's-Gravenhage; dat hij, vermits de duur van de hem op grond van art. 113, 3de lid, der Militiewet 1901 verleende ontheffing van den werke- lijken dienst verstreken is, hem niet op nieuw ontheffing is verleend en hij zijn eersten oefeningstijd nog niet volbracht heeft, ingevolge de bevelen van het Depar tement van Oorlog den30stenMei 1910 voor de eerste oefening in werkelijken dienst moet komen. De genoemde dienstplichtige wordt mits dien opgeroepen om op bovengenoemden datum, des namiddags vóór vier uren, bij zijn korps, in garnizoen te Hoek van Hol land, tegenwoordig te zijn, zullende hij, ingeval hij aan deze oproeping niet voldoet, volgens de wet als deserteur worden behan deld, terwijl hem met nadruk er op gewezen wordt, dat deze openbare kennisgeving rechtens voldoende is en hem derhalve, bij niet-opkomst onder de wapenen, in ver zuim stelt. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 14 Mei 1910. Nationale Militie. ANDRIES BROOMANS, loteling van de lichting van dit jaar, wordt verzocht ten spoedigste zijn tegenwoordige woonplaats op te geven aan of zich onverwijld te ver voegen op het Militiebureau (kamer No. 9) alhier. Do Burgemeester van Leiden, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 17 Mei 1910. VERKIEZING. De Burgemeester der gemeente Leiden, Gezien de artt. 5* 7 en 2-1 der Provinciale Wet en het besluit van de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland van 4 April 1910 No. 34, Provinciaal blad No. 3; Brengt ter kennis van de kiesgerechtig den; dat de verkiezing (oandidaatstelling) van twee leden van de Provinciale Sta ten van Zui d-H o 11 a n d voor het kiesdistrict Leiden zal plaats hebben op Dinsdag 7 Juni a.s., de stemming, zoo die noodig mocht blijken, op Woensdag 15 J u n i en de eventueele herstemming op Vrijdag 24 J uni a.s. Dat op den dag der verkiezing (7 Juni) van des voormiddags negen uren tot des namiddags vier uren opgaven van candi- öaten bij den Burgemeester ten Raadhuize kunnen worden ingoleverd; dat deze opgaven moeten inhouden de na men, voorletters en woonplaatsen der can- didaten en onderteekend zijn door ten min sts veertig kiezers, bevoegd tot deelne ming aan de verkiezing, waarvoor de inle vering geschiedt; dat de inlevering der opgaven persoonlijk moet geschieden door één of meer personen, die haar hebben onderteekend en dat de tot invulling bestemde formulieren voor deze opgaven kosteloos ter Secretarie verkrijg baar zijn vanaf heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 17 Mei 1910. Leiden, 17 Mei. Bij het gisteren gehouden concours hippique te Bergen-op-Zoom, behaalde de heer F. Trapman, 1ste luit. bij de veld-art. alhier, in het Internationaal Concours voor springpaarden, gereden door officieren en heerrijders, den eersten pijs, bestaande uit een zilveren wisselbeker met driehonderd gulden. Voor het akte-examen lager onderwijs zijn te Utrecht geslaagd de dames P. J. Scheer, van Bodegraven, en M. C.. J. den Ouden en A. Sibbea, van Gouda* Z. K. H_ Prina Hendrik gaat heden avond naar IJmuiden en vertrekt den ISden dezer des morgens met de „Heeinskerck" naar Sheerness. Aankomst aldaar ongeveer 4 u. 's namid dags. De Prins gaat dan door naar Londen, waar Hij blijft tot den 21sten dezer. Dien dag gaat Hij naar Eslier, Clermont House, en blijft daar tot den volgenden ochtend en vertrekt dan naar Sheerness, om met de „Heemskerck" een tocht langs de Schotsche kust te maken. De terugkomst van den Prins te IJmui den is bepaald op 25 Mei, 's avonds. Dien avond of den volgenden dag gaat Z. K. H. naar Amsterdam, en den 2den Juni zal Hij naar Het Loo terugkeeren. Z. K. H. de Prins zal, als vertegenwoor diger van H. M. de Koningin bij do begra fenis van koning Eduard, worden vergezeld door kolonel Graaf Schimmelpenninok, ad judant van H. M. de Koningin, en luit. ter zee 2de kl. Bijl de Vroe, adjudant van Z. K. H. Vanwege koning George van Groot-B ri- tanniö zijn aan Z. K. H. den Pring gedu rende Zijn aanwezigheid te Londen toege voegd: do veldmaarschalk Sir Evelyn Wood en de kolonel Greville, beiden van het En- gelsche leger. H. M, de Koningin-Moeder, thans te Lon den, zal zich bij de begrafenis laten verte genwoordigen door den kamerheer jhr. mr. Schimmelpenninck, die thans H. M. op Haar reis in Engeland vergezelt. De minister van landbouw, nijverheid en har.del heeft aan de commissie van ad vies voor Boskoop en omstreken als lid tce- gevoog.l den heer P. M. Koster, te Boskoop. Te 's-Gravenliage is overleden de heer L. J. S. van Kempen, oudste firmant van de bekende fabriek van goud- en zilverwer ken te Voorschoten. De heer Van Kempen, die den, ouderdom van 72 ja-ar heeft bereikt, werd gedurende eenige jaren door het kiesdistrict 's-Gra venhage afgevaardigd naar do Tweede Ka mer der Staten-Generaal. Vele jaren is de lieer Van Kempen lid van den Haagschen gemeenteraad geweest en nam hij bij voorkeur deel aan de beraad slaging over onderwerpen, die betrekking hadden op do verfraaiing der stad, speciaal den aanlog van parken. Ook toen den heer Van Kempen het gezichtsvermogen begaf en hij onder geleide naar de raadsvergade ringen moest worden gebracht, nam hij nog vaak aan de besprekingen deel, waaruit zijn groote belangstelling voor de belangen van zijn, woonplaats bleek. Sedert geruimen tijd echter heeft de heer Van Kempen zich uit het openbare leven moeten terugtrekken. Zondagnacht overleed te Haarlem een in breoden kring algemeen geacht ingeze tene, mr. M. Rasck. Mr. Rasch begon zijn loopbaan aldaar als commies-redacteur aan de gemeente-secre tarie en hij was dit nog niet lang toen hij belast werd met de tijdelijke waarneming van de betrekking van commissaris van po litic. Korten tijd daarna volgde mr. Rasch mr. A. A. Land op als secretaris der gemèente, in welke functie hij groote werkkracht ont wikkelde en algemeen gewaardeerd werd. Als gemeenteraadslid na zijn aftreden als secretaris werd hij tot lid van den ge meenteraad gekozen werden zijn advie zen op hoogen prijs gesteld. Mr. Rasch was directeur der Haarlemsdie Brandverzeke ring-maatschappij. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prir^s Hendrik met gevolg en genoodigden woon den, Zondagochtend ten paleizo Het Loo de godsdienstoefening in de hofkapel bij. Voorganger was de hofprediker dr. J. H. Gerretsen, die tot tekst had Efeze V 18 en 19. Reuter seint uit Londen dato 15 Mei: Koningin Emma woonde heden de gods dienstoefening in de Hollandsche kerk van do Broeders van den H. Augustinus bij. In de Zondagmorgen gehouden bijeen komst van de Vrije Gemeente te Amster dam aanvaardde de nieuwbenoemde voor ganger, mr. H. Rogaar, laatstelijk advocaat cn procureur te Deventer, en daarvóór Ned. Herv. predikant, zijn ambt. Het gebouw der Vrije Gemeente, aan de Weteringschans, was geheel gevuld. Ter weerszijde van het podium was een versie ring aangebracht, bestaande uit planten en witte bloemen. De aitredende voorganger, de heer P. H. Hugenholtz Jr., droeg zijn ambt aan, zijn opvolger over met een korte toespraak, waarin hij de taak van den voorganger schetste als een drieledige, omvattende het predikambt, het geven van onderwijs en de zielen verzorging. De heer Rogaar voerde vervolgens het woord. Toen hij word aangezocht om de betrekking van voorganger te vervullen, (had dit voor hem iete aantrekkelijks, omdat het uitging van de Vrije. Gemeente in do hoofdstad, een Gideon's bende, die hoog houdt de vrije gedachte, zich uitende in ort- dogmatischen vromen geest, zonder voor geschreven vormen en niet belichaamd in terugkeerende plechtigheden. Spr. eindigde met do belofte, dat hij de fiere leuze der vrije gedachte en van den vromen geest zal hooghouden en daardoor zal trachten te verschaffen versterking aan hen, die zoeken naai' het waarachtige ge loof in Hem, uit wien alle godsdiensten zijn. ALPHEN. Tot ondorwijzer aan de Ohr. School (hoofd de heer D. L. van den Borg) ia benoemd de heer A. Leenkard, van Has- selt. HAARLEMMERMEER. Het voorloopig programma voor het ooncours hippique, dat te Hoofddorp gehouden zal worden op 19 Juli a.s., bevat o.a. nummers voor inge spannen hengsten, merriën aan de lange longo, concours voor één- en tweespannen, do eerste ook gereden door een dame. Aan al deze wedstrijden zijn flinke prijzen ver bonden. Wij twijfelen niet of er zal ovenals verleden jaar veel deelneming zijn. De vcr eeniging „Vooruit", welke tob veredeling van het paardenras in Haarlemmermeer veel doet, verdient succes, dab wij haar gaarno toewensohen. De leerlingen van den landbouwcursus, welke kort geleden te Hoofddorp eindigde-, zullen onder leiding van den heer Veldman nog een paar excursies maken. Naar wij vernemen staan een bezoek aan Limburg cn wellicht aan de tentoonstelling te Brussel op het programma. Voor de leerlingen kunnen dit genotvolle, tevens leerrijke uitstapjes zijn. De afdeeling Haarlemmermeer van „Landbouw" stond een subsidie toe van f 50. Naar wij vernemen, is hot der politie gelukt de daders te ontdekken van de ver nieling, verleden Zondagnacht bij den landbouwer C. Bos, te Abbenes, gepleegd. Het zijn een drietal opgeschoten jongens, aldaar woonachtig. In hoeverre zij echuld hebben aan vroegere gepleegde balddadig- heden bij denzclfden landbouwer, zal nu ook wel blijken. KATWIJK-AAN-ZEE. Een zestal bom schuiten bracht hier versche visch in af slag. Hoogste besomming bedroeg f 55.80, laagste f 17.30. Tarbot bracht op f 9griet f 0.20 tot f 0.90; tong 0.20 tot f 0,90; schol per mand f8; keu per mand. f3.50; schar per mand f 2.50. Zondagavond j.l. werd in de Geref. Kerk alhier bidstond gehouden voor do vis- scherij. Aan de hand van Filippensen 4 6 en 7 toonde de leeraar aan,, met toepas sing op het visachersbedrijf, waarin christe lijke onbezorgdheid bestaat, hoe ze in prak tijk wordt gebracht en hoe God haar met zijn zogen kroont. KOUDEKERK. Donderdag a. s., des mor gens te elf uren, zal de Raad vergaderen. LISSE. Het batig saldo der verloting van „Het Groene Kruis'' heeft opgebracht f 525.34. De grabbolzak heeft opgebracht f 65.50. Zooals men zich uit een bericht van de vorige week zal kunnen herinneren, zou den de bloemist-werklieden alhier, op ver zoek van de beide alhier bestaande vor- eenigingen „St.-Isedorus" en, „Patrimo nium", allen op Zaterdagavond 1.1. aan hun respectieve patroons om loonrsverhoo- grng verzoeken, hetgeen dan ook is ge schied. Zoover als wij hebben kunnen na gaan heeft ook dit middel geen suooes op geleverd. NOORD WIJK Do heer J. A. J. Aenge- nent in de gecombineerde vergadering van kerk- en armbestuur der Parochie van St.-Jeroen benoemd tot lid van het Armbe stuur. Den heer L. A. Prins werd op de meest eervolle wij zo ontslag als zoodanig verleend, daar dezo de parochie metter woon gaat verlaten. De afd. Noordwijk en omliggende ge meenten van den „Bond tot bescherming van den trekhond in Nederland," bescherm heer L. Graaf van Limburg Stirum Noor- wijk, zal haar eersto concours te Noordwijk houden op Donderdag a.s. NOORD WIJKERHOUT. Sinds goruimen tijd werden bij verschillende personen kip pen vermist. Den vormoedelijken dader, ze keren W. H., alhier, is men thans op het spoor, dank zij den ijverigen nasporingen van den wakkeren politio-man B. Stekers. Deze, die Maandagnacht in het dorp surveil leerde, ontmoette een ongunstig bekend staand persoon en kreeg dadelijk argwaan. Bij nader onderzoek bleken gestolen kippen verborgen te zijn in een schuit in de Scliip- perssloot. De dader, door den burgemess- ter gehoord, heeft volledig bekend. De eerw. heer B. Muller, kapelaan alhier, vertrok om gezondheidsredenen naar Lourdes in gezelschap van twee bee- ren geestelijken, doch niet in vereniging met een derwaarts vertrekkende processie De Raad vergadert Donderdag a.fl.,- 'a morgens to elf uren. OUDSHOORN. Tot gemeente-vcldwach- tcr is bonoemd G. Wolgreen, thans agent van politie te Zeist. SASSENHEIM. Nu het geen dubbeltje kost, hebben verreweg het grootste deel dor belastingbetalers een waarschuwing af-< gewacht. Niet minder dan zeshon derd vijf en dertig kostelooze waarschu wingen zijn verzonden. VOORSCHOTEN. Tusschen Voorschoten en Wassenaar was de vorigo week op een morgen van een groote oppervlakte van eon stuk weiland van den heer K. het gras af gemaaid. Op zoek raeendo men het gras te zien liggen voor paarden van een partij woonwagens, even verder gestationneerd. Bij een politie-onderzoek ontkenden do woonwogcn-lioden ten sterkste, en boven dien werd bij hen zelfs niet eens eon maai- werktuig gevonden, zoodat men do luidjes moost golooven. Voor K. oen schade postjes WASSENAAR. Zaterdagavond zou J. Ta gauw even por rijwiel naar Den Haag gaart om daar een paar boodschappen to doe-n. Op zijn terugreis ging hij onderweg bij iemand aan; zette zijn rijwiel even neer co' geen minuut later was het rijwiel weder op, weg naar Den Haag, maar nu gehoorza mend aan een anderen bestuurder. Er werd nog gptelephoneerd, maar er rijden zooveel) personen, dat de schuldige niet licht uit te virtden was. Hot is zeker geen klein verlies voor een werkman en dit is nog grootcr, wijl het karrotjo pas was opgeknapt en voorzien van een rtieuwe lantaarn. ZOETERWOUDE. Door do Rijkspolitie, dio alhier is gedetacheerd on wacht houdt bij de besmette hoeve van den landbouwer Van Buuron, is tegen Van, B. proces-vor- baal opgemaakt, wegens het uitvoeren uit den besmetten kring van veevoeder. ZOETERMEER-ZEGWAARD. Tot on- derwijzer aan de Chr. School alhier is be noemd de heer J. Vrieswijk, te 's-Graven hage. ZEVENHOVEN. Met het oog op de komende spoorlijn alhier zal, naar wij uit goede bron vernemen, door den heer J.i Smit, op do hoogte, waar alles passec rei} moet, een koffiehuis worden gebouwd met pension. Wegens vertrek van het raadslid don heer A. Looi naar Mijdrecht, is een vaca ture in, den Raad ontstaan. Met Pinksteren uit. De eersten der beide feestdagen bleef de lucht min of meer be dekt; het wilde niet heider worden; or de den zich onweersversohijnselen voor. Maar het bleef goed in de natuur en er viel niet te klagen en het was druk op de buiten wegen, vroeg al druk, en ook, heel den dag door. aan de pleisterplaatsen. Den tweedon dag evenwel was 't echt Pink- 8terweer. Alles, wat kon, liep, reed of voer, uit. Er werd ook nu hier nog wat gedaan aan het aloude „dauwtrappen" des mor gens heel vroeg, al rhakt het meer en meer uit de mode. De trek van de Hofstad was weer voor enorm velen onweerstaanbaar en dank zij dien trek, genoot men niet enkel van bosch on strand of zeer, maar ook on vooral van- de drukte op de wegen, leidende naar Den Haag en naar Schcvoningon. „De Vink" of liever do beide Vinken, Haagsche Schouw, de twee Huizen ,,Dou Doyl", Het Jagershuis je, Het Roorolnns,. „Do Wijkerbrug", „Promenade", „Witte Brug", enz., enz., waren centra van levens digheid en verfrissching. Uit „De Nieuwe Courant" vertellen wij na: C I 't Is wel geen kermis meer op bcnevcmn- gen, maar „do Haagsche kermis raakt nooit verloren," dus ook niet do Schcveningscho, want Scheveningen is eenmaal een stukje Den Haag, al kan dc eohto Scbevcmngor het nooit goed verdragon, dat do Hage naar den Ouden Scheveningschen weg cn do Boschjes met hen deelt. In volle breedte schuifelen dan ook de Schevemngscho vrouwen in haar feqstplunjc over den wcg„ met minachting voor de groote hoeden van haar Haagsche zusteren, maar toch mis schien met in die minachting een tintje af gunst. De karretjes van vroeger zijn verdwener het is nu een kennis van fietsen, auto's, trams en rijtuigon, maar kermis is het al tijd, kermis der ijdclheidDruk wa3 het overal, aan de stations, waar do treinen de boeren en buitenlui aanvoerden» in Den Haag, aan zee, in do straten en op de we gen, overal waar men een gezellig zitje had, 't zij dan om van de natuur of van do druk te to genieten. Vroolijk was het overal, op do I ïer ai hing een gedeelte van den dag een nevelj over de zee, die den misthoren klagend deed roepen op geheel Scheveningen, zoowel als om de tent in het Bosch, op het voorjaarsfeest in den Dierentuin, overal l Alles was uitgestroomd om te genieten! van de zon, om een luchtbad te nemen* om dezen vacantiedag feest to vieren. Alle voertuigen worden bestormd, maaÉ er waren ook menschen, die te voet kwrv» men, die van verre over de duinen d%>

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1