Een Velo-Waschmachine I „De Stad Berlijn „DE STAD BERLIJN Koek eten is gezond GROOTE OIZET, KIM WHIST jusis SnCRUr. n. o. sms, BIJVERDIENSTEN. vlugge nette Jongen, Noordwijk-Buiten. Het koopen van Kleeding Haarlemmerstraat 132 (TUVsraa) Heeren- en Kinderkleeding Leidsche Varkenssiachters- Vereeniging. A. FRANCK, Haarlemmerstraat 75. No. 1540*7. LEIDSCH DAG-BLAD, Zaterdag: 14 Mei. Tweede Blad. Anno 1910. Kamermeisje, Tweede Dienstbode P. G. een Dienstbode, Keukenmeid STOOMBOOTMAATSCHAPPIJ „Carsjens". ftieuwsiraat *7, bij Den Burcht. Denkt U over £tectrische installatie. IN. D. SMITS, Haarlemmerstraat 121. Telef. 666. Eenig adres in Leiden Haarlemmerstr. 132 De Leidsche Vaikensslachters maken bij deze hunne geachte Cliënteele bekend, dat zij door de voortdurende stijging der Varkens- prijzen genoodzaakt zijn de Vleeschprijzen met 10 Cts. per Sl.Q. te verhoogen. HET BESTUUR. Groningerkoek 4'U 9, 13, 14 18 en 221l2 Cts. Cononrrentiekoek10 Cents. Kantreepen 12 en 14 Cents per pond- Haarlemmerstr. 121 Gaslampan. Begraafplaat -* «hijnhof" ZEILKAART Agent-Bode gevraagd door groote Nederlandscne Levensverzeke ring M.U., met zeer concurreerende tarieven, op hooge provisie en in- eassoloon, by gebleken geschiktheid ook vaste toeiaag Alleen net vertrouwd persoon met voldoende vr\jen tyd, komt in aanmerking. Br. Bur. van dit Blad No. 6254. 12 Ter verdere opleiding in het vak, kan in de Kruideniers-en Graan zaak. van oen ondergeleekende, da delijk geplaatst worden, een •en goede hand schrijvende. J. BON DA, Oudewetering. 6299 9 voor direct en Kenkenwerkmoid eli Spoel meisje, tegen haii Juni gevraagd. 6261 8 Hotel VAN RUITEN, Noordwijk a. Zee. Mcj. SCIIOLTEN Plantsoen 75 te Leiden, verianut tegen Augustus een bekwame leeftyd boven 25 jaar. Goede infor maties vereiacht. Spreekuur vóór 12 of na 7 uur aan bovengenoemd adres. 6267 9 Mevrouw DE JONG, ülare- singel 20, vraagt tegen 1 Aug. goed kunnende koken en netjes werken. Voorzien v. g. g Zich aan te melden avonds na 7 uren. 6297 7 In het Sanatorium ,,Bhyn- geest,> naby Leiden, kunnen ge plaatst worden, een tegen een salaris van 200, en een DIENSTBODE, tegen een aanvangssalaris van 120 'sjaar8. Beiden met bewassohing enz. Aanbiedingen worden ingewacht by de Adjunct-Directrice. 6298 12 Voor de maand Augustus, wenscht men te huren, drie gemeubi leerde Kamers met Keuken. Franco brieven onder motto Noord- wijk, met opgave van prys, aan het Advertentie-Bureau D. L. VAN ELK, Nieuwatraat 9, Dordrecht. 6194 11 Voor Watertochtjes mst de Pinksterdagen naar AMSTER DAM, OUDEWETERING, BODE GRAVEN, enzraadplege men de Dienstregeling, welke gratis verkrygbaar is. 6276 12 is onmisbaar in een huisgezin waar men prys stelt op een hagelwitte wasch zonder te moeten boenen 0f bleekpoeder te gebruiken. Ze werkt zóó gemakkelijk dat een zwakke vrouw, zelfs een kind zittende de wasch kan doen. Men wascht er het fijnste zoowel als het grofste goed mede, vitrages zoowel als wollen dekens. Geen wasoh wordt zindelijker en onschadelijker voor de gezondheid behandeld dan wanneer men haar wascht met een Velo-Waschmachine. Geen ergernis over hot wegraken, geen onaangename reuk, geen morsboel, geen siytage, geen roesten. De huismoeders die ze gebruiken, hevelen zo u gaarne aan. Wordt met twee jaar degelijke schrifteiyke garantie verkocht. Wordt op aanvrage, hetzy per briefkaart of mondeling, gaarne op proef gezonden. Een« «eprobeerd, is men kooper. 6329 120 Voor iedereen a contant en op afbetaling verkrygbaar. lederen Dinsdag van 2-5 on Zaterdag van 11—2 uur is er procfwasschen met de VEliO-WASCIf.MACiI.lNE in het filiaal. Eenig adres voor Leiden Vraagt dan prijsopgaaf, bij 6308 14 is een zaak van vertrouwen. geniet op het gebied van de besta reputatie. Alle Goederen, welke niet in de Etalage geëtaleerd zijn, vindt men in ruime keuze in het Magazijn voorhanden, van ai de goedkoopste tot de allerfijnste soorten. (naast de firma A. WAALS). 6340 40 JNlamuns de Leidsche Varkensslachters Vereeniging. mus wanneer de koek tenminste van goede kwaliteit is en uit zuivere grondstoffen bereid. De verschillende koeksoorten, welke ik u kan leveren zijn alle van prima kwaliteit, uit lijn roggemeel, zuivere bijenhoning en geurige kruidensamen- gesteld. Toch zijn de prijzen lager dan overal elders. IS DE LEUS VAN MIJN WINKEL. ö3uü 72 Hst Bestuur geelt konnis, dat van Zaterdag 21 tot Zaterdag 2& Mei a. des avonds te halt- nejr-ön, gelegenhcmi bestoat tot bet verkiezen van iwce Ueatuars- ïedeu. De lust van ainbeveliug volgens Art. 13 van liot Reglement, is In het lokaal der Vereeniging aanwezig. De Algemeene Ledenvergadering volgons Art. 81 van het Roglera»»nt. zu gehouden worden op Dinndag 31 Mei a. des avon Is ie half liegen ui het gebouw «Ier Vo oonigmg Namens het Bestuur, A. I. WITMANS Az., Secretaris Lkidrn, 14 Mei 1910. 6313 22 Tól. «06. RUIME S IRTEERÏNG: prima kwaliteit H«H PRIJZEN. Beleefd aanbevelend v.aanlog van Gas- en Waterleiding. 6309 16 nabij het Elaagiclie 8cliouw. De Gemeente-Commissie van het Noderduitsch Hervormd Kerkgenoot schap te Lolden bericht, dat de nienwe begraafplaats ..Itliijn hof", van at 23 Mei a. in gebruik zal woruen genomen en noodigt belangstellenden uit tot oe- zichtiging. op Vrijdag, Zaterdag en Zondag, 20, 21 en 22 dezer, van 1 tot 5 uren. reveo8 deelt de Gemeente Com missie voornoemd mode, dat van af 23 dezer de begraafplaats aan do voormalige Hoerenpoort zal worden gesloten en op de begraafplaatsen aan de Qroenestoeg on de voor malige Marepoort geen nieuwe gra- graven moer In gebruik zullen worden gegeven. 6271 25 Door GEBB. VAN DEK IIOEIC te Leiden is uitgegevon voor de omatibkon van Leiden, Katwijk, Noord- wijk, Warmond, Alten, Oudshoorn, Braasse- mermeer e "injig^ende plassen, lie Kaag, Lei- muiden en Wouörugge. Twkbdb Druk 6303 24 Verbeterd door J. B. VAN LOE «EN, Hoofdopzichter van Rijnlands Waterstaat, ex-Landmeter bij de her meting der groote Rivieren in Nederland. Brijm op papier. O.GO. linnen. Verkrygbaar by alle Boekhandelaren Flnaneieele Causerie. De verleden week door ons uitgespro ken verwachting, dat de ziekte en het ispoedig daarop gevolgde overlijden van {den Koning van Engeland geen blijvend jongunstigen invloed zou uitoefenen op de fondsenmarkten, heeft zich bewaarheid. Ook in dit geval was de vrees erger dan ide werkelijkheid. Had de tijd van vrees en hoop langer geduurd, wellicht zouden dan ernstige koersverliezen te boekstaven ge weest zijn; het dramatisch snelle verloop van 't incident verhinderde dit gelukkig. Aangezien de Londensche Beurs Zater dag j.l. uit reverentie voor den overleden Koning gesloten bleef, waren 't de Pa- rijsche, Berlijnsche en Amsterdamsche Beurzen, die uitsluitend geven moesten op 'de vraag, hoe 't fait accompli moest wor den opgenomen. Parijs bleek reeds onmid dellijk geneigd de koersen te herstellen op 't niveau, dat vóór de ziekte des Konings gegolden had. En daarmede was de quaes- tie feitelijk beslecht. Want indien Londen neiging had bezeten om de ongunstige stemming te accentue-eren, .dan zou zeker de Parijsche Beurs overstroomd gev&rden zijn met verkooporders van Londen. In tegendeel zond men kooporders, gedeel telijk ter dekking van den vorigen dag in jder haast verkochte waar. Toch vreesde men nog voor New-York, dat immers ternauwernood aan een ern stige depressie ontsnapt was. Inderdaad, vreesde men Vrijdags tc Londen cn daarop was wel voornamelijk de flauwe houding op dien dag gegrond dat de New-Yorksche baisscpartij met dit nieuwe feit haar voordeel zou doen, door een georganiseerden aanval op de koersen. Dat zij dit niet deod en zoo ja, dat deze po gingen faalden, is volgens velen wel 't sterkste bewijs, dat de markt te New-York 't proces van liquidatie voltooid heeft. In derdaad zou 't moeilijk zijn een nieuwe factor in ongunstigen zin te releveercn, die piet reeds als motief heeft dienst gedaan om de markt te drukken. Met 't gevolg !dat thans elke gunstige factor, of 't démenti van een ongunstigen, oorzaak wordt van j)r ijs verheffingen. .Vooral 't geliefkoosde thema van den ongunstigen betalingsba lans die wegens onvolledigheid der ge gevens meestal valsch is heeft door de plaatsing van groote bedragen obligaties en notes te Parijs, Berlijn en Londen een duchtigen knak gekregen. De Sterling- koers is in twee weken niet minder dan 1 Vs cent gedaald, zoodat van gouduitvoer voorloopig geen quaestie meer is. On danks de plaats gehad hebbende gouduit- voeren blijft 't geld te New-York ruim. Voor 't oogenblik is uit dien hoofde de toestand enorm verbeterd, vooral omdat de gouduitvoeren de positie der Lon densche geldmarkt dermate hebben ver licht, dat men zelfs oen verlaging van 't Engelsche bankdisconto tegemoet ziet. Waar nu de Engelsche geldmarkt nog altijd de grootste is van de wereld, die, waarop de zaken van dit ondcrmaansche zich conccntreeren, is 't niet te verwon deren. dat de speciaal Engelsche fondsen zich 't eerst hebben ontrukt aan de de pressie, die tot voor korten tijd zoo alom heerschte. Wij vermelden Engelsche spoor- wegaandeelen, Canadeesche dito en last not least Zuid-Afrikaansche Mijnwaarden. De laatsten ontvingen een nieuwen stimu lans uit de eergisteren gepubliceerde re sultaten over de maand April. Uit deze bleek toch, dat de opbrengst van 't Wit- watersrand Goudveld bedragen heeft 594.339 onzen tegen 581.899 onzen in Maart. Ook de toename van de werk krachten gaat gestadig voort en wees op nieuw een vermeerdering aan van ruim 6000 man. Wat Amerika betreft, zoo valt 't niet te ontkennen, dat de in Parijs en elders ge- geplaatste obligaties op min of meer onereuze condities zijn verkocht. Men heeft, zoowel wat betreft de rente, als de commissies, vrij zware offers moeten bren gen. Globaal hebben de Banken de lee ningen overgenomen op een 47e pCt. rente- basis en slijten de stukken weer aan de be leggers op een 4 pCt. basis. Daartegen over moet niet vergeten worden, dat 't openen op groote schaal van de Fransche markt, voor Amerikaansche bonds en waar den, een factor is van groot gewicht. De rijkdom van Frankrijk is proverbiaal, 't aantal beleggers, van zeer klein tot zeer groot, is legio; wij behoeven daartoe slechts te herinneren aan de enorme be dragen Russische Staatsfondsen die de Fransche rentier houdt; dat veld stond geopend te worden vóór de paniek van 19071908 door de persoonlijke bemoeiin gen van wijlen President Cassatt van de Pennsylvania. Hij had alle voorloopige be sprekingen tot 't plaatsen van een leening van 80 millioen dollar tot een goed einde gebracht, toen plotseling de Franschen werden afgeschrikt door 't brusque optre den van Roosevelt. Met dezen impulsieven man aan 't hoofd der zaken, voelde men zich niet veilig en de onderhandelingen werden plotseling gestaakt. Sinds dien is 't den Yankees nooit gelukt vasten voet te krijgen aan de Seine, tot nu, op 't onver wachts, de apathie der Franschen is over wonnen. Nu is 't voor Amerika tot op zekere hoogte niet de vraag, hoeveel, men betaalt, maar veeleer, o f men een afzetgebied heeft. Blijkt 't, dat Frankrijk voorgoed den smaak naar Amerikaansche waarden te pakken heeft, dan kan dit van zeer verstrekkenden invloed worden. Wij zien in 't openen van de Fransche Beur zen voor Yankeebonds een nieuwen fac tor van de grootste betcekenis; niet 't minst voor ons eigen land. Wat toch is 't geval De Amerikanen hebben steeds ons land beschouwd als de pionier van hun. obligaties en aandeelcn. Wij hebben den naam van een uitstekenden neus te bezit ten en 't moet erkend worden, dat, be houdens een enkele uitzondering, die den regel bevestigt, ons land uitstekende za ken gemaakt heeft met Amerikaansche be leggingen. Maar de goede neus betreft niet alleen 't gehalte van de belegging; maar ook wel degelijk 't rendement. Men heeft hier nooit minder dan 4, meestal 41/ï» zoo niet 5 pCt. rente willen maken. Indien, nu Frankrijk inderdaad doorgaat met 't opnemen van Amerikaansch fonds, dan ligt 't voor de hand, dat Parijs straks de hier in groote bedragen gehouden 4 tot 5 pCt. obligaties zal gaan wegkoopen; wij voorzien dan ook. als gevolg van den nieu wen toestand, dat aanstonds een nieuw soort obligatiën de plaats zal gaan inne men van de Spoorwegbonds. Namelijk de 6 pCt. en hooger rendee rende industrieele obligatiën. In die categorie is er nog ge noeg te krijgen, thans nog niet goudgerand de rentevoet wijst 't uit en daarom niet goed genoeg voor de Fransche markt. De Hollandsche neuzen zullen wel weer de pioniers worden als koopers van dit type obligatie cn zuilen er ongetwijfeld wèl bij varen gegeven 't feit, dat Amerika op den duur hoe langer hoe beter wordt. De lokale markten lijden en kwijnen nog steeds onder druk van 't abnormaal hooge geld ten onzent. Gelukkig bewaarheidt zich 't spreekwoord „strenge vorsten regeeren niet lang" ook in dit geval; trouwens op 5 pCt. was er heden reeds groot aanbod., Zoolang echter deze abnormaliteit bestaat, is 't zeer begrijpelijk, dat van nieuwe be langstelling voor onze lokale markt geen sprake kan zijn; veeleer is 't te verwon deren, dat geen grooter koersinzakking heeft plaats gehad, wat intusschen wel in dicatie geeft, dat wij een flinke rijzing zullen zien, zoodra 't dure geld heeft uit gediend. Een gewichtig besluit werd deze weck genomen door de leden van de Vereeni ging voor den Effectenhandel. Zooals men weet, huurt de Vereeniging ecu aantal lo kalen in 't Beursgebouw van de Gemeente. Waren deze een 8-tal jaren geleden tame lijk voldoende, wat ruimte betreft, 't leden en bediendenaantal heeft zich zoo uitge breid, dat de oppervlakte, vooral van de eigenlijke effectenbeurs thans absoluut on voldoende is. Wil men begin Beurs de no teeringen opnemen, dan worilt men ge duwd en getrokken, dat 't een aard heeft, wat niet alleen onaangenaam is, maar te vens tijdroovend. Daarbij komt nog, dat de lokaliteit van den aanvang af tot zeer rechtmatige klachten heeft aanleiding ge geven, klachten van allerlei aard, waar van de voornaamste wel zijnslechte ven tilatie, en als gevolg daarvan tocht, be dorven lucht, stof en ondraaglijke hitte, 's zomers door de zonnestralen en 's win ters door de centrale verwarming. Deze rechtmatige klachten zijn op 't gemeentebe stuur zonder invloed gebleven. Wel hebben B. en Ws. met 't bestuur van de Vereeni ging langdurige onderhandelingen ge voerd, doch de eischen van 't gemeente bestuur; voor 't bouwen van een nieuwe Beurs waren, zoowel wat den huurtermijn betreft, als den huurprijs, zoo buitenspo rig, dat er groote kans bestaat, dat do Vereeniging thans een eigen Beurs zal gaan bouwen. Naar luid der laatste te- richten is men met die plannen bereids zoover gevorderd, dat de Vereeniging ecu complex gebouwen in handen heeft, gren zende aan dc Papenbrugstecg cenerzijds cn loopende tot en met 't Biblc-Hotel ander zijds, een totaal oppervlakte van 1200 M-. De nieuwe Beurs zou dan haar front krij gen aan 't Beursplein en zou allicht een beter figuur maken, dan Berlage's creatie. Men zegt, dat 't plan een uitgave van 3 millioen gulden cischt. Zeer zeker een groote som, maar toch is 't te hopen, dat 't plan doorgaat, waarmede niet alleen dc Beursbezoekers gebaat zouden zijn, maar niet minder 't publiek, dat in dc, naar dc cischcn des tijds ingerichte lokaliteiten, beter bediend zal kunnen worden, dan in de onvoldoende ruimte van thans. W. Benr-MMlniting In Engeland. Behalve de Londensche effectenbeurs, clic zooals reeds gisteren werd medegedeeld, op 20 dezer, den dag van de begrafenis van ko ning Edward, gesloten zal blijven, zullen blijkens een Reuterbericht ook alle ander Londensche en provinciale markten en beur zen dien dag gesloten zijn. De katoenbeurs te Liverpool zal voorts ooi op 21 Mei gesloten rijn. PaleiM-StadlmiM to Amsterdam. Naar de ,,N. R. Ct." verneemt, legt de door den gemeenteraad benoemde oonunnsio tot onderzoek van de PeJeifl-Stadhuis-kwPS- tie de laatste hand aan haar rappor»;, en, kan do verschijning hiervan tegen net eind der maand worden tegemoet gezien. De commissie is overtuigd van de moge lijkheid om den zetel van gemeentebestuift»> weder naar het Paleis over te brengen. Kan dit denkbeeld niet verwezenlijkt worden dan wenscht zij het Prinsenhof naar de rij de van de Oude Hoogstraat uit te breiden. De bouw van een nieuw stadhuis aan den. Dam vindt in de commissie als zoodanig geen verdedigster.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 9