No. 15405. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag: 12 Mei. Tweede Blad. Anno 1910, FEUILLETON. Irma Harding*. Faillissementen. Gemeenteraad van Soordwyk* Gistemamiddag te halfdrie kwam de Raad bijeen. Voorzitter: jhr. W. C. van Panhuijs. De beeren C. J. L. van der Meer en J. de Groot, die bij den aanvang der vergade ring niet aanwezig waren, kwamen onder het lezen der notulen binnen. Er zijn twee vacatures. Nadat de notulen waren goedgekeurd, las de Voorzitter een schrijven voor van den heer H. Horaan, die wegens hoogen ouder dom en voortdurende ongesteldheid als lid van den Raad wenscht te bedanken. De heer Homan bedankte bij dat schrijven ins gelijks als lid van het College van Zetters. Hij dankte den voorzitter en zijn medele den voor de steeds genoeglijke samenwer king in het behandelen der gemeentezaken. De Voorzitter, het woord nemende, zegt, dat de heer Homan sedert 1885 lid van den Raad is geweest, dat zijn mandaat dus ge durende dien tijd viermaal door de kiezers is vernieuwd, een be wijs van het vertrouwen, steeds in den heer Homan gesteld. Het doet spreker leed, dat juist ouderdom en ongesteldheid den heer Homan nopen, het lidmaatschap van den Raad neer te leggen; hij hoopt, dat den heer Homan nog vele jaren zij het dan ook betrekkelijke gezondheid mogen gegeven worden; verder meent spr., veilig te kunnen aannemen, dat de gansche Raad den heer Homan steeds dankbaar blijft ge denken. Applaus bewijst, dat de Raad met 's Voorzitters woorden instemt. Ingekomen was: a. Verslag en rekening en verantwoording over 1909 van de Noordwijksche Spaar bank, die, zoo als men weet, haar beheer vrijwillig onder contröle van den Raad heeft gesteld. Uit het verslag waaruit de Voor zitter eenige cijfers voorlas, bleek, dat de nuttige inrichting van jaar tot jaar in bloei toeneemt. De heeren C. Alkemade en H. Homan, door den Raad aangewezen, bovenbedoelde controle uit te oefenen, adv. den Raad, 't verslag als zeer juist en correct te aan vaarden, terwijl zij een woord van harte- iijken dank aan Commissarissen van de Spaarbank, die belangloos die taak vervul len, niet meenden te mogen onthouden. Ook de groote verdiensten van den boek houder, den heer H. B. J. Haanappel, yer* den dankbaar erkend door de Commissie van controle. b. Verslag over den toestand van het La ger onderwijs in de gemeente gedurende 1909, uitgebracht door de Plaatselijke Com missie van Toezicht op het L. O. Dit verslag prees den toestand van het lager onderwijs in het algemeen als bevredigend, hoewel de resultaten niet op alle scholen even goed waren! Wij stipten verder nog aan, dat de „Schoolcommissie" cr op aandringt, niet steeds maar één soort pennen aan de leer lingen te verstrekken. De Commissie is van oordeel, dat 't verschaffen van meerdere soorten pennen gewenscht is met 't oog op de verschillende manieren, waarop de leer lingen de pen hanteeren. Verder acht de Commissie het noodzakelijk, dat het „ver- hoogen" van leerlingen naar een hoogere klasse plaats hebbe naar de gegevens, die de maand- of kwartaalrapporten omtrent de vorderingen der leerlingen bevatten. Het viel ons op, dat er door de Commissie op gewezen werd, hoe het veelvuldig roo- ken van jongens, die de Noordwijk-aan-Zee- eche scholen bezoeken, door het onderwij zend personeel dier scholen geacht wordt één der oorzaken te zijn, dat de meisjes aldaar over het algemeen betere vorderin gen maken dan de jongens. Nog gaf de Commissie in haar verslag eenigo wenken van hygiënischen aard. c. Verslag van de Yisscherij-school te Noordwijk-aan-Zee, die subsidie van de gemeente geniet. Daaruit hoorden wij, dat het aanvankelijk aantal leerlingen (van den laatstgehouden cursus) 24 bedroeg, doch ge slonken was tot 18. De rekening en ver antwoording van de Visscherij -school sloot met een nadeelig saldo van f 86.921, mede veroorzaakt door de omstandigheid, dat de vereeniging ,,0ns Huis" dit jaar geen sub sidie kon govcn wegens groote verbouwings- e8) Het was moeiljjk om uit te ma- kon welke van dio twee moge lijkheden de ergste zou zijnals hij aan zijn loopbaan de voorkeur gaf boven haar, of als hij haar boven zijn loopbaan stelde, terwijl zij wist, dat zij zijn leven had bedor ven. Het was een impasse, naar welken kant zij zich ook keerde. „Neen, neen, hij moet het nooit weten," zei ze en verborg haar gelaat in haar handen. Alleen de ge dachte, dat hij in haar een gebrandmerkte zou zien, of wel de dochter van een bankroe tier, was niet te dragen. Haar tranen mochten nu vloeien; zij konden haar nu niet in haar besluit doen "wankelen. En hoe weinig had hot gescheeld 1 Als zij dacht aan dat oogenblik, toen die druppel van dat vurige Hongaarsche bloed, dat zij jn de aderen had, haar verraden, had, dan gloeiden haar wangen, dan bonsde haar hart Kon zij, met liet vooruitzicht Op een leven vol ontbering, dat haar wacht te, dat eenige oogenblik van bezit betreu ren? Wat or ook mocht gebeuren, hoe treu- mg de komende jaren .zouden verloopen, als zij gelukkige stervelingen over hun geluk hoorde spreken, dan zou zij daar toch ten minste de boteekenis van kennen. Ook zij 1 n Arcadië verwijld hebben, al was het maar gedurende twee ademtochten 1 XVIII., „Kan ik u even alleen spreken?" Irma keek bijna wanhopig rond in de 8*Dg, waar rij den kleinen, netten dokter kosten, anderszins veroorzaakt door de jaar- lijksche aflossing op de som, die noodig was tot aankoop van een donkey. d. Beredeneerd verslag omtrent de Volkshuisvesting in de gemeente Noord- wijk. e. Verslag over 1909 van de werkzaam heden, enz., der Gezondheidscommissie, ge zeteld te Katwijk. Wat Noordwijk betrof, rapporteerde de Commissie, dat zij in den loop des jaars had moeten aandringen op drinkwatervoorziening in eenige woningen. Van febris thyphoïda kwamen in den loop des jaars 2 gevallen voor te Noordwijk, van roodvonk 3, van diphtheritic 3 geval len, waarvan 2 met doodelijken afloop. f. Verzoek van den heer P. Vink, om bad koetsen op het strand te mogen zetten. Hieromtrent verwees de Voorzitter naar een ander punt der agenda. g. Proces-verbaal van nazien der boeken van den gemeente-ontvanger, tevens admi nistrateur van de gasfabriek, en opneming van de kas, op 29 April j.L Alles was in goede orde bevonden. h. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot aan koop van een perceel aan de Voorstraat. (Van Dorssen.) i. Schrijven van Ged. Staten, houdende de beslissing, door dat College genomen in zake het Boerenburgorlaantje. j. In aansluiting van het onder i genoem de schrijven van Ged. Staten, zond de heer 0 J. L. van der Meer een verzoek aan den Raad in, om dezen te verzoeken, overeen komstig de voorwaarde, door Ged. Staten gesteld, te willen besluiten tot het in be heer en onderhoud nemen van den aan te leggen weg en een gedeelte van den Sint- Jeroensweg. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit verzoekschrift in handen van B en Ws. gesteld ter fine van advies. k. Rekening en verantwoording over 1909 van de gasthuizen der gemeente. Wordt on der dankbetuiging aan heeren gasthuis- meesters goedgekeurd. 1. Schrijven van Ged. Staten, waarbij dezo verzoeken, eenige, hoofdzakelijk redactie-wijzigingen, te willen aanbrengen m de verordening op het gebruik van zee baden, enz. Op voorstel van den Voorzitter besluit de Raad, overeenkomstig den wensch van Ged. Staten te handelen. m. Verzoek van de heeren G. van der Luyt, Los en Laverman, om vermindering van hun aanslag in den Hoofdelijken Om slag. Deze verzoeken worden verwezen naar de vergadering met gesloten deuren. Daarna worden eenige af- en overschrij vingen door den Raad goedgekeurd. Op voorstel van B en Ws. besloot de Raad, bij de Noordwijksche Spaarbank een leening te sluiten, groot f 12000, rentende 4J pCt en aflosbaar in 20 jaariijksche ter mijnen van f 600. Dit bleek noodig, omdat B. en Ws. er tot heden niet in geslaagd waren, vroeger reeds door den Raad ge- sanctionneerde leeningen te plaatsen. Tot lid der Comrnisie tot Woring van School verzuim te N oord w ij a- B in n en werd gekozen de heer N. de Bes, die met d!n heer H. Medemblik op de ingediende voordracht stond. Door het bedanken van don heer J. J. B Laeyendekker als lid der Schoolcommissie was ook hier in een vacature te "voorzien. De heer Th. Admiraal, van Noordwijk-aan- Zee, wérd gekozen. Ook de heer R. J de Groot stond op de door do Schoolcommissie aangeboden voordracht. Daartoe uitgenoodigd door den Commis saris der Koningin in onze provincie, maakte de Raad een voordracht van twee personen voor de vacatu re-Ho man in het Collego van Zetters. Nummer één werd ge zet de heer W. N. Alkemade, nummer twee de heer C. Passchier. Daarna kwam aan de orde de zoogenaam de ,,T entje s-k w e s t i e." Werd gele zen een adres van neringdoenden en be langhebbenden, om alsnog te besluiten, geen verlof te geven tot het plaatsen van tenten en kiosken aan den toegang tot het strand, enz. Werd ook gelezen een adres van de raads leden, do heeren dr. A. Kervel en W. N. met het dikke, grijze hoofd volgde. De toe stand van de gang, waarin de bovc-n en de benedentrap uitkwamen, scheen niet zeer geschikt voor een geheim gesprek. Het was juffrouw Martin, die onverwacht den toe stand redde: het bovengedeelte van haar persoon doemde uit de lagere verdieping op. „Dczon kant uit als je blieft, mejuffrouw. U is hoogst welkom in mijn zitkamer, als mijnheer de dokter er geen bezwaar in ziet om hier binnen te komen." Sedert de eerste verschijning van de "auto werd de vriendelijkheid van juffrouw Mar tin tegenover haar vreemde pensionnaires steeds grooter. Daar de dokter geen be zwaar maakte, ging men de trap af naar de kamer, die juffrouw Martin haar zitkamer genoemd had, maar dio klaarblijkelijk be stemd was als bewaarplaats of als porselein kast; een smalle streep grond, waarop ver sleten kleedjes lagen, die den steenen vloer ternauwernood bedekten, met gewitte mu ren, waarop Kerstmisprentjes gloorden en waar op klaarlichten dag voor mogelijke be zoekers het gas werd aangestoken, aange zien er geen venster was. Hier, binnen deze muren, waar nooit een lichtstraal nog veel minder een zonnestraal doordrong, met den geur van het eten van al de pen sionnaires doortrokken, moest Irma luis teren naar woorden, wier akeligheid werd begeleid door het sissen van de braadpan nen in de nabijzijnde keuken. De eerste blik, dien rij over de kleine, ronde tafel opving, waarop een bijbel en het album der familie heel gezellig bijeen lagen, gaf haar een grooten schrik. Hij was als medelijdend bedoelder was dus aanlei ding tot medelijdende gevoelens. Alkemade, tot intrekking van het in de vorige vergadering genomen besluit. In de vorige Raadsvergadering was be sloten, voor één jaar een proef to nemen, en alleen' aan inwoners der gemeente ver lof te geven tot heb plaatsen van een tent of kiosk, waavan het ontwerp ter goedkeu ring moest worden overgelegd aan B. °n Ws. Thans wensch ten de heeren Kervel en W. N. Alkemade, na intrekking van bovenge noemde, te besluiten tot het nemen van een proef voor één jaar, bestaande in het wei geren van verlof. Dr. A. Kervel betoogdo dan, nadat de Voorzitter gezegd had, dat de meerderheid van het Dagelijksch Bestuur adviseerde tot ter-zijde-legging van beide adressen, hoe een proef, als bedoeld in het genomen Raadsbesluit, don houders op een groot na deel kon te staan komen Zij zouden hooge kosten moeten maken voor het aanschaffen van een tent of kiosk, do proef zou naar de meening van den Raad niet gunstig kun nen uitvallen, het volgend jaar zou dus be sloten kunnen worden tot het weigeren van verlof om kiosken tc plaatsen, en... de men sehen, die zich een tent of kiosk hadden aangeschaft, lijden schade Bovendien, zoo vervolgt spr., zal de overweging, dat hou ders van tenten groote kosten gemaakt heb ben, van invloed zijn bij de beoordeeling, of de proef al dan niet ten gunste der kios ken is uitgevallen. Het nemen van de proef wordt op die wijze vertroebeld. Verder betoogt spr hierin volgende den gedachtongang van hot andere ver zoekschrift dat de bewoners van eigen villa's niet gesticht worden door die ten ten en kiosken. Ten slotte moet men, vol gens spr., ook eens overweg n, dat de be woners van Noordwijk-aan-Zee niet het recht hebben, een tent of kiosk te Noord- vrijk-Binnen te plaatsen, terwijl het omge keerde wel het geval is. De heer W. N. Alkemado zegt, dat, als het aantal kiosken grooter wordt, dezo het uitzicht op het strand zullen beiemmeren. De heer Balkenende, die de vorige verga dering gestemd heeft vóór het toelaten der tenten, corrigeert thans zijn meening en schaart zich aan dc zijde van do beeren Kervel en W. N. Alkemade. De heer J. P. Bamhoorn verklaart zich insgelijks vóór intrekking van bedoeld Raadsbesluit. De heer J. de Groot vindt het derde ar gument van dr. A. KerVel zeer zwakte Noordwijk-Binncn zal niemand een kiosk »f tent willen plaatsen, omdat daartoe toch aanleiding moet zijn. Do Voorzitter, de sprekers beantwoorden de, zegt, dat het ingrijpen in de vrijheid van bedrijf altijd een gévaarlijke zaak is. Tegenover het argument, dat dc Noordwijk- aan-Zeeërs geen tenten zouden mogen zet ten te Noordwijk-Binnen, meent hij te moe ten opmerken, dat, als het eenmaal noodig of nuttig bleek, dat er te Noordwijk-Binncn een krantenkiosk of anderszins geplaatst werd, en men vond daarvoor een geschikte plaats, het verlof tot het plaatsen van zoo'n tent best verleend zou kunnen worden. Spr. vindt dit met den heer De Groot een zwak argument. Spr. zegt vorder, dat hij liet plaatsen van tenten en kiosken in zekeren zin een voortzetting vindt van het oprichten van filialen Het recht nu, om filialen op te richten te Noordwijk-aan-Zee, hebben dc bewoners van Noordwijk-Binnen welwaar om dan het recht tot plaatsen van een ver kooptent niet? Nadat er nog oen klein debatje had plaats gehad, tusschcn den Voorzitter on den heer Van Limburg Stiruni over do vraag, welk voorstel het eerst in stemming gebracht dien de te worden, word het voorstel Kcrvel- W. N. A-lkemade (tot intrekking van het in de vorige zitting genomen besluit) aan genomen, zoodat voor het seizoen 1910 het verlof tot plaatsen van verkoop tenten cn kiosken niet wordt verleend. Daarna stelde de Voorzitter aan de orde de gchoele nieuwe verordening op het „i n het pu bliek verpachten van 't strand tot het plaatsen van had- koetsen on strandstoelen" te Noord wij k-aan-Zcc. Do Voorzitter doelde- mee, dat deze ver- „Is er niemand anders, ik bedoel geen andere bloedverwant, met wie ik rou kun nen spreken?" „Niemand", antwoordde Irfua, met een beklemd hart. „Zeg het mij alsjeblieft maar dadelijk; Is hij erg naar Ik dacht, dat het maar influenza wasl" De nette, kleine, grijsharige dokter kuchte even achter zijn gesoigneerde hand. „Het is influenza; maar niet enkel influenza. De aanval is ia geen opzicht levensgevaarlijk. De influenza is niet de hoofdzaak, wel ech ter de toestand van het hart." „Is er dan iets met zijn hart niet in or de vroeg Irma, haastig, terwijl zij op eens zeer bleek werd. „Wanneer is uw vader cle laatste maal aan een medisch onderzoek onderworpen geweest?" vroeg de dokter, met de gewone ontwijking van een geneesheer. „Onderzocht? Dat weet ik niet; zeker in geen jaren! Ik herinner mij niet, dat hij ooit is onderzocht geworden." „Dat begrijp ik," zei dokter Hockins, met neergeslagen oogen. Hij deed dit altijd, als hij naar een mededceling luisterde, als wilde hij het slachtoffer zijn doordringen den blik besparen. „En heeft u gedurende het afgeloopen jaar niet opgemerkt, dat zijn gezondheid achteruit ging?" Het hart van Irma begon heftiger te klop pen. „Dat heb ik zeker. Ik deed wat in mijn macht was, om hem over te halen een dok ter te raadplegen; maai* hij wilde niet. Hij is, er is een aanleiding voor, waarom hij wat menschenschuw is." „Juist. Dat is jammer. Een paar maan den geleden zou er misschien kans geweest ordening op dezelfde leest geschooid is als die te Zandvoort, waar het gemeentebestuur er de goede gevolgen sinds gcruiraon tijd van ondervindt. De geheele discussie weergeven, die èn bij de algemeene beschouwingen, èn bij de artikelsgewijze behandeling dezer verorde ning gevoerd is, zou zooveel plaatsruimte in beslag nemen, dat wij er niet aan durfden beginnen. We geven daarom in enkele breede trekken do gevoerde besprekingen weer. Vooral op aandringen van de heeren J. de Groot en dr. A. Kervel, besloot de Raad, dat. het gedeelte strand, gelegen tusschon Hotel Van Ruiten cn Badhotel Konijnen burg niet voor verpachting in aanmerking komt, wat betreft het plaatsen on exploi toeren van badkoetsen. Deze 80 Meter strand zullen publiek verpacht wordon tot het plaatsen van strandstoelen. Echter zullon B. cn Ws. een nadere regeling hebben te treffen, waarbij dat gedeelte strand, (van bedoelde, uitgezonderde 80 Metor), gelegen boven de li oog waterlijn, ter beschikking van de gemeente blijft, om dat gedeelte te kun nen verhuren aan inwoners van Noordwijk, die daar een fan ilie-'en je wen chen te plaat sen. Evenwel zullen do pachters van het gedeelte beneden do hoogwaterlijn het recht hebben, hun stoelen tijdens den vloed hoogcr- op te bergen. Het zal dus hoofdzakelijk op aandrin gen van dr. A. Kervel daarheen geleid wordon, dat op de 80 Meter strand, voor het exploiteeren van badkoetsen uitgeslo ten, de oude bepalingen daaromtrent van kracht blijven. Dit werd in hoofdzaak hier om zoo door don lieer Kervel voorgesteld, om to voorkomen, dat inwoners van Noord- wijk-Binncn of Noordwijk-aan-Zcc, dio oen familiotent op het strand wenschen to plaat sen, te afhankelijk zouden zijn van hetn, dio stramdxeepen pachten, al wordt dien pachters als maximum-huurprijs voor zoo'n tent voorgeschreven f 2 per M. Ook over hot in-veilighcid-brengen der l>ad- koetsen, als ruw weer dit noodzakelijk maakt, werd druk geredevoerd. Besloten werd, dat de pachters van strandvakken het recht zullen hebben, hun koetsen in vei ligheid to brengen op de lage duinen vlak voor het dorp. De Voorzitter lichtte herhaaldelijk do ar tikelen van de verordening toe. Na de zeer langdurige beraadslaging an wordt de verordening, bohoudens de door den Raad gewenschte wijzigingen, aanvuHin- gen, uitlatingen, enz., in zijn gclioel goed gekeurd. Daarna worden, overeenkomstig den wensch van Ged. Staten, in do verorde ning tot regeling dor jaarwedden der onder wijzers hij het openbaar, lager onderwijs in de gemeente, oen paar artikelen opgeno men, regelende de uitkoering der wedden hij ziekte-verlof of verlof tot vervulling van militie- of landweerplichton. Aangezien dezo zaak reeds eerder in den Raad behan deld werd, doch haar beslag nog niet had gekregen, werd er geen discussie over ge voerd. Do instructie van den gemeente-ontvanger, tevens administrateur van do gasfabriek, werd daarna op voorstel van B. en Ws. in dien geest gewijzigd, dat genoemden ambte naar do verplichting wordt opgelegd, hét bedrag der gemeentegelden, dat hij op zeken* oogenblik meer in kas heoft, dan. zijn borg- storting heeft bedragen, op de Noordwijkseho Spaarbank uit te zotten. Niets meer aan de orde zijnde voor de oponba.ro zitting, nam do Voorzitter hot woord, om don gemeente-secretaris te eom- jilimenteoren en geluk tc wenschen met diens 35-jarig ambtsjubileum, dat hij heden, 11 Mei, vierde. Spr wijst er op, lioo do ijver van den heer Dc Groot gegroeid is meb het toenemen der gemeentelijke administratie. Wat al zaken, zoo vervolgt spr., zijn co in die 35 jaar door den jubilaris bewerkt en verwerkt; wat al nieuwe onderwerpen van gemeentczorg zijn op de schouders van den secretaris gelogdDo lieer Dc Groot is niét geweest een administratief ambtenaar in dc engere betcekenis van dit woord', neon, hij heeft geleefd voor zijn werk en zijn werk leefde door hom. In dio groote belangstelling voor zijn werk hoeft de heer Do Groot den ijver en de blijmoedigheid ge vonden, om 35 jaren lang op voorbeeldigs -wijze de gemeente-administratie te voeren. zijn om het kwaad te onderdrukken. Waar schijnlijk heeft het al eenige jaren bestaan maar de ergste verwoestingen zullen toch wel in het afgeloopen jaar aangericht zijn. U zult waarschijnlijk wel weten of er in dien tijd buitengewone zorgen zijn geweest? Deze uiting van zijn kwaal is gewoonlijk too te schrijven aan geestelijko oorzaken." Ditmaal kneep hij zijn oogen stijf dicht, terwijl hij op haar antwoord wachtte. „Jawel, er zijn redenen genoeg," zei Ir ma. Haar borst ging op en neer cn er kwam een bittere trek om haar lippen. Maar toen scheen z'j bang te worden, dat zij zichzelf verraden zou: „Maar waarin be staat het kwaad Is het werkelijk aan ge vaar onderhevig?" Een zeer vriendelijke blik werd haar deel. „Lieve jonge dame, het zou niet goed van me zijn als ik u verheelde, dat dat niet de vorm is, waarin die vraag gedaan moet wor den. Ik zou liever ze;jen: „Is er eenige hoop 1" Irma zonk sprakeloos achterover in den hard-gerugden stoel en staarde voor zich uit. In de korte stilte, die volgde, viel er in do keuken iets op den grond. Juffrouw Martin begon op haar gewonen kijftoon te schelden, maar liet haar stem tot een on derdrukt gemompel dalen bij de herinnering aan de visite. „Uw vader is geen oud man; zijn leef tijd zou geen gewicht in de schaal leggen, als zijn gestel niet ondermijnd was gewor den, waarschijnlijk door noodlottige om standigheden. De influenza alleen zou niets zijn en toch is het misschien goed, dat daar door een toestand ontdekt ia geworden, Spr. hoopt, dat den jubilaris nog vele ja ren kracht en gezondheid gegeven mogen worden, om zijn taak met dezelfde blijmoe digheid nog lang to vervullen. Een luid applaus van den Raad bewees, hoezeer men instemde met de hartelijke woor den van den Voorzitter. Do secretaris bedankte den Voorzitter voor zijn welgemeende woorden, en don Raad voor de blijkbaar wel gom oen de instemming. Voordat do zitting veranderd werd in een met gesloten dcuron, werd op voorstel van dr. A. Kervel, do rondvraag aan do orde gesteld. Door dit voorstel stal de heer Kervel het hart der verslaggevers, die anders ge- ruimen tijd wellicht iu de commissie-kamer haddon moéten wachten, tot de vergadering weer openbaar zou worden. Dr. A. Kervel vroeg den Voorzitter, welke stappen B. cn "Ws. hadden g -daan naar aanleiding van het door hom gedane ver zoek, van den betrokken Minister te ver krijgen, dat do Amsterdamschc Waterleiding gebonden wordt, aan eenige bepalingen of voorschriften, als zij de van dén heer' Van Stirum gekochte gronden gaat exploitooron voor het beoogde doel. Do Voorzitter antwoordde, dal eenige da gen nafdat het verzoek van den hoer Ker vel in dc Raadsvergadering gedaan was, cr 'n uitvoerig schrijven, botrekking heldviulc op do aangeroerdo kwostie, naar den betrokken Minister was gezonden, waarop tot op he den geen antwoord inkwam. Op aandringen van dr. A. Ivervol belooft do Voorzitter, dat hij genogen is, des ge wenscht in oen audiëntie, do aandacht van don Minister op de door dr. A. Kcrwl aangeroerde zaak to vestigen. Do heer Kervel wijst vervolgens naar aanloiding van hot ongeluk to Rijnsburg op verschillende punten in ons dorp, waar dezelfde situatie beslaat als te Rijns burg, waar het ongeluk gobeurdc. Bij do Douzastraat, den H.-Geestwcg cn dc Zee straat kruisen straten do trambaan. Spr. mcont, dat hot voorschrift is, dat op do Voorstraat cn ook in de Zeestraat (van af hot huis van J. dc Groot tot aan do R.-K. Jongensschool) een conducteur de tram moet voorafgaan. Hij meent ook, dat aan dat voorschrift, voor zooverro de Zeestraat be treft, niet voldaan wordt. Hp V oorzitter antwoordt, dat ingrijpon van gemeentewege moeilijk zal gaan. In geon geval behoeft do Raad de verantwoordelijk heid to aanvaarden voor hot gevaar op door dr. Kervel"genoemde punten. Spr. meent, dat men voor dat laatste jaar, dat do hui dige trom nog rijdt, geen nieuwe bepalin gen moet gaan maken. Misschien wordt er nu er in den Raad op gewezen is voortaan door do Tram schappij zelf wel boter de hand gehouden aan do bepaling, dat oen conducteur do tram in sommige straten moet voorafgaan. Op do allerlaatste plaats wijst dr. Ker vel op de meer dan treurige dienstregeling, waarmeo do Trammaatschappij ons geduren de de maand Mei en de lui Ivo maand Sep tember hoeft opgeknapt. Was de winlcr- dicnstregoling roo<Ls ellendig door dat over stappen to Rijnsburg, zooals de Directie thans de zomerdienstrcgeling heeft gemeend tc moeten samenstellen, raakt het kant noch wal. Do Voorzitter zegt, dat voor de maand Mei wel geen verbetering moer te verkrij gen zal zijn; wat dc halve maand Septem ber betreft., zouden B. cn Ws. kunnen trach ten, verandering en verbetering alsnog ge daan te krijgen. Daarna werd do openbare vergadering gesloten. H. P. Martens, reiziger, Lange Kerk straat, te Schiedam. G. H. Jansen, zonder beroep, Erasmus- straat te Rotterdam. H. 1». Horstmanshof, steendrukker, Tam boerstraat te Rotterdam. J. Bongers, bicrbotielaar to Wageningcn. H. Ormel, fabrikant en koopman to Apeldoorn, handelende onder den firma naam Biscuitfabriek „Aurora." waarvoor al lang geleden gezorgd had moe ten worden. Ik ben bang dat die ontdekking nu te laat komt." „Och dokter zeiIrma, nog net ver staanbaar, „wat moet ik doen?" „In do eerste plaats den moc<l niet ver liezen, ter wille van den patiënt, aangezien die schijnbaar alleen op uw schouders ligt. Wat do rest betreft, lieve jonge dame, is het voor mij moeilijk om iets te zeggen; maar in geval er eenige, hum, schikkingen té maken zijn, dan is het misschien beter om geen tijd te verliezen." „Gelooft u dan hcuscli, dat hij zul ster ven?" „Mijn eerbied voor de hulpbronnen der natuur is te groot, om mij iets „heusch to doen gclooven." Het hangt geheel af van de vraag, of het hart in staut is het werk te verrichten, dat er van verlangd wordt. Dat is een vraag, waarover ik mijn oor deel moet opschortenmaar ik vrees, ik vrees heol erg, dat het voor u het verstan digst is, om op liet ergste voorbereid te zijn." Irma boog voorover en stak den dokter over den bijbel en liet a: um haar beide ge vouwen handen too. „Maar u zult toch alles, alles doen om hem te redden nietwaar?" Dr. Hockins glimlachte ietwat medelij dend om zooveel kinderlijkheid. Alsof de smeekbede eener dochter iets hoegenaamd te maken had met hot nauwgezette vervul- len van beroepsplichten. (Wordt vervolgd)*

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 5