No. 15400. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag- 6 Mei. Tweede Blad. Anno 1910. FEUILLETON. Irma Harding*. Levering van gaa door Leiden aan Warmond. Reeds kort nadat de overeenkomst met Leiderdorp was tot stand gekomen, kwam ook van het gemeentebestuur van Warmond een aanvrage in om gas aan die gemeente te leveren. Van de zijde der gasfabriek al hier kon daartegen natuurlijk geen bezwaar bestaan en ook B. en "Ws. konden de ver ruiming van het afzetgebied der gasfabriek slechts toejuichen. Vandaar dat de door commissarissen der stedelijke fabrieken van G. en E. aan B. en "Ws. overgelegde con cept-overeenkomst, welke nagenoeg geheel op de leest van het met Leiderdorp gesloten contract geschoeid is, op hun instemming kon Tekenen. Breede toelichting behoeft die, thans ook aan 's Raads goedkeuring onderworpen, over eenkomst daarom niet. Slechts bij enkele punten, waarin het met Warmond te sluiten contract van het Loi- derdorpsche afwijkt, staan B. en Ws. even stil, alsmede bij de kosten, welke deze gas- voorziening van Warmond voor Leiden zal meebrengen. Zoo zal de verlaagde prijs voor de straat verlichting in Warmond eerst ingaan, wan neer over de gewone en de muntgasmeters een verbruik van 80,000 M3. zal zijn ver kregen, terwijl laatst lied oelde hoeveelheid in Leiderdorp 60,000 M3. bedraagt. Dit komt omdat, ten gevolge van den grooten afstand van Leiden tot Warmond, de administratie kosten voor Leiden hier gTooter zullen zijn en dus een grootere hoeveelheid gas moet worden afgeleverd, alvorens de meerdere distributiekosten van het gas onder de be woners van Warmond door do verhooging van den gasprijs met 2 cent geheel zullen zijn gedekt. Voorts is de regeling van dc tusschentijdsoho opzegging van liet contract, in art. 4, thans eenigszins anders en naar B. en Ws. meen en juister geredigeerd, dan in het contract met Ld derdorp. De bedoeling is echter volko men dezelfde. Ein wat eindelijk de aanlegkosten betreft, deze zullen hier alles te zamen genomen slechts f 33,000 bedragen, namelijk f 3500 voor de persldding, f 7500 voor den gas houder te Warmond, f 2000 voor een loods en toestellen, f 10,500 voor het buizennet, f 2000 voor huisleidingen, f 2000 voor ge wone gasmeters, f 4000 voor muntgasmeters on f 1500 voor het materiaal der straat verlichting. De totaalsom is f 7000 lager dan voor Leiderdorp, omdat, waar hier ge deeltelijk van de leiding naar Sassenkoun gebruik kan worden gemaakt, de persld ding goed koop er kan zijn. Op grond van het bovenstaande geven B. en Ws. djis in overweging te beslui ten tot aanvulling van het Uitbreddings- en .Vernieuwingsfonds der gasfabriek met eem bedrag van f 33,000, te vinden uit geld- leemng, onder bepaling, dat jaarlijks door de gasfabriek aan de gemeente zal worden betaald, dezelfde interest, als do gemeente van het door haar geleende kapitaal ver schuldigd is en dat jaarlijks 5 pCt- zal worden bestemd tot aflossing van sohuld of kapitaal belegging, aan te vangen met het jaar 1911. In do concept-overeenkomst regelende do svering van gas aan de gemeente Warmond uidt Artikel 1: Dc gemeente Warmond verbindt zich, be houdens het bepaalde in alinea, 4 van dit artikel, voor oen tijdvak van 30 jaren, te Tekenen van den dag, waarop de openbare verlichting in do kom der gemeente War mond voor do eerste maal zal zijn ontsto ken, het gas, dat in die gemeente voor openbare verlichting of door particulieren gevraagd wordt, te nemen of ta doen ne men van de gemeente Leiden. Contractanten ter eener dragen, behou dens overmaoht, zorg dat uiterlijk 6 maan den na onderfceekoning van het contract de openbare verlichting in Warmond zal kun nen worden ontstoken. Contractanten ter anderer verbinden zaoh gedurende dien termijn (30 jaar) het gas 'direct of indirect, van geen andare gemeente dan van Leiden te zullen betrekken, bin nen dien termijn niet ba zullen overgaan tot het opx-ichten of oxploiteercn van gemeen- 15' Eindelijk bereikte men langs een bij in tuïtie aangegeven richting Filbert Gardens. Zij stonden al op de stoep en hadden al gebeld, toen Vincent zich eensklaps tot rijn gezellin wendde. ,,Ik wenschte wel, dat u mij iets beloof de." Haar oogen schenen te vragen: „Wat dan?" ofschoon haar lippen gesloten bleven. ,,Ga u in het donkee nooit meer alleen uit. U leent Londen niet; maar uw vader toch zeker wel!" Zij antwoordde niet; niet omdat het haar toescheen, dat hij het recht niet had om be loften van haar te xragen, maar omdat zij werkelijk niet wi£t wat te antwoorden. Voor dat zij iets gezegd had, werd de deur open gedaan door haar vader, die buitengewoon geagiteerd was. „Irma? Den Hemel zij dank! Ik ben zoo in onrust geweest; het is al bijna zes uur. Ben je niet alleen?" Hier staat de heer Denholm, papa; hij heeft mij in het Park gevonden. Ik heb een avontuur beleefd, maar ben niet gedeerd, dank zij den heer Denholm". „Kom als 't u belieEt binnen", zei Har ding ernstig, „ik kan u toch niet op de straat bedanken. Wat een buitenkansWat hebt. ge voor een avontuur gehad, Irma? Lieve Hemel, kind, wat hebt ge nu aan?" ,,Dat is een gevolg van het avontuur. Ik zal er u dadelijk alles van vertellen, maar q moet me beloven me niet uit te^ towegB van een gasfabriek of welke andere fabriek voor centrale verlichting, verwar ming of kracht, noch daartoe concessie te zullen verleenen, noch zich van, een andere gemeente electriciteit te doen verschaffen. Contractanten ter anderer zullen bevoegd zijn deze overeenkomst na 15, 16 enz. jaren to doen eindigen, mits zij het verlangen daar toe minstens één jaar te voren aan Bur gemeester en Wethouders van Leiden schrif telijk doen kennen en zij alsdan binnen 3 maanden na de eindiging dor overeenkomst aan partij ter eener uitbetalen do contante waarde, berekend naar een rentevoet van 4 pCt. van een aantal aan het einde van elk jaar verschuldigde jaarlijkscho uit kee ringen, elk groot f 1272, waarvan do laatste vervalt op ultimo December 1940. Contractanten ter ander er behouden zich het recht voor in Jiet laatste jaar vóór don afloop van het contract, hetzij van de be voegdheid tot vroegero beëindiging van de overeenkomst wordt gebruik* gemaakt, het zij het contract voor 30 jaren zal gelden, alle zoodanige maatregelen te mogen nomen, als zij noodig oordeelon ten einde na afloop van het contract stagnatie in do centrale voorziening in licht, kracht en verwarming van Warmond te voorkomen. - Art. 2: De prijs van hot aan do ge meente en aan de ingezetenen van War mond geleverde gas zal, behoudens het be paalde in art 7 zijn 71/2 cent per M*J Bij levering over muntgasmeters (waaronder verstaan wordt het kosteloos aanbrengen van binnenleiding, de kostelooze levering van toestelion en het niet in rekening brengen van jieterhuuT) zal de -gasprijs met 1 oent per M3. worden verhoogd. Voor muntgasmeterverbruik komen in aan merking perceelen, waarvan de huur bij de week wordt uitgedrukt en betaald en niet hoogcr is dan f 2.50. Art 3: Contractanten tor cener verbin den zdoh in do wegen der gemeente War mond volgens een door beide partijen te waarmerken en te ondertoekenen toekening gasbuizen te doen leggen en daarop per ceelen en straatlantaarns te doen aansluiten en na afloop der werkzaamheden de wegen te herstellen in een toestand, minstens ge lijk aan dien, welke vóór het leggen der gasbuizen bestond. Indien later in wegen, niet op deze tee- koning aangegeven, gasaanleg gewensoht wordt, kunnen contractanten ter eener in overleg met contractanten ter anderer daar toe overgaan. De servioeleidingen (aansluitingsbuizen) zullen over een lengte van 10 Moter koste loos worden gelegd. Meerdere kosten komen voor rekening van de aanvragers. Door contractant ter anderer zal van con tractant ter ©ener geen recognitie, in wel ken vorm ook, mogen worden gevorderd' voor het gebruik van grond en voor het leg gen on hebben van gasbuizen in openbare wegen, pleinen, enz. De levering van het gas geschiedt, be houdens het in deze voorwaarden omtrent den prijs bepaalde, geheel overeenkomstig de verordening (Verordening van 9 Februari 1896) waarbij do levering van gas door de Leidsche Gasfabriek aan de Leidsehe ingezetenen geregeld wordt. Art. 4: Indien contractanten ter eener het noodig oordeelon maatregelen ter be vordering van het gasverbruik in Warmond te nemen, zijn zij daartoe na overleg met contractant-en ter anderer bevoegd. Art 7: Indien in eenig kalenderjaar het gasverbruik, gemeten over de gewone en muntgasmeters, het cijfer van 80,000 M3. te boven gaat, zal voor het gas ten behoeve van do openbare verlichting in Warmond gebruikt, 51/, cent per M3. in rekening worden gebracht. Voor het gas, gebruikt door particulie ren in lantaarns ten behoeve van de ver lichting van terreinen, enz. (z.g. abonno- mentslantaarns) zal 7l/2 cent per M3. war den berekend. Art 8: Bij verhooging of verlaging van den gasprijs voor de Leidsche ingezetenen, zal de gasprijs in Warmond evenveel ver hoogd of verlaagd worden, tenzij de ver hooging van den gasprijs in Leiden het gevolg is geweest van andere omstandig heden dan van verhooging van de prijzen der grondstoffen. Bij verhooging van den gasprijs als ge- zullen lachen, als we in het licht komen!" Maar Irma moest toch ook lachen, toen zij een minuut later zichzelf in den spiegel boven den schoorsteen zag met haar hoofd uitstekende boven 'n kleedingstuk, dat veel van een zak had. Een oogenblik daarna keerde zij zich om en bleef verlegen staan; in den spiegel had zij gezien, dat de heer Denholm midden in de schamele kamer stond en een vluchtigen blik wierp op die veelzeggende omgeving. Op dat oogenblik wenschte zij, dat het mo gelijk geweest waro om hem op de stoep goeden dag te zeggen; maar de overjas maakte het onmogelijk, afgezien van het gevoel van dankbaarheid. Haastig deed zij het beleedigende kleedingstuk uit; intus- schen gaf Vincent een kort verslag van de gebeurtenis in Hyde Park. Gedurende zijn verhaal keek hij niet om zich heen, maar hij was innig getroffen door de poovere meu bileering van de kamer, en door de vele pogingen, die men had aangewend, om dit te bedekken. Om deze reden voelde hij har- teleed, ofschoon men het hem niet kon aanzien. „Hoe gelukkig! Wat een buitengewoon gelukkig toeval I" riep Harding meer dan eens uit, waarop Vincent geen acht sloeg, daar hij iedere uitdrukking, die een scha duw op do zuiver toevallige ontmoeting zou kunnen werpen, wilde voorkomen. Het aanbod, om te gaan zitten, nam hij niet aan, misschien omdat hij eenigc stijf heid in de houding van juffrouw Hartmnnn opmerkte, wonderlijk verschillend van haar optreden gedurende hun wandeling in deu mist. Het was beter om haar nu van rijn tegenwoordigheid te ontslaan, en aan do overtollige uitiDgen van .dankbaarheid des volg van andere omstandigheden, zal voor Warmond geen verhooging worden toegepast. De verhooging of verlaging zal ook gel den voor den in art» 7 lid 1 bedoelden; prijs van het gas, geleverd ten behoeve dar openbare verlichting. Omlegging fign-Schiekanaal. Bij tot B. on Ws. gericht schrijven bie den de gemachtigden van Gedep. Staten dezer provincie, de heeren O. G. P. Bos, te Zoetermeer en Cs. van der Linden, te Alphen, tot het wa-ardeerën, enz. van de eigendommen voor de omlegging buiten Leiden van het Rijn-Schiekanaal, voor de eigendommen van de gemeente Leiden, welke ten behoeve dier omlegging moeten worden onteigend, een bedrag van f 30,982.85 aan. Die eigendommen rijn in extenso in den brief aangegeven. Zij zijn gezamenlijk gr<»t 4.7463 H.A Het grootste gedeelte dier op pervlakte, nl. 2.84.65 H.A. wordt in beslag genomen door water en openbaron weg. Het overblijvende gedeelte, t. w. 1.90.03 H.A., maakt deel uit van de Leidsche staal steden. Waar dus de overgroote helft der van de gemeente Leiden te onteigenen eigendom men als nagenoeg waardeloos mag worden beschouwd, komt het B. en Ws. voor dat er alleszins reden bestaat om met een bod van f 30,982.85 voor het geheel, zij het dan ook dat ten gevolge van deze onteigening tot een verplaatsing van het Leidsche reini. gïngsbedrijf zal moeten worden overgegaan, genoegen to nemen. Zij geven den Raad mitsdien in overwe ging to besluiten de genoemde eigendom men van de gemeente Leiden, gelegen on der Zoeterwoude, Leiden en Leiderdorp, voor een bedrag van f 30,982.85 aan de pro vincie Zuid-Holland af te staan, onder be paling dat deze som eventueel zal worden verhoogd met do schadeloosstelling, waarop de huurders krachtens art. 42 der Onteige ningswet aanspraak zullen kunnen maken, en dat de kosten van ovordraoht door de Provincie zullen worden gedragen. Do in-bezit-neining van de perceelen (de boomen staande op de perceelen gemeente Leiden daaronder begrepen) zal eerst ge schieden indien dit voor de uitvoering van het werk noodig is, in verband waarmee die, gelegen onder de gemeente Leiderdorp, d. z. de staalsteden, vermoedelijk tot ultimo December 1913, bij de gemeente Loidon in gebruik zullen kunnen blijven. Geen houten kantoortje over de Beschuitsteeg. Op het nu tot den Raad gericht verzoek van den heer J. O. de Munok om vergun ning tot het plaatsen en hebbon van eon houten kantoortje op den Nieuwen Rijn, te genover de Beschuitsteeg, behoort naar B. en Ws. meenen, afwijzend te worden be schikt. Nog daargelaten toch dat verschil lende omwonenden dc plaatsing van een dergelijk huisje ongaarne zonden zien, komt het ook B. on Ws. voor, dat zulke gebouw tjes op de openbare straat, die do omgoving ontsieren en tot allerlei misbruik aanleiding geven, jjooveel mogelijk behooren.te worden geweerd. Toen dan ook adressant voor een paar jaren met eenzelfde verzoek tot B. en Ws. kwam, is daarop afwijzend door hen be schikt en zij meenen, dat er geen reden kan bestaan waarom thans door den Raad een andere beschikking zou moeten worden ge nomen. Demping sloot aan de Pasteurstraat. Door de Gezondheidscommissie werd bij haar schrijven van 24 Februari 1.1. de aan dacht van B. en Ws. gevestigd op den on- houdbaren toestand, waarin zich de sloot achter het Cathrijne Maartensdochtershofje aan de Pasteurstraat bevindt, met het ver zoek de noodige maatregelen te willen ne men om tot de demping dier sloot te ge raken. Zij droegen dientengevolge aan een com missie, als bedoeld bij art. 12 der Lanen- verordening, bestaande uit den Directeur j van Gemeentewerken en twee stadsgenees- j vaders te ontkomen. Nadat hij zijn overjas weer had aangetrokken, nam hij haastig afscheid. „En dit is nu haar geheele tehuispeins de hij, toen hij was heengegaan. ,,En die grijze oude man haar eenige bescherming!7' Hij vertraagde rijn schreden alsof het hem speet de omgeving van de Filbert Gardens te verlaten en intusscben scheen zijn geest en lichaam tegelijkertijd van een schijnbare verwarming te genietenmisschien had die overjas daar wel schuld aan, wier aange name warmte aan de laatste draagster deed denken. Toen hij aan het laatste huis gekomen was, werd hij in zijn overpeinzingen ge stoord door een doordringend getoeter en kwamen een paar schitterende oogen den mist doordringen en den hoek omslaan. Het welbekende geluid en een dito geur kondig den do komst van een auto aan. Toen zij langs hem heen ging, verminder de zij haar vaart eh nam Vincent haar nauwkeurig op. Aan een auto had hij een onaangename herinnering. Dit was niet het zelfde voertuig, dat hij dien zomer gezien had, het was een gesloten Broughammaar het gezicht, dab hij even door het portier zag, was een van die roode, ronde gezichten, die hij toen in die andere auto had opge merkt. Uit nieuwsgierigheid keek hij om. Naar zijn berekening hield de auto stil juist voor hetzelfde huis, dat hij zooeven verlaten had. Daar 't twijfelen hem in dit opricht hinderde, vond Vincent het beter om de straat over te steken, en zichzelf ze- j kerheid te verschaffen, al mocht het hem ook hinderen. Toen hij die verkregen had, stapte hij in het dichtstbij staande rijtuig _en r eed, naar huiaj hij had het jge voel al sof heeren, op een onderzoek naar den toe stand dier sloot in te stellen en een met re denen omkleed advies uit te brengen. Uit dat advies nu, blijkt, dat ook dece oommissie de sloot wegens de daarin en daardoor afgovoerd wordende stoffen scha delijk voor de openbare gezondheid acht en van meening is dat van schoonmaken of uit baggeren der sloot geen verbetering van eenigszins blijvenden duur te wachten is. Aan de zuidzijde toch ontvangt de sloot do faecaliën en afvoerstoffen uit de nabijgele gen huisjes aan den Marcsingel; in noorde lijke richting staat rij in verbinding met een onder de huizen aan de Hansenstraat gele gen riool, zoodat ook de faecaliën en afvoer stoffen uit deze huizen gedeeltelijk in de sloot terecht komen; en ton westen einde lijk bevindt zich een met een mestvaalt be dekt terrein, hetwelk op de sloot afwatert Het is dus duidelijk dat alleen door dem ping van de sloot verbetering in dezen toe stand kan worden gebracht. En wanneer men dan bedenkt dat zoowel de Christelij ke School als het Oatharijne Maartensdoch tershofje onmiddellijk aan de sloot gren zen, dan behoeft liet wel geen betoog, dat tot die demping behoort te worden overge gaan. Daarom geven B. en Ws. in overweging de eigenaren van bedoelde sloot te gelas ten die sloot te dempen en door een riool te vervangen, op de wijzo en binnen den termijn, door B. en Ws. to bepalen. Doorhaling; van in 't Kroon Domein onder JLeiden gelegen perceelen. Den gemeenteraad leggen B. en Ws. over een door hen van den Administrateur van het Kroon-Domein ontvangen schrijven, waarbij hun in overweging gegeven wordt te bevorderen dat een zeer groot aantal perceelen, door de gemeente te zamen met het Kroon-Domein in de aangiften ten be hoeve van de betrokken tiendcommissie op genomen, en gelegen in de gemeenten Leiden en Leiderdorp daarvan zullen worden afgevoerd. Ter nadere toelichting daarvan deelen B. en Ws. het volgende mede: Volgons de Wet van 16 Juli 1907 tot af schaffing der tienden wordt aan de tiendge rechtigden wegens het vervallen der tiend- plichtighcid van rijkswege een schadeloos stelling verleend. Het bedrag dier schadeloosstol ling is volgens art. 4 dior wet gebaseerd op een schatting van de tiendopbrengst, maar nu zegt art. 5 sub. litt. a, dat bij die schat ting buiten aanmerking blijven de huis- plaatsen met bijbehoorendo erven, alsmede wegen, slooten en ander zoogenaamd on land of wanvold. En hoewel dus do opne ming van de onder deze bepaling vallende perceelen, als zijnde tiondplichtig, in do aangiften alleszins regelmatig is geweest, zoo kan er tooh van den andoren kant goe- nerlei bezwaar bestaan om ze alsnog van de aangifte to doen vervallen, omdat daar voor immers toch geen schadeloosstelling wordt verleend. En die afvoering verdient zelfs alleszins aanbeveling, wanneer men be denkt dat daardoor vrij belangrijke taxatie kosten zullen worden bespaard. Op grond van het bovenstaande geven B. en Ws. dus in overweging te besluiten, voor zooveel het aandeel' der gemeente betreft, de Tiendcommissie in het 5do Tienddistrict te 's-Gravenhage to machtigen de in be doeld schrijven vermelde perceelen, voor komende in do door do gemeente Leiden te zamen met het Kroon-Domein ingediende aangiften, door te balen. Do Plaatselijke Schoolcommissie hoeft tot den gemeenteraad het volgende adres gericht: ,,De Plaatselijke Schoolcommissie heeft vernomen, dat de. Raad der gemeente Lei den bij de benoeming van twee leden dezer Commissie, in zijn vergadering van 23 April 1.1. gemeend heeft geheel buiten de inge diende aanbeveling te moeten gaan. Mot leedwezen nam rij van dat feit ken nis, omdat er uit blijkt, dat bij den Raad gemis van vertrouwen bestaat in de onpar tijdigheid van de door hem benoemde Com- zijn ziel eensklaps een weerhaan was ge worden, die door eenigc gelukkige en en kele ongelukkige gevoelcny heen en weer gezwiept werd. XV. Miss Bennet had juist dc schriften en de Duitsche spraakkunst klaargelegd voor do les en, Do Wet had de voorkeur gegeven aan het haardvuur boven zijn mand, toen <-r driftig gescheld werd. Mina keek naar de klok op den schoorsteen. „Juffrouw Hartmann nu al?! Het is nog twintig minuten te vroeg." Zij ging naar het venster, een venster met geschilderde ruiten er in, in plaats van het gekke gekleurde papier, dat in den laatsten tijd in zwang was, maar de bezoe ker was al binnen gelaten. Een minuut daarna keerde zij haar hoofd om bij het opengaan van do deur. „Gij daar. Vincent? Het is niet je gewone tijd. Ik verwachtte heel iemand anders dan jou." „En naar den schrik op je gelaat te lezen wenschte je ook wel iemand anders te zien. Maar dat helpt nu niet, Minaik weet, dat dit je kamer is; maar ik laat mo er nu eens niet uitzetten." „De waarheid is," zei Mina met een tintje verlegenheid, dat ik mij voor mijn Duitsche lessen prepareer. Binnen een kwartier „Verwacht je juffrouw Hartmann. Maar dat duurt nog een poosje, en ik moet nu even met je praten. Ja, je ziet er uit als n beeld van af het tipje van j'e neus tot aan het puntje van je staart." (Dit werd tegen De Wet gezegd, die vol verwachting vlak voor hem was komen zitten). „Zijt ge ook missie. Die Commissie nu is samengesteld uit personen van verschillende richtingen, en het ligt voor de hand dat zulk een ge mis aan onpartijdigheid zou moeten worden toegeschreven aan een onderdrukken van de meeningen van enkele leden door een toevallige meerderheid. De Schoolcommissie stelt er prijs op, aan den Raad mede te deelen, dat do kous van personen, die volgens haar meening als leden van die Commissie in aanmerking kwamen, in tweo achtereenvolgende vorgar deringen is ter sprake gebracht; dat daar bij door geen der leden andere personen rijn genoemd dan die, welke in de aanbeve ling rijn opgenomon, en dat de ingodiondo lijst met algemeene stemmen word vastge steld in een vergadering, waarin do heeren H-oogenraad, Van Hamel, Kuenon en D raaij er ontbraken. Tegenover de houding van den Raad meent de Schoolcommissie aan zrchzolvo verplioht te rijn, bovenstaando feiten, modo te deelen en den wensch moeten uitspreken, dat de verdenking van partijdigheid, welko de Comm. in de laatste benoemingen meent te moeten zien, dooo* den Raad als niet be staande zal worden erkend. De Plaatselijke Schoolcommissie H. G. v. d. S. Bakhuyzen, voorzittor. H. O. van der Hcyde, seoretaris. Velddienst-oefening Kon. Xed. Weerbaarheids-Vereenlglng. Do afdeelingen 's-Gravenhage en Leiden der Kon. Nederl. Weefbaarheidsverceniging hielden op Hemel vaar tadag een velddienst oefening onder Wassonaar. De bedoeling was vooral, met do niouw-aangeworvon lo den praotisoh do verrichtingen uit den ele- mentairen velddienst te beoefenen. Daartoe was ondersteld, dat een blauwe partij aan den Wassenaarschen Slag geland was en in haar rug een reeks veldwachton had uit- gozet met hot front naar het Zuiden, Do roode partij, van uit 's-Gravenhago in op- marsch, had eenigo verkenningspatrouilloa vooruitgezonden. Eén daarvan had in op dracht het buiten Groot-Hazenbroek te door zoeken, wat door een veldwacht dor blau- we partij bezet gehouden werd. Ondanks het minder gunstige weder had de oofoning oon normaal verloop. Weldra stuitten de patrouilles der beide partijen op elkander, zoodat de nog jeugdigo vrij willigers ruimschoots do gelegenheid had don, het geleerde op do theorie-les thans in het terrein too te passen. Dat er natuur lijk wel eens fouten gemaakt werden, valt te begrijpen, doch de ijver on goede wil der deolnemore, dio er onder den neorplossen- den regon niet op verminderde, verdient terecht een woord van waardeoring. Do oefening eindigde met oen bajonetaanval op de veldwacht-. Aan den Wassenaarschen Slag werd ver zameld, tegen vier uren in den middag. Na dat do troep het ietwat late koffie-drinken had voleindigd, hield do leider der oefe ning, de res.-2den luit. der grenadiers W. C. Vinkhuyzen, een korte bespreking. Spr. wees er op, dat het lang niet meevalt, de verschillende verplichtingen van den sol daat op dubbelpost of op sluip-patrouille practisch naar bohooren te vervullen. Hij hoopte echter, dat een ieder met hot ge leerde zijn voordeel zou doen als straks hot korps voor drie weken het kamp van Laren gaat betrekken. Met een krachtige opwek king, daar ovor ocnigc weken weder samen te komen, eindigde hij. Intusschen viel do regen in stroomen, maar or zat niet andore op, dan welgemoed den terugtocht per rijwiel te aanvaar den. Dan kon men meteen eens zien, hoe veel weerstandsvermogen de nieuwe uni formen hadden tegen regenwater. En zoo zocht de troep om vijf uren, wel nat, doch opgewektt onder vroolijk gezang zijn haard steden weder op. Op het etensuur was ieder thuis. Do Krapp-Commiftftie. Naar de „Avpst." verneemt, rijn onder meer de inspecteur der artillerie bij do Koninklijke marine en do oud-inspecteur der vesting-artillerie door do Krupp-oom- missie gehoord. van plan om mij te vragen of ik wil gaan zitten, of moet ik dat als vanzelf sprekend beschouwen?" Hij had het reeds als zoodanig bescnouwd. „Beteekent dit alles, dat ge do gewone beleefdheid weer m acht gaat nemen? Ik hoop, dat je wel weet, dat go mij r^iet meer hebt opgezocht sedert den dag, dat ik het gewaagd heb, een gunstige opiDio to uiten omtrent de toekomst van comte Oal- liani J" „Heb ik niet?" zei Vincent en streelde verstrooid den fox-terrier; in zijn oogca kwam niet die strijdlustig© vonk, die cr ge woonlijk bij zulke plagerijen in gloorde. Mina keek hem opmerkzaam aan. „Wat is er, Vincent? Waarom zijt go hier gekomen? Wilt ge, dat ik iets voor je zal doen „Ja. Ik zou gaarne je zitkamer even ge bruiken." „Wanneer?" „Vandaag." „Hoe lang?" „Een halfuur." „Wat wildt ge er gaan doen?" „Ik wil er juffrouw Hartmann ten huwe lijk vragen." Na die kalm uitgesproken woorden zonk Mina in haar stoel, niot als iemand, die een slag heeft gekregen, meer alsof zij neder- zeeg onder den druk van een krachtigs hand. die op haar borst werd gelegd. „Wat is er dan gebeurd, Vincent?" vroeg zij op zachten, gedempten toon. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 5