Burgerl. Stand van Leiden. Buitenlandsch Overzicht. Beperking Tan Zondags- on nacht arbeid in broodbakkoryen. Voorloopig Verslag. Bij het afdeelingsondcrzoek der Tweede Kamer van dit wetsontwerp verklaarden verscheiden leden, op de bekende gronden <lie voor beperking van dezen arbeid plei ten, deze voordracht met ingenomenheid te begroeten. Zij achtten de voordeelen grooter dan de daartegen gerezen bezwaren, waaraan h. i. de praktijk zich vanzelf zal aanpassen. Ook achtten zij 't goed gezien dat deze poging niet is samengekoppeld met afsohaffing van nachtarbeid in andere be drijven. Zij beschouwden dit onderwerp als een eersten stap die door andere zal moe ten worden gevolgd. Andere leden vreesden dat de afschaffing spoedig zal blijken te duur te zijn betaald. De maatregel heeft een groote principieele beteekenis, grijpt in in do natuurlijke ont wikkeling der nijverheid en heeft een ver strekkenden invloed op geheel het maat schappelijk leven. Dezo leden verklaarden dat de geschriften der tegenstanders niet hadden nagelaten indruk op hen te maken. To meer had het daarom bevreemd, dat in do Memorie van Toelichting de vele vragen, die zich hier opdringen, vrijwel on besproken zijn gelaten. De Minister schijnt een betoog, het ingrijpen van den wetgever in deze materie rechtvaardigende, overbo dig te achten, begeeft zich evenmin in een bespreking van de bekende bezwaren pn zwijgt vrijwel over de gevolgen in econo misch opzicht. Het is alleszins verk' r- baar, dat daardoor twijfel wordt gewekt, of de Minister zioh dc groote beteekenis van z'n voorstel klaar bewust is. Omtrent 'sMin. standpunt in de beginsel-kwesties, die zich hier voordoen, zoowel wat betreft de vrijheidsbeperking, als het ingrijpen in do bedrijfsontwikkeling zou men gaarne uit voeriger zijn ingelicht. Gegevens, waaruit valt af te leiden, in welke mate de nacht arbeid op het lichamelijk en geestelijk wel zijn van hen, die des nachts plegen te er ken, ongunstig werkt een punt, dat, naar sommiger meening, door do voorstanders der afschaffing gewoonlijk met niet weinig overdrijving wordt behandeld ontbreken. In welken omvang de nachtarbeid plaats vindt; welk verschil er ten deze tusschen klein- en grootindustrie bestaat, en in ver band daarmede, in welke verhouding het bedrijf door klcin-en door grootindustrie wordt uitgeoefend; of van de afschaffing stijging der broodprijzen en verslechtering der kwaliteit van 't brood is te vreezen, 't zijn alle vragen, welker beantwoording groot gewicht in de school moet leggen bij de beoordeeliDg van 't wetsontwerp, maar waaromtrent de Memorie van Toelichting geen licht geeft. Evenzeer had men daarin noodo gemist eenige mededeelingen om trent de ervaring, in het buitenland ten deze reeds opgedaan. Aan het enkele feit dat in andere landen wetten tot afschaffing zijn tot stand go- bracht, is weinig waarde toe te kenDen. In Italië is de wet weinig meer dan een doodc lettor en in Noorwegen wordt zij slechts toegepast op de levering van roggebrood. Hier te lande is de nachtarbeid in sommige bakkersondememingen reeds afgeschaft geweest, maar bleek later dat bet niet vol te houden was, waartegen werd aangevoerd dat de reden hiervan vermoedelijk zal ge weest zijn, dat andere bedrijven den maat regel niet navolgden. Ingrijpen van de overheid in het bedrijf achtte men alleen gerechtvaardigd wanneer het strekt tot verzekering van maatregelen welke voor dc veiligheid of uit een hy giënisch oogpunt noodzakelijk zijn te ach ten. Daartoe behoort de afschaffing van don bakkersnachtarbeid niet. De afschaf fing zal dienen om de levensomstandigheden van bakkers en gezellen te veraangenamen, een doel dat op zichzelf waardeering ver- dienst, maar dat geen grond biedt tot in perking van de vrijheid der betrokkenen. Daartegen werd opgemerkt dat het hier niet geldt bescherming van de arbeiders tegen bovenmatige eischen van de patroons, maar veeleer een maatregel die ingaat te gen een invloed van buiten, den wensch nl. van het publiek om steeds versch brood te kuunen gebruiken. Toegejuicht werd dat de alleenwerkende bakkerspatroon niet in zijn vrijheid zal wor den beperkt. Men meende zelfs dat hierop dc bakkersraad' geen inbreuk mocht maken. Er waren ook verscheiden leden die meen den dat Zondags- en nachtarbeid niet van genocgzamen omvang rijn om een dergelijk ingrijpen to rechtvaardigen. Op het platte land is in het geheel geen nachtarbeid; ook in vele bakkerijen in de steden komt hij Diet voor, of bestaat het ploegenstelsel. Men schatte het aantal personen voor wie thans oontinueole nachtarbeid bestaat op niet meer dan 6000 a, 7000. Mag te hunnen be hoove een maatregel worden genomen, die zoo veel ernstige bedenkingen wekt? Veeleer meende men dat thans de maat regelen, gericht op wegnejning van het euvel van continueelen nachtarbeid, moe ten gaan in de richting van meerdere toe passing van het ploegenstelsel. Men eische dat stelsel voor iedere onderneming die in staat is het in te voeren en schrijve voor de overige beperkende bepalingen betref fende don nachtarbeid voor Wordt nacht arbeid eenvoudig verboden, dan dienen de ondernemingen die met ploegen werken, te worden uitgezonderd. Aaniere leden beaam den dit, maar met toepassing van het drrt- plncgehételsel Liever had men den arbeid daar beperkt en het internaat geregeld gezien, want daar van hebben de gozeJlen meer te lijden dan van den nachtarbeid. Daartegen werd opgemerkt dat toelating van den nachtarbeid voor bedrijven die m°t h'.t y.Wgenstelsel werken, zou neerkomon op ccn economische bevordering van het grootbedrijf. Daartegen vreesde men wel dat invoering van het verbcxl den arbeids duur eer zou uitzetten dan doen inkrim pen. Moet het bescheiden voordeel, dat de nieuwe regeling geeft, met langer arbeid onder moeilijker omstandigheden worden betaald, dan verdwijnt het geheeL Dat vele patroons in het klein- en mid denbedrijf voor de afschaffing ijveren, is niet omdat rij van den nachtarbeid schade ondervinden, aangezien zij dien meerendeele niet uitoefenen, maar omdat zij daardoor be ter kunnen concurreeren tegen het groot bedrijf, dat niet in staat zal zijn 's morgens zijn cliënteele tijdig te bedienen. Dat het grootbedrijf schade cal ondervinden erkent de Minister zelf, en nu moet erkend dat wetten die op zoo gevoelige wijze in het economische leven ingrijpen, den een in zijn stoffelijke belangen bevoordeelen, den an der benadeelen, afkeuriDg verdienen. Maar de eigenaardigheid van dit wetsont werp, dat het het klein- en middelbcdrijf be gunstigt, het grootbedrijf in ongunstiger conditiën brengt, stempelt het bovendien in den grond der zaak tot een maatregel van reactionnaire strekking. Het is toch bekend, dat de historische ontwikkeling der bedrij ven in een tegenovergestelde richting gaat- steeds neemt de beteckenia der groote fa brieken in de gekecle broodproductio toe. En aangezien, niet alleen uit een oogpunt van deugdelijkheid van het product en goed- koope prijzen, maar ook in alle andere op zichten, zoowel wat betreft de arbeidsvoor^ waarden, loonen, werktijden en lokaliteiten, de verhoudingen in de fabriek in hygiënisch en moreel opzicht, de groot-industrie alge meen wordt erkend de voorkeur te verdie nen boven de klein- en middel bedrijven, moet die ontwikkeling worden toegejuicht. Een teruggang naar de kleinere bedrijven, gelijk van dit wetsontwerp te vreezen is, zal beteekenen een terugkeer naar slech tere lokaliteiten, lagere loonen, langere diensttijden. Ook do nachtarbeid heeft in groot© bedrijven een veel draaglijker karak ter dan in de klein- en middelbedrijven, als gevolg van de toepassing van het ploegen stelsel. Daarom vooral is het in zoo hoog© mate onbillijk tegenover eigenaars dor eerst genoemde, dat onder de leuze: bestrijding van nachtarbeid, hun bedrijven in econo misch opzicht zullen worden getroffen. Dat- door een wettelijke maatregel een onderne ming met lasten wordt bezwaard schijnt al leen dan gemotiveerd, wanneer die maat regel onmisbaar is om misstanden in die onderneming weg te nemen. In oasu bestaan echter de misstanden in de te benadeelen ondernemingen niet of althans niet in die mate, dat tusschenkomst noodzakelijk is. De Overheid treedt te haren opzichte slechte op in het concurrentiebeding van die an dere bedrijven waarvoor overheidstusschen- komst wel noodig is. Do juistheid van deze beschouwingen er kennende, opperden sommige lcdon het denkbeeld een oplossing te zoeken in deze richting dat aan de grootbedrijven met ploegenstelsel zal worden toegestaan des morgens één uur vroeger te beginnen. Daardoor zullen zij des morgens met de andere bakkers kunnen öoncurrecren. Tegen een en ander werd aangevoerd, dat het grootbedrijf juist door den nacht arbeid in staat is gesteld om in concur rentie met het kleinbedrijf een belangrijke voorsprong te hebben. Afschaffing van den nachtarbeid zal dus beteekenen, dat de grootindustrie dien voorsprong verliest en met het kleinbedrijf in gelijke conditie komt. Overigens meende men dat het groot bedrijf nog wel in staat zou zijn om zijn positie te handhaven, terwijl ook ian die rijde werd beweerd, dat do toeneming van de klein- en middelbedrijven niet behoeft te worden geweerd, daar het door hen geba ken brood in kwaliteit eer beter dan slech ter is dan dat der grooto bakkerijen en do positie van de gezellen in sociaal opzicht in het kleinbedrijf niet te wenschen laat. Dat het brood duurder zal worden, yor- deeldon verschillende leden een onvermijde lijk gevolg van de meerdere kosten oio na afschaffing van den nachtarbeid de expUu tat-ie eener bakkerij zal vergen en van de grootere kapitalen dio dan in do bedrijven zullen moeten worden gestoken. Dezo bewe ring werd door andere leden betwist. Zeer vele leden hadden ernstige princi pieele bezwaren tegen de instelling van bak kersraden, terwijl enkele andere leden die instelling een der aantrekkelijkste punten van het ontwerp achtten. De Tegeling echter had naar de meening van velen zoo ernstige gebreken, dat daarin reeds een overwegende reden gezien Werd om tegen het ongewijzigde wetsontwerp te stemmen. Zij hadden hierbij voornamelijk hot oog op het feit, dat die raden zullen hebben te be slissen over vragen, dio de levensbelangen van bakkersondernemingen raken; waar nu de patroons, die in de raden zitting hebben, elkanders concurrenten zullen zijn, was het volgens dezo leden niet te verwachten, dat zij de onafhankelijkheid en objectiviteit zul len bezitten, in eiken uitvoerder der weit onontbeerlijk. Instelling van Bakkers- raden. Blijkens het voorloopig verslag spraken verscheidene leden hun bevreemding uit, dat deze materie niet geheel wordt geregeld in het wetsontwerp op de beperking van den Zondags- en nachtarbeid in de brood bakkerijen. Een afzonderlijk wetsontwerp, van niet minder dan 37 artikelen, schijnt niet- wel in overeenstemming met de wei nig omvangrijke taak, welke die colleges zullen hebben te verrichten. Vrij algemeen had het bevreemding ge wekt dat voor de regeling der benoeming der leden-patroons en leden-werklieden der raden het z.g.n. kaartensysteem is overgenomen dat thans geldt voor de be noeming der leden van de raden van be roep voor de Ongevallenverzekering, in ver band met de omstandigheid dat het wets ontwerp, onder liet vorige kabinet, ingediend en door het huidige gehandhaafd, tot wijzi ging der Beroepswet en herziening der On gevallenwet o.m. strekt tot afschaffing van dat stelsel en in de Memorie van Toelich ting tot dat ontwerp de bezwaren t-egen dat stelsel breed worden uitgemeten. Andere leden meenden, dat in de thans voorgestelde regeling do bezwaren tegen het kaartenstelsel ten deele ondervangen zijn en dat die bezwaren voor een ander deel speciaal voor het bakkersbedrijf niet of in minder mate dan elders gelden. De omslachtige wijze van benoeming dar leden van den Baad zc n overigens vele leden, zoo cemgszins mogelijk, vereenvou digd willen zien. E enigen stelden de vraag of niet een stelsel van directe verkiezing mogelijk ware. Ook waren er, die de taak der benoeming wel gehe;l zouden willen overlaten aan Ged. Staten. Sommige leden wilden de patroons op de samenstelling der bakkersraden een invloed doen uitoefenen, evenredig aan den omvang hunner ondernemingen. Acht voort® de mi nister de vrees gegrond, dat in de bakkers raden nimmer een vertegenwoordiger der Joodsche bakkers zal worden benoemd, dan behoort ongetwijfeld door wijziging van het ontwerp in dat bezwaar te worden voor zien. Eerste huwolijkealkondiging van 1 Mei. G. E. Belt im. 21 j. en M. T. van der Meel jd. 29 j. H. Huoer jm. 82 j.enK.de l ombe jd. 28 j. A H. J. Aniba jm. 33 j. en M. 0. Pels jd. 24 j. C. van den Berg jm. 22 j. en C. M. Griffioen jd. 28 j. M. Oawerkenc jm. 25 i. en C. Koo en jd. 27 j. A. van der8teen jm. 28 j. ea W.J. M.leMairjd 22 j. H, Gi oenewegen jm. 24 j. en E. H Kensman jd. 28 j. A. de Poorte jm. 27 j. en IC. I'ouwer jd.27 j. G. de Vogel w. 44 j. en A. Kleywegt jd. 29 j. NOORD WIJK. Geboren: Johannes Theodorus, Z. van A. H. Zandbergen en O.J. van Leeuwen. Geertje, D. van D. Hazeuoot en J. A. van Duin. Neeltje, D. van J. J. Korbee en G. Hoek Ondertrouwd: Leonardos Wjjnands 23 j. en Hendrika van der Plas 24 j. Getrouwd: ilhelmus Antonius Pius Maria Peters 24 j. en Maria Anlonet'a Geertruida Maaa 26 j. Hubeitus Spieringe 30 j., te Hillegom, en Elisabeth van der VVeijden, 25 j. Overleden: Adrianus van Duyn, 22 j., Z. van P. van Duyn en H. van der Wiel. Calhanna Antonetta Vermin, 60 j., gehawd mot J. W. Zonneveld. Johannes Wilhelmus Zooneveld,61 j., weduwnaar van C. A. Vermin. Pietev Duijndam, 83 j., weduwnaar van C. Meijer. Johannes Martin us Alkemade, 64 j., gehuwd met M. Wjjsman, wedn. van M. de Groot. RIJN-BURG. Geboren: Louise Cornelia, D. van ii. v. Starkenbuig en C. Haasnoot. Hnrmeti Cornelia, Z. van O. D. v. Delft en A. de Rijk. Hendrino, D. van A. RaveDsbergen eu D. Glas bergen. Pieter, Z. van C. Paauw en G. de Mooy. Pieter, Z. van P. Riethoven en L. Paauw. Ondertrouwd: c». v. Duijvenvoorden jm. '21 j. en A. D. de Vink jd. 19 j. Uit Londen wordt gemeld, dat het wetsontwerp betreffende het veto der Lords is gepubliceerd. Het is gebaseerd op de veto resoluties, die in het Lagerhuis zijn aangenomen. In den aanhef wordt de bedoeling uitgespro ken in plaats van het Huis der Lords een Tweede Kamer in te stellen, stoelend op een populairen, in plaats van 'n hereditairen grondslag; doch daar die ver vanging niet onmiddellijk kan worden door gevoerd, is het noodig thans de bestaande macht der Lords te beperken. Het ontwerp bepaalt, dat, zoo de begroo ting door het Lagerhuis L aangenomen, en dan niet binnen een maand na de aanbie ding aan het Hoogerhui^ door dit Huis is goedgekeurd, aan den Koning ter ondertee- kening zal v orden voorgelegd en op die wijze wet kan worden. Bij de bespreking in dc Italiaan- sche Kamer van het regeeringspro- gramma, door minister-president Luzzatti j.l. Donderdag ontwikkeld, is gebleken, dat bet door alle partijen betrekkelijk gunstig is opgenomen. In antwoord op hetgeen door verschillen de sprekers was aangevoerd, verklaarde Luzzatti, dat de Regcering bij de hervat ting der parlementaire werkzaamheden aan de Kamer definitieve besluiten zal voor leggen omtrent de tijdelijke regeling van den maritiemen dienst en tevens e_n wets ontwerp op de kiesreehthervorming. Hij verklaarde verder, dat de soheiding moet worden aanvaard of verworpen, zon der daarbij rekening te houden met de Kerk, alleen op juridische en sociale gron den. De Begeering kan, al verdedigt zij de vrijheid van de Kerk, Diet toelaten, dat confessioneel© begrippen invloed zouden oefenen op ue civiele maatregelen van het staatsbestuur. Een voorgestelde eenvoudige motie van orde werd door de Regeering niet aan vaard. Een motie van vertrouwen, voorgesteld door Falcioni en door de Regeering aan vaard, werd aangenomen met 393 stemmen tegen 17, waarna de zitting werd opgehe ven. Uit St.-Petersburg werd aan de „Timee" geseind, dat een g c s o h i 1 gerezen is tus schen Rusland en China, naar aan leiding van een maatregel der Chineesche regeering ten aanzien van de scheepvaart op den Soengari in Mantsjcerije. Bij vroegere verdragen is bepaald, dat regelingen betreffende de scheepvaart al daar slechte kunnen worden getroffen na gemeenschappelijk overleg tusschen Rus land en China. Wijl nu echter in de laatste overeenkomst betreffende Matsjoerije van d^'t laatste geen sprake was, meent de Chi neesche regeering ontslagen te zijn van het verplicht overleg. Zij heeft dan ook nu een bepaling uitgevaardigd, volgens welke rech ten van de schepen, welke genoemde rivier bevaren, worden geheven. Den Russischen gezant te Peking is thang opgedragen, der Chineesche regeering mede te deelen, dat, tenzij, de kwestie van de scheepvaart op den Soengari ultimo Juni a.s. met Rusland is bijgelegd, dit land na genoemden datum de door China getroffen arbitraire regelingen niet zal erkennen, cn de tolrechten bij de Russisch-Chineesohe Bank zal doen deponeeren. Bovendien be houdt Rusland zich het recht voor, om de reeds aan de Chineesche douane betaalde rechten terug te eischen. Ondanks het verzet der Turksche re geering weigerde de Kamer de verleende gratificaties aan de echtgenooten der kei zerlijke prinsessen goed te keuren. Dj avid bey heeft zjjn ontslag ge vraagd, naar aanleiding van het votum der Kamer, waarbij de gevraagde sommen wer den geweigerd. De grootvizier heeft het ontslag niet aan genomen en besloten de zaak opnieuw bij de Kamer aanhangig te maken en daarbij de kabinetskwestie te stellen. De Turksche ministers hebben het ver zoek van de Albaneesche Kamerleden en Senatoren, om een parlementaire enquête- oommissie en een delegatie, die een ver zoening zou trachten t© bewerken, naar Al banië te zenden, van de hand gewezen. Volgens offieioele Turksche berichten, heb ben de Albaneezen uit Ipek en Dja- kova den eed van trouw aan den Sultan afgelegd. Zij beloofden het vaderland te zullen verdedigen en verzochten de benoe ming van een parlementaire oommissie, om het vraagstuk der hervormingen te bestu- deeren. Het bericht, dat do troepen de Albanee zen uit het défilé Kachanik hebben ver dreven, wordt bevestigd. Het spoorwegverkeer zal weldra hervat worden. Volgens een telegram uit Oeskjoeb aan „Die Zeit," zijn een groot aantal huizen te Oeskjoeb en Roemoearo ten gevolge van het bombardement afgebrand. De bevolking vlucht. De opstandelingen hebben Ipek, Djakowa en Gilan genomen. Het ziet er donker uit voor Moulay H a f i d en zijn regeering. Terwijl het vo rige jaar pas "in Juni (na afloop van den voorbereidenden landarbeid) de ontevreden heid der stammen over de hoogs- belastin gen zich openbaarde, begint de oproerige geest zich dezen keer reeds nu vaardig te maken over de onderdanen van den sherif. Daarbij komt, dat het aanzien van den Makhzen ernstig lijdt onder het feit, dat zijn troepen, die nu reeds maandenlang in het veld staan, om eenige in opstand geko men bergstammen tot de orde te roepen, hardnekkig weigeren de gevaarlijke berg passen in te trekken en rustig in het lage land blijven, levende op kosten van de daar wonende inboorlingen. Dagelijks deserteeren de soldaten bij tien tallen, zoodat de mehalla hoog noodig aan vulling behoeft, waartoe Moulay-Hafid brief op brief zendt naar Safi en Mazagan, zon der dat dit echter iets schijnt uit te werken. De pretendent Moulay-el-Kébir ziet het aantal zijner aanhangers langzaam, maar zeker toenemen, ook onder de stammen rondom Fez. Alles wijst er op, dat een ernstige revolutie voorbereid wordt. LONDEN, 1 Mei. (R. O.) Door de Lon- densche socialistische partijen werd de 1ste Mei gevierd door een demonstratie in het Hyde Park. Incidenten kwamen niet voor, hoewel veertig duizend personen aan de mee ting deelnamen. Men nam een collectivistisch© motie aan, die door de sprekers werd voor gesteld. ATHENE, 1 Mei. (R. O.) Mededeelingen uit Konstantinopel melden, dat de Turksche ministerraad besloot de vereeniging der Grieksclie en Turksche spoorwegen op het trajoct FlassonaXarascina goed te keuren. KONSTANTINOPEL, 1 Mei. (R. O.) Djavid bey blijft bij zijn ontslag. Ook de minister van binnenlandsche zaken heeft we gens de apanage-kwestie zijn ontslag aan geboden, terwijl de overige ministers het standpunt van den minister van financiën goedkeuren. In wélingelichte kringen acht men oen ministerieel© crisis onmogelijk met het oog op den algemeenon toestand. Alles zal gedaan worden om den val van Djavid bey te voorkomen, hetzij door de Kamer te verzoeken op haar besluit terug te komen, hetzij door de Kamer te ontbinden. „Teddy*' heeft Beiden vergeten» Eonigo dagen geleden meldden de cou ranten reeds dat de oud-president Roose velt ook Leiden met een kort bezoek zou vereeren. Een officieel karakter zou dit bezoek allerminst dragen en men wist niet eens welke merkwaardigheden zouden wor den bezichtigd al kon er al vast op gerekend worden, dat de Academie zou worden ver eerd mot een bezoek en dat de Pieterskerk die voor de Amerikanen een eigenaardige aantrekkelijkheid heeft, niet zou worden vergeten en misschien ook niet de gedenk steen van prof. Luzac verleden zomer door een Amerikaan aan de woning van den heer Driessen op het Rapenburg onthuld. De Zondagochtendibladen nu meldden dat de hooge bezoeker te 10 uren Den Haag zou verlaten, in Leiden komen en van hier naar Haarlem gaan om vandaar naar het buitenland te vertrekken. Was het wonder dat velen, begeerig den populairen Amerikaan te zien, bdj statione chef en politie informeerden, hoe en waar hij sou aankomen? Maar niemand wist het De belangstellenden verdeelden zich nu in twee groepen. Hij zou met den trein aanko men, zeide de eene groep, en mitsdien pos teerden ze zich op het perron. Hij komt eeker per auto, oordeelden anderen, en ze liepen den Haagweg uit of stonden gedul dig te waohten bij het Noordeinde. Sommi gen hadden photographie-toestellen mede genomen, om een kiekje te nemen. Het werd halfelf, elf uren en later, treinen kwamen puffend binnen en gingen stam pend heen, maar de vurig verwachte kwam niet. En aan het Noordeinde toeterde wel auto's, maar niemand herkende van de inzittenden den oud-president der Yer- eenigde Staten van Noord-Amerika. Moedeloos van liet wachten trokken de Roosevelt-vriendcn successievelijk af en weer belde men naar politieburecl en sta tion en nu werd half officieel het bericht verspreid dat de reiziger met den trein, die 7.60 hier aankomt, en reizigers voor Duitsoh- land inlaat, zou passeeren. Men zou Ted dy" dan toch kunnen zien. Weer verdrongen zich velen op het perron en toen eindelijk de kleine trein binnenkwam, maakte de politie ruim baan opdat men niet te onbe scheiden den hoogen reiziger zou aanga pen. Bittere teleurstelling, ook hierin zat hij niet. Enkelen wachten nog een trein ai ondanks de verzekering van den stations chef dat hij nu onmogelijk meer kon komen.. Eindelijk werd er uit Haarlem gemeld dat Roosevelt te Haarlem in den trein was ge stapt waarin de Leidenaars hem hier reed» hadden gezocht. Hij was dus al eerder naar Haarlem vertrokken en had... Leiden ver geten. E x-p resident Roosevelt te Haarlem. Uit Haarlem wordt ons gemeld, dat. ex- president Roosevelt daar Zondag echt har telijk is ontvangen. Hij werd te halftwaalf aan het terrein van de Nationale Bloemen tentoonstelling verwacht, maar cr kwam een telegram, dat het wegens het verlate vertrek uit 's-Gravenhage wel een uur later zou worden. Een talrijk publiek bleef met groote vol harding wachten en juichte, toen de drie automobielen te kwart voor één de met Amerika ansche vlaggen getooide poort binnenreden, den heer Roosevelt spontaan toe. Op het terrein werd hij i ct zijn gezel schap ontvangen door den heer E. H. Kxe- lage, voorzitter der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur. D der dames van het gezelschap werden door Annie, Betsy en Telina van Waveren, dochters van den president der Tentoonstellingscommissie fraaie rozenruikers aangeboden. Hierop begaf Roosevelt met zojn gezel schap, bestaande uit mevr. Roosevelt, zijn dochter miss Ethel, zijn zoon en verder den Amerikaanschen gezant Beau pré, met mevr. Beaupré en den gezantschapssecreta ris Faxton Hibben zich onder geleide van de heeren KreLage, Van Waveren en De Breuk, drie hoofdbestuurders van „Bloem bollencultuur" en de tuinarchitecten Sprin ger en Goemans zich over de vollegronds- tentoonstelling, welke zich thans in haar volle schoonheid vertoont. De zeer talrijke bezoekers juichten Teddy" bij zijn rondwandeling stormach tig toe. In het schilderijen-paviljoen waar de be zoekers hun namen zetten in het „livre d'or" wachtte den heer Roosevelt de ver rassing, dat hem werd medegedeeld, dat hij toevallig 1) juist de honderdduizendste bezoeker was, en werd hem, na een toe spraak van den heer Krelage, als herinne ring aan het gedenkwaardige feit aango-v boden een in zilver bewerkte reproductie van „De halve Maen" in fraai étui, ivtge- voerd door de Haarlemsche rilverfabriek te Haarlem. De aanbieding had, naar wc ver nemen, plaats op advies van een Leidsch in gezetene. De heer Roosevelt dankte, aangenaam verrast, en betuigde zijn spijt, dat hij niet wat langer kon doorbrengen bij het Ne- derlandsche volk, dat de „beauty" bemint en daaraan paart de „business". De auto-rit van den jovialen Amerikaan door de Haarlemsche straten naar 't hotel Fimckler, waai werd geluncht, was een echte zegetocht. Overal langs de straten een publiek, dat met zijn juichkreten niet karig was. Nu volgde het bezoek aan het stadhuis en het daarin zich bevindend Frans Hals-Mu seum. De burgemeester was wegens een fa milie-sterfgeval verhinderd. Het gezelschap werd ontvangen door de wethouders ©n dn leden van de commissie van toezicht op het Museum. Vóór het stadhuis stond weer een opeen gepakte menigte, die luide koezee's liet hooren toen de oud-president zich na de trap te hebben beklommen,, op het borde3 vertoonde. Met zijn hoed zwaaiend dankte hij voor de ovatie en nog eens en nog eens braken de hoezee's los In de hal drukte de Amerikaan den wet houders feim de hand cn daarop had onder geleide van jhr. Yan de Poll, voorzitter der Commissie van Toezicht, de rondwande ling door de schilderijenzalen plaats. „De prachtige „Halsen," voorstellende do „Regenten van het Weeshuis" en ,,de offi cieren van de Cluyveniers doelen," het in den laatsten tijd zoo veel besproken schil derstuk trokken 's heeren Roosevelte bij zondere aandacht. „Ycrv interesting" was rijn herhaalde bewonderingsuiting. Met bijzondere belangstelling luisterde hij naar de mededeling van onzen archiva ris, den heer C. J. Gonnet, dat 's oud-presi denten-voorvader Lambert Roosevelt in dq 16de eeuw burgemeester van Haarlem is ge weest. Een van de Haarlemsche straten ontleent aan hem haar naam. Hi erop werd.n nog bezocht het oudheid: kamertje, bevattende oudheden betrekking hebbende op de geschiedenis van Haarlem en werden bewonderd dc eerste voortbreng selen van de boekdrukkunst, de Costeriana, waaromtrent de heer Roosovelt zich in zijn zoon door den heer Gonnet uitvoerig liet- inlichten. 't Was kwart voor vieren geworden, toen de heer Roosevelt met zijn gezelschap de zes Amerikaansche journalisten weer in de auto's stapten, wolke hen naar Amster dam brachten. De voorgenomen auto-rit naar Bloem ei daal schoot er bij im Londen, 29 April. Koloniale wolveiling. Do catalogus omvatte 12.500 balen, tot welke hoeveel heid Nieuw Zeeland met ruim 7000'balen biidroeg.j De annkooi en blijven zich kenmerkeo door een buitengewone opgewektheid, die door do vei schil lende binnonkindsche en continentale koopers aan den dag wordt gelegd, terwijl er een toenemend» vraag van de Amenkaaneche agenten valt waar te nemeo. De stemming in alle afdeelingen ia dan oolc vast h willig- De rnime en goede keus vette cioss- breds, die het grootste gedeelte van het aanbod uitmaken, trokken bij den binnenlai'dsehen hardel weder veel belangstelling, 'erwijl de continentale koopers op een gci.de partn van de hun passende soorten beslag legdeD. merika verzekerde zich van de boste soorten 'ot l3t d. a 14j d. per pd. Vette moiinos blees er betrekkelijk niet veel Ie zpn, hot grootste gedeelte van de >ydney en Kaapsche schering kwamen in handen van de continentale kooners. terwijl de West- Austr-disohe bij de bmnen- l.indscbe vei bruikers belandde Laatstgenoemden bleken ook koopers van de kleine sorteeriog Vic toria tot 16 d. oer pd. toe voor vette merinos on comeback wol en 15| d. per pd. voor traaio crossbred a.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 6