N<>. 15389 V rijdag S3 Aprir. (Seze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pnen feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieels Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. Irma Harding*. A°. 1910. LEIDSCH "DAfrTtT. AT) PBUS DEB ADYERTENTIEN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine adrertentiën Tan 30 woorden 40 Cents contantelk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het incasseeren wordt/0.05 berekend. PIUJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents per 3 maanden l 2 2 l f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd rijn 1.30. Franco per post 1.65. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeen© kennis, dat door J. METSCHER, kantoorbediende, wonen de te Leiden, een verzoekschrift is inge diend, om verlof voor den verkoop van ai- ooholhoudenden, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van ver koop, in het beneden- en bovenvoorlokaal van het perceel Br eestraat 99. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR Burgemeester. VAN HEIJST, Secretaris. Leiden, 22 April 1910. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gekt op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door D. HEMMES, winkelier, wonende te Lei den, een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcohol vrijen drank, voor gebruik ter plaat se van verkoop, in den winkel en de opka mer van het peroeel Levendaal 120. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR Burgemeester. VAN HEIJST, Secretaris. Leiden, 22 April 1910. Leiden, 22 April. Het Collegium Supremum van het ILeidsch Studentenkorps en de hoofdredac tie van het Algemeen Nederlandsch Studen tenweekblad Minerva" uiten naar aan leiding der verschijning van prof. De Groot's uitvoerige brochure „De Groentijd" en in verband met de verschijning eener circu laire. waarin instemming tot afschaffing .van het groenloopen wordt betuigd .Van Verontwaardiging over de aanvallen tegen "een der oudste instellingen der Nederland- echo studentenkorpsen. Het Frysk Selskip „Stanfries", de be kende Vereeniging van Fri'ezen in en om iLeiden, hield gisteravond in „Do Graan- foeurs" de tweede en laatste buitengewone bijeenkomst in dit seizoen,; een „winter- jounenocht", zooals zulk een avond in typisch Friesch heet. De zaal zag er met het frissohe groen, 'n liet midden waarvan het fendel (vaandel) der Vereeniging, recht feestelijk uit. En onder de talrijke aanwezigen heerschto een blijde, opgewekte geest. In de vorige bijeen- komst had omst den grondtoon uitgemaakt van hetgeen voorgebracht werd; thans was alles kortswijl. Nadat de voorzitter, de heer K. Sijtema, de vergadering met een toespraak in „mem metaal," d. i. in het Friesch, had geopend «=>n het Frïesche volkslied door allen staande was aangeheven, werd een echt Friesch blijspel: „Yn'è frouljue fortüsesl", opge voerd. Bysfeinten (grappenmakers) hebben een huwelijksadvertentie in de krant ge plaatst, waardoor een bedaagd eerzaam weduwnaar bezoek krijgt van verschillende trouwlustige vrouwen, wat tot allerlei grap pige verwikkelingen leidt. De karakter3 werden goed uitgebeeld en het spel bracht de lachspieren der aanwezigen niet weinig in beweging. Daarop volgden n,og tal van komische voordrachten van een of meer personen, die niet minder in den smaak vielen. Het zangkoor der Vereeniging, dat de voordrachten afwisselde met het zingen van Friesche liederen, droeg als altijd veel bij om het genot te verhoogon en het Friesch karakter van den avond nog beter te doen uitkomen. Dat na afloop „do foetten fine flier" kwamen, (er gedanst werd), laat zich den ken, en dat do Friesche dansen daarbij niet werden vergeten, is eveneens begrij pelijk. De heer H. P. Bok, lid van den ge meenteraad te Delft, heeft bij dit collége een voorstel ingediend, om het salaris van den nieuw te benoemen burgemeester te brengen van f 4000 op f 6000. In de toelichting tot dit voorstel wordt gezegd, dat adressant het salaris van f 4000 voor een gemeente als Delft onvoldoende acht, en dat thans, nu nog niet bekend is, wie burgemeester zal worden het tijdstip gunstig is, om het salaris nader te regelen, thans, nu de persoonskeuze geen invloed op deze zaak kan oefenen. Omtrent de komst in ons land van den Japanseken prins Foeshimi en zijn echtge- nooto wordt nader gemeld, dat zij Zondag 24 dezer te 2 u 27 min. 's namiddags Keu len verlaten en zich het allereerst naar Am sterdam zullen begeven, waar de prins en de prinses des avonds te 7 u. 6 min. aan komen. Zij zullen in de hoofdstad verblijven tot Dinsdag 26 dezer en vandaar des namid dags 4 u. 15 min. naar 's-Gravenhage ver trekken per trein van de Hollandsche Spoor, die te 5 u. 9 min. in de residentie aankomt. De verdere plannen zijn nog niet vastge steld, maar het schijnt vast te staan, dat ook aan Rotterdam een bezoek zal worden gebracht. Op de aanbeveling voor de benoeming tot directeur van de H. B.-S. met 5-jarigen cursus en een handelsafdeeling te Ensche- dee zijn geplaatst de hoeren: dr. P. G. Tid- dens, te BredaH. C. van Capellc, te Nijmegen, en dr. M. J. L. Stoel, te Bergen- op-Zoom. Gisteren vierde generaal-majoor J W. Boellaard tot Herwijnen, oud-comman dant der dd. schutterij te Amsterdam, zijn 80stcn verjaardag. De heer Boellaard werd bij do opheffing der schutterij geperi^ion- neerd met .den rang van generaal-majoor. Hij is adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, en wijdt als arrondis- semcntsschoolopziener nog steeds zijn zor gen aan het onderwijs. In den loop van den dag ontving de tach tigjarige, die zich nog in krachtige, onge stoorde gezondheid mag verheugen, vele gelukwenschen en, gewerden hem fraaie bloemstukken, o. a, een van het officiers korps der voormalige schutterij. Verschil lende- militaire autoriteiten, o.a. de stel- lingoommandant, generaal-majoor Van Noo- ten, gaven schriftelijk blijk van hun be langstelling. De directeur en commandant der marine, baron Sweertér. de Landns Wy- borgh, kwam den jubilaris persoonlijk ge lukwenschen. Gisternamiddag ontving ge neraal-majoor Boellaard een deputatie van den Bond van oud-onderofficieren, waar van hij eere-voorzitter is. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv, Gem. te Moerkapello door de. F. de Gidts, te "Goedereede. Prins Hendrik bezocht gisteren met gevolg het eiland Schiermonnikoog en he den Ameland. Bij gelegenheid van 's Prinsen verjaardag gaf het „Friesch Dagblad" een Friesch vers, gericht tot den Prins, met tot slot den gemoedelijken wensch, dat Z. K. H. Zoü.dag, na zijn terugkeer van de Friesche eilanden, met de Leeuwarders samen eerst mee ter kerke zou opgaan, voor het ver trek naar Het Loo. Er schijnt sprake van te zijn, dat deze wensch mogelijk zal wor den vervuld. De minister van marine geeft kcnn,is# dat blijkens een van den oomm. van Hr. Ms. schoener „Dolfijn" ontvangen berioht, een reddingsboei van genoemden bodem is verloren geraakt. Het vinden van dit voorwerp behoeft der halve geen aanleiding te geven tot ongeruso- hcid. (»)St. Oil") Door het gerechtshof te Leeuwarden is, ter vervulling eener, vacature van raads heer in dat college, opgemaakt de volgende alphabetisckc lijst van aanbeveling: mr. F. J. Camphuis, mr. C. L. baron van Ha- rinxma thoo Slooten, jhr. mr. W. H. Hoeufft, allen rechter in de arr.-rechtbank, resp. te Assen, Leeuwarden en Middelburg. HILLEGOM. De R-K. jongensschool zal wegens overbevolking met drie lokalen vergroot worden. Ter voorkoming van do bollenziekte „2 war brand" wordt meer en. meer do af schutting met zeildoek toegepast. HAARLEMMERMEER Aan don heer A. den Ouden, aannemer te Nieuw-Vennep, is ondershands opgedragen het bouwen van twee burger woonhuizen aan den Ringdijk bij Bennebrook voor rekening van den heer Briauw, aldaar. Op liet marktplein te Hoofddorp had een publieke verkooping van een viertal jonge paarden plaats, ten overstaan van notaris Heinsius, alhier. Alle paarden wa ren afstammelingen van meermalen be kroonde ouders. De uitslag was als volgt: 1. Een 2-jarigo bruine zware Belgische hengst, genaamd „Siepo"; vader „Bril- lant." Gekocht door J. Kofoed, alhier voor f 400. 2. Een 2-jarige bruine ruin, genaamd „Frans"; vader „Brillant." Gekocht door N. van Niewenhuizen, alhier, voor f 222. 3. Een 3-jarigo Belgische goudvosmerrie, genaamd „Troost"; vader „Honoré." Ge kocht door H. van Galen, alhier, voor f 351. 4. Een 2-jarige lichtbruine merrie, ge naamd '„Mary"; vader „Honoré". Ge kocht door J. van Deutekom, te Haarlem- in crliede, voor f 202. Er waren velo belang stellenden aanwezig. Voor den burgemeester zal weldra worden overgegaan tot den bouw van een eigen woning, aan den Kruisweg, nabij Hoofddorp. Met de voorbereidende werk zaamheden is men reeds begonnen. KATWIJK-A AN-ZEE. Do Christelijke zangverecniging „Halleluja" gaf gister avond in de Gemeentczaal een openbare uit», voering. Het programma was hetzelfde als dat voor de uitvoering, welke verleden week voor donateurs werd gegeven. LISSE. De gisteren gehouden bloemen veilingen hebben opgebracht: ten bate van de R-K. Kerk f 1208van de R-K. armen f722; van de St.-Elizabeths-vereeniging f 482.50 en van de kapel in heb Pius-ge- sticht f 248. De Raad vergadert Zaterdag a.s., des namiddags te vier uren. Agenda: 1. Inge komen stukken; 2. aanbieding van een strook grond ter verbrecding van do Ka pelsteeg. NOORDEN. Wegens het groot aantal leerlingen aan de bijzondere school zal. naar men verneemt, die school spoedig worden vergroot. NOORDWIJK. Tot vader en moeder van liet Gasthuis te Noordwijk-aan-Zee zijn be noemd Maarten Overzijl en echtgenoote. Naar aanleiding van de oproeping van sol licitanten, hadden zich 29 gegadigden aan- gtmeld, zoodat de keuzo nog al ruim was. OUDSHOORN. Door den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland is in tegen woordigheid van don burgemeester een on- deizoek ingesteld naar den weg van hier naar Woubrugge, welke veel te wenschen overlaat. SASSENHEIM De flinko stal vee van den landbouwer v. d. Bosch, gisteren ver kocht, bracht veel geld op. Gemiddeld gin gen de koeien voor tweehonderd gulden. VOORHOUT. Aan de brievengaarster mej. de wed. T. Dijkhuis is een verlof vaal drie maanden verleend tot herstel van ge zondheid. Laatste Volksbijeenkomst. Gisteravond, in de Stadszaal, de groote, mèt het balkon nagenoeg vol monschen, de laatste der Volksbijeenkomsten vanwege de Commissie hiervoor. De laatste l Niet voor immer natuurlijk en gelukkig. Want we kunnen er, om zoo te zeggen, niet meer buiten. Maar de laatste in dit seizoen. En welk een laatsteEen waardige. Een kroonzetster. Want aangeboden word, met een program ma in Hollandschen tekst te voren er bij: de uitvoering van het oratorium „De Schep ping" van J os. Hay dn, welwillend, door de Leidsche Afdecling van de „Maatschap pij tot Bevordering der Toonkunst", onder leiding van den heer Evert Comelis; met ala solisten: mej. Coba Riedel, Bopraan; de heeren N. J. Brouwer, tenor, en H. P. F. Latorveer, bas; met de orkestvereoniging der afdeeling. „De Schopping", waarin wij bij een voor treffelijke uitvoering met een krachtig en vast koor, uitmuntende solisten on een zui ver orkest, ook bij de uitvoering van gister avond, voelen, dat de meester aan 't woord is, die hart en ziel heeft gelegd in zijn ar beid, dio alles uitloopcn doet op den he-.ar- lijken jubeltoon: >,Dio Himmel erzahlen die Ehre Gottes"de hemelen verkondi gen do eere Gods on het uitspansel vertoont het werk Zijner handen. Een prachtige avond, een avond vol hoog cn rein kunstgenot. Dank er voor aan allen die hem gaven; ook aan hen, dio gisteravond geen bloemen ot krans ontvingen als solisten en dirigent,, maar dio wel gedeeld hebben in de luid* hulde, hun meer dan wenschelijk was ge bracht in den loop van den avond cn waai zij niet misplaatst was integendeel 1 na het slotkoor. Er werd geen afscheidswoord op dezen laatsten avond gesprokon door den voorzit ter der Volksbijeenkomston-commissie. 't Was ook niet noodig. Allen wisten het: wat in de bijeenkomsten werd aangeboden, ia de gewone en in de wetenschappelijke,, is zeer goed goweest; al do bijeenkomsten werden best bezocht; het gemeentebestuur was de Commissie en daardoor den bezoe kers weer ter wille; over het gedrag der be zoekers viel over 't goheel genomen niofc te klagen, een paar onhobbelijken hebben de samenkomsten niet in de war kunnen stu ren. Bedankt zou do voorzitter de Commissie voor haar velo bemoeiingen toch niet heb ben. Een dankbetuiging aan haar nu ach ten wij wel noodig. Daarom doen wij het» hier namens allo bezoekers. Bij Kon. besluit is aan J. M. Slinkerfl, notaris to Rotterdam, verlof verleend tot het aannemen van hot kruis Pro Eoolcevv et Pontifice, hem door Z. II. den Paus ge- schonk«n; zijn met ingang van den laten Mei 19J0 bij do Koninklijke Marinoreservo bevorderd tot adelborst lsto kl„ do buitengewone adelborsten H. L. Oudenhoven en A. Grou- stra. SPORT. Sportagenda. Zondag 24 April. y o e t b a 1. I' 1Ncdcrlandscho Voetbal-Bond. 'Arnhem: NederlandDuitschland, oplu&-J terrein van Vitesse. Aanvang uux. Leidsoho Vootba 1-Bond. f Extra-Competitie. Leiden: Ajax IIDe Sportman. Aanvang; 1 uur, Eerste Klasse» Leiden: Ajax III't Vierde. Aanvang 3 uur. Voorschoten: D. 0. S. L.Beroeteyn. Aan* yang 101/, uur. w Medaille-Wedstrijden, ,i ('j Halve Eindstrijd- Leiden: Ajax IIDo Sportman. Aanvang 1 uur. Luchtscheepvaart. Sommer is do eerste aviatour, die mot dxio jjassagiers opgestegen is. Hij vloog daarmede Woensdag vijf minuten eu twaalf seconden. SI) „Hier is een plaatsje", zei de heer Potts, terwijl hij Irma naar 'n minder volle plek bracht „Als u ten minste de lucht kunt verdragen." Want zelfs hier in de open lucht had men nog heel wat last van de lucht der wilde dieren. „Het kan me niet schelen voor een paar minuten. Hebt u er last van, papa? Tom, blijf bij me," zei zij gebiedend, en zij nam bijwijze van veiligheidsmaatregel zijn klei ne hand in de hare. Waarom zou Tom haar niet evengoed van dienst wezen als zij11 oom? „Wat zijn zijn oogen vreeselijk geel! En wat staart hij den heer Potts aan 1" voegde zij er in slilte bij, met een onweer staanbare neiging om te lachen. „Ik ben er van overtuigd, dat hij er over denkt, dat de heer Potts een heel lekker kluifje zou rijn." Te oordeelen naar den strakken blik van de glasachtige, gele oogen, waaronder de automobiel-fabrikant zichzelf schijnbaar ook niet op zijn gemak voelde, scheen de groote leeuw het dichtst bij het met Irma eens te rijn. Niet minder dan de mand met yleesch van den oppasser was noodig om zijn koninklijke aandacht af te leiden. „Ik hoop, dat het u niet hindert", mom pelde de heer Potts. „Sommige <lame3 kunnen den aanblik van rauw vleesch niet verdragen. Het is ook werkelijk niet erg appetijtelijk." Zijn rooskleurig gezicht werd even vertrokken. Rauw vleesch viel schijnbaar niet in zijn smaak. Hij zag er trouwens uit alsof hij nooit iets anders ge bruikt had als brood en melk. „Neen, het kan me niet schelen", zei Irma ongeduldig. „Maar uw vader misschien welHij ziet er niet goed uit." Irma keerde snel haar hoofd om en zag dat haar vader met een doodsbleek gezicht zóó zwaar tegen het hek vóór hen aanleun de alsof, hij zonder dien steun niet op rijn voeten had kunnen staan. De leeuwen en de heer Potts hadden onmiddellijk abso luut geen attractie meer voor haar. „Papa, wat scheelt er aan? Is u ziek?" vroeg zij dringend over Toms hoofd heen. Zijn oogen staarden recht door de kooi heen en schenen als het ware vastgelijmd aan een groep menschen, die men slechts vaag kon zien tusschen de tralies door. Zijn lippen bewogen tweemaal voordat het hem gelukte om te zeggen op een fuister- toon, die alleen voor haar verstaanbaar was: „Daar staat Greyson; hij kan me elk oogenblik zien." Met een doodsschrik tuurde Irma door de kooi heen, waarin nu een luid geknab bel van beenderen weerklonk. Zij wist, dat Greyson de naam was van den Londenschen directeur van do Angel-Saksische Bank. Wat rij zag was een gezette heer met pe per-en-zout bakkebaarden; aan eiken arm hing een klein meisje met een krullebol, in een soort van angstige verrukking ver- keerend. „Dio heer met die meisjes?" Hij knikte. „Maar hij heeft u toch nog niet gezien?" „Neen, nog nieL." „Kom dan gauw mee. Zij hebben het nu druk met de leeuwen." Zij liet Toms hand los en nam haar va der bij zijn arm, een poging doende, om hem to steunen. „Sta me toe!" Do krachtige steun van den heer Potts was voor het oogenblik niet onwelkom. „Uw vader is niet wel, naar ik zie. Het is misschien dat afschuwelijke vleesch of de lucht er van. „Ja, ja, de lucht", zei Irma vaag. „We moeten onmiddellijk naar huis gaan. Hoe ver is het tot aan den bus?" „De bus? Daar kan geen kwestie van zijn, juffrouw Hartmann. Kijk eens hoe bleek hij is!" Mijn auto staat voor de deur; u zult me toch zeker wel toestaan...." „Neen, neen, we kunnen een rijtuig ne men." „Zelfs al 6taat er toevallig een, het is Zondag, weet u heeft hij het toch in een huurrijtuig lang zoo goed niet als in mijn auto; de Cerberus schokt niet en ruikt niet, op mijn woord van eeren de kus sens rijn zoo zacht als die van een 6ofa." Als Irma er over gedacht had om er een te koopen, dan had hij de goede eigenschap pen van. zijn waar niet met meer vuur kun nen aanprijzen. Gedurende de wandeling naar den uit gang, waarop Harding niets zei, maar zwaar op zijn arm leunde, hoopte de heer Potts, dat er geen rijtuig te vinden zou rijm „U" riet het, juffrouw Hartmann, er zit niets anders op dan mijn auto." Hij deed rijn best om het te zeggen zon der dat hij een al te vurige verrukking aan den dag legde over zoo'n gelukkigen sa menloop van omstandigheden. „Nu, goed dan, als u daardoor geen al te grooten omweg behoeft te maken," zei Irma, met do onverschilligheid der roeke loosheid alle andere gedachten waren ver dreven door den aanblik van het wasblee ke gezicht van haar vader. Een halfuur geleden zou het haar onge- loofelijk toegeschenen hebben, dat rij haar eersten automobielrit zou kunnen doen met zoo'n totaal gemis aan belangstelling in dat feit. Het stofmasker en de stofbril van den uitstekend uitgedosten chauffeur amuseerden haar niet en do vaart, waar mee zij zich in beweging zetten, was haar alleen aangenaam, omdat zij daarin een middel zag om aan vervolging te ontko men. Zij zou het nog prettiger gevonden hebben, als het voertuig gesloten was ge weest, want aan het gezicht van haar va der zag zij hoezeer hij naar een donker schuilhoekje verlangde. Eerst toen zij Re- gents Park voorbij waren, vroeg zij zioh zelf met een plotselingen angst af of di9 achtervolging wel een hcusch gevaar opge leverd zou hebben. Zelfs al had de blik van den grijzen heer op haar vaders gezicht gerust, zou hij hem dan nog herkend heb ben? Had niet het lijden, gecombineerd met den sneeuw witten baard, een masker voltooid, even effectvol als datgene, dat door den chauffeur werd gedragen? Intuaschen zat er in de Cerberus ten minste één gelukkig menscb. En zelfs Tom, wien het slot van do voeding der leeuwen ontgaan was, had het te druk met zijn vraagstuk, om die teleurstelling diep te voelen. „Ik geloof niet, dot er maar eén was was de laatste bekentenis, die hij dier* nacht aan rijn 1 .ofdkussen deed. 1 XI. „Als cr één ding is, waardoor mijn zede lijk evenwicht in gevaar gebracht wordt," dacht Vincent aan hot einde van ect\ kerk- parade, waarvan de geringe afmetingen hot einde van het seizoen verraadde, „dan is het een verkeerd soort van preek." Bij den ingang van het park stond hij peinzend stil. „Nu zou ik wel eens willen, weten of ze mc op Eaton Place aan de lunch verwach- ten? Hum, ik zou het eigenlijk wel denken ds ik er op kon rekenen, dat er niets waa als mijn familie, dan zou ik graag gaan. Maar wanneer zijn wij tegenwoordig onder ons?" Om de waarheid to zeggen gebeurde dat maar zelden. Van al de maaltijden, die hij in den laatsten tijd in het ouderlijk huis ge nuttigd bad was er geen één en familie go weest. Op welk uur van den dag hij er ook den drempel overschreed, er waren altijd gasten. Het was telkens weer een andere, maar zij behoorden allemaal tot dien stand, waarin zijn grootmoeder de „ware vrouw" voor hem meende te zullen vinden. Blonde en donkere meisjes, lange en kleine, men scheen hem een ruime keuze te willen ge ven. Hij was al lang gewapend geweest tegen een zacht-chronische vervolging van die soort, maar sinds de laatste 2 maanden had ze een acuten vorm aangenomen. Er dwaalden nu steeds rijke erfgenamen rond in het huis op het Eatonplein cn meisjes mot goede relaties zaten in alle hoeken dcc- kamera. (Wordt vervolgd).,

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 1