sséo. 1538%. LEEDSCH DAGBLAD, Zaterdag- 16 April. Derde Blad. Anno 1910. Burgerlijke Stand. FEUILLETON. Irma. Harding'. Prol. mr. P. A. Diepenhorst over Groen van Prinsterer. Gisteravond hield prof. mr. P- A Die penhorst, hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, voor de anti-revolutionnaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" al hier in het '\rutsgebouw een rede over „Groen Van Prïnstcrer's strijd voor de Christelyke toch ooi In het eerste deel zijner rede gaf spreker teen overzicht van hetgeen Groen in dien strijd deed en wat hem wedervoer. Gewe zen werd op zijn menigvuldige teleurstel lingen, die tot een algeheele verwijdering üoet de conservatieve partij leidden. Vooral werd uitvoerig stilgestaan bij de breuk met Van der Bruggen, die als renegaat der Christelijke partijen en bondgenoot van Thor- "fcecke de wet van 1857 hielp tot stand bren- f-en. Het onware van het verwijt alsof Groen na den val van het ministerie-Van Hall-Van ïtecnen gewe-gerd zou hebben de kabinets formatie tc aanvaarden, werd aangetoond. In het tweede deel werden de beginselen geteekeDd die Groen bij zijn strijd leidden. Allereerst stond do spreker daartoe stil bij zijn bestrijding van de openbare, neutrale school, gelijk Groen die na '57 gevoerd heeft. Groen wilde niet die school vernie tigen, maar slechts liaar onwaardig privi legie opheffen. Toch wilde hij ook eenigo wijzigingen in haar inrichting, door den wetgever verplichtend zien gesteld. Over le voornaamste wijziging: schrapping van het woord Christelijk in art. 23 der L, O. werd in den breede gehandeld. De houding van dr. Beets werd afgekeurd, niet meegegaan met de verklaring door dr. Fok- kinga in zijn dissertatie gegeven, alsof die strijd van Groen moest worden toegeschreven aan overdreven intellectualisme, dat boven matig hicclitte aan de beteekenis van een woord. Betoogd werd echter, (lat Groen die schrapping voorstond om drie redenen: handhaving van waarheid in de wetgeving, hevordering van de bruikbaarheid der open bare school cn wering van onedele concur rentie met de Christelijke school. Daarna werd nagegaan wat Groen ter "bereiking van zijn positief ideaal, uitbrei ding der Christelijke school voorstond. Vóór 1857 drong Groen op facultatieve splitsing der openbare school aan, na 1862 aanvaardt hij den godsdicnsrtloozcn staat en stuurt tegenover de neutrale Staatsschool op bij zondere Christelijke scholen aan, tegen zijn naderend levenseind in zijn beroemd Christe- Üijk-historisch testament van 1876 schijnt Groen weer meer heil van facultatieve split ting to wachten. Uit deze en andere feiten trok spreker de conclusie, dat Groen nooit aan het beginsel van vrijheid van onder wijs ontrouw is geworden. Met weemoed liet, Groen de openbare school los. Van oen stolsel van relatieve neutraliteit heeft hij het gevaarlijke cn onwettige aangetoond. Het was vooral vrees voor de ontwikkeling van de groeikracht van. het bijzonder onderwijs, die Groen van een splitsing der Staatsschool heil deed vc.wachten. Leefde Groen in onze dagen zoo betoogde spreker met recht zou mogen worden verwacht dat hij vooraan zou staan in de rij van hen, die aan heffen: „De vrije school voor heel do na tie." Brieven van een Leidenaar. CCCVIII. Wij Leidenaars zijn van huis uit een beetje conservatief. Tegenover nieuwe snufjes, die in vele andere plaatsen enthusiast binnen gebaald worden, staan wij soms heel nuch ter ons te beraden of we er ook van zullen profiteeren Ik wil niet beweren dat wij daaraan goed doen of verkeerd, maar ik om het nu eens deftig tc zeggen consta teer alleen het feit. En dat feit vond ik weer eens bevestigd toen ik dezer dagen eens informeerde hoe 't met de rolsohaatsensport hier gesteld is, de mode-sport in onze dagen, misschien wel omdat door gemis aan ouderwetsche win ters de ijssport op den achtergrond raakt. Overal is daar belangstelling voor. In de geasfalteerde straten van de groote steden wordt men haast omvergereden door rol schaatsende kleuter# en er worden olubs opgericht, waarin men de so nieuwe tak van sport beoefent. Overal wordt de behoefte gevoeld aan goede ruime banen, die er na tuurlijk niet maar soo dadelijk zijn en waar het stadsbestuur xioh hier en daar wel voor zal moeten spannen. Liefhebbers ge noeg, te veel misschien, waar ze de straten voor de voetgangers haast onveilig maken, en gelegenheden te weinig. In Leiden is het andersom. Daar zijn een paar uitnemen de gelegenheden en de eigenaars er van doen hun beet het den liefhebbers gemak kelijk en aangenaam te maken, doch do echte belangstelling wil nog maar niet ko men .Gaat het onzen bedaarden Leidenaars te vlug, vinden we het te onpractisch, om dat we het toch niet kunnen toepassen voor het dagelijksch verkeer! ik weot het niet zeker is het dat het rolschaatsenrijden er nog maar niet in wii. Misschien wordt het anders als straks de olectrische tram door onze straten snelt en over de burgei's een geest van haast je, rep je!" vaardig wordt. Do voorbereidende werkzaamheden daar voor zijn al in vollen gang. Jammer dat we er niet een maand of wat vroeger mee kun nen beginnen. Dan had het in de lustrum feesten klaar kunnen zijn en nu zal, vrees ik, aan do drukke Prinsessekade het in de feestweek alles hommeles wezen. Dat is niet aardig, vooral niet voor de vele vreemdelingen, die bij deze gelegen heid in de stad komen. Als de burgerij echter hierover klaagt, dan behoeft het gemeentebestuur zich dat niet aan te trekken. Dat kon niet hande len voor er overeenstemming met de Elec- trische Tram maatschappij was verkregen. En «laten wachten totdat de studentenfees ten voorbij zijn, dat ging toch oók niet. De gemeente moet met de overwelving van het Kort-Rapenburg cn met de nieuwe Blauw- poortsbrug op een bepaalden datum klaar zijn cn daarom kon niet langer worden ge wacht. Maar als de burgerij klaagt over de groo te royaliteit der gomeente bij den opzet van dit werk, vrees ik dat deze minder goed baar verontschuldigen kan. Bij elk nieuw werk heeft men een tijdelijk gebouwtje noo- dig, waar de directie zoo nu en dan bivak- koert. Dat noemt men met het oog op het tijdelijk karakter er van een keet Zoo'n keet is meest altijd een eenvoudig ruw planken getimmerte, zonder iets, dat naar verfraaiing zweemt. En wat zien we nu aan den waterkant van do Prinsesse- kade? Een degelijk gebouw voor een deel in steen opgetrokken uit- en inwendig mooi geschilderd en weelderig ingericht alsof het bestemd waro om er «altijd te blijven staan. Waarvoor is dat nu noodigl heb ik al menigmaal hooren verzuchten. Op zoo'n groot karwei, toch maar een kleon bedrag, zal de gemeente zeggen. Best mogelijk, zou ik willen antwoorden maar het kost toch zeker tienmaal meer dan andere gebouwtjes van dien aard. En de burgerij, die zelf op de kleintjes lot, en liefst niet te veel uit geeft wil ook zoo gaarne de zuinigheid be tracht zien door haar vertegenwoordigers. Zegt men: nu ja, maar deze „keet" staat aan zoo'n druk verkeerspunt en het oog, vooral het oog van don vreemdeling, wil ook wat, dan wijs ik cr op dat een soortge lijk gebouwtje toch ook is gemaakt bij do te stichten afdeeling voor jeugdige idioten op Endegeest. Maar bovendien, wie zou nu aan een gebouwtje van dezen aard, weeldo willen zien en de gemeente er een verwijt van hebben gemaakt als het eonvoudig was opgeslagen in verveloos hout! Heb maakt nu waarlijk den indruk dat het er jaren moet blijven staan ©n verschil lende menachen hebben al gedacht dat het in verband met de a.a. lustrumfeesten daar was geplaatst, en vroegen of het misschien moest dienen om de gemeentelijke autori teiten tor gelegenheid van het passeeren van den optocht een rustig plaatsje te ver schaffen, waar zij over de hoofden der men- schen heen een mooi gezicht zouden hebben op de maskerade. ,,Wie hot kleine niet eert, is het groote niet weerd" zeiden onze voorouders en ze pasten op de kleintjes. Dat zit er bij onze, zooals ik boven zeide een beetje conserva tieve burgerij ook nog wat in. Daarmede heeft het gemeentebestuur wel een beetje rekening t© houden, zelfs als hot „keeten" bouwt. Naar ik vernomen heb, moot de eiectri- eche installatie op het Raadhuis ook nogal heel royaal ingericht wordeu. Dat de ge meente het eerste - gebouw der gemeente heeft laten aansluiten bij de Electrisohe centrale, daar kan ik inkomen, en dat zij in de hoofdzalen waar dit noodig is eenige luxueu6e kronen plaatst, zal ook niemand afkeuren. Hot een© moet naar het andere, maar ik aebt het volstrekt niet noodig dat in elke af deeling eon kostbare verlichting wordt aangebracht en dat elk ambtenaar op zijn bureau bijv, een dure lamp krijgt. Men zou er die ambtenaren waarvan de meesten het thuis tooh niet zóó breed kun nen aanloggen en misschien tevreden moe ten zijn met een eenvoudige gloeigaspit, maar veeleischend door maken, wat zich ten slotte weer uit in een verlangen om meor salaris. Want het moet toch ook erkend worden, dat in de meeste takken van dienst de bezoldiging van onze ambtenaren vooral de lagere ambtenaren, in vergelijking met plaatsen, die ongeveer met Leiden overeen komen, nu niet bijzonder schitterend is. Zooals bijv. bij de politie, waaromtrent wij zeker eerstdaags wel een voorstel tot trak- tementsherziening kunnen to gemoet zien nu we weer een burgemeester, hoofd dor politio hebben. Ik heb, om daarop voorbe reid te zijn, mij eens gegevens u i andere gemeenten laten meedeolen en dan moet ik zeggen dat do positie van deze menschcn hier nu niet zoo schitterend ia. Toen voor eenigen tijd het voorstel werd gedaan om daarin een kleine verbetering te brongen, is dit van do hand gewezen omdat de Raad in zijn meerderheid het wenBclielijk oordeel de dat do burgemeester zelf daar in een woordje mee sprak. Nu is daarvoor de gelegenheid en zoo mogen we verwachten dat deze qpaestio eerstdaags onzen Raad wel weer eens bezig zal houden. Gemengd Nieuws. Dat er op het gebied van de rolsohaatsensport ook wel iots superieurs kan geleverd worden, hebben de liefheb bers gisteravond op de rolschaatsenbaan van gebroeders Straatsburg kunnen zien. Daar was een club ran rolschaatsenrijders uit Den Haag overgekomen om aan de Leidenaars, dio voor dozo sport nog maar niet rocht warm kunnen worden, to too- nen wat er op dit gebied gepresteerd kan worden. En dat was inderdaad do moeite waard. Do dames en heeren zwieren oven bovalb'g over den houten vloer, als hun echte-schaatsenrijdende confraters over het ijs, beschrijven allerlei figuren, gaan voor en achterwaarts, wal zen op muziek op de rolschaatsen als anderen in de balzaal. En nu is heb wel aardig dat deze groote vaardigheid in een jaar oefening ie ver kregen en aardig is het tevens dat do club hier komt omdat zo in Den Haag zoo'n goede gelegenheid niet heeft. Do meesten van deze amateurrijders zullen Zondag in een wedstrijd te Utrecht uitkomen. Zouden we in Leiden ook niet eens een wedstrijd kunnen organiseeren Zou Vreem delingenverkeer de gebroeders Straatsburg, dio er wel ooren voor hebben, niet wat kun nen helpen. Daardoor komt deze sport er hier misschien ook eens in. Sedert do lieer Baily cige- naar van ,,De Groote Vink" is go word en, heeft hij gedurende de laatete paar jaren er heel wat aan doen veranderen en.... verbe teren, ten einde het steeds meer aan d6 nieuwere eischen, aan dergelijke inrichtin gen van uit- en ontspanning verbonden, te doen beantwoorden. Ook den afgeloopen winter, wanneer het minder druk is, heeft bij daartoe weer niet ongebruikt laten voor bijgaan. Zoo zou men de koffiekamer van vroeger net meer herkennen. Het geheel vernieuwde buffet b.v. hooft nu een plaats aan de tegenovergestelde zijde der zaal, dus tegon den corridor, gekrogen, terwijl de vlakke muur, waar het eertijds stond, door een ander is vervangen, welk daar thans licht tot de mooi beschilderde zaal toelaat door vier flinke, van gekleurd gla8 voor ziene ramen en een glazen middeldeur, wolko toegang geeft tot oen nieuw gebouw de, keurig ingerichte serre, welke, door het uitzicht op den straatweg, een aangenaam zitje aanbiedt, dat men ook van dien straat weg door den naast het gebouw gelegen en oveneeng bij eertijds vergeleken veel veranderden tuin kan bereiken. Hierbij echter is de verandering niet go- bleven. Boven do koffiekamer bevond zich tot nu nog een andere zaal, bestemd tot hot houden van partijen. Daarvan, werd ech ter zoo weinig gebruik gemaakt, dat de heer Baily meende aan deze ruimte een produc tiever bestemming te kunnen geven. Door do hechtere verbouwing beneden, ontstond de gelegenheid er een nieuwe verdieping boven op te zetten en wel zoodanig dat zich daar thans vier ruime logeerkamers bevin den, met daarbij bohoorende badkamer, kasten en wat er verder vereischt kan wor den, voorzien van gas- en duinwaterleiding, want sedert de gemeente Voorschoten hot g«aa van Leiden betrekt, is ook do heer Baily niet achtergebleven voor zijn inrich ting daarvan gebruik te maken. Genoemde kamers zijn zoo uitgevoerd, dat er voor licht, ruimte en lucht in behoor lijke mate is gezorgd. Maar bovendien grenst aan de kamers een breed, net uitge roerd balkon, vanwaar men een prachtig, onbelemmerd uitzicht heeft, zóó ver zelfs dat men bijv. duidelijk drie van de voor naamste torens der residentie kan onder scheiden, ,,Do Groote Vink" met tuin en speel terrein is dus niet enkel meer café, met uitspanning en garage voor automobielen, maar thans ook een pension of hotel ge worden, dat door den aan- en verbouw bij stadgenoot en vreemdeling een nog aange namer indruk dan voorheen cal maken, als men het mot een bezoek vereert. Rolschaats r ij den. Sedert eenigo dagen reeds is de asphalt-weg bo ven de Oranje-Galerij to Scheveningen af gesloten en moeten do vele rolschaatsenrij- ders; die zich daar dag aan dag in dichte menigte vermar kten, elders een goed heen komen zooken. Voor do betrokken autori teiten is dit rolschaatsenvermaak allesbe halve vermakelijk geweest; het duurde niet lang, of de asphaltlaog, die veel minder sterk is gemaakt dan die in de Haagscho straten, vertoonde beekenen van finale af takeling Naar aan ,,De Ned." werd mede gedeeld, wordt er ernstig over gedacht de- zon weg, na het herstel, waaraan men thans druk bezig is, niet moer voor rol schaatsenrijders toegankelijk te stellen. (Vad). Woensdag is er te Par ij s o eu treurig drama afgespeeld: een dertigjarig Panjzenaar, gefortuneerd, uit goede krin gen heeft zijn moeder, een vrouw van zee- lig jaar, doodgosohoten. Mevrouw Waché, een rijke dam was weduwe. Ze woonde in een mooi huis in de avenue Ilonri-Martin. Uit haar huwelijk h vd ce vier kinderen, tweo zoons on tweo dochters, van wie alleen Gaston, do jongste zoon, do moordenaar, ongohuwd is gebleven. Hij woonde ten ge volge van do o-erstroomingen van dezen winter, waardoor zijn eigen huis onbewoon baar geworden was, tijdelijk bij zijn moe der. Mevrouw Wachó bad plan weer to gaaa trouwen en in allo stilte heeft zo een huwe lijk gesloten met een meneer Hajos, een we duwnaar met drie dochters. Haar eigen kindoren wisten daar niets van; Woensdag ochtend heeft ze het aan haar jongsten zoem verteld en tevens medegedeeld, dat haar echtgenoot met zijn drie dochters in haar huis intrek zou ner en en dat dus Gaston maar ergens anders moest gaan wonen. De zoon is daarop boos zijn moeders huis uit- goloopen. 's Avonds om negen uur is hij torugge- komen. Er schijnt een woordenwisseling tusschen Gaston en zijn moeder voorgeval len te zijn en toen heeft 1 ij do oude vrouw doodgeschoten. Versufd en als zinneloos is do jonge man meor d oen uur bij het lijk blijven zitten. Niemand in buis had het schot hooren vallen; 's avonds om olf uren heeft de moordenaar den concierge van het huis om den dokter gezonden en zelf een van zijn zustors getelephoneord. Aan den commissaris van politie heeft do moordenaar gezegd, cjat hij in een oogen- blik van drift om dit huwelijk, waardoor hij onterfd werd, de misdaad gepleegd heeft, maar de oudste zoon van hot slacht offer heeft verklaard, dat. hij dit niet ge- ïooven kon daar zijn broeder een groot in komen had en bovendien óver oen aanzien lijk vaderlijk erfdeel beschikte. Te Parijs sohoot Don de rd a g een kapitein der artillerie, Bobliquc ge naamd, zijn schoonvader en vervolgens rich- zelven dood. De reden tot deze dubbele misdaad wordt gezocht in het feit, dat de schoonvader van den moordenaar, een blin de en halfverlamdo grijsaard, zijn groot fortuin bij stukjes en brokjes wegschonk aan een vrouw, die buitengowonen invloed op hom had en dit ten koste van rijn doch ter en haar man, kapitein Boblique, die zich in finnncioclo moeilijkheden bevond. De misdaad had plaats ten huize van den ouden heer, David goheeten. AARLANDERVEEN. De hoor J. M. Welvaars, directeur va hot Ohr. fanfare korps alhier, en van de Ohr. zangvereeni- ging „Looft den Ilcere", to Tor-Aar heeft tegen 1 Mei ontslag aangevraagd. BODEGRAVEN. Als oen bijzonderheid kan medegedeeld worden, dat door den veehandelaar O. Hoogcndoorn, alhier, oen melkkoe verkocht is, die het kolossaio ge wicht had van 1525 pond. KATWIJK-AAN-ZEE. Ton gemeente- huizo had gisteren plaats de inschrijving naar het afbreken van vier panden aan de Korte Dwarsstraat, ter vorbrecding van ge- noemdo straat. Er waren vier biljetten in gekomen. Laagste inschrijving: G. M. van Bommelen en M. van dor Bont, die do werkzaamheden wilden verrichten togon vergoeding der afbraak; A. Parlcvliot voor f 120; G. Vooijs voor f 160; G. Haasnoot voor f 168. Hot werk, dat over vier weken klaar moet zijn, zal den loagstcn inschrijvers gegund worden. Ds. A. J. van Wijngaarden, pred. bij do NodL-Herv. Gom. alhier, hoopt morgen, 17 April, in de avondgodsdienatoefening, dus te zes uren, zijn ambts-jubileum en zijn vijf-en-twintig-jarigo echtvcrceniging ker kelijk te herdenken. Alhoewel hier geen comitó voor hot Juliona-bloeinpje bcetant zal dit bloempjo hier toch gekooht kunnen worden. LISSE. Do inrichting voor eloctro-cul- tuur bij den heer N. Dames is verplaatst van den tuin „Blok" naar den Engel. Het verbouwen van het oafó Van Leeu wen, to Lisserbroek, met bij-behoorondo werken, voor rekening van den heer J. do Bruin, aldaar, ia bij publieke aanbesteding opgedragen aan den heer J. Witsonburg, te Lisse. Gistermiddag geraakt© een knaapje van P. de Kooker in de Ringvaart. Door een voorbijvarenden schipper werd do vader gewaarschuwd. Deze begaf ziob direct te water en hnd het geluk hot reeds zin kende kind intijds te redden. Do reeks van groeno veilingen zal alhier beginnen Dinsdag a. s. bij do heeren Maat huis en Van Alphen in liquidatie. Naar aanleiding van do vele klachten, welke bij den burgemeester inkomen van vreemdelingen, dio bij hun bezoek aan de bloemenvelden blootstaan aan onheusche behandelingen en balddadighcdcn van do zijde der straatjeugd, heeft het hoofd der gemeente bij publicatie bekend gemaakt, dat voortaan allo balddadighedon ten op zichte van vreemdelingen zoo streng moge lijk zullen worden vervolgd. SA8SENHEIM. Overleden: 1 ornolis, 9 m., Z. van A. Soicrenbnrg en 15. v. Duijvonbodo Johanna Cntbnrina, 3 m., D. van G. Sohrama en M. Koel. Cornelia ooilia, 1 d., L>. van 0. Noordermcer on C. v. Dijk. Geboren: Levenloos kind van bet raann. gesla ht van P. Warmerdam en Th. v. Koden. Cornell* Cecilia, D. van C. Noordermoor on C. v. Dijk. VALKENBURG. Ondertrouwd: Jacobus Leonardus van den Borg jm. 29 j., te Zuotormoer. en Joh »nna Cornelia van Stejjn, jd., 28 j. te Valkenburg. 24' „Maar tante Sophie is leen zeker wel thuis!" zeidet gij dan met wijd geopende oogen. En als zij tegen je zei, dat z.j h'rofd pijn had en dus niet gestoord wilde worden, dan zei jij: „Waarom zegt u dan niec, dat u hoofdpijn bobt?" 0, je. waart op jouw ma nier erg vermakelijk. En de perziken, je herinnert je toch de geschiedenis met de perziken toch wel, Vincent?" Het gebrom, dat uit zijn keel opsteeg, kon evengoed als een toestemming als als liet tegendeel opgevat worden. „Heel Tbomley en jij," aldus richtte Mina zich tot Vincent, „waart naar de perziken- kassen wezen kijken. De tuinman was er natuurlijk niet; maar ik was er bij. We k don juist met succes den terugtocht aan vaard, toen de tuinman ons den doortocht versperde. Ik hoor h nog op dreigenden, doch eerbiedigen toon zeggen: „Ik zal den jongen heeren niet do schande aaodoen hun zakken om tc keeren in het bijzijn der jonge dame; ik zal er genoe gen mee nemen, als u me op uw eerewoord wilt verzekeren, dat er geen perziken in ritten." „Op mijn eerewoord geen enkele!" zei Hal, zonder een oogenblik te weifelen, ter wijl hij den tuinman strak aankeek; boen wordt jij eerst vuurrood, schuifelde wat met je voote®, trok ten slotte je pet van je hoofd^ en gooide een half dozijn perziken ever je hoofd op den grond. Bij vorige gelegenheden had Hal opge merkt, dat een pet een veiliger bergplaats is dan 'n zak. Jij vondt het idee toen prach tig mooi, maar je wilde het op stuk van zaken toch niet te pas bretogen, afseïioon in de woorden geen leugen school. Maar je hadt Hal wel willen neerslaan, en flink ook, toen hij jou een „flauwerd" noemde. In dien tijd waart ge niet van meening, dat, het woord den mensch gegeven is om zijn gedachte te verbergen, en ik geloof met, dat ge al veranderd zijt. Jij behoort tot die mensch en, die gaarne open kaart spelen, die 'n mooie kaart niet gaarne achteraf houden. Jij speelt ze liever uit, en als het in je kraam te pas kwam, zoudt gij ze wel willen behouden, maar je hyper-gevoelig geweten zou er tegen op komen, evenals het nu ge daan zal hebben, toen je Heketes of iemand anders wijs maakt, dat je met de lessen zou eindigen. Je behoeft nu mijn dingen niet naar den grond te gooien," toeD Vincent driftig tegen een boekenkastje aanstootte „zelfs al heb ik den spijker op den kop ge slagen. Ik zie hierin een gevaar voor je zelf vertrouwen. Het is 'n kwestie van persoon lijkheid dat houd ik vol. Ditzelfde heeft op het tooneel plaats. Voor sommige vrouwen is het plankenland een zedelijke vernede ring, voor andere niet. Juist gisteren l«os ik in de levensbeschrijving van een beroemd heid iets over de vernedering, die rij voelde lederen keer als zij h r ikheid en haar ge heimste gevoelens moest bloot leggen. Men scheen haar een martelares te noemen; nnj kwam ze verachtelijk voor. Op het oogen blik, dat zij zich vernederd gevoelt, is zij bet ook. De grootste actrice is rij, wier per- sconlykheid door haar kunst wordt medo- ge.sleurd; de kleinste zij, die zich er door vernederd acht. Alles hangt er van af of ge het met cf zonder overtuiging doet. Ik weet niet of het duidelijk is, wat ik bedoel?" „In ieder geval doet gij er jo best voor." „Ik heb genoeg over gezanten hooren spreken, om te weten, dat zij niets betee- kenen, als zij met allerlei intriges aankweo- ken, politieke intriges, natuurlijk dio de we reld als fatsoenlijk is gaan beschouwen. Die kronkelende paden zijn misschien erg interessant, daar twijfel ik met aan; maar j'- moot jezelf in allerlei bochten kunnen wringen, voordat je daar op je gemak kunt loopen, en ik kan me je werkelijk niet voor stellen door hoeken en gaatjes kruipend Hoe vindt ge bijv. het idee, om een geheime bijeenkomst tc hebben met een spion, die zijn land wil verkoopen, of om de een of andere minwaardige ziel om te koopen, om de prullen uit een ministerieele papier mand voor je te verzamelen en dienzelfden avond bij dienzelfden minister aan tafel te zitten en glimlachend banaliteiten te ver koopen?" „Die afschuwelijke dingen komen niet voor in de Engelsohe diplomatie." „Niet? Dan staat de Engelsche diplo matie bepaald een heel eind ten achter bij die van het vasteland. Het is geen wonder, dat zo ons dan als zoo naïef beschouwen. Maar denk nu maar niet aan do papier mand dat rijn kleine vieze werkjes. Het is natuurlijk veel grootsoher om plechtige ver zekeringen te geven van jou, dat is te zeg gen van de vreedzame bedoelingen van jouw land, terwijl datzelfde land achter de scber- _men bezigis zich tot aan de tanden te wa penen, maar waar sohuilfc het feitelijke ver schil tusschen die twee dingen?" „Mina, je bent afschuwelijk I Ik luister niet meer naar je. Denk ook maar niet, dat je er me van zult overtuigen, dat ik op een vorkeerden weg ben. Kom, terwijl ik van morgen dat stuk zat te schrijven, had ik het gevoel zóó in mijn element te rijn als een viech in het water. O noen, ik weet het, ik ben een geboren diplomaat I" „En zou cr volgens dat stuk gehandeld worden, als cr geen acht op wordt gesla gen?" „Zou dat dan niet rechtvaardig zijn?" „Aha, daarom voelde je je zoo in j© ele ment. Je wist, dat heb geen aanstellerij was, maar een eerlijke zaak, en jo was wAt bbj, dat jo een spade een spa/do kondet noemen in plaats van te doen alsof het een parasol of een wandelstok was" Vincent fronste gewichtig zijn voorhoofd. „Belachelijk I Waarom zou ik in de diplo matie zijn gegaan, als ik niet op die manier voelde?" „Omdat je zoo gestold zijt op poeitio en maoht en omdat de diplomatie, ten gevolge van familie-omstandigheden, de weg was tot den minsten tegenstand „Macht, ja I Dat ontken ik niet. Maar kan iemand minder edele affecties hebben Mina, je kunt er je geen voorstelling van maken hoe heerlijk het is, om te voelen, dat je boven je taak staat en dus een heelo mas sa mensohen de baas zijt. Het zijn stukken op een schaakbord en misschien zal jouw band zo eens op een dag kunnen verzetten, wie weet? Do stap van een gezantschaps plaats naar een ministerszetol is wel eens meer gedaan." Mina volgde hem met haar Mik, terwijl hij steeds sneller heen en weer liep, glim lachend tegon rijn visioen. „Jo bent niet zoo gesteld op do macht in abstractcn zin, maar op jouw persoonlijke maoht in ooncreten zin. Met andere woor den, en om do puntjes eens op de i's te zet ten: je lijdt aan dc voel voorkomende kwaal van zelfovorechatting. Jo minacht De Wot, omdat hij zoo gesteld is op complimentjes, maar jij bent heusch niet minder erg." „Van jou krijg ik zo intuseohen nooit." „Omdat jo geen schoothondje bent, zoo als jo daareven zelf hebt opgemerkt. Ik eb alle hoop opgegeven, om de zelfingenomen heid van Do Wet uit te rooien, maar ik hoop nog wel eens in stilte, dat ik jou zal kunnen genezen. Daarom is hot mij ook onmogelijk om je keuze van beroep zoo te verheerlij- kcn' 5r /JjQ aAn een gozaatsohap te veel uiterlijkheden verbonden en dat is speciaal voor jou al heel slecht." Vincent, die bepaald duizelig was van het op en neer loopen, viel neer in zijn stoel en lachte ietwat spijtig. „Een gezellig iemand om sympathie bij tc gaan zoeken I Ik begrijp heelcmaal niet, hoe ik er toe kom, om naar jou toe tc eraan. Mina 1" „Ik geloof, dat ik het wel begrijp. Omdat je hier met bewierookt wordt. Dat is soma wel een beetje benauwend, weet je. In plaate daarvan krijg je wat de Duitscher» „klaren wijn" noemen en je kunt niet nala ten den smaak daarvan aangenaam te vin den; nog een bewijs voor hot feit, dat jo niet op je plaats bent." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 13