Om gezond te blijven I to matig, adem diep en elaap geregeld; to houd maag, lever, enz in goeden staat' to door het welbekende middel: 4767 10 to to BCKWAMS P1UÊN Burgerlijke Stand. Marktberichten. Buitenlandseh Overzicht. Uit da „Staatscourant". Vragen en Antwoorden. Faillissementen. De Vereeniging „Vreemdelingenverkeer". Gisteravond hield de „Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen ver keer te Leiden en Omstreken" haar jaar- Jijksohe vergadering in het Nutsgeöouw. De vergadering word ge-leid door den voorzitter, den heer A. de Koster Jr., die jia de reden te hebben medegedeeld waar om de jaarvergadering ditmaal iets later dan gewoonlijk werd gehouden, in korte trekken naging de verrichtingen der Ver- eeniging over het afgeloopen jaar. In het bijzonder wees hij er op hoe een kleine ge- iilustrecrde gids in vier talen was verzon den aan de gasten der badplaatsen in den omtrek, wat ongetwijfeld van invloed is ge weest op het vreemdelingenbezoek, want ondanks den vrij slechten zomer nel het op 'dat hier vee-1 vreemdelingen kwamen, wat ook hier wel uit bleek dat de Maatschappij „Carsjens" dikwijls den tocht over do Zuid-Holl. meren met twee booten moest ondernemen. De voorzitter verheugde zich hierin, omdat daaruit blijkt dat de Ver- ecniging het doel, dat zij nastreeft, meer en meer verwezenlijkt. Na het lezen der notulen bracht de secre taris, de heer H_ W. Calien, het uitvoerig en goedverzorgd jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen: Allereerst werden eenige hartelijke woor den ter nagedachtenis gewijd aan, onzen ontslapen burgemeester, wijlen mr. N. de Ridder, die de vereeniging steeds op de meest sympathieke wijze steunde. Van den in 1908 verschenen ,,Gïds voor Leiden en Omstreken" werden door bemid deling van het Centraal bureau voor Vreemdelingenverkeer ecu, 2000 ex. over tal van reisbureaus in het buitenland ver spreid Ook werden door bemiddeling van dat Bureau eenige honderden ex. uitgereikt aan de deelnemers aan het in 1909 te Lon den gehouden Intern. Anti-Alooholisme- Congres, welk oongres, van 15CO deelne mers, in 1910 waarschijnlijk in Nederland zal plaats vinden. Verder werd „De Gids" verstrekt aan deelnemers aan liet Congres der Maat schappij van Nijverheid en de jaarvergade ring van den Bond van Ned. Onderwijzers, aan alle politic-agenten en tramconduc teurs, tot wio de vreemdelingen zich veelal om inlichtingen, betreffende bezienswaar digheden, enz., wenden. Aan de badgasten in Scheveningen, Zand- voort, Katwijk en Noordwijk werden de door den voorzitter genoemde gidsjes in couvert per post toegezonden, voor Sche veningen, Noordwijk en Zandvoort ge schiedde zulks door het bestuur direct, voor Katwijk mocht heb de vriendelijke mede werking van den heer J. W. Kobus, aldaar, ondervinden, waarvoor hem in het verslag dank wordt gebracht. Ten dienste bij lezingen over Nederland in het Buitenland te houden, liet het be stuur eenige lantaarnplaatjes van bijzon dere Leidsche kiekjes vervaardigen,* die het aan het Centraal Bureau voor Vreemdelin genverkeer te 's-Gravenhage voor dat doel ter beschikking stelde. De cliché's uit „P~ Cids" deden meer malen dienst voor tijdschriften en reclame doeleinden. Doch ook op ander terrein was dc Ver eeniging voortdurend krachtig in het be lang van het vreom del in gen ver keer werk zaam. Zoo stelde zij haar studie betreffende beslist noodige verbeteringen in, het spoor wegverkeer van en naar Leiden ter be schikking van de Kamer van Koophandel alhier. Dit officieele lichaam zal thans met klem bij de betrokken autoriteiten op die verbeteringen aandringen. Ingekomen klachten over het lange wach ten aan de loketten voor plaatskaarteu en aan den. uitgang van het station, werden eveneens door een der bestuursleden in ge noemde Kamer ter sprake gebracht, waar op die Kamer zich tot de Directie der H. IJ.-S.-M. richtte, ten einde op vermeer dering dei' loketten en vluggere bediening aan den uitgang aan te dringen. Als ge volg hiervan is thans een derde plaats- kaartcn-lokct aangebracht en is ook in vlug gere controle aan den uitgang voorzien. Voor een andere, eveneens het Station betreffende aangelegenheid, het gemis n.l. van een brievenbus aan de perronzijde, had den haar pogingen een negatief resultaat. Alvorens het bestuur zich tot den direc teur van het Postkantoor alhier wendde, won zij het advies van den stationschef in; deze achtte een dergelijke brievenbus beslist noo- dig, aangezien het doorlaten van reizigers door de cotrólo uitsluitend voor het posten van brieven in do bus op het Stations plein moeilijkheden opleverde on het go- mis van een brievenbus aan de perronzijde vooral den reizigers veel ongerief veroor zaak to. Ondanks dit advies, hetwelk ook bij de directie der H. IJ.-S-M. gunstig werd ontvangen, werd het voorstel van den directeur van het Postkantoor alhier tot plaatsing der gevraagde brievenbus, door den Directeur-Generaal der Posterijen af gewezen, op grond, dat het aantal door gaande reizigers te Leiden van te weinig bctcekenis is. Een ernstig protest tegen deze zoo on juiste meening werd in dit verslag zeer lekcr op zijn plaats geacht. Hot verkeer alhier breidt zich jnede door den bloei der naburige badplaatsen meer en meer uit; het ware te wenschen, dat men zulks ook van hoogerhand eens wat beter inzag. Ook aan den Raad werden verschillende adressen gezonden. In bewerking zijn thans eenige nieuwe modellen wegwijzers geschikt voor bevesti ging aan lantarenpalen. Wanneer deze weg wijzers voldoen, zullen zij daar, waar zulks ten dienste der vreemdelingen noodig is aangebracht worden. De rijwielbergplaats op bet stationsplein beantwoord steeds meer aan haar doel. Een tweede bergingsgolegonheid boven de eerste stalling is reeds aangebracht moeten worden. De uitvoerige beschrijving van „Leiden als Woonplaats", waarvan ten vorigen jaro de spoedige verschijning werd aangekondigd, k ten gevolge der vele, reeds hiervoren ge noemde, werkzaamheden nog niet gereed, doch zal waarschijnlijk in korten tijd het licht zien.- Ook op feestelijk gebied werd door den secretaris een en ander gememoreerd, waar uit bleek dat do Vereeniging ook haar le* den niet vergeten heeft. De medaille-aanvrage was ditmaal bij- zcüder groot. Een achttal plaques werden aan onderscheiden vereenigingen geschon ken. In verband met de Lustrumfeesten wach ten de Vereeniging in 1910 belangrijke werkzaamheden. Evenals ter gelegenheid der vorige Lustrumfeesten is door de Ver eeniging ook thans het initiatief genomen tot het verkrijgen ran een degelijke straat- Versiering en verlichting. Het bestuur pleegde daartoe overleg met de Afdeeling, Leiden der Nederlandscho Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, die voorne mens was speciaal te ijveren voor balkon- en gevel versiering. Dit overleg had ten gevolge, dat voornoemde Afdeeling haar plannen liet varen en die der vereen, voor Vreem delingen-verkeer zal steunen. Het bestuur daarvan verzocht daarop haar voorzitter, den heer E. Th. Witte, hortulanus, en dc heeren W. 0. Mulder, architect, en E. J. E. Thierens, adj. dir. der Stedelijke Fabrie ken van Gas en Electricteït, met den twee den secretaris, den heer W. van Rossum du Chattel, de Technische Commissie voor dat doel te vormen en men was zoo gelukkig ge noemde heeren daartoe bereid te vinden. Ten slotte deed de secretaris nog een mededeeling van meer persoonlijken aard. Het wordt hem wegens steeds toenemende drukke bezigheden in eigen zaken te mach tig, daarbij tevens het secretariaat der Vereeniging naar bchooren waar te nemen. Ook in Leiden zal men er spoedig toe moeten overgaan, om in navolging van m- sterdam, Arnhem, Breda, Haarlem, Mid delburg, Rotterdam, 's-Gravcnhage, Utrecht en tal van kleinere plaatsen, met steun van gemeentewege een degelijk Ver- keers-Bureau tc vestigen. Er volgde op dit uitvoerig verslag een warm applaus. De Voorzitter zeide namens het bestuur het zeer tc betreuren, dat de heer Cahen heengaat, maar hij moet het besluit eerbiedigen. De heeren Hartevelt cn Sijtsma deden nog pogingen den heer Cahon op zijn besluit te doen terugkomen en gaven in overweging hem een gesala rieerd klerk ter zijde te stellen, doch ook dit mocht niet baten. Dat het secretariaat inderdaad geen sine cure is, werd nog nader in het licht gesteld door den voorzitter, door te wijzen op de overgroote correspondentie, die de secreta ris voerde met verschillqnde personen, uit alle deel en des lands, die over allerlei in lichtingen komen vragen. Het bestnur heeft ook alle mogelijke po gingen reeds aangewend om den heer Cahen te behouden, doch moet zijn besluit eerbie digen. Op het oogenbl?| weet liet geen persqon aan te wijzen. Htfc wenseht daarom voorloopig de vacature nog niet tc vervul len, doch af te wachten' of-zieh misschien een persoon voordoet, die lust en tijd, heeft het secretariaat waar to-nemen. 4 Nadat den secretaris door den rvoorzittèr dank was gebracht voor het keurig verslag, verkreeg dc penningmeester, de heer A. J. den Hollander, het woord voor het uit brengen van het financieel verslag. Het jaar 1901 vjng aan met 1067 gewone leden, 37 donateurs, cn drie leden voor het leven, te zomen contribucerende f 1184.50, het eindigde met 1046 gewone leden, 37 dona teurs cn drie leden voor het leven, to zarnen contribueercnd f 1163.50. Er valt dus een achteruitgang in het ledental te eonstateeren van 21 gewone leden. Dc ontvangsten bedroegen f 2580.421/2; de uitgaven hebben bedragen f 2578.15, zoo dat het saldo f 2.27V2 bedraagt. De door de Vereeniging georganiseerde feestelijkheden op 31 Augustus hadden een geldelijk verlies ten gevolge van f 379.20; dank zij het uitermate slechte weer; tegen over dit verlies staat echter een aanwinst van ongeveer 100 .nieuwe loden door deze feestelijkheden. De kosten van f 56.76 ten behoeve van den Kleinen Gids mogen alleszins gewettigd geacht worden, daar deze in ruime mate heeft bijgedragen tot de verspreiding van de bekendheid onzer stad in de badplaatsen. De exploitatie van de rijwielbergplaats heeft in de afgeloopen 15 maanden van haar be staan, bevredigende resultaten opgeleverd, lil genoemd tijdvak werden bewaard 20,501 stuks rijwielen, wat aan. bewaar loon op bracht f 2290.10. Aan den bouw en de latere uitbreiding van de loods werd betaald f 2229.85, aan sa laris van den beheerder en verdere kosten werd betaald een bedrag van f 1278.33V2. Door uitbetaling van acht uitgelote obli gation ad f 400, de verschenen rente der obligatiën ad f 76 en verdere kosten, kon den er natuurlijk nu nog geen voordeelen van de exploitatie in de kas vloeien, doch binnen een niet te verwijderd tijdstip kan verwacht worden, dat de exploitatie baten zal opleveren. Bij monde van den heer H. H. van Rom- burgh werd door de Commissie van Con trole verslag uitgebracht over het door den penningmeester gevoerde beheer, dat bijzon der gunstig luidde. Ook de heer Den Hol lander ontving den dank der vergadering. Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren mr. A. J. Fokker en G. Henri Sijt- hoff en in de plaats van luit De Koning, die wegens vertrek uit de gemeente had bedankt, werd benoemd mr. J. Draaijer. Do vervulling van de vacature-Cahen werd aangehouden. Tot leden der oommissie voor het nazien van de rekening werden benoemd de hoeren A. L. Reimeringer, A. H. Dros en S. J. Lo Poole en tot plaatsvervangers dc hee ren W. G. Sillevis en A. J. Binnendijk Sr. Dc voorzitter deelde mede dat op. de prijsvraag voor de versiering der straten 19 antwoorden waren ingekomen, waarvan door de technische commissie onmiddellijk 9 werden afgewezen. De overigen zullen nog aan een nader onderzoek warden ander- worden. Verder deelde hij nog mede, dat een drie tal dagen geleden aan het bestuur door de directie der H. IJ.-S. M. offieieel op zegging is gedaan voor de standplaats der rywielbergpluata. Op hot Stationsplein zal een driedubbel tramspoor worden aangelegd en daarvoor moet de rijwielloods wijken. Het bestuur zal trachten een andero plaats aan gewezen te krijgen, in het schrijven van de Maatschappij reeds eenigszins in uitzicht gesteld. Natuurlijk zal dit echter met vrij grootc kosten gepaard gaan. Nadat nog enkele besprekingen bij de rondvraag waren gehouden, werd de ge animeerde vergadering gesloten. Het secretaritaat van „Vreemdelingen verkeer" wordt tijdelijk waargenomen door den heer W- van Rossum du Chattel. RECLAJ1ES, a 40 Cents per regel. 2} leef eenvoudig, eet met verstand, drink 4763 14 Vernietiging* der nieren ia misschien naderbij dan gij denkt. Een nierkwaal is de meest verraderlijke van alle ziekten, omdat ze dikwijls bijna ongemerkt opkomt, en het uit de ver schijnselen zoo lastig op te maken valt welke hoogte de ziekte bereikt heeft. Een man, die niets anders schijnt te man keeren dan dat hij last heeft van zwakte, zwaarmoedigheid cn voortdurende ver moeidheid, is misschien even erg door de verschrikkelijke ziekte aangetast als hij, die iederen morgen een ellendig gevoel in zijn rug heeft, of aan lendenjicht, rheumatiek, graveel of ernstige urincstoornissen lijdt. Bij een vrouw, die aan een doffe pijn hoog in de lendenen lijdtj wier oogen en ge blaat, opgeblazen zijn, en die dikwijls aan vallen' van duizeligheid heeft, kunnen de nierefl even plotseling yernietigd worden als bij iemand, die totaal hulpeloos is door rheumatiek en waterzucht. Gij kunt nooit van <te- voren uitmaken lioe een nierkwaal u zal aantasten dit hangt geheel van uw gestel af. Maar zoo lang gij ook maar het g e- ringste kentecken van een nier- of hlaaskwaal hebt, zijt gij nooit veilig voor plotselinge vernietiging der nieren en blaas, en is uitstel zoo gevaarlijk, dat gij niet snoedig genoeg beginnen kunt met het ge bruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die overal evenzeer geroemd wor den. Foster's Rugpijn Nieren Pillen die nen uitsluitend voor de nieren en de blaas. Zij werken in overeenstemming met de na tuur, zij zuiveren de urinewegen en geven aan de nieren en blaas hun kracht terug. Zij genezen duurzaam, omdat zij den werkelijken oorsprong der ziekte ge nezen. 4762 51 Hoedt u voor namaak en slaat acht op den juisten naam: Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij zijn te Leiden veria-ijgbaar bij de heeren D. W. E F. de Waal, Mare 55; D. M. Kruisinga, Nieuwe Rijn 33 en Reijst en Krak, Steenstraat 41. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1,75 voor één, of f 10 voor zes doozen. HILLEGOM. Ondertrouwd: J. Blom en W. Duivel. J- van Uorick en J. Zieltjes. Getrouwd: Th Scho >ten en M. Verz'n'lonberg. Bevallen: C. Turk geb. Van der Star Z. C. Dekkers geb. Van Alpben D. J. M. van der Hulst geb. Stassen Z. E. Overboek geb. blom Ij. E. Klinkenberg geb. Audiflred D. C. do Jong geb. Mouz«laar D. Ovorleden: W. Brouwer 81 j. ZOETERE OUDE. Goboren: Cornelia Johanna, D. van 0. van der Maat en E. Brasker. Elüabelh Agatho, D. van C. J. van der Eist on P.J. van der Meer. Marias Cornelis, Z. van M. van der Anker en C. van Hekeren. Ondertrouwd: Jacobus van Wieringen29j. en Cornelia van Leeuwen 23 j. Getrouwd: Hugo Johan van Egmond 32 i. en Alida Christina Johanna van den Berg 32 j., Wed. an C. Zwetsloot. Overleden: Jobanoes Louis Vleat 4 w. Pnrmercnd, 12 April. Heden waren aangevoerd 87 stapels kleine kaai, hoogste prjjs 34,1 stapel middelbaie ƒ81.50. ïineek, 12 April. Marktboter, late keur ƒ52. Aan voer 3/4 en 28 vn. Bij de vereeniging: istokeur/52. Fabrieksboter. Aanvoer^ 1/3 en 45/6 vn. Prijs53. Noteering v n do commissi® der Vereeniging van boter- en kaashandelaren in Friesland: Boter eerste soort f55. Aangevoerd waren 7500 kievitseieren, prjjs 18 a 20 o. Liverpool, 11 April. Wol. De vierde veiling vaD La Plata in dit seizoen is vastgesteld op 22 April a. s. Men verwacht een aanbod van oirca 3000 bn. Behalve een goede sorteering Bnonos- Ayres en Montov<deo zullen die ook parijjen Mexico, Palagonië en Nieuw-Zeeland bevatten. Bradford, 11 April. Wol. De markt was heden stil. Fjjne cro-breds en merinos waren zeer vast, maar voor ordin. crossbreds bestond geen be'ang- stelling. Blijkbaar willen de afnemers bet resultaat van de volgende veiling te Londen afwachten al vorens verdere orders to ge*en. Mennos 60 str. noteeron 28 d., crossbreds 40 str. 14' a 151 d. Engelsohe wol is vast, met regelmatigen handel. In een samenkomst der Belgische interpar-Iè-mentaiïe afdee ling heeft minister Beernaert bevestigd, dat hij besloten heeft, het bedrag van den Nobëlprijs aan te wenden voor werken van algemeen nut en aan do buitenlandseh e parlementsleden tijdens de aanstaande bij eenkomst der conferentie te Brussel een receptie aan te bieden, waaraan hij 30,000 fros, zal besteden. Beernaert heeft afstand gedaan van de betrekking van voorzitter dér Belgische afdeeling en is vervangen door Sadeleer. Men schat, dat 700 parle mentsleden naar Brussel zullen komen. De datum der conferentie zal waarschijnlijk vastgesteld worden in het begin van Sep tember. Onder de po6t-, telegraaf- en spoorwegbeambten in België broeit iets. De lagere beambten in het oij- zonder zijn hoogst ontevreden over verschil lende zaken en hebben een vergadering wil len beleggen om hun grieven ter sprake te brengen en verschillende eischen aan de Regeering te formuleeren. De Minister heeft deze vergadering echter verboden, waardoor groote ontstemming is veroor zaakt. Men vergaderde nu toch, maar in direct. De voormalige beambten schreven een vergadering uit, waarop de dienstdoen- den als gasten verschenen. Uit geheel Bel gië waren menschen ter vergadering aan wezig en over het algemeen werd er in hef tige taal tegen de bestaande toestanden op gekomen. In het Pruisische Huis van Afgovaa rdigden begon gisteren de eindstemming over het kieswet- ontwerp. Het Huis was stampvol en alle tribuneswaren dicht bezet. Na korte verklaringen van de leiders der partijen, maakten de sociaal-democraten een uur lang obstructie. Hierna ging het Huis tot stemming over. Tusschen conservatieven en Centrum en nationaal-liberalen hebben vooraf geen onderhandelingen meer over wijziging van het ontwerp plaats gevonden. Men verwacht de wijzigingen van het Hee* renhuis. Het kiesrechtontwerp werd onveranderd aangenomen in den vorm, waarin het bij de eerste stemmig was goedgekeurd. Voor het ontwerp stemden de conservatieven en het Centrum. In weerwil van alle moeite, die Tosol- 1 i zich geeft, om zijn vrouw te bewegen het echtscheidin g sp r oc e s geen voortgang tc doen hebben, heeft de ex-prin- ses van Montignoso driadvocaten met de leiding van het geding belast. To Florence zal geprocedeerd worden. Mevrouw Toselli heeft zich voorloopig tc Montreux in Zwitserland, gevestigd. Haar man, die te Florence een ^ontract teekende haar niet langer" te zullen volgen,' heeft haar te Montreux wederom opgezocht, en nam ziip intrek in hetzelfde hotel, waar ook zijn echtgenoófe woont. Hij Iaat geen mid del onbeproefd, om de ex-prinses tot andere gedachten te brengeq. Vier kamers og^de Vijfde verdieping van het Palast-hotel vormenude bescheiden wo ning, die mevrouw Toselli te Montreux be trokken heeft. Zij leeft daar met twee gou- vernanten en haar dochtertje. Met zorg tracht zij alle opzien te vermijden. Volgens de „Matin" heeft de Fransche douane berekend, dat de nieuwe Fran sche tariefregeling den Duit- schen uitvoer met ongeveer 4 millioen, den Belgischen met ongeveer anderhalf millioen zal belasten. Verscheidene Fransche bladen vernemen uit Foix (dep. Ariége), dat de vroegere minister Delcassé in een kiesvergade- ring, waarin, een vechtpartij ontstond, licht gewond werd. Het programma voor de ontvangst van Roosevelt te Ween e'n (half April) is verschenen. De Keizer zal hem met groote eerbewijzen ontvangen. Roosevelt zal door een adjudant van het spoor wor den afgehaald en in een rijtuig naar zijn hotel worden gebracht. Verder zal de Kei zer zijn loge in de opera en in het Burg theater ter beschikking stellen. De oud president en zijn zoon zullen in partiouliere audiëntie door den Keizer ontvangen wor den en deelnemen aan een maaltijd in het paleis van Schönbrunm Verder zullen Roo sevelt en familie door graaf Aehren,thal worden uiigenoodigd op een feestmaal in het ministerie van buitenlandsdie zaken. Roosevelts verblijf tc Weenen is op twee dagen vastgesteld. Uit Konstantinopel wordt ge meld, dat negen aanvoerders van de o p- standelingen zich onvoorwaardelijk hebben overgegeven en anderen zullen vol gen. Bij het feestmaal in de stichting van den Olijfberg, bij Jeruzalem, heeft prii^ Eitel Friedrioh een dronk uitgebracht op den verheven heerscher over het. land, waarvan hij de gast was. Daarna stelde hij een toost in op den Keizer, den bescherm heer der stichting en den bevorderaar van alle Duitsche vereenigingen, die in, het Hei lige Land zijn gevestigd. De voorzitter Voigts wees op de rijke, onvergankelijke vruchten van den Keizer- dag in 1898 en sprak zijn dank uit aan het curatorium. Prins Sa lm dankte namens de vereeni gingen van het Heilige Land voor de deel neming van den prins en zijn gemalin aan de plechtigheid en legde den nadruk op het vriendschappelijk karakter der Duitsche be moeiingen in het Heilige Land Opperintendant Mirbach stelde de gods dienstige en historische beteekenis van den Olijfberg in het licht. De plechtigheid der laatste lagen legden ook door de deelneming van prins en prin ses Eitel Friedrich en de Beiersche prinsen getuigenis af- van de eendrachtige samen werking der beide geloofsbelijdenissen voor het hooge doel Bij Kon. besluit zijn benoemd tot re<iite® in de arr.-rechtbank te Winschoten: mr H. Kuipers, thans griffier bdj het kanton* gerecht te Bolswaxd, en mr. H. W. J. Kloppenborgj advocaat en. procureur te Winschoten, secretaris van den Voogdij raad en kantonrechter-plaatsvervanger AL daar, onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag uit laatstgemelde betrek king; benoemd tot kantonrechter te Schoonho ven mr. A. Oudengeest, thans griffier bij het kantongerecht aldaar; toegekend de aan de orde van Oranje- Nascau verbonden eefe-medailJe in brons aan mej. J. Philips,, dienstbode bij mej. P. M. Greeve te Weert; lo. aan den officier-machinist 1ste kl. bij den marine-stoomvaartdienst B. de Groot, op zijn verzoek, met 1 Mei 1910, wegens langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van pensioen, en het bedrag van het pensioen bepaald op f 2405 's jaars; 2o. met ingang van dienzelfden datum, bij den marine-stoomvaartdienst bevorderd tot officier-machinist 1ste kl., de officie ren-machinist 2''e- kl. C. W. Kemmer en L. J. J. Dornickx; benoemd tot militie-2den luit. bij het wa pen der infanterie, bij het reg. grenadiers en jagers, de sergeanten W. J. E. Dominik, M. J. Koch en A. L. A. Bolsius allen van het korps; bij het 4de reg., de sergeant A. den Hoed, van het reg. grenadiers en jagers bij het 7de reg. de sergeanten F. J. A Berding, J. Riphagen en A. Bagnay, eerst genoemde van het reg. grenadiers en ja gers, beide laatstgenoemden van het korps bij het 8ste reg. de sergeanten H. Kefc- jen, H. A Zwijnenberg, H. Meyling, B. K. L. Prins en C. D. H. 'den Hartog> allen van het korps. Vrijkaarten. „De Vaderlander" vertelde, dat geen der leden van de Tweede Kamer gebruik heeft gemaakt van het aanbod door de Spoorweg maatschappijen gedaan om aan de Kamer leden vrijkaarten te verschaffen. „Het Cen trum" kan echter met stelligheid verzeke ren dat nooit een aanbod van vrijkaarten is gedaan aan de leden der Kamer, zoodat dezen dat niet hebben kunnen weigeren of aannemen. Onder dit bericht schrijft „Het Vader land" „Wij kunnen uit goede bron verzekeren, dat het bericht van „Het Gentrum" onjuist is. Er is wel degelijk een zoodanig aanbod aan de Kamerleden gedaan. De eenige voor waarde, die daaraan verbonden werd, waa, dat een genodfezaam aantal Kamerleden be reid zouden bevonden worden, dit aanbod te aanvaarden. Die voorwaarde was spoe dig vervuld; maar ten slotte stuitte dei zaak af op het bezwaar van. eenige leden,- die in de Kamer een positie van gezag in nemen, dat de aanneming niet over een te brengen waa met het prestige van het Kamerlidmaatschap. Bij dit bezwaar leg den velen zich neer, waaronder ook leden, die overigens geenerlei bezwaar tegen aan neming van het aanbod zouden hebben ge had" Men schrijft ons: De stof voor een Nederlandsche vlag, volgens de officïeele omschrijving, is geen katoen, maar vlaggedoek (het oude dundoek, Engelsche bunting), en de lengte twee maal zoo groot, als de breedte veel te lang. Het rood, van het echte wollen vlaggedoek, zooals dat op Hr. Ms. oorlogs schepen, de forten enz. gebruikt wordt, ia ponoeau rood, het blauw Naussausch blauw; de banen worden genaaid met Ke melsgaren of vlaggegaren. Een zeskleeds vlag, waarvan elk der bar nen uit twee breedten vlaggedoek bestaan, is al een mooie vlag. Wanneer men zoo een echte Nederland sche vlag ziet uitwaaien, geeft ze voor het oog iets frisch, helders, vroolijk lachends, vooral als de zon er op schijnt. Voor den echten Vaderlandlievenden Ne derlander is de algemeene indruk heerlijk en verheffend. Geen katoenen vlag kan ooit die frisch- heid van kleuren hebben, vooral na een regenbui. Het doet dan ook voor den kenner treurig aan bij feestelijke gelegenheid, die Neder landsche vlaggen te zien, in allerlei nuance® van blauw en rood en vuil wit, die geen Nederlandsche vlaggen zijn. In Leiden heeft men zeer zeker de gele genheid om zich, de vista, te overtuigen wat een Nederlandsche vlag, een echte moet zijn, aan de Kweekschool voor Zee vaart; wil men er meer van weten dan be twijfel ik niet of de oommandanl, zal met de bekende hoffelijkheid, den zeeofficieren eigen, gaarne de noodige inlichtingen willen geven. Bovendien is er in Leiden, als ik mij niet vergis een fabriek van vlaggedoek, waar men misschien het onderscheid tusschen vlaggedoek en katoen kan zien. Een vlag van vlaggedoek is duurder dan een katoenen namaaksel, misschien ook daarom zeldzamer. Sporttentoonstelliiifi: Haarlem. Naar men ons meldt, heeft ook Mr. M. Mzn. van Heioma te Heerenveen, voorzit ter van den Nederlandschen Schaatsenrij ders-Bond, zich bereid verklaard, in het Eere-Comit-ó voor bovengenoemde tentoon stelling zitting te willen nemen. Nalatenschap van M. D. van Duivenbo- de De Vlugt, Den Haag. R. Palstra, huisknecht, Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 6