Ho. 15379. LEIDSCH DAG2LAD, Maandag* 11 April'. Tweede Blad. Anno 1910, Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Irma Harding*. Ver|üirinj vu dm Cuiuliml «in Liidu, op Dond«rdag 14 April lülO, das namiddags te twee uren. To behandelen onderwerpen: 1. Verzoek van me3- I- M. Oort om eervol pntslag als tijdelijke leerares in het Hoog- duiteoh aan de Hoogere Burgerschool voor jongen*. (90). 2. Benoeming van een tijdelijke leerares ia het Hoogduitsch aan de Hoogere Burger school. (97). 3. Benoeming van een onderwijzer (es) aan, de school der 3de klasse No. L (98). 4.Benoeming van twee Regentessen van het H. G. of Arme Wees- en Kinder huis. (93). 5. Rekening, dienst 1909, van de vereeni- ging tot instandhouding van het Leidsch Muziekkorps. (101). 6. Rekening, dienst 1909, van de Gezond heidscommissie. (102). 7. Rekening, dienst 1909, van de Plaatse lijke Schoolcommissie. (103). S. Voorstel tot wijziging van de begroo- ting5 dienst 1910, ten behoeve van de koe ten van het onderwijs aan spraakgebrek- kigc kinderen. (91). 9. Verzoek van mej. P. H. van Lokhorst om het gebruik van het gymnastieklokaal der Hoogere Burgerschool voor Meis jes. (94). 10. Verzoek van, het bestuur van het ge nootschap „Mathesis Scientiarum Geni- trix" om het kosteloos gebruik van de Stadsgehoorzaal, ten behoeve van de feest viering ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan. (92). 11. Voorstel tot bestendiging van de huur van, het perceel Oude Singel No. 34. (108). 32. Voorstel tot bestendiging van de huur van het winkelhuis Nieuwe Rijn No. 21. <104). 13. Voorstel tot bestendiging van de huur (van het perceel Lokhorststraafc No. 22. (105). 14. Voorstel tot bestendiging van de huur Van, het peroeel Lokhorsbsfcraat No. 18. 1(106). 15 Voorst-el tot bestendiging van de huur van de bovenwoning van het perceel Bree- Btraat No. 119 (107). 16. Voorstel om Commissarissen der Ste delijke Fabrieken van gas en olectriciteit te Imachtigen om het gesticht Duinzicht" on- fder Oegstgeest, aan de gasleiding aan te iduiten. (109). 17. Voorstel tot kostelooze overname in [eigendom en onderhond bij de gemeente jivan een gedeelte van de Prins Hendrik straat en van den MaresingeL (99). 18. Voorstel om aan H. M. de Koningin Ivoor te stellen Burg. enWeths. te machti gen aan, L. Penning vergunning te verlee- nen tot verkoop van sterken drank in het tfclein in het feestgebouw aan den Zoeter- woudsoben Singel, bij gelegenheid van de 'aanstaande Lustrumfeesten. (110). 19. Praeadvies op het verzoek van het Bestuur van de Vereeniging van loodwit- iabrikanten in zake bet gebruik van loodwit jfeen behoeve van gemeentewerken. (113). 20. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan 'den hoek van den Stationsweg en de Haver zaklaan. (96). 21. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen ten zuiden van het Terweepark. (96). 22. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op gronden, gelegen aan den Rijnsburgerweg tegenover de Oegst- geesterlaan en ..het Posthof". (96). 23. Verordening, houdend© verbod tot •bouw of herbouw op grond, gelegen ten iinoorden van het Stationskoffiehuis „Zo- ïnerzorg". (90). 21. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Maredijk tegenover het Schutters veld (96). 25 s Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Rijnsburgerweg tegenover het Terwee park. (96). 26. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan 17) Wat voerde zij daar uit? Wat- had eiin grootmoeder haar gedaan? Waar was de oude Duitsche juffrouw? Die vragen flitsten door zijn brein als even zooveel bliksemschichten. Hij was op het punt te zeggen: „Wilt u mij even voorstellen?" toen lady Aurelia op ietwat sleependen toon zei: „Dit is uw leerling, juffrouw Hartmann," waarop hij waarschijnlijk de meest onhan dige buiging uit zijn heedé leven maakte. •Zelfs van een diplomaat kon men niet ver wachten, dat hij zoo gauw het verschil zou verteren tusschen de „Alto Jungfer" zijner fantasie en de Hongaarsohe onderwijzeres .zooals zij in werkelijkheid Week te zijn. Irma boeg haar hoofd met een soort- van woedende hoogmoedigheid: zij keek daarbij nauwelijks zijn kant uit. Als er eenige elec- ^triciteit in de lucht was, zooals men altijd I aanneemt bij de eerste ontmoeting van twee i menschelijke atomen, die doof, blind en on- I wetend naar elkaar toe zijn gereisd om op 1 de vastgestelde plaats, op het vastgestelde cogenblik tot elkaar te komen, ging dat verloren voor Irma, die tc zeer onder den indruk was van de pas doorstane ergernis. Even duidelijk en scherp als zijn indruk oven vaag en verward was de hare. Zij 1 was opeens zijn leven binnengebarsten, hij i yertoonde zich slechts flauw aan haar blik en het deed haar geen genoegen, want haar [verontwaardiging tegen de grootmoeder Strekte zich eigenlijk over den kleinzoon den Haar lemmertrekvaart weg, ten oosten van de eerste brug in dien weg. (96). 27. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Haarlemmertrekvaartweg, ten oosten van de eerste brug in dien weg. (96). 28. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Haarlemmertrekvaartweg ten noorden van de Musschenbroekstraat. (96) 29. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Maresingel, ten oosten van de open bare lagere school der 3de klasse No. 5. (96). 30 Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Maresingol, ten oosten van de open bare lagere school der 3de klasse No. 5. (96* 31. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Maresingel, ten westen van de Bui tenlaan- (96) 32. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen oos telijk van de Heerenlaan, in het verlengde van de Sophiastraat. (96) 33 Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan de Gasthui slaan op den hoek van den Hee- rensingeL (96) 34. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grondeai^ gelegen ten westen en ten oosten van de Gasthuislaan in het verlengde van de Sophiastraat. 36. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan de Lusthoflaan, op den hook van de ver lengde Oranjestraat. (96) 36. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan de Lusthof laan, op den hook van de ver lengde Oranjestraat. (96) 37. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Heerensingel op den hoek van de Lust hoflaan en van de Os- en Paardenlaan.(9e) 38. Verordening, houdende verzoek tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Heerensingpl, oostelijk van de Christe lijke School. (96) 39. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Lagen Rijndijk, ten weeten van de Kooi laan. (96) 40. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Lagen Rijndijk, ten oosten van do Kooilaan. (96) 4L Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Zijlsingel, na-bij de Schrijversbrug. (96) 42. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Zijlsingel, nabij de Schrijversbrug. (96) 43. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan de Waardstraat, hoek Zijlsingel. (96) 44. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Zijlsingel, tegenover de Katoenweverjj (96) 45. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Zijlsingel, tegenover de Katoenweverij (96) 46. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Zijlsingel, tegenover de begraafplaats van het Nederduitsch Hervormd Kerkge nootschap. (96) 47. Verordening, houdende verbod tob bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Hoogon Rijndijk, nabij de Utrechtsche brug. (96) 48. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op gronden, gelegen tus schen het Utrechtsche Jaagpad en den Hoogen Rijndijk, nabij de Roomburgerbrug. (96) 49. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Hoogen Rijndijk, nabij den Zoeter- woudschen Singel. (96) 50. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Hoogen Rijndijk, ten oosten van het vierde perceel van af den Zoeterwoudschen Singel. (96) uit. Dus dat was de kostbare jongeling, die tegen bet gevaar van haar blikken behoed moest worden? Nu, zij zouden weldra in staat zijn, om den omvang van dat gevaar te meten. Zij zou zoo weinig naar hem kij ken, dat zij hem niet eens zou herkennen, als zij hem op straat tegen kwam. En zij keek dien eersten dag ook werkelijk zoo weinig naar hem, dat zij maar een vagen indruk had van een paar opmerkelijk breed© schouders en een nogal opmerkelijk klein hoofd. „We hebben over onderwijsmethoden ge sproken," zei lady Aurelia geheel kalm. ,,Zoo, en u schijnt op dat punt verschil van meening gehad te hebben?" zei Vincent lachend. HTj begon wat te bekomen van den schok, dien hij even geleden gekregen had, ofschoon hij eerst veel later ontdekte van welken aard die schok geweest was. „Het was maar een licht verschil," zei de schaamtelooze douairière. „En," voegde zij er bij met een veelbe- teekenenden blik naar het meisje, „ik ge looi, dat juffrouw Hartman mijn bedoeling nu volmaakt begrijpt." Irma ving den blik der kleine zwarte oogjes op en aarzelde een oogenblik zicht baar. Dadelijk daarop wendde zij zich naar de tafel en legde het schrift neer. Geduren de dat oogenblik had zij zich het gezicht van haar vader te binnen gebracht-, als zij ge noodzaakt was om hem te zeggen, dat er niets kwam van de les. „We moeten liever maar dadelijk begin nen," zei zij koeltjes. „Ik heb in de diction- naire een lijst van gemakkelijke woordeu aangestreept om mee te beginnen. Ik ver moed, dat u wel weet, dat Hongaarsoh on- 51. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Hoogen Rijndijk, westelijk van het Raam land. (96) 52. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Zoeterwoudschen Singel, tegenóver ae Sociëteit Musis Sacrum". (96) 53. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Zoeterwoudschen Singel, tegenover de buitensociëteit „Musis Sacrum". (96) 54. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Zoeterwoudschen Singel ten noorden van de Thorbeckostraat. (96) 55. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Zoeterwoudschen Singel, tegenover de Kraaierstraat. (96) 56. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Zoeterwoudschen Singel, ten westen van en op het Philosofenpad. ;9ó.' 57. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Zoeterwoudschen Singel, tusschen het Philosofenpad en de Heerenstraat. (96) 58. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen op den hoek van de Heerenstraat en de Bloemis ten] aan. (96) 59. Verordening, houdende verbod ot bouw of herbouw op grond, gelegen in de Wittelaan. (96) 60. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan de Heerenstraat, op den hoek van de Wit telaan. (96) 61. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen an.n de Heerenstraat, op den hoek van de Roo- delaan. (96) 62. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Zoeterwoudschen weg, tegenover Staal wijk. (96) 63. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Zoeterwoude -en weg, tegenover do ontworpen Staalwijkstraat. (96) 64. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Hoogen Rijndijk langs de Roomburger- laan. (96) 65. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Hoogen Rijndijk, nabij de Rijndijk straat. (96) 66. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegc aan den Hoogon Rijndijk, voorbij de Rijndijk straat. (96) 67. Verordening, houdend» verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den ^Joogen Rijndijk, tegenover do buiten plaats „Rijnstroom". (96) 68. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Hoogen Rijndijk, tegenover den water toren van de Leidsohe Duinwatermaat- sohappij. (96) 69. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Hoogen Rijndijk, ten weoten van de Roomburgerwetering. (96) 70. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Hoogen Rijndijk, ten westen van de R-oomburgerwetering. (96) 71. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan de Heerenstraat, nabij den "Witten Singel. (96) 72. Verordening, houdende verbod tc t bouw of herbouw op grond, gelegen aan de Schelpenkade, nabij don Witten Singel. (96) 73 Verordening, houdende verbod 'ot bouw of herbouw op grond, gelegen ten noordoosten van de Duivenbodestra-at. (50) 74. Verordening, houdende verbod lot bouw of herbouw op grond, gelegen aan de Heerenstraat, op den hoek van de 3- Octoberstraat. (96) 75. Verordening, houdende verbod Lot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Zoeterwoudschen weg, in het verleng de van de Stadhouder slaan,- (96) geveer de moeilijkste van alle Europeesche talen is om te leeren, aangezien zij met geen van dc andere eenige verwantschap heeft." „Ja, ik weet dat het een liarde noot i8 om te kraken, maar ik ben van plan om ze te kraken." Zij is ook onwelluidend." „U is niet erg aanmoedigend, juffrouw Hartmann," zei Vincent glimlachend. „Maar ik laat me niet afschrikken. In elk geval, in geval uw land vooruit gaat, dan zullen we er mee dienen te rekenen en de taal te leeren." „Hongarije is mijn land niet," zeiIrma stijf als een oogenblik geleden. „Ik dacht, dat u een halve Hongaarsche waart." „Hoogstens voor een vierde deeL" „En voor meer dan een vierde deel En- gelsoh, te oordeelen naar uw spraak 1" „Ja", begon Irma, maar bleef toen steken en kreeg een verlegen kleur. Het Engelsohe element moest juist uit voorzichtigheid op den ach tergrond gehouden worden. „Dat is te zeggen: neem Er is maar heel weinig Engelsch bloed in onze aderen," zei zij verward. „We zijn Oostenrijkers." Vincent haastte zich een terrein te ver laten, dat om een of andere reden een aan leiding tot verlegenheid scheen te zijn, ..Zelfs al is u Oostenrijksch'e, dan moe ten de Hongaarsche aangelegenheden u be lang inboezemen. Wat is het algemeen ver spreide idee aangaande de onafhankelijk heidskansen van Hongarije?" ,,0, u gaat, hoop ik, niet óver politiek spreken?" vroeg Irma met een beslist ont stelde uitdrukking op haar gezicht, „want daar weet ik niets van." 76. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelogen aan den Zoeterwoudschen weg nabij Staalwijk. (96) 77. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan de Gerrit-Doustraat, tegenover de Vree- wijkstraat. (96) 78. Verordening, houdende verbod t:t bouw of herbouw op grond, gelogen aan den Witten Singel ten oosten van do Witto Rozenlaan. (96) 79. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan het einde van de Jan van Goyenkade. (<tt) 80. Verordening, houdende vorbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan do Witte Rozenlaan. (96) 81. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelegen aan den Witten Singel, tegenover don Hortus. (96) 82. Verordening, houdende verood tot bouw of herbouw op grond, gelege aan den Witten Singel, tegenover den Hortus. (06) 83. Verordening, houdende verbod tot- bouw of herbouw op grond, gelegen n den Witten Singel, ten tuiden van liet Dia- coneseenhuis. (96) 84. Verordening, houdende verbod tot bouw of herbouw op grond, gelogen aan don Witten Singel, grenzende axon het Dia- concssenhuis. (96) 85. Voorstel tot ondershandsche opdracht van den bouw van een rolbaeculebrug met electrischo bcwegings- en opzetinrichtingen, ter vervanging van de Blauwpoortsbrug, aan do firma Penn en Bauduin te Dor drecht. (112) 86. Voorstel om Burg. en Weths. te mach tigen tot een uitgave van f 37.50 ten behoe ve van de huur en het onderhoud van oen rijwiel voor den Keuringsdienst van eet- en drinkwaren. (95) 87. Verzoek van do Leidsohe Duinwater maatschappij om vergunning tot uitbrei ding van bet buizennet in de gemeente Oegstgeest. (100) 88. Praeadvies op de verzoeken van de afdoolingen Leiden en Omstreken en Oegst geest en Omstreken van do Hollandsche Maatschappij van Landbouw en van N. Ro- senbaum c.s., in zako de uitvoering van het Raadsbesluit tot ophooging van c«.n ge deelte van do oude Beestenmarkt. (114) 89. Voorstel tot het verleenen van een bijdrage in de kosten van eventueelen aan koop of onteigening, ten behoeve van de gemeente Oegstgeest, van den Rijnsburger weg en het aldaar gelegen tolhuis c a., bij aldien tot de opheffing van den tol wordt overgegaan. (Ui) Cleen ophoo<*ing van de Leidsclie It eesten in arkt. In do gemeenteraadsvergadering van 16 December van het vorige jaar kwam een tweetal adressen in, van de afdoeling Lea den cn Omstreken van do Hollandscho Maat schappij van Landbouw, met memorie van toelichting, en van do afdeoling Oegstgeest on Omstreken dierzclfde Maatschappij, mot het verzoek de hij do laatste begrooting voor gestelde ophooging van een gedeelte van do Beestenmarkt niet uit te voeren. Nog vóór het praeadvies van B. cn Ws. op heide adressen verschenen was, bereikt» den Raad in zijn vergadering van 13 Jan. j.l. een nieuw adres, van N. Roscnbaum, alhier, en 65 andoron, thans mot de strek king om niet op het genomen besluit terug te komen. Deze verschillende adressen zijn door B. en Ws. in handen gesteld van de Markt- commissie. Deze nu heeft in dc door de heide eerste adressanten aangevoerde argu menten geen aanleiding kunnen vinden om te adviseeren niet t-ot de ophooging over te gaan. Wel echter is zij bij nadere over weging van meening geworden, dat een zoo radicale ophoogiüg van de vier lange vak ken, als aanvankelijk in hot voornemen heeft gelegen, geen aanbeveling kan verdienen. Immers zij geeft toe,, dat waar de oude Beestenmarkt toch vermoedelijk over eenige jaren buiten gebruik zal worden gesteld en er toch ook bij de deskundigen zelf vcr- „Des te beter," zei de stem van lady Aurelia van uit de verte. „Ik dacht, dat dit een Hongaarsche les was en niet een verhandeling over politiek." Irma beet op haar lippen, en ging zitten, terwijl de overblijfselen van haar vakma nieren, die erg geleden hadden onder do verlegenheid en den schrik, haastig verza meld werden. „Aangezien u in het geheel niets af weet van de taai, zullen we met het allereerste begin moeten beginnen. Ik vrees, dat u de lossen, nogal vervelend zult vinden.'' „Ik denk het niet," zei Vincent met oen overtuiging, die zijn grootmoeder in stilte opmerkte zonder haar te waardeeren. De leerling en de onderwijzeres zaten nu tegenover elkaar met een klein tafeltje tus schen hen in lady Aurelia had al bij zich zelf uitgemaakt, dat die tafel voortaan wat breeder zvu zijn en Irma had de diction- naire voor zich liggen. „Zeg eens, juffrouw Hartmann," zei Vin cent als een soort van aanvulling van zijn laatste opmerking, „in hoeveel lessen denkt u, dat ik iets van het Hongaarech zou kun nen leeren?" „Dat kan ik heusch niet zeggen; ik heb u al gezegd, dat ik nog nooit Hongaarsche les heb gegeven. Maar ik vermoed, dat u u na vier en twintig lossen wel verstaan baar zoudt kunnen maken." „Vier en twintig lessen en tweemaal per week," rokende Vincent hardop uit, „dat is ongeveer drie maanden. Ja, ik heb een voorgevoel, dat het zoowat zoo lang :.al duren „Wilt u zoff vriendelijk zijn om op te schrijven wat ik u voorzeg?" viel zijn onder wijzeres hem koel in de rede. „Ik zal begin- 6chil van govoel blijkt te bestaan omtrent den graad en de wijze van ophooging, welke zou moeten plaats hobbeü, het niet gera den kan heeten thans weder m vrij aan zienlijke uitgave te doen voor ccn werk, waarvan het nut in zekeren zin problema tiek, maar in ieder geval toch slechts tij delijk zou zijn. Zij stelt daarom voor bij de uitvoering van het besluit te volstaan met zoodanige ophooging van de vier lange vak ken van de oude Beestenmarkt, dat het gehcele terrein gelijk zal worden mot de hoogste thans aanwezige plaats, en om voort» de ophooging in dier voege te doen uitvoe ren, dat dc overgang van de standplaat» van het vee naar de goot glooiend zal wor den gemaakt. B. en Ws. nu zouden nog oen stapje ver der willen gaan. Immers nog daargelaten, dat een uitvoering van het genomon be sluit, als thans door de Mark (commissie wordt aangegeven, m de daaraan verbonden kosten slechts weinig verandering zou bren gen, zoo komt het hun bij een nader onder zoek in loco toch inderdaad voor, dat de gehcele ophooging gevoeglijk kan acliterwoge blijven. Dit wil nu natuurlijk niet zog gen, dat zij de grootste kuilen in do bestra ting niet wat zouden willen laten ophalen, maar een afzonderlijk bedrag behoefde daar voor toch niet te worden beschikbaar ge steld. Die kosten kunnen gercedelijk uit den gewonen onderhoudskost voor do bestratin gen worden bestreden. Zij geven daarom in overweging goed te keuren, dat door hun collego geen gebruik zal worden gemaakt van den post, groot f 1500, welko op do loopeDdo begrooting, voor de ophooging van dc vier lango vak ken van de Beestenmarkt is uitgetrokken. Van de door den Raad genomen beslis sing zal dan door hen mcdodeeling worden gedaan aan do adresseerondo voroenigingen. Opheffing tol Rijnsburgerweg. Het ia bekend, hoe roods meermalen en van verschillendo zijden pogingen zijn anu- gowend om den gemeenteraad alhier to be wegen het initiatief to nemen om tot een op heffing van don tol aan den Rijnsburgerweg t» geraken. Zoo kwam er in September 1907 een ver zoek in van het Dagdijksck Bestuur van den A. N. W.-B. om het onderhoud van den Rijn9burgerwcg, voor zoover die weg onder deze gemeente gelegen is, voor rekening der gemeente tc nemen. Dit verzook was echter niet voor inwilliging vatbaar, omdat de ge meente reeds belast was met het onderhoud van den Rijnsburgerweg, voor zoover die tot Leidsch territoir behoorde. Spoedig daarop word dit adres gevolgd door een verzoek van de vereeniging „Lei den's Belang" om to willen bewerken, dafc aan het bestaan van den tol op den Rijns burgerweg een einde zou worden gemaakt. En in Mei 1908 kwam nog een dorde adrea in, thans van de Vereeniging tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer te Lei den en Omstreken, met hot dringend ven zoek aan den Raad dor gemeente Oegstgeest te willen berichten dat de gem. Leidon in het onderhoud van den Rijnsburgerweg be-, lang stelde en een overleg daaromtrent wensohte. Ook op beide deze verzoeken werd eer afwijzonde beschikking door den Raad go nomen. Immers hoewel volkomen orkenncn de, dat ook de gemeente Leiden belang had' bij do afsohaffing van dezen tol, zoo was de Raad toch met Br» en Ws. van meening, dat het niet op den weg van do gemeente Leiden kon liggen om hot initiatief te ne men om te geraken tot de afschaffing van een tol, welko op het gebied van een andere gemeente was gelegen. Mooht echter hot initiatief in deze van de gemeente Oegst geest uitgaan en die gemeente dan met een verzoek tot den Leidsohcn Raad komen om diens medewerking te verleenen, dan ver klaarden B. en Wa zich bereid nader to overwegen, in hoeverre er termen zouden bestaan om Oegstgeest in haar pogen te ondereteunen. Zoo bleef dan deze zaak voorloopig rus ten, omdat van het door B. en Ws. noodig geachte initiatief van do gemeente Oegst geest niets bleek. Thans echter bereikte hen in do vorige nen met do eenvoudigste spreekwijzen: „Igen, Ja; Nem, Neen 1" „Igen," zei Vincent peinzend; „dat is zeer zeker dc meest strijdlustige vorm van toestemming, dien ik ooit heb leeren ken nen En twee lettergrepen Elk ander volk, dat ik ken, stemt slechts met één lettergreep too Hij boog zich nu over zijn taak heen, met zijn werkg-zicht: zijn lippen waren vast op elkaar gedrukt, de lachende uitdrukking was geheel verbannen uit de lichtbruine oogeD. Een voorstelling van Boedapest en van den post, dien hij daar misschien zou kunnen krijjgen, was opgedoemd, om heb gezicht aan do andere zijde van het tafel tje to verjagen. Gedurende het halve uur dat nu volgde, was lady Aurelia ,die met haar eene oog in de „Times" gluurde en met het andere naar den leerling cn de meesteres keek, niet in de gelegenheid om hardop eenige opmer king te maken, ofschoon zij hefc misschien wel in stilte deed. „Welnu, hoe vindt u haar, oma?" vroeg Chris8ic, zoodra zij maar in de gelegenheid win om dc vraag tc doen. Evenals een rivier, waarvan de dam ver broken was, was do familie teruggestroomd, naar de ontbijtkamer. Er was nu niemand meer dan ladv Aurelia, wint bet vertrek van den leerl? per rijutdg viaar het Jfinifl- terio van Buitenlandsohe Zaken was vrij wel samengevallen met dat van de meeste res te voet naar de dichtstbij zijnde halte der omnibussen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 5