Uit de „Staatscourant". Odol-Tandpasta „GIESA" Agenda van de week: Ingezonden. Academienieuws. Faillissementen. Gemengd Nieuws. Battenberg, onderwijzer aan een Diaeoriie- pchool te Utrecht. HAARLEMMERMEER. Door een der dienstdoende postboden te Hoofddorp werd een bankbiljet van 60 gulden in betaling ontvangen, dat bij onderzoek v&lscli bleek, te zijn. Degene, die het in betaling gege ven had, nam bet biljet terug, waarna er beslag op gelegd werd. Het leveren van en beplanten met iepenboomen van den Aalsmeerder weg lengte 3 K.M., ia opgedragen aan P. Buis; van den Bennebroekerweg, lengte 4 KM.; aan H. Eveleens; van den Spaarnwouder- weg, lengte 5 K.M., aan A.v. d. Zwaard, allen wonende te Aalsmeer. Het bejaarde echtpaar Lemmerzaal, aan de Kaag, ia bijna het slachtoffer ge worden van verstikking door kolendamp. Waarschijnlijk door het te veel afsluiten van de kachel gedurende den nacht, had het vertrek, waarin het echtpaar sliep, zich met kolendamp gevuld, waardoor de oudjes bedwelmd waren. Men vond zo des morgen* in bewustelooaen toestand. Door het open zetten van ramen en deuren en 't daardoor toevoeren van versche lucht, wist men de echtelieden bij te brengen. Hoewel nog lij dende aan de gevolgen, hoopt men de oudjes door zorgvuldige verpleging te behouden. De postbode D. V., op rijn bestelronde zijnde, haalde bij den Hillegommerdijk een voor hem uit fietsend persoon in. Nader bijgekomen, ontdekte hij, dat rook opsteeg uit de kleeren van den wielrijder, die hier op door V. werd opmerkzaam gemaakt. Het bleek, dat de jas van binnen geheel was uit gebrand en dat vest en broek ook reeds Vindende waren, waarschijnlijk veroor zaakt door het in den jaszak bergen van een Dog niet geheel uitgedoofde sigaar. Met do hulp van V. werd na het smeulende vuur gedoofd en werden ernstige gevolgen voor komen. In den nacht heeft men de gehecle wasch van den winkelier G. J., te Nieuw- Vonnep ontvreemd. De wasoh lag op een bleekveld aan den weg. Van de wasch, die ditmaal juist bijzonder groot was, doordat ook nieuw en weinig gebruikt wordend lin nengoed een beurt had gekregen, heeft men geen enkel stuk laten liggen, alles was ver dwenen. Men heeft van dader of daders geen enkele aanwijzing. J. is dus nummer zooveel, die leergeld betaalt. Wie zal nu weer volgen? RUNS BURG. De Coöp. Voorschotbank en Spaarkas, alhier, hield gisteravond haar achtste algemeen© jaarvergadering onder voorzitterschap van dr. A. J. van Wal- 8em, die met een kort woord den algemee- nen gang der zaken in 1909 uiteenzette. Tot lid van, den Raad van Toezicht werd met bijna algemeene stemmen herkozen de heer H. van Egmond; eveneens tot lid van het bestuur dr. Jonker, adhier. Het ver slag over het boekjaar 1909 werd uitge bracht door den heer J. P. Vergouwen. De voreoniging telde op 31 Dec. 1909 132 leden, met een aandeelkapitaal van f 3300. De reserve bedroeg f 514.34. De spaargelden beliepen 6693.99. Aan deposito was ont vangen 27,586.61, terugbetaald 11,122.85, dus nog aanwezig f 16,463.76. Er is ruim f 20,000 aan voorschot ver strekt onder 75 voorschotnemers. De winst over 1909 bedroeg f 717.78, waarvan af voor onkosten 441.62. Er blijft dus een zuivere winst van 276.16. Het bestuur stelde voor dit als volgt te verdeelen: reservefonds f 65.66; aandeel houders 6 pCt., dus over 45 volgestorte aan- deelen f 67.50; tantième bestuur f 80; grati ficatie boekhouder 50; saldo voor 1910 dus 13. Met algemeene stemmen werd dit voorstel aangenomen. SASSENHEIM. Alweer onze mooie, maar gladde keien I Het paard gleed uit en viel het lemoen gebroken, en het tuig beschadigd. Het paard kwam er goed af. Heden zijn op drie toegangswegen tot onze gemeente borden geplaatst, waarbij aan motorrijders oen gangetje van hoogstens lö K.M. per uur is veroorloofd. VOORHOUT. Gisteravond werd in tegen woordigheid van genoodigden de laatste les van den tuinbouw win tercursus gegeven. De leerlingen gaven er bljik van, dat zij de lessen met vrucht gevolgd hadden. Zij zullen met hun onderwijzers een excursie maken naar de tentoonstelling te Haarlem. Do voorzitter van de commissie van toe zicht, de heer C. Colijn, sloot met een opwekkend woord de eindles van het geëin digde halfjaar. WASSENAAR. De bibliotheek in het patronaatsgebouw is gesloten. In den loop van dezen winter werden 2300 boeken ter lezing uitgegeven. De Raad vergadert Maandag 11 April, des morgens te elf uren. Aan de orde zul len worden gesteld: Ingekomen stukken; geldleening voor do gasfabriek; geldleening voor vaart ver dieping; wijziging van do be groeting voor 1910; aanstelling van per soneel aan do gasfabriek. ZOETERMEER. Bij de verkiezing van een hoofdingeland van Rijnland werd in het 16de district (Zoetcrmecr) gekozen de heer J. Scheer, te Zoet er moer (aftredend), en tot hoofdingeland-plaatsvervanger de hoer jhr. mr. J. M. A. do Ranitz, te 's-Graven- hage, in de plaats van den heer Evers, die wegens hoogen leeftijd niet meer in aan merking wenscht© ie komen. Bij Koninklijk besluit, is pensioen ver leend aan C. A. Bader, leeraar aan de II. B.-S. to Leiden, f 400; aan P. Bloeme- rik, onderwijzer aan do openb. lag. school te Nieuwe-Wetoring, gemeente Alkemade, f 625. Bij Kon. besluit is met ingaüjr van 1 Mei a.s. benoemd: n. tot machinist aan boord van het stooni- loodstransportvaaxtuig voor don algem een en dienst van het loodswt-zon enz. in het 6de district (Monden der Schelde) de lichtwach- tcr-macliinist aan boord van 's Rijks licht- Bohip „Schouwenbank" K. Schraver, zulks ondeT eervol ontslag uit zijn tegenwoordige betrekking b. tot Hchtwachter-machiniat aan boord van 'a Rijks lichtschip Schouwenbank" de opzichter-machinist bij 's Rijks kustverlich- ting te Westkapelle H. Koetor, zulks onder eervol ontslag uit rijn tegenwoordige be trekking c. tot tijdelijk opriohter-michinist bij 's Rijks kustverlichtdng te Westkapelle, L. M. Verheul, 3de machinist bij de Stootn- vaartmij. Rotterdamsche Lloyd J. H. Peeteold te 's-Gravenhage met in gang van 1 Mei 1910 benoemd tot bureel- ambtenaar van Rijkswaterstaat 3de kl. Met ingang van 1 Mei 1910, benoemd tot directeur van het postkantoor te Tilburg. A C. P. T. Hollingerus Pijpers, thans in gelijke betrekking te Vlissingen benoemd tot lid voor Nederland van de permanente internationale commissie voor Wegencongresaen te Parijs, J. W. Welcker» hoofdingenieur-generaal van den rijkswater staat te 's-Gravenhage. de heer L Misson benoemd tot vice-consol der Nederlanden te Damaskus buiten be zwaar van 's lands schatkist. Het vice-consulaat heeft het vilajet Syrië tot ressort. Raad van State. Openbare vergadering van den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur. Woensdag 13 April, des voormiddags te elf uren. RECLAMES, 8428 4 40 Cents per regel. 12% -25 en 4o cta ia een nieuw soort gegarandeerd zuivere plantenboter, dat alles, wat op dit gebied tot heden wordt verkocht, ver overtreft. „Glean" heeft niets met margarine gemeen, daar de vetten waaralt het is samengesteld, uitsluitend zuivar plant aardig zijn. Eet gebruik van zuivere plantenboter wordt door vorschillende autoriteiten op medisch gebied ten zóórate aanbevolen. „Giesa" ie vanaf heden uitsluitend verkiqlguaar in de winkels „liet Wapen Tan Asten" en kost slechte 46 ct. per pond mot 6-cents-bon. N. V. MAATSCHAPPIJ v|h. Giescler. Bons inwisselbaar voor cadeaux ol gold. Te Leiden, alleen Haar lemmerstraat 29. 4501 22 4525 14 Vrgdag: Leidscbe Schouwburg. Joseph in de Klem", Bl\jspel. H a 1 f a c h t. Rolschaateenbaan Gebr. Straatsburg. 7J104 uur. Zaterdag;: Loidsohe Sohouwburg. Litteris Saorum. Uit voering „De Refereudaris-Titolair". Blijspel. Vergulden Turk. Algem. Ledenvergadering Vereeniging „Oud Leideu". 'sMidd. 4 nor. Bioscope-Theater. Rijnsburgereingol. Voorstel ling '2 en 8 nar. Rolschaa.soDbaan Gebr. Straatsburg. 'sMid- dags 2—5, 'savonds 7$—104 uur. Hötel ,de la Poste", Muziek avond. Amstord. Koffiehuis- Beerensteeg 4. Piano- Musiek. Zondag Du Nord. Uitvoering Tooneel- en Zangvereeni- ging A. D. V. E N. D. 0." 8 u a r. Bioscope-Thester. RijnsbargersingeL Voorstel ling. 8 n a r. 't Poslhof. Operette-Concert. Hötel ,de la Poste", Muziek-avondL Gebonw: Geloof, Hoop, Liefde. Toofoonstelling i'eekenscliool, Vrijdag 910, Zaterdag 8-10, Zondaguidd. 13 uur. Amsterd. Koffiehuis. Heerenvteeg 4. Piano- Muziek. Hagelijks: Vincentiu8-TeDtcon3telliug Hoogl. Kerkgracht. Geopend 10-4, 6—10 uur. Leidscbe Kanst-Vereenigiog. Tentoonstelling Schilderijen 0. H. Hammes on C. L. Dahe Jr. enz. 124 uur. Pro Juventute. Er waren hier sinds langen tijd wei ledlen, van de vereeniging ,,Pro Juventute", die haar zetel in Den Haag heeft en zooals men weet ten doel heeft de criminaliteit van jeugdige personen te bestrijden. Deze leden vormden wel een ©enigszins aaneenge sloten kring, doch stonden in een meer nauw v:rband met het hoofdbestuur. De hoofdmannen in Leiden meenden ech ter dat het beter was hier een bepaalde afdeeling of district op te richten om meer zelfstandig te werken. In het bijzonder hebben daarvoor geijverd mrs. P. E. Briet en Van Walsem, die met anderen een circulaire richtten tot verschil lende stadgenooten, van «-ie met eenjgen grond mocht worden verwacht het doel te willen bevorderen en steunen. Hot ge\ol< er van was een openbar"?- ver- ga dering, die .gisteravond in de grooté Nutszoal werd gehóuden, doch slechts ma- j tig bezocht wae. Onder de aanwezigen waren minstens evenveel dames als heeren. Prof. mr. J. Heeres, daartoe door bet comité aangezocht, presideerde de bijeen komst. Hij zette het doel der samenkomst kort uiteen en betoogde dat het ter berei king van het nagestreefde doei beter zou zijn wanneer hier een zelfstandig werkende afdeeling werd gevestigd en dankte in het bijzonder de heeren Briët. en Van Walsem, die zich met de voorbereidende werkzaam heden hebben belast Hierna gaf hij 't woord aan prol mr. A J. Blok, hoogleeraar aan de Universiteit alhier, die de strafrechtelijke beteekenia van de Kinderwetten zou behandelen ter wijl daarna mr. Briët deze uit een civiel rechterlijk oogpunt zou beschouwen. De eerste spr. gaf vooraf een schets van de beteekenia en de werking van de vereeni ging ,,Pro Juventute", die hij als een vriendin bij de vergadering introduceerde. Als subst.-officier van justitie heeft hij haar leeren kennen, hij kan dus geven een brokje geschiedenis met eigen oogen gezien. Spr. zette nu uiteen dat de ver eeniging het doel, de criminaliteit van jeug dige personen te bestrijden, tracht te berei ken door het verleenen van rechtsbijstand aan en het zorg dragen voor de opvoeding van jeugdige misdadigers, het laatste door het uitoefenen van toezicht, het verleenen van. stoffelijken en zedelijken steun, het be zorgen van plaatsing in opvoedingsgestich ten of in gezinnen van jeugdige personen^ wier handelingen hebben geleid of dreigen te leiden tot strafrechterlijk onderzoek of vervolging. Hierna gaf spr. een vluchtig overzicht van otv'p strafwetgeving met betrekking tot jeugdige criminalisten om meer in het bij zonder stil te staan bij de Kinderwetten van 1G05. Vóór 1886 werden minder jarige kinderen op de gewone wijze berecht, en de rechtbank te Goes had de twijfelachtige eer kinderen van 7 en 8 jaren te hebben veroordeeld mot zooveel jaren gevangenisstraf als deze jaren telden. Door de strafwetten van minister Modderman is er een milder beginsel in de wet gelegd en werd steeds gevraagd of de misdadiger met oordeel des onder scheids handelde. In de Kinderwetten is dit beginsel nader uitgewerkt en ruimer toegepast, zcoals spr. in bijzonderheden aantoonde. Men mee- ne echter niet dat „Pro Juventute" nu niet meer noodig is. Haar arbeidsveld is nu nog ruimer en grooter geworden, waar zij met steun van den Staat nu meer dan vroeger het opvoedingswerk dezer personcne kan ter hand nemen. Spr. had gelegenheid hier bij te doen uitkomen, dat hij de opvoeding in gezinnen verkoos boven gestichtsopvoe- ding. Hij besloot met een krachtige opwekking nu zich bij „Pro Juventute" aan te sluiten. Door mr. Karstens werden enkele beden kingen tegen de kinderwetten aangevoerd, die de spr. weerlegde. Vervolgens trad op mr. P. E. Briët met in het bijzonder bet licht te laten vallen op de werking dier Kinderwetten van civiel- rechterlijk standpunt gerien. Hij deed uit komen hoe de huiselijke opvoeding, de om geving van het kind, al of niet gepaard aan misdadigen aanleg, ooi-zaak kan zijn van de criminaliteit der kinderen. Dan kan, dank zij den Kinderwetten ontzetting of onthef fing uit de ouderlijke macht plaats hebben. Ontzetting wanneer de ouders daartoe wor den gedwongen, ontheffing als er om wordt verzocht. Spr. maande hierbij aan tot om zichtigheid, omdat niet dan in hooge nood zakelijkheid de kinderen moeten worden onttrokken aan hun natuurlijke verzorgers. Ontheffing uit oorzaak van stoffelijk gebrek keerde spr. at Hier moest de kerke lijke of particuliere liefdadigheid optreden. In Leiden is voor de weezen steeds goed gezorgd en dit geschiede nog. Spr. ging na, hoe het gaat wanneer door een Voogdijraad de opvoeding der verwaarloosde en misdadige kinderen ter hand wordt genomen en herinnerde hoe in den omtrek van Leiden reeds van ver schillende gezindten opvoedingsgestichten rijn opgericht, die hun nuttig werk doen. In tegenstelling met den vorigen spreker voelde spr. meer voor gestiohtsop voeding voor jeugdige verwaarloosden dan voor ge zinsopvoeding, vooral ook omdat in het laatste geval zoo moeilijk toezicht is te hou den. Ook mr. Briët deed nog eens uitkomen, hoe groot het arbeidsveld van „Pro-Juven- tute" vooral na de invoering der kinder wetten is geworden en hield ten slotte een warm pleidooi om tot toetreding op te wekken. In Leiden, waar de jeugd vrij balddadig is, is 'n krachtige afdeeling voor al noodig. De heer Polkman wees er op hoe vele oudera hun kinderen in Leiden laten bede len er dus verwaarloozcn, en vroeg of de Voogdijraad ook hierin geen termen vond tot ontzetting van de ouderlijke macht over te gaan. De heer Briët antwoordde dat men daarmede heel voorzichtig moest wezen. Hierbij sloot de voorzitter in zijn slui- tingswoord zich aan. Na de openbare vergadering bleven do leden en die het wilden worden nog eenigeo tijd in klein comité bijeen tot vaststelling van statuten, reglement enz. Mijnheer de Redacteur I Nog slechts 10 weken scheiden ons van do Lustrum-feesten en met „vreeze en be ven" riet menigeen naar den tragon voort gang der overwulving van het Kort-Ra pen burg. Zoo wordt het December eer het klaar is. 't Kan toch de bedoeling van het Ge meentebestuur niet zijn de Maskerade-optocht daar op een der drukste punten van de stad tusschen houten schuttingen te laten doorgaan I Waarom niet liever gewacht tot na de feesten om dan niet kracht aan té vangen. De elcctrisclic tram zal toch dit jaaT niet rijden. g. Lelden. Aan de universiteit alhier is geslaagd voor het Candidaate-examen in de geneeskunde de heer J. Rinkes. Bevorderd tot arts, de heer A. Flohil. Delft. De heer A. G. Lamm inga, c.i, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de waterbouwkunde aan de Technische Hoogeschool, zal op Dinsdag 12 dezer zijn ambt aanvaarden met het houden eener openbare redevoering. H- JHondebrink, van beroep arbeider, te Stad-Almeloo. P. van Dam, metselaar te Giesendam. F. Cleton, decorateur, te Amsterdam. J. Streefkerk, veehouder, te Amstelveen. Nationale bloemententoonstelling te Haarlem. Onze Haarlemsche correspondent meldt ons: Tijdens de tweede tijdelijke tentoonstel ling, welke geopend zal worden op Vrijdag 15 April, zal een reeks van feestelijkheden plaats hebben ter gelegenheid van de aan wezigheid der deputation, van tuinbouw- vereenigingen en der internationale jury. Deze deputatiën vertegenwoordigen den Nederlandschen Tuinbouwraad, de Royal Horticultural Society van Londen, den Verband der Handelsgartner Deutaohlands, de Socnété Nationale d'Horticulture de France en de Société Royale d'horticulture et de Botanique de Gand. Al deze vereenigingen, welke de oudste en aanzienlijkste corporaties op het gebied van den tuinbouw rijn in de landen, waar de cultuur het hoogst staat, hebben zich beijverd, zich op de Jubileumstentoon6tel ling harer zustervereeniging te doen verte genwoordigen door haar eeete voormannen. Zoo zendt de NederL Tuinbouwraad aan het hoofd zijner deputatie zijn voorzitter, den oud-minister, mr. J. C. de Marez-Oyens die als zoodanig voorzitter is der interna tionale jury. De Royal Horticultural Society zal a a. vertegenwoordigd zijn door niemand minder dan sir Albert Rollit, vroeger voorzitter der Londensche Kamer en Koophandel en een bekend man op politiek gebied en tevens door den heer Harry Veitch, den doyen der Engelsche tuinbouwers en een der meest ge achte persoonlijkheden op dit gebied. De deputatie van de Société Nationale d'Horticulture de France heeft aan haar hoofd den oud-minister van Landbouw, het tegenwoordig Fransch Senaatslid VIger, die vergezeld zal zijn van zijn particulieren secretaris, terwijl ook de bekende tuin bouwkundigen Chatenay en Philippe de Vilmorin o.a. van deze deputatie deel uit maken De afgevaardigden van den „Verband der Handelsgartner Deutschlands" rijn eveneens bekende kweekers, terwijl uit Duitechland ook nog verwacht wordt de be kende voorzitter der Deutsche dendrolo- gische Gesellsobaft" Fritz, Graf von Schwerin. Do Gontsche Tuinbouw vereeDjgiDg, die reeds in 1908 haar eeuwfeest vierde, zal vertegenwoordigd zijn door een drietal ha rer bestuursleden, terwijl ook de heer Ar thur de Smet. voorzitter van den Conseil supérieur de rHorticulture en van de Ohambre syndicale des horticulteurs beiges, tot de gasten der tentoonstelling zal be- hooren. Al deze heeren nemen tevens aan de jurywerkzaamheden deel, welke ook overi gens bestaan uit een keur der voornaamste tuinbouwkundigen van de gehecle wereld. Geen wonder dan ook, dat de feestvie rende Vereeniging er ditmaal bijzondere waarde aan heeft gehecht, hare gasten op gepaste wijze te ontvangen. Zij wist rich daarvoor de medewerking te verzekeren van de Vere erf ging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Haarlem, van den Bond van BI oemboll enhan d elar en en van een groot aantal plaatselijke afdee- iingen, die, zooals uit onderstaande opgave blijkt, zich alle beijverd hebben om den bui ten! andschen gasten hun verblijf te Haar lem zoo aangenaam mogelijk te maken. Omtrent het programma der feestelijkhe den kunnen wij de volgende mededeelingon doen: "Woensdag 13 April. 's Avonds Si uur. Ontvangst der reeds aanwezige ge delegeerde^ juryleden en vertegenwoordi gers der tuin bouw pers door het hoofdbe stuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur in een der zalen van café Brinkmann te Haarlem. Donderdag 14 April. 's Morgens 9^ uur. Bijeenkomst der jury in de Raad zaal van het Museum van Kunstnijverheid, ingang Pa vil j oenslaan. Samenstelling der secties. Werkzaamheden 101 uur. 's Namiddags l£ uur. Noenmaal in de ten- toonstellings-restauratie, aangeboden door de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur. 's Avonds 8 uur. Officieele ontvangst der deputatiën van Tuinbouwvereenigingen en der Internationale jury door het Gemeente bestuur van Haarlem ten Raadhuize. 's Avonds 9 uur. Avondfeest in den Schonwburg, aangeboden door de Vereeni ging tot Verfraaiing van Haarlem en ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Vrijdag 16 April, 'sMorgens 9 uur. Bijeenkomst van het Iternationale Tuinbouw congres hi hotel Roozen, tegenover de tentoonstelling. 's Morgens 10 uur. Opening der tweede tijdelijke tentoonstelling (zonder toespra ken). 's Namiddags 2u. Bezoek van H. M. de Koningin Moeder aan de Tentoonstelling. '8 Avonds 6 u r. Feestmaaltijd, aangebo den door de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur aan de Deputatiën van Tuinbouwvereenigingen en aan de Interna tionale jury in Grand Eófcel Füncklc.. Zaterdag 16 April. 's Morgens 9J uur precies. Automobiel tocht door Ken- nemêrland en d-e bollenstreek, aangeboden door de afdeelingen Haarlem, Overveea- Bloemendaal, Heemstede, Benncbroek-Vo gelenzang, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Voorhout, Noordwijk, Noordwijkerhoat, Katwijk, Rijnsburg, Oegstgeest en Omstre ken en Warmond der Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur. Officieele ontvangst door het Gemeentebestuur van Heemstede ten Raadhuize. Noenmaal fe Noordwijk. Terug te Haarlem omstreeks 6 nren. 's Avonds 8£ uur. Roout aangeboden door den Bond van Bloembol)enhandela-ren itf hotel Roooen tegenover de tentoonstelling. Naar wij vernemen bioden de burgemees ter van Haarlem, voorzitter van het eere comité en mevrouw Boreel van Hogelanden, Zaterdag 16 April aan een aantal buiten- landsche en tentoonstellings-au iriteiten een maaltijd aan te hunnen huize. Het aantal bezoekers der tentoonstelling bedraagt reeds meer dan 50,000. Telegrafisch weerbericht, •sar waaroomingaD in d«B raorgso ras 8 April. Mtdegedssld door hot Kon. Nod. Ifoteor. Instilaat to De Bilt. Hoogste barometerstand 768.1 te Storno- way, laagste 747.1 te Horta. Verwachting tot den avond van 9 April. Matige nooirioostelijke tot noordwestelijke wind. Zwaarbewolkte of betrokken lucht Waarschijnlijk regenbuien. Dezelfde tempe ratuur. Het aanstaand Koninklijk bezoek aan Amsterdam. In een gisteravond in „Eensgezindheid" gehouden vergadering ter bespreking der plannen voor den histarisoh-allegorischeri opbooht heeft de heer Theo Molkenboer, de ontwerper van den optocht, o.a. medege deeld, dat van verschillende dames, die ia de manege paardrijden, toezegging van medewerking was verkregen. Ook een aan tal aanwezige studenten gaf zi voor deel neming opeen hunner verzekerde, dat ook het Amsterdamsch studentenkorob rin m'rie werking zal verleenen, mits in een afzonder lijke groep. Binnen e enige v«£cen zal een vergadering worden gehouden tot definitieve regeling van den optocht. Ongeveer 40 vereenigingen hebben zich reeds tot deelneming bereid verklaard. Ei zullen 700 a 760 gekostumeerden meedoen In de buurten: Nieuwe Looierstraat, Nieuwe Looierdwarsstr-ot, Vijzelgracht (drukke zijde), R.eguliersgracht, van Pric sengracht tot Lijnbaansgrocht, en Prinsen gracht tusschen Vijzel- en Reguliersgracfafc, Noorderstraat, enz., is een vereeniging ge vormd, welke bij het a.s. koninklijk bezoek actief zal optreden. Het bestuur bestaat witi de heeren H. W, Monsees, president; C. Klaver, secretaris, en W. Swart, penning^, meester. Mr. Jacob KnlflT. -f- Reuter seint uit Dinan dd. 7 April: Mr. Jacob Kolff, oud-proeniTeinr-getae- raal van Suriname, verloor gisteravond het leven ten gevolge van een automobielonge luk. De heer Kal ff, die niet zoer geoefend was in het sturen, wilde het rijtuig achter uit laten rijden. Dit botste tegen een boom, de chouffeursbank ging loe, de heer Kalff raakte bekneld toeschen de hank en het stuurrad en gaf na korten tijd den geest. (Mr. Jacob Kalff, die geboren was té Zwolle in het jaar 1855, was eeret lid van het Hof van justitie en daarna procureur- generaal in Suriname. Eenige jaren gele den had hij ontslag genomen uit laatstge noemde betrekking. (H.) Denderden dag van de Re- form-tentoonstelling is deze door 260 be zoeksters bezichtigd. De kostbare, rijk geborduurde zijden vlag, die in 1907 door eenige Amerikanen aan de Interparlementaire Unie werd aan geboden en nu door den griffier der Eerste Kamer bewaard wordt, heeft tijdens de al gemeene vergadering van den Nationalen Vrouwenraad te Leiden ontplooid gehan gen. Aan de schenkers zal daarvan kennis worden gegeven. In den afgeloopen nacht zijn onder Oegstgeest, doch in de nabijheid van Leiden door middel van braak op twee plaatsen lappen gestolen, in bet geheel tien. De dieren waren eerst flink aan deo leg, zoodat de bezitters met de kippen ook de heerlijke versche eieren moeten derven. Wellicht rijn de kippen reeds gedood, want ze levend te vervoeren en van de hand te doen, zou al to gevaarlijk zijn. De stoomtram Haarle m Leiden, die te 3.25 uit Haarlem vertrok, is gistermiddag bij Benncbroek ontspoord. De locomotief kwam halverwege in een sloot langs den weg terecht, maar werd tegenge houden doordat do volgende waggon tegen een boom aanstuitte. Deze waggon, waarin zich drie dames bevonden, kwam dwarg over den weg te liggen. Voorts rijn nog twee an dere waggons, waarin zich nog vele reizigers bevonden, ontspoord. Niemand kreeg letsel. Tien stukadoors, in dienst van. den heer Gerritsen, te Hillegom, werk zaam aan het in aanbouw zijnde gebouw van do Rijksmunt te Utrecht, hebben het werk neergelegd. Zij eischen een dagloon van f 4, terwijl zij op een weekloon van f SU waren aangesteld. In opdracht van zijn patroon heeft de baas deze werklicdoö, van wie 9 lid zijn v&t de Amstordamsche vrije organisatie en lid is van den Nederlandschen Stukadoor» bond, ontslagen. Naar medegedeeld w^rd, heeft de patroon hun een loon aangeboden van 14 oent per vierk. M. Naar 't zich laat aanzien, zulle'1* er

Leidsch Dagblad | 1910 | | pagina 2